N° 137. 127" Jaargang. 1884. Donderdag 12 Juni. Middelburg 11 Juni. Dit blad verschijnt dagelijks* met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1 ,IG iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: ••FEUILLETON. OUD ERLO O S. De kon. Maatschappij de Schelde. MIDDELBURGSCHE COURANT. 511 Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruidingen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie,, John F. Jones, opvolger Omtrent den toestand van den kroonprins werd ons Dinsdagavond gemeld Over dag kwam Z. K. H. langzaam bij van de dreigende inzinking van gisteren avond en nacht. Hij nam iedere 3 uren een glas sterken Tokayer. De toestand is overigens dezelfde, steeds koorts tot 40° Celsius. Z. K. H. heeft eene koortsdrooge mond, waardoor het spreken moeielijk valt, en lijdt aan groote vermoeidheid. Bij af wisseling geniet hij eenige rust. Het gunstigste is dat de dag weer voorbij is. Heden morgen te twaalf uren ontvingen wij het bericht dat er weinig nieuws omtrent den toe stand valt te melden. Over het algemeen is het ziekteproces niet verergerd. Volgens Het. Vaderland mag vooral het onder drukken van de darmbloeding als een heuglijk verschijnsel worden beschouwd, omdat ongetwij feld de zwakte van den hoogen lijder daardoor het meest werd bevorderd. De prins, hoe zwak ook nu nog, verkeert toch in een zoodanigen toestand, dat hij zich kan op richten en bewegen. In 's prinsen omgeving blijft men voorbeeldige zorg voor hem dragen, en Z. K. H. toont dit op zeer hoogen prijs te stellen, en uit herhaaldelijk daarvoor zijn innigsten dank. Het herhaald gebruik van een glas Tokayer in den loop van den dag heeft vooral Dinsdag gun stig gewerkt, zoowel op de ingewandsverschijnselen als op de rust, die van zeer heilzamen invloed kan zijn op 't verder verloop der ziekte, waarin eerst Zondag of Maandag de eigenlijke crisis is te verwachten. Engeland slaat in de Nisero-quaestie een eenigs- zins hoogen toon aan. De beleefde weigering onzerzijds voor de ons aangeboden bemiddeling is niet welwillend op genomen. De Engelsche regeering betreurt die weigering; hare bedoeling was om te trachten op eervolle wijze een einde te maken aan de vijandelijkheden in Atjeh en de bevrijding van de bemanning der Nisero te verkrijgen, omdat het meer en meer, volgens haar, bleek dat wij in den eersten tijd dat doel toch niet zouden bereiken. Wij stellen dien goeden wil op hoogen prijs, maar zooals wij gisteren schreven onze regeering deed haar plicht toen zij, ter wille van onze eer, te kennen gaf dat wij zeiven liever die zaken regelden. De Engelsche regeering stelde zich anders zeer veel van haar tusschenkomst voor, lord Granville herinnert daaraan nogmaals en meent dat onze weigering eene verkoeling zal teweeg brengen tusschen haar en ons land. De langdurige gevangenschap van de bemanning der Nisero heeft in het Britsche rijk eene toene mende agitatie teweeg gebracht, en deze wordt Roman van Detlef Stern. ACHTSTE HOOFDSTUK. Clementine kwam mij volgens afspraak op den eersten Kerstdag afhalen om naar de protestant- sche kerk te gaan. Het was een eenvoudig zaaltje met gothische vensters, zonder ornamenteneen bescheiden lokaal voor een bescheiden gemeente. Het gezang werd door een harmonium begeleid en nog nooit in mijn leven had ik met zooveel bezieling het Kerstlied mêegezongen. Daarna betrad de dominé den prêekstoel. Eerst dacht ik dat ik mij vergiste, maar neen, hij was het toch, die blonde jonge man, die in het Casino de rol van den predikant gelezen had. Daarom noemde men hem dus dominé Bij het lezen had ik reeds zijn fraai orgaan bewonderd, maar heden maakte het een nog veel dieperen indruk op mij. En hij sprak met zooveel gevoel van Gods liefde voor allen die arm en verla ten zijn, dat het mij was alsof God een engel der barmhartigheid uitgezonden had om mij te bemoe digen, te troosten en te versterken in het ge loof aan zijne trouwe liefde. Ik hing aan de lippen yan den redenaar en voelde dat de tranen mjj langs gevaarlijk voor de vriendschappelijke betrekkingen welke tusschen beide landen bestaat. Lord Granville noodigt onze regeering nogmaals uit, de aangeboden bemiddeling aan te nemen. Engeland's ministerie is geheel gereed met eene zending naar Kenala om de onderhandelingen te openen. Volgens koningin Victoria's minister van buiten- landsche zaken wijkt de politiek, door Nederland in Atjeh gevoerd, af van het tractaat van 1824, ja is zij zelfs eene schending van een voornaam artikel van dat tractaat. Een oplossing van de geschillen tusschen Atjeh en Nederland zou hem aangenaam wezen, vooral om de nadeelige gevolgen welke Engeland daarvan ondervindt. Dit laatste is wel het meest ernstige punt uit den laatsten brief van lord Granville. Toch behoeven wij ons daardoor zeker niet te laten afhouden van voort te gaan op den eens ingeslagen weg. Het kan alleen een prikkel voor onze regeering wezen om, zoo dit ten minste mogelijk en niet nadeelig is voor eene goede en eervolle oplossing, met meerdere voortvarendheid te handelen. Sluis, 10 Juni. De raad heeft in zijne zitting van heden besloten f 100 subsidie toe te staan aan het muziekgezelschap Apollo" voor een den 8en September a. s. te houden festival. In verband met het in ons nommer van Maandag geschrevene verdient de aandacht de bepaling in art. 198 der grondwet, die voorschrijftgeene verandering in de grondwet of in de erf-opvolging mag gedurende een regentschap worden gemaakt. Een reden te meer voorzeker om de handen aan het groote werk te slaan. Zooals vroeger werd medegedeeld, zal de Maat schappij tot nut van V algemeen, ter gelegenheid van haar eeuwfeestviering in Augustus e. k.als feestgave aan het Nederlandsche volk te Utrecht een kweekschool voor bewaarschoolhouderessen met daaraan verbonden oefenschool stichten. Terwijl de vorige algemeene vergadering der maatschappij besloot in de kosten van op- en in richting te doen voorzien, 't zij door deelneming in een rentelooze leening, met aandeelen van f 1000, splitsbaar in onderdeelen van 100, en met een aflossing van f 1000 'sjaars. is te dien einde tot heden ruim 50.000 bijeengebracht, waarvan omstreeks f 6600 aan giften. Dit be drag is op verre na niet toereikend, aangezien voor een voldoende inrichting ongeveer een ton wordt vereiseht. Daar echter een zeer groot aan tal departementen nog geen bericht heeft gezon den van den uitslag der in hun kring in het werk gestelde pogingen, mag zoo meldt men ons worden verwacht, dat het beoogde doel ten volle zal worden bereikt. Wjj zouden het betreuren wanneer het bestuur der maatschappij in zijne verwachting werd teleur gesteld. Kan men in onze provincie nog iets doen om het te steunen, men late dit niet na. Ter gelegenheid van het te Utrecht te houden muziekfeest der Maatschappij van Toonkunst, zal de wangen rolden. Daar viel zijn blik op mijhij zag mijne tranen en er kwam een blos op zijn bleek gelaat. Eensklaps was de betoove- ring uit. Een engel bloost nieter stond een gewoon mensch voor mjj. De preek was uit zwijgend verliet de gemeente het lokaal, doch op het plein bleef men staan en wenschte elkaar een genoegelijk Kerstfeest »Nu, hoe bevalt u dominé Weinhold vroeg Clementine. »Boven alle beschrjjvingriep ik opgewonden uit en vertelde haar hoe verbaasd ik was geweest van in hem een oude kennis te zien. »Ach zoo kleintje, dus wist gij niet dat onze tooneeldominé een echte dominé was die is goed. Ik zal het hem morgen vertellen. Gij weet toch dat dan de eerste repetitie voor onze tableaux is. Zij komen al te maal om achtuur, denk er aan". »En de dominé ook »Natuurljjkhier is men niet zoo streng als in Duitschland, waar een theoloog hoogstens naar zoo iets mag kijken. Weinhold doet overal aan mee, doch zonder ooit iets aan zijn waardigheid te kort te doen". Ik weet niet aan welken geestelijke ik dien dag meer dacht, aan deD echten, of dien uit Debora; maar in alle geval verbeidde