N° 168. 127® Jaargang. 1884. Vrijdag 18 Juli. Nationale Militie. Gemeente-financiën. Invoer van slachtvee. Middelburg 17 Juli. Benoemingen en besluiten Dit blad verschijnt dagelijks* met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50; Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent! Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Oproeping van verlofgangers der lichting 1881. Schouwen-Duiveland in 1883. DELBIRGSCHI COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones opvolger De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1884, A n° 889/3e afdeeling (provinciaal blad n° 46), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien-verlof gangers der lichting 1881, behoorende tot de le en 2e treincompagnie van het 3e regiment Veld-Artillerie om op den tijd en plaats als in de aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwer pen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, benevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Maandag den 28 Juli a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder de wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis behooren te geven aan den burgemeester. Na hun herstel vervoegen zij zich bij hun korps. Middelburg, den 18 Juli 1884. De burgemeester voornoemd, P1CKÉ. De burgemeester en wethouders van Middelburg, gezien art. 219 der gemeentewet, maken bekend dat de rekening van de ontvangsten en uitga ven dezer gemeente, óver het dienstjaar 1883, op de secretarie voor een ieder ter inzage is neder- gelegd en in afschrift tegen betaling der kosten, na voorafgaande aanvraag aldaar, verkrijgbaar is. Middelburg, den 17 Juli 1884. De burgemeester en wethouders voornoomd, P I C K De Secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De burgemeester van Middelburg, gezien eene circulaire van den commissaris des konings in Zeeland van den 15 Juli 11. An°1339 (Prov. blad n° 72), maakt bekend: dat, blijkens mededeeling van den minister van binnenlandsche zaken, de longziekte in Pruisen heerscht, nabjj de Nederlandsche grenzen, en dat reeds een geval dier ziekte is voorgekomen te Roosteren in Limburg dat dientengevolge, tot nader order, geen ver gunningen tot invoer van rundvee ter slachting uit Duitschland en België zullen worden verleend. Middelburg, den 17 Juli 1884. De burgemeester voornoemd, P I C K Door de gedeputeerde staten van Zeeland, is, met wjjziging van een vroeger besluit, bet tijdstip, waarop de herijk der maten en gewichten in 1884 zal plaats hebben, voor onderstaande gemeenten bepaald als volgt te Hulst, ook voor Clinge en St. Jansteen, 9, 11 en 12 Augustus te Rapenburg (gemeente Stoppeldijk), voor de gemeenten Stoppeldjjk, Hengst dijk, en Boschkapelle, 13 Augustusen te Grauw, i4 Augustus; Dadelijk na hare aankomst in de residentie liet H. M. de koningin een prachtigen bloemkrans neerleggen op de Ijjkbaar van den kroonprins. De prins van Wales liet, als grootmeester- nationaal der Engelsche vrijmetselarij, door den Engelschen gezant hetzelfde doen. Op het lint van zjjn rozenkrans stond het opschriftA tribute of brotherly regard and respect to AlexanderPrince of OrangeGrandmaster of Freemasons in the Ne therlands, from Albert Edward, Prince of Wales, Grandmaster of Freemasons in England. Door de academievrienden van Z. K. H. werd een bouquet van palmtakken en rozen gezonden, terwjjl namens het Ned. Groot-Oosten een groote krans, versierd met de emblemata der vrjjmetse- larjj, door eene deputatie op de baar werd neder- Woensdagavoncl is de kist definitief gesloten- Ingevolge een door den prins vroeger geuit ver langen werden tusschen de glasbedekking en de plaat de portretten van wjjlen H. M. koningin Sophie en van wjjlen zjjn broeder prins Willem nedergelegd. Uit een door ons ontvangen schrijven blijkt dat de heer Oscar Carré bepaald bjj zjjn plan bljjft om einde dezer of begin volgende maand met zjjn circus te Middelburg eenige voorstellingen te geven- Zooals wjj vroeger meldden zal Donderdag 24 Juli a. te Vlissingen het gedenkteeken ter eere van Betje Wolff en Aagje Deken op het JBetje Wolffsplein onthuld worden. Te een uur zal in de zaal van den heer Kujjpers> Groote Markt, door den heer d1 Joh. Dyserinck, 2en secretaris, een feestrede worden uitgesproken, die afgewisseld zal worden door een zangkoor, onder leiding van den heer W. Van Kamer. Daartoe hebben allen, die voor het monument hebben bjjgedragen, vrijen toegangvoor het overige publiek wordt een toegangsprijs van 0.75 gevorderd. Te twee uren beeft de onthulling plaats en zal m' G. N. De Stoppelaar van Middel burg, voorzitter der commissie, het in eigendom en onderhoud overdragen aan de gemeente Vlis singen. Woensdag te voren, te een uur, zal in de raadzaal ten stadhuize de »Wolfï en Deken"- tentoonstelling, in tegenwoordigheid van genoodig- den, worden geopend en daarbij ook door den heer dr. Job. Dyserinck een letterkundige voordracht worden gehouden. Het publiek kan daarbjj toegang verkrijgen tegen 0.25. Daarna van 2 tot 8 uren en Donderdag van 10 tot 8 uren is de tentoon stelling te bezichtigen tegen f 0.10 per persoon. t'Iissingen, 17 Juli, Gisteren kwamen in den loop van den dag alhier aan de erfprins en de erfprinses van Bentbeim, laatstgenoemde is de oudste zuster van onze koningin, met kinderen en gevolg, die met het ss. Prins van Oranje van de stoomvaartnN Zeeland de reis naar Engeland voort zetten. In nog twee gemeenten in onze provincie had Dinsdag eene verkiezing voor raadsleden plaats, ter voorziening in vacatures, ontstaan door perio dieke aftreding, nl.te Duivendjjke waar 13 van de 37 kiezers hunne stem uitbrachten en de heeren C. Den Boer en C. Boogerd, respectievelijk met 12 en 13 stemmen als raadslid herkozen werden; en te Burgh, waar 12 van de 29 kiezers aan de stemming deelnamen en de beeren C. Van de Vate en A. Van Lillo met algemeene stemmen hun mandaat hernieuwd zagen. Bij de Ned. Bell telephoon maatschappij zijn thans gezamenlijk 2224 geabonneerden, waarvan 2026 aangesloten. In 20 gemeenten zjjn boven dien particuliere lijnen aangelegd. Het getal geabonneerden te Amsterdam, op 1 Juni 1881 382, was 1 dezer 1115, waarvan 1071 aangesloten. Het aantal verbindingen was het grootst in Oct. jl., 116,605, toen 1002 geabonneerden waren aangeslotende vorige maand was dat aantal 86073 bjj 1063 aangeslotenen, In Maart—Mei jl. werden 4097 telegrammen behandeld. De telephoon-telegraafdienst is thans in werking te Amsterdam, Arnhem, 's Hage, Groningen en Utrecht, terwjjl eerstdaags te Rotterdam deze tak van dienst geopend wordt, De aandeelhouders der vennootschap Nieuwe Rotterdamsche schouióburgmaatschappij zjjn nog niet tot een beslissing gekomen. Commissarissen ver langden dat men den heer Van Zuylen zou hand haven maar dan wenschten zjj niet te blijven. In dien geest nam de vergadering een besluit, maar toen men tot de keuze van nieuwe commis. sarissen overging, verklaarde niemand zich bereid die betrekking aan te nemen. Men zal nu nog eene laatste poging wagen teneinde tot bet sa menstellen van een nieuw commissariaat te gera ken. Tot dat doel zullen de aandeelhouders worden opgeroepen tegenZaterdagavond, als wan neer de keus van nieuwe commissarissen aan de orde zal zjjn. Door de Portugeesche regeering zjjn de Neder- landsche havens verdacht verklaard met cholera besmet te zjjn. De gezondheidsraad te Constan- tinopel heeft een waarnemingsquarantaine van vjjf dagen voorgeschreven voor de schepen met passa giers aan boord die van Varna, Kustendjé, de Donau en Odessa, Brindisi en Triest te Constan- tinopel aankomen. De van Brindisi en Triest afkomstige vaartuigen zullen de quarantaine te