N». 182 127® Jaargang. 1884. Maandag 4 Augustus. BUITENLAND. Laatste Berichten. Middelburg 2 Augustus. Marine en Leger, Gemengde Berichten. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën' 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,40 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. MIDDELBIJRGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te Vlissingen: P. G. De Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. Van der Peijl, te Zierikzee: A. C. Da Mooij,te Tholen: W. A. Van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. Van der Peijl Jz Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger. Toen in de tweede kamer de heer Brantsen van der Zijp de voortzetting van zijne interpellatie aankondigde, meenden wij dat wij daardoor ten volle op de hoogte zouden gebracht worden van hetgeen de regeering in de IWsero-quaestie heeft gedaan. Nu zij afgeloopen is zijn wij nog even ver als voor dien tijd, of neen in een opzicht zijn wij vooruitgegaan; wij weten nu ook dat de tweede kamer volstrekt de regeering het niet kwalijk neemt dat zij haar licht in deze zaak zoo weinig liet schijnen en dat zij zich zoo luttel bekommerde om de publieke opinie. Het Vad. leverde in zijn nommer van 81 Juli, onder den titel Openbaarheideene zeer juiste be schouwing over de allerzonderlingste manier, waarop men in ons land de publieke zaak behandelt. Alles geschiedt even geheimzinnig deftig, trouwens bet is niet alleen in de regeeringskringen dat dit plaats heeftin kleiner omgeving hult de machthebbende zich ook zoo vaak in een waas van geheimzinnigheid, alwetendheid en alwijsheid en beschouwt men het als een gunst wanneer men het volk inlicht over hetgeen eigenlijk tot z ij n zaken behoort. Zelfs al vraagt men om inlichtingen, ook dan nog worden die niet altijd verleend er wordt met zekere wijsheid vaak verkondigd dat men den tijd tot het geven daarvan nog niet gekomen acht. Zoo wordt in ons land veel nagelaten; wat men in andere landen een ongeoorloofde daacf zou noemen. Zelden zagen wij dit zoo duidelijk als in de Nisero-quaestie. Terecht schreef het Vaderland, na erop gewezen te hebben dat wij aan de ge heimen, die kamer en regeerin'g voor zich hielden, niets hadden »Intusschen vernamen wij geregeld uit de Engel- sche bladen en Reuter-telegrammen, dat in he^ Engelsche parlement, waar men verstandiger de zaken behandelt dan bij ons en alles behalve aan overdreven kieschheid jegens vreemde mogendheden lijdt, telkens interpellation tot de regeering werden gericht. Yan Engeland uit werden wij op de hoogte gehouden vaTi den loop der onder handelingen, en op een goeden dag deelde de telegraaf uit Londen ons mede, welke schitte rende conventie Nederland met Engeland heeft gesloten én hoe uitstekend ohze diplomatie en regeering voor Nederlands eer en waardigheid als tweede koloniale mogendheid der wereld hebben gezorgd. Daarna verscheen het nieuwe Engelsche witboek, dat ons verder een en ander mededeelde." En wat blijkt nu uit de .openbaar gemaakte stukken Dat, terwijl men in Engeland de publieke opinie bezigde als middel om dwang op onze regeering uit te oefenen, de opinie van ons volk bijna als niets werd geteld. In zijn schrijven dd. 6 Juli aan onzen minister van buitenlandsche zaken over de laatste voor stellen der Britsche regeering tot gemeenschap pelijk optreden, schrijft onze gezant: »Ik hoop nu maar, dat geen bezwaren van onder geschikten aard zullen worden opgeworpen, maar dat deze voorstellen gaaf zullen worden aangenomen en mij zulks zoo spoedig mogelijk per telegram zal worden medegedeeld, want de tijd dringt, en de Britsche regeering is verplicht tegenover de publieke opinie hier te lande om iets te doen, om ook handelend op te treden en den toestand niet langer werkeloos aan te zien." Eens slechts heeft onze regeering gedacht om de opinie van ons volk. Dit blijkt uit de volgende zinsnede van onzen gezant in een brief dd. 23 Juli. »Lord Edmund Fitz Maurice was heden niet op het Foreign Officezoodat ik voorloopig aan sir Julian Pauncefote heb medegedeeld de aanmer king van uwe excellentie op de voorbarige mede- deeling, aan het parlement door zijn collega gedaan over de voorstellen aan de Nederlandsche regeering gemaakt, voordat de onderhandelingen daaromtrent geheel waren afgeloopen, waardoor zijner majesteits regeering in moeilijkheden werd gebracht, zoowel tegenover de staten-generaal