IN0152, Maandag 30 Juni. 1884. Middelburg 28 Juni. TELEPHOON TE MIDDELBURG. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Dit blacl verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs per 3/m. franco 3.50. Afzonderlijke nornmers^zijn verkrijgbaar a 5 Cent. Advertentiën: 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten, enz.: van 1-7 regels ƒ1.50 iedere regel meer 0.20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij dez8 courant behoort een BIJVOEGSEL MIDDELRURGSCHE COURANT. Agenten zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Het lijkkleed van den prins van Oranje ia thans geheel bedekt met kransen van rozen en violetten en onderscheidene kruisen. 'sPrinsen tante, de groothertogin van Saksen- Weirnar, liet ook een traaien krans op de lijk baar nederleggen. Vrijdag bezichtigden 1900 personen het stoffelijk overschot van den prins. Omtrent den begrafenisdag van den kroonprins is nog niets beslist. Te Creuth aangekomen, zal Z. M. de koning, na overleg met de geneesheeren, eerst bepalen wanneer bij naar Nederland terugkeert en daar van zal de teraardebestelling afhankelijk zijn. Het Vaderland wijst erop dat het leger den rouw over dit sterfgeval nog niet heeft aange nomen. Als reden noemt men, dat Z. M. de koning nog niet bepaald heeft voor hoelang men zal rouwen. Men begint dus niet met den rouw te dragen, omdat men nog niet weet, wanneer uien dien zal afleggen. Dat die „vormquaestie" een vreemden indruk maakt is zeker. Alle bui- tenlan lsche hoven rouwen al dagen langons leger niet. Ook heeft het de algemeene aandacht getrokken, dat geen eerewacht bij het paleis van Z. K. H. was opgesteld, toen er gelegenheid bestond het lijk te bezichtigen. Gisteren en heden werden hier weder vier dames geëxamineerd als apothekersbediende. Een trok zich terug, terwijl slaagden mej". C. Van Dillewijn, geb. te Amsterdam, H. J. Lemkes, geb. te Edam én A. P. V. Giroldi, geb. te Amsterdam. Het examen wordt voortgezet. Heden is het veertig jaren geleden dat aan den heer A. M. Van Heuven alhier de betrekking van oproeper bjj openbare verkoopingen werd opge dragen. Gedurende dat lange tijdsverloop heeft hij zeker een groot deel der Middelburgsche vaste eigendommen en niet weinig losse goederen onder den hamer gehad. Met eene gemakkelijkheid, het gevolg van lange ervaring, weet de heer Van Heuven op de koopdag het bijna onmerkbaar knikje van den kooplustige in woorden om te zetten en eene vergissing in de verschillende bie ders behoort bij hem tot de zeldzaamheden. Zoowel bij verkoopers als koopers is hij in deze betrekking, evenals in zijne andere functiën, geëerd en geacht, waarvan hij heden een welspre kend bewijs ontvangen mocht. Hij, die waarschijnlijk geen rekening met zijn feestdag had gehoudenwerd verrast door een bezoek van de heeren notarissen alhier, die hem een prachtige zwart marmeren pendule met broca- telle-marmer ingelegd en daarbij behoorende coupes aanboden. Op de pendule, geleverd door de firma J.' M. Boone en Co. alhier, prijkt het volgende inschrift„De Middelburgsche notarissen aan den heer A. M. Van Heuven 18441881." Geen twijfel of de jubilaris zal ook van an dere zijden tal van blijken van waardeering ontvangen. 