Laatste Berichten Gemengde Berichten. Weerkundige waarnemingen. Verkoopingen en aanbestedingen. Fertoojiip ei ïerpMiiip in Provinciale Staten van Zeeland. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Kerknieuws. Marine en Leger, Rechtszaken. zou dit vrij spoedig den parikoers bereiken. Men vraagde daarom of de Amsterd. beurs was geraad pleegd. De meeste leden achtten het echter niet gewenscht voor een kleine leening een afzonderlijk type te maken. Er waren er echter, die het oogenblik geschikt meenden voor eene conversie van het 4 pets. fonds, met een beroep op Engeland. H. i. zou deze dooi de beurs niet ongunstig worden opgenomen. Door anderen werd echter de uitvoerbaarheid in twijfel getrokken. Verscheiden leden hadden geen bezwaar, mach tiging te verleenen om de leening en bloc toe te wjjzen. In vergelijking met België was de vorige zeer duur geplaatst en ook thans stond het te vreezen, dat door belanghebbenden kunstgrepen zouden worden aangewend, bv. door ongunstige voorstelling van den staat onzer financiën, om een goedkoope toewijzing te verkrijgen. Mocht een lagere type dan 4 pet. worden aan genomen, dan zou men aan inkoop boven uitloting de voorkeur geven. Men drong er ten slotte nogmaals op aan, dat voortaan de bevoegdheid tot uitgifte van vlottende schuld tot 4 mill, zou beperkt blijven. Blijkens het jaarverslag over 1883, van de wees inrichting te Neerbosch, is aan giften en legaten ontvangen de aanzienlijke som van 111,292,38 of f 12,912 23^ meer dan in 1882. De drukkerij der inrichting wierp daarenboven nog eene zui vere winst af van f 8631.66, terwijl voor aankoop van materiaal, benoodigd voor de zet- en drukkerij 8376.69J is besteed geworden. Het nieuwe weeshuis is thans geheel afgewerkt en gereed, en reeds door lOUtal weezen betrokken. De bouw is zeer voorspoedig gegaan, terwijl het huis geheel naar de eischen des tjjds is gemeubi leerd. Nog zijn in het afgeloopen jaar eene wo ning voor den boekbinder en nieuwe werkplaatsen voor den kleermaker en schoenmaker gebouwd, en is de binderij, die te klein was geworden, met twee lokalen vergroot. Op de boerderjj, die nog aanhoudend wordt uitgebreid, zjjn thans 36 stuks hoornvee en 5 paarden, benevens 2 veulens en een hit aanwezig. Twee nieuwe tijdschriften De vriend des Huizes en De kleine Zaaier, wor den in maandelijkiche afleveringen aan de wee- zendrukkerjj gedrukt en uitgegeven. De versprei ding dezer geschriften neemt zóo verbazend toe, vooral in Zuid-Afrika en Amerika, dat het getal abonné's reeds bijna 17,000 bedraagt. De aanvragen tot plaatsing van ouderlooze kin deren zijn in den laatsten tijd zóo toegenomen, dat, zoodra den directeur de noodige middelen worden gegeven, hjj bereid is de inrichting door aanbouw van eenige weeshuizen nog belangrijk uit te breiden. Van de honderden weezen, die de inrichting verlaten hebben, worden voortdurend over hun gedrag en werk goede tijdingen ontvangen, zoo dat vooral de weesmeisjes steeds meer als dienst meisjes begeerd worden. universiteiten. Benoemd tot hoogleeraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Groningen, om onderwjjs te geven in de vaderlandsche geschiedenis, de algeineene geschiedenis der middeleeuwen en van den nieuwe- ren tjjci en de politische aardrijkskunde d' P. J. Blok. leeraar aan het gymnasium te Leiden. pensioenen. Op pensioen gesteld, onder toe kenning van den tit. rang van schout-bij-nacht, ƒ2100 pensioen en 675 verhooging 's jaars, de kapt. t/z jhr A. C. Van Haeften. Op 22 Juli e. k. zal het toelatings-exaraen voor ie rijkskweekschool voor onderwijzers te Haarlem een aanvang nemen. Er zijn 20 beurzen vacant en 8ji candidaten hebben zich aangemeld. Onderhen bevindt er zich een uit Zeeland. Benoemd, met ingang van den leu Sept. e. k., tot onderwijzer aan 't instituut Vredeoord te Oosterhout de heer J. M. Hoffmans van Middelburg, thans als zoodanig werkzaam te Tiel. Onlangs had de heer Francjuinet, districts schoolopziener tè Maastricht, zich verzet tegen het gebruik op de openbare school van het werkje, getiteld De