Laatste Berichten. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Kerknieuws. Marine en Leger. Verkoopingen en aanbestedingen. Burgerlijke stand. Van Utrecht naar Vianen. De uitgaven bedroegen: aan de gemeente Bun schoten 392, aan de gemeente Zwartsluis 771.70, aan de commissie voor den Joh. Kerk- hovenpolder in Groningen, waar den 12en Dec. 1883 de zeedijk doorbrak, 8270.98, aan de ge meente Zwollerkerspel 2823.84, te zamen 12258.52. Het grootste gedeelte dier uitgaven weid door do renten van het kapitaal gedekt. De Nederl. vereeniging van gemeente-ambténaren zal op Woensdag 27 Augustus, des namiddags 2 uur, te 's Hertogenbosch hare vierde algemeene vergadering houden ter benoeming van bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren mr. W. J. Van Weideren Baron Rengers, R. A. Verploegk Chassé eu R. F. Stalenhoefter bespreking van het algemeen verslag van de op 23, 24, 25 en 26 Juni jl. gehouden examens voor aspirant-ge weente-secretarissen en ambtenaren ter secretarie en tevens ter bespreking der belangen van de gemeente-ambtenaren in het algemeen. Door de regeering wordt voor de Antwerpscbe tentoonstelling eene centrale commissie benoemd voornamelijk bestaande uit Hagenaars, die van handel en nijverheid op de hoogte zijn. Tevens zullen locale commissiën worden in het leven ge roepen in de voornaamste plaatsen van ons land. Te Antwerpen zal tijdens de tentoonstelling eene locale Nederlandsche commissie werkzaam zijn om de belangen der tentoonstellers te behartigen in overleg met de centrale commissie. Als ge machtigde der Ned. regeering zal benoemd wor den een gedelegeerd commissaris. De directie van het Ned. Handelsmuseum treedt op als gemachtigde der tentoonstellers, voor zoover dezen dit wenschen. De directie van het Han delsmuseum zal van de Antwerpsche directie en bloc voldoende ruimte huren, en deze weder in gedeelten afstaan aan de tentoonstellers. Zij zorgt voor de plaatsing, decoratie enz. De regeering zal van de kamers een krediet vragen, waaruit bestreden zullen worden de bureau-kosten enz., en verder aan de tentoonstellers gedeeltelijke vergoeding zal worden verleend voor de te betalen huur van ruimte. Wat de maatregelen betreft voor de afdeeling schoone kunsten is de regeering nog met de eerstbelanghebbenden in besprek. universiteiten. Bekrachtigd de aanstelling tot gewoon hoogleeraar aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam van dr. W. M. Gunning en van dr. Max Weber, beiden thans buitengewoon hoogleeraar aan die universiteit. kon. huis. De kapitein ter zee P. Ten Bosch is eervol ontslagen uit de betrekking van adj. in gewonen dienst van wijlen Z. K. H. den prins van Oranje. stoomwezen. Aan H. De Ridder is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als opzichter le klasse voor het stoomwezen. posterijen. Aan den commies der posterijen 4e kl. JE. C. Haanschoten is op verzoek, ontslag verleend. Voor hoofdonderwijzer slaagden te 's Graven- hage de heeren J. N. Elenbaas van Heinkenszand en J. H. Goor van Goes. De heer C. J. M. Jongkindt Coninck, directeur der R. landbouwschool te Wageningen, is van zijne ernstige ziekte bijna geheel hersteld. Aangenomen het beroep naar Colijnsplaat door den heer A. Steehouwer, pred. te Papendrecht. Beroepen tot leeraar bij de christelijk gere formeerde gemeente te Axel de heer I. W. Drajjer, candidaat te Kampen. Te Baarland is met algemeene stemmen tot predikant beroepen de heer K. Straatsma, pred. te Biervliet. In Aug. 1880 preekte de predikant te Rilland zijn afscheid en thans is de gemeente