141. 127® Jaargan 1884. Dinsdag 17 Juni. Publicatie. Middelburg 16 Juni. Benoemingen en besluiten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50: Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels l,5ö iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: O DELBU OIRANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe en Cie,, John F. Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend 1° dat ouders, voogden of verzorgers, die voor hunne kinderen plaatsing verlangen op eene der openbare gemeente-scholen voor lager onderwijs, daartoe vóór 7 Juli e. k. aanvraag behooren te doen bij het hoofd der school 2° dat op de scholen geene kinderen worden toegelaten, dan die den ouderdom van zes jaren hebben bereikt, of in den loop des jaars zullen bereiken. Middelburg, den 13 Juni 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAE. Het gevaar is geweken Zoo luidt de blijde tijding, die van Den Haag uit het gansche land met geruststelling en hoop vervult. De crisis in de ziekte van Z. K. H. den prins van Oranje is voorbijgrond daarvoor geeft het feit, dat de polsslag en de lichaamstemperatuur bij den hoogen lijder weer normaal zijn. Keeds Zaterdag vingen de gunstige verschijnselen aan, de daling der temperatuur viel met de crisis samen, en de nacht van Zaterdag op Zondag werd tamelijk rustig doorgebracht. Gisteren had de toestand niets ver ontrustends, en heden middag meldde het bulletin „De nacht was rustigde eetlust is iets verbeterd." Dit zijn allen hoopvolle tijdingen. Dat de prins evenwel nog uiterst zwak is, spreekt wel van zelf. Doch de krachten zijn wel te winnen, ais de ziekte voorbij is. Tengevolge van dezen geruststellenden keer in 'a prinsen ziekte, zal de uitgave van een avondbericht omtrent zijn toestand van nu aan gestaakt worden. Is de prins eenmaal geheel hersteld, dan zal waarschijnlijk een langdurig verblijf in een hooge luchtstreek noodzakelijk worden. Een gevoel van verademing vaart door het land de troonopvolger werd behoudenen wij blikken met hoop de toekomst tegen want er is reden om te verwachten dat de gunstige verschijnselen zich zullen bestendigen. Verheugd over deze aanvankelijke resultaten blijven wjj met sympathie het genezingsproces van den vorstenzoon volgen. Heden middag is de commissaris des konings in deze provincie jhr. nr. W. M. De Brauw al hier aangekomen. Enkele leden van het gedeputeerd college en de griffier der staten ontvingen den heer De Brauw aan het station. WestUapelle, 16 Juni. Zooals reeds in het vorig nommer dezer courant vermeld is, heeft men van rijkswege een aanvang gemaakt met het inrichten der telefoonleiding van hier naar Vlis singen. Deze draadverbinding zal evenwel niet voor het publiek worden opengesteld, maar alleen dienen voor den kustseinpost, die op den steenen lichttoren moet worden gevestigd, tot het over brengen van berichten, die met de zeevaart in verband staan. Inmiddels hebben ingezetenen zich bij request gewend tot de bevoegde macht met het verzoek, dat aan hunne arme, financieel ge drukte woonplaats, welker bestuur geen geldelijke ondersteuning aan dit versnelde gemeenschapsmiddel kon ot mocht verleenen, het voordeel moge ten deel vallen, dat deze rijksinrichting aan den publieken dienst ten nutte komt zonder bezwaar der gemeentekas. Het verzoekschrift droeg tal van handteekeningen. does, 15 Juni. In den vorigen zomer werd door eenige ingezetenen het initiatief genomen tot het organiseeren van volks-matinées in den tuin der sociëteit V. O. V. Niettegenstaande de entree zeer laag was gesteld, bedoelde tuin zeer prachtig is aangelegd, zoodat daar te mogen zitten reeds genot is, en niettegenstaande de muziek zeer goed _genoemd mocht worden, liet het bezoek door het eigenlijk gezegde volk te wenschen over. Daar men voor dit jaar nog van geen matinées hoort, schijnt het vermoeden niet ongegrond, dat de ondernemers niet voor de tweede maal eene po ging zullen wagen om het volk op goedkoope wijze eene degelijke uitspanning te verschaffen: zjj, die men in de eerste plaats had gemeend te trekken, bleven weg. Joch zou het de vraag zijn, of hier van de zjjde des volks onverschilligheid in het spel was. De meer gegoeden gebruiken om 12 of 1 uur hunne lunch en zijn dan om 2 uren gereed tot het bij wonen van