BUITENLAND. Laatste Berichten, Gemengde Berichten. Het Landbouwfeest. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Kerknieuws. Keclits zaken. Weerkundige waarnemingen. Gemeenteraad van Middelburg Algemeen Overzicht. En welk eene hatelijke en ongegronde insinuatie ligt er in de 3" alinea opgesloten Een gemeenteraad, die achting voor zich zeiven heeft, kon en mocht op zulk een adres niet beschikken, al 1 is hij er ook steeds op bedacht om de kermisquestie op de beste wijze op te lossen. Den 27 Augustus a. hoopt de heer S. Yan Os, genees, heel en verloskundige te Amsterdam, den dag te herdenken waarop hij vóór 25 jaren te Middelburg promoveerde. Na geruimen tijd op de Abeele, te Souburg en naderhand te Middelburg gevestigd te zijn, verliet hij in 1872 laatstgenoemde plaats om zich te Amsterdam te vestigen, waar hij zich in een uit gebreide praktijk mag verheugen en voortdurend bewijzen ontvangt van waardeering zijner bekwaam heden. De betrekking van boekhouder in 's rijks krank zinnigen gesticht te Medemblik, jaarwedde 1000) is vacant. Sollicitanten vervoegen zich Donderdag 28 Aug. bij den geneesheer-directeur van dat gesticht. De Stciats-courant vestigt de aandacht erop dat het vervoer van reizigers over land naar Italië langs de noordoostelijke grens van dat land vrijelijk en zonder quarantaine plaats heeft. Rei zigers naar Italië zijn derhalve bij hunne aan komst aldaar aan geen quarantaine-maatregelen onderworpen, wanneer zij gebruik maken van de spoorweglijnen via Pontebba of Cormons. Zaterdag 23 Aug. zal de Vereeniging van bur gerlijke Ingenieurs te 's Gravenhage hare algemeene zomervergadering houden en daarop behandelen de volgende vraagpunten: Vergoeding voor vacatiën, reis- en verblijfkosten als deskundige in strafzaken. De verantwoordelijkheid van ingenieur, architect of opzichter, voor ongelukken door minder solide constructie van een werk ontstaan. Is preventief optreden van staat of gemeenten om dergelijke ongelukken te voorkomen, gewenscht Verder zal men nog een vraag bespreken naar aanleiding van de nieuwe regeling omtrent de vergoeding van reis- en verblijfkosten, in 's rijks dienst gemaakt, en een voorstel tot het uitgeven van een orgaan der vereeniging. Te 's Gravenhage is gisteren het internatio naal geneeskundig congres geopend door den heer mr. W. II. De Beaufort. Onderscheidene buitenlandsche geneeskundigen zijn tot deelneming opgekomen, o. a. prof. Ha milton, de bekende hoogleeraar in de pathologie aan de hoogeschool te Aberdeen, en een arts uit de hoofdstad van Servië. Zelfs bevinden zich thans in de residentie voor dat doel doctoren uit de overzeescbe gewesten o. a. een militaire arts uit Washington, vijf geneeskundigen en een apotheker uit Brazilië. Gisterenavond werden de leden in het Gebouw voor kunsten en wetenschappen gerecepiëerd, waarbjj ook dames, de ministers van justitie en van buitenlandsche zaken en de president der tweede kamer, die weer geheel hersteld is, tegen woordig waren. De heer mr Patijn, burgemeester van 's Graven hage, heette hen met een hartelijk woord welkom en het muziekkorps der grenadiers en jagers gaf een concert. 't Was gisteren in alle opzichten een prachtige avond, als uitgezocht voor eene feestviering. Het Molenwater, in een zee van licht, bood op een afstand gezien een phantastischen aanblik. Maar ook van dicht bij mocht het werk der ver eeniging Uit het volk— voor het Volk gezien worden. 