43rijpsJierite, 28 Juni. Ter verkiezing van een lid van den gemeenteraad leverden 44 van de 58 kiezers geldige briefjes in. De volstrekte meer derheid was alzoo 23. Gekozen werd de heer J. Louwerse met 25 stemmen terwjji op den heer J. Van Sluijs 15 stemmen werden uitgebracht, Door mej. N. Van den Berge, geboren te Hein- kenszand, leerlinge aan de kweekschool voor vroedvrouwen te Rotterdam, is met gunstig ge volg examen als vroedvrouw afgelegd. Efioeilelteiislterlte, 28 Juni. Zooals be kend is, hebben ingelanden dezer watering onlangs besloten de zeeweringen door een duiker te laten onderzoeken. Jl. Woensdag is dit onderzoek aan gevangen en vooralsnog met de beste resultaten. Waar men het niet vermoedde, worden nog oude zinkstukken gevonden, misschien wel van over 200 jaar. Lagen van mosselen liggen er zoo diep dat ze niet voor menschenkanden bereikbaar zijn. Mocht, zooals voor deze arme gemeente hoogst wenschelijk is, het verder onderzoek even gunstige resultaten opleveren, dan zullen er door eene be trekkelijk kleine uitgaven schatten gelds bespaard worden. Door den minister van binnenlandsche zaken is, blijkens mededeeling in de St. Cr., de baven van Toulon door cholera besmet verklaard. De afdeeling Amsterdam van bet Sociaal-Demo cratisch Bond in Nederland heeft zich met een adres gewend tot Z. M. den koning, waarin zij te kennen geeft „1° dat zij wenschelijk acht, dat door de regeering worde medegewerkt tot het tot stand komen van tractaten tusschen de verschillende rijken, waarbij de oplossing van staatkundige vraagstukken niet langer door oorlogsgeweld, maar door internationale overeenkomsten en verbinte nissen worde verkregen 2° dat bet gebiedend noodzakelijk is, dat door de regeering en den staat der Nederlanden worde toegetreden tot de regeling der internationale fabriekswetgeving, waartoe ten vorige jare door het bestuur van de Zwitsersche republiek de eer ste stappen zijn gedaan." Het uitvoerend bestuur der te Antwerpen in 1885 te houden tentoonstelling heeft besloten den uitersten datum voor aanvragen tot admissie der exposanten uit Engeland en het vasteland van Europa uit te stellen tot den eersten Augustus eerstkomende. Door burg. en weth. van onze gemeente is aan de leden van den raad mededeeling gedaan van betgeen er in deze zaak is voorgevallen, sedert de raad ben machtigde üe commissie van voor bereiding voor de inrichting van die telephoon medewerking en steun van de gemeente te verleenen. Gelijktijdig dat het dag. bestuur van de be stuurders der naamlooze vennootschap Telephoon- vereeniging te Middelburg, de heeren D. G. Kröber jr., A. A. Mes Gzn en J. H. Snijders, kennis kreeg van de oprichting dier maatschappij en een verzoek tevens om medewerking, opdat hun de concessie voor den aanleg en de exploitatie eener telephoon- geleiding mocht worden verleendontvingen burg. en wetb. een schrijven van de Nederland- sche Bell-telephoon-maatschappij te Amsterdam, waarbij deze mededeeling verzocht van de voor waarden, waarop zij van de gemeente Middel burg tot gelijk doel concessie zou kunnen krijgen. «Het' bleek ons weldra", zoo meldden burg. en weth., «dat zoowel de Nederlandsche Bell-telephogn- mautschappij als de heeren D. G. Kröber c. s. zich ook tot Z. M. den koning hadden gewend met bet verzoek om tot hetzelfde doel concessie van rijkswege te erlangen. Immers, wij werden namens den minister van waterstaat, handel en nijverheid uitgenoodigd om ons advies mede te deelen omtrent daartoe strekkende adressen omtrent dat van de Nederlandsche Bell-telephoon-maatschappij bij brief van den heer commissaris des konings in Zeeland dd. 3- April en omtrent dat van de heeren D. G. Kröber c. s. bij brief dd. 18 April 1884. «Na (mondeling) overleg (door tusschenkomst van onzen voorzitter) met genoemden minister, besloten wij met het uitbrengen van dat 'advies te wachten, totdat beslist zou zijn of en zoo ja aan wien der aanvragers door de gemeente con cessie zou worden verleend. «Inmiddels hadden wij de quaestie der telephooD- concessie in studie genomen. Reeds tegen het einde der maand April konden wij de onderhan delingen met de concessieaanvragers openen. Zoowel aan de Bell-telephoon-maatschappij als aan de heeren D. G. Kröber c. s., bestuurders der telephoon-vereeni- ging te