eene matinée. De ambachtsman daarentegen gebruikt des Zondags om 2 uren zijn middagmaal en gaat daarna in den regel met vrouw en kinderen wandelen. Met die omstan digbeid is geen rekening gehouden. Mogelijk zou het zijn een talrijker publiek uit het eigenlijke volk te trekken, wanneer de muziekuitvoeringen op een later uur werden gegeven. Dat 't de meer- gegoeden minder convenieert eene uitvoering bij te wonen, die om 3 of 4 uren begint, kan geen bezwaar zijn, als die uitvoeringen in de eerste plaats voor het volk bestemd zijn. Mogelijk is 't dat zij, die ten vorigen jare zoo belangeloos het initiatief namen, er nog eens toe overgaan om eene poging te wagen. De nieuwbenoemde directeur der rijkstelegraaf Van der Linden zal zijne functie uitoefenen aan het telegraafkantoor te IJzendijke. Scltoomlijke, 14 Juni. De gemeenteraad heeft zich tot de regeering gericht, met het een stemmig verzoek den heer P. Van Houte, alhier woonachtig, tot burgemeester te benoemen, ter vervanging van den heer Smidt, wiens eervol verleend ontslag reeds morgen ingaat. De ingezetenen hebben hunne adheesie aan dat verzoek gehecht en den wensch te kennen gegeven, dat het der regeering behagen moge, aan die keuze gevolg te geven. Men meldt ons uit Zevenbergen dat de katho lieke kiesvereeniging Noercl-Brabant nog geene beslissing heeft genomen, of zij al dan niet een oandidaat voor de aanstaande verkiezing van een lid van de tweede kamer (vacature Van de Werk) zal stellen. Men schrijft ons uit Rotterdam Voor hen, die in het electrisch licht het licht der toekomst zien, is het van belang de proeven na te gaan, hier herhaaldelijk daarmede genomen. De eerste ernstige proef was die in een der lokalen van het koffiehuis van Leijgraafi. Bijzonder ge lukkig viel zij niet uit. Het licht was niet aan genaam van kleur, brandde niet gelijkmatig en ging nu en dan onverwachts uit. Latere proef nemingen in den winkel van den heer Rooseboom meer dan eens herhaald, hebben evenmin aan de verwachting beantwoord, zoodat daar de toe stellen weder verdwenen en men tot het ouderwet- sche gaslicht terugkeerde. Toen volgde er eene proefneming op grootere schaal in de passage. Het daar gevestigde koffiehuis en eenige winkels werden electrisch verlicht en tevens brandden er in de passage zelve een paar electrische lampen. Na velerlei wederwaardigheden is ook daaraan weder een einde gekomen, omdat de maatschappij, die het nieuwe licht leverde, daarop zóóveel geld verloor, dat zij het niet kon volhouden, tenzij hare afnemers een enormen prijs wilden betalen, waartoe zij niet genegen waren. Het licht trou wens beviel maar half; het brandde niet gelijk matig en was ook niet constant van kleur. Weder nieuwe proeven worden thans, door een anderen ondernemer, genomen in het hotel en koffiehuis van Coomans, waarhij voor het eerst ook geprobeerd zal worden in hoever het mogelijk is eene geheele straat (de Hoofdsteeg) electrisch te verlichten. Dit is eene zeer belangwekkende, maar kostbare proefneming. Binnenkort ook zul len de proefnemingen aanvangen van de maat schappij Kotinsky, die, zooals men weet, de elec- triciteit bereid en wel in de huizen levert, even als vroeger het geval was met het draagbare gas. Dit heeft het groote voordeel, dat men geen dynamo-machine in zijn huis behoeft te hebben, wat voor particulieren niet te doen ia, omdat die machine aanhoudend een geweld maakt, dat niet te verdragen is. Heel veel verwachting heeft men echter ook van het stelsel-Kotinsky niet. In een paar lokalen van de Nieuwe Rotterdam- sche Courant wordt reeds sedert lang electrisch licht gebrand, dat goed voldoet, doch waaraan toch nog zóóveel technische bezwaren verbonden zijn, dat aan toepassing op het geheele gebouw en afdanking van het gaslicht nog niet te denken valt. Alles samengevat, laat het zich nog volstrekt niet aanzien, dat het gebruik van electriciteit voor verlichting algemeen zal worden. Dat in de toekomst het gas verdrongen zal worden, zooals het de smeerkaarsen en de patentolie ver drongen heeft, lijdt geen twijfel, maar die toekomst schijnt nog verwijderd. De Transvaalsche deputatie werd Zaterdag te Rotterdam aan het station door een deel van het 'centraal comité der feestcommissie ontvangen. In de wachtkamer sprak de heer Schmüll, secretaris