't Was een goed, met ongedacht succes bekroond, denkbeeld om de lange laan van de gasfabriek tot den Buitentuin als met een dak van licht te bedekken, aan de eene zijde een fraaie eerepoort op te richten en aan den anderen kant een kolossale zon in veelkleurige stralen te laten schitteren. Ook de gas-illuminatie voor de gasfabriek, in vurig schrift hulde aan den landbouw brengende, was fraai, zoowel als de hier en daar aangebrachte spiralen en zonnen. Een prachtigen aanblik gaf, vooral van de zijde van den buitentuin, ook de schoone, reusachtige gasfontein met zjjne duizenden vlammen. De muziektempel en de laan er omheen baadden zich ook in een zee van licht en eene prettig gestemde menigte bewoog er zich voortdurend op en neder. Het muziekkorps onzer dienstdoende schutterij gaf daar een volksconcert en kweet zich goed van zijne taak. Maar niet alleen op het Molenwater was het feest. Ook in den Buitentuin, waarheen de eigen aardig, doch niet zeer helder verlichte laan voerde, was geen plaatsje onbezet. Daar waren, behalve de talrijke gewone leden, als gasten de leden der land bouwmaatschappij met hunne dames tegenwoordig om van het schoone concert van het stafmuziekkorps van het 3de reg. infanterie, onder leiding van den heer Bouwman, te genieten. En of men genootReeds herhaaldelijk wezen wjj op de groote verdiensten van Bouwmans korps, zoodat wij nu kunnen volstaan met te constateeren dat het concert van gisterenavond op nieuw de goede eigenschappen van het korps deed uitkomen. Door bijna elk nommer met luid applaus te begroeten toonde het publiek zich dan ook dankbaar en voldaan. Nadat het concert was afgeloopen toog een onafzienbare menigte naar het exercitieplein, waar the great attraction van den avond, het vuurwerk, zou worden ontstoken. Omstreeks kwart voor elf steeg de eerste vuur- pjji naar boven, weldra gevolgd door meerdere, tegen den donkeren hemel een fraai effect makende en nu en dan een gekleurde sterrenregen uitwer pende, die een kreet van bewondering aan de menigte ontlokte. Hendrickx, de Antwerpsche kunst vuurwerkmaker, is vooral op het gebied van kleuren een meester. Dit toonde hij gisterenavond weder, want elke kleur, 't helderste blauw, 't fraaiste groen of het prachtigste rood, kwam tot zijn recht. Maar ook de groote stukkende draaiende spiegel ui olen, de Egyptische pyramide, de prachtige battaleurs of de schitterende fonteinen vanVersailles gelukten uitstekend en werden met luid gejubel begroet. Daarop volgde een prachtige keizerskroon, de noordster en eindelijk een groote molen in ver schillende soorten van vuur. Het slotstuk van het vuurwerk was een bouquet, dat in schitterend diamantvuur „hulde aan den landbouw" te lezen gaf. Daarbij behoorden nog verschillende pauwstaarten zwermpotten, Romein - sche kaarsen en vuurpijlen, die onophoudelijk sterren van verschillende kleuren uitwierpen. Toen de laatste knal van het vuurwerk was gehoord kon menigeen niet van het feestterrein scheiden zonder nog een laatsten blik geworpen te hebben op de prachtige illuminatie. Wij zijn er dan ook zeker van de tolk te zijn van allen die gisterenavond het feest meevierden, wanneer wij de leden der vereeniging Uit het i olk voor het Volk, die de regeling van het feest op zich namen, hulde brengen voor de wijze waarop zij zich van hunne taak hebben gekweten. Heden morgen vroeg werd een aanvang gemaakt met de inlading in de stoomboot Zeeland van de voor de internationale tentoonstelling bestemde paarden en het rundvee. Die inlading had zonder het minste bezwaar plaats. De dieren vergezeld van hunne geleiders, stonden voor een deel in het ruim en voor een ander deel op het dek, goed ruim en luchtig. Omstreeks 10 uren nam de Zeelandgesierd met vlag en wimpel, de reis aan. onderwijs. Aan H. W. Groeneveld, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de rijkslandbouwschool, en tot leeraar aan die school is benoemd G. E. H. Tutein Nolthenius, thans tijdelijk leeraar. belastingen. Ingetrokken de benoeming van J. J. Haesebroeck, surnumerair der reg. en dom. tot ontv. der reg. en dom. te Nijkerk. Benoemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Eenrum c. a. A. H. v. Iddekinge, thans ontvanger derzelfde middelen te Grootegast c. a.der dir. bel., invoerr. en acc. te Sittard c. a. G. P. Gielen, thans ontvanger der dir. bel en acc. te Geldrop c. a. universiteiten. Dr J. Van Leeuwen Jz., prae- ceptor aan het gymnasium te Amsterdam, is benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Leiden, om onderwjjs te geven in de Grieksche taal- en letterkunde en in de Grieksche oudheden. staatscommissiën. Mr C. J. E. graaf Van Bylandt benoemd tot lid en voorzitter der hoofdcommissie voor de behartiging van de Nederlandsche belangen op de internationale tentoonstelling te Antwerpen, is tevens aangewezen als commissaris-generaal van de Nederlandsche regeering bjj die tentoonstelling. De Unie-collecte voor de scholen met den bijbel heeft te Ter Neuzen f 283.73 opgebracht. In 1882 bedroeg die collecte aldaar f 181.24 en in 1883 264. Door den kerkeraad der Evang. Luthersche gemeente te Middelburg is tot predikant bij die gemeente beroepen de heer P. Groote, thans te Deventer. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden, Vrijdag, zijn veroordeeld J. J. A. B., 61 j. metselaar te Sluis, wegens rebellie tot 8 dagen cel. C. L., 19 j. dienstmeid te Hulst, wegens diefstal in dienstbaarheid tot 2 maanden cel. L. F. L., 26 j. schilder te Vlissingen, wegens mishandeling tot f 5 boete. B. H. D., 29 j. kermisreiziger te Hilversum, wegens slaan van een beambte tot 15 dagen cel. M. N., 17 j. landmansknecht te Biezelinge, wegens diefstal tot 3 dagen cel. - J. J., 38 j. koopman in liedjes te Middelburg, wegens bedelarij tot 7 dagen gev. P. De V., 11 j. te Vlissingen, wegens diefstal tot opzending naar een verbeterhuis tot zijn 165 jaar. L. De P., 23 j. landbouwer te Domburg, wegens mishandeling tot 2 boeten van ƒ8 ieder en C. W., 46 j. laatst te Norg, thans gedetineerd wegens landlooperij, veroordeeld tot 15 dagen cel en opzending daarna naar een bedelaarsgesticht of werkhuis. Allen in de kosten. Tusschen 9 en 10 uren gaf heden morgen het stafmuziekkorps van het 3e regiment inf. op het Molenwater, waar de troep exerceerde, eene uit voering. Tijdens die uitvoering kregen de man schappen rust. Heden morgen werd door den inspecteur van politie te Vlissingen aan de kleine vest nabij den Koningsweg uit het water gehaald de 68 jarige L. H., verpleegde in het gasthuis aldaar. Daar de levensgeesten nog niet geheel waren verdwenen, verleenden de militaire docter Butner en de militaire apotheker Van der Land, spoedig hulphoewel zij zich ruim een uur met den dren keling onledig hielden mocht het hun echter niet gelukken hem tot bewustzijn te brengen. Curieus was het, dat, toen de ziekenvader uit het gasthuis met het gebeurde in kennis was ge steld en verzocht werd het lijk naar het gasthuis te doen halen, deze, na gedane rondte, te kennen gaf dat het onmogelijk één der verpleegden kon zijn, daar allen tegenwoordig waren. Toen het lijk in het gasthuis gebracht werd, bleek het hem toch dat het werkeljjk één van zijne verpleegden was. -— Te Amsterdam kleedde een jeugdige dienst bode, welke Zondag haar avondje had, zich met den japon en hoed van de dochter des huizes. Zij vergat echter daarmee terug te keeren de politie was zoo beleefd haar op te wachten. Men deelt aan de Maasbode mede, dat ge durende de laatste Rotterdamsche kermisdagen 986, zegge negenhonderd zesentachtig horloges, in de bank van leening zijn verpand, behalve hon derden andere panden, allernoodzakelijkst voor