r*° 154. I27e Jaargang. 1884. W oensdag 2 Juli. Behoefte aan pwMip hulp. Middelburg 1 Juli. Dit blad verschijnt d a g e 1 ij k s met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a öJCent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Veemarkt te Middelburg m mil i mill n1 1 I mi Hill rni r'ii r~ n ni i ii i mi inimn.il i t i i" MIDDELBIIRGSOHE C01IAM Agenten zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie génerale de Puhlicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Donderdag den 3en Juli 1884van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgemeester en wethouders van Middelburg, P I C K De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. liet rapport der heeren prof. C. Kuhn en dr. Ruisch omtrent hun onderzoek naar de behoefte aan geneeskundigen in ons land, door hen ingesteld ingevolge opdracht der Ned. maatschappij tot bevordering der geneeskunde, haalden wij vroeger reeds aan. Daarin werd gewezen op het voldoend aantal geneeskundigen in Nederland, met geheele of beperkte bevoegdheid, maar tevens op het feit dat deze zich hebben opgehoopt in de steden en rijke gemeenten ten plattelande, terwijl in arme streken somwijlen wij zouden zeggen zeer dikwijls daaraan behoefte wordt gevoeld. Als middel nu om daaraan tegemoet te ko men willen rf""""1" heeren, volgens hun staat inroepen en ïkomen, dat den ge- commissie op min- q den staat eischen. .ilkons, wij schreven het reeds, die conclusie te veeleischend en te on- practisch voor, al erkennen wij gaarne dat, waar door onderwijs zooveel gedaan wordt voor de geestelijke ontwikkeling van het algemeen, de staat zich ook wel gelegen mocht laten liggen aan het lichamelijk welzijn van het volk, en meewerken om aan dat gebrek aan geneeskun dige hulp tegemoet te komen. De quaestie is voor het welzijn van de plattelandsbevolking van groot gewicht deze heeft evenveel behoefte aan geneeskundige hulp als aan onderwijs. "Voor ons, bewoners van groote gemeenten, die op dit punt van geenc ontbering of moeilijk heden kunnen spreken, valt het niet gemakke lijk zich een idee te vormen van de onaange naamheden, ja vaak gevaren, waaraan door dat gemis aan geneeskundigen velen zijn blootge steld. Deze quaestie van zuiver praktischen en niet ingewikkelden aard verdient echter meer aandacht en meer belangstelling, dan zoo menig vraagstuk van hoog politiek belang. Oi Kevoegde zijde welwillend verstrekte inlic fflen ons in staat om aan te toon iet jaarUjksch traktement van f 3( geneeskundige ten plattelande, vooi e provincie, wel een maximum ma£ J :ene regel mag aangenomen woi de buitenpraktijk jaarlijks door' ied binnen den kring daarvan éen gu! t bijgedragen in het onzuiver tra in den geneesheer. hiervan nu af 10 pet. voor non- genees- en verband- ij houdt men daarbij isheer ten plattelande moei, wat hem met minstens f 800 kost, lijk kunnen begrijpen litgebreide werkkring een zuiver traktement iffen en dat onder de gemeenten de genees- >n, er weinigen zullen ben. een vermoéiend leven eeftveel vermoeien- meente, die \Hj een stad zouden kunnen noemen, zoo wij nog steden en dorpen kenden; dan ligt ook in het meege deelde zelf voor een groot deel de oplossing van de quaestie, waarom de artsen over het geheel liever zich vestigen in een grootere gemeente, waar zij toch van buitenaf worden geraadpleegd waar zijwat henzei ven betreft, in aangenamer omgeving zich bewegen, meer met menschen van hunne ontwikkeling omgaan en waar de inrichtingen van onderwijs zoo veel beter zijn en de opvoeding van hunne kinderen