Nagara bij den ingang der Dardanellen, de andere te Buyuk Siman de Cavak ondergaan. Voor de schepen, afkomstig van de Fransche kust der Middellandsche zee, van Algiers en van Tunis, zal de duur der werkelijke waarnemings quarantaine minstens vijf volle dagen bedragen, hoe lang zjj ook onderweg zijn geweest. Schouwen-Duiveland, 16 Juli. Aan het zooeven verschenen verslag van de kamer van koophandel en fabrieken te Zierikzee, over 1883, is het volgende, betrekkeljjk den land bouw, ontleend. De uitkomsten waren, zoowel ten opzichte van de hoeveelheid als van de hoedanigheid van den oogst, niet ongunstig. De lage graanprjjzen echter oefenden een drukkenden invloed. De veeteelt, waartoe meer jong vee dan vroeger wordt ingevoerd, bljjft toenemen en mag als een zeer loonenden tak van bet landbouwbedrijf be schouwd worden. De handel in vee meer bepaald in gemest vee tot in den voorzomer zeer levendig, werd in bet laatste kwartaal weder hervat. De prijzen waren toen evenwel niet zoo goed als in het voorjaar. Langs Zierikzee en Zijpe werden uitgevoerd ongeveer 2600 stuks hoornvee en 1000 schapen. De handel in paarden was iets minder dan in het vorige jaar. Van de meestoven, tot dusver voor de hand des sloopers bewaard, hebben er 12 gewerkt, die te zamen bereid hebben 424.945 kilo's hard goed, 6.266-'kilo's racine, 94.086 kilo's muilen, 16.840 kilo's muilen overstampte, 65.706 kilo's racine overstampte. De Zierikzeesche meekrapfabriek werkte in het voor- en in het najaar eenigen tijd. Zes personen waren er bezig met het maken van racine en het overmalen van oude meekrap. De teelt, iets grooter dan het vorige jaar, wordt geraamd op 700 a 800 vaten. Het geheele jaar door hadden afleveringen plaats en er was vooral vraag naar prima overgemalen meekrap. Ook de nieuwe vaten, over het algemeen van mooie qualiteit, vonden af en toe nemers. De prijzen waren voor overgemalen 18 a ƒ21, nieuwe blanke onberoofden 21 a 23. Ziehier wat er langs de Zierikzeesche haven aan landbouwvoortbrengselen werd in- en uitgevoerd. Invoer: aardappelen 220 hectoliter, hoornvee 770 stuks, meekrap 80,000 kilo, boom- en veld vruchten voor f 6587. Uitvoeraardappelen 983 hectoliter, beetwortelen 17,340,000 kilo, granen, zaden en peulvruchten 54,600 heet., hooi 392,000 kilo, hoornvee 2350 stuks, meekrap 318,000 kilo, paarden 104 stuks, schapen 810 stuks, ajuin 2,450,000 kilo. Bevatte het verslag een dergelijk staatje van de andere havens op Schouwen-Duivelandwe zouden dan van onzen landbouw het beeld kunnen vormen, waarnaar we nu verlangend big ven uitzien. Zierikzee, 17 Juli. Het verslag onzer kamer van koophandel en fabrieken, over 1883, vergunt ons den volgenden blik op enkele takken van njjverheid, handel en scheepvaart te Zierikzee, Brouwershaven, Bruinisse en Haamstede Kierikzee. Fabrieken en trafieken. De zout ziederij maakte 2,330,000 kilo's geraffineerd zout, dat om zijne uitstekende qualiteit zeer gewild is, Op de steenbakkerij werd het gebeele jaar flink doorgewerkt. De qualiteit is voldoende en over de afleveringen valt, de tijdsomstandigheden in aan merking genomen^ niet te klagen. Op de twee scheepstimmerwerven beerschte weinig drukte. Ër werkten öp beide slechts 7 personen, voornaraeljjk aan reparatiewerk. Er werden éen nieuwe hoogaars en 2 weibooten klaar gemaakt. De Bigarenfabrieage handhaafde flink baar stand punt. De sigaren bljjven zeer gewild en in de twee fabrieken hadden 70 personen voortdurend druk werk. In de leerlooierij, werkende met 22 kuipen en 8 werklieden, hielden de werkzaamheden geljjken tred met die van het vorige jaar. De twee drukkerijen hadden te zamen voor 21 personen druk werk. De fabriek tot het maken van papieren zakken gaf voldoende werk en het artikel yondgereeden aftrek. Op de touwslagerijen vonden een tiental per sonen werk. Sinds de groote baan onder nieuw beheer gekomen is, heerscht er meer bedrijvigheid. De houthandel werd op denzelfden voet voort gezet en behield denzelfden omvang. Sche epvaart. 941 binnenlandsche zeil schepen, metende samen 52772 tonnen, bezochten de haven. Het aantal stoombooten, dat geregeld de Zierikzeesche haven aandoet, verminderde met 2 en werd daardoor tot 5 teruggebracht. Deze gaven 843 maal gelegenheid tot vertrek of ver zending van goederen. Het getal ingeklaarde zeeschepen beloopt 69, dat der uitgeklaarde 62. Oestercultuur. Langs de oevers, door de gemeente Zierikzee in gebruik gegeven, werden ongeveer 80,000 pannen gelegd. De aanslag was, tengevolge van ongunstig weer, niet zeer bevre digend. Inenuitvoer. Langs de haven werd o. a. het volgende in- en uitgevoerd Invoer: bier 491.800 L., bloem 426.000 K., ge distilleerd 100.500 L., petroleum 1830 V., steen kolen 257.000 K. Uitvoer: zelkasch, voor ƒ7399.30, beenderen 145.000 K., lompen 126.000 K., zout 2.485.000 K. Bronwersliaven. Yan deze plaats verne men we alleen dat er 281 schepen aankwamen en 19 werden uitgeklaard. Het eerste cijfer is nog 50 minder dan het laagste der tien vorige jaren. De bekende Waterweg gaat voort met daarop een nadeeligen invloed te Oefenen. Yan de kunstmatige oesterteelt was de opbrengst bevredigend, terwijl de prjjzen middelmatig waren. Bruinisse. Op de scheepstimmerwerf was 't drukker dan op die te Zierikzee. Zjj leverde twee nieuwe boogaartsen af en er was meer te repa- reeren dan in het vorige jaar, zoodat 9 personen er voortdurend werk vonden. De vissehersvloot telt dan ook 98 hoogaartsen. Aan den oesterhandel werd meerdere uitbrei ding gegeven door aanvoer, in 't voorjaar van Fransche plantoesters, die in 't najaar weder werden verkocht. De geheele voorraad ruim 3 millioen was op het einde des jaars afge leverd. De verkochte Zeeuwsche oesters rekent men op 1 millioen, en de Amerikaansche, die weinig ge wild waren, op slechts 100.000. Ook nu werden eenige partijtjes Portugeesche plantoesters aangevoerd. In den herfst zjjn ze opgeruimd, doch de qualiteit is zoo min dat er moeiljjk koopers voor worden gevonden. De ge heele omzet bedroeg nauwelijks 100.000 stuks. De oesterprijzen waren per 1000 stuks: Zeeuw sche ƒ55 a ƒ65, Fransche ƒ33 a ƒ42, Ameri kaansche ƒ20, Portugeesche ƒ15 a 20. De meesten ging naar Engeland en België. De kunstmatige oesterteelt bleef als in het vorige jaar en werd met slechts 50.000 pannen uitgeoefend. Hoewel over den mosselhandel niet viel te kla gen, was deze toch niet zoo uitgebreid als die van het vorige jaar; ook de prijzen beantwoordden niet aan de verwachting. De qualiteit, uitgezonderd die van mossels afkomstig nit de Zuiderzee, was over het algemeen voldoende. De meeste handel richtte zich naar Duitschlatid; Engeland, Frankrijk en België. De prjjzen liepen van 1.50 tot 2.40 per harington. Zeeuwsche zaadmossels waren bijna niet voor handen, terwjjl van de nog aanwezige een groot deel zoo slecht waren, dat er geen prjjzen voöf te bepalen waren. Tengevolge daarvan werdeü et van Engeland 8000 balen en van de Zuiderzee eti Petten een geljjke hoeveelheid aangevoerd. Dë prijs der eerste was ruim 2 en die der laatste ruim 1.50 per baal. De fabriek van verduurzaamde levenmiddelen bleef op denzelfden voet werkzaam en voorzag voornameljjk in de behoeften van de groote vaart: Haamstede: De hier gevestigde fabriek van verduurzaamde levensmiddelen, in 1883 belangrjjk vergroot, gaf in den druksten tjjd aan 60 of 70 personen werk. Het getal koopers breidde zich, aanmerkeljjk uit. burgemeesters. Z. M. heeft, met ingang van 1 Aug., benoemd tot burgemeester van Noordwjjk C. L. C. W. Pické. Aan C. Smit Jzn is, met ingang van 20 Juli, eervol ontslag verleend als burgemeester van Bat- singerhorn.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1