het huiselijk gebruik. Ondanks de slechte tijden schijnt men het »kermishouden" maar niet te kunnen nalaten. Te Leiden had jl. Dinsdagavond, na afloop der exercitie van de dd. schutterij, eene botsing plaats tusschen een onderofficier met eenige schut ters. De eerste had zich te beklagen gehad over de onverschillige houding van een onder zijne bevelen staanden schutter, waarover men, naar het scheen, wraak wenschte te nemen althans genoemde onderofficier werd zoodanig opgedrongen, dat hij het niet op de been kon houden. Na eenige schermutseling scheen deze zaak afgeloopen, toen eenige huiswaarts keerende onderofficieren eensklaps toeschoten en door een de sabel getrokken werd deze werd hem spoedig afgenomen en door de politie in beslag genomen. Daarop volgde een vrij hevige kloppartij, waarbij een agent van politie, naar men zegt, zoodanig in de hand werd gebeten, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De suikerfabriek St. Antoine te Gastel, keert over het boekjaar 1884—85 een dividend uit van 7%. Als gevolg van de hooge invoerrechten, in Duitschland 6 mark en in Frankrijk 4- fr. per baal, zijn te Veendam twee van de acht aardappelmeel fabrieken gesloten en van een andere twintig werklieden ontslagen. Op Sable-Island schijnen de schipbreukelingen van de Amsterdam het verre van aangenaam te hebben gehad. De New-York Herald meldt daar van dd. 9 Aug. eenige staaltjes het blad begint met de mededeeling dat er tien uren verliepen tusschen het oogenblik waarop de noodseinen opgemerkt werden en dat waarop het station der reddings boot van den vuurtoren bericht kreeg. Hoogst gebrekkig was verder de toestand er waren te weinig bevaren mannen op het eiland en bij stormweder zou niemand gered zijn. Toen de reddingsboot met de provisiën uit het gestrande schip aan wal kwam waren alle matrozen dronken. Terwijl de kapitein naar het wrak was, om te trachten nog iets te redden, bereidde men zijn avondeten. Eenige gouvernements-ambtenaren, aangevoerd door zekeren Neil Mé Kinnon, kwamen toeschieten en stalen alles wat gereed was gemaakt, waarover den volgenden dag bij den gouverneur werd geklaagd. Twee dagen later kwamen een paar jonge varensgezellen, behoorende tot de bemanning van de reddingsboot, vragen wie geklaagd had en dreigden den man te zullen dooden, die dit had durven bestaan. En toen zij zwoeren dat zulk een kerel het eiland niet levend verlaten zou, waren zij volkomen nuchter. Een gedeelte van de bemanning der Amsterdam schijnt met de eilandbewoners te hebben mede gedaan en er werd zelfs niet weinig ontvreemd van kleine kostbaarheden, die de kajuitspassagiers hadden moeten achterlaten, doch de stemming was van dien aard, dat op het terugeischen mis schien groote ongeregeldheden zouden gevolgd zijn. De gezagvoerder deed tot het uiterste zijn plicht, maar hij stond alleen tegenover eene menigte. Uit New York komt verder de tijding, dat men alle hoop heeft opgegeven om het stoomschip weder vlot te krijgen, maar het grootste deel dei- lading is gered. Gisteren werd te Odessa tegen den overste der gendarmerie Katansky een moordaanslag ge pleegd door de dochter van den koopman Kalïusch- naja. De misdadigster, die verscheidene schoten op den overste loste, zonder hem te treffen, werd in hechtenis genomen. Jules Verne zal weldra een nieuw boek doen verschijnen, geschreven naar aanleiding van de Krakatau-uitbarstingen, onder den titelUArchipel en feu. Het plan om Frankrijk met Spanje te ver binden door de Pyrenaeën te doorboren door een tunnel op een centraal punt, zoodat de vallei der Garonne met die van de Ebre zou worden vereenigd, is reeds meermalen een onderwerp van onderzoek geweest. Van 1853 tot 