RENTEN n FORTUIN Laatste Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Gemengde Berichten. ?erkoopingen en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Ingezonden stukken. Réclames. INKOHENvan Handelsberichten. Graanmarkten, enz. Prijzen van Effecten. Thermometer stand. Üit die kom verrijst een kolom, die eindigt in een met 4 leeuwenkoppen versierde kroon, die ook weder door afzonderlijke buizen met de waterleiding in verbinding staan. De fontein is alzoo een drievoudige. Het geheel wordt omlijst door een reservoir van 7 meter middellijnin dat reservoir prijken groene heesters, terwijl het geheel door een troitoir omringd is. Op de toespraak van mr. De Stoppelaar zeide de heer Th. Yan Ujje Pieterse, waarnemend bur gemeester het volgende »Ingevolge het daartoe strekkend besluit van den gemeenteraad verklaar ik dit gedenkteeken voor en in naam der gemeente Vlissingen van u met ingenomenheid in eigendom te aanvaarden. „Een gedenkteeken toch door vereerders van verstand en vernuft, gewijd aan twee Nederlandsche vrouwen, begaafde en beroemde schrijfsters, die door letterkundigen arbeid zooveel hebben bijge dragen aan verlichting en beschaving, waardoor zjj de maatschappij aan zich verplicht, hare namen aan de vergetelheid onttrokken hebben, heeft aan spraak op waardeering. „Ik aanvaard dit sierlijk monument met een woord van dank aan u, mijne heeren leden der commissie, aan wier initiatief en goede zorgen wjj het te danken hebbenmet een woord van dank aan hen, die u door hunne bijdragen in deze hebben gesteundmet een woord van dank in het bjj zonder aan den heer Dyserinck die zich daarvoor zooveel tijd, moeite en zorg heeft willen geven en dien we met het welgelukken zijner pogingen gelukwen- schen. »Maar met een woord van lof en hulde ook aan hen, die dit gedenkteeken hebben ontworpen en vervaardigd en daardoor hebben getoond meesters te zijn in hun vak en hun goeden naam krachtig hebben gehandhaafd. „Dank aan allen die van hunne belangstelling in deze plechtige onthulling hebben doen bljjken. „Gaarne verzeker ik dat dit gedenkteeken met zorg zal worden onderhouden. Ik beveel het aan in de welwillende bescherming van allen en hoop dat allen, die het aanschoawen zullen, mogen worden opgewekt tot bevordering van het schoone en goede dat den mensch maakt tot een sieraad (Ier maatschappij." Nauwelijks had de heer Van Uije Pieterse uit gesproken of de fontein wierp hare heldere stralen omhoog en begeleidde met melodieus geklater de bede die uit den kindermond opsteeg: Bescherm o God Bewaak den grond, Waarop onze adem gaat De plechtigheid was hiermede afgeloopen, doch vele belangstellenden maakte gaarnen gebruik van de hun geboden gelegenheid om na het gehoorde nog eens of voor het eerst een blik te werpen op de tentoonstelling in het raadhuis, waar ver- eenigd is datgene waardoor Betje Wolff en Aagje Deken zich eene eerezuil hebben gesticht, die lange jaren nog nadat het brons en steen ter hunner eer opgericht zal zjjn vergaan, getuigenis zal blijven afleggen van hetgeen zij voor Nederland, voor haar vaderstad en ten nutte van het algemeen hebben gewrocht. In ons verslag van de opening der tentoonstel ling zeiden wij dat Aagje Deken opgevoed werd in het weeshuis te Haarlem. De opmerkzame lezer zal dit waarschijnljjk wel veranderd hebben in het weeshuis de Oranje appel te Amsterdam. Ook zal men wel verbeterd hebben de titular tuur van dr Campbell, die, zooals men weet, niet de secretaris maar de directeur is der kon. biblio theek. Door de ziekte van zijn secretaris was hij verhinderd de plechtigheid bij te wonen. HiNisT. dep. Met ingang van 1°. Aug. a. s., is in plaats van den heer L. C. Van Kerkwijk, eervol ontheven, de gepens. majoor der genie van het leger in Ned.-Indië C. R. Van Lennep belast met de waarneming der betrekking van referendaris, chef van het bureau aanschaffing en uitzending van gouvernementsgoederen" bij het dept. van koloniën, en de commies bij gemeld departement J. T. Viehoff bevorderd tot hoofdcommies. belastingen. A. A. J. Van Seters te Venlo is benoemd tot surnumerair van de directe belastin gen en van het kadaster. geneesk. dienst. Bij het personeel van den ge neeskundigen dienst van het leger in Ned.-Indië zjjn benoemd tot off. van gez. 2e kl. de studenten in de medicijnen G. Van der Harst en J. J. V. Haak, artsen. kaeim. De kapt. t/z. C. H. Bogaert is eervol ontheven van het bevel over het korps torpedisten der marine, en dat bevel opgedragen aan den kap.-luit. t/z. W. J. A. Nolthenius. De luit. ter zee 2e kl. H. G. J. Wol terbeek, officier van politie bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord, wordt met den laatsten Augustus a. s. op non-activiteit gesteld, terwjjl in zjjne plaats is benoemd de luit. ter zee 2a kl. W. A. Palm, dienende aan boord van Zr. Ms. schroef - stoomschip Atjeh. Aan het admissie-examen tot de rijks normaal school voorteekenonderwijzers te Amsterdam heeft o. a. voldaan mejuffrouw S. P. Fokker van Mid delburg. De heer A. Geerards van Hontenisse verkreeg te Breda de hoofdonderwijzers akte. Wjj hadden gisterenavond boren Walcheren een hevig onweder. Het licht was zwaar, en een ern stige bliksemstraal, gevolgd door een harden slag, deed ons vreezen dat het hier of daar was inge slagen gelukkig vernamen wij tot heden nog niet Tan ongelukken. In andere deelen van ons land, waar het onweer ook woedde, was dit niet zoo. Te Amsterdam werd van den Westertoren een zware steenen bal met een stuk van de omljjsting door den bliksem getroffeneen en ander kwam in de kerk terecht. In Gelderland's achterhoek richtten hagelbuien en stortregens aan de veld gewassen groote schade aan. In Lochem en Almen zjjn twee groote hofsteden door den bliksem vernield. De eerste voorstelling, door het circus Carré te geven, zal Dinsdag 29 Juli plaats hebben. Dien dag komt het gezelschap met een extra trein uit Leiden. Even vóór de aankomst van den boottrein, gisterenavond aan het havenstation te Vlissingen, geraakte de heer A. Van der Brandeler, adjunct inspecteur der staatsspoorwegen, buiten den baga gewagen waarin hij zich bevond en werd Hij, terwijl hij zich aan een ijzer boven de loopplank vast hield, over het perron gesleept. Hij zou ongetwjjfeld onder den trein zjjn geraakt of tegen een der pilaren zijn geslagen, ware niet juist bij tijds een beambte van het perron bij hem in den wagen gesprongen. Deze trok zijn chef naar binnen en verloste hem daardoor uit zjjne hoogst gevaarlijke positie. Het slot van het volksfeest, gisteren te Goes gehouden, werd gestoord door eene hevige regen vlaag. In vijf minuten tijd werden de honderde aanwezigen naar huis gejaagd. Het feest zelf was zoo ver geëindigd dat met de uitdeeling der prjjzen zou begonnen worden. Dit had nu plaats in de groote zaal van het Slot Oostende. De president der vereeniging dankte het muziekgezelschap Eendracht maakt macht van Kruiningen en het volk voor hunne uitstekende medewerking, waardoor het feest zoo uitstekend was geslaagd. Het muziekgezelschap werd een prachtige krans aangeboden, die boven het groot getal medaljes werd bevestigd. De heer H. C. Baarens, directeur van het gezelschap, dankte voor die eer, en hoopte nog lang zjjn medewerking, zoo noodig, te kun nen geven aan dergelijke volksfeesten, die steeds zijn goedkeuring wegdragen. De vorige week zou te Goes een erfenis aan vaard kunnen zjjn, indien niet een der erfgenamen, zeer rechtzinnig protestantsch, geweigerd had den eed voor den kantonrechter te Dordrecht af te leggen. Te meer aandacht verdient dit feit omdat de man zeer onbemiddeld en het sommetje van een niet onaardig bedrag is. De overige erfgenamen hebben het hun toekomende aandeel in ontvangst genomen, en dat eene voorbeeld minder navol- gingswaardig geacht, al moet men toch ook hierbjj erkennen dat de man zich voor zjjn beginsel op offeringen wilde getroosten. »Uit Goes wordt ons gemeld", zoo schrijft de N. Rott. Crt in zjjn tweede blad. En dan volgt letterlijk hetgeen in ons nommer van heden, dat gisterenavond verscheen, gemeld werd over het volksfeest dat de vereeniging van volksvermaken aldaar gaf. Eigenaardig dat zoo twee correspondenten juist hetzelfde, in denzelfden vorm schrjjven, ja dat zelfs die der N. Rott. Crt precies weet hoe een bericht op ons redactiebureau wordt gewjjzigd. Of zou het woordje ons bjj vergissing in den aanhef geslopen zjjn? Woensdagmorgen werd door een zestal heereni die, als naar gewoonte, gekomen zjjn om eenden te schieten, in den wiel van de wed. R. onder 's Heerenhoek, een otter geschoten van middel matige grootte. Onbegrjjpeljjk voorzeker is het, hoe zoo n dier binnen in het land op aanzienlijken afstand van de zee gekomen is. Onder Eede bracht een maaier bjj ongeluk zjjn vader met zjjn zeis een levensgevaarlijke wonde toe. Maandagavond was gansch Maassluis in op stand, tengevolge van een twist tusschen eenige burgers en Duitsche schippers. De schutterij werd zelfs onder de wapenen geroepen om de rust te herstellen, en bleef, hoewel het rumoer te half twaalf volkomen bedaard was, tot drie uren in den nacht het stadje doorkruisen. Uit een postpakket, van Nieuwediep naar 's Gravenhage gezonden, heeft men eenig geld ont vreemd. De diefstal is zoo behendig geschied, dat de ontvanger van het pakket geen argwaan koesterde. Te 's Gravenhage zjjn twee bekenden der justitie aangehouden, die tijdens de afwezigheid van eene vrouw, met welke de een leefde, haar inboedeltje verkocht hebben. Te Marseille stierven gisteren 38 personen aan cholera. In Toulon, waar 32 sterfgevallen voorkwamen, verlaten steeds meer en meer per sonen de stad de winkels zjjn bjjna allen gesloten. Twee personen gingen aldaar een weddenschap aan wie het meeste spuitwater zou drinken. Bei den stierven. Te Aries is de toestand allertreu rigst. De stad is als het ware uitgestorven. Van de 25.000 ingezetenen zjjn er nog slechts 5000 aanwezig. Te Valencia stierf een dame, die pas uit Toulon was aangekomen, aan cholera. De cholera-epidemie doet in Parjjs haren invloed op verschillende wjjzen gelden. Gedurende de maand Juni werden door de politie gemiddeld 170 personen in arrest genomen wegens dronken schap den I"® Juli daalde dit aantal tot 104, en den 12en dier maand tot 54, het kleinste aantal sedert depolitiebepalingen aangaande dronkenschap op straat van kracht zjjn. Op den dag van het nationale feest kwamen 200 gevallen voor, maar in 1883 waren er 500. Door de epidemie zjjn ook de schouwburgen in de hoofdstad leeger dan anders in dit gedeelte van het jaar. Het Théatre fran cais, dat ook in den zomer tameljjk goed bezocht wordt, speelt voor zoo leege zalen, dat de ontvang sten minder dan 1000 frank waren, iets wat in de Laatste 25 jaren niet gebeurd is. Een schouwburg verdiende dezer dagen 63 frank, een som die niet voldoende is om het loon der bedienden te betalen. De Pransche kamer besloot om aan de na gelaten betrekkingen van Abd-el-Kader een pensioen van 80000 frank toe te staan. Volgens Le Soir zal Adelina Patti de eerste vrouw zjjn, die van het herstel der echtscheidings- wet gebruik zal maken. Het blad zegt, dat zjj een verzoek tot scheiding van den markies De Caux zal indienen bjj het opnieuw in te stellen hof zoodra de wet zal zijn afgekondigd. Koningin Victoria heeft den president der Vereenigde Staten per telegraaf gelukgewenscht met de redding van luitenant Greely en de overige leden der Greely-expeditie naar het Noorden. De president bedankte, in antwoord, nogmaals voor H. M.'s geschenk van de Alert. Vlissingeir Op dringend verzoek van belangstellenden is de Wolff- en Deken-tentoon stelling op het stadhuis ook nog morgen geopend. 's Oravenliage, De tweede kamer is tegen Dinsdag namiddag te 2 uren in eene afzonderlijke zitting bjjeengeroepen ter onderzoek der geloofs brieven van het nieuwbenoemd lid voor Zevenbergen. 's Gravenhage. Heden zijn aan het depar tement van marine geopend de inschrjjvingsbil- jetten voor den bouw en de levering van twee houten loodsschoeners bestemd voor de loods- standplaats Vlissingen. Aannemer daarvan is geworden den heer P. Smit Jr. te Slikkerveer ad 51600.-— voor de beide vaartuigen met mastgestel, tuig en zeilen. De heer P. Smit Jr. is dezelfde bouwmeester die eenige jaren geleden 5 jjzeren loodsschoeners van het Vlissingsche loodsweden heeft gebouwd, waarvan éen verongelukt# op de Maasdroogte in 1878 en twee door aanvaring in het Engelsche kanaal verloren gingen. Thans zjjn er nog twee der schoeners aanwezig. JLontlen. Blijkens nog gepubliceerde stuk ken in zake de iV/sero-quaestie verwerpt Engeland het voorstel der Nederlandsche regeering om de geheele Atjehkust te blokkeëren. Granville stelt voor den radja f 100,000 uit te keeren Dit be sluit van beide regeeringen is aan den radja mede gedeeld. De Pegasus bljjft om eventueel de gevangenen aan boord te nemen. Assouan. Majoor Mitchener vertrekt naar Dongola om zich van den toestand aldaar te ver gewissen. Door de notarissen Eereken te Ter Neuzen, Vermeersch te Ertvelde en De Cock te Selzaete, en ten verzoeke van den heer J. B. Bauwens, is Dinsdag te Axel in het openbaar geveild een logement en herberg, genaamd Nieuw Zeeland, gelegen nabij het spoorwegstation te Axel, groot 11 aren 20 centiaren. Toegewezen aan den heer A. Van Overstrate Krujjsse aldaar, voor 2500. 23 Juli. 's avonds 11 uren 62 gr. 24 '8 morgens 8 uren 66 gr. 'a middags 1 uur 71 gr 's avonds 5 uren 66 gr. BBiTnnwir Heden komt in den Franschen senaat het ont werp van grondwetsherziening in openbare beraad- ging. Eergisteren bracht de heer Dauphin het rapport uit namens de commissie die met het onderzoek belast was, en Hij betoogde daarin vooreerst waarom de meerderheid der commissie der herziening gunstig gezind is, en zette uiteen de grenzen, die zij zich gesteld heeft dooi de arti kelen of gedeelten van artikelen te noemen die volgens haar herziening behoeven. De commissie stelde de bjjeenkomst van het congres, dat is de vereenigde zitting der beide kamers, voor, in de overtuiging dat het congres alleen tot stand zal komen, wanneer de beide parlementaire lichamen in hunne wenschen overeenkomen. Wat is nu het voorstel der commissie? Het bestaat uit éen artikel, dat als volgt luidt„Overeenkomstig art. 8 van de constitutioneele wet van 25 Febr. 1875 en op verzoek van den president der republiek, verklaart de senaat dat er aanleiding bestaat om te herzien 1°. paragraaf 2 van art. 5 der constitutioneele wet van 25 Febr. 1875, betreffende de organisatie der openbare machten s2°. paragraaf 3 van art. 8 derzelfde wet, voor zooveel betreft de vraag of de revisie zal kunnen worden uitgestrekt tot den regeeringsvorra »3°. de artt. 2 en 7 dier wet, betreffende de organisatie van den senaat met opzicht tot de vraag of deze artikelen al dan niet uit de grond wet zullen worden verwjjderd »4°. paragraaf 3 van art. 1 der constitutioneele wet van 16 Juli 1875, over de onderlinge verhou ding der openbare machten." Dit voorstel heeft met het ontwerp, geljjk het door de kamer reeds is aangenomen, meer dan éen verschil. Vooreerst komt het beruchte artikel 8 van de wet van 24 Febr. 1875 over het be- grootingsrecht van den senaat er niet in voor. Verder worden alleen de artt. 2 en 7 van de kieswet voor den senaat genoemd voor het onder zoek der vraag of zjj uit de grondwet zullen ver. dwjjnenart. 1 wordt niet aangehaald, zoodat de senaat zou bljjven samengesteld uit 300 leden, 225 door de departementen en 75 door de natio nale vergadering te kiezen. Wanneer men deze verschillende ontwerpen naast elkaar legt, doet men vanzelf de vraag is er toenadering mogeijjk, zoude er van gemeenschappelijk overleg in deze gewichtige zaak sprake kunnen zjjn Sommige Parjj- sche bladen hebben er nog al moed op, en meenen dat de ontwerpen in den grond zeerwel overeen komen, en slechts in enkele bijzonderheden ver schillen. Vooreerst wat aangaat den wensch van den senaat om de bepaling van zijne samenstelling, en met name het getal van 75 senatoren, te benoe men door een speciaal college in de constitutie te behoudennoch de kamer noch de regeering hebben deze klasse van senatoren willen afschaffen, maar alleen hunne onafzetbaarheid willen opheffen. Evenals de kamer van afgevaardigden wordt gekozen door middel van het algemeen stemrecht zonder dat er voorschriften bestaan voor de wjjze van verkiezen, evenzoo kan de samenstelling van den senaat bepaald worden op eene algemeene wijze. Ook over de herziening der kieswet van den senaat zal het niet moeilijk zijn tot overeenstemming te geraken, wijl het bij die artikelen slechts eene quaestie van redactie geldt. Ernstiger schijnt het verschil van meening over de herziening van art. 8, door de kamer gewenscht, maar door de senaatscommissie verworpen, vooral daarom, omdat de senaat vreest dan geen waarborg meer te hebben dat zijne rechten en gezach worden geëer biedigd. De kamer stelde namelijk voor aan den senaat de contröle over de begrooting te ontnemenj: de finaneieele rechten van den senaat werden aan getast. Dit is wel het moeilijkste punt van verschil tusschen de beide lichamen. Het herzieningsvoorstel werd door de commissie aangenomen met 10 tegen 5 stemmen, terwijl 3 leden zich van stemmen onthielden. De heer De Marcère en zijne vrienden bleven zich tot het laatste oogenblik tegen de geheele revisie verzetten. De republikeinsche linkerzijde van den senaat besloot pogingen te doen om tot een verzoening te geraken op het stuk van artikel 8, en te dien eindé stappen te doen bjj de regeering en de invloedrijkste leden der kamer. Een andere groep, de republikeinsche unie, behield hare beslissing voor tot heden, vóór de zitting. De Belgische senaat koos tot zjjn voorzitter den heer D'Anethan, en tot zjjne ondervoorzitters de heere De Mérode, Westerloo en 't Kint. Alle drie behooren tot de rechterzjjde. Mijnheer de Redacteur Elke poging om de zoo zeer gevreesde ziekte te voorkomen verdient waardeering. Op de aan bevolen reinheid van lichaam, kleederen enz. volgt ook onmiddellijk het zuiverhouden van de lucht die wjj inademen, 't Zou daarom, dunkt mjj, wel wenscheljjk zijn dat vuilnisbakken en sljjkemmers, die des morgens minstens een paar uren de komst van den ophaalder staan af te wachten, behoorlijk gedekt waren. Dat dit niet altijd het geval is, is juist de reden dat ik er de aandacht op vestig, daar dergelijke ongedekte dingen mg veel hinder veroorzaken. De vraag is of de bevoegde autoriteit geen last kan geven dat zulke voorwerpen van een deksel voorzien zijn Middelburg 24 Juli. X. (Trijs der plaatsing 3© cent per regel.) Ieder kapitalist die in het bezit is van goed en ter beurze genoteerde effecten (actiën of obligatien) kan zich op mathema tische en zekere wijze een 0/ IC ■verschaffen, door eenvoudige operatien bestaande in den verkoop van premien. Dit goed bekende en sedert lang in verschillende landen beproefde systeem, verzekert een jaarlijks inkomen van f. 2,000 met een kapitaal (in geld of in effecten), van f. 5,000; f. 1,000 met f. 2,500, f. 500 met f. 1,200, enz. De fondsen zijn altijd beschikbaar. De winst wordt maandelijks per postwissel opgezonden. Duidelijk uitleggende brochuren worden, op daartoe gedane aanvraag, franco en kosteloos toegezonden door den Heer Directeur der Algemeene Belgische Bank (BANQUE GÉNÉRALE DE BELGIQUE), 5, Ru© du Congrès, Brussel. Middelburg, 24 Juli. De aanvoer van heden was enkel uit Walcheren en bestond uit tarwe; nieuw winterkoolzaad en wintergerstWalchersche tarwe werd bij weinig aanbieding prjjshoudend gekochtnieuwe wintergerst, zeer goed van qua- liteit, is volgens noteering afgedaan; paarden- boonen van den zolder volgens prijsopgaaf aan geboden van nieuw winterkoolzaad was de aanvoer omtrent 50 last, meerendeels niet droog, is voor olieslagerijen en kleine verzendingen slechts gedeeltelijk volgens noteering gekocht olie en koeken onveranderdgedurende den aanvoer van nieuw koolzaad zal hier ook des Maandags van 10 tot 11 uren graanmarkt worden gehouden; puike Walchersche tarwe 8.70 a 8.8Ó; nieuwe wintergerst ƒ5.60 a f 5.75; paardenboonen 7 a 7.50 geveildnieuw winterkoolzaad van f 10.75, f 11 a ƒ11.10 naar qualiteit betaald; raapolie 36 patentolie 38 lijnolie 24 per vat op 6 w. contant 1 kortingljjnkoeken: zachte 13harde dito 11 per 104 stuks. gemiddelde marktprijzen. Middelburg, 24 Juli. Versche boter 1.40 a 1.50; eieren per 100 stuks 3.60. Amsterdam. 23 24 arAATSLEENINGEN. Juli. Juli. Nederland. Cert. N. W. Sch. 21/j pet. 6& 1/2 686/g dito dito dito 3 n 811/9 8H/2 dito dito dito 4 102°/g 102G/g dito Obl. 1878 1000. 4 103 103 dito dito 1883 4 101 1017/jg België. Obligatien21/2 w Frankrijk, Origin. Insch. 8

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 3