133. 127® Jaargang, 1884. 7 Juni. Zaterdag Middelburg 6 Juni. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Rechtszaken'. 5 Dit blad verschijnt dagelijks> met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent; Advertentiërr 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.; van 1 -7 regels f 1,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: MIDDELBURGSQR OOIRAM Agenten voor dit blad zijn te YlissingenP.G.de Veij Mestdagh, te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen; F. van der Peijl, te Zierikzee; A. C. de Mooij, te Tholen; W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe en Cie., John F. Jones, opvolger Omtrent den toestand van den kroonprins maak ten wij gisterenavond te acht uur nog zooveel mogelijk bekend dat die sedert den voormid dag verergerd was. De krachten waren, tenge volge van bijgekomen diarrhee, afnemende. Heden luidden de berichten gelukkig gunstiger- Dezen morgen seinde men ons Het bulletin der geneesheeren, te half twaalf uur uitgegeven, meldtOfschoon de nacht verre van rustig was, geven de verschijnselen geen redenen tot meerdere bezorgdheid. Te 4.26 berichtte men onsde toestand van den kroonprins is rustig. De Staatscourant maakte gisteren voor het eerst melding van de ziekte van den kroonprins en zal geregeld de bulletins bekend maken. Z. M. de koning was voornemens naar Den Haag te komen, doch op raad van zijn eigen geneesheer en de hem behandelende artsen, zal hij voorloopig nog zijn kuur niet staken. Aan het Hbld meldt dr. H. J. Vinkhuyzen het volgende: Voor ongeveer 14 dagen klaagde Z. K. H. prins Alexander over hevigen dorst, pijnen in de lede maten, volslagen slapeloosheid en gebrek aan eetlust. Deze verschijnselen namen bij den dag toe en werden weldra vergezeld door steeds klim mende koorts. Verscheidene dagen koesterde men de hoop alleen een vorm van febris gastrica voor zich te hebbende steeds toenemende koorts en ingewandsverschijnselen bewezen onwederlegbaar Dinsdag jl., dat het ziekteproces was febris typhoidea, een ernstig ziekteproces dat vooral door zijn langen duur gevaar aanbiedt. Niet genoeg kan men zich verheugen, dat op dit oogenblik 5 Juni 11 u. 16 m. 's av. geen ernstige complicatiën bestaan. Komen die niet, zoo is het te verwachten dat de eerstkomende veertien dagen gelukkig zullen worden doorworsteld. God geve dat de op dat tijdstip te verwachten keering van gunstigen aard zij Volgens Het Vad. gebruikt de prins, behalve ezelinnemelk, geen noemenswaardig voedsel. Hij is steeds helder van geest, acht zijn toestand niet gevaarlijk, neemt kennis van alle blijken van belangstelling die hem worden geschonken en gaf persoonlijk last om aan de verschillende hoven zijn bijzondere erkentelijkheid te doen betuigen voor de zeer gewaardeerde deelneming. Zekere X. deelde in het Dagblad van gisteren het volgende, waarop hij eenige opmerkingen liet volgen, mede Een fatsoenlijk jeugdig meisje, te 's Gravenhage dienende, was haar moeder, op een dorp in Zee land wonende, gaan bezoeken en kwam den 2eu Mei te 's Gravenhage terug in haar nieuwen dienst. Den 24en Mei werd zij aldaar, op grond van een bevel van den officier van justitie te Middelburg, gearresteerd, onder verdenking van een diefstal welke den 6en Mei in Zeeland was gepleegd. Aangezien echter terstond bleek, dat zij de schul dige niet kon zijn, daar zij sedert den 2en Mei haren dienst niet verlaten had, werd zij niet, zooals bet bevel luidde, naar Middelburg