N° 164. 127° Jaargang. 1884. Maandag 14 Juli. Middelburg 12 Juli. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advert entiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte.' MiDDELRllRGSCHE 01 ItlM. W Agenten zijn te Vlissingen: P. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Pariis en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Een kiezersvereeniging te Velsen heeft, op grond der ervaring dat kiesvereenigingen zoo vaak, in plaats van politiek leven te wekken, dat veeleer onderdrukken, doordat zij de verkiezingen niet leiden maar beheerschen, in de statuten de vol gende bepaling opgenomen „Bij eene verkiezing voor den gemeenteraad worden voor elke opengevallen plaats twee eandidaten door de vereeniging aanbevolen, waar uit. zij wenscht dat de keuze zal geschieden. Ook bij eene mogelijke herstemming tusschen twee van hare eandidaten stelt de vereeniging als zoodanig zich geen partij." Wij meenden altijd dat kiesvereenigingen of kiesvergaderiugen tot hoofddoel hadden eenheid te brengen in de keuze onder gelijkgezin- d e n. Die eenheid wordt, dunkt ons, door zulk eene bepaling verbrokenen dit moge nu goed zijn in gemeenten, waar bij verkiezingen voor den raad geen strijd tusschen verschillende partijen behoeft gestreden te worden of Velsen daartoe behoort weten wij nietin menige andere gemeente zouden wij de pröef met zulk een stelsel niet gaarne willen nemen. De deputatie der Zuid-Afrikaansche republiek is behouden te Kaapstad aangekomen. Het stilzwijgen der eerste kamer over de Nisero- quaestie geeft de N. Rott. Ct aanleiding tot eene opmerking die ons niet juist voorkomt. Zjj schrijft: „Dit stilzwijgen, ook van de zijde der regeering, strekt geenszins tot bevestiging van het bericht in de Daily News, dat de regeeringen van Enge land en Nederland het eens zouden zijn geworden over de maatregelen, welke in de zaak der Nisero moeten worden genomen. Was dit bericht juist, de regeering zou zeker niet te kort zijn geschoten in haren plicht, om hiervan aan de natie in het openbaar mededeeling te doen." Het bericht der Daily News luidde niet zoo positief. Daarin is alleen sprake van dat de beide regeeringen het eens zouden worden. Niet stellig dusen zoolang daaromtrent nog geene voldoende zekerheid bestaat is in zulk eene teere quaestie elke voorbarigheid van de zijde eener regeering gevaarlijk. Eene regeering dient in zulke zaken eerder met te groote voorzichtigheid dan voorbarig te werk te gaan. De verslaggevers, die bij de plechtigheid in de Groote kerk te Delft tegenwoordig waren, mogen wel zwijgen over minder welwillende bejegening. Volgens het Dagblad zijn de heeren en dames, die zoo welwillend tot de zanguitvoering in de kerk (in de koren) hebben medegewerkt, daar door het gemeentebestuur gerecipieerd met een glaasje water. Vooral de wijze, waarop deze verfrissching werd toegediend, is vermeldenswaardig. Een jongen bracht haar aan in een stalemmer, waaruit de lafenis met vier glaasjes werd geschept en rondgedeeld, die dan, na opnieuw volgeschept te zijn, naar andere monden overgingen. Als de emmer ledig was, ging de jongen, zonder van eenige karigheid te doen blijken, dien opnieuw vullen. Wanneer men aldus hen bejegent die een dienst bewijzen, dan verwondert het ons niet dat de bur gemeester ook eigenaardige ideè'en omtrent de pers koestert. De heer W. Van Zuylen heeft als acteur en als directeur der nieuwe vennootschap Rotterdamsche Schouwburg zijn ontslag genomen. Hij gaat Rot terdam verlaten om zich elders te vestigen. Het is te hopen dat deze verdienstelijke acteur voor het Nederlandsche tooneel niet verloren ga. Wellicht sluit hjj zich aan bij het nieuwe gezelschap van den heer Voitus van Hamme, in den Parkschouwburg te Amsterdam. Volgens bericht van den Engelschen consul in Atjeh aan den minister van koloniën is weer een schepeling van de Nisero nu een stoker bezweken. Twee anderen leden aan de koorts. Er heerschte veel ziekte in Tenom en er stierven velen. Alle voorzorgen worden genomen om de schepelingen te voorzien van ondergoed. Er was gebrek aan medicijnen regeering er heen zond. die