Laatste Berichten. Onderwijs Kerknieuws. Marine en Leger. Gemengde Berichten. pinp ei V erplitlip in Zefilanl. Burgerlijke stand. Staten-Generaal. Mbo; Indische begrooting. Vrolik, de tegenwoordige directeur-generaal, en de heer Maarschalk, oud-directeur der staatsspoorwegen op Java. Het advies van den raad van toezicht op de spoorwegdiensten schjjnt ditmaal niet te zijn in gewonnen. Op de aanstaande algemeene vergadering zal de benoeming geschieden men verzekert ons dat de herkiezing van den heer Yrolik zoo goed als zeker is. Het monument ter nagedachtenis van mr. Groen van Prinsterer en zjjn echtgenoote is gisteren onthuld. De tentoonstelling van voorwerpen van kunst en smaak, die ten behoeve der Louisa-stichting zullen worden verloot, werd Zaterdag middag in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam geopend, en maakt een allergunstigsten indruk 6000 prijzen zjjn keurig gerangschikt. Tot het nemen van loten werd nog in het bjjzonder opgewektde deelneming voldeednog niet aan de verwachting. In onze omgeving vond men over het geheel voor deze nuttige zaak warme ondersteuning. Aan het verslag over 1883 der nationale levens- verzekering bank te Rotterdam is het volgende ontleend. In het jaar 1883 is op nieuw het verzekerd bedrag aan kapitaal eenigszins toegenomen, en kon het standpunt der maatschappij, te midden der steeds nog toenemende concurrentie, wederom worden gehandhaafd Het bedrag, aan kapitaalsverzekering voorgesteld, beliep 1,194,362,— tegenover 1,174,106,-— in 1882. (De spaarkas is in deze bedragen niet begrepen). Het door sterfgevallen uitgekeerd bedrag bleef ook dit jaar beneden de wiskundige raming. De uitkomsten over 1883 waren de volgende 2017 verzekeringen by overljjden met 1,031,156, 84 verzekering van kapitaal met 61,487,of 2101 verzekeringen met ƒ1,092,643,— Benevens 11 verzekeringen van toekomstige Ijjfrente ƒ3,171,—,102 van werklieden-pensioen ƒ1,733,45 of 113 verzekeringen met 4,904,45 11 verzeke ringen van dadelyke lijfrente a ƒ2,996,05. Bovendien werden nog eenige andere verzeke ringen gesloten. De in het eerste jaar op de nieuwe verzekeringen te betalen premiën bedroe gen 48,203,58, terwyl aan gestorte premiën in eens werd ontvangen 26,502,61 en afbetaalde polissen werden verleend voor 33,030,69. Een door den gouverneur van Atjeh en onder- hoorigheden, onder dagteekening van 20 April, verzonden telegram luidt als volgt Gisteren gevochten by Biloel. Onzerzijds éen minder militair gesneuveldkapitein Piekkaart met 18 minderen gewond. Van de laatsten overleed éen kort daarna, kap. Piekkaart schot in het been boven de knie. Vjj- and werd eerst verdreven, doch beschoot bij den terugtocht de troepen op een afstand van 800 tot 1200 passen. Ook onze bondgenooten tegen Ge- dong waren niet gelukkig. 9 April verloren zjj door verraad van volk van Samakoeroek in een gevecht in Gedong 9 dooden en 42 gewonden, behalve een 20tal, die door brand in een gedeelte der munitie ernstige brandwonden kregen. Toch namen zy twee bentings van de Gedongers en hielden zich daarin staande. Onder de gesneuvelden in Gedong is de broeder van den Radja van Tjoenda. Deze laatste en de overige bondgenooten zijn zeer verlangend om wraak te nemen over het door Samakoeroek gepleegd ver raad. De strjjd wordt dan ook krachtig door gezet. Omtrent de iWsero-quaestie valt niets bjjzonders te melden. De heer Van Rees is begonnen met een proef van uitbreiding van het personeel van zjjn kabinet te Buitenzorg. Dit bestaat thans uit twee refe rendarissen, een hoofdcommies, twee eerste com miezen, drie derde commiezen en vier klerken. Men zegt dat, als deze proef voldoet, het veel besproken plan der overbrenging van de algemeene secretarie naar Buitenzorg verdere uitvoering zal krjjgen. De werkzaamheden bjj de algemeene secretarie zullen bovendien vereenvoudigd, en het bureau personeel zal verminderd worden. De examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid tot het geven van lager onderwjjs in de Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen, volgens de wet van 17 Aug. 1878, zullen dit jaar in Augustus worden afgenomen. Zy, die zich aan deze examens wenschen te on derwerpen, moeten zich voor 30 Juni e. k. bjj het departement van binnenlandsche zaken aanmelden. De candidaat J. P. Eringa heeft voor het beroep naar de hervormde gemeente te Gapinge bedankt. Het tweetal voor de vacature bjj de Chr. ger. kerk te Nieuwdorp bestaat uit de heeren Mulder, pred. te Haarlem, en Giels, pred. te Dordrecht. De machinist 1® kl. v. c. J. M. Sporry, instruc teur bjj de opleiding voor machinisten te Willems oord, wordt met 30 Juni a. op nonactiviteit gesteld. Per Zr Ms kruiser 1® kl. Atjeh zjjn uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd de mach. 1® kl. T. c. Fagg, de mach. 2® kl. Offringa, de mach. 3® kl. Griek, Oranje, Van Beek, Hamelberg en Van der Harst en de mach.-leerlingen Van Rees en De Haan, Een marinier van de Hydrawelk schip zooals men weet te Vlissingen ligt, kon gisteren de verzoeking niet weerstaan om zonder verlof een uitstapje naar Middelburg te maken. Op bevel van zjjne chefs moest hjj door de politie alhier worden opgespoord men trof hem dan ook aan in een verdacht huis, doch toen men hem wilde arrésteeren, bracht hjj met een zakmes zich eene ernstige wonde in de borst toe. Des avonds liet zjjn toestand echter toe hem naar Vlissingen te vervoeren. Volgens berichten uit RillandBath is het koolzaad uitgebloeid 't staat bjjzonder zwaar te veld en belooft dus nog al. De jjmkers hebben de bjjen weggehaaldhun oogst moet nog al meevallen. Uien en bieten staan over 't algemeen goed. Men hoort daar nog niets van den worm, die verleden jaar zoo veel schade veroorzaakte. Een polderwerker sloeg Maandag avond in de stationsherberg te Rilland den arbeider P. K. zoo hevig met een bierglas op het hoofd dat men voor zjjn leven vreesde. Gelukkig heeft de genees heer het hevige bloeden kunnen stuiten. Tegen den schuldige is procesverbaal opgemaakt. Men schryft ons: Vele Zeeuwsche land verhuizers naar de Vereenigde Staten van Amerika gaan naar den Staat Michigan en in 't bjjzonder naar de stad Grand Rapids. Toen in 1870 een mjjner bekenden derwaarts vertrok, bedroeg de bevolking van Grand Rapids 16000 inwoners, nu 48000. Door den verbazenden aanwas der bevolking gaat het voor nieuw aankomenden niet gemakkeljjk om werk te bekomen en vertoonen de loonen neiging tot daling, zoodat het in 't algemeen den landverhuizers uit onze provincie zeer aan te raden is zich verder westwaarts te begeven. Voor de vele ingezetenen van ons gewest, die familiebetrekkingen te Grand Rapids hebben, is 't wellicht aangenaam een en ander van die stad te weten. Grand Rapids heeft 280 straten ter gezamentljjke lengte van 150 mjjlen. Er zjjn 10 mjjlen paar denspoorwegen, 25 mjjlen riolen en evenveel pjjpen van de waterleiding. Voorts 34 electrische lampen, wier lichtgevend vermogen met dat van 68000 waskaarsen wordt geljjkgesteld. De kosten daarvan zjjn 860 per maand. Daarenboven branden er nog 683 gas- en naphtalampen, waarvan de kosten 1850 per maand bedragen. De politie bestaat uit 44 en de brandweer