BUITENLAMP. Laatst® Berichten. Gemengde Berichten. Kerknieuws. Marine en Leger. W eerkun&ige waarnemingen Algemeen Overzicht. sterdam, de eerste naar Willemsoord, en laatst genoemde naar Hellevoetsluis2° overgeplaatst de ings. le kl. P. I. Turk van Hellevoetsluis naar Willemsoord en Gr. Turk van Willemsoord naar Amsterdam. x-egee o.-indië. De maj. der genie van het leger in Ned. Indië A. C. De Bloeme is, op zijn verzoek, eervol uit Zr. Ms. militairen dienst ont slagen, met toekenning van pensioen. Ter voorziening in de vacature voor een predi kant-lid en een ouderling-lid in de synode, in plaats van de aftredende leden Zeeman en Yon Reeken, die niet herkiesbaar zijn, waren de volgende drietallen opgemaakt: voor een predikant-lid de heeren A. G. Jans van Westzaan, G. Van Duyl G.Wz. van Broek in Waterland en C. G. Chavan- nes van de Waalsche gemeente te Leidenvoor een ouderling-lid de heeren J. J. Prins, hoogl. te Leiden; mr J. C. Dibbets, hoogl., te Borger, en m' J. Moolenburgh, notaris te Zierikzee. Daaruit zijn gekozen de heeren A. G. Jans en prof. J. J. Prins. De vorige week werd door de synode, op voorstel van de synodale commissie, besloten de gemeenten uit te noodigen, in dit jaar eene tweede collecte ten behoeve van het fonds voor noodlijdende ker ken en personen te houden, zoo mogelijk vóór de maand November, opdat de synodale commissie in hare Novembervergadering weten zou, over welke som ter voldoening aan de vele aanvragen om hulp zou kunnen beschikt worden. Zij werd tot het nemen van dezen buitengewonen maatregel ge. leid door de begeerte om zooveel mogelijk hulp te verleenen, waar die haar gebleken was dringend noodig te zijn. Uit de beschikbare middelen toch kunnen slechts elf gemeenten tot een gezamelijk bedrag van circa 19.000 worden geholpen, terwijl de hulp voor nog vijf andere tot een bedrag van 14.000 alleen dan verleend kan worden, wanneer eene tweede collecte de noodige gelden aanbrengt. Een daartoe strekkend woord van uitnoodiging en opwekking is op voordracht eener commissie vastgesteld en wordt eerstdaags verzonden. In handen eener commissie, om de synode te dienen van adviesis gesteld een adres der heeren Roodhujjsen, Ringnalda en mr Bredius, inhoudende het verzoek, dat de synode maatregelen berarne tot reorganisatie van de Hervormde kerk die reorganisatie zal moeten leiden tot eene kerk inrichting, waardoor o. a. niet langer bij de synode, zooals zjj thans is samengesteld, de hoogste wet gevende, rechtsprekende en besturende macht zal berusten, maar het presbytoriaal karakter onzer kerken, de autonomie der gemeenten beter tot hun recht komen, de heerschappij van Jezus als Koning en Hoofd der kerk gehandhaafd, de vrijheid aan de gemeenten gegeven worde, om na kerkelijk examen „tot herders en leeraars aan te stellen die aan eene erkende inrichting voor hooger on derwijs gestudeerd hebben en al de leden der kerk gebracht worden onder de tucht van Gods Woord1'. Dit adres, van eene uitvoerige memorie van toe lichting vergezeld, bedoelt niet dat deze synode zelve deze reorganisatie ter hand neme, maar dat zjj het plan daarvoor onderzoeke en voorbereide door benoeming eener commissie, bestaande uit leden der synode en eenige erkende voorstanders van de belijdenis der gereformeerde kerken, aan welke het ontwerpen van een plan tot zoodanige reorganisatie wordt opgedragen. In handen derzelfde commissie worden mede gesteld het adres van de classikale vergadering van Haarlem, houdende verzoek om mede te werken, dat aan de Nederlandsch Hervormde gemeenten de staatsondersteuning verzekerd blij ve, onafhan kelijk van hare verhouding tot de Nederlandsche Hervormde kerk, alsmede een verzoek van den ring Hoorn om autonomie der gemeenten. De rekening der algemeene weduwenbeurs toonde aan, dat in het afgeloopen jaar de uitkeering aan de 464 deelgerechtigden, waaronder 441 predi kantsweduwen, eene som van 57,570.46 heeft bedragen, dus voor elk van deze een over het geheele jaar berekende uitkeering van 130. Het nominaal bedrag der inschrijving op het grootboek bedraagt thans 1,110,700; dientengevolge, en wegens nog ingekomen giften en legaten zal ook over dit jaar eene gelijke uitkeering van 130 kunnen geschieden, al is ook het getal deelge- reehtigden met zeven vermeerderd. De rekening van het hulppensioenfonds voor emeriti-predikanten wees aan, hoe in het afgeloopen jaar aan contributiën van de gemeenten ontvangen werd 5,670 en de geheele ontvangst, waarvan een gedeelte belegd moet worden ruim 7100 bedroeg, zoodat aan 46 emeriti de uitkeering van ƒ100 's jaara kon geschieden. Ook over dit jaar zal een uitkeering tot hetzelfde bedrag kunnen plaats hebben. De 2e luitenant H. Van Breen, in garnizoen te Vlissingen, wordt met 1° Aug. gedetacheerd als detachements kommandant te Ter Neuzen, ter vervanging van den len luitenant F. H. Tissot Van Patot, die met genoemden datum naar zjjne garnizoensplaats Middelburg terugkeert. Naar men ons meldt heeft de heer Oscar Carré niet het plan zich bemoeiingen te getroosten voor een extra-trein van hier naar Zuid-Beveland of een extra-boot naar Zierikzee, na afloop zijner voorstellingen. Hij wenscht dit aan het particu lier initiatief over te laten. Wij deelen dit meê om hen, die meermalen voor dergeljjke gelegenheden zich bemoeiingen getroostten, tjjdig te waarschuwen. Zjj kunnen bij de betrokken directiën thans nog de noodige stappen doen en zouden daardoor zeker vtlen aan zich verplichten, te meer daar de heer Carré slechts zeer korten tjjd hier ver toeven zal. De Nieuwe Rotierdamsche schouwburgmaat schappij zal weer niet worden ontbonden. Er is een directeur gevonden, wiens naam geheim werd gehouden, doch die volgens het Dbld. is .de heer Alex. Faassen, broeder van den bekenden schrijver-acteur. De heer Van Zuylen blijft als acteur. Eene schaking had dezer dagen te Breda plaats. Een 17jarjg meisje van eene deftige familie uit 's Hertogen bosch, dat te Breda bij familie logeerde, is door een adelljjk heer uit de residentie geschaakt. Men is het paar reeds op het spoor. Te Amsterdam is naar de gevangenis gebracht een jongmensch dat allerlei kleine diefstallen pleegde, teneinde aan geld te komen om koffie huizen te kunnen bezoeken. Ten raadhuize te Haarlem heeft gisteren de trekking plaats gehad voor de zestiende jaarljjk- sche verloting van paarden, rijtuigen, tuigen, zadels, enz., ter gelegenheid van de op 26 dezer gehouden Haarlemsche zomer-paardenmarkt. De voornaamste prijzen vielen op de volgende nummers Hoofdprijs op n° 14416. En verder, naar volgorde van de belangrijkheid der prijzen, op de nummers: 4972, 20762, 9253, 8242, 11315, 18857, 7364. 12661, 16771, 5283, 21830, 2817, 7556, 12451, 7453, 2437, 17798, 23302, 19677, 13572 en 3913. Door de heeren Mjjnssen en C°, in vereeniging met den heer Geo. Vian, fabrikant van dynamiet te Parijs, is aanvraag gedaan bij het gemeente bestuur van Texel om vergunning tot oprichting van een dynamietfabriek in den polder Eiefland. Of men zulk een verzoek zal inwilligen, betwij felen wij. De Amsterdammer meldt dat de terreinen en de gebouwen van de landbouw-tentoonstelling van dag tot dag een gezelliger aanzien verkrijgen. Een groot deel van de stallingen zijn reeds onder zeil," d. w. z. onder dak gebracht. Het comité heeft wederom moeten beluiten tot het bijbouwen van een paar paardenstallen. In het koloniaal gebouw, waar de zuivel- en landbouwproducten zullen geëxposeerd worden, zal een „kaaskamer" worden ingericht. Aan een loket kan men dan tegen matigen prijs een bon krijgen, die recht geeft tot proeven van die kaassoort welke men zal verkiezen. Teneinde de proefgelegenheid zoo uitgebreid mogelijk te maken, worden van alle kaassoorten, ter tentoon stelling aanwezig en waarvan de inzenders dit wenschen, monsters in de kaaskamer opgelegd. Uit Canada wordt een kaas ingezonden, die 800 KG. weegt. Een hartig brokje om te proeven. Onlangs zond een handelaar aan iemand, met wien hij elders zaken zou doen, het volgende telegram „ik kom heden, vijf uur vijf en twintig. Toen hij op het bewuste tjjdstip aankwam, werd hem na de eerste plichtplegingen gevraagd„en waar zjjn nu de vrouw en de kinderen"? Zeer verwonderd over de vraag, daar de bandelaar, voor zaken reizende, niet gewoon is zijn vroiiW, zeker niet zijn kinderen, mee te nemen, steeg zijn ver bazing ten top, toen hem zijn draadbericht getoond werd„ik kom heden vijf uur, wijf en kinderen." Te Marseille blijft de toestand dezelfdete Toulon is hij iets beter. Aix wordt meer en meer verlaten, daar deden zich 5 sterfgevallen aan de cholera voor. Van de 26 gemeenteraadsleden van Marseille zijn 13 uitgewekenvan de anderen gaan er zeven eiken nacht buiten de stad doorbrengen. De delegatie van de uiterste linkergroep der kamer, uit 12 heeren bestaande, is in de geteisterde steden aangekomen, en stelt zich van den toestand en de maatregelen die genome* worden op de hoogte. Aan het hoofd der delegatie staat de heer Clémenceau. Volgens de Krakausche bladen wordt de Russische czaar in het midden der volgende maand te Warschau verwacht. Uit vrees evenwel voor aanslagen op zijn leven zal de keizer zijn intrek nemen niet in Polen's hoofdstad, maar te Scierne wicze, waar ook het hoofdkwartier gedurende :de manoeuvres zal gevestigd zijn.Z M. zal te Bialobrcz een jachtpartij houden. De Weener gemeenteraad heeft een besluit genomen, dat belangstelling moet wekken in de gansche muzikale wereld. De overblijfselen van Beethoven en van Schubert zullen van de begraaf plaats van Waehring, een der voorsteden van Weenen, worden overgebracht naar het centrale kerkhof, de groote begraafplaats even buiten de stad. Lang reeds hebben velen zich erover ver baasd, dat de rustplaatsen van zoo groote mannen in een uithoek zich bevonden. In de tweede week van Augustus zal eene dame, mis Beckwith, het voorbeeld van kapitein Webb volgen en eene poging wagen om bij Dover het kanaal over te zwemmen. Over dr Schliemann's opgravingen te Tiryns zal de geleerde onderzoeker een werk in het licht geven, dat tegelijkertijd in de Engelsche en in Duitsche talen zal verschijnen. Zoodra hij hier mede gereed is, zal de schrjj ver zijne archaeologische onderzoekingen voortzetten op Creta. Over het Weener Stadttheater is nu voorgoed het doodvonnis geveld. In eene dezer dagen ge houden vergadering van aandeelhouders werd besloten, den afgebranden schouwburg niet weder op te bouwen. Langres, in het departement Haute-Marne, maakt zich gereed om den honderdjarigen sterf dag van Diderot te herdenken, van den wijsgeer die met Voltaire en Rousseau een der welsprekende voorbereiders was der Fransche revolutie. Den 3en Augustus zal daar een grootsch standbeeld van hem door Bartholdi worden onthuld, bij welke plechtigheid de minister van openbaar onderwijs Fallières zal voorgaan. Daarenboven zullen er groote feesten gegeven worden. Dezer dagen sloeg in Zwitserland bij het dorp Eischlikon de bliksem in een rijdenden trein. De daarin zittende personen gevoelden een schok, doch de vaart werd niet gestoord. Alleen merkte men later, dat de beide lantaarns van de locomo tief en een ijzeren staaf krom gebogen waren. De leden van de Hanseatische Geschichts- verein zijn op hunne Flandernfahrt te Antwerpen zeer feestelijk onthaald. Burgemeester De Wael verwelkomde hen op het raadhuis; de Duitsche kolonie gaf hun een feest in den Cercle artislique, en er hadden bijeenkomsten plaats in den Mün- chener Hofbrüu. De 140 dames en heeren zijn van Antwerpen naar Gent en Brugge gereisd. Bismarck voelt zich te Varzin zóo wel, dat hjj dit jaar de Kissinger kuur waarschijnlijk laat loopen. Paul Majunka, de bekende afgevaardigde in den Duitschen rijksdag, lid der Pruisische ka mer en redacteur der ultramoutaansche G er mania, trekt zich uit het politiek leven terug en wordt weer pastoor. L. M. deelt in Schorer's Familienblatt mede, dat tjjdens de WeimarVhe glansperiode een op geblazen Ljjflandsch edelman, Von Goren genaamd, alle moeite deed om van de heroën der Duitsche letterkunde autographen machtig te worden. Hjj bezocht achtereenvolgens Wieland, Schiller en Goethe, en na lang smeeken liet eerstgenoemde zich eindelpk overhalen en schreef in het album Die Erde ist ein Jammerthal. Schiller schreef er onder: Von Gauklern und von Thoren. Waarop Goethe voltooide Worunter Sie der grösste sind, Mein lieber Herr von Goren. Hulst. De gemeenteraad heeft heden, uit de in ons nommer van Maandag genoemde sollicitanten, tot opzichter der gemeentewerken benoemd den heer F. Smit alhier. 's Gravenliage.Eerste kamer. In de heden gehouden zitting is ingekomen de kennis geving dat de heer Magnée is beëedigd. De minister van buitenlandsche zaken kondigde overlegging van de nadere IWsero-stukken aan. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is de heer Van den Berch vanVerwolde, nieuw gekozen lid voor Zevenbergen, beëedigd. Op voorstel van den heer Brantsen Van der Zijp is besloten op een nader te bepalen dag de interpellatie over de iWsero-zaak te hervatten. Heide kamers. In de heden gehouden ver- eenigde zitting heeft de regeering, bij monde van den heer Heemskerk, ingediend het wetsontwerp ter benoeming als regentes van koningin Emma, die het vertrouwen van onzen koning geniet en om haar uitstekende hoedanigheden door het volk wordt gewaardeerd en hooggeschat. In zijne rede herinnerde de heer Heemskerk dat vóór 34 jaren ook een regentenwet is ingediendsedert is veel veranderd menigvuldige, grievende slagen hebben het koninklijk huis getroffen, maar in éen opzicht is de toestand onveranderd gebleven tusschen de toenmalige en de tegenwoordige regeering bestaat overeenstem ming ten opzichte van dezen wensch dat de wet ep het regentschap niet of zoo laat mogeljjk in werking moge treden. De vorm van het wets ontwerp is gelijk aan de wet van 1850. De regeering zal later ook indienen een wetsontwerp op de voogdij, doch heeft gemeend zich thans tot de gewichtigste wet te moeten bepalen. Het wetsontwerp is verzonden naar de vereenigde afdeelingen. Tot voorzitters dier afdeelingen werden benoemd de heeren Van Lijnden van Sandenburg, Van Tienhoven, Fransen van de Putte, Van Limburg Stirum, graaf Schimmelpenninck, Oorver Hooft en P. Blussé, en tot ondervoorzitters de heeren Mees, A. baron Schimmelpenninck, Van der Schrieck, Wybenga, Verniers van der Loeft', Van Naamen en Huydecoper. In de heden gehouden zitting van den ge meenteraad is de heer Gevaerts, waarnemend burgemeester, geïnterpelleerd over de toelating van het Jockeyspel in het badhuis te Scheveningen. De burgemeester antwoordde dat er geen reden bestond om de vergunning te weigeren. Het spel staat geljjk met billardspel. Singapore. De agent van het Singapoorsche gouvernement, belast om met den Radja van Tenom te onderhandelen over de vrjj lating der Nisero- mannen, is gisteren naar Atjeh vertrokken. Plymouth. Stanley is hier aangekomen; hjj verklaarde zich voor de intrekking van het Congo-tractaat. 29 Juli, des morgens te 8 uren. Verwacht: zwakke wind. Thermometerstand te Middelburg. 28 Juli. 's avonds 11 uren 56 gr. 29 u '8 morgens 8 uren 60 gr. 's middags 1 uur 62 gr- s avonds 5 uren 64> gr. F. Jaren lang reeds zijn wij gewend geraakt aan uitingen in de Fransche pers, die van eene vijandige stemming tegenover Duitschland getuigden, ja zelfs met zekere voorliefde het wraakgevoel wegens de groote neerlaag van '70 op den voorgrond plaatsen. Zoo dikwijls zulke stemmen weerklon ken, of in kleine gebeurtenissen van den dag aanleiding genomen werd om te schimpen op Pruisische uniformen of het Duitsche dundoek, heeft men aan gene zijde van den Rijn ook nooit nagelaten te antwoorden, somtijds op ver toornde, meestal op zeer waardige wjjze. De jongensachtige woede der Parijzenaars werd niet zelden door den kalmen toon der Duitsche bladen bedaard, en aan het ongepast geschetter dooreen enkel bestraffend woord van den Europeeschen staatsman het zwijgen opgelegd, 't Is waar, de rivaliteit bestond en bestaat in beide rjjken, maar men moet Franschman en Parjjzenaar zijn, om zich eerst te bedenken nadat het heftige woord al gezegd, of de ondoordachte handeling reeds verricht is. Met te meer waardeering dient daarom gewezen te worden op een artikel in de Figaro, geschreven door Saint-Genest, waarin een politiek programma gesteld en betoogd wordt, dat Frankrijk het verledene behoort te vergeten om de belangen zijner toekomst, en zijn heil moet zoeken in een openljjk en eerljjk verbond met Duitschland. Dit artikel getuigt van eerlijkheid en zelfbeheersching„gij" zegt de Bchrjjver »gjj die Frankrjjk wilt verheffen, die zjjne grootheid wenscht, die het weer wilt plaatsen op den aan Frankrijk toekomenden trap onder de volkeren van Europa, en die zijne roemrjjke overlevering wilt doen herleven, wat ziet gjj om u heen in ons werelddeel? Overal wantrouwen, overal coalities. Welnu, een ieder zegt instictmatig dat een groote natie als de onze zich niet eeuwig moet bezig houden met onvruchtbare smart over herinneringen, en met machteloos gejammer over vroegere verne dering. Naar welke zijde moeten wij ons thans wenden? Trots en bittere smart onderdrukken, en flinkweg de hand uitstrekken naar Duitschland, dat is onze plichtAldus betoogt de schrijver in de Figaro. Het antwoord van de andere zijde heeft zich niet lang laten wachten. De Kölnische Zeitung is 't die met welgevallen deze uiting be groet, en daarbij verzekert dat, wanneer Frankrijk zich eenmaal op het standpnnt van den Frank- forter vrede heeft gesteld, er geen enkele grond meer bestaat om het naburig rijk lastig of hin derlijk te zijn. Duitschland, gaat het blad voort, heeft er het grootste belang bij met Frankrijk op een goeden voet te leven, en hoe nauwer de be trekkingen zijn die beide landen verbinden, des te liever zal het allen Duitschers zijn. Een Duitseh- Fransch verbond zou stellig die ideale toestand zijn, van welken men in schoone dvoomen pleegt te droo- men: het zoude een waarborg zijn voor eiken aanval, van welken kant ook. Maar wij hebben niet met het rijk der droomen, doch met dat der werkelijkheid te doenhet willen" moet van het „kunnen" onderscheiden worden. Welken waarborg, vraagt de Kölnische, hebben wij dat het artikel van Saint- Genest als de openbare meening in Frankrijk geldt? »Het doet ongetwijfeld genoegen een artikel te lezen, dat het Fransche chauvinisme in het aangezicht slaatmaar wanneer Frankrijk werkelijk een Duitsch-Fransch verbond wenscht, waarom spreekt daarvan dan niet een der afgevaardigden, die zoo vaak de zoogenaamde hoogere politiek behandelen, of een der ministers op de tribune der kamer?" Dat dit geschieden zal, het Duitsche blad kan het zich niet voorstellen. En daarom gelooft het niet aan de verwezenlijking van een denkbeeld, dat op zichzelf in de hoogste mate zijne sympathie heeft. Inderdaad, met dezen twijfel zal het Keulsche orgaan niet alleen staan. Men moge het artikel der Figaro beschouwen als een welkom verschijn sel, een verstandig, beraden woord over eene zaak die de Fransche hoofden steeds verhit, maar niet grooter beteekenis kan men het toekennen voor een omkeer in de algemeene stemming is meer noodig in een republiek, waar de strijd om de bij zondere partijbelangen alles beheerscht. Wel is het schrijven van het Parijsche blad bij zonder geschikt voor een onderwerp tot be schouwingen over de Europeesche politiek in deze zomerdagen. Men zal zich dan ook niet moeten verwonderen, wanneer de tegenstanders van het kabinet-Glad stone er munt uit slaan om de buitenlandsche politiek van den eersten minister weder eens aan te vallen. Tot nu toe, zullen zjj zeggen, stonden Frankrjjk en Engeland alleen buiten het machtige bond der midden-Euro- peesche staten, door Bismarck geleid; thans gaat een dier beide staten, welke zelfs onderling niet vereenigd zijn, naar het bond overhellenkan dus Gladstones politiek van isolement aan Brittanje ten goede komen Zoo zal men uit een dagbladartikel stof nemen tot politieke beschou wingen, die trouwens dood onschuldig zjjn. Gladstone heeft thans andere gewichtiger zaken aan de hand vooreerst de Egyptische. Gisteren is de conferentie weder bijeen geweest, en toen moet het verschil van gevoelen dat tusschen Enge land en Frankrijk bestaat bijzonder zjjn uitgeko men. In het lagerhuis deelde daarop de heer Gladstone mede, dat in de conferentie een belang rijk voorstel was gedaan, waarover de gevolmach tigden hunne regeeringen wenschen te raadplegen hjj sprak de hoop uit, dat de antwoorden zouden zjjn ingekomen vóór heden, dus vóór de zitting die van daag zoude gehouden worden. Welk dat denkbeeld zou zjjn Zoude Engeland zelf toch de 200 millioen aan Egypte willen leenen, geljjk men reeds voorspeld heeft Bovendien heeft het ministerie-Gladstone de brandende quaestie met het hoogerhuis voor zich. Men pleit allerwege thans na over de groote meeting die te Manchester werd gehouden, en men is in de liberale kringen volkomen eenstemmig over het succes dezer be- teekenisvolle manifestatie. Op een wenk van Gladstone schijnt men zich van dreigende toespe lingen op het hoogerhuis te hebben onthouden; en men zal nu van de houding der lords in de herfstzitting laten afhangen of een algemeene kruistocht tegen de erfeljjke pairs noodig wordt. Zoolang zal op allerlei wijzen stellig de bekende grieve herhaald worden, die door duizenden bjj de meeting al zingende geuit werd The haughty Peers must pass the Bill, And stand not in the way; Peers over People must not rule In this enlightened day. In de couloirs der Fransche kamer werd gisteren verzekerd, dat de commissie voor de grondwets herziening wel bjjeengekomen, maar zonder be raadslaging uiteengegaan is, omdat zjj zich van het onderzoek van elk ontwerp van dien aard ontheven acht. De democratische Unie verwerpt het aangeboden ontwerp der grondwetsherziening, maar meent dat het noodig is het congres bjjeen te roepen, omdat de senaat verklaard heeft, dat aanleiding tot herziening bestaat. De republikeinsche Unie helt naar een besluit in geljj ken geest over, en zoude heden met de democratische Unie bjjeenkomen om den heer Jules Ferry te hooren. De radicale en de uiterste linkerzjjden zjjn eenstemmig over het verwerpen van het voorstel tot grondwetsherziening als inconstitutioneel, voor zoover de financieele prerogatieven der kamers betreft. Geljjk gisteren onder onze laatste berichten werd aangeduid is tusschen koning Leopold van België en den minister van oorlog, of misschien meerdere leden van het kabinet, verschil van meening gerezen over het ontwerp betreffende de reserve voor het leger. De koning was voor den ministeraad, die Zondag gehouden is, uit Ostende overgekomen. In elk geval heeft de minister van oorlog het door zjjn voorganger bewerkt voorstel nog niet terug getrokken; dit voorstel rust op een werkeljjk militairen grondslag, en onder de clericalen, wel licht ook in het kabinet, zjjn voorstanders van eene door de burgerwacht te stellen reserve. De schoolwet is door de afdeelingen der kamer onderzocht en daar, geljjk te verwachten was, door de meerderheid goedgekeurd. Er openbaart zich intusschen door het gansche land een geest van verzetvan de federatie der onderwjjzers aan de openbare scholen gaat het plan uit om een algemeene petitie op touw te zetten en die te richten tot den koning, den senaat en de kamer van afgevaardigden. Zjj hopen, dat dit verzoek schrift zal gesteund worden door de liberale ver- eenigingen, door de gemeentebesturen welke het onderwjjs van staatswege voorstaan, en door allen die belang stellen in de toekomst van het onder-

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2