Bijbelsche geschiedenis van het Oude en Nieuwe Testament, door Schuster, vertaald door Timmermans en Wijnen, als zijnde te Roomsch gekleurd en niet neutraal genoeg. De minister van binnenlandsche zaken heeft verklaard zich met dat gevoelen niet te vereenigen en het gebruik van dat boekje toegelaten. En dat heet neutraliteit! De kerkeraad der Ned. Herv. gemeente te Vlis- singen heeft het bestaande viertal aangevuld met dr C. H. Van Rhijn, pred. te Gouda. -- Dr W. Van den Bergh, predikant te Schaars- kracht schiet zoo spoedig te kort. Gjj speeldet zooeven het heerljjke lied van Luther; zoudt gjj de woorden daarvan zoo weinig ter harte nemen? »Ik had gehoopt dat mjjne woorden ingang bjj u zouden vinden, dat ik in staat zon zijn om u eemg goed te doeneenmaal toch zag ik tranen in die oogen, die mjj thans zoo strak aanstaren; heb ik mij bedrogen »Neen, gjj hebt u niet bedrogenop dien dag zag ik in u een apostel des Heeren, die af gezonden was om mp alleen de blijde boodschap te verkondigen doch weldra merkte ik dat ook gp een mensch zpt, zooals alle menschen". Wordt vtfvolgd. bergen, die zulk een groot aantal stemmen ver kreeg voor predikant te Middelburg, heeft het beroep naar Voorthuizen aangenomen en den kerkeraad aldaar bewogen om de gehoorzaamheid aan de synode op te zeggen en geen inmenging van eenig bestuur in de kerkelijke aangelegen heden dier gemeente verder te dulden. Ingevolge aanschrpving van het departement van oorlog, dd. 14 Juni jl., is aan de korpskoin- mandanten last gegeven om op heden nog 25 miliciens van het regiment met onbepaald verlof te zenden van de lichting 1883, welke bestemd waren voor het blijvend gedeelte. De overige miliciens dier lichting zullen den 12 September a. met groot verlof vertrekken, tegeljjk met de miliciens der lichting 1881 die voor herhalingsoefeningen onder de wapenen komen. Aanvankelpk was bepaald dat de lichting 1883 eerst tegen het einde van September huiswaarts zoude keeren. Blijkens een bij het departement van marine ontvangen telegram is Zr M" instructieschip Marnix, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee C. A. Le Bron de Vexela, den 19en dezer te Nieuwediep aangekomen. Aan boord was alles wel. Zr Ms schooner Argus vertrok den 19e* dezer van Nieuwediep naar zee, ter bekruising van de Nederlandsche kust, in verband met het houden van toezicht op de zeevisscherjj. Voor het hof te 's Gravenhage stond gisteren terecht de 39jarige werkman J. P. uit Middelburg, die door de rechtbank alhier reeds herhaaldelijk voor verschillende feiten veroordeeld werd. Hij was thans beschuldigd van diefstal van een tros touw, welke hp in den avond van 31 Januari jl. weghaalde van een bewoond vaartuig, dat destijds lag aan de Oostpunt. De man bekende den diefstal te hebben gepleegd, maar armoede had hem er toe gebracht. Met het oog op de vroegere veroordeelingen, allen tot cellulaire straf, die echter het gewenschte gevolg niet hadden gehad, meende adv.-gen., mr. Gregory dat thans een gewone gevangenisstraf moest worden opgelegd. Z. E. G. A. eischte ver oordeeling van besch. tot zoodanige straf voor den tjjd van éen jaar. De verdediger, jhr. mr. Alberda van Eikenstein voerde eenige gronden aan, die z. i. konden leiden tot toepassing eener lichtere straf dan door het O. M. was geëischt. Uitspraak morgen. Omtrent de gisteren gemelde arrestatie van een nachtwaker aan de maatschappij de Schelde te Vlissingen en de aanleiding daartoe meldt men ons nog. Na den onlangs plaats gehad hebbenden brand werd in den timmerwinkel op de werf der maat schappij het slot opengebroken gevonden van de bergplaats der verf. Dit feit, in verband met het ontstaan van den zwaren brand in de schilders werkplaats op Vrjjdag jl., gaf de politie aanleiding een onderzoek in te stellen bij den nachtwaker P. alwaar eene nog al tamelijke hoeveelheid verf stoffen en eenige gereedschappen werden ontdekt. Toen P., na op het bureau der politie te zijn ondervraagd, naar huis geleid was om aanwijzing te doen, had zjjne vrouw intusschen getracht de natte verf te verwijderen