nog vacant. En dat wel niettegenstaande die gemeente een uit te scheiden. Het plekje was zeer schilderachtig en dat zou nog verhoogd worden door den beöogden vijver. Er liep een smal riviertje over een rots achtige bedding en de vallei had den vorm van de colonade voor den St. Pieter te Rome, zoodat wij slechts de kleine ruimte tusschen de twee vooruitstekende punten af te dammen hadden om een kom te krijgen. De stroom behoefde niet ver uitgediept te worden om wat de Franschen noemen fiottable te worden, dat wil zeggen ge schikt om hout af te voeren. Alle boomen die er over heen gevallen waren moesten weggeruimd worden en op sommige punten moesten de rotsen pringenmaar terwijl éen groep werklieden aan den dam bezig was, zakten de anderen de rivier af en maakten die van lieverlede vrij. Ik heb nooit een werk onderhanden gehad dat mij meer boeide en aangenamer bezig hield. La Creuze had een groote aantrekkelijkheid voor mij. Ik kon bijna het oogenblik niet afwachten dat de boomen zich in hun zomerdos zouden spiegelen in de wateren van den vijver, die er nog niet was Wij zagen de familie De Marmorne in dien. tjjd weinig. Wjj gingen er ieder op onze eigen gelegenheid een paar maal dejeuneeren. Ada scheen kalm en tevreden. Een telegram van Julius had zjjne aankomst te Port-Saïd gemeld en wij verwachtten dagelijks brieven. Eindelijk kwamen die, gelijktijdig te Boisvipère en te Marmorne, en bevatten een levendige beschrijving van zjjne eerste indrukken van Egypte. $mil vertrok naar Londen zoodra hjj zjjn zaak traktement geeft van 1000 met vrijdom van belasting en toelage voor rjjden. Bedankt voor het beroep naar Renesse en Noordwelle door den heer Bommezijn, predikant te Zevenbergen. De synode der Ned. Herv. kerk zal zich tot de regeering wenden met verzoek of aan de nog niet genoegzame bevrediging van veler behoefte aan Zondagsrust nog beter mocht worden voldaan. Volgens het verslag over 1883 van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den geiva- penden dienst in de Nederlanden hebben dat jaar de inkomsten 99.319.12j bedragen. Behalve de renten van het kapitaal op het grootboek, die ƒ50.334 beliepen, en de opbrengst der jaarlijksche collecte ad ƒ27.743.55, zijn onder het aangegeven cijfer der inkomsten o.a. begrepen de renten van het nationaal huldelijk, ter gelegenheid van Zr. Ms. 25jarige regeering, ad 9070.33 en de subsidie van het rijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot 5000. De uitgaven hebben het bedrag der inkomsten met ƒ8820,091 overschreden. Aan 1919 deelgerechtigden keerde het fonds 86.047.661 aan gratificatiën en toelagen uit de renten van 's konings geschenk uit. Onder die deelgerechtigden bevonden zich 4 verminkten en 3 nageblevenen van gesneuvelden bij Waterloo, 275 verminkten uit Oost-Indië, 1 verminkte uit oorlogen vóór November 1813, 63 verminkten en 6 nageblevenen van gesneuvelden in den stijd met België, 1498 infirmen, blinden en veteranen, 59 oudstrjjders van Waterloo en 10 militairen van de Amsterdamsche landmilitie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hun gratificatie genoten 67 deelgerechtigden van het fonds daarin doelmatige huisvesting en goede verzorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht belie pen 22.490.60, Gedurende het afgeloopen jaar werden 110 nieuwe deelgerechtigden in het fonds opgenomen, als 20 verminkten uit Oost Indië en 90 infirmen. Het aantal sollicitanten bedraagt 1268. De off. van gezondh. le kl. bij de zeemacht dr. K. Kuiper Middel wordt geplaatst bij het hos pitaal der marine te Willemsoord. Met 16 Aug. a. worden geplaatst aan boord Zr M' schroefstoomschip 4de klasse Sommelsdijk de mach. Ist" kl. v. c. De Leeuw, id. 2de kl. Martijn en id. 3ie kl. Van Wouw; aan boord Zr M" stoom- kanonneerboot Hydra te Vlissingen de mach. 3de kl. J. Hogtingiusaan boord Zr M" wachtschip te Willemsoord de mach. 3de kl J. Van Rees. De goederentrein van Vlissingen op Roosen daal is Zondagavond om 6 uren bij het station Rilland gederailleerd. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad; ook de dienst behoefde niet gestaakt te worden. Bij gelegenheid der kermis te Goes zal van 28 Augustus tot 2 September het tooneelgezel- schap van den heer A. Van Lier uit Amsterdam voorstellingen geven in den schouwburg van de sociëteit Van Ongenuchten vrij. Volgens bericht uit Rilland omtrent den oogst kan met éen woord gezegd worden dat hij goed is, terwijl de gunstige weersgesteldheid gele heid gaf om de vruchten droog binnen te halen. Reeds enkele landbouwers hebben al de granen geborgen. De paardenboonen zijn totaal mislukt ook vertoont zich de ziekte in de aardappelen, 'tKoolzaad gaf een ruim beschot: 20 HL. per gemet; de tarwe 1000 a 1200 schooven per ge- met. Van ziekte onder de varkens hoort men nog weinigslechts een enkel geval heeft zich daar voorgedaan. Een bewoner van Zuid-Beveland schrjjft ons: Een dag of acht geleden vraagde ik aan iemand, geen medicus, wat men zou moeten aanvangen, als de cholera eens plotseling uitbrak Zijn ant woord was, dat hij dan van tijd tot tijd een paar grein chinine zou innemen en, als hjj werkelijk de cholera kreeg, zooveel als hij slechts verdragen kon. Op mijne vraag, waarop dat voornemen steunde, kreeg ik het antwoord»De oorzaak van intermitteerende koorts is eene bacterie in het bloed en deze wijkt voor chinine; prof. Koch toont, zonder afdoend tegenbewijs, aan dat de oorzaak der cholera is eene bacterie in maag en ingewanden, en derhalve zal ook de cholera- bacterie wel wijken voor eene dosis chinine". Ik lachte maar lach niet meer, sedert het oogenblik, dat ik in »Ae< Vad" van 9 Aug. las: »Uit Koch's onderzoekingen blijkt, dat boven alle andere stoffen, die in de practijk in aanmerking kunnen komen om den cholera-bacillus onscha delijk te maken, uitmunten quinine en inzonder heid sublimaat (kwik Van alle andere stoffen zijn zoo groote hoeveelheden noodig dat ze het lichaam zouden schaden". Hoewel er tot heden op de oesterbeurs te Yerseke nog geen aangeslagen pannen van dit jaar werden verkocht, wordt daarin toch vecd handel gedreven. Er zijn reeds verscheidene grootere en kleinere partijen omgezet; de beste soort tegen 6 a 7 cent. Het ongeval van Vrijdag met de vogelsteng der in orde had, en ik een paar dagen later, naar aanleiding van een brief van sir Anthony, die zich over zijne eenzaamheid beklaagde. Ik ging met vader naar Segrave-Park en bleef daar bijna den beelen winter bjj hem. Hij had weinig meer dat hem interesseerde in het leven, behalve de brieven van Julius en mijne verhalen over Boisvi père en Marmorne. Hij was zeer ingenomen met de verloving van Julius, daar hij de familie De Marmorne zeer hoog achttemaar ik denk ook omdat hij hoopte dat Julius daardoor Bpoediger terug zou komen. Wordt vervolgd. boogschutterij St. Sebastiaan aldaar is geschied, terwijl de aannemer bezig was er de laatste hand aan te leggen. De aannemer zal dus de schade moeten dragen. Hoe het ongeluk in zijn werk is gegaan weet men niet. Bij het innemen van pakgoederen te Brui- nisse raakte op de stoomboot tusschen Rotterdam en Middelburg Zaterdag