Middelburg, vroegen wij mededeeling van hunne tarieven. Aan de laatsten bovendien «officieel bericht, dat de totstandkoming der vereeniging bepaaldelijk verzekerd was,"welk verzoek tot de Nederlandsche Bell-telephoon- maatschappij niet behoefde gericht te worden, Omdat deze sedert lang in Nederland gevestigd en werkzaam was. «Beide aanvragers gaven daarop (bij brieven van 5 en 7 Mei) bun verlangen te kennen om de voorwaarden te wete.n, waaronder zij concessie van de gemeente zouden kunnen bekomen. De bestuurders der Telephoon-vereeniging te Middelburg deelden verder mede, dat „„reeds voor ruim twee vijfden van het maatschappelijk kapi taal was deelgenomen, terwijl verder een niet noaanzienlijk bedrag was toegezegd, zoo de ver- eischte concessiën op niet al te onereuze voorwaar den voor de vereeniging zouden zijn verkregen."" «Het gevraagde ««officieele" bericht konden zij echter tot bun leedwezen niet geven ««uithoofde zij daartoe de machtiging der vennooten be hoefden en deze uit den aard der zaak niet kon worden verleend, zoolang de voorwaarden, waarop bun de concessiën zullen worden aangeboden, niet ter hunner kennis zijn gebracht."" «Wij deelden daarop aan de bestuurders der Telephoon-rereeniging te Middelburg, den 6en Mei, en aan de Nederlandsche Bell-telephoon-maatschappij den 13en Mei de ontwerp-voorwaarden mede, ««die vvij vrijheid zouden vinden aan den gemeente raad ter bekrachtiging voor te leggen."" Wij verzochten tevens aan de bestuurders der Telephoon- vereeniging te Middelburg om hunne vennooten met die voorwaarden in kennis te stellen. ««Wij vleijen ons,"" dit voegden wij erbij »»als- dan spoedig van u het officieel bericht te mogen ontvangen, dat het tot stand komen van de Telephoon- vereeniging te Middelburg een voldongen feit zal zijn, zoodra zij op. die voorwaarden de concessie verkregen heeft."" «Over de concessie-voorwaarden werd nu verder tusschen de heeren D. G. Kröber c. s. (en den heer P. D. Koning, hun tecknischen adviseur) en ons college schriftelijk en mondeling onderhandeld. Genoemde heeren schreven ons daarop den 10en Mei, dat zij, in afwachting dat die voorwaarden door den gemeenteraad zouden worden goedgekeurd, officieel konden berichten, dat de tot stand ko ming hunner vereeniging bepaaldelijk verzekerd was. „Nadat nog omtrent een paar punten mondeling onderhandeld was, werden eindelijk (op 17 Mei) de concept-concessie-voorwaarden door ons college en de heeren D. G. Kröber o. s. voorloopig vast gesteld. «Tot leiddraad bij bet ontwerpen dier concept- concessie-voorwaarden hadden gestrekt de voor waarden, waarop de gemeenteraad van Amsterdam aan de Bell-telephoon-maatschappij concessie had verleend. «De maximum prijs voor de particulieren was wel is waar. in die concept-voorwaarden niet bepaald, maar wij zagen daarin geen overwegend bezwaar, omdat het bekend is, dat de Middel burgsche vereeniging allerminst winstbejag bedoelt en, met het oog op gewenschte deelneming van bet publiek, bet grootste belang heeft om hare tarieven zoo laag mogelijk te stellen. «Die ontworpen concessie-voorwaarden hebben wij vervolgens bij brief van 17/21 Mei aan de coinmissiën van fabricage en van financiën ge zonden, teneinde daaromtrent advies uit te brenen. «Nadat wij die adviezen (gedagteekend 29 Mei en 9 Juni) ontvangen hadden, nebben wij daarvan afschriften gezonden aan de heeren D. G. Kröber c. s. Alvorens hadden wij hun reeds bij brief van 30 Mei in kennis gesteld met den hoofdinhoud dier adviezen, ons door de voorzitters dier com- missiën mondeling medegedeeld. Wij noodigden de heeren D. G. Kröber c. s. (bij brief van 11 Juni) uit tot eene bijeenkomst met ons college, ten einde de door de commissiën gemaakte opmer kingen te bespreken en daarna van hen te