de Ne derlandsche Te Wolfaartsdijk treedt heden een Rij^8" telegraafkantoor met beperkten dagdienst, inge richt met telefoondienst, voor algemeen verkeer in werking. Dit kantoor blijft op Zon- en feestdagen ge sloten en is op werkdagen open van 10 tot 12 voor- en van 1 tot 2 uren namiddags. Op bet verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniforme tarief van toepassing. Bij beschikking van den Minister van water staat, handel en nijverheid is, ter vervanging van wijlen den heer L. J. Janssens, met ingang van 15 Juli 1884, als officieel deskundige voor de uitvoering der druifluis-conventie aangewezen de heer M. A. C. Kieboom te Hulst. Vlissingen 12 Juli. De heeren jhr Van der Wijck en Pruijs van der Hoeven, die, in zake de Nisero-quaestie, eenigen tijd in Londen vertoefden, zijn heden morgen met het ss. Willemprins van Oranje via QueenboroYlissingen naar 's Graven- hage teruggekeerd. Hoedekenskerke, 12 Juli. Het onder zoek door een duiker naar den staat der zeeweringen van dezen polder is gisteren ten einde gebracht. Over 't algemeen zijn de resultaten boven ver wachting gunstig geweest. Op ettelijke plaatsen, waar men het niet verwachtte werden nog steen- bestortingen,- van oude tijden herkomstig, ontdekt. Dijkgraaf en gezworenen van den polder, die met loffelijken ijver bijna zonder uitzondering steeds tegenwoordig waren, zullen eerlang van hunne bevindingen een rapport uitbrengen en daarvan zal het afhangen of er nog bijzondere voorzieningen, b. v. zinkstukken, zullen benoodigd zijn. Breskens, 11 Juli. Pas is de heer Wisse, onderwijzer, in ons midden en nu reeds toont hij zijne werkzaamheid in daden. Door zijne bemoeiing kwam heden avond eene zangvereeniging tot stand, welke den naam zal dragen van Vooruit. Al dadelijk verklaarden 10 personen de vereeniging door geldelijke bijdragen te steunen en gaven 19 dames en heeren zich als werkend lid aan. Men verwacht met grond, dat zoowel het aantal dona teurs als werkende leden zal vermeerderen. Een reglement werd opgemaakt en een bestuur gekozen, en wel tot president de heer W. Van Walcbren, tot vice-president de heer A. Pateer, tot secretaris de heer P. Bellingwold, tot penningmeester de heer A. Cornelissen en tot commissarissen de hee ren Jz. Van Male, P. Monjé en P. De Hullu. SBevenkerg-en12 Juli. Ook voor andere gemeenten verdient wellicht de aandacht dat een commissie uit den gemeenteraad dezer dagen bij de ingezetenen rondgaat om een onderzoek in te stellen naar het eventueel gebruik maken van de ontworpen waterleiding, waaraan thans wegens de groote droogte dringend behoefte bestaat. Het water der gemeente-pompen is scheikundig onderzocht en ongeschikt bevonden als drinkwater te worden gebezigd. De kiesvereeniging Haarlem te Haarlem, die den heer Gallandat Huet candidaat stelde voor lid der tweede kamer, heeft eene openbare ver gadering gehouden, ter bespreking van de houding die de liberale partij ten onzent in de tegenwoor dige omstandigheden moet volgen. Ongeveer 150 personen waren tegenwoordig. Mr J. A. Levy uit Amsterdam schetste de wanverhouding, die er onder de liberale partij bestaat, en leidde bet debat in. Vooral de candi- datuur van m' Kappeyne werd besprokende heeren Levy en prof. Spruyt bestreden die op de bekende gronden. Zeer opgewekt was het debat niet, want slechts twee andere personen namen daaraan deel. Ten slotte werd namens het bestuur der kies vereeniging de volgende motie voorgesteld die met zitten en opstaan, met groote meerderheid, werd aangenomen. De motie luidde »De vergadering, gehoord de beraadslaging over de gestelde vraag, is van oordeel dat 't de dure plicht der liberale partij mag beeten, elke aan leiding tot tweedracht in haar boezem te vermijden en dat het gemeen overleg, door het staatsbelang dringend geëischt, slechts dan kan worden ver wacht, indien paal en perk worden gesteld aan het drijven der kleine fractie, die zich van samenwerking tot dusverre afkeerig heeft betoond. LEGER. Benoemd tot 2eo luit.: bij bet wapen der inf., bij het le reg., de cadetten G. H. Van Winsen, J. G. Seelig en A. B. P. Peickens bij het 2e reg., de cadetten J, Suermondt, C. C. Van Altena en J. A. N. Kraatbij bet 3C reg., de cadetten C. Van 1t Sant, R. A. Cornelissen, W. A. Versteegh en W. J. Van der Stuytbij het 4e reg., de cadet H. A. Van Lookhorstbij het 5e reg., de cadetten J. A. L. M. Struiken en A. P. K. Graswinckel bij het 6e reg., de cadetten G. W. F. Epkema, H. S. Hordijk en A. J. W. Van. der Grintenbij het 7e reg., de cadetten J. F. W. Cassa en J. A. L. Roelofïsbij het 8e reg., de cadetten jhr. E. A. L. Gevers Deynoot, E. E. H. Faure en C. M. Phaff. Bij het wapen der cavallerie, bij bet 2e reg. huzaren, de cadet jhr. J. L. Mockbjj het 3e reg. huzaren, de cadet W. C. Völcker. Bij het wapen der artillerie, bij het 1° reg. vest.-art., de cadet H. C. M. E. H. Vos; bp bet 2e reg. vest.-art., de cadetten W. A. C. Whitlau, J. W. Van Visvliet en T. W. baron Van Boetze- laer; bij bet 3" reg. vest.-art., de cadetten V. Noest, jhr. L. R. Ram, J. L. Van Nahuys en D. A. M. G. Planken; bij het 4" reg. vest.-art., de cadetten jhr. R. J. Rutgers van Rozenburg en P. G. A. Van der Hoff. Bjj het wapen der genie, de cadetten P. A. M. Hackstroh en J. Meier. Bij het wapen der infanterie van het leger in N. I., de cadetten A. R. Van Dorssen, M. W. E. Van Bloemen Waanders, J. Bryan, C. Smith, J. Grandjean, W. J. J. Tomei, G. E. Spirlet, J. Hil- dering, J, F. M. Dart, J. F. Schilbam, P.-J. Wijers, D. J. Hageman, C. W. M. Beugel, jhr. A. W. Van Holthe, J. L. A. De Grave en D. Jentinb. Bij het wapen der cavalerie van het leger in N. I., de cadet C. W. F. Happé. Bij het wapen der artillerie van het leger in N. I., de cadetten J. J. D. Milder, H. J. Van Dijk, C. Wafelbakker, E. L. J. Van der Ramhorst de Brouwer, F. F. W. Kattenbusch, J. B. Zon, A. F. Geill, H. A. Termijtelen en J. U. Van Loon. Bij het wapen der genie van het leger in N. I. de cadetten H. A. Klerks, G. F. Steinbuch, C. F. De Rochemont, K. A. R. Maier en G. U. Van Renesse van Duivenbode; allen herkomstig van de kon. mil. academie. Benoemd tot officier van gezondheid 2C kl. bij het leger in N. I., de voor dat leger opgeleide militaire studenten (artsen), H. K. J. Dominicus van den Bussche en L. E. Winsser, tot officier van gezondheid 2e kl. bjj de landmacht in West-Indië, de voor die landmaeht opgeleide militaire student (arts), C. F. Aalsmeer. De uitslag der aan de middelbare meisjesschool alhier gehouden overgangs-examens is als volgt Uit de eerste klasse zijn tot de tweede bevor. derd 10 leerlingen; uit de tweede tot de derde 10uit de derde tot de vierde 6, onder wie eene voor enkele lessen; uit de vierde tot de vijfde 8, waaronder eene voor enkele lessen. Eind-examen heeft dit jaar nog niet plaats gehad. Te Utrecht is bevorderd tot doctor in de artsenijbereidkunde, met proefschrift Studiën over Taxus Baccata L en het aan deze plant eigen ver gift, de heer L. J. Van der Harst geb. te Middelburg- Wegens valschbeid in geschrifte en het des bewust gebruik maken van het valsche stuk, stond gisteren voor het hof te 's Gravenhage terecht L. v. D., oud 23 jaren, koopman te Noordgouwe. In September van het vorige jaar verlangde be schuldigde van de Commandietkas te Zierikzee een som van 200 ter leen voor het drijven van handel in biggen met zekeren L. H. Genoemde som werd door de Commandietkas verstrekt nadat de vader van besch. en de vader van diens com pagnon daartoe een borgstelling hadden onder teekend. Den 8n Nov. werd van de geleende som 100 afbetaald, maar den volgenden dag gaf de besch. aan tien directeur van de kas zijn verlangen te kennen, opnieuw een leening aan te gaan thans van 130, onder gelijke borgstelling. Nadat ten deze een schuldbekentenis was opge maakt en de besch. het stuk, met de vereischte onderteekeningen voorzien, had overgelegd, werd hem het geld uitbetaald, doch later bleek dat de borgstelling onder dit laatste stuk valsch was en werd den besch. ten laste gelegd dat hij, die zelf lezen noch schrijven kan, die borgstelling door zijn barbier onder zijn dicté op het stuk had doen plaatsen. Besch. ontkende dit en hield vol dat de persoon, met wien hij handel gedreven had, voor de onder- teekening van het stuk had zorg gedragen, het hem, met de borgstelling voorzien, had ter hand gesteld en hjj te goeder trouw gehandeld en ook de helft van het geld aan L. H. gegeven had. Deze bewering van besch. werd echter ondereede door genoemden persoon weersproken. Adv.