MIDDELBURGSCHE COURANT Rijks-Belastingen. PATENTEN. "MFE IJ I L L ETO N.~~ OUDERLOOS. Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Kerknieuws. BIJVOEGSEL Maandag 9 Juni 1884. N°. 134. Middelburg 7 Juni. VAN DE VAN De burgemeester van Middelburg maakt bekend: dat bij hem ontvangen en aan den ontvanger der directe belastingen ter invordering is verzon den bet door den provincialen inspecteur der directe belastingen enz. te Middelburg, den 5en Juni 1884, invorderbaar verklaarde kohier n° 7 van het patentrecht over het 46 kwartaal voor het dienst jaar 1883/84, met uitnoodiging aan ieder, wien zulks aangaat, om, na bekomen kennisgeving van zijnen aanslag, ten spoedigste het door hem ver schuldigde te kwijten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden ingediend. Hiervan is heden afkondiging geschied waar het behoort. Middelburg, den 6 Juni 1884. De burgemeester voornoemd, P I C K De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend dat de patenten over het 46 kwartaal van het dienst jaar 1883/84 ingevuld gereed liggen, en dat tot de afgifte daarvan ten raadhuize zal worden gevaceerd van den 11 Juni 1884 tot den 25 Juni 1884, des Woensdags en Zaterdags van iedere week, des voormiddags van 10 tot 12 uren. De belanghebbenden worden mitsdien aange maand om, binnen den boven bepaalden tijd, de voorschreven patenten in p>ersoon te komen afhalen, bij gebreke waarvan deze door den deurwaarder der directe belastingen, tegen voldoening van tien cent, aan huis zullen worden uitgereikt, terwijl zij zich blootstellen in eene boete te ver vallen van vijftien gulden, indien zij, desgevraagd, hun patent of een afschrift daarvan, niet kunnen vertoonen. Hiervan is afkondiging geschied waar het be hoort, den 6 Juni 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C K De secretaris, J. W. DE RAAD, L. S. Het Vrijdag alhier aangevangen examen van apothekersbedienden is niet gelukkig begonnen De vier aspiranten, die het eerst geëxamineerd werden, hebben zich na het theoretisch gedeelte, op raad der examencommissie, teruggetrokken. llijsinscn, 6 Juni. Nadat de mailbooten van de stoomvaartmaatschappij Zeeland alhier, de Prinsessen Marie en Elisabeth, de noodige her stellingen en verbeteringen hebben ondergaan, terwijl de laatste, evenals de Prins van Oranje en de Prinses Marie, van electrisch licht werd voorzien, is, in den loop dezer week, ook het stoomschip Prins Hendrik, na vier jaar in de vaart te zijn geweest, voor eenigen tijd buiten dienst gesteld tot het doen verrichten van de noodige herstellingen en verbeteringen. Behalve eene algeheele restauratie van het be staande, en de noodige herstellingen aan machine en ketels, welke werkzaamheden door de maat schappij onder eigen beheer zullen worden verricht, zal de tegenwoordige kapiteins-hut tot eene sierljjke en comfortabele Deck-cabin, voor vorste- ljjke en hooggeplaatste passagiers worden ingericht; znllen de rookkamers aanmerkelijk worden ver- Roman van Detlef Stern ZESDE HOOFDSTUK. Oom gaf zijn toestemming en den volgenden avond begaf ik mij, innig vergenoegd, onder ge leide van Leo, het kleine knechtje, naar het Duitsche casino en haalde in het voorbijgaan Cle mentine af. Zij kwam naar beneden met een ouden heer, dien zij mij als haar vader voorstelde en met een jongeren dien zij mijnheer Friede noemde. De oude heer sprak vriendelijk tot mij »Het doet mij genoegen het Dichtje van Paul Werner te leeren kennen; beschouw mijn huis al s het uwe en mijn dochter als uw zuster. Voor uw oom kan ik tot mijn leedwezen niets meer doen hij onttrekt zich aan alles wat mijn vriendschap hem zou kunnen aanbieden, daar hij als een kluize naar leeft. Misschien gelukt het u om hem weer wat gezelliger te maken wij zouden hem alle zoo gaarne weer in ons midden zien." »Was hij dan ooit gezellig „Zeker, hij was lid van het casino zooals de meeste landgenooten hij maakte minstens twee maal in de week een partijtje, evenals ikdoch nadat