uit 57 man. Er zijn 13 openbare schoolgebouwen, 7 brand spuithuizen en 60 brandalarm bussen. De openbare boekerjj bezit 13000 boekdeelen en wordt geregeld bezocht door ruim 4000 personen. In 68 kerken kan men zjjne godsdienstige behoeften bevredigen en er verschjjnen 26 couranten. Er zjjn 548 fa brieken, werkende met een kapitaal van 15 mil- lioen gulden. In deze fabrieken arbeiden 7000 mannen, jongens en meisjes, tegen een gemiddeld loon van 340 Doll. 850 ieder. In het noordwesteljjk deel van den staat Mi chigan zjjn 50000 man werkzaam met het vellen en zagen van timmerhout en met het bereiden van zout. In het jaar 1882 werd in Michigan omstreeks 4000 millioen voet wit pjjnhout afge leverd. Klaagt men in Rusland over de gevolgen der ontwouding, ook in Amerika, misschien lang ia het thans levende geslacht, zal het einde den last dragen, want zonder eenige methode wordt overal op groote schaal en in 't wild gerooid. Uit verschillende deelen van ons gewest meldt men ons dat er gebrek aan water heerscht. Het is te hopen dat spoedig flinke regenbuien aan dat bezwaar zullen tegemoetkomen zonder dat het weêr geheel omslaat. Wjj genieten nog te kort van het heerlyke zomerweder der laatste dageAj Kerkvoogden der Herv. gemeente te Zutfen hebben een weigerend antwoord gegeven op het verzoek der loge Karei van Zweden om de Groote Kerk te mogen gebruiken tot herdenking van den sterfdag van prins Willem I. Door de Amsterdamsche trammaafschappjj werden gedurende de Pinksterdagen 149.554 per sonen vervoerd, zonder bjj berekening der overstap- kaarten. De havenbootjes vervoerden 40.075 passagiers. In een kelderingang in Amsterdam vond men het ljjk van een bejaard man. De justitie onderzoekt de zaak. Bjj een proef, aldaar genomen met het nieuw toestel, van den heer IJzerman te 's Gravenhage, tot zelfredding in geval van brand, brak het toestel, en viel de proefnemer, een oppassend werkman, man en vader van vier kinderen, ruggelings op de steenen. De man ia aan de gevolgen overleden. Een klein verzuim is oorzaak van dit ongeval. Volgens het Vaderland is er rechtsgang met dagvaarding in persoon verleend tegen den heer Tobias te Amsterdam, den vader van de beide voortvluchtige Amsterdammers. Prinses Dolgoroucky, weduwe van czaar Alexander II, is te Scheveningen aangekomen. Onder Zuidbroek geraakte eene 60jarige vrouw onder de tram; hare beide beenen werden stuk gereden en de ongelukkige stierf den vol genden dag. Een andere, reeds bejaarde vrouw, die nimmer in een spoor had gezeten, ging van Hoorn naar Amsterdam, maar werd zoo bevreesd dat zjj 't bestierf. Bjj aankomst in de hoofdstad zat zjj dood in den waggon. De zuil der vrjjheid, die tot aandenken aan de honderdjarige onafhankeljjkheid der Vereenigde Staten van Amerika aan den ingang van den haven te New-York zal geplaatst worden, staat thans geheel gereed in de werkplaatsen van Gazet-Gauthier te Parjjs. Zjj is ongetwjjfeld de grootste bekende zuil, 35 meter groot, terwjjl de arm een fakkel 46 M. hoog in de lucht steekt. De wjjsvinger aan de hand is 2 meter lang. Van binnen leiden trappen naar het hoofd, dat een gezellig kamertje vormt. Het gansche beeld bestaat uit gedreven, mm. sterke koperplaten, die aan elkaar geklonken zjjn. Het geheele gewicht bedraagt 200.000 kg. Het beeld moet meer door zjjne kolossale afmetingen dan door zjjne artistieke waarde treffen. De kosten worden op 2 millioen, anderen zeggen 500.000 frank, berekend, en dit geld werd door inzamelingen in Amerika en in Frankrjjk bjjeengebracht. In Durban loopen geruchten, dat sir Henry