-gen. mr Bijleveld, die zoowel de valschheid als de gebruikmaking bewezen oordeelde, eischte 1 jaar celstraf en twee boeten van 50. De verdediger, mr Van Bel, meende dat het bewijs in deze niet was geleverd en concludeerde tot vrijspraak. Subsidiair wees hij op verzachtende omstandigheden. Het hof deed dadelijk uitspraak en veroordeelde v. D. tot de geëischte straf. Nog werd uitspraak gedaan in zaken van G. D. uit Oud-Vosmeer, wegens valschheid in ge schrifte veroordeeld tot 6 maanden celstraf en 4 boeten van 50; Ch. De H. te Hoofdplaat bekwam, met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Middelburg, ter zake van mishandeling, 3 dagen celstraf. Zoo als wjj reeds vroeger gemeld heb ben komen morgen naar ons eiland twee Gentscke werkmeisjes gezelschappen t Werk veredelt, onder leiding van mej. F. Felmeij, en Help u zeiven onder leiding van mej. C. Logué. Deze vereenigingen, bestaande uit ruim 80 meisjes van 16 tot 25 jaren, voormalige leerlingen der Belgische openbare school, maken dit uit stapje ter gelegenheid van de Gentsche kermis. Te 8.34 vertrekken zij uit Gent om omstreeks 12 uren te Vlissingen aan te komen. Zij zullen gelegenheid hebben een der mailbooten van de maatschappij Zeeland te bezichtigen en maken een wandeling door de stad en naar het badhuis. Te half acht geven de werkmeisjes in het lokaal van den heer Kuypers een liefdadigheids concert, bestaande in solo- en koornommers. Om kwart over tienen vertrekken zij per stoomtram naar Middelburg. Maandagmorgen om 8 uren verlaten de pleizierreizigsters het hotel de Abdij, waar zjj logeeren zullen, om onze stad te bezien en ook een bezoek te brengen aan de merkwaardigheden in het stadhuis en het museum. Ook wordt een deel der fraaie bolwerken langs gewandeld. Te een uur nemen zij in open rijtuigen plaats om naar Domburg te gaan en tevens een bezoek te brengen aan de buitenplaats Overduin, waar de beer jhr De Jonge Van Ellemeet de meisjes ont vangen zal. Te half zeven geven zij in het Schuttershof te Domburg een concert. Dinsdagmorgen vertrekken de reizigsters weder om, na Antwerpen bezocht te hebben, 's avonds te 8.58 te Gent terug te komen, Tegen Zondag 20 Juli is van hier uit een pleziertocht georganiseerd door den heer G. Alberts Lz. met de salonboot Luctor et Bmergo. 's Morgens om 6 uren vertrekt de boot van hier om te ongeveer 12 uren te Antwerpen aan te komenhet vertrek van Antwerpen is op 4 uren 's namiddags bepaald en de aankomst hier op 10 uren. Hoogstens 150 personen kunnen de reis mede maken tegen betaling van 3 voor de eerste en 2 voor de tweede klasse. Aan boord van de salonboot zal een buffet zijn, zoodat men zich tegen matige prijzen onderweg van spijs en drank voorzien kan. Bij ongunstig weder wordt niet gevaren. Vrijdag namiddag is te Vlissingen een jon geling, v. D., in de Kaaskade te water gevallen, omdat een oude goot, waaraan hij zich vasthield, brak, daardoor op hem viel en hem een arm deed breken. Hij had 't geluk zich zeiven uit 't water te redden. Bij het plaatsen van palen voor de baders aan het strand te Vlissingen, hetgeen voor rekening der gemeente, als eigenares van het Radhuis, ge schiedt, brak heden tengevolge van het omvallen van de heistelling, veroorzaakt door hét losrakëtt van een bout, een boerenwerkman, M. genaamd, zijn been en bezeerde zich bovendien verschrikkelijk in de lendenen. Er bestaat gevaar dat het been door de erge kneuzing niet zal kunnen behouden worden. De man is gehuwd, doch zonder kinderen* Dr Butner verleende de eerste hulp, terwjjl de ongelukkige die vreeseljjk leed, per brancard naar het gasthuis is gevoerd. Men schrijft ons uit Veere 't Is hier vandaag kermis of neen »de dag del volksvermaken." 'k Vond het duf. Geen getrap- Pel van paarden 's morgens te aes uren, gee§

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1