gezonden, doch, öp order van den officier van justitie in de resi dentie, naar het buis van arrest overgebracht. Aldaar wilde men haar gevangeniskleeren aan trekken, doch in het bewustzijn harer onschuld verzette zij zich hiertegen zoo zeer, dat men er van afzag. Evenwel werd zij opgesloten in een vertrek met naar de straf koloniën veroordeelde bedelaarstere, in welk gezelschap zij 24 uren moest verkeeren, waarna men haar naar huis liet gaan met de mededeeling, dat er een abuis had plaats gehad. Deze mededeeling namen wij ook met het oog op het ongerijmde van een deel van het be richt nog niet op. Wij wilden liever een dag daarmee wachten in de hoop dat de daarin ver melde feiten tegenspraak zouden ondervinden. Dit is echter niet geschiedzelfs een door ons beden ingesteld onderzoek in de residentie zelve geeft ons geen aanleiding om het bericht tegen te spreken Toch komt het ons ongelooflijk voor en ver klaarden bevoegde personen ons dat bet daarin meegedeelde niet geheel juist kan zijn. Opheldering is daarom gewenscht. Want wat bierhij al of niet waarheid is dienen wij te weten, vooral in het belang der waardigheid van de justitie. Daargelaten de vrij belachelijke neiging om in Jeder> op soms zeer ongemotiveerde verdenking, in hechtenis genomen persoon dadelijk een schuldige te zien, dient toch gezorgd te worden dat ten minste niets anders plaats heeft dan diens vrij- heidsberooving. Zulk een persoon op te sluiten met allerlei geboefte mag zeker niet gebeuren in ons land, waar men steeds roemt op zijne vrijheid. Zondag, des namiddags te twee uren, zal op het Molenwater eene muziekuitvoering door het korps der d.d. schutterij plaats hebben. Het programma is samengesteld als volgtmarsch uit Attalia, van Mendelssohn; wals, van Metra; ouverture, van Kéler Béla potpourri, van Le Cocq Paraphrase, van Otto Scène uit Don Pas quale-, van Donizetti; Finale uit Jeanne d'Arc, van Bor- dère en Halleluja van Handel. Vlissirag-en, 6 Juni. De punten van be handeling voor de algemeene vergadering der koninklijke maatschappij De Schelde, welke op Woensdag 11 Juni e. k. in de raadzaal alhier zal worden gehouden, bestaan in Mededeeling goed keuring balanswinst- en verliesrekening over 1883; verslag van den directeur; benoeming commissarissen en der commissie tot het nazien der balans, winst- en verliesrekening, en beslissing aangaande sub 2 van art. 29 der statuten betreffende opzegging van het erfpachtscontract, hetgeen na elk vijfjarig-tijdvak moet geschieden. Naar wij vernemen zal, in verband met het ontwerpen van bouwplannen voor een eventueel te maken badhotel, een architect eenige badplaatsen bezoeken. Mans weert, 5 Juni. Gedurende de laatste zes maanden werden aan het rijkstelegraafkantoor alhier behandeld 3504 telegrammen, tegen 3077 in dezelfde maanden een jaar vroeger. Yan de gelegenheid tot telegrapheeren wordt vrij geregeld gebruik gemaakt in de uren, dat het kantoor vroeger (voor 1 April jl.) gesloten was; namelijk van 89 uren voor-en van 122 en 79 uren namiddags. De invoering van den doorloopenden dagdienst blijkt dus inderdaad in eene behoefte te voorzien. Ter leuzen, 6 Juni. Aan den heer dr P. D. Buijze alhier is eervol ontslag verleend als ge meente-geneeskundige, en wel tegen 1 Juli a. s., den dag waarop hij vóór 6.0 jaren zijn genees kundige loopbaan te Ter Neuzen begon. Stavenisse, 6 Juni. In eene dezer dagen gehouden vergadering van ingelanden van den polder Oud-Kempenshofstede is de heer Corn. Droogendijk, die