verne men, of het bun mogelijk was om aan eene of meer dier opmerkingen te gemoet te komen. Wij voegden aan die uitnoodiging het volgende toe Wij zijn voornemens om de concessie-voorwaarden, gelijk zij tusschen u en ons college voorloopig vastgesteld zijn of gelijk zij na door u overgenomen amendementen zullen luiden, aan de goedkeuring van den gemeenteraad te onderwerpen. Heeft deze daaraan met of zonder wjjzigingen zijne goedkeuring gehecht, dan bljjft u, ingevolge art. 12a, gedurende drie maanden de gelegenheid geopend om, na raadpleging van uwe vennooten, omtrent de aanvaarding een besluit te nemen. «Tot ons leedwezen vonden wij die heeren op dat öogenblik tot eene bijeenkomst niet bereid. Alvorens aan onze uitnoodiging te voldoen en over de bedenkingen der commissiën te onder bandelen, zien zij zich verplicht die aan de be slissing hunner vennooten te onderwerpen, waar toe zij ter vermijding van nuttelooze vergaderingen onmiddellijk zullen overgaan, „„nadat de voor waarden, waarop hun door Z. M. den koning concessie zal kunnen verleend worden, mede ter hunner kennisazullen zijn gebracht."" «Ofschoon het ons minstens genomen twijfel achtig voorkomt, of het in overweging nemen van de opmerkingen der commissiën van fabricage en financiën wel afhankelijk behoeft te zijn van het kennen der voorwaarden, door de regeering harer zijds te stellen, hebben wij (door tusschenkomst van onzen voorzitter) langs officieusen weg getracht met die voorwaarden bekend te worden. Den uitslag van die poging zien wij te gemoet. „Wij betreuren deze o. i. noodelooze vertraging te meer, omdat wij thans aan het einde van onze onderhandelingen met de Nederlandsche Bell- telephoon-maatschappij gekomen zijn. „Deze had ons bij brief van 3 Juni haar tarief medegedeeld. Het bestond uitsluitend uit een maximum prijs van 120 per jaar en per aan sluiting, met uitzicht op mogelijke redactiën. Toen wij haar daarop een behoorlijk uitgewerkt tarief vroegen of ondubbelzinnige vermelding van de omstandigheden, waaronder de reductie zal plaats hebben, heeft zij daarop den 13en Juni jl. een weigerend antwoord gezonden. «Wij voor ons zijn overtuigd, dat het verleenen van concessie aan deze maatschappij tot niets anders dan tot teleurstelling zou leiden, vermits het haar om haar hoog tarief bijna ten eenenmale aan deelneming zou ontbreken. «Wij aarzelen dan ook niet u het verleenen van concessie aan deze maatschappij te ontraden. «Ten einde nu onzerzijds alles aan te wenden om eene spoedige beslissing mogelijk te maken, deelen wij u reeds nu den stand der zaak mede- en stellen wij u in de gelegenheid om kennis te nemen van de ontwerp-concessievoorwaarden, door ons in overleg met de heeren Kröber c. s. voor loopig vastgesteld, alsmede van de adviezen van de commissiën van fabricage en van financiën.'' Behalve eene onfwerp concessie zijn bij dit stuk gevoegd de adviezen van de commissiën van fabricage en financiën. Beiden vereenigen zich in hoofdzaak met het ontwerp maar wenschen enkele bindende voorwaar den te stellen die, volgens door ons verkregen inlichtingen, nog al bezwarend voor de vennootschap zouden zijn. justitie. Aan J. H. Bosschart is, op verzoek, eervol ontslag verleend als kommandant van de strafgevangenis voor jeugdige mannelijke veroor deelden nabij Doetinehem, en benoemd tot kom mandant van die strafgevangenis H L. V. E. Salo mon, gepensioneerd eerste-luitenant der infanterie. marine. Eervol uit den zeedienst ontslagen, op verzoek, de luit. ter zee 2" kl. H. J. Ferguson, dienende bij het eskader in Oost-Indië. geneesk. dienst. Bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot officier van gezondheid 2e kl. de student in de geneesk. (arts) D. W. Schepers. De heer J. C, Uhlenbrock, arts, is benoemd tot officier van gezondheid der 2e klasse bij het leger in Ned.