een man te water, die echter dadelijk kon gered worden en er met een koud bad is afgekomen. De dader van den diefstal met inbraak, Woensdag 11. te Poortvliet gepleegd, is reeds ge vonden. Afgaande op het slim overleg en wijs beleid in deze zaak getoond, zou men gemeend hebben dat een volwassen persoon de hand hierin had gehad. Doch het is nu gebleken, dat een lljarige knaap de schuldige is. Het horloge, éen van de gestolen voorwerpen, had hij laten zien aan andere jongens. Dit gaf aanleiding tot nader onderzoek, waarbij duidelijk aan 't licht kwam, dat de politie met een kleinen gauwdief te doen had, die een meester in 't vak van stelen en helen was. Dezelfde knaap heeft ondanks zijn prille jeugd reeds 3 diefstallen op zijn kerfstok. Het is te verwachten en te hopen, dat die jeug dige boosdoener eenigen tijd in een gesticht zal geplaatst worden tot verbetering van zjjn slechten aard. De som gelds (ƒ70) was voor een gedeelte verdwenen. Het ontbrekende is door zijn ouders bij betaald. - Dank zij het warme weder der laatste tien dagen zijn in westelijk Zuid-Beveland reeds tarwe oogsten afgesneden en enkele half binnen. Erwten en gerst zijn nagenoeg geheel van 't veld. De vorige week leende zich uitstekend om het gesnedene droog en rijp weg te halen. De landbouwers rekenen op een spoediger opbrengst van een en ander dan verleden jaar, getuige de omstandigheid dat buiten „hoopen" worden gezet. Over 't algemeen zal vooral de tarweoogst beter zijn dan vele zijner voorgangers. Er worden meer schooven op 't gemet gesneden dan voorheen terwijl men mindor hoort van brandkoorn en honingdauw, zoodat het beschot, ook door een goede korrel, zal meevallen, ofschoon niet te ontkennen is dat hier en daar tarwe onder de bewerking uitvalt doordien zij tamelijk rijp is. Wanneer de gunstige weersge steldheid nog eenige dagen mag voortduren dan kan gerust op goed brood gerekend worden. Zaterdag is te Axel een kind van zekeren O. in het kanaal gevallen. Het werd gered door schipper Provoost. Zondagmiddag bracht het muziekgezelschap van Biervliet een bezoek aan Ellewoutsdijk. Den ambachtsheer, den heer J. C. Van Hattum van Sliedrecht, die zijn geboortedag vierde, werd op zijn huize Zorgvliet eene serenade gebrachthij ontving het gezelschap daarop recht hartelijk en gul. Eenige nommers werden uitgevoerd, waarna de heer Van Hattum het gezelschap tevens de gelegenheid verschafte zijn schilderijenmnseum, bestaande uit ongeveer 300 prachtige schilderijeni te bezichtigen. Na nog eenige nommers in den tuin uitgevoerd en eene wandeling rond het dorp gemaakt te hebben, vertrok dit gezelschap te zes uren, dankbaar en voldaan zeker over zijn bezoek aan Ellewoutsdijk. Naar aanleiding der Transvaalsche leening doet in Amsterdam een bon mot de ronde, nl. dat het onbegrijpelijk is hoe een kuiper nog geen twintig ton bij elkander kon maken. U D.) Een dienstbode te Arnhem mishandelde hare meesteres en werd daarom gearresteerd. Te Groningen sloeg een huismoeder in een kroeg haar man, die daar het hoog noodige geld aan jenever verkwistte, met de flesch op het hoofd. De flesch brak en stukjes glas drongen in het oog van den man. De wijnen, likeuren enz. uit den kelder van wjjlen den prins van Oranje brachten 5000 op. —Omtrent de te Amsterdam gearresteerde valsche munters meldt het N. v. N., dat zij voor hunne arrestatie twee stukken van 20 frank en een Engelsch pond hadden gemaakt, waarop dadelijk beslag werd gelegd en die zoo bedriegelijk gelijk zjjn aan de echte geldstukken, dat zij hoogst moeielijk er van te