Bulwer van plan is af te treden als gouverneur van Natal. De biljartwedstrjjd tusschen Peall en Roberts in het Westminster-aquarium te Londen is geëin digd. De twee kampioenen speelden meer dan een week om 10,000 punten te behalen, de grootste partjj die ooit gemaakt is. Zaterdagavond stond Roberts 9253 en Peall 9843den volgenden avond kwam de eerste slechts 12, de ander tot 9937 vooruit. Maandag maakte Roberts nog wel 146 punten, maar daarna kwam hjj niet meer aan het spel, wjjl Peall den strjjd besliste. Bjj gelegenheid van Garibaldi's sterfdag had den Maandag te Rome eenige manifestaties plaats- De prin3 van Wales, die in Parjjs vertoefde, gaat heden naar Wiesbaden. Donderdag 29 Mei, den eersten verjaardag van den dood van prinses Marianne der Nederlanden, weïd op haar graf te Erbach, in den Rheingau, een gedenksteen geplaatst, welke plechtigheid hare kinderen, prins en prinses Albert van Pruis- sen, prinses Alexandrine van Pruissen (gehuwd met hertog Willem van Meckelenburg-Schwerin) bijwoonden. De president Deiszman hield bjj die gelegenheid een toespraak. Maandag had te Amiens een groot turnfeest plaats, waaraan 70 vereenigingen met 2500 turners deelnamen. De minister Waldeck-Rousseau hield eene feestrede 's Cravenhage. Ten paleize van den kroonprins worden aanhoudend telegrammen ont vangen van den koning, de koningin en andere vorstelijke personen. De koning van België en de keizerin van Oostenrjjk lieten speciaal door hunne gezanten informatiën inwinnen en hunne belangstelling betuigen. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is voortgezet het debat over het voorstel - Van Eek tot wyziging van het reglement van orde. Het stelsel van zelfstandige rapporteurs, in artikel 25 nedergelegd, werd verworpen met 29 tegen 22 stemmen. De heer Van Eek heeft daarop zjjn voorstel ingetrokken. Morgen is de suikerwet aan de orde. Maandag zal de Nisero- interpellatie plaats hebben en daarna de klassen- belasting worden behandeld. Honden. De secretaris van het bewind in Stellaland heeft officieel het gerucht weersproken dat Engeland's oppergezag is erkend. De Trans- vaalsche volksraad vergadert 28 Juli. Portsaid. 250 mariniers zjjn naar Soeakim ingescheept. Berlijn. De keizerin van Rusland ia hier aangekomen en door den keizer ontvangen. Datum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën. 6 Juni. Zierikzee, Hofstede, Moolenburgh. 7 - Ter Neuzen, Koolzaad, Fereken. 9 Middelburg, Onbruikbare bos- Ontvanger der pitaalgoederen, reg en dom. 9 Middelburg, Inboedel, Notarishuis. 10 Vlissingen, Onbruikbare ge Ontvanger der niegoederen, reg. en dom. 10/11» Middelburg, In boedel, Balans, D 4. 11 Buttinge, Inspau, Tak. 14 Arnemuiden, Huizen, Slegt. 16 Vlake, Huizen enz., Rembges. 17 Domburg, Beestiaal enz., Woutersen. 18 v Zandijk, Hofstede, Tak. 19 Middelburg, Huizen enz.. Verhuist. Juli. Berg. op Zoom Buitenplaats, v. d. Ven. Van 24 tot 31 Mei. Goes. Gehuwd J. M. De Coninck, jm. 22 j. met D. E. Polfliet, jd. 18 j. BevallenF. Van Ast, geb. Willeboer, z. L. Grootemaat, geb. Van de Kreeke, z. H. C. Oranje, geb. Meyers, z. H. M. De Wolf, geb. Robjjn, d. J. J. Viergever, geb. Blom, d. OverledenP. Van Leerdam, man van D. De Pujjt, 63 j. tweede Ki-mer. Voorloopig verslag. Sommige leden vernamen de optreding der heeren Sprenger van Eyk en Van Rees met be vreemding; h. i. had de minister Heemskerk mede moeten aftreden, in stede dat hy het bestuur van Indië toevertrouwde aan mannen die hy als at- brekers beschouwde. Ging het kabinet over tot de politiek van den heer Van Reesof trad de nieuwe minister