1860 maakte men niet minder dan tien plannen, doch geen van allen voldeed. Eindelijk werd, een paar jaren geleden, eene internationale commissie ingesteld met dat doel, en deze bepaalde in hare te Parijs gehouden zitting van 4 Juli 11., dat 't best was twee tunnels te maken, een bij Canfranc en de andere bjj Lerida. De eene weg wordt door Spanje, de ander door Frankrijk gewenscht. Volgens dit plan zal men 336 kilometers op de bestaande lijnen winnen, en zal de handel langs directe spoorbanen tusschen Aragon en Languedoc voor goed gevestigd zijn. «m—......I...—,—r ,ii ii i De heer G. Klaarhamer, te Montfoort, heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. herv. gemeente te Middelburg. (woes. Bij de hernieuwde veiling der hof steden van den heer Wittouck zijn deze voor de geboden prijzen niet gegund. Londen. Aan den radjah van Tenom is een ultimatum gesteld, dat de loslating der gevan genen binnen 14 dagen eischt. l'arijs. Admiraal Courbet is het bombar- dement van Foutcheou begonnen. Na het bombar dement zullen zijne troepen landen om een gebouw met voorraad, op een waarde van een milliard geschat, te vernielen. Dit moet dan beschouwd worden als een represaille-maatregel. De haven en de mijnen van Kelung zullen onmiddellijk door de Franschen bezet worden. 22 Augustus, des morgens te 8 uren. Verwachtgoed weder. Th er mornet e rst and te Middelburg. 21 Aug. '8 avonds 11 uren 63 gr. 22 n 's morgeus 8 uren 68 gr. 'smiddaga 1 uur 77 gr. 's avonds 5 uren 70 gr. F. Zitting van heden, Vrijdag 22 Augustus. Voorzitter de heer F, Ermerin», wethouder. Afwezig de heeren Tak, W. A. Van Hoek, Snijders, M. Fokker, Jeras, Van Teijlingen en J. A. Van Hoek, allen met kennisgeving. De notulen der vorige vergadering werden ge lezen en goedgekeurd. De voorzitter deelde mede dat de in de laatst gehouden zitting benoemde allen hunne betrek king hebben aanvaard. Deze mededeeling werd voor kennisgeving aan genomen, even als die dat de heer mr. J. A. Van Hoek zich bij adres tot Z. M. den koning gewend heeft met verzoek het raadsbesluit van 16 Juli jl. te willen vernietigen, waarbij de heer P. D. Koning is benoemd tot directeur der burger avondschool. De heer Van Hoek heeft dit verzoek gedaan op grond dat in art. 29 der wet op het middelb. onderw. is voorgeschreven dat moet worden over gelegd een lijst van benoembaren en ten deze slechts een persoon op de lijst voorkwam. Naar aanleiding van eenige opmerkingen van ged. staten betrekkelijk de verordening tot wijzi ging en aanvulling der verordening van algemeene plaatselijke politie, stelde de commissie voor de verordeningen tegen wier overtreding straf is bedreigd, voor in te trekken het besluit van 16 Juli 1884 en een geheel nieuw besluit tot wijziging te nemen en al. 1 van art. 23 te lezen „Het is verboden de faecaliën der secreten zonder vergunning van burg. en weth. op andere wijze dan door middel van tonnen te bewaren, te verwijderen of te doen verwijderen." Alinea's 2 en 3 blijven onveranderd. Eene nieuwe alinea 4 in te voegen, luidende Het in de eerste alinea van dit artikel vervatte verbod is niet van toepassing op de faecaliën, die (met inachtneming van art. 22) op riolen en evenmin op die welke op de beerputten uitloozen." De derde alinea van art. 105èi's (gewijzigd) te lezen als volgt „Onverminderd de toepassing van art. 102 3 van het provinciaal reglement op de wegen en voetpaden in die gevallen, waarop dat reglement toepasselijk is, moeten onder een wagen gespannen honden, wanneer de burgemeester dat enz." Burg. en weth. stelden voor zoodanig besluit te nemen, waarmede de raad zich vereenigde. Aan den heer A. De Vulder Van Noorden, be noemd tot gemeente-secretaris, werd. op