onderscheiden zijn. Die stukken houden 60 percent werkelijk goud, terwijl het overige specie zonder waarde is. Verschillende staafjes goud werden in hun bezit gevonden, evenals achtkantige stalen vormpjes, waarin 20 frankstukken en ponden gegoten konden worden. Toen zij gevat werden, waren zjj te verschrikt m zich te verzetten. De politie had nog de welwillendheid tegenover hen, hun geene paster- nosters aan te doen of hen per wagen te ver voeren maar de rechercheurs gingen, om alle opspraak te voorkomen, met hen te voet en ge armd naar het politebureau. Beiden zien er zeer fatsoenlijk en knap uit. Een hunner, vroeger student geweest, moet de eigenlijke uitvinder zijn om op zoo'n uitstekende manier goudstukken na te maken. Hij moet ook het eerste te Amsterdam hebben vertoefd, entoen doordien hij wellicht naar wensch alhier werk- aam dacht te kunnen zijn den ander, namelijk Rico, den gewezen directeur der munt te la Paz, geschreven hebben over te komen. SchoreVs Familiënblatt is te koop voor 180.000. De uitgever wenscht dit te ver- koopen wijl zijne vrouw, die hoofdzakelijk de leiding ervan had, is overleden. Men herinnert zich dat eenige weken geleden een Oostenrijker, Binder, door Albauische roovers naar het gebergte gesleept werd. Zijne familie heeft hem nog niet kunnen doen uitleveren. Zij heeft 25.000 florijnen aangebodende roovers willen 50.000 hebben. Wanneer mevrouw Binder deze niet binnen acht dagen gezonden heeft, zal zij de ooren van haren man thuis ontvangen daarna zijn neus, eindeljjk zijn hoofd. De gendarmen zitten de roovers op de hielen, maar zij zullen het leven van den gevangene niet kunnen redden. Bij de aanbestedingen van werken tot oever verdediging van den calamiteusen Nieuwe Neuzen- polder, op jl. Zaterdag, bereids in ons vorig nomtner hoofdzakelijk vermeld, waren voor het eerste perceel, waarvan de begrooting 43.035.18^ bedroeg, ingeleverd 10 biljetten, nl. van de heeren: A. De Jong te Ter Neuzen 42.521A. Van der Beek te Zaamslag 42.245C. De Wilde Az. te Kat- tendijke ƒ42.200; A. Yermorcken te Hontenisse ƒ42000; J. Tollenaar 41.900; P. A. Van de Velde ƒ41.560, beiden te Ter Neuzen; H Hage te Middelburg ƒ41,200; J. Jansen te Ter Neuzen ƒ41.167; C. Roskam Jz. te Sliedrecht ƒ40.300 en D. Tholens te Hoek 40.290. Voor het tweede perceel, begrooting 30.900.37§, waren 12 biljetten ingeleverd, van de heeren: O. Van der Hooft ƒ31.200, A. De Jong ƒ30.318, beiden te Ter Neuzen J. Van Eek te Hardinxveld 29.940 C. De Wilde Az. te Kattendijke 29.900 A. Ver- morcken te Hontenisse 29.420 C. Roskam Jz. te Sliedrecht 29.300D. Tholens te Hoek ƒ28.967; J. Tollenaar te Ter Neuzen 28.100; A. Van der Beek te Zaamslag 28.100P. A. Van de Velde te Ter Neuzen ƒ27.725; H. Hage te Middelburg 27.500 en J. Jansen te Ter Neuzen 27.460. an 3 tot 10 Augustus. Middelburg. Ondertrouwd: W. Moerdijk, jm. 30 j. met O. S. De Wolff, jd. 22 j. C. D. Van den Bussche, jm. 30 j. met M. P. Van de Poel, jd. 39 j. C. P. Bernard, jm. 25 j. met K. Van Veen, jd. 21 j. Bevallen: M. Smaardijk, geb. Wattel, d. M. C. J. Den Boer, geb. Van de Kamer, d. J. S. Gillessen, geb. Brand, z. N. F. Van der Horst, geb. Wunnink, d. M. J. Lefeber, geb. De Groote, z. OverledenG. P. Freeman, z. 4 w. E. A. Kok, wede van S. Bouwens, 77 j. I. Klerk, z. 5£ m. J. Maas, d. 8 m. J. Jobse, z. 65 j. C. Labrujere, wede van H. Koppenjan, 56 j. P. Ingelse, z. 2£ m. J. B. Matthijssen, z. 10 d. A. Huijsman, d. 2 m. Van 2 tot 9 Augustus. Vlissingen. GehuwdC. H. Antheunissen, wedr van J. H. But, 37 j. met P. J. Ketting, jd. 34 j. F. Van De