toe tot de beginselen van zjjn voorganger Kon, vraagde men daarom, de mi nister nu onderschrijven wat zjjn ambtgenoot voor binnenl. zaken op 20 Maart zeide Men vroeg openhartige en ondubbelzinnige verklaringen. Andere leden ontkenden de kabioetsquaestie het optreden van den heer Van Rees goedkeurend, hadden zjj over het algemeen met genoegen van deze begrooting kennis genomen en bleven met vertrouwen de daden van het tegenwoordig bestuur te gemoet zian. Een derde groep beschouwde deze begrooting als kredietwet en wenschte vooralsnog een afwach tende houding aan te nemen, behoudens alleen het beleid in zake Atjeh. Vrjj algemeen wenschte men 's ministers in zichten te vernemen omtrent den toestand in Atjeh en de daar te volgen gedragsljjn. Men verzocht een onomwonden uiteenzetting, zoo noodig in ge heime zitting, van verschillende tot dusver niet bekend geworden feiten, o. a. aangaande Tenom Nisero Sommige leden betwijfelden dat de vereischte bedachtzaamheid bestaat tegenover de propaganda voor den Islam de bevordering der Ned. atoom- vaartbelangen kan door de bevolking worden opgevat als bevordering van de Mekka-bede vaarten. Men vraagde welke maatregelen deze minister noodig acht tegen de onruststokers onder de Mekkagangers. Men vraagde of de regeering eenige mededeeling kan doen omtrent de te Hamburg gevestigde Borneo-maatschappjj. Hoe denkt de minister over de werking en over wjjziging van de comptabiliteitsweten hoe in zake Billiton? Terwjjl men van verschillende zjjden den mi nister hulde bracht voor het wegcjjferen van het tekort en voor het evenwicht op den gewonen dienst, vreesde toch een deel der leden, dat de minister den financieelen toestand te gunstig voorstelt; vooral de koffieopbrengst achtten zjj te hoog ge raamd, en met name werd h. i. de hoeveelheid te verkoopen koffie hooger geraamd dan een voor zichtig beleid vordertmen doelde daarbjj o. a. ook op de koffiebladziekte. Andere leden verde digden de aangenomen gemiddelde ramingh. i. was er geen reden om de onjuist geblekene van den vorigen minister te handhaven, en was nu terecht de gewone regel gevolgd. Men vraagde naar de uitkomsten van het onderzoek in Brazilië. Zeer trok de aandacht, dat besparing moet worden gezocht in de keus van geschikte, nauw gezette, oordeelkundige ambtenaren. De mede deeling dat in die richting krachtig zal worden opgetreden, deed vragen, waarom dit dan vroeger niet was geschied. Eenerzjjds werd nu betoogd, dat behartiging van Indië's duurzame belangen alleen kon worden verwacht, als de inkomsten van Indië uitsluitend voor Indië zullen bestemd zjjn, behoudens behoorljjk omschreven verplich tingen tegenover het moederlandvoorts wilden deze leden organisatie van belastingen voorplaat- seljjke aangelegenheden, wat h. i. zonder zelfbestuur mogeljjk ware en in het algemeen achtten zjj grootere zelfstandigheid der gewesteljjke besturen noodig. Tevens bepleitte men van die zjjde een andere regeling van den raad van Indië, ter be perking van de veelschrjjverjj. Vele leden, die in het algemeen de financieele voornemens met genoegen vernamen, merkten evenwel op, dat, waar de minister den spoorweg bouw voorop stelt, zelfs het niet zeer hoog bedrag van 4 millioen 's jaars nog naar alle waarschjjn- ljjkheid verkregen wordt door min of meer groote offers van plaatseljjke of gewesteljjke belastingen. Bovendien verhoogt de minister de belangen met 6 a 7 millioen, zonder vermindering van die in arbeiden daarom meenden deze leden slechts een uiterst bescheiden karakter te mogen toeken nen aan de plannen tot verhooging