131. 127° 1884. Donderdag 5 Juni Middelburg 4 Juni. OUDERLOOS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen Prijs per 3/m. franco f 3,50: Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel: Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,40 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: "FEUILLETON. DDELBIJ COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Omtrent het verloop der ziekte van Z. K. H. prins Alexander, kroonprins, welke zeker door het gansche land met groote belangstelling wordt gadegeslagen, en waarvan men algemeen op een gunstigen afloop hoopt, meldt de H. Crt het volgende De vorige week Maandagavond trad de ziekte eigenlijk in. De priDs had ruim veertien dagen achtereen inspannende werkzaamheden verricht en ook dien avond zich tot halftwaalf met werken bezig gehouden, maar hoezeer hij zich nog langer aan vele aangelegenheden had willen wijden, ge lukte dit hem niet en begaf Z. K. H. zich zwaar vermoeid ter ruste. Den volgenden dag gevoelde de kroonprins zich zoo onwel, dat de geneesheeren moesten ontboden worden. De prins heeft na dien tijd het bed niet meer verlaten, terwijl de toestand ongunstiger werd. Dinsdagavond was de prins, hoewel zeer zwak door de koorts, helder van geest. Men kon Z. K. H. dan ook mededeeling doen van belangstellende telegrammen van den koning, prins en prinses Von Wied, de groothertogin van Saksen Weimar en den Luxemburgschen staatspresident De Blochausen. Heden ontvingen wij de navolgende tijding Het ziektebulletin der doctoren, te 12 uren uitgegeven, meldt dat Z. K. H. lijdende is aan typheuse koortsen. Hij bracht een onrustigen nacht door, en de koorts blijft aanhouden. Voor het oogenblik zijn er geen onrustbarende ver schijnselen. Het was een vrij komische scène, zegt de Haag- sche correspondