N° 165 12 7e Jaargang 1884. Dinsdag- 15 Juli. Nationale Militie. Middelburg 14 Juli. FEUILLETON. De jonggehuwden Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 8.50. Afzonderlijke nornmers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.' GEMEENTERAAD. Oproeping van verlofgangers der licliting 1881. K< A. MAIJER. - A 1H1DDELBIIRGSCHE COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Moou, te Tholen: W. A. van Nieüwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Pariis en Londen, de Compagnie g<hi4rale de Pubücité dtrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den. 16en Juli 1884, des namiddags te éeri uur, eene openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats hebben. Middelburg, den 14 Juli 1884. De burgemeester voornoemd, P I C K E. De burgemeester van Middelburg, gezien de circulaire van den commissaris des konings in deze provincie van den 17 Mei 1884, A n° 889/3e afdeeling (provinciaal blad n° 46), roept bij deze op de in deze gemeente wonende milicien verlofgangers der lichting 1881, behoo- rénde tot de 5e batter jj van het le .regiment Velcl-Artillerie om op den tijd en plaats als in de 'aan hen uit te reiken order is vermeld, tegenwoordig te zijn, voorzien van al de voorwer pen van kleeding en uitrusting, door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, henevens van hun verlofpas, teneinde rechtstreeks naar hun korps te vertrekken. Zij moeten zich vooraf, en wel op Dinsdag den 22 Juli a., des voormiddags tusschen 10 en 11 uren, bij den burgemeester hunner woonplaats aanmelden, voorzien van hun verlofpas, ten einde de noodige biljetten, alsmede daggeld, indien zij dit verlangen en daarop recht hebben, te ontvangen. De verlofgangers, die op het bepaalde uur niet ter aflevering verschijnen, worden bij hun korps gestraft. Zij, die. niet aan de oproeping voldoen, worden als deserteurs behandeld, terwijl degenen, die door ziekte verhinderd worden op den bepaalden dag onder (je wapenen te komen, van die omstandig heid, onder overlegging van eene verklaring van den geneesheer, tijdig kennis -behooren te geven aan den burgemeester. Ma hun -herstel vervoegen zij zich hij hun korps. Middelburg, den 14 Juli 1884. De burgemeester voornoemd, PICKÉ. De Observer meldt, dat de onderhandelingen tus schen graaf Van Bylandt en lord Granville wor den voortgezet. De Nederlandsche regeering heeft eenige dagen geleden te kennen gegeven, dat zij bereid is, den radjah van 'Ténom zekere aanbie dingen te doen, die men gelööft 'dat de bevrjjding van de bemanning der Nisero ten gevolge zullen hebben. Inmiddels is aan een Britseh oorlogschip last gegeven in Atjeh te blijven, om allen noodigen bijstand te verleenen aan den Britschen consul en de equipage. De heeren Pinkney Co, eigenaars der Nisero, hechten slechts luttel waarde aan het bericht 4. door Nu zette de hemel al zijne sluizen open en het water kletterde met zooveel geweld op de boot dat hooren en zien verging. De Hollander, die als een watermensch heel op zijn gemak in zijn wit ten regenjas zat en onophoudelijk uit de kap, die hij over zijn hoofd getrokken had, rookwoi- ken blies, had een gids als levenden Badeker voor de heele reis gehuurd, die hem in alle aan legplaatsen van de boot, alle villa's en kasteelen aan den oever, benevens de bergen, die men zou hebben kunnen zien, moest opnoemen. Het klonk als een ware bespotting toen de gids uitriep „Zie, mijnheerDaar rechts hebt gij den Freundhorn, den Doldenhorn, den Balmhorn, den Altels en den grootan Rinderhorn, met den zwarten Gletscher. „Dichter bij Interlaken somde hij de Jungfrau met al hare trawanten opmaar wij moesten hem op zijn woord gelooven want wij zagen er niets van Het Berlijnsche paartje zat niet ver van de Engelschen onder een slawl, als twee vogeltjes onder een blad. De omstandig heden rechtvaardigden die houding en ik geloof dat zij in dit opzicht niet boos op het onweder jvaren. Kwam er, zooals vaak gebeurde, een zware van Daily Neivs, volgens hetwelk de Nederland - sche en de Engelsche regeeringen tpt eene ver standhouding in zake de Nisero zullen komen. Zij hebben met belangstelling en waardeering kennis genomen van de pogingen, door particulieren in ons vaderland gedaan, om de hulpbehoevende betrekkingen der gevangen schepelingen bij te staan. De firma wil in Engeland ook inschrij vingen openen, maar zal allereerst de uitkomsten afwachten der in Nederland begonnen inzameling. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag den 16ea Juli a., des namiddags te een uur, eene openbare vergadering houden ter behandeling der volgende zaken Adres G. W. Faro c. s., bewoners van den Koren- en den Kinderdijk, omtrent den toestand van het balkengat seheepsdokontwerp-concessie, aanleg en exploitatie telephoonverbindingen rekening der plaatselijke gezondheidscommissie 1883 wijzi ging der begrooting van het burgerlijk armbestuur 1884; begrooting van het bestuur der godshuizen 1884; rapport burg. en weth., adres kerkeraad i. z. jaarmarktverkoop van gemeentegrond op den achtersingel aan de firma Alberts C°; be stendiging van den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzerswijziging heffing havenmeesters- loon idem gebruik van gemeentegronden enz. idem verordening gymnasiumidem politieveror dening verlenging der concessie tot tolheffen op den straatweg Vlissingen bezwaarschriften inkomsten belasting 1884; oninbare posten hondenbelasting 1881eervol ontslag aan mej. Van Groningen als leeraresbenoeming van een gemeente-secre taris voordrachten of aanbevelingen voora lid der plaatselijke gezondheidscommissieb directeur en leeraar burgeravondschoolc directeur en leeraar cursus opleiding hoofdonderwijzersd leerares middelbare meisjesschool; continuatie leeraren gymnasiumG. Pattison en dr J. Riemens. Op den vastgestelden tijd kwamen gisteren middag de leden van de Gentsche werkmeisjes- vereenigingen Help u zeiven, directrice mevr. Loque, en t Werk veredelt, directrices mev. Wae- demon en mevr. F. Delmer, te Vlissingen aan. Elk dezer vereenigingen telt ongeveer 300 leden, doch slechts 69 namen aan de reis naar Walcheren deel. Het zijn naaisters, strijksters, modemaaksters en ook enkele fabriekwerksters, van 16 tot 25 jarigen leeftijd, die, na de openbare school verlaten te hebben, des Zondags herhalingsonderwijs in ver schillende vakken ontvangen. Aan het nuttige paren zij ook het aangename, wijl zij, behalve dat zij zich op den zang toeleggen, ook voordrachten houden en tooneelstukjes opvoeren. 's Wekelijks betalen zij eene kleine contributie, waarvoor zij eenmaal 's jaars een reisje maken, bi) gelegenheid der Gentsche feesten. Zoodoende wordt tweeërlei doel bereikt: in de eerste plaats wordt deze werksters een aangename afwisseling van den dagelijkschen arbeid geschonken, wordt donderslag, die herhaalijk door de steile rotswan den weerkaatst werd, dan gaven al de dames een gil en het jonge vrouwtje kroop nog dichter hij haar man om bij hem bescherming te zoeken tegen den bulderenden Zeus. Eens schoot er een felle bliksemstraal langs den Kothorn neder, die het geheele grootsche natuurtooneel, met den kapitein op de zwiepende brug van de deinende boot, en het verliefde paartje onder den shawl helder verlichtte juist op het oogenblik toen de dokter zijn vrouw met een kus zocht gerust te stellen. Elke bliksemstraal werd met uitroepen van schrik of bewondering, van A's en O's in allerlei tonen begroetdoch toen de heerlijke vorm der Jungfrau ten tweede male in al haar majesteit te voorschijn trad hoorde men mijnheer Fiddlestick duidelijk zeggen „Vierduizend een honderd zeven en zestig meter als Murray juist gemeten heeft." Het onweder trok even snel voorbij, als het opgekomen was. Toen wij te Darlingen aan land gingen en in den spoortrein stapten, spande zich de blauwe hemel weer over de druipende boomen van het bekoorlijke Bödeli uit, zoodat onze intocht in Interlaken niet mooier had kunnen zijn. De Berlijners namen hun intrek in het hotel Jiingfrau- bliek. Ik ging naar een logement aan den Hoo- gerweg, waar ik per telegraaf een kamer besteld had. Wij namen afscheid in de hoop van elkaar spoedig weer te vinden, daar wij op denzelfden dag naar Lucern wilden vertrekken. Waarde lezer, zoo gjj ooit een buwlijksreis te haar blik