ik met ongeduld den Aolgenden avond. die maatschappij tevens Vrijdag haar 55e algemeene vergadering houden, onder voorzitterschap van den heer Böhriuger. De vergadering zal gewijd zijn aan huishoudelijke belangen, o. a. aan de verkiezing van een hoofdbestuurder. De examenregelings-commissie heeft voorgesteld het diploma, uitgereikt aan Lucie Bekker in 1882 vanwege de muziekschool der afdeeling Utrecht, te vervangen door een diploma der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Dit nieuwe diploma zal worden onderteekend door de examen-com missie, die in 1882 als zoodanig volgens de bepalingen van het Utrechtsche reglement heeft gefungeerd. De commissie voegt daarbij de volgende toe lichting Het reglement op de examina, zooals dit in het jaar 1883 door de algemeene vergadering werd gesanctioneerd, is pas in het jaar 1883 in werking getreden. Mejuffr. Bekker heeft daarentegen in 1882 reeds een einddiploma behaald volgens het Utrechtsche reglement, dat bijna gelijkluidend is met het reglement van 1883. Zonder speciaal besluit der algemeene vergadering kan echter het Utrechtsche diploma niet beschouwd worden als een diploma, door de maatschappij erkend. Daar het een geheel op zich zelf staand geval is, meent het hoofdbestuur dit verzoek der boven genoemde commissie te mogen ondersteunen. Rotterdam heeft aangevraagd aldaar het volgend jaar een muziekfeest te houden, maar daar het een crediet van 6000 daarvoor vraagt, vindt het hoofdbestuur daarin bezwaar en vraagt het machtiging, om over later inkomende aanvragen tot het houden van huishoudelijke muziekfeesten te mogen beschikken. De keizerin van Oostenrijk heeft gisteren ons land verlaten. H. M. bracht Maandag ook nog een bezoek aan Het Loo. Bij haar vertrek uit de hoofdstad bood H. M. aan den burgemeester eene belangrijke gift voor de armen aan. Den heer Hahn, eigenaar van Brack's Doelen Hotel, schonk zij een diamanten ring. De portier ontving een ring met paarlen en een som van honderd gulden, de oberkellner eene doekspeld, het verdere personeel geschenken in geld. Ook de politie-beambten, die de keizerin van dienst zijn geweest gedurende haar verblijf in de hoofdstad, hebben van H. M. eene belooning ontvangen. De stationchefs te Zandpoort en te Zandvoort werden ook door een geschenk vereerd. Van een terugkeer van H. M. nog dit jaar is, meldt men nu weer, niets bekend. De heer Maurits H. Van Lee, onze voormalige landgenoot, is door den koning der Belgen bevor derd tot referendaris bij het ministerie van open baar onderwijs in België. Op sarcastischen toon gispt het Indisch Vaderland de Indische ambtenaren die met de Fransche mail booten naar Nederland terugkeeren, omdat dit „chique" staat. Op die booten echter worden de Nederlandsche ambtenaren, zelfs de hooggeplaatste, Negende Hoofdstuk. De groote zaal bij Lindhof was helder verlicht. Clementine zweefde in een lichtblauw zijden kleed over kostbare tapijten, ontving, begroette en stelde voor. Friede volgde haar als haar schaduw. De heer Lindhof zat in een grooten stoel en ik stond achter hem nu over dezen, dan over genen in lichtingen vragende, die hij mjj vriendelijk gaf. Daar ging de deur weer open en mijnheer Jacobi trippelde naar binnen; hij zag even om zich heen, trad op ons toe en na den ouden heer gegroet te hebben, bleef hij naast mij staan. Nu behoefde ik niets meer te vragenwant Ja cobi gaf mij van alle aanwezigen zulke koddige beschrijvingen dat ik meer dan eens hard op moest lachen. »Ziet gij die blonde, vrij gezette dame vroeg hij. »Ja, die mooie vrouw in het roze zijde." - »Juist die is de koningin onzer feesten, of schoon zij reeds driemaal grootmama is die oude heer is haar echtgenoot, Signor Grillo senior en die blonde jongeling, die juffrouw Lindhof begroet, is Grillo junior, haar bedorven zoontje. Verder op, die dame in het groen is ook een onzer Mes- sineesche grootheden, mevrouw Jogow, ben eer biedwaardige vrouw, die bovendien twee zeer mooie nichtjes heeft, die lichte blondine en die pikante met de grootste onverschilligheid bejegend, ja zelfs met minachting behandeld. Het blad verhaalt hoe den heer Levyssohn Norman zich door den consul een recommandatie brief liet geven voor den kommandant der boot en hoe deze, na den brief gelezen te hebben, den heer L. den rug toekeerde. Bij den maaltijd was hij aan de derde tafel, tusschen jongelui, geplaatst, en toen hij zich be scheiden bij den commissaris beklaagde, kreeg hjj bij den volgenden maaltijd de laagste plaats aan tafel. Heden werd in het raadhuis der gemeente Vlissingen de jaarljjksche algemeene vergadering van aandeelhouders in bovengenoemde maatschappij gehouden, onder voorzitterschap van den president commissaris, den heer Arie Smit, burgemeester van Vlissingen. Aanwezig of vertegenwoordigd waren 36 aan deelhouders met 425 aandeelen, uitbrengende 136 stemmen. Na de opening der vergadering deelde de president commissaris de goedgekeurde balans en winst- en verliesrekening over 1883 mede, waaruit bleek, dat genoemd jaar voor de maatschappij vrij ongun stig was geweest, daar de winst en verliesrekening met een verlies van 151.410.64 is afgesloten. In het verslag van den directeur werden de hoofdoorzaken van dit ongunstig resultaat opge geven. Uit dit verslag worden nader eenige pun ten medegedeeld. Vervolgens werd met algemeene stemmen tot commissaris herbenoemd de heer Wm Pearce te Glasgow, die aan de beurt van aftreding was. Voorts werden door de vergadering als leden der commissie tot het nazien der balans enz., in gevolge art. 29 der statuten, herbenoemd de heeren A. W. L. De Raat en J. Van Raalte jr., beiden te Rotterdam, en tot plaatsvervangers de héeren mr. F. Van Nierop te Amsterdam en J. P, Fokker te Middelburg. Ten slotte kwam in behandeling de beslissing omtrent sub. 2 van art. 29 der statuten, in verband met art. 3 van het erfpachtscontract, goedgekeurd bjj de wet van 8 Sept. 1875 (Staatsblad n° 151). In het 3e artikel dezer wet komt de bepaling voor, dat de erfpachter, toen de heer Arie Smit, wiens rechten en verplichtingen later aan de Mü De Schelde zijn overgedragen, het recht heeft met het einde van het 5», 10e of volgende vijfjarig tjjdvak de erfpacht te doen ophouden, mits hij een jaar te voren daarvan opzegging doe. Bij op zegging rust op den staat de verplichting al het materieel enz. over te nemen op voor den erf pachter voordeelige voorwaarden. Die tjjd van beraad is thans vóór het ingaan van het derde vjjfjarig tijdvak aangebroken. De vergadering besloot om de directie en commis sarissen te machtigen het erfpachtscontract met den staat der Nederlanden vóór of op den 8el! September eerstkomende op te zeggen, indien nl. de onderhandelingen, door het bestuur aan teknoopen brunette. Zij zullen samen de beide Lenore's voorstellen en Weinhold er bij als Tasso." »En die bleeke heer met het zwarte kneveltje vroeg ik. »Dat is mijnheer Van Belitzshi, attaché bij het Duitsehe consulaat; zeer voornaam, zeer stijf, een echt beeld. Hem wordt de blondine toege* dacht en Weinhold de brunette." -- »Zoo, schikt men de partijen vooruit?" Natuur]jjkhier meer dan ergens ahciefs j men zal er voor U ook wel een vinden, ju .'trouw Werner." »Ik dank voor elke bemiddeling." »Ei, ei. Wat zijt gjj kort aangebonden, dat is verrubkeljjk. Zjjt gij reeds in uw rol van Gretchen, mejuffrouw Wie zal de gelukkige Faust zijn?" »Weet gij dan niet gij die alles weet - dat ik er geen zal hebben Ik zit moederziel alleen bij mjjn spinnewiel en Clementine zal achter de schermen der honig von Thule zingen." „Dat is jammer, wjj hadden toch een Faust moeten hebben." „Dat moet gij met Clementine uitmaken, dië heeft alles geschikt." »En Friede, natuurljjkGij weet toch dat juffrouw Lindhof sedert jaren met den procuratie^ houder van haar vader verloofd is 7" „Ik weet nietis het mogeljjk En waaroijj trouwen zjj dan niet!"

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1