der Amsterdamsche commissie, de deputatie har telijk toe, waarna zij aan de Rotterdamsche com missie werd overgedragen. Namens deze sprak de heer Hudig, en in open rijtuigen ging men daarop naar het raadhuis, waar de burgemeester en wet houders en de president van de kamer van koophandel de deputatie begroetten. Een collation volgde, waar het niet aan hartelijke woorden ont brak, en waar ook de heer en mevrouw Beelaerts van Blokland aanzaten. Te 3«( uur werd de deputatie ontvangen in het kerkgebouw der Christelijk Gereformeerde gemeente in de Hovenierstraat. Daar beklom de heer Du Toit het spreekgestoelte om naar aanleiding van psalm 33 een afscheidswoord te spreken„een woord van fijne erkentelijkheid, een woord van diepgevoelde dankbaarheid, een woord van moed volle verwachting, een woord van Christelijke geloofsgemeenschap. Nadat de heer Du Toit met gebed was geëindigd, richtte ds. Notten een korte, maar warme toespraak tot de leden der deputatie. De groote zaal van het gebouw Caledonia was opengesteld voor ieder, die van de Transvaalsche gasten afscheid wenschte te nemen. Toen om ruim 4 uren de deputatie, begeleid door de genoegzaam voltallige feestcommissie, binnen het gebouw kwam, vond zij daar een aantal personen vereenigd, eenige dames, eenige heeren, maar ook velen in het werk manspak. De meesten kwamen om de gewaardeerde gasten een woord van afscheid of van geestver wantschap te doen hooren, en ieder der leden van de deputatie was onvermoeid om met een hartelijk woord te danken. Dat generaal Smit de estrade verliet om een paar kinderen de hand te drukken, maakte een aangenamen indruk. Het bleef niet bij betuigingen, zegt de N. R. Ct, Op dezen laatsten dag van hun verblijf hier te lande ontvingen de leden der deputatie nog tal van kleine geschenken, die alle getuigenis gaven van den goeden wil der gevers. Den heer Du Toit zal het zeker aangenaam zijn geweest van den president der Brielsche feestcommissie te ont vangen eene studie omtrent zijn geslachtsboom, die zijn wortelen in Kortrijk heeft. Gaandeweg was het aantal bezoekers aangegroeid en tegen half vijf gaf de zaal een levendig too- neel te aanschouwen. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de heer H. Muller Szn., en de consul- generaal van den Oranje-Vrijstaat, de heer Hamel berg van Arnhem. De korte tocht van Caledonia naar de boot leverde denzelfden aanblik op als de intocht der deputatieoveral gewuif en gegroet. Aan de aanlegplaats van de stoomboot Holland was een onafzienbare menigte. Vlak voor de scheepstrap stond de vereeniging van oud-Indische-strijders met hare beide vaandels, en de stafmuziek der schutterij. Met groot gejuich en het spelen van het Tranvaalsche volkslied werd de aankomst der deputatie aan de boot begroet. Door de leden der commissie en vele vrienden werd van de drie leden der deputatie op de boot nog een hartelijk afscheid genomen. Allen, doch vooral generaal Smit, wien de tranen over de wangen liepen, waren zeer geroerd. Statig stoomde de boot weg, terwijl de leden der deputatie en de heer Eloff, haar secretaris, het juichende publiek groetten, zoo ver mogelijk. De heer en mevrouw Beelaerts van Blokland en enkele vrienden bleven op de boot en maakten voor een deel den tocht mede. Het mag gezegd worden, dat het afscheid zoo goed als de ontvangst der Transvaalsche deputatie in Rotterdam van de levendigste sympathie getuigde. Door een lid der Rotterdamsche postduiven- vereeniging Pro Patria, den heer J. J. Roelants, is gisteren per postduif uit zee ontvangen een schrijven van de Transvaalsche deputatie van den volgenden inhoud «Laatste afscheidsgroet van de deputatie der Z. A. republiek aan hunne dierbare stamverwanten in Nederland. „Zondag morgen 6 uur 30 15 Juni 1884." Het biljet droeg de handteekeningen van de heeren Kruger, Du Toit, Smit en Eloff, benevens van een paar heeren, die hen vergezellen. De duif, aan boord van de stoomboot Holland opgelaten, kwam te 12f nur alhier op haar hok aan. Den 16en April 1884 is door de deputatie der Zuid-Afrikaansche republiek aan eene commissie voor het tot stand brengen eener Nederlandscbe Zuid-Afrikaansche spoonoegmaatschajipij concessie verleend, behoudens goedkeuring door den volks raad, tot aanleg en exploitatie van een spoorweg