Velde, jm. 27 j. met N. A. Meslier, jd. 28 j. J. H. Burgers, jm. 25 j. met W. Formo, jd. 23 j. M. Van Halteren, jm. 42 j. met P. Pieterse, jd. 30 j. Bevallen J. C. Spinnaaij, geb. Pieterse, d. C. Vader, geb. Maas, z. M. H. H. Paijens, geb. Teeuwissen, d. M. A. Busch, geb. Van den Reijsen, z. P. J. Van den Bosch, geb. De Held, d. A. Van Vonders Westerburger, geb. Olree, d. (tweel.) J. C. Santé, geb. Frenks, d. J. C. Bijl, geb. Van Erke- lens, d. E. A. Wanner, geb. Merrelaar, z. A. A. M. De Boer, geb. Visser, z. S. C. Vermeule, geb. De Klerk, d. A. Van Calmthout, geb. De Vet, d. F. Bakker, geb. Remijn, z. Overleden J. Steenaard, z. 11 d. W. Perse- naire, d. 10 m. C. Krijger, vrouw van G. Mul ler, 83 j. Goes. Gehuwd: M. Sinke, jm. 30 j. met A. v. de Berge, jd. 24 j. J. P. Maartense, jm. 21 j. met C. M. De Pau jd. 22 j. BevallenA. De Dreu, geb. Traas, z. J. K. Lockefeir. geb. Fierie, z. C. M. Van Borrendam, geb. Schraver, d. J. Barends, geb. Labeur, z. Overleden: P. J. Peels, z. 3 w. A. Wondergem, ongeh. z. 33 j. K. Remijnse. vrouw van G. v. d. Heyden, 33 j. A. Visser, z. 6 m. Zierikzee. Gehuwd J. A. Van Heel, jm. 29 j. met C. J. De Bruijne, jd. 24 j. A. Van Duin, jm. 26 j. met J. Anker, jd. 21 j. M. Klink, jm. 24 j. met. J. Huigens, jd. 26 j. Bevallen: J. Cappon, geb. Van der Maie, z. W. Verkaart. geb. Gerloo, z. A. De Bruijne, geb. Bartels, d. Overleden K. Phaff, man van A. De Vos, z. 66 j. A. Vermunt, ongeh. z. 51 j. K. T. C. Van Woer- kens, jd. 16 j. G. W. Leijdekker, d. 4 m. E. Trom- per, d. 2 m. s' fwravenliage. Benoemd bij de schutterij te Vlissingen tot 2en luitenant H. W. J. Callenfels. 's sbfraveiiliage. Bjj den heden gehouden korps wed strijd voor schutterijen werd de eerste prijs behaald door Rotterdam, de tweede door Amsterdam, de derde door Gouda, na loting met Middelburg, en de vierde door Middelburg. Etriissel. In de kamer van afgevaardigden deed Frère Orban het voorstel om de behandeling van de nieuwe schoolwet te verdagen. Dit werd met 66 tegen 35 stemmen verworpen. Daarna vingen de algemeene beraadslagingen over het ontwerp aan. In den omtrek van het zittinggebouw was het rustig en bevond zich weinig volk. Caïro. Er worden groote toebereidselen gemaakt voor de expeditie naar Khartoem waarschijnlijk zullen daaraan 4000 Engelsche en Egyptische troepen deelnemen. Volgens onze afspraak ga ik u iets vertellen over de zoogenoemde Nieuwe Keulsche vaart, of het kanaal dat onze hoofdstad (die zich in den laatsten tijd gaarne eene wereldstad hoort noemen) met de Merwede bij Gorkum verbinden zal. Er is, meen ik, in de Middelbwgsche courant reeds vroeger over geschreven en daarom zal ik uwe lezers maar niet vermoeien met de vrij zonderlinge geschiedenis van dien aanstaanden waterweg, welke door de heeren van de kunst, in weerwil van krommingen, bochten en rivierovergangen, toch nog gemakkelijker wordt geacht dan het, naar leekenoordeel, veel eenvoudiger kanaal door Gel derland. Zooals bekend is had deze aanleg nog meer voeten in de aard (in overdrachtelijken zin) dan er nu werkelijk uit de aarde zijn gedolven en een statisticus moet berekend hebben dat men met de riemen papier die er over vol beschreven en bedrukt zijn, den Vaartschen Rijn wel zou hebben kunnen overbruggen. Aan den noordkant van Utrecht is echter van bet nieuwe kanaal nog maar weinig te zienhier en daar staat een bakenpaal met een vlaggetje, zooals we dat voor een twintig jaren (waar is de tijd gebleven in Zeeland zagen, wat toen menigen Nurks schouder-

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2