127° Jaargang. 1884. Donderdag 14 Augustus. N° 101. Middelburg 13 Augustus. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentien* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. "FEUILLETON. MARMORNE ADOLPHUS SEGRAVE. Het eeuwfeest der Maatschappij „Tot nut van 't Algemeen." MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. De Veij Mestdagh, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. Van der Peijl, te ZierikzeeA. C. De Moou, te TholenW. A. Van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz- Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Z. M. zal, tengevolge van het overlijden van den prins van Oranje, de opening der landbouwten toonstelling op 26 dezer niet bijwonen. Goes, 13 Aug. Aan het verslag van den toestand der gemeente over 1883 is het volgende ontleend Op 1 Jan. van dat jaar bestond de bevolking uit 3074 m., 3374 v., totaal 6448 personen, en op 1 Jan. 1884 uit 3104 m., 3378 v., totaal 6482 personen. 395 personen kwamen in en 454 vertrokken uit de gemeente. Er werden 37 huwelijken gesloten, terwijl er een ontbonden werd. In dat jaar overleden er 68 m. en 59 v., totaal 127 personen. 234 kinderen werden er geboren, nl. 120 m. en 114 v. Ten aanzien der plaats gehad hebbende verkie zingen wordt melding gemaakt van de bekende eedsweigering door de heeren Van Swinderen en Massee, en het daarop gevolgd bedanken als lid door die heeren. Door den gemeenteraad werden 16 openbare en 2 besloten vergaderingen gehouden; het college van dagelijksch bestuur hield 52 vergaderingen. Onder het hoofdstuk Medische Politie is de vol gende mededeeling zeker aangenaam te vernemen »van de ingezetenen ondervinden wij bij onze pogingen en handelingen in het belang der open bare gezondheid de meest gewenschte medewerking". Vanwege de gemeente wordt een behoorlijke con trole over de lediging van zinkputten enz. uit geoefend. In de gemeente-apotheek werden 4599 recepten gereed gemaakt. De kosten dier instelling be liepen 1459.08, welke door de verschillende instellingen van liefdadigheid in evenredigheid van het aantal recepten aan de gemeente worden ge restitueerd. Door de gezamenlijke geneeskundigen werden 164 vaccinatiën verricht. 1805 koeien, schapen enz. voor de consumtie werden gekeurd, waarvan 7 door de politie in den grond bedolven werden. Voor de straatverlichting werd uitgegeven 3325.13 400 was noodig voor uitbreiding van het pjjpennet en plaatsing van lantarens. De sterkte der schutterij bedroeg 200 man, waarvan 102 actief en 98 reserve, behalve het kader. De sterkte van de le ban was 75. Onder de ontvangsten op de gemeenterekening treft men aanopcenten op rijksbelastingen 9074.21hoofdei, omslag 25539.854 belasting op honden 590 vergunningsrecht 1825 4/« door XL VII. Mijnheer Didier had zijn goede gezondheid waar schijnlijk te danken aan de veelvuldige beweging die hij in de open lucht maakte. Hij was met zijn vrouw, twee dochters en een zoon. Madame Didier, een zwaarlijvige dame, lachte tegen ieder een en spande zich verder voor niets inde doch ters waren welopgevoed en schrander, maar, zooals alle fatsoenlijke Fransche meisjes, wanhopig stil; de zoon was negentien jaar oud, langer en knap per dan zijn vader, en mijnheer De Marmorne had blijkbaar veel met hem op. De curé was een eenvoudig man, van omstreeks vijftig jaar, die geheel opging in zijn herderlijk werk en het waarschijnlijk nooit verder zou brengen dan de parochie van Marmorne, daar hij al zoo dikwijls gepasseerd was dat hij nu alle hoop op verplaat sing had opgegeven. Hjj was een boerenzoon, die van zijn ouders groote lichaamskracht geërfd had, benevens een groote tevredenheid met den geringen graad yan kennis dien hij bezat. Eén staaltje is voldoende om hem te kenschetsen Hij beweerde eens: »al die spoorwegen,telegrafen couranten zijn heel mooi, maar onze voorouders deel der personeele belasting 18106schoolgelden 5676; verpachting haardasch enz. ƒ2280; sas en haven 3768subsidie M. O. 13500 ver goeding door het rijk van 30 onkosten