en werd de emmer, die daarmede gevuld was, over de kleederen der politie-ambtenaren uitgestort. Alles werd daarop in beslag genomen. Van eene poging om in het water te springen, beweert men van die zijde, is niets bekend. Aan boord van het Noorsche stoomschip Vigsnaes, liggende te Vlissingen, geraakte Don derdag, bij het ten anker komen, de donkeyman tusschen de machine en werd zwaar gewond daarvan tusschen gehaald. In deerniswaardigen toestand, meer dood dan levend, werd de man in het stedeljjk gasthuis gebracht. Donderdag reed men op een hofstede onder Oostkapelle een wagen in het wagenhuis. Onder het binnen rijden viel een geladen geweer naar beneden; het schot ging af en trof een jongetje in de beenen. Gelukkig was er spoedig genees kundige hulp bij de hand. De gehouden collecte ten behoeve van het fonds tot aanmoediging en on dersteuningvan den gewapenden dienst heeft te Aardenburg 17.37, te 's Heerenhoek f 3,364t® Ca4s f 3,90 en te Coljjnsplaat 11,21 opgebracht. De pastoor van 'a Heerenhoek heeft zjjnen parochianen niet verboden met den geldschieter uit Ellewoutsdijk zaken te doen, doch nauwelijks was aldaar het gerucht eener bedriegelijke hande ling bekend, of eenigen zeiden den betrokken persoon schriftelijk, velen mondeling, dat ze voortaan niets meer met hem wilden te doen hebben. Niet alleen sterke pekel (afval uit zoutketen) is doelmatig om in de straten groeiend gras te verdelgen, maar ook water, met zwavel aange mengd, kan dezelfde diensten doen en men is dan gedurende geruimen tijd van het lastige straat- wieden bevryd. Volgens ons toegezonden programma zal van wege de Nederlandsche vereeniging van vogel liefhebbers Ornis, Woensdag, Donderdag en Vrjjdag 25, 26 en 27 Juni te Amersfoort, bij gelegenheid van het landbouwcongres, een tentoonstelling van pluimgedierten gehouden worden. De uitgeloofde prijzen bestaan in diploma's met of zonder medailles; het aantal is onbepaald,wyl alle voorwerpen, door de jury daartoe waardig gekeurd, aanspraak hebben op een prjjs. Als eereprjjzen ïjjn voorloopig vastgesteld3 gouden medailles afd. kippen, 3 gouden medailles afd. tamme of hokduiven en verder 1 gouden medaille voor fezanten, eenden en ganzen, zwanen, in- en uitl. vogeltjes en voor broedmachines. Op het terrein zal op 25 en 26 Juni een groote postduivenwedvlucht gehouden worden, waarvoor door de vereeniging Ornis zjjn uitgeloofd2 ver guld zilveren, 2 zilveren en 2 bronzen medailles. Dezelfde vereeniging zal by die gelegenheid hare algemeene vergadering houden op Woensdag 25 Juni. Om een uitmuntend nestei te krijgen, dat door vorst noch toeval breekt en ook niet met een versch ei verwisseld worden kan, make men in een kippenei aan beide uiteinden eene kleine opening, blaast den inhoud eruit en vult daarna de ledige schaal met een papje van gebrand gips en water ter dikte van room. Het gips wordt zeer spoedig hard en de hen kan dit ei niet van een gewoon ei onderscheiden. Het gewicht van dit kunstei, zegt de Landbouw Courant, maakt het onmogelyk, dat men zich bij het uit het nest wegnemen der versche eieren vergisse. De Amsterdamsche schutterjj is zonder muziek. Tusschen de orkestvereeniging die de muziek levert en den kolonel-kommandant is een geschil gerezen over de diensten, door het korps te bewijzen. Ten gevolge daarvan is de schutterjj op dit oogenblik zonder eenige muziek, want de hoorn kapel is in Februari jl. ontbonden. De uniformen en de degens der muzikanten zjjn ingeleverd aan het bureel der schutterjj. Het bericht van het vangen van een monster zalm van 31 kilo, waaraan een geldstuk uit de eerste Fransche republiek was vastgehecht, is geheel onwaar. Voor den ambtenaar van den burgerljjken stand te Leiden verschenen eergisteren een 25jarige bruidegom met een 60jarige bruid, die reeds voor de vierde maal in Hymens bootje zou stappen. Toen het van het stadhuis kwam, werd dit jonge paar door een zoo talrijke menigte opgewacht en tot aan een woning op de Langebrug vergezeld, dat de passage als het ware versperd was en de politie tusschenbeide moest