van Java's productief vermogen. Verscheiden leden achtten het dan ook onver klaarbaar, die verhooging te willen vinden in openbare werken enkel \rit de gewone middelen, Bjj het vele dat er nog ontbreekt, ook ter ver zekering van ons gezag, scheen zulk een voorne men niet verdedigbaar. Vele Jeden drongen daarom er op aan, gebruik te maken van de gunstige aanbiedingen voor de spoorwegen, om daardoor den toestand der geldmiddelen te her stellen, - beschouwingen die echter, met bekende, gronden, ook tegenspraak vonden, ook bjj sommi gen, die wel niet onvoorwaardeljjk tegen verkoop van de spoorwegen waren, doch thans ook een afwachtende houding wilden aannemen. Voor en tegen de gouvernements-koffiecultuur werd weder gesproken, en ook het gevoelen ge uit dat mede door verstandig beleid aan- zienljjke voordeelen voor de schatkist waren te trekken uit de suikercultuur. Men trad reeds in eene voorloopige critiek der aangekondigde belastingplannen. Bezwaar had men tegen de opdrjjving van de pacht op het slachten van vee, als aansporing tot veediefstal. Men vraagde, op welke artikelen de minister hooger invoerrecht wil leggen sommige leden verwierpen dit reeds voor manufacturen en bevalen daarentegen het uitvoerrecht op tin en tabak voor verhooging aan. Heffing van een licentierecht op tabak werd door eenige leden in strjjd met een voorzichtig beleid geacht; in de Indiscne maatschappjj toch is elke directe belasting een bron van misbruiken. Een deel der leden was voor de verhooging der bedrijfsbelasting van vreemde Oosterlingen; volgens anderen worden de Chineezen reeds zwaar genoeg gedrukt. Terwjjl verscheiden leden, ook met het oog op den tegenwoordigen landvoogd, het oogenblik bjjzonder gunstig achtten voor overgang van de belasting in arbeid in die in geld, opperde men bezwaar tegen het ontworpen huisgeld van niet- heerendienstplichtigenvan deze tweede dir. bel. vreesde men voor den geringen man knevelary en malversatie, dus groote ontevredenheid. Met de landrente, zoo werd van meer dan éene zjjde uit voerig betoogd, is de regeering geheel op den verkeerden weg; terwyl het regeerings-reglement wil dat met de grondslagen worde begonnen, begint de regeering feiteljjk met den aanslag om daarin dan de grondslagen te passenen er schjjnt in het stelsel geen plaats voor rekening houden met de overige op den grond drukkende lasten. Sommige leden drongen aan op herziening van de suikerwet van 1870, in het belang der schatkist; anderen, de gouv.-suiker-cultuur volstrekt ongeraden achten de, erkenden de billykheid eener belasting op de suikerindustrie, doch waarschuwden tegen over dreven eischen. Het wekte bevreemding dat de uitslag der opi umenquête nog niet werd medegedeeld. Is de opbrengst van het hoofdgeld geheel besteed aan afschaffing van heerendiensten? Hoe denkt de gouv.-gen. over uitbreiding van de stoompakketvaart op de Molukken Men wenschte de laatste bjjzonderheden te ver nemen omtrent de epidemieën die een deel van Java nog teisteren. Vele leden stemden in met de voorgenomen bezuiniging in het weelderig korps ingenieurs men betwjjtelde echter of opzichters de vereischte strenge controle zouden kunnen houden. Terwjjl men niet begreep, hoe thans minder geraamd kon worden voor verschillende openbare werken (bruggen, wegen enz.) die in November noodzakeljjk werden genoemd, vraagde men of de minister met oordeelkundig gebruik der gelden ook wellicht ruimer gebruik van heerendiensten bedoelt, en of door de reductie van het tekort geen schade

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2