N° 174. 127® Jaargan 1884. Vrijdag 25 Juli. Middelburg 24 Juli. FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks> met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Centï Advertentiën* 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. M AEMORNB ADOLPHUS SEGRAVE. «Uit het volk—voor het volk" te Middelburg. COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te GoesA. A. W. Bolland, te KruiningenF. van der Peijl, te ZierikzeeA. C. de Mooij, te TholenW. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G, L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger Aan bet programma van de algemeene verga dering der maatschappij tot bevordering van landbouiu en veeteelt in Zeeland, Woensdag 20 Aug. te houden, en van de tentoonstelling enz. op Donderdag d. a. v. ontleenen wij bet volgende Dinsdag den 19dcn Augustus, des namiddags te zeven urenBijeenkomst van bet hoofdbestuur in het hotel De Nieuwe Doelen te Middelburg. Woensdag den 20sten Augustus, des vooormid- dags te tien urenAlgemeene vergadering in de concertzaal te Middelburg. Des namiddags te twee uren zal aan de leden, voor zoover daartoe rijtuigen beschikbaar zullen zijn, kosteloos de gelegenheid worden aangeboden tot deelneming aan een rijtoer. De rijtuigen zullen te half twee uren gereed staan in de Abdjj, doch aan niemand, zal plaats verleend worden dan tegen afgifte eener kaart, des ochtends vóór den aanvang der algemeene vergadering te bekomen bij den beer M. Volkrijk Liebert, bij voorbeur voor de leden buiten de afdeeling Walcheren woonachtig. Des avonds te half acht urenconcert in bet Schuttershof De edele Handboog te Middelburg, door de confrérie van St. Sebastiaan aangeboden aan de leden der maatschappij met hunne dames (op vertoon van bun diploma). Donderdag den 21s'en AugustusAfdeelings- tentoonstelling van paarden, rundvee, schapen, varkens, pluimgedierte, zuivelproducten enz., als mede vóor-tentoonstelling van paarden en rundvee, uit Zeeland in te zenden ter internationale land- bouw-tentoonstelling te Amsterdam. De tentoonstellingen zullen gehouden worden op de weide van den heer W. P. ïïaman, aan den singel bij de Seis-bnitenbrug, te Middelburg. Des namiddags van twee tot balt vijf uren muziekuitvoering op bet tentoonstellings-terrein, door de stafmuziek van bet derde regiment infanterie, kapelmeester de beer N. A. Bouwman uit Bergen op Zoom. Des avonds, te half acht urenconcert in den Buitentuin op bet Noordbolwerk te Middelburg, door de Nijverheids-vereeniging aangeboden aan de leden der maatschappij met hunne dames (op vertoon van bun diploma). Des avonds, te acht urenvolks-concert met illuminatie en vuurwerk, op bet Molenwater te Middelburg, met ondersteuning van de vereeniging Uit het VolkVoor het Volkdie zich bovendien welwillend met de regeling en leiding daarvan beeft belast. Vlissingen, 24 Juli. Z. D. H. prins Wilhelm van Hessen kwam beden morgen per s.s. Prins van Oranje van de stoomvaartm" Zeeland bier aan> dook XI. Dit plan zou natuurlijk indirect goede rente afwerpen door de verhoogde waarde die de bossohen kregen; en men is niet dikwijls in de gelegenheid om zijn kapitaal met zooveel zekerheid uit te zetten, zonder er iets bij te wagen. Onze vriend voegde er echter bij dat hij voor de verantwoor delijkheid terug deinsde om, als daartoe besloten werd, bet opzicht over zulk een groot werk te houden, doch bet was van bet grootste gewicht dat bet terstond begonnen werd, opdat het gereed ware voor de volgende houtkapping, die binnen drie jaar moest plaats hebben. Vader begon belang in dit plan te stellen, maar zijn gezondheid ging bard achteruit en bij zag tegen de vermoeienissen der reis op. Ik beweerde dat Julius zeker wel geneigd zou zijn er heen te gaan, daar Emil bet te druk bad om Engeland te verlaten (hij was toen juist ver diept in de bijzonderheden van een belangrijk proces)maar vader zag duidelijk dat Julius te zeer vervuld was van zijne Afrikaanscbe plannen, om zich met dergelijke zaken in te laten en zoo geschiedde het dat ik, ofschoon nausvlijks meer derjarig, met die gewichtige zending belast werd. en zette de reis naar Duitschland per aansluitënden boottrein voort. De beer P. De Bruijne, rijksambtenaar bij de belastingen te Axel, wordt met 1 Augustus a. als zoodanig overgeplaatst naar Heinkenszand. De Woensdagavond door de vereeniging Uit het volkvoor het volk alhier gehouden algemeene vergadering werd door een twintigtal personen, onder wie bestuursleden, bijgewoond. De secretaris bracht het jaarverslag ditmaal bet 19e nit, waaruit wij enkele punten aan stippen. Het verslag zal, zooals gewoonlijk, worden gedrukt en den leden worden aange boden. Bij de berinnering aan bet Floralia-ieest werd erop gewezen dat dit aan de kas nog al booge eischen stelt. Bij een ontvangst van ruim ƒ300 staat een uitgaaf van 900 de vereeniging legt daaraan dus 600 ten koste. Toch zou men Floralia niet gaarne willen missen, omdat daar door steeds zooveel nut wordt gestichten, in tegenstelling met andere gemeenten, o. a. Nijme gen, waar de inlevering der planten tegenover het getal aanvragen zeer gering is, in Middelburg voor bet kweeken van bloemen en planten bij bet volk zooveel lust bestaat. Met ingenomenheid werd melding gemaakt van een blijk van belangstelling in deze zaak, door de loge La compagnie durable alhier gegeven, die een som in de spaarbank liet inschrijven en die inschrijving beschikbaar stelde als prijs. De perken, door de vereeniging op de belwerken aangelegd, zijn nog lang niet wat zij wezen moesten. De slakken doen daaraan veel kwaad en later worden zij niet altijd door bet publiek met de noodige zorg behandeld. Dit punt gaf later de vergadering aanleiding tot eenig debat, waarbij bleek dat de klachten omtrent schending niet zoo ernstig zijn, vooral in de laatste jaren. De grootste aanleiding, waarom die perken zoo weinig voldoen aan de verwachting, ligt aan den grond. Zij hebben behoefte aan beter aarde dan er op de bolwerken is, en aan goede bemesting. Dit aan te brengen gaat de krachten der vereeniging echter te boven en op voorstel van bet bestuur werd besloten zich tot bet gemeentebestuur te wenden met verzoek om, wanneer dat bestuur er prijs op stelt dat de bol werken door Uit het volk—voor hel volk worden voorzien van zulke perken, dan door de gemeente de vereeniging te doen steunen in den kostbaren aanleg; Uit het volk zal dan wel voor het onder houd zorgen. Omtrent bet Zeeuwsche museum voor moderne kunst, tot welker oprichting vroeger werd besloten, zijn nog geene gunstige resultaten mee te deelen- Alleen werd gemeld dat de teekenacademie alhier besloten beeft voor een paar jaren een subsidie XII. Mijn koffer was spoedig gepakt en den volgen den dag verliet ik Segrave-Park. Op mjjn doorreis zag ik Emil een half uur te Londen. Hij gaf mij eenige inlichtingen aangaande Boisvipère en sprak nog even onzen vriend Monsieur de Marmorne. sGrij zult in zijn buis logeeren", zei hij en zijne oogen, die gewoonlijk zulk een heldere, practische uitdrukking hadden, kregen nu iets droomerigs, dat ik er nog nooit in gezien had. Hierop volgde blijkbaar een inwendige strijd; want hij fronste de wenkbrauwen en zijne banden speelden zenuwachtig met een stuk papier dat hij onwillekeurig verscheurde. Eindeljjk slaakte bij een zucht, die niet zoozeer getuigde van verlich ting der gedachte, die hem bedrukte, als van bet nemen eener onvermijdelijke beslissing. Terwijl hij zweeg bad bij gekeken door de sombere, be- rookte ruiten van zijn kamer, (wie behalve een rechtsgeleerde zou in zulk een vertrek kunnen werken naar de vuile daken der buizen aan den overkant en zijn gelaat drukte eenige weifeling uit. Ik vertolkte zijne gedachte alduB »Zal ik iets doen of iets zeggen terwijl bet besluit ontkennend was geweest. »Wat is bet schrikkelijk vervelend,zei bij, »dat ik zoo gebonden ben door de zaken van an deren dat ik geen tijd heb om mij behoorlijk met de onzen te bemoeienIk wilde dat ik naar Boisvipère kon gaan Ik bad plan om met u mede te gaan, teneinde u op streek te helpen; maar bet is bepaald onmogelijk. Kijk eens bier te verleenen, waarvan bet bedrag nader zal worden bepaald. In bet verslag werd met ingenomenheid melding gemaakt van den goeden afloop van bet St Nico- laasfeest. Eene herhaling van zulk een feest, 't zij geheel op dezelfde wijze of op andere leest ge schoeid dan bet vorige jaar, vond men niet spoedig wenschelijk. Zy, voor wie bet is bestemd, beginnen bij veelvuldige herhaling zoo licht bet geen een voorrecht is als een recht te beschouwen, en dat moet vermeden worden. Daarom is een herhaling om de vijf jaren voldoendedan kan gerekend worden dat elk kind er eenmaal van profiteeren zal. Ia bet verslag boorden wij met leedwezen mel den dat R. Katb. dames, wier hulp voor het St. Nicolaasfeest was gevraagd, daarvoor hadden bedankt, op grond dat zij bij zoovele andere ge legenheden worden buitengesloten. Terecht merkte de verslaggever op dat zij bij dat feest dan toch zicbzelven hadden uitgesloten. Waarom moesten bij een feest der liefde en toe wijding op den naamdag van een goeden bisschop nog wel zijne eigen geloofsgenooten weigeren mee te helpen aan de uitvoering eener goede gedachte Omtrent de volkszangschool luiden de beriehten niet gunstig. Niet over de financieele resultaten beeft men te klagenbet totaal bedrag der in schrijvingen beliep 228. Er waren 156 dona teurs, onder wie 108 van 1. Maar er waren andere teleurstellingen. Op een verzoek aan het hoofdbestuur der maat schappij tot bevordering van toonkunst om onder steuning was een afwijzende beschikking gekomen- Hoe gaarne iie maatschappij ook meewerkt tot verbetering van het volksgezang, hare middelen laten niet toe bare bemoeiingen op dat punt uit te strekken tot die gemeenten, waar geene afdeeling dier maatschappij bestaat. Ware er te Middel burg zulk eene afdeeling, het bestuur zou de aanvraag in ernstige overweging genomen en zeer waarschijnlijk steun verleend hebben. Deze afwijzing is, met bet oog op den toestand der bas, niet bezwaarlijk, terwijl daartegenover andere bewijzen van welwillendheid stonden. Zoo gaf de zangvereeniging Oefening en Uitspanning de benedenzaal in het concertgebouw op de Groenmarkt op zeer billijke voorwaarden in ge bruik en stelde zjj de daar voorbanden leermid delen gratis ter beschikking van die zangschool. Maar bet achteruitgaan van het aantal leerlingen aan die school is een onaangenaam verschijnsel. De cursus begon in Oct. met 128 kindereDer waren toen drie afdeelingen, zoodat ieder een uur les in de week had. In Jan. daalde dit getal tot 105in Maart tot 69, terwijl thans het aantal leerlingen slecht 30 bedraagt. Verschillende oor zaken werkten tot die vermindering mee. Vele meisjes moesten naar een naaischool of bood schappen doen; jongens gingen op een ambacht of een winkel en zij kregen geen verlof om den cursus bij te wonen. Anderen bleven weg toen En bij strekte zijne magere banden uit over een stapel papieren die op de tafel lag. Emil was nog jong, maar hij maakte naam als advocaat en bet werk stroomde hem toe. Wat stelt die Julius zich toch mal aan vervolgde bij, „wat beoogt hij toch met die dwaze Afrikaanscbe expeditie Ik wensebte dat hij bedacht hoe hij nog in Engeland is en dat bij als een verstandig wezen handelde. Onlangs kreeg ik een courant uit Yorkshire met een heel ver baal over hem. Waarom is bij uit den dienst gegaan? Niets benadeelt zoozeer iemands goeden naam als bet plotseling opgeven van het beroep dat hij gekozen beeft. Ik ben blij dat bij niet met u naar Boisvipère gaat. Hij zou M. de Mar morne een al te volmaakt denkbeeld geven van een excentrieken Engelschman". Hierbij zag Emil mij onderzoekend aan en ik merkte dat hij verge lijkingen maakte tusschen Julius en mij. De uit slag bleek gunstig te zijn, maar in welk opzicht kon ik toen niet nagaan. Latere gebeurtenissen maakten mij geneigd te gelooven dat mjjn on loochenbare minderheid, in vergelijking met Julius, toen om bijzondere redenen een aanbeveling voor mij was. Emil had my door zyn omgang steeds bet gevoel van geestverwantschap gegeven en dat kon bij zjjn groote bekwaamheden niet anders dan streelend voor mijn ijdelheid zijn. Julius daarentegen be handelde mij steeds als zijn mindere, doch een mindere, die hem zeer dierbaar was en waarschijn lijk uit gewoonte nam ik die plaats aan zonder zij bemerkten dat er geleerd moest worden en het geen spelen wasen onder hen waren er die nog niet eens zoo beleefd waren het zangboekje, dat zij gekregen hadden, terug te brengen. De hoofdoorzaak schuilde echter by de ouders, die al zeer weinig belang stelden in deze zaak en niet meewerkten om de kinderen dien curses te doen bijwonen. Toch wilde het bestuur zich door dat resultaat niet laten ontmoedigen en stelde bet voor, waartoe dan ook besloten werd, om te beproe ven bij de ouders meerdere belangstelling op te wekken. De secretaris, de heer Doorenbos, merkte op dat bet resultaat niet zoo ontmoedigend was. Het was te wachten dat die eerste stroom van deelnemers aan dien cursus zou verminderenen wanneer er nu nog dertig zijn die zingen willen leeren, vindt bij dat nog zoo onbevredigend niet. Op de vergadering werden verder nog de vol gende mededeelingen en benoemingen gedaan. Op uitnoodiging van de afdeeling Walcheren der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland zal de vereeniging met de a. tentoonstelling eenige feestelijkheden geven. Op eene andere plaats in ons blad vindt men daaromtrent eenige nadere mededeelingen. Alleen melden wij dat op den avond van 21 Aug. de weg van bet Molenwater naar den Buitentuin zal worden geïllumineerd en dat bet vuurwerk gele verd zal worden door den beer Hendrikx uit Antwerpen. De afdeeling Walcheren derlandbouwmaatschappy schonk ƒ200 subsidie; Uit het volk—voor het volk zal nog hoogstens een zelfde som bijdragen om een goed geheel te verkrijgen. De gascommissie heeft aan de vereeniging afge staan alle goederen die indertijd gediend hebben voor decoratie der zaal in bet Schuttershof bij gelegenheid der gastentoonstelling. Naar aanleiding van eene opmerking in ons blad over den toegangsprijs bij de laatste tentoon stelling van aquarellen van jhr m' De Jonge Van Ellemeet, stelde de voorzitter, mr Gr. N. De Stoppelaar, er prijs op uitdrukkelijk te verklaren dat de beer De Jonge Van Ellemeet bij de bepaling van den prijs niet gekend is, en dat daarbij was te werk gegaan evenals bij vroegere, dergelijke gele genheden; ware er een Zondag geweest waarop die tentoonstelling was gehouden, dan zou er wellicht een toegangsprijs van 10 cent zijn gesteld; maar over bet geheel heeft de ervaring geleerd, dat daarop bet succes toch al uiterst gering is. Enkele ingezetenen zenden dan hunne dienstbaren, die pour acquit de conscience komen zien, maar overigens wordt er van zulk eene goedkoope gele genheid al bitter weinig gebruik gemaakt en kost het moeite nog deze of gene tot een bezoek te bewegen. Op voorstel van den secretaris werd besloten den heer De Jonge van Ellemeet namens de algemeene vergadering dank te betuigen voor de zoo vele malen betoonde belangstelling in de vereeniging, onder aanbeveling voor bet vervolg. er verder over te denken. Ofschoon ik, zooals ik zeide, niet veel van Emil hield, was ik toch gaarne met hem in gezelschap. Ik heb nooit iemand gekend, die in zulk een hooge mate met helder beid van geest begaafd was. De meeste menscben zijn eenigszins nevelachtig van verstand. Dat ben ik ook en ik ben het altyd geweest. Ik bereik slechts een zekeren graad van helderheid door groote wilskracht of wanneer het hoog noodig is, De algemeene toestand van mijn hoofd is gelijk aan een somberen Octoberdag, wanneer men nietg duidelijk ziet, als men er niet vlak bij is. Maar Emil leefde als het ware in een maanlandschap, waar hoegenaamd geen dampkring en alles onveranderlijk helder is. Dit zegt natuurlijk hetzelfde alsdat hy geen zweem dichterlijk gevoel bezat. Julius daarentegen was een poeet, ofschoon zyn dichterlijkheid zich meer uitte in daden dan in verzenmakenmisschien omdat zyn krachtig gestel te veel behoefte had aan beweging en werk. Emil was, dank zij die helderheid van geest, een alleraangenaamst menscb om te raadplegen, 't geen ongetwijfeld de grootste reden was van den opgang dien hy in zijn beroep maakte. In alles, waarbij zuiver gezond verstand te pas kwam, was zyn inzicht onfeilbaar; maar zoodra er lietde of gehechtheid (ik meen niet alleen voor personen, maar ook voor zaken, plaatsen enz.) in bet spel kwamen, dan had zijn raad volstrekt geen waarde daar bij het gevoel volstrekt geen plaats kon in ruimen. Zoo kon bij in bet geval van Julius niets begrypen van dien onderzoekenden geest, die d^

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1