verruimd en leere.n zij andere streken dan haar geboortegrond kennen en in de tweede plaats worden zij daardoor teruggehouden van veel wat zoowel den Belgischen als den Neder- landschen feesten ontsiert. Nadat de meisjes gisterenmiddag een bezoek hadden gebracht aan een der aan de pontonlig- gende mailbooten van de maatschappij Zeeland, waar zij op voorkomende wijze ontvangen werden, maakten zij eene wandeling door Vlissingen en gebruikten bij de heeren Doeselaar en Breder een middagmaal. Daarna begaven zij zich naar het badhuis, alwaar door velen van haar van een verfrisschend zeebad werd geprofiteerd. Door eene zware onweersbui overvallen, moest alles in het badhuis vluchten, en daar verblijven tot de bui over was. Teruggekeerd naar de stad gebruikten de meisjes op dezelfde plaats waar gedineerd was het avond maal, en begaven zij zich vervolgens naar de zaal van den heer Kuypers, alwaar een concert werd gegeven, waarvan de opbrengst, ongeveer 200francs, in handen van den burgemeester werd gesteld om dat tot een liefdadig doel, welk is der meisjes onverschillig, aan te wenden. Het concert werd met het koor onder het aanheffen van het Wien Neerlands bloed aange vangen en door een talrijk publiek bijgewoond. Over 10 uren vertrokken de reizigsters, door een groote menigte volk tot aan den tram vergezeld, naar Middelburg. Aldaar werden zij op de Pottenmarkt door eene groote menigte opgewacht en naar haar hotel in de Abdij begeleid. Heden morgen reeds vroeg wandelden de meisjes in de Abdij om even over achten een wandeling te maken door een deel der stad en over onze eenige bolwerken, die thans in haar schoonsten dos prijken. In de melkinrichting werd een oo genblik gerust en in de landeljjke omgeving een glas frissche melk gebruikt. Verder ging het naar den buitentuin op het Noordbolwerk waar ook eenige rust genomen werd en de reizigsters door een bestuurslid werden ontvangen. Na aldaar eenige zangnommers te hebben ten beste gegeven, wandelden de meisjes verder naar de Dampoort om zich langs het dok, de Rouaansche kaai en de Lange Delft naar het stadhuis te begeven. Daar werd, terwijl de heer mr. De Stoppelaar zooveel mogelijk inlichtingen verschafte, de oud heidkundige verzameling bezichtigd, waarna de wandeling naar de Abdij werd voortgezet. Aan het voornemen om ook het museum te bezoeken kon wegens gebrek aan tijd geen gevolg gegeven worden. Na het diner in de Abdij gebruikt te hebben stapten de meisjes te 1 uur in de gereedstaande open rijtuigen om een rijtoer naar Domburg te ma ken, daar zich aan 't strand te verpoozen en in den tuin van het Schuttershof een concert te ge ven, dat door een bal champêtre zal worden gevolgd. Alvorens Domburg te bereiken brachten de meisjes, maken hebt en ik wil hopen dat gij het onder even gelukkige omstandigheden zult doen als dokter Hermans en zijn vrouw ga dan naar Bödeli en Interlaken. Dit door de goden bevoor rechte plekje is voor verliefden als geschapen. Twee meren, die waarschijnlijk in vroeger tijden een geweest zijn, dat van Briënz en van Tkun, zijn 'gescheiden door een vlak, vruchtbaar stuk grond, dat heden ten dage het statigste van alle Zwitsersche dorpen, Interlaken draagt en in den Zwitserschen tongval das Bödeli heet. Ik heb Interlaken statig genoemd, omdat in de hoofdstraat de Hoogeweg, het eene paleisachtige hotel naast het andere staat, des zomers in het lommer van waarlijk vorstelijke notenboomen, zooals alleen een bodem zoo rijk aan bronnen kan voortbrengen. Die Hoogeweg is dan ook het geliefkoosde verblijf voor vreemdelingen. Die hotels bevatten al de weelde der groote steden, en de natuurvriend vindt volop genot, zoodra hij een paar stappen er buiten doet. Wandelingen, met verscholen, gezellige bankjes, lachen de minnende paren overal toede bosch- padën voeren in alle richtingen naar hooge punten, waar nu eens het eene, dan weer het andere meer zijn zilvervlak doet blinken. En achter deze idylle Btaat het treurspel der Berner-Oberland- reuzen, een reeks van ijsbergen, zooals de kunste nares natuur die nergens op de wereld schooner gewrocht heeft. Sedert eeuwen stroomen alle volkeren