L. O. 5633. Het totaal der on tvangsten is 101,621.244. De uitgaven van het L. O. beliepen 17855, voor het M. O. 28199, voor de bewaarschool ƒ1552, voor de amb. school ƒ250, totaal voor het onderwijs 47857.93§ armwezen enz. 6597 renten gemeenteschuld 2725aflossing van schuld 4060. Totaal der uitgaven 99184.264- De schulden der gemeente bedragen ƒ57.200, dagteekenende van vóór 1820 (de oudste van 1629), waarvan slechts 1/3 der rente wordt betaald tot een bedrag van ruim ƒ634. Na 1820 heeft de gemeente nog ƒ39.250 schuld, waarvan het volle bedrag der rente moet worden betaald. De algemeene ziektetoestand was zeer gunstig; slechts éen geval van mazelen en éen van rood vonk kwam voor. Ongeveer 2 der bevolking is overleden. Op de openbare dagscholen genoten 675, op de bjjz. scholen 225, totaal 900 kinderen onderwijs. Op de openb. bewaarscholen 187, op de bijzondere 234 of in het geheel 421 leerlingen. Op de avondscholen gingen 66 leerlingenslechts éen ging op de herhalingsschool. Het onderwijs aan de H. B. S. voor jongens werd gevolgd door 98, aan die der meisjes door 23 en aan de burger avondschool door 43 leer lingen. Zeven jongens en 1 meisje ontvingen kosteloos middelbaar onderwijs. Over het armwezen meldt het verslag Rechtstreeks uit de gemeentekas worden geene armen ondersteund. De uitgaven door de gemeente beliepen ƒ3014.87» waarvan ƒ1142.52 werd terugontvangen. Het burgert, armbestuur had eene uitgaat van ƒ9564.064, tegen een ontvangst van ƒ18358.77. In het weeshuis werden 44 personen verpleegd. De uitgaven bedroegen ƒ23982.444 en de ont vangsten ƒ30142.264. In het gasthuis werden 61 personen verpleegd. De uitgaven beliepen ƒ17438.18, de ontvangsten ƒ17782.41. Deze instelling geniet van de gemeente een subsidie. De onderscheidene diaconiën verpleegden te samen 194 hoofden van huisgezinnen en eenloo- pende personen. Vermakelijk is het volgende VII. Ned. Israëlitisch armbestuur. „Door deze instelling werden verpleegd 0 hoof den van huisgezinnen onafgebroken en 0 hoofden nu eu dan. De uitgaven waren1° kosten van beheer nihil, 2° onderstand in geld nihil, op an dere wijze nihil, te zamen nihil, totaal der uitga ven nihil. De collecten hebben opgebracht nihil."''' Het Ned, werkl.verbond Patrimonium, is in het afgeloopen jaar met 6 afdeelingen vermeerderd. Het ledental bedraagt 3931, ongeveer 1000 meer dan het vorig jaar; het bond telt 33 afdeelingen, waarvan 13 eene eigen bibliotheek. 11 onder zijn er zonder die dingen toch ook gekomen, en dus konden wij er ook best buiten". Hij was echter meer ouderwetsch dan dom; zijne preêken waren uitmuntend geschikt voor de boerenen hij deed ongetwijfeld meer goed in zijne gemeente dan menige geestige man met zijn bijtend vernuft te Parijs. Zijn portret is niet volkomen wanneer ik er niet bijvoeg dat hij er, ofschoon zindelijk ën behoorlijk, toch hoogst armelijk uitzag. Zijn jas en breedgerande hoed waren minstens twintig jaar oud. XL VIII. De plaats, welke wij voor het dejeuner gekozen hadden, was een vooruitstekende rotspunt, in de schaduw van een groep dwergeiken, die op kleine schaal aan een schotsehe kaap herinnerde. Onze vrienden bewonderden eenparig de verfraaing van La Creuse en mijnheer Didier zei dat hjj, als hij de eigenaar was, er een Zwitsersch huisje zou bouwen om in te kunnen logeeren als hij kwam visschenzijn zoon wilde er een zeilbootje hebben en wij waren het allen eens dat het 's winters een verrukkelijke schaatsenbaan zou wezen. Ik be treurde in stilte, dat dit eenige gedeelte der geheele bezitting, dat een groote aantrekkelijkheid voor mij had, onherroepelijk in handen van Emil was overgegaan en ik geloof dat Emil het merkte, want hij zei „Gij moest hier een chalet zetten; Adolphus, gij hebt dit plekje immers zoo lief. Er is hout genoeg vlak bij de hand en een paar timmerlieden standskassen bij ziekten en 17 hulpkassen bezitten. O. a. uit Tholen en Bergen op Zoom kwamen aanvragen om eene afdeeling te vestigen. Het pensioenverbond van Patrimonium gaat den slakkengang. Een