als tegenover de publieke opinie in Nederland." Aan wien de schuld, dat men zoo weinig hecht aan de publieke opiniedat regeering en verte genwoordiging volstrekt er niet aan denken die te bevredigen? Ons dunkt, ons volk zelf heeft schuld, omdat jiet voor de belangrijkste vraagstukken op politiek terrein zich geheel onverschillig vaak toont en in ieder geval zich zelden daarover uitlaat. Op dit punt kunnen wij veel van het Engelsche, Belgische en Fransche volk leeren. Onze koningin viert heden haar 26en verjaardag en zeker zullen velen, vooral in de tegenwoordige omstandigheden, daaraan meer dan anders denken en in gedachten H. M. gelnkwenschen. Gisteren is koningin Emma door onze vertegen woordiging eene gewichtige waardigheid opgedra gen, die in het vervolg van zeer grooten invloed wezen kan. Dit is een bewijs van waardeering tegenover haar, waarmee zeker velen in ons land, ja wij durven zeggen bjjna allen zullen instemmen. Wat wij van H. M. hooren getuigt van een liefdevol hart, een zeldzamen tact om in moeilijke omstandigheden en die heeft zij waarlijk in haar huwelijk zeker vele gekend, met al de lief talligheid en verzoenende liefde van eene echtge noot en moeder te handelen. Niet aan haar is te wijten dat zooveel voorviel wat geen glans ver spreidde maar ergernis verwekte. Haar streven is steeds geweest verzoening te bewerken, liefde te kweeken en de waardigheid van ons hof op te houden. Met het oog op al hetgeen is voorgevallen, is deze jaardag voor haar dubbel gewichtig, en wij willen hopen dat zij nog jaren lang gespaard moge blijven om ook door de edele hoedanigheden van baar hoofd en vooral van haar liefdevol hart een gezegenden invloed uit te oefenen op haar kind dat zulk een gewichtige rol in onze geschiedenis kan vervullen. Ter eere van dien jaardag wapperde alhier heden de nationale driekleur van alle openbare en zeer vele particuliere gebouwen. Te 12 uren werd op het Molenwater door het garnizoen eene groote parade gehouden, waarbij de muziek van de dienstdoende schutterij benevens de kommandant dier schutterij en de officieren tegenwoordig waren. De parade werd door kapt. Van Dorth gekommandeerd. De schutters namen, met het oog op den Zaterdag, de kermis en in verband met de maatschappe lijke betrekking van vele hunner geen deel aan de parade. De verpleegden in de gestichten werden als naar gewoonte onthaald. In andere gemeenten in onze provincie werd ook parade gehouden door de schutterijen, en getuigden vlaggen van veler ingenomenheid. De voorstellingen van den heer Oscar Carré blijven steeds een druk bezoek trekken en worden door hen die ze bijwoonden, enkele leden der familie Nurks uitgezonderd, zeer geroemd. Maar dankbaarder publiek dan heden middag in het cirque gevonden werd, had de heer Carré nog maar zelden 't waren de kinderen der scholen voor on- en minvermogenden, een 190tal, aan wie door de Vereeniging tot wering van schoolverzuim in het bijwonen van een middag-voorstelling eene belooning werd geschonken voor het getrouw schoolbezoek in het vorige jaar. In den regel worden de hierbedoelde leerlingen daarvoor op een rijtoer onthaald, maar thans maakte de vereeniging van de welkome gelegen heid gebruik om eens iets anders aan te bieden. Nadat de kleinen op de bovenzaal van het Café Neuf, van den heer P. Antheunissen, waren ont haald op wafels en bier of limonade, begaven zij zich, begeleid door hunne onderwijzers, groepsge wijze naar hunne plaatsen in 't cirque. Of de kleinen genoten bjj de flinke voorstelling, die in weinig van de groote avondvoorstellingen afweek Dat bleek uit het daverend handgeklap dat eiken artist loonde. En 't was alsof de kunstenaars daardoor opgewekt werden om buiten gewoon hun best te doen. Mej. Wanda muntte èD als koorddanseres èn als paardrijdster uit. De domme August was even als gister en eergisteren als Zeeuwschen boer in zijn element, zoowel als de heer Artizelli en andere heeren en dames. Toen de Trakhéners door den heer Carré werden voorgebracht toonden de kindergezichtjes verbazing voor zijn overwicht en werd hem daarvoor eene warme ovatie gebracht. Ook de ossen wekten hun bewondering, terwijl de clowns voor hunne grappen en voor de voor stelling van de honden herhaaldelijk werden toegejuicht. Bij het fraaie ballet en het verdere carnaval steeg de tevredenheid van het jeugdig publiek tot het kookpunt; en dankbaar, overvoldaan, ver lieten allen de tent. Hetgeen zij daarin zagen zal lang nog genoegeljjke herinneringen en stof tot gesprek aan de kleinen geven. Verdient het bestuur der Vereeniging tot wering van schoolverzuim dank voor zijn zorg, heden weer getoond, ook den heer Carré komt dank toe, in de eerste plaats voor zijn goed programma en in de tweede plaats voor zijne inschikkelijkheid, die het mogelijk heeft gemaakt de schoolkinderen op eene betere plaats de voorstelling te doen bijwonen dan met de middelen der vereeniging strookte. Vlissing-en, 2 Aug. Yoor de derde maal in dit jaar, werd heden een schip van de werf dei- koninklijke maatschappij De Schelde te water gela ten, welke schepen onderling in afmeting slechts weinig verschillen. Het is de laatste boot van het drietal dat gelijktijdig aan bet einde van bet vorig jaar werd aangenomen, om voor Engelsche rekening te worden gebouwd. Het schip is een schroef boot van ijzer vervaar digd, heeft eene lengte van 176 Eng. voeten, bij eene breedte van 27 en eene holte of diepte van 12 voet 5 dm. Het draagvermogen is ongeveer 650 tonnen. Het schip heeft twee watertanks die naar welgevallen kunnen worden gevuld en leeggepompt, zoodat geen andere ballast behoeft te worden ingenomen; het is gebouwd voor rekening van den heer Robert Thomson te Londen en bestemd om als General Trader in de kustvaart dienst te doen. De machine en ketels, die nagenoeg geheel gereed staan om binnenkort in het schip te worden geplaatst, zijn mede in de werkplaatsen der genoemde fabriek vervaardigd. De machine is van het compound systeem en heeft een hooge en lage druk-cylinder van 22 en 41 Eng. duimen,,met eene slaglengte van 80 dm. De stalen stoomketel werkt op eene drukking van 95 lbs. Voorts zijn aan schip en machine alle inrichtingen aangebracht, die in den laatsten tijd op dit gebied zijn uitgekomen. Tevens had heden, ook met uitstekend gevolg, de proeftocht plaat3 van het stoomschip Rosalind aan dezelfde fabriek vervaardigd. De machine voldeed zeer goed en er werd eene gemiddelde snelheid verkregen van ruim 10 knots, terwijl daarbij een krachts ver mogen werd ont wikkeld van 590 indicateur paardenkrachten en door de schroef 86 omwentelingen in de minuut werden gemaakt. Het schip heeft een draagvermogen van circa 675 tonnen, bij eene waterverplaatsing van 1185 ton en heeft dan slechts 12' 7" diepgang, hetwelk bij binnenloopen van ondiepe havens van groot voor deel is te achten. De machine in dit schip is van compound sys teem met oppervlakscondensatie; zij heeft cylinders van 22 en 41 dm. diameter hij 30 dm. slaglengte. De stalen stoomketel heeft 1600 vierk. voet verwarmingsoppervlakte en een stoomdruk van 95 lbs. of 6.68 kilo per vierk. cm. Voor het gemakkelijk behandelen der machine is eene kleine, speciale stoommachine aangebracht die het vermogen bezit in 3 seconden de machine in eene tegenovergestelde kracht te doen werken. Gister, 1 Augustus, werden bij de verschillende regimenten infanterie de nieuwbenoemde officieren geïnstaleerd. Ook werd aan ben, die bjj het 3e regiment infanterie benoemd zijn, een diner aangeboden, waar een vijftigtal officieren, met den regiraents- kommandant aan het hoofd, aanzaten. Na afloop hiervan werd een concert van de stafmuziek bjjgewoond terwijl over het geheel een echt kameraadschappelijke geest heerschte. De kapt. van den general en staf Yan Ey- bergen, sedert zijne bevordering tot dien rang aan het departement van oorlog werkzaam gebleven, is van die detacheering ontheven, om op te treden als adjunct-chef van den staf te Breda. Men wendt pogingen aan om op Woensdag a. en zoo mogelijk ook Zondag 10 Aug., na afloop dei- voorstellingen in het circus Carré alhier, een extra-trein naar Goes te laten loopen. Zeker zou het gewenscht zijn dat men dien trein tot Bergen op Zoom of Roosendaal liet doorgaan. Men schrijft ons: De omstandigheid dat in den zomer meermalen boter wordt aangetroffen die zeer zacht is of zich nagenoeg in vloeibaren staat bevindt geeft aanleiding tot de onderstelling dat niet alle bereiders bekend zijn met eene bijzonder heid, die door anderen streng wordt gevolgd om zich te verzekeren dat elk stuk steeds de hoeda nigheid bezit om b.v. op een mes gedragen te worden. Wie bedoeld eenvoudig middel van oudsher toe past aarzelt niet de goede uitkomst toe te schrijven aan de behandeling der aarden teelen, waarin de melk wordt gezet. Zoodra deze voorwerpen zijn geledigd worden