als gezworen dit jaar moest af treden, weder tot eersten candidaat gesteld. De heeren H. Van 't Hoff en L. G. Tuijnman werden respectievelijk tot 2en en 8en candidaat benoemd. In eene dergelijke vergadering van den polder Nieuwen, annex iStavem'sse-polder, werd de heer Joh'. C. Luijk, het aftredend lid, als gezworen weder als eersten candidaat gesteld en werden de heeren Corn*. Stoutjesdjjk en A. L. Vroon respectievelijk tot 2en én 3en candidaat benoemd. In een e vergadering van ingelanden van 't wa terschap Stavenisse is besloten, teneinde een beteren afvoer van het binnenwater te verkrijgen, behou dens boogere goedkeuring, over te gaan tot het plaatsen van een beweegbaren getij wachter aan de nieuwe buitendeuren der zeesluis te Stavenisse. De meestoof alhier, sinds vele jaren geljjk de meeste barer zuster-inrichtingen tot stilstand ge doemd, zal in den loop van den zomer worden verkocht. Onder meer andere personen zijn ter naturalisatie voorgedragen de heeren J. Yael, landbouwer te St. Jansteen, en A. J. Couprant, mechanicien te Bergen op Zoom; de eerste is van Belgische, de tweede van Fransche afkomst. Het Berliner Tageblatt brengt hulde, aan de nagedachtenis van mevrouw SchorerGuye, de echtgenoote van jhr J. H. Schorer te Berlijn. De overledene was om haar liefdadigheid en haar onvermoeid bevorderen van al wat goed en edel is in hare woonplaats algemeen geacht. Bjj de tweede kamer is ingekomen het wets ontwerp tot het sluiten van een 4 pets. leening van hoogstens 60 millioen. Na te hebben aangewezen, dat vlottende schuld wel voordeelig maar in tijden van crisis zeer be zwaarlijk is, merkt de minister op dat met 35 a 40 millioen de grens daarvan moet en weldra zal zijn bereikt. De schatkist bevat thans niet meer dan noodig is voor de betalingen van een enkele maand. Het doel dezer leening is nu geen ander dan om de vlottende schuld in te trekken en in. het kas-tekort te voorzien, alsook de nog open staande begrootingstekorten weg te nemen over de jaren 1882, 1883 en ten deele 1884. Het tekort 1882 is te stellen op 13,600,000, dat over 1883 te ramen op 27,000,000, dat over 1884 op f 24,600,000, samen 65 millioen. Daarvan zijn besteed 40 millioen voor spoorwegen, 13^ millioen voor waterwegen en 6 millioen voor vestingbouw het deficit van '82 werd nagenoeg geheel door buitengewone uitgaven veroorzaakt. De regeering is van oordeel niet meer geld' te moeten opnemen. Een groote leening zou alleen raadzaam zijn als daardoor voor een zeker aantal jaren leenen overbodig werd, doch die zekerheid bestaat niet, want er is niet te ramen wat noodig zal zijn. Na deze leening zullen nu nog ongedekt blijven 5 millioen Ned. en 7 a 8 millioen Ind. begroo tingstekorten. De Indische tekorten wenschto men buiten beschouwing te laten met het oog op de plannen ten aanzien van Indie's geldmiddelen. Yóor rente zal in 1885 nu 1| millioen meer noodig wezen; de staatsinkomsten zullen dat jaar dus minstens millioen hooger moeten zijn. De omstandigheden, die in Febr. '83 de rentetype 4 deden aannemen, zijn sedert niet veranderd. De minister wenscht bevoegd te blijven de leening ook buiten openbare inschrijving te plaatsen. Om mislukking te voorkomen, dus in bet belang van het krediet, kan anders de koers niet zoo hoog mogelijk zijn. Dat doet zich nu niet voor bij onderhandelingen met bankiers, welke uit haren aard geheim blijven. De bevoegdheid om ook inschrijvingen grootboek te nemen wordt weder voorgesteld. De vrees dat de staat boven pari zou moeten koopen behoeft toch voor de eerste 20 jaren thans niet te worden gekoesterd. Ongeveer Augustus zal de opbrengst der leening in 'e lande kas zijn gestort. Een som van 18 millioen wordt aan de middelen voor het loopende jaar toegevoegd. Volgens de N. Preuss. Zeitung komt in de con ventie niet Nederland over den letterkundigen eigendom het volgende voor Ingevolge art. 1 zullen de auteurs der werken van literateur of kunst, onverschillig of deze al dan niet zijn openbaar gemaakt, in beide landen wederkeerig de voordeelen genieten, die aldaar ter bescherming van zoodanige werken wettelijk zijn of zullen worden toegekend. Volgens art. 4 zal er wederkeerig vrijheid be staan om uittreksels of gedeelten openbaar te maken van een werk, dat voor de eerste maal in het andere land wordt uitgegeven, mits deze uitgave nadrukkelijk voor school-gebruik bestemd en ingericht, of van weten schappe! ij ken aard is. Evenzoo zal men chrestomathiën, samengesteld uit brokstukken der werken van verschillende schrijvers, wederkeerig kunnen uitgeven, mits onder vermelding van de namen der schrijvers, of van de bronnen waaruit die stukken verkregen zijn. De bepalingen van dit artikel zijn niet toe passelijk op muzikale compositiën in verzamelingen ten gebruike van muziekscholen, zoodat het over nemen van zoodanige compositie zonder toestem ming van den componist wordt beschouwd als ongeoorloofden nadruk, Art. 5 bepaalt, dat artikelen uit bladen of tijd schriften, al of niet betaald, in het andere land mogen worden overgenomen. Hiervan zijn uit gezonderd feuilletons, romans, alsook artikelen over wetenschap of kunst, onderteekend met den naam des schrijvers. Diezelfde uitzondering geldt ook voor groote artikelen in bladen of tijdschriften, wanneer de schrijver of uitgever van het oorspron kelijke stuk het nadrukken verbiedt. Dit verbod zal echter niet gelden voor artikelen van poli- tieken inhoud. Volgens art. 8 geldt de bescherming, omschreven in art. 1, ook voor dramatische öf dramatisch- muzikale werken, onverschillig of zij al dan niet zijn uitgegeven. Art. 10 bepaalt, dat de schrijvers in het eene land gedurende tien jaren na de met hunne toe stemming in het andere land verschenen vertaling hunner werken het uitsluitend vertaalrecht be houden. Invoer, uitvoer, verspreiding, verkoop en te koop aanbieding van nadruk of onbevoegd na maaksel is in beide landen verboden, onverschillig of die exemplaren afkomstig zijn uit een der beide landen of uit een derde land. Volgens art. 17 wordt de conventie gesloten voor den tijd van zes jaren. De Globe van Juni bevatDe maarschalk Bu- geaud, hertog van Isly. De vereering der dooden bij sommige volken. De sage van docter Faust. Afl. 10 en 11 van Bladen voor opvoeding en onderwijs bevatten Hendrik Wester (eene bladzijde uit de gesch. der paedagogiek) door A. Yan der Plaats. De gemeenschappelijke snijlijn van twee cirkels, door A. J. Duyfjea. Eene goede belofte, door W. Gosler. Transpiratie bij de planten, door G. Weghuis. De ontwikkeling onzer aarde (vervolg), door J. Prins Mellema. Omgekeerde evenredigheden, door J. Th. Closse. Diesterweg, III, (slot) door J. Geluk. Onderwijs in de ge schiedenis, door A. M. Kollewijn Nz. Voor en door onze lezers. Bladvulling, door H. J. Kreb- bers en over het geheugen door J. Geluk. De Indische Gids van Juni bevatHet animis me bij de volken van den Indischen Archipel, door G. A. Wilken. De ontwikkeling der Indische officieren en de comptabiliteit. Billiton in het begin dezer eeuw. Kunnen er weer batige saldo's komen? De entrée van den minister Sprenger van Eijk. Critische overzichten: Van Karta Winata's Soendaansch-Holl. samenspraken, door K. F. Holle; van handelskaart van Ne- derlandsch-Indië, door V. K.van C. Schafer's de militaire bureaukratie en mijn ontslag, door V. K.