zijn verzoek, met 1 November, eervol ontslag verleend als gemeente-ontvanger. De voorzitter deelde mede dat zich 27 sollici tanten voor die betrekking hebben aangemeld en eerstdaags eene voordracht den raad zal worden aangeboden. Le behandeling van de rekening der gemeente over 1883 werd aangehouden, wijl een onvoldoend aantal leden tegenwoordig was. Uit de rekening blijkt dat de inkomsten gedurende dat dienstjaar hebben bedragen 305098.45i en de uitgaven 290080 85; de rekening levert alzoo een batig saldo op van 15017.60|. Ook werd aangehouden de behandeling der rekening en verantwoording van het burgerlijk armbestuur over 1883. Deze bedraagt in ontvang 34266.75 en in uitgaaf 34250.09|, met een goed slot van 16.65J. Van het ad 26.650 uit de gemeentefondsen beschikbaar gestelde sub sidie is slechts over 25197.49^ beschikt. Vastgesteld werd, op een bedrag van 220.09J, een staat van aangeslagen personen in de plaatse lijke directe belasting op de inkomsten over 1880, wier aanslag tengevolge van vertrek naar elders of overljjden geheel of gedeeltelijk als oninbaar moet beschouwd worden. In de verordening op het burgerlijk armbestuur werd eenige wijziging gebracht. De begrooting voor 1885 werd overgelegd. In ontvang en uitgaaf bedraagt ze 365.973.99 met een post voor onvoorzien van 2370.13. Van den heer F. W. Hering, ambtenaar ter se cretarie is een verzoek ingekomen om eervol ontslag als zoodanig, op grond van ziekte onder toekenning van pensioen. Dit adres is om advies gesteld in handen van burg. en weth. Ter voldoening aan de bestaande voorschriften werd samengesteld de aan den commissaris des konings in te zenden opgaaf van personen als leden van het college van zetters. Daarop werden geplaatst de aftredende heeren K. Baart, J. M. Boone en Fli. Boudewijnse, bene vens de heeren J. C. Frederiks Jcz., P. W. Van de Kamer en W. Van Uije. Uit de voordracht voor de betrekking van on derwijzer op school E (hoofd de heer Van Sluys) jaarwedde 500—800, waarop geplaatst waren de heeren W. K. Kuiler, te Vlissingen, W. Lan- gebeeke te Arnemuiden en J.' Beukelman te Swartewaal, werd eerstgenoemde met algemeene stemmen benoemd. De zitting ging alsnu over in eene met gesloten deuren. Na heropening kwam in behandeling een adres van A. B. De Roos, houdende bezwaar tegen zijn aanslag in den H. O. in de 6e klasse en verzoek om naar de 3e kl. te worden terugge bracht. Dit verzoek werd, op voorstel van burg. en weth., van de hand gewezen. Eveneens werd afgewezen een verzoek van A. Van Aste om van zijn aanslag in de tweede klasse ontheven te worden. De heer F. G. Sprenger vestigde ten slotte de aandacht van burg. en weth. op de aan de straat staande open asch- en vuilnisbakken, die met de hooge temperatuur, een zeer onaangename lucht verspreiden spreker meende dat verbetering in dien toestand wenscheljjk is. De wethouder voor fabricage, de heer W. J. Sprenger, deelde mede dat reeds maatregelen genomen zijn om aan het bezwaar van den inter- pellant te gemoet te komen. De vergadering is daarna gesloten. De vrijzinnige begrippen over het onderwijs dateeren in België van de grondwet van 7 Febr. 1831. Te voren stond het onderwijs er geheel onder het bestuur der bisschoppen de schoolmees ters moesten openbaar belijdenis afleggen van hun katholiek geloof en bleven steeds onder de be waking der opperste kerkelijke autoriteiten. Toen Maria Theresia het middelbaar onderwijs wilde hervormen, plaatste zij een priester aan het hoofd van elk college, en het hooger onderwijs in de provinciën was vertegenwoordigd door de uitslui tend katholieke universiteit van Leuven. Door de

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2