zij telkenmale gekookt en ge zuiverd van alle zuren die daarin kunnen zijn overgebleven, terwjjl zij vóór elk nieuw gebruik met koud water worden afgekoeld, ten einde de roomvorming te bevorderen. Deze schijnbaar eenvoudige bewerkingen maken den grondslag uit voor een gunstig verloop van het karnen, zoodat zij de aandacht overwaard zijn voor belanghebbenden die tot dusver eene andere wijze volgden zonder voldoenrd esultaat. Gisterenmiddag waren twee vrouwen in de Engelantierstraat te Amsterdam aan het twisten. Een van de twee maakte zich zóo driftig, dat zjj een bloedspuwing kreeg en plotseling dood bleef. - Op de Prinsengracht bij de Rozengracht aldaar, plaagde een jongen een stilstaand paard. Het dier gaf hem een trap tegen het rechterbeen, zoodat hij zwaar gekwetst werd opgenomen. Het Journal Officiel heeft een besluit open baar gemaakt van den president der Fransche republiek, strekkende tot het oprichten van een geneeskundigen surveillance-dienst in tien statig ons op de lijn Parijs-Lyon-Middellandsche zee, in zes stations op de lijn Midi, en in twee op de ljjn- Orléans. De geneesheeren, aangesteld door de prefecten, moeten zich bij het passeeren der treinen in de stations bevinden om de zieke reizigers te onderzoeken en zoo noodig te doen vervoeren naar eene speciale localiteit, in de nabijheid van de stations. Het aantal sterfgevallen te Marseille, Toulon en Aries nemen af. Een straat in de eerstgenoemde stad zal genoemd worden naar den overleden dokter Patras, die het slachtoffer der ziekte is geworden. Sedert 25 Juni, den dag waarop de epidemie uit brak, stierven te Marseille 1238 personen. Te Parijs heeft zich een comité van 17 invloed rijke personen gevormd tot het verzamelen van gelden ten behoeve van de geteisterde steden president van dit comité is de heer Albert Chris- tophle, bestuur van het crédit foncier, vice presi denten de heeren Philippe Jourde, president van het syndicaat der Parijsche pers, en Dietz-Monin, president der Parijsche kamer van koophandel. In Amerika heeft men reeds zesduizend frank bijeengebracht. De Zwitsersche bondsraad besloot 1000 frank te geven voor de choleralijders. Een der meest bekende Duitsche drama- dichters, Heinrich Laube, is te Weenen overleden. Hij was langen tijd directeur van het Staefr-theater in Weenen. De New-York Times had gisteren degebeele eerste bladzijde van zijn nummer gewijd aan het bedrog gepleegd door de Union Pacific Railway company, welke maatschappjj de fabelachtige som van 232 millioen dollars aan den staat schuldig moet zijn. De plannen voor het Oostzee-kanaal, dat de Noordzee met de haven van Kiel zal verbinden en zelfs voor de grootste marine-schepen bevaarbaar zal zijn, zjjn nu zeer nauwkeurig onderzocht, zoodat met het werk begonnen kan worden, zoodra de rijksdag de noodige sommen zal hebben toegestaan. Stanley is nog niet in Oatende aangekomen; hij blijft eenigen tijd in Engeland rust nemen. De zoon van den Britschen consul te Rodosto aldus wordt uit Constantinopel bericht is door^roovers medegevoerd; deze verlangen een losprijs van 7000 pond sterling. Stapelle. Heden werd alhier door het ge meentebestuur aanbesteed het bouwen van een onderwijzerswoning met alles wat daartoe behoort. Ingeschreven werd daarvoor door de heeren Yan de Linde te Cortgene, voor 6400J. Lin den bergh te Wemeldinge, voor ƒ6160; Molhoek te Krabbendijke, voor 5720Hoogfliet te Baar land, voor 5600P. Dronkers te Kapelle, voor f 5475 Van Verrè jr. te Kruiningen, voor 5450; en Van Verre sr. te Noordgouwe voor 5444. Den laatste, als minsten inschrijver, is bet werk gegund. Londen. Er loopt een gerucht dat Frankrijk en China Amerika's bemiddeling hehben aange nomen. Dit gerucht wordt echter nog niet be vestigd. Het schijnt met de zaken tusschen Frankrijk en China toch niet zoo goed te staan als men meende te mogen aannemen. In tegenstelling met de tijding van gisteren, dat de regeering te Peking bereid zou zijn om de schadevergoeding van 35 millioen frank te betalen, komt thans van Engelsche zjjde het bericht, dat de oorlogspartij in China op dit oogenblik den boventoon voert, met kracht aandringend op bet afslaan van den eisch van schadevergoeding en op eene geweldadige oplossing der hangende quaestie. Ten gevolge hiervan heerscbt te Foo-Chow een paniek: men acht er een oorlog tusschen Frankrjjk en China onvertnjjh

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1