voor hen veel minder bezwarend is. Maar bovendien blijkt uit het door ons mee gedeelde dat de staat nog veel zou moeten bijdragen, werd het plan uitgevoerd dat in het rapport der heeren Kuhn en Ruisch wordt aan gegeven. Een ander idee werd ons aan de hand gedaan. Een der oorzaken van het veelvuldig ver wisselen van standplaats door heeren medici schijnt gezocht te moeten worden in den naijver, die bij de verschillende gemeentebe sturen bestaat omtrent het bezit van een ge neesheer, terwijl voor deze de inkomsten van eene enkele gemeente niet voldoende kunnen zijn om hun een onafhankelijk bestaan te verze keren. Dit is zeker hetzelfde punt van uitgang waarop de bovengenoemde commissie zich bij het opmaken van haar rapport plaatste. Zou het nu niet mogelijk zijn zoo vraagt men ons dat van hoogerliand eene provin cie verdeeld werd in een zeker aantal kringen, elk bevattende twee of meer gemeenten, al naar gelang van hare bevolking, waar binnen het slechts aan éen geneesheer geoorloofd zou zijn zich te vestigen? Omtrent die verdeeling zouden de inspec teurs van den geneeskundigen dienst, de ge neeskundige raden of de afdeelingen der Maatschappij tot bevordering van den genees kundigen dienst kunnen worden gehoord. In den regel zou verloskundige hulp aan vroedvrouwen moeten worden overgelaten, wier aanstelling door de geneeskundigen zou kunnen geschieden, terwijl bij afwijzende beschikking hunnerzijds deze voor de gevolgen verantwoor delijk konden gesteld worden. Wanneer dan in zulk een kring de genees kundige van de verschillende gemeenten voor armenpraktijk, doodschouw en vaccinatie een voldoend honorarium ontving, zou eene bevol king van 3000 inwoners uitgebreid genoeg zijn om een geneesheer ten plattelande een behoorlijk inkomen te verzekeren. Mocht dan de regeering bovendien kunnen besluiten om de officieren van gezondheid, op door genees kundigen gedane aanvrage, beschikbaar te stellen teneinde dezen bij ernstige epidemiën terzij te staan, bij ziekte of bij de hoogst noodige rust, welke ook hun toekomt en die zij moeten otitberen omdat zij geen plaatsver vanger kunnen krijgen, hun praktijk waar te nemen, dan zou de quaestie van gebrek aan geneeskundige hulp ten plattelande wel licht eene groote schrede tot hare oplossing genaderd zijn. Deze regeling zou ongeveer gelijk staan met die welke bij het notariaat in zwang is de geneesheer zou evenzeer het recht hebben om, wanneer hij daar geroepen werd, buiten den door hem aangewezen kring te praktizeeren alleen zou de staat waken dat binnen zijn kring nog niet een geneeskundige zich vestigde. Daardoor zou echter het rijk een pressie uit oefenen op de verschillende gemeenten en haar de gelegenheid ontnemen om een eigen ge neesheer erop na te houden. Dit is, dunkt ons, eene zeer groote schaduw zijde van dit voorstel. Het geval toch kan zich voordoen dat een geneeskundige, wiens kring zich over vier gemeenten uitstrekt, terwijl hij, naar zijn eigen keuze, jn een daarvan woont, de armenpraktijk in een der andere niet waarnam naar genoegen van het ge meentebestuur men zou dan botsing kunnen krijgen, terwijl de regeling van liooger hand het dat bestuur onmogelijk zou maken om zich van dien geneesheer te ontdoen of andere hulp in te roepen, dan alleen door een geneesheer uit een anderen kring met die praktijk te belasten, wat zeer kostbaar zou zijn. Hoewèl de regeling op zich zelve ons niet onpraktisch voorkomt, zouden wij in dezen niet gaarne de macht van den staat zich doen gevoelen wij vreezen dan voor moeilijkheden die den toestand nog slechter zouden maken. Elke vrijwillige aaneensluiting van gemeenten om een goed geneesheer te verkrijgen juichen wij toe; gemeenten die op dit punt hunne be langen begrijpen zullen dit ook niet nalaten, en zoo zij dit wel doen, zullen zij het aan zich zei ven te wijten hebben wanneer zij al de nadeelen ondervinden van het gemis van een geneeskun dige. Maar wij stellen in de tegenwoordige om standigheden vooral op den voorgrond uitbrei ding der bevoegdheid aan de vroedvrouwen te geven, zooals wij dit vroeger aangaven, en medewerking der gemeente-besturen om zulk een vrouw in hunne gemeente te ver krijgen. Dit kan strekken ter verlichting van de moeite en zorgen van een geneesheer, die zich daardoor te eer opgewekt zal gevoelen om zich in zulk een gemeente te vestigen, maar bovenal zal dit bevorderlijk zijn aan het voorzien in de meest dringende behoefte aan hulp. Als men nagaat hoe vaak en hoe onbillijk menigeen wordt gestraft die uit goedheid hulp aan eene kraamvrouw verleende hoe streng op dit punt de wet is en te recht en wanneer men al de misbruiken kende die in dezen op het platteland bestaan, dan zou men tot de overtuiging komen hoe dringend noodig het is om ook in dit volksbelang te voorzien. Nadat wij het bovenstaande hadden geschre ven zagen wij dat de geneeskundige raad voor Overijsel en Drenthe deze quaestie heeft be sproken en, in de overtuiging dat in sommige plaatsen van die provinciën gebrek aan vroed vrouwen bestaat, de wenschelijkheid heeft uitgesproken bij de regeering aan te dringen om hierin te helpen voorzien. Welke middelen 's lands bestuur daartoe zal moeten aanwenden weten wij nietzij zou aan de inrichtingen voor opleiding van vroedvrouwen nog meer beurzen beschikbaar kunnen stellen maar de gemeentebesturen zouden daardoor nog niet de zekerheid hebben dat hunne ge meenten erdoor werden gebaat. Eerst wanneer zij zeiven, zooals wij meer malen aangaven, meisjes hielpen om hare opleiding als vroedvrouw te kunnen krijgen, door eene geldelijke ondersteuning, onder verplichting dat die candidaten later zich in hunne gemeenten voor een bepaalden tijd moesten vestigen zou, dunkt ons, een prak tisch resultaat te verkrijgen zijn. Over uitbreiding der bevoegdheid dier vrouwen schijnt genoemde geneeskundige raad zich niet te hebben uitgelaten. Toch is ook dit voor ons een belangrijk punt in deze quaestie. Het U. D. oppert, naar aanleiding der verwer ping van de klassenbelasting, het idee om de kamers te ontbinden. Wij willen hopen dat de regeering aan dien wenk geen gehoor zal geven. Op dit oogenblik zou zulk een ontbinding den verwarden toestand nog verwarder maken. Wij hopen wel dat bewaarheid worden zal wat een ander blad meldt dat spoedig de regeering de finitieve plannen zal indienen tot geheele herzie ning der grondwet. Aan een partieele wijziging dier wet, met het oog op een regentschap, denkt het ministerie niet. Daar zoodoende zeer spoedig toch eene ontbin ding voor de deur zou staanzouden wij het onverantwoord vinden wanneer men de kiezers in deze dag?-, tot eene verkiezing opriep en daardoor meewerkte om de belangstelling voor het groote werk dat te wachten staat verflauwde. Door burg. en weth. van Middelburg is, ter voorziening in de a. vacature van gemeente secretaris, overeenkomstig art. 95 der gemeentewet eene aanbeveling opgemaakt, bestaande uit dè heeren A. De Ynlder van Noorden, gemeente ontvanger alhier en oud-burgemeester van ITein- kenszand, en W. Hoekstra, gemeente-secretaris te Nieuwer Amstel. Yoor deze betrekking hadden zich 16 sollicitan ten aangemeld. De heer J. W. De Raad, griffier, had aan burg. en weth. zijn verlangen te kennen gegeven, om voor gemelde betrekking niet in aanmerking te komen, vermits hij het aanvaarden van eene zooveel omvattende en groote verant woordelijkheid medebrengende betrekking op zijn leeftijd voor zich minder gewenscht oordeelt. Bij het gisteren en heden alhier gehouden, examen voor apothekersbediende zijn de vijf dames, die zich eraan onderwierpen, alle geslaagd nl. mej" M. H. Buijs, geb. te Haarlem; C. E. M. Grippeling, geb. te BloemendaalC. G. P. Reijnen geb. te Waalwijk, M. H. Broekman, geb. te Am sterdam en W. C. Giesberts, geb. te Utrecht. Aanstaanden Maandag 14 Juli, 1s avonds te half acht uur, zal de Telefoonvereeniging te Middelburg eene vergadering houden in de sociëteit de Ver- genoeging. De sterfdag van prins Willem den Zwijger zal Donderdag 10 Juli ook herdacht worden in de Luthersche kerk alhier. Naar Het Zuiden meldt zullen de heeren E. W. Heinecken, predi kant, en J. H. Van Linschoten, onderwijzer, als sprekers optreden. Vlissingen, 1 Juli. In de openbare zitting der kamer van koophandel en fabrieken alhier, gisterenavond gehouden, werd, met uitzondering van eenige ingekomen stukken, die voor notificatie werden aangenomen, alleen behandeld het jaarverslag over 1883, dat door den secretaris voorgelezen en na enkele kleine wijzigingen, met algemeene stemmen goedgekeurd werd. Volgens dat verslag schjjnt de toestand in het afgeloopen jaar bepaald vooruit gegaan te zjjn, hoewel die vooruitgang voor de verschillende vakken en bedrijven niet even groot is. Het verslag verheelt ook niet dat er nog zeer, zeer veel te wenschen en te doen overblijft en dat er nog veel toestanden bestaan, vooral in de verkeer- middelen die de ontwikkeling belemmeren en tegenhouden. St. Pltilipsland, 30 Juni. De vorige week verloor onze gemeente den oudsten burger en een harer merkwaardigste ingezetenen, den heer B. A. Kramer. Hij werd den 9 Jan. 1795 te Nieuw- Vosmeer geboren en vestigde zich in 1825 in deze gemeente als pachter van de hofstede het oude Baken, waarop hij het bedrijf van landbouwer met zulk een succes uitoefende, dat hij na verloop van jaren eigenaar van die hofstede werd. Later werd hij voor 1/3 gedeelte eigenaar van den Van Haaftenpolder in het eiland Tholen. De Kramerspolder, liggende in deze gemeente» thans toebehoorende aan de erven A. Caland, werd naar hem genoemd. Als burgemeester stond hij eenige jaren aan het hoofd dezer gemeente, na ook als raadslid en wethouder jaren lang in haar belang werk zaam te zijn geweest. In al deze betrekkingen was hij om zijn plichtsbetrachting en rechtvaar digheid algemeen geacht en bemind. Sedert 1868 leefde de overledene als rustend burger op zjjn buiten Vredeburg, altijd voortgaande te helpen waar zulks noodig was. Donderdag werd het stoffelijk overschot van dezen geachten man naar zijne laatste rustplaats gebracht. Uit Kreuth wordt aan het llbl. gemeld: De koning der Nederlanden is Zaterdagmiddag te 3 uren alhier aangekomen. Z. M. zag er tamelijk zwak uit. Het was hem aan te zien, dat de kuur te Carlsbad hem sterk had aangegrepen. De ontvangst was stil en eenvoudig Z. M. Werd door den baddokter, den hofraad May, begroet. De nakuur is op drie weken vastgesteld. 's Avonds te half acht kwamen koningin Emma en het prinsesje met extra post aan. 'Móeder eö dochter waren beiden in 't zwart gekleed en zagen er uitstekend uit. Zjj werden door de aanwezigs

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1