-Indië. polderbesturen. Benoemd in het bestuur van den Van Alsteinpolder, tot dijkgraaf P. Verhsegen en tot gezworenen P. Staalin bet bestuur van den Molenpolder, tot dijkgraaf M. Van Stee, en tot gezworen A. Van der Burghttot plaatsver vangend dijkgraaf van den Fredericapolder, K. Van Laere;tot gezworen: van den Nieuw Noord- Bevelandpolder, A. D. Snoep van den Borren- broodpolder, N. Van der Sluis; van den Zonne- mairepolder, J. M. Van den Bont Mz.tot ge zworen van den Onrustpolder, P. Israelvan den Willempolder, M. Noordhoekvan den Thoorn- polder, J. Van Schouwenvan den Sophiapolder, A. Van der Maas Ez.van den beer Janszpolder, A. J. De Kam Oz.van het waterschap de ver- eenigde polders van Ossenisse, J. De Waalvan den Melopolder, J. J. Stallaert; van het waterschap Kruiningen, P. KoleMz.van den Noor l-Kraaijert- polder, W. Karelse; van het waterschap Sint- Annaland, P. Kodde; van den We tirban van Schouwenpolder, J. Kostense; van het watert chap Groot en Klein Baarzande, P. B. Geeraert; van den Adriana-Johannapolder, C. De Vriezevan het waterschap Poortvliet, W. Van de Vate en L. De Rijke Anthonyzoonvan den Nieuwenpolder annex Stavenisse, J. C. Luyk van den Kempen- hofstedepolder, C. Droogendijkvan den Nieuw- landepolder, J. Verlare Sz.; van den Nieuw Olzenden- polder, H. A. Markusse van den Zuid-Kraaijert- polder, P. Karelse van den Reigersbergsche-po'lder, J. J. Van Gorsel Hendrikszoon van den Oostpoldef, A. De Kok van het waterschap Groote Sint Anna en Nieuwenhoven, J. Du Bois van den Elisabeth- polder, C. B. Thomaes; van den Oude- van- Sint Pkilipslandpolder, W. C. Van Nituwenhuyzen van den Nieuw Sint Jooslandpolder, J. De Vogel en tot gezworen van het waterschap St. Maar tensdijk, J. Geluk Pz. musea. Benoemd tot conservator aan het museum van natunrljjke historie te Leiden, J. Büttikofer, thans tijdelijk amanuensis aan gemeld museum, en dr Th. W. Van Lidth de Jeude. De heer J. Kerpesteijn te Gortgene hoopt 1 Juli a. den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaren als hoofdonderwijzer aldaar in functie trad. Niet de heer N. J. Bastmeijer te Bruinisse maar de heer H. J. Bastmeijer te Zierikzee be dankte voor de betrekking van bestuurder dei- bibliotheek van de onderwijzers vereeniging in het arrondissement Zierikzee. Voor de betrekking van hoofd der school te Duivendijke zijn 11 sollicitanten. Beroepen tot predikant bjj de Ned. herv. ge meente te Nieuw- en St. Joosland de heer J. M. C. H. Mond, pred. te Capelle. Van geachte zijde meldt men ons dat eerst Dinsdag door bet kiescollege der Ned. gemeente te Goes een drietal wordt opgemaakt, 'ter voor-> ziening in de vacature-Post. Van een toezegging van beroep kan dus nog geen sprake zijn. Op de deze week doorgde classis Yzendijbe gehouden vergadering, die door 30 leden werd bezocht, werd voor het prov. kerkbestuur tot secun dus voor het opgetreden lid J. Visser, pred. te Schoondijke, benoemd de heer C. P. Buyze, pred. te Hulst. Voor het classicaal bestuur werd tcrt voorzitter herkozen de heer J. J. Six Dijkstra, pred. te Cadzand en tot diens secundus de heef H. W. Brand, pred. te Zaamslag. In plaats van het aftredend lid A. J. Van Braambeek, pred. te Hoofdplaat, werd gekozen de beer Van Riet,* pred. te Retranchement, tot diens secundus de' beer Braambeekpred. te Hoofdplaat, Als secundus van den heer M. C. Muller, pred. te Sas van Gent, werd gekozen de beer Gezelschap te Axeltot ouderling werd gekozen de heer J. De Smidt, en diens secundus de heer Van IJselstein, beiden te Ter Neuzen. De consideraties op de voorgestelde veranderingen yau reglementen, den yorige jare door do synod®

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1