komen om aan al die belangstelling een einde te maken, welke niet enkel „bewezen," maar zelfs in den vorm van koolbladen en doperwtenschillen toegeworpen" werd. De politie te Leiden heeft proces-verbaal opgemaakt tegen een tapper, die, in strijd met de wet, bjj den verkoop van sterkedrank eene kans op winst verstrekte, door aan de bezoekers een nommer af te geven, waarop, voor het geval dat daarop in de volgende staatsloterij de 30.000 mocht vallen, een horloge kan gewonnen worden. Te Utrecht ontstond Donderdag een felle brand aan de jjzergieterjj van de firma Louis Smulders C°. Gelukkig wist men den brand spoedig te blusschen. Een houten loods is afge brand. Uit de R.-C. kerk en pastorie te Bakel bjj Gemert zjjn verschillende sieraden, o. a. een Onze Lieve Vrouwenbeeld gestolen. Ook de wjjn lieten de dieven niet onaangeroerd. Als geloofsbelijdenis schreven de daders op de kerkdeur Wij zijn met ons achten, En gaan alle nachten Wij zijn te lui om te werken Daarom bestelen we de kerken. Het is een variant op een vroeger bekend ge maakt versje van een paar brandstichters. Francisque Sarcey is geheel van de operatie aan zijne oogen hersteld, en begon weder zjjn literarische werkzaamheden. Spoedig zullen voor het rjjksgericht te Leipzig terecht staan de anarchisten Reinsdorff, Bachmann en zes anderen, die beschuldigd worden van aan slagen met dynamiet te Frankfort, en van eene poging om het monument in het Niederwald te doen springen. Men beweert vaak, dat er minder poëzie is in de nieuwe wereld dan in de oude. Maar wat dichters aangaat behoeft Amerika zich niet te beklagen, want niet minder dan duizend zangers dongen naar den prijs van 100 p. s., door Barnum uitgeloofd voor het beste gedicht op zijn „Witten Olifant". Het oordeel der rechters was, dat geen van allen meer dan broddelwerk had geleverd. Hoe is 't ook mogeljjk een bezielden heldenzang te schrijven op een reusachtig dier van twjjfel- achtige reputatie Hraliheiulijhe, 20 Juni. Tot gemeente geneesheer is benoemd de heer G. Geill. 's Gravenhage. De eerste kamer is opge roepen tegen 30 Juni. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is de behandeling der klassenbelasting voortgezet. De heeren Djjckraeester en Van Delden verklaarden het niet verantwoord om langer te dralen met de zoo noodige versterking van 's rijks inkomsten. Het regeeringsontwerp is een stap in de goede richting en de liberalen moeten met het beginsel, dat daaraan ten grondslag ligt, mee gaan, maar het patentrecht moet behouden bljjven met verbetering van patentwet. Ondanks de be risping aan de liberalen verklaarde de beer Rut gers toch te zullen tegenstemmen. Verhooging van lasten is noodig, maar niet door een wet die zoo ongeljjkmatig drukt ten nadeele van den landbouw en ten voordeele van handel en njjverheid. De heeren Gratama, Van der Feltz en De Jong verklaarden, ondanks hunne bezwaren, zich voor het wetsontwerp als een eerste stap tot herstel van het financieel evenwicht. De heer Gratama waarschuwde hierbjj ook tegen verdeeldheid onder de liberalen. De heer Buma zal alleen bjj opheffing van vele bezwaren en bjj afschaffing van het patentrecht voor de wet stemmen. De minister van financiën verdedigde uitvoerig zjjne voordracht; hjj deed daarbjj uitkomen dat aangezien grondbelasting grondrecht is, het grond eigendom ook niet dubbel moet getroffen worden, terwjjl afschaffing van het patentrecht strekt om eene dubbele heffing te voorkomen. Het aanbe velenswaardige van het beginsel eener inkomsten belasting leidde de minister af uit de talrjjke bowjjzen van adhaesie, welke aan het voorstel Van Delden zijn geschonken. De minister drong aan op de aanneming van het ontwerp als het begin eener belasting-hervor ming. Eene tabaksbelasting is in bewerking, tegen 10 cent per kilogram. Een zegelontwerp is gereed, benevens een ontwerp tot vermeerdering der inkomsten van de staatsloterij. Voorts is in bewerking eene verbetering der invordering en aanvulling der tariefsrechten. De minister ver klaarde zich ook bereid de patentbelasting nog