van de Poitugeesche grens tot Pretoria, onder rentegarantie van den staat. De leden dezer commissie hebben een beroep gedaan op verschillende hooggeplaatste Nederlan ders, met verzoek hunne pogingen te ondersteunen en deze heeren aarzelen niet te verklaren dat het plan der commissie duidelijk blijken draagt van een zeer ernstig pogen om de belangen der Zuid- Afrikaansche republiek met die der kapitalisten, welke een gedeelte van hun vermogen in de onderneming zullen beleggen, te doen samengaan. Het doel der maatschappij is eene spoorweg verbinding tot stand te brengen tusschen de Delagoabaai, de bekende prachtige haven aan de oostkust van Zuid-Afrika, en Pretoria, hoofdstad der Zuid-Afrikaansche republiekvooreerst is echter het plan den spoorweg niet verder te bouwen dan van de Delagoabaai tot een punt in het Draken gebergte, dat door gewone wegen met de voor naamste plaatsen der republiek verbonden is. De maatschappij heeft noodig een kapitaal van f 15.000.000 en verdeelt dat in aandeelen van 50, 250 en 1000, onder rentegarantie a 5% 's jaars. Het bestuur der maatschappij doet een beroep op de sympathie van het Nederlandsche volk voor het Transvaalsche, waar zij tot ruime deelneming in dit kapitaal aanspoort. Het is eene zaak van eere zegt het dat Nederland, na de ovaties aan de deputatie ge bracht, toone de stamverwanten op minder luid ruchtige doch meer degelijke wijze te willen behulpzaam zijn in de ontwikkeling van Transvaal. Zoo ieder naar vermogen bijdraagt is de ge vraagde som niet onbereikbaar. De vraag is Blechts, of het Nederlandsche publiek aan eene Nederlandsche "maatschappij tegen eene vaste minimumrente ''geld wil ver schaffen om aan de Transvaal eene spoorwegver binding met eene haven te bezorgen, en om aan Nederlandsche kapitalen en arbeidskracht een nieuwen werkkring te geven. In de geldleening ten laste der gemeente Bergen op Zoom, ten bedrage van ƒ100,000, zjjn vaiTde verschillende inschrijvingen, de volgende aange nomen van de heeren Luykx van Hasselt te Bergen op Zoom ƒ50.000 a 95"/lOJ, ƒ25.000 a 95s7,oo en ƒ22.000 a 252£/l00, van den heer W". Laane te Roosendaal ƒ3000 a 95 Door de directie van het Ntderlandsck Ham delsmuseum is een circulaire verspreid aan de industrieelen in ons land. Daarin stelt zij zich beschikbaar tot het ontvangen van inschrijvingen van Nederlandsche inzenders op de wereldtentoon stelling, die het volgend jaar te Antwerpen zal gehouden worden. Dit geschiedt met goedkeuring van het uitvoerend comité der tentoonstelling. Alle inlichtingen zijn ten kantore van het Han delsmuseum te verkrijgen, doch de directie merkt nu reeds op, dat de prijs per vierkante meter, die aanvankelijk hooger schjjnt dan die in Amsterdam in 1883, in werkelijkheid aanmerkelijk lager is, ieder inzender toch, die zich herinnert hoeveel de transportkosten dóór Amsterdam bij de inzending en terugzending, de zoogenaamde manutation op het terrein en in de gebouwen, het bewaavloon der kisten enz., bedragen hebben, zal moeten toe geven dat nu dit alles in de plaatshnur begrepen is, eene groote besparing op de totale kosten voor eene inzending verkregen is. Zoo de Nederlandsche commissie in tijds benoemd wordt zullen de inschrjjvingen aan haar ter hand worden gesteld, terwijl zij in het tegenovergestelde geval direct naar Antwerpen worden verzonden; In het laatste nommer van de Locomotief, week blad gewijd aan de belangen van spoor- en tramwegen, deelt de beer Erdbrink, directeur der' Geldersche Stoomtram AP, de resultaten mede van eene proef omtrent het smeren van locomotieven volgens het ontwerp van den heer B. Janse, opzichter machinist bjj de Ned. R. Spoorw. Ml. Die uitkomsten zijn alleszins bevredigend. Op een der locomotieven werd de zuinig-smeer- inrichting aangebracht, waarvan de kosten hoog stens 80 geschat worden eD na een proefneming van 7 weken is geconstateerd dat per 100 treinkilo- meter het vetverbruik hoogstens 0.2 KG. bedraagt, ter waarde van 0.12, terwjjl vroeger tot 5 liter raapolie, ter waarde van 2, werd verbruikt. De heer Janse houdt zich thans ook bezig met het zoeken naar eene toepassing van dit smeer- systeem op de draagpotten van rijtuigen en wagens, notarissen. Op verzoek aan J. De Kater

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1