- van J. De Louter's handl. tot de kennis van het staats- en administratief recht in N.-I. door Jhr. Mr. J. K. W. Quarles van Ufford. Berichten omtrent de suikerindustrie in Martinique 1882. Met uitsl. tabel-Madagacar. Eene schets door J. L. F- Schneider. III. consuls. Aan den heer H. H. De Vos is, op verzoek, eervol ontslag verleend uit de betrekking van vice-consul der Nederlanden, werkzaam aan het dep. van buitenl. zaken de heer A. J. Reekers, vice-consul der Neder landen, laatst werkzaam geweest aan het consu laat der Nederlanden te Parijs, is geplaatst aan het dep. van buitenl. zaken en de heer W. L. Bosschart, te Amsterdam, is benoemd tot leerling consul. rechterlijke macht. Benoemd tot ambtenaar van het O. M. bij de kantongerechten in het arr. Zutphen, ter standplaats Zutphen, mr. D. Engelberts, te Vorden. Benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Druten mr. Th. Thooft, advocaat en procureur te Tiel. Benoemd tot substituut-griffier bij de arr. recht bank te Maastricht mr. J. A. M. M. Peyls, advo caat en procureur aldaar. universiteiten. Aan dr. J. J. P. Valeton is eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijks-UDiver- siteit te Groningen, met dankbetuiging en tot leeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan gemelde universiteit, om onderwijs te geven in de geschiedenis van den Israëlitischen godsdienst, de Iraëlietische letterkunde en de uitlegging van het oud testament, benoemd dr. G. Wildeboer, pre dikant te Heilo. burgemeesters. Met ingang van 15 Juni a. s. is aan J. M. De Smidt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Schoondijke. koloniën. Benoemd tot lid van de algemeene rekenkamer van Nederlandsch-Indië de heer H. Van Alphen J.Rzn., thans tijdeljjk lid van ge noemd college. Benoemd tot lid der commissie belast met het afnemen van het examen in de Hoogduitsche taal, die zitting zal houden te Utrecht, de heer F. G. De Liefde, leeraar aan de R. H. B. S. en het gymnasium te Middelburg. Zie laatste berichten van gisteren Aan de openbare lagere school te Sluiskil, gemeente Ter Neuzen, zijn benoemd: tot onder* wijzer de heer A. Scheffelaar Klots, en tot onder* wijzeres, mej. M. H. Tauber, beiden te Amsterdam, Benoemd tot onderwijzer te Lange Ruige Weide, de heer A. De Hullu van Zuidzande. Te Gadzand is tegen 1 Juli aan den heef A. F. Wisse, op zijn verzoek, eervol ontslag ver* leend als hoofd der school. Voor die betrekking hebben zich drie sollicitanten aangemeld. Te Sluis is tot hoofd der school met den bjj bel benoemd de heer P. Holtman,- te Bedum. Kantongerecht te Goes.- Heden (Vrjjdag) zijn veroordeeld C. E. v. d. S te HoedekenskerÈe, wegefis over- treding van het reglement tegen hard rijden, tof 3 boete subs. 1 d. gev. N. J. te Goes, wegens dronkenschap, tot 1 boète subs. 2 dagen gev. O. v. d. V. te Wolfaartsdijk, 'P. L. G. té Hoede* kenskerke, C. H. te Kapelle en J. De K. te's Gra venpolder, wegens dronkenschap, tot 0.50 boete subs. 1 dag gev.C. T. te Nieuwdorp, wegens vervoer van wild in gesloten jachttjjd, tot 0.SÖ1

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1