een of twee jaar te behouden en de incometax op 1 percent terug te brengen. De minister Heemskerk verdedigde ook het regeeringsvoorstel. Hjj deed daarbjj een beroep op de hoogere stan den om ook te helpen het evenwicht in 's lands schatkist te herstellen. SSrussel. De gouverneurs van Brabant, Henegouwen en Luxemburg zjjn ontheven van hunne functiën. De gouverneur 7an West Vlaan deren wordt op wachtgeld gesteld. Xew-York. De senaat heeft een wetsont werp aangenomen waarbjj wordt bepaald dat de Mormonen aan de gewone wetten zjjn onderworpen. De democratische vergaderingen hebben vrjj alge meen zich verklaard voor de candidatuur van Cleveland. 20 Juni, des morgens te 8 uren. Verwacht; weinig verandering. Thermometerstand te Middelburg. 19 Juni. 's avonds II aren 55 gr. 50 j '8 morgens 8 uren 61 gr. 's middags 1 uur 70 gr. s avonds 5 uren 65 gr. F. Gemiddelde uitkomst der onderzoekingen van het lichtgas der gemeente-gasfabriek te Middelburg, van 2 tot 16 Juni 1884. Lichtkracht Soorteljjk gewicht Zwavel koolstof. Zwavel waterstof Koolzuur 16.22 kaarsen. 0.405 0.090 grein per M3 gas. 0.000 0.000 Gisteren werd alhier, ten overstaan van den notaris D. Verhulst, in het openbaar te koop aangeboden1° een huis en erf met tuin, zjjnde het Nederlandsch Koffiehuis, op de Groote Markt alhier, wjjk I n° 8, opgehouden op 11600 2" een huis en erf met tuin op de Houtkaai, wjjk H n° 112en 3° een goed geconserveerd antiek goudlederen behangsel in laatstgenoemd perceel in massa verkocht voor 8000. Datum. Plaats. Voorwerpen. Inforaatiën. 24 Juni. Goe9, Verp. Jachtrecht, Ontvanger der reg. en dom. 24 Middelburg, Beestiaal enz., Slegt. 25 Middelburg, Hofstede, Verhulst. 25 Middelburg, Huizen, Verhuist. 27 Westkapellu, Bouwland, Woutersen. 1 Juli. Oostkapelle, Huis enz., VV'outersen. 2 Zoutelande, Beestiaal enz., Loeff. 2 Vrouwepolder, Beestiaal enz., Tak. 3 Middelburg, Huts, Verhei). 9 - Meliskerke, Verh. Wei- en Bouwland, Loeff. 9 Zandijk, Beestiaal enz., Tak. 16 - V eere, Hofstede, Tak. ft Berg. op Zoom. Buitenp 'aats, v. d. Ven. Met betrekking tot het aan de staten, gericht verzoek van S. Robert te Eecloo (België) om een ubsidie uit de provinciale fondsen ten bedrage svan 300 ten behoeve van zjjn wagendienst tus schen IJzendjjke en Eeclo, stellen ged. staten voor afwijzend op dat adres te beschikken. Bedoelde dienBt komt dat college voor niet van genoegzaam algemeen belang te zjjn om een subsidie uit de proviuciale fondsen te wettigen. Zjj voedt niet rechtstreeks den provincialen stoom- bootdienst, zoodat ook uit dien hoofde voor sub- sidieering geen aanleiding kan bestaan. Boven dien wordt, volgens bericht van burg. en wetb. van IJzendjjke, de dienst slecht en ongeregeld uitgevoerd. Bjj besluit van 15 Juli 1881, tot regeling van den provincialen waterstaatsdienst, is bepaald, dat de opzichters gezamenljjk 1400 's jaars voor reis- en verbljjfkosten zouden genieten. Die som werd toen geacht voldoende te zullen zijn, en was berekend in verhouding tot het bedrag dat vroeger aan de rjjks-opzichters werd uitbetaald. De sedert opgedane ervaring heeft echter ge leerd dat deze som niet toereikend is. Het getal provinciale opzichters (zeven) is ge ringer dan vroeger het getal rjjks-opziekters (elf) wasde dienstkringen zjjn daardoor grooter ge worden en dientengevolge zjjn de noodzakeljjke uitgaven voor reis- en verbljjfkosten eveneens gestegen. Bovendien hebben het reglement op de wegen en voetpaden en de wijziging van het reglement van politie vermeerdering van dienstreizen tot gevolg had. Het is ged. staten dan ook bekend dat, niet tegenstaande zuinigheid is betracht, de opzichters te zamen in 1883 250 meer hebben moeten uitgeven dan hun uit die 1400 kon worden toegelegd. Nu gebleken is dat de oorspronkeljjke raming te laag was vorderen, naar de meening van ged. staten, zoowel de billjjkheid als het belang van den dienst dat de bepaalde som worde verhoogd en dat de opzichters ook reeds over 1883 in het genot van die verhooging worden gesteld.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2