allerzonderlingste verklaring legde op de algemeene vergadering een der leden af, nl. dat vele leden van Patrimonium zeiven niet weten wat het bond is. Dit pleit zeker Diet bijzonder voor die leden, en werpt weer een zonderling licht op die vermeerdering van het aantal. Langdurig werd op diezelfde vergadering gepraat over een voorstel Keuchenius om den paus te vragen de bul van zijn voorganger Clemens XI te herroepen en den katholieken verlof te geven den bijbel te lezen. Waar zoo'n werklieden vereeniging zich almee bemoeit Over de Zondagsrust werd niet gediscussieerd; de voorzitter, de heer Kater, die als zoodanig met algemeene stemmen was herkozen, gaf als zijne meening te kennen dat er omstandigheden kunnen voorkomen, die het noodzakelijk maken om zich den Zondag ten nutte te maken. Die verstan dige meening lichtte hij met voorbeelden toe. Het Handelsblad bevat een partic. correspon dentie uit Kotta-Radja, waarin mededeeling wordt gedaan van een brutalen aanval tusschen Senelop en Panteh-Karang (lijn Anagaloeng-Glé-Iiambing) gedaan op twee Europeesche geëmployeerden van de firma's Jolles en Co. en Huysgen, die van hun reis naar de posten terugkeerden. Zij werden over vallen door negen Atjehers, die zich hadden schuil gehouden. De heer Hoffman (Van Jolles en Co.) werd in de dij getroffen. De heer Schroder (Van Huysgen en Co.) viel in handen der bandieten en werd wreedaardig vermoord en uitgeschud. De heer Hoffman, die gelukkig te paard was gebleven, ontkwam. Het lijk van. den heer Schröder werd den volgenden morgen door patrouilles te Kotta- Radja aangebracht. De militaire kommandant van Atjeh, de kolonel H. Demmeni, is per telegram naar Batavia opge roepen, en den 2en Juli per mailstoomer Prins A lexander derwaarts vertrokken. Het doel daarvan is natuurlijk niet bekend. Als waarnemend milit. comm. is opgetreden de luit.-kol. H. K. T. Van Tejjn van Palembang, met denzelfden stoomer te Kotta-Radjah gearriveerd. Weder spreekt men daar van een expeditie op grootere schaal, doch het duurt nog maanden voor het mogelijk is te Tenom te landen. In de maand Augustus, als de Amsterdammers zooveel mogelijk de heete straten en zonnige pleinen ontvluchten om in boomrjjk oord ver kwikking te zoeken, komen jaarlijks de afge vaardigden der driehonderd departementen van »Het Nut" in de hoofdstad bijeen ter algemeene kunnen er in een maand of twee een bouwen dat groot genoeg voor u is. Niet dat ik u van Bois- vipère wil weg hebbenmaar zoo'n chalet zou heel aardig zjjn om nu en dan eens heen te gaan, niet waar Kleine oorzaken hebben vaak groote gevolgen. Die inval van mijnheer Didier is van grooten in vloed op ons verder leven geweest. Ik werd een beetje ongerust over Ada. Na het dejeuner wandelden wij langs het meer en ik begon te spreken over hetgeen haar het meeste interes seerde. Toen ik zei dat wij nu slechts vier maanden meer van dien St. Elisabethtdag, waarop Julius terug zou zjjn, verwijderd waren lachte zij droevig en naar het mij voorkwam ongeloovig. „Hij komt stellig op den bepaalden tijd terug", zei ik maar zij herhaalde op denzelfden wankopigen toon „Ik hoop het „Er is tot nog toe geen reden om bijzonder ongerust over hem te zjjn. Hij is waarschijnlijk nu op weg naar de kust en zijne brieven zouden er niet gauwer kunnen zijn dan hij zelf; want hij reist ongetwijfeld met den gewonen spoed der karavanen. Het is niet zooals m Europa, waar wij brieven en telegrammen als voorloopers voor uit zenden. Wij zullen niet van hem hooren voor hjj Aden bereiktmaar wjj kunnen in het begin van October, of wellicht iets vroeger een telegram van daar verwachten." Hierop gaf Ada volstrekt geen antwoord en ik begon te beseffen hoe moeielijk het voor een man vergadering. Dan zjjn de koffiehuizen wat voller, en ziet men vele rijtuigjes vreemdelingen rond voeren die de dikwerf onmiskenbare teekenen van „afgevaardigde" vertoonen. Op straat aanschouwt men de hartelijkste ontmoetingen van Friezen en Zeeuwen, Limburgers en Noord-Hollanders; en