der aarde: Helvetiërs, Romeinen, Aleman- nen en hoe ze alle heeten mogen, daarheen om hunne hulde te brengen aan de Koningin in met welwillende vergunning van den eigenaar jhr. De Jonge Van Ellemeet een bezoek aan de prach tige buitenplaats Overduin. Aldaar was de ontvangst allerhartelijkstjhrmr W. C. M. De Jonge Van Ellemeet, onthaalde de meisjes op morgenwijn en gebak. In eene krachtige toespraak betuigde de gast heer zjjn genoegen in de gelegenheid te wezen de Gentsche meisjes op zijn buitenverblijf te ont vangen. Hoogst opgeruimd verlieten de reizigsters, wie de heer Winkelman van Vlissingen welwillend als gids dient, de buitenplaats. Het volgende jaar zullen zij een uitstapje naar Parijs maken. De houding der meisjes was in alle opzichten ordelijk, terwijl slechts een paar bestuurderessen, bijna zonder dat dit bemerkt werd, de noodige bevelen gaven. Vlissingen, 14 Juli. Het »fort Rammekens" eertijds een zeer gewaardeerde sterkte, zal, als zoodanig, ophouden te bestaan. Heden morgen is de kleine bezetting opgeheven en naar Vlissingenr teruggekeerd. Alleen de fortwachter en een knecht blijven daar achter ter bewaking van het fort en van het kruit dat aldaar nog bewaard wordt en later naar elders zal worden overgebracht. Alzoo zal het fort, als verdedigingsmiddel, tot de geschiedenis behooren; maar zijne goede en veilige reede, waaraan het niet het minst zijn wereldbekendheid verschuldigd is, blijft nog steeds de toevlucht voor tal van schepen, en daardoor zal de herinnering aan het vroeger belangrijk ver dedigingswerk nog lang levendig blijven. Vlissingen, 14 Juli. Alhier is aangekomen eene commissie van drie leden der Nederlandsche Dierkundige Vereeniging, gevestigd te Utrecht en Leiden, met een hulpstation te Vlissingen, ten einde gedurende eenige dagen in deze en de vol gende maand onderzoekingen te doen naar de Fauna in het zuidelijk gedeelte der Noordzee. Daartoe is door den minister van marine welwillend een vaartuig van het hier gevestigde loodswezen ter beschikking der commissie gesteld. De eerste tocht zal plaats hebben met het stoomvaartuig de de Schelde. Vlissingen, 14 Juli. Heden morgen kwam hier per ss. Prinses Elizabeth, van de stoomvaart m*i Zeeland, aan: graaf Herbert Von Bismarck, die met den aan sluitenden sneltrein de reis naar 's Gravenhage voortzette. Morgen, Dinsdag, ochtend wordt met het ss. Prins van Oranje hier verwacht Z. K. H. prins Christiaan van Sleeswijk-Holstein, die mede per aansluitenden boottrein naar Berljjn doorreist. WoU'narisiiijk 12 Juli. Tot ambtenaaf ter secretarie dezer gemeente is benoemd de heef P. Van der Voorde. Borssele, 12 Juli. In de heden gehouden vergadering van den dijkraad voor de waterkeering zilverwaad, de Jilngfrau, die uit alle vensters, van alle balcons, zichtbaar is en in het zachte morgen licht, bij het purpere avondrood, bjj het bleeks schijnsel der maan ten allen tijde overal even bewonderenswaardig. Tot u komen jaarlijks honderden pelgrims eü keeren gesterkt door uw aanblik tot huis en haard terug 1 Zulke gedachten vervulden zeker het brein van den jongen dichter, toen bjj met zijn vrouwtje aan den arm door deze bekoorlijke dreven wan delde. Ik ontmoette hen vaak, doch vermeed hen nog meer; want de grootste diénst dien ik hen bewjjzen kon, was hen met hun geluk alleen te laten. Als ik hen dan na eenige dagen weer aantrof waren zij des te vriendelijker en ik bad bepaald het gevoel dat zij mij gaarne ljjden mochten. Zoo bevonden wij ons ook samen op de boot naar den Giesbach. Wij dineerden in het Giesbach- hotel en bezochten 's avonds gezamenlijk den be roemden, verlichten waterval. Ik keek minder naar de rooskleurige nêerstortende wateren, naai de geblankette natuur, zooals een spotlustige schilder achter mij, aanmerkte dan naar de verrukte gezichten van mijn jong paartje, dat daar, arm in arm, zoo dicht mogelijk bij elkaar stond, beschenen door den rossen gloed der ver lichting. Wij zouden den volgenden dag over den Briinig naar Lucern gaan en vonden toevallig in het Giesbachhotel een koetsier die het er bepaald ojj

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1