er eens, door verschil van meening in de pilitiek, onaangenaamheden voorgevallen waren, bleef hjj weg. Het casino was de plaats waar wjj groot en verfraaid, en zal de kapiteins-hut naar de kommando-brug worden overgebracht. Het is ons aangenaam te kunnen vernielden, dat de laatgenoemde werkzaamheden zullen worden uitgevoerd door de Commercie-compagnie te Middel burg, die daarvoor het laagst had ingeschreven. Het onvermoeid streven van de directie der stoomvaartmaatschappij Zeeland, om hare reeds zoo uitstekend ingerichte booten in alle opzichten te doen beantwoorden aan de eischen des tijds, en om in het gerief harer begunstigers te blijven voorzien, verdient te groote waardeering, dan dat wij niet met ingenomenheid van het bovenstaande zouden melding maken. Dit bericht deelden wij gisteren in het kort mee.) Reeds bij de staatsbegrooting voor 1884 ver- klaarde de minister van justitie, dat uitbreiding van het personeel der rechtbank te Amsterdam noodig was. Uit het advies van den president, na raadpleging van een commissie uit de rechtbank, is thans gebleken dat men zelfs verder moet gaan dan aanvankelijk de bedoeling wasuitsluitend van de toevoeging van een vierde kamer wordt afdoende verbetering verwacht. De regeering heeft daartoe nu het voorstel gedaan, strekkende tot aanstelling van 1 vice- president, 3 rechters en 1 substituut-griffier. De officier van justitie toch ziet geen overwegend bezwaar om den dienst van het parket behoorlijk te doen vervullen. Ten betooge van de noodzakelijkheid is een vergelijkend overzicht van den arbeid in 1877, 1881 en 1883 overgelegd. Daaruit blijkt, dat de aangebrachte burgerlijke en handelszaken stegen van 391 in 1877 tot L507 in 1883, de beschikkingen in raadkamer betreffende strafzaken van 2568 tot 3931, de behandelde strafzaken van 1162 tot 1759, enz. Zoowel de Volksstem als de Zuid-Afrika an keu ren zeer af sommige uitdrukkingen van de heeren Du Toit en prof. Kuyper, met betrekking van Engeland. Zulke praatjes, gelijk laatstgemeld blad ze noemt, zijn 't meest berekend om de vijandschap (met de Eugelschen) te bestendigen, welke het zoo noodzakelijk is bij te leggen. Het betreurt het, dat noch door Krüger noch door Smit een woord is gesproken om hunne niet-instemming te kennen te geven. Dergelijke ontboezemingen belemmeren de pogingen om de oorzaken weg te nemen, die ge durig werken tegen de vrije en volledige ontwik keling van het volk van dit land, samengesteld gelijk het is uit verschillende blanke nationaliteiten die, schoon nu nog tot zekere hoogte naast elkander wonende, bestemd zijn om in den natuurlijken loop der gebeurtenissen tot éene natie samen te smelten. Door eene internationale jury werden de navol gende Nederlandsche kunstenaars, wier werken door de bemoeiingen der maatschappij Arti et Amicitiae bijeengebracht en in December 1883 naar de internationale tentoonstelling te Nice opgezon den waren, bekroond J. A. B. Stroebei te 's Gra- venhage en F. G. W. Oldervelt te Amsterdam, met de medaille le klasse (goud); W. C. Nakken te 's Gravenbage, P. J. C. Gabriel te Brussel, J. C, Yan Essen jr te Amsterdam, H. A. C. Dekker te Amsterdam en I. I. Schenkel te Amsterdam, met de medaille 2e klasse (zilver)W. J. Oppenoorth te 's Gravenhage, met de medaille 3e kl. (brons) L. Van Erven Dorens te Amsterdam, I. H. Wijs muller te Amsterdam en I. G. Vogel, te 's Gra venhage, met eene eervolle vermelding. consuls De heer P. J. Van der Aa is erkend en toegelaten als consul-generaal van Turkjje te Amsterdam. min. depart. Benoemd jhr. mr. D. A. W. Van Tets, zaakgelastigde, chef van het kabinet van den minister van buit. zaken, tot Zr M' minister resident te Constantinopeljhr. mr. O. D. Van der Staal Van Piershil, gezantschapsraad bij Z'M' gezantschap te Weenen, tot chef van het kabinet van den minister van buit. zaken en de heer mr H. A. Crommelin, gezantschapsattaché in algemee- nen dienst, tot gezantschapssecretaris bij Z' M" gezantschap