N« 189. 127" Jaargang. 1884. Dinsdag 12 Augustus. Nationale Militie. Middelburg 11 Augustus. '••FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Oproeping van verioigangers der lichting 1881. MAEMOBNB ADOLPHUS SEGRAVE. IIDDELBIJRGSCHE COURANT. Wf/ Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P.G. De Veij Mestdagh, te GoesA. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. De Mooij, te Tholen: W. A.Van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peul Jz Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1884, A n° 889/3e af deeling (provinciaal blad n° 46), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlof gangers der lichting 1881, behoorende tot het korps genietroepen, om op den tijd en plaats als in de aan hen rrit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting, door ben bij bun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van bun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Woensdag den 20 Aug3 a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij bun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na bun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 11 Augustus 1884. De burgemeester voornoemd, F. ERMERINS, L. B. De afdeeling le district van den Beetworielsui- Tcerfabrikanten-bond in Nederland, bevattende de Zeeuwscbe eilanden, heeft besloten 15 controleurs aan te stellen, die gedurende de aanstaande campagne belast zullen worden de wegers en agenten bij het ontvangen der beetwortelen te controleeren, ten einde de kwade praktijken, die zoo menigvuldig bjj het in ontvangst nemen der bieten plaats hebben, te weren. Dit besluit werd door een achttiental fabrikanten genomen. De controleurs zullen over bet district worden geplaatst als volgt4 op het eiland Tholen, 5 op Zuid-Beveland, 1 op Noord-Beveland, 3 op Dui- veland, 1 op Walcheren en 1 op St. Philipsland. Vlissingen, 11 Aug. Woensdag a., des namiddags te twee uren, zal de gemeenteraad zitting houden ter benoeming van leden voor het college van zetters en van onderwijzeressen aan school F. Yerder zullen behandeld worden een verzoek van mejuffrouw Jansen om eervol ontslag als onderwijzeres aan school A en de navolgende voorstellen: tot goedkeuring der rekening van het burger weeshuis over 1883; tot onderhand- hoon Migeon kreeg goed loon, had een goede woning en leefde in overvloed van de opbrengst van den tuin en de jacht. Zijn vrouw had een ezel inet een kar en ging dikwijls naar de markt om groente te verkoopen. Migeon verkocht natuurljjk ook wild aan de logementhouders in de naburige steden. Een gedeelte van Migeon's geschiedenis mag echter niet verzwegen worden. Hij had voor moord terecht gestaan. De Fransche juries heb ben een afkeer van de doodstraf en zjjn voor misdadigers zoo meegaande mogelijk. Migeon werd niet schuldig bevondenmaar toch ook niet geheel vrijgesprokenwant de jury veroordeelde hem tot zes maanden dwangarbeid, ter zake van manslag. Daarna bad hij veel moeil& om een ordentelijke broodwinning te krijgen. De boeren wilden hem niet in dienst nemen, totdat einde lijk mijnbeer De Marmorne, die van zijn onschuld overtuigd was, hem dien post te Boisvipère gaf, die hem ver van alle menschen afhield. Misschien dacht hij ook wel dat de kwade reuk waarin de man stond in het voordeel van de plaats zou zjjn welke hij bewaken moest. Hierin kan dus de verklaring van Migeon's misnoegden blik liggen. scben verkoop van gemeentegrond betrekkelijk de afgraving der vestingwallen met bet oog op de waterkeeringtot net verleenen van een krediet in zake de kosten van overdracht der aangekochte kogelparken, idem voor beëindiging der werken van de badplaats, voor bet afgraven der vesting wallen en ter betaling van twee tijdeljjke opzich ters over 1884. Ten slotte zal een voorstel tot wijziging der gemeentebegrooting voor 1884 ter tafel komen. Vlissingen, 11 Aug. Sedert geruimen tijd reeds loopen alhier allerlei geruchten aan gaande eene overeenkomst, aan te gaan tusschen de gemeente Vlissingen aan de eene en de maat schappij tot exploitatie van gronden alhier, ter andere zijde. Daar deze onderhandelingen slechts nog een voorloopig karakter dragen, en de beoor deeling en goedkeuring van de belanghebbende partijen zullen behoeven, zoo is bet niet mogelijk vooralsnog daaromtrent volledige inlichtingen te verkrijgen. Toch mocht het ons gelukken hier en daar eenige gegevens bijeen te sprokkelen, die wij hier mededeelen. De onderhandelingen tusschen bet hoofd van ons gemeentebestuur en de gedelegeerden der maatschap pij schijnen tot overeenstemming geleid te hebben, zoodat beide partijen de punten eener eventueele overeenkomst konden vaststellen. Dit is dus een groote stap voorwaarts in de goede richting. Volgt nu de goedkeuring van belanghebbende partjjen, die weldra gevraagd zal worden, dan mag men verwachten dat de samenwerking der twee corpo- ratien voor beiden goede vruchten zal afwerpen. De overeenkomst zou, onder meer beoogen het verkrijgen van een badhotel, voldoende aan alle billijke eischen die gesteld mogen worden. Een ontwerp daarvan is opgemaakt om ter goedkeuring en beoordeeling te worden aangeboden. Uit ver kregen inlichtingen weten wjj dat dit hotel, behalve een aantal logeerkamers, flinke concert-, lees-, biljard- en restauratiezalen bevatten zal, terwijl het plan zoo is aangelegd om later aanzienlijk uitgebreid te kunnen worden, waarvoor een groote oppervlakte duin beschikbaar wordt gesteld. Op de plattegrondteekening bemerkten wij o. a. ook eene machinekamer die, naar men ons mededeelde, voor verschillende doeleinden dienen moet, maar hoofdzakelijk tot voortbrenging van electriciteit, waarmede het hotel en de omtrek verlicht zullen worden, aangezien aan die zijde der stad geen gelegenheid bestaat om gas te verkrijgen. Naar wij vernemen ligt het in bet plan der maat schappij, om zich in verbinding te stellen met eenige solide firma's, om aanbiedingen te ontvangen tot bet bouwen van bedoeld hotel, teneinde, bij mogelijke goedkeuring der overeenkomst, te spoe diger met den bouw een aanvang te kunnen maken. Uit België zou er reeds aanvrage gedaan zijn. Ook moet de maatschappij voornemens zijn een beroep te doen op de medewerking der ingezetenen, om de exploitatie van het hotel mogelijk te maken en mag men verwachten dat zij van die zijde 't Zij dat hij voelde dat de publieke opinie on rechtvaardig was en hij onschuldig geleden had; of hjj was ^schuldiger dan de jury meende en zijn onrustig geweten gaf die nare uitdrukking aan zjjn gelaat. Mijne nieuwsgierigheid naar de omstandigheden van dien moord werd natuurlijk terstond opgewekt toen ik den vermeenden of werkelijken schuldige leerde kennen. Hij was pas gehuwd. Een jong mensch, de zoon van een welgestelden boer, die het vorige jaar zijn hof aan hetzelfde meisje gemaakt had, was onvoor zichtig genoeg geweest om in de herberg te zeggen Jozef Migeon behoeft niet zoo trotsch te zijn op dat huwelijk hjj krijgt slechts wat ik niet eens wilde hebben." Natuurlijk was een van de vrienden zoo gedienstig om dit aan Migeon over te vertellen, die natuurlijk aan die woorden de leelijkste uitlegging gaf welke er aan te geven was. Zij ontmoetten elkaar in het bosch, zonder getuigen en vochten met hunne klompen totdat Migeon zijn tegenstander een slag toediende waarop de dood onmiddellijk volgde. Hij tra«htte niet te ontsnap pen maar bleef in zijn hut, totdat de politie hem kwam halen. Bij het verhoor zei hij alleen dat het een eerlijk gevecht was geweest, dat slechter afgeloopen was dan hij bedoelde maar sommige menschen dachten er anders over. Er werd ge mompeld dat Migeon den jongeling nageslopen waa, hem overrompeld en bjj verrassing doodge slagen had. De juiste waarheid kon natuurlijk niet bewezen wordenmaar de jury nam ver zachtende omstandigheden aan en veroordeelde krachtigen steun vinden zal, daar dejingezetenen, vooral de eigenaars van onroerende eigendommen, neringdoenden en ambachten in de allereerste plaats, het voordeel daarvan trekken zullen. Van harte hopen wij dat die plannen, grooten- deels te danken aan den ondernemingsgeest van onzen burgemeester, verwezenlijkt mogen worden. Zoutelande, 9 Aug. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad alhier deed zich het geval voor dat beide candidaten, A. Kleinepier en W. Van Sighem, waar tusschen herstemming moest plaats hebben, elk 12 stemmen verkregen. De eerste, als oudste in jaren is dus gekozen. Apneiniiiden 9 Aug. Door den raad dezer gemeente is besloten om de oude vest met de daarbij gelegen overblijfsels der wallen te dempen. In tweeërlei opzicht is dit besluit prijzenswaardig, ten eerste omdat daardoor de ongezonde dampen, welke uit dezen modderpoel voortdurend opstijgen, zullen worden weggenomen, en ten tweede omdat er dan eene aanwinst van ruim 2 hektaren bouw grond wordt verkregen. Benoemd tot geneesheer te Waarde de heer G. F. W. Geill, arts te Krabbendijke, en te Kruiningen de héér J. Brands, arts te Amsterdam. Biervliet, 10 Aug. De naburige gemeenten beginnen langzamerhand ons boven het hoofd te groeien. Men lette slechts op het telephoonnet. Terwijl Philippine reeds zijne verbinding bezit, doet Hoofdplaat ook het zijne om die te verkrijgen, maar Biervliet, dat zooveel inwoners telt als die gemeenten bijna te zamen, blijft werkeloos, niet tegenstaande onze gemeente door de regeering de telepboon is aangeboden- Werkelijk bracht ons gemeentebestuur een som van f 100 daarvoor op de begrooting, doch geen geschikte personen wilden zich destijds als beambte beschikbaar stellen. Nu is men hiermede in orde; men kent thans beter de gunstige resultaten dier gezegende instel ling; en ons bestuur trekt zelfs de vroeger toegestane som in, wat o. i. zeer te bejammeren is. Zeker zou bet wenschelijk zijn, dat alle nering doenden, en andere belanghebbenden met een verzoekschrift zich tot het gemeentebestuur richt ten, en wij twjjfelen niet of de raadsleden zullen aan dat verlangen gehoor geven. Op de mede werking van den burgemeester en vele notabele ingezetenen kan men rekenen. Waar onze gemeente in noordelijke, zuideljjke en oosteljjke richting geisoleerd ligt, zou het onverantwoordelijk van onzen raad genoemd mogen worden, dat hij niet eiken maatregel ondersteunde om ons akelig isolement op te heffen, vooral waar de wensch van vele ingezetenen zich laat hooren. De nieuwe school te Driewegen, waar 150 leer lingen dezen winter de oude school een antiek gebouw met een ruimte voor 80 a 90 scholieren hem alleen voor manslag. Deze veroordeeling had geheel zijn volgend leven geknakt; niet omdat de wereld hetgeen hij gedaan had heel slecht vond maar alleen omdat hjj de schande had ondergaan der galeien en voortaan een losgelaten galeiboef was. Zijn gade was een zacht vrouwtje van vijf en dertig jaar, met een gelaat dat te mooi was voor haar stand en veel beter voor een groote dame zou gepast hebben. Anna Migeon was bleek en bad een ernstig gelaat, dat meer in Italië dan in Frankrjjk thuis hoorde. Ik merkte spoedig dat zjj geheel ondergeschikt was aan haar man. Hij oefende een gezag over haar uit dat in dwingelandij zou ontaarden zoodra zij er zich in het minst tegen verzettemaar haar onderwerping was zóo vol komen dat haar leven, hoe eenzaam en eentoo- nig ook, niet ongelukkig te noemen was. Onze komst te Boisvipère was in vele opzichten een groot geluk voor haar. Het stelde haar niet alleen in staat om geld te verdienenmaar be zorgde haar bovenal eenige afleiding, die op zulk een afgelegen plaats niet genoeg te waardeeren is. Wij van onzen kant hadden alle reden om blij te zijn dat wij zulk een knappe vrouw in de nabijheid hadden. Zij diende ons uitstekend en met al de nauwgezetheid welke met de inzich ten van een Engelschman strookt. NLII. Mijn oppasser Perrin was een lange, forsche, praatzieke jongen. Hij was nog door mjjnheer bezochten, zal in September feestelijk ingewijd worden. 't Wordt waarachtig tijd ook. In Mei van '83 aanbesteed, om met Januari van dit jaar voltooid te zijn, wat dan ook reeds eenige maanden het geval is, staat het gebouw daar als een nog nutteloos sieraad. Men wacht nu op de finale opneming en goedkeuring. De commissie der feestelijke inwijding bestaat uit de heeren Van Houte, Van de Sande, Doens, Willems en Verhage. Vier der raadsleden hebben al zichtbare blijken van sympathie gegeven met dat feest, waartoe de gemeentekas hermetisch gesloten kan blijven. Zaterdag is het stoffelijk overschot van den ge- pens. luitenant-generaal N. Van Willes te 's-Gra- venhage zeer eenvoudig ter aarde besteld. Een groot aantal generaals, hoofd- en verdere officieren van verschillende wapens, de minister van oorlog en andere autoriteiten op militair gebied waren bij de plechtigheid tegenwoordig. De gepensioneerde generaal-majoor P.G.Booms riep den overledene een laatst vaarwel toe. Een zestal prachtige bloemkransen dekten bet graf. Omtrent de gunstige bepalingen, door Z. M. genomen met betrekking tot bet personeel van wijlen Z. K. H. prins Alexander, liepen de be richten uit een. Thans verneemt het Dagblad dat niet het geheele personeel van wjjlen Z. K. H. deelen in die gunstige bepaling [het volle bedrag der jaarwedden als pensioen] deelt. Alleen zijn deze van toepassing op dat deel van het personeel der hofhouding, dat reeds in dienst was bij den voorlaatsten kroonprins. De anderen ontvan gen gedurende zes maanden hun volle wedde en daarna een pensioen, geëvenredigd naar het aantal jaren dat zij in 's prinsen dienst waren. In de St. Crt. van 8 dezer komt het officieel verslag voor omtrent de verwachtingen van den oogst in 1884 in de provincie Zeeland* Daar wij onze lezers, dank zij onzen correspon denten, geregeld op de hoogte hielden van den stand der gewassen in onze provincie, bevat het voor hen weinig of geen nieuws. Alleen ver melden wij, wat daarin o. a. omtrent den hagelslag van 13 Juli 1. 1. wordt gezegd. De ramp trof de gemeenten Sluis AardenburgWaterland kerkje, Schoondijke, Hoofdplaat, IJzendjjke en een gedeelte van Retranchement, Oostbnrg en Groede. Van bevoegde zjjde wordt de meening geuit, dat ongeveer 8000 heet. zijn getroffen i en dat op 2/3 gedeelte dier oppervlakte het gewas als geheel vernield moet worden be schouwd. Ook in het westelijk gedeelte van Zuid-Beveland richtten hagelbuien min of meer belangrjjke schade aan. Uit het verslag over 1883—1884 der algemeene vereenigde commissie tot leniging van rampen door watersnood blijktdat het kapitaal der commissie 416.000 inschrijving grootboek 2|% Werk. schuld bedraagt. De Marmorne aanbevolenmaar in het eerst had ik niets op met zijn indringende gemeenzaamheid- Hjj had een harde stem, sprak leelijk Fransch met zulk een sterk plaatselijken tongval dat ik moeite had om hem te verstaan. Bij nadere kennismaking viel hij echter mede en zijn gemis aan vormen werd ten slotte vermakelijk. Later had ik alle reden om blij te z|jn dat ik geduld met hem gehad had want hjj werd een uitste kenden, trouwen knecht, die zeer aan mij gehecht was, ofschoon hij van ons drieën Julius het meest bewonderde. Het was duideljjk te zien dat hij niet van Einil hield en die kon hem ook niet' uitstaan. Hij zei zelfs meer dan eens dat h|j niet begreep boe ik dien brutalen Perrin in dienst hield. Ik lachte en zei dat ik hem een ruwe diamant vond, die het sljjpen waard was. Z|jn gelaat en zijne houding waren heel knap. De eenige weelde welke ik mij veroorloofde bestond uit twee paardeneen rjjpaard en een ander, dat met een karretje naar de stad ging om boodschappen te doenmaar dit laatste werd ook onder den man gedresseerd, zoodat Perrin er veilig mede door de bosschen kon rijden. XLIII. De vallei, waar het bassin gegraven werd, lag diep in bet woud, twee rnjjlen van het kasteel af en heette La Creuse. Zij was alleen te bereiken langs een weg die ongeveer een mijl omliep. Ik begaf er mjj geregeld eiken morgen heen, totdat !n het begin van December de vorst ons noo

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1