indien men onbescheiden genoeg ware een oortje te luisteren te leggen, zoude men in twee woorden voldoende grond hebben om de onbekenden voor leden der algemeene vergadering te houden. Ditmaal is evenwel minder dan anders die ver gadering het onderwerp der discussie, maar meer het groote feest dat de Maatschappij en met de Maatschappjj „Tot Nut van 't Algemeen" het gansche land viert. Daarvan zjjn de afgevaardig den natuurljjk vol. Wat de honderdjarige sedert 1784 geweest is voor ons volkwelke groote verplichting wjj hebben aan de beide Nieuwen- huijzens, die den stoot tot de oprichting gaven|; waarom er reden te over bestaat om het hon derdjarig bestaan vreugdvol te herdenken uw correspondent zal niet wagen het uiteen te zetten, te meer wjjl de taak door den huidigen presi dent, den heer J. A. BöhringerWoensdag middag zal worden vervuld, en die redevoering ook onder de oogen zijner lezers zal komen. Recht feesteljjk zjjn de afgevaardigden Maandag avond ontvangen door het Amsterdamsche depar tement in het Vondelspark. Het paviljoen was met een gedeelte van den tuin gereserveerd, en ontelbare gasten verzamelden zich daar met hunne dames. Een heerljjke zomeravond, sierljjke ver lichting, verrassende effecten door bengaalsob vuur teweeggebracht, muziek en bovenal een gulle stemming, een onverholen vreugde kon de opening van dit feest beter zjjn geweest De beeltenis van den deftigen oprichter straalde in een zee van lichtWaarljjk, het begin was glansrijk is 't wonder, dat, met het vooruitzicht op meerdere festiviteiten, de vergadering zelve een weinig werd verduisterd Van die vergadering gaf ik u gisteren reeds een verslag. Dinsdagavond had in het Paleis van Volksvlijt eene zanguitvoering plaats onder leiding van den heer Dan. De Lange. Daarop werd ten gehoore gebracht een cantate voor koor en orkest, ter gelegenheid van het eeuwfeest vervaardigd door den heer J° De Vries en gecomponeerd door den heer De Lange. Dit is eene schoone compositie, die uitstekend voldeed. De uitvoering daarvan zoowel als van Mendelssohn's Lobgesang was zeer verdiensteljjk, en de solisten: mej. W. Gips uit Dordrecht, mej. C. Van Rennes uit Utrecht en vooral de heer J. J. Rogmans uit Amsterdam, verdienen een woord van lof. Den heer Dan. De Lange werd door den voor. zifter der maatschappjj een krans aangeboden. De zaal was goed bezetverschillende autoriteiten merkte men op, onder wie jhr mr J.W. M. Scho- rer, commissaris der konings van Noord-Holland, en de kommandant der Amsterdamsche schutterij. Na afloop bleef men nog geruimen tijd bjjeen is om het gevoel eener vrouw te doorgronden. Ik kwam op de gedachte dat zjj misnoegd was over het lange stilzwijgen van Julius en te stijf- hoofdig om de onmogelijkheid eener postverbinding in te zien. Hjj heeft waarschjjnljjk geen gelegenheid om brieven te zenden", zei ik, «sedert de laatsten, die wjj uit de nabjjheid vau Ujiji gekregen hebben." „Misschien heeft hjj geen gelegenheid ge had", zei zjj na een poos, half mokkend naar het mjj voorkwam. Laat mjj hier terstond bij voegen dat ik haar toen geheel verkeerd begreep. Ik vond haar on- billjjk en dat mishaagde mjj. De genegenheid voor mjjn broeder was mijn eenige verontschul diging voor mjjn volgend gezegde »Wjj mogen niet vergeten dat de reis, welke Julius ondernomen heeft, vol gevaren is en dat hij door ziekte gekluisterd kan zjjn aan een plaats, die ver van alle gemeenschap afligt. Van Dr Li vingstone heeft men ook in langen tjjd niets gehoord." Als een schaduw gleed er een pjjnljjke trek over haar gelaat, maar zjj sprak geen woord. Zjj begon iets sneller te loopen, als om aan hare overdenkingen te ontkomen. Daarop beproefde ik om het gedane kwaad weer goed te maken. „Wjj hebben echter geen reden om te veron derstellen dat hjj erg ziek is hjj kan opgehouden worden door een lichte ongesteldheid. Alle reizigers in Afrika ljjden vaak aan koortsen; maar Julius heeft een sterk gestel en een groote hoeveelheid

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1