te Weenen. adel. Mr Willem Cornelia Mary De Jonge Van jf elkaar tweemaal in de week zagen en nu verloopt er vaak een maand zonder dat ik hem ontmoet.'' Oom heeft, naar het schijnt, weinig vrienden in Messina." »Ik kan wel zeggen geen enkele, behalve zijn biechtvader en mijmet ons beiden is hij hier gekomen; den laatsten opende hij zijn hart, en mij zijn beurs. Hij bezat niet veel, maar ik nog minder en zonder zijn hulp had ik niet kunnen wachten totdat ik die prachtige betrekking kreeg bjj den rijken bankier, wiens eenige dochter later mijn vrouw werd. Uw oom heeft hard moeten werken om vooruit te komenhij begon met een klein kapitaal een eigen zaak en wat hij thans is heeft hij aan zijn ijzeren wil en onvermoeiden ijver te danken." Wij hadden thans het casino bereikt en bevon den ons op een bovenvoorkanier, waar een knecht onze mantels afnam. Leo werd weggezonden,met het bevel om precies om elf uur terug te komen. Nu bracht Clementine mij door een groote zaal naar de leeskamer, waar reeds eenige lezers op ons wachtten. De heer Friede, procuratiehouder van het huis Lindhof, stelde mij aan het gezelschap voor en ik hoorde zooveel vreemde namen, dat ik er eerst later achter kwam aan wie zij be hoorden. Er was echter een persoon die mij in het oog viel: de jongeman, metderoode wangen, dien ik op het kantoor bij oom gezien had en daar ik den naam Jacobi vernomen had, paste ik dien op hem toe. Tot mjjn verbazing merkte ik echter nu eerst dat Lij bjj na spierwit haar had Ellemeet te Oostkapelle, is met al zjjne wettige, zoo manneljjke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel verheven. (Zie Laatste berichten van gisteren.) belastingen. Aan P. J. Bisdom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger der reg. voor de gerechtelijke en administratieve akten te 's Gravenhage, behoudens aanspraak op pensioen. leger. Benoemd bij het wapen der cavalerie: bij het 2® reg. huzaren, tot len luit., de 2e luit. H. D. Twiss, van het korps; bij het 3° reg. hu zaren, tot majoor de ritmeester F. IJpey, instruc teur bij de rij- en hoefsmidschooltot ritmeester de la luit. C. M. Sprenger van het korps. Bij het wapen der artillerie benoemd tot kapitein, bij zijn tegenwoordig korps, de eerste luitenant P. J. Margry, van het 2e reg. vest.-art. Benoemd bij het leger in Nederl.-Indië, tot off. van gezondh. 2e kl., de voor dat leger opgeleide militaire studenten (artsen) W. F. V. Sterk en B. H. Rouffa.er. De 2e luit. M. Van der Meer Mohr, van liet 8e reg. inf., is in zijnen rang en ouderdom in dien rang overgeplaatst bjj het wapen der infanterie van het leger in N.-I. Als een oogenschjjnlijk afdoend bewijs voor het steeds voortdurend gebrek aan onder wijzers wordt ons nit Baarland gemeld, dat na herhaalde oproepingen tegen eene jaarwedde van f 650, ook na de pas gehouden examens, geen enkele sollicitant zich heeft aangemeld. 't Ligt echter enkel en alleen aan de afgelegen heid dier gemeente, den verren afstand van Goes, want voor vacaturen in steden en ook in kleine gemeenten, dicht bjj steden gelegen, zjjn sollicitanten te over, ook tegen lager jaarwedde. Men denke slechts aan 's Heer Hendrikskinderen, waar eenigen tjjd geleden ook met het oog op de nabjjheid van Goes tegen eene jaarwedde van 600 meerdere sollicitanten waren. De heer mr A. F. De Savornin Lohman, lid der tweede kamer voor Goes, heeft Vrjjdag in de Schotsche zendingskerk het hoogleeraarsambt in de rechtsgeleerde faculteit van de Vrije Universi teit (op gereformeerden grondslag) aanvaard. Hij hield een uitvoerige rede ten betooge dat „Gods Woord hoogste wet" behoorde te zjjn, ook als grondslag van den staat, geljjk voorheen het geval waB. In de kerken der Israëlitische gemeenten zullen, behalve de gewone gebeden voor het wel- zjjn van de leden van het koninklijk huis, ook bjjzondere gebeden worden gehouden tot herstel van Z. K. H. prins Alexander, prins van Oranje. Dit is ook heden in de synagoge te Middelburg geschied. Bedankt voor het beroep naar Colijnsplaat door de heer J. G. Steenbeek te Kethel. De heer C. J. Lammerink, pred. te Sluis beroepen naar Middelburg, heeft ook toezegging van beroep naar de Herv. gemeente te Katwijk a/Zee ontvangen. Op het zestal naar Delft staan de heeren C. J. Lammerink te Sluis en C. B. Oosthuys te Harderwjjk. Te Vlissingen werden aan 94 aanvragers 396 stuks planten van wege de vereeniging Floralia uitgereikt. In tegenstelling met het vorige jaar waren de planten thans zeer flink en is 't te be treuren dat de belangstelling niet grooter is geweest. Zondag kan te Vlissingen weder een strain de plaisir" uit België verwacht worden, 's Morgens te 8 uren vertrekt de Telegraaf III van Antwerpen. Twee landloopers, uit Belgie afkomstig, die in de omstreken van Tholen het velen boeren lastig maakten zijn Donderdag middag, na zeer veel moeite, door den gemeenteveldwachter Naere- bout te Tholen op de hofstede van C. Bierens in verzekerde bewaring genomen en daarna over de grenzen gebracht. Tot heden toe zjjn er te Tholen geene gevallen van besmetteljjke keelziekte (Diphtheritis) bijge komen, terwijl de ljjders bijna allen hersteld zijn. Gelukkig heeft de ziekte geen kwaardaardig karak en alleen aan het achterhoofd een kleine zwarte vlok, waaraan men zien kon hoe de kleur vroeger geweest was. Clementine zag zeker mjjn verbaasden blik, want zjj fluisterde mij in het oor. Hij heeft den Fransch-Duitsehen oorlog mee gemaakt, en werd aan het hoofd gewond; is dat niet erg interessant Dat was het zekeren het bleek vooral zoo te zjjn in de oogen van juffrouw Mathilde Eisen- schmidt, een groot, knap meisje, dat zóo met den jeugdigen grijsaard vervuld was dat zij geen enkelen blik voor mij overhad. >Zjjn wjj allen bijeen?" vroeg mijnheer Friede. Allen present!" was het antwoord. Ik dacht dat men nu om de tafel zou plaat9 nemen en elk zijn rol zoo goed en zoo kwaad als het kon zou lezen, zooals op onze kransmaar dat was mis. Wij begaven ons naar de groote zaal, waar zch aan het einde een tooneeltje bevond, waarop beweegbare schermen en eenige lage divans ston den. Hier namen wij plaats en de boeken werden verdeeld. Heeft iedereen zjjn rol?" vroeg mijnheer Jacobi „en welke rol hebt gjj juffrouw Werner toegedacht >De mjjne", zei Clementine, »ik heb Debora acht dagen lang bestudeerd, maar san mij niet met dat karakter vereenzelvigen, ik ben tevreden met de Joodsche vrouw ter aangenomen. Behalve de scholen, worden ook de buizen, waar ljjders zjjn, gedesinfecteerd. Gedurende de Pinksterdagen zijn door den stoomtram Bergen op Zoom—Tholen ruim 1900 personen vervoerd. Te Sluis werd een ingezetene, bij openbaren verkoop, eigenaar van een paar prachtige glazen bekers met deksels voorzien. Op de eene staat gegraveerd Willem Karei Hendrik Friso, Prins van Oranje en Nassau, en diens portret en buste; op de andere de goede vrindschap. Daarenboven zjjn op beide maconnieke teekenen gegraveerd. Te Aardenburg, vierden Woensdag Jacobus Versprille en Lora Hendriks hun gouden bruifoft, omringd door hunne kinderen en kleinkinderen. In de straat waarin zij woonden wapperden tal van vlaggen. De ouden van dagen ontvingen talrijke blijken van belangstelling en ook aan stoffelijke bewijzen ontbrak het niet. Des avonds werd hun door de muziek-societeit Aardenburgsche fanfaren eene serenade gebracht. Onder de tenten, die de kermis te IJzendjjke bezochten, behoorde ook die van het zich noemende Noord- en Zuid-Hollandsch tooneelgezelschap, onder directie van mevr. de wede Bakker. Van deze omstandigheid besloten de onderwjjzers der open bare scholen gebruik te maken om den school kinderen een aangenamen middag te bezorgen. Zij boden daartoe bij de meeste ingezetenen eene ljjst aan en mochten zich verheugen in eene op brengst, die hen in staat stelde meer te doen dan aanvankeljjk het voornemen was. Donderdag middag te 2 uren vereenigden zich de schoolkinderen, ruim 450 in getal, in de openbare school en togen voorafgegaan door muziek, eenige straten door, om spoedig plaats te nemen in de schouwburg tent, die juist groot genoeg bleek. Daar werden achtereenvolgens vertoond eene kleine vaudeville, marionetten en pantomime, alles tot groot ge noegen der kleine toeschouwers. Na afloop hier van wachtte hun tot slot eene voorstelling door eenige accrobaten. Den onderwijzers Boskamp en Ten Berge komt zoo meldt men ons lof toe, zoowel voor hun denkbeeld als voor de uitvoering ervan evenals aan het achttal landbouwers, die de kin deren der 2e openbare school met hunne wagens naar het dorp voerden. Een landbouwer uit Zeeland was met de Pinksterdagen te Rotterdam, om eenige betalingen te doen en daarna met zjjn meisje Pinksteren te vieren. Toen hjj eenige^betalingen gedaan had, miste hij zijn portefeuille met 8000. Hjj deed onderzoek en aangifte bij de politie, maar tevergeefs. Toen hjj echter thuis kwam, vernam bjj dat men daar de portefeuille met de geheele waarde aan geld reeds ontvangen had. Wie het geld gevonden en aan den verliezer teruggezonden had, is onbekend, maar hoogatwaarschijnljjk heeft de eerlijke vinder op een papier of iets dergelijks in de portefeuille den naam en het adres van den verliezer gelezen. Uit het verslag, uitgebracht in eene te Brussel gehouden algemeene vergadering van aan deelhouders in de Naamlooze vennootschap voor de Exploitatie der Internationale Amste'damsche ten toonstelling blijkt, dat de verpachtingen hebben opgebracht 148.984 francs, de abonnementen 87942 fr., de catalogussen 19.599 fr., deentrées 1.388,334- fr., de speciale entrées 1089 fr., de plaatsruimte 1.729,885 fr. en de schilderijen 2916 fr. De netto winst bedroeg 87.861 fr. of even f 40.000, behalve de winsten der loterijdie nog niet opgegeven zjjn. Aanstaanden Dinsdag zal de keizerin van Oostenrjjk Amsterdam verlaten. Uit den brand van het schip met petroleum van U. G. Hazewindns, op 30 Maart 11. nabjj Kage, is gevonden eene tabaksdoos, waarin onge veer 700 aan verkoolde bankbiljetten. Deze is met den inhoud indertijd opgezonden aan de directie der Nederlandsche bank. Twee bankbil jetten, éen van 200 en éen van 100, zijn daaruit herkend, waarvoor aan Hazewindns 300 zullen worden uitgekeerd, welke gelden hem zeer ten goede zullen komen, ook met het oog op de groote schade door hem tengevolge van dien brand geleden. In het Panopticum te Amsterdam is men druk in de weer met de samenstelling van een Dus moest ik Debora lezen. Verbeeld je Marie, mijn lievelingsheldinDie vrouw, die zoo vurig bemintzoo gloeiend haat en ten slotte toch vergeeft I Mijn hart klopte van blijdschap. Degenen die niet meededen vormden het publiek en ik zag hoe aller oogen op mij geves tigd warenmen vond het zeker erg brutaal dat ik zoo maar in eens, onvoorbereid, die moeielijke rol op mij durfde te nemen. Maar niemand wist dat ik haar van buiten kende. Het waren bjjna al te maal uitstekende lezers, die geheel in hunne vollen thuis warenzij zouden mjj dus ook hooge eischen stellen, maar ik voelde dat ik tegen hen opgewassen was. OMarie dien avond heb ik zooveel succes behaald, dat mijn arm hoofd ex- van duizelde. Na elk tooneel klonken er luide bravo'sin elke pauze prees men zich gelukkig met die nieuwe aanwinst en ten slotte bood mjjn- heer Jacobi mjj een bouquet maandrozen aan, dien hij in allerjjl in den tuin was gaan plukken. Clementine omarmde mij en fluisterde »Ik ben trotsch op u, kleine Paula; ik mag u immers wel bjj den naam noemen Ik knikte slechts, want spreken kon ik niet. Ohet is zoo heerlijk om door iedereen vertroetelden gefeteerd te wordenzoo iets was mjj nog nooit overkomen en geen wonder dat mjjn hoofd op hol raakte. Ik was echter toch nog kalm genoeg om op te merken dat een jonge blonde man, die de rol van den predikant gelezen had en dien iedereen zeker daarom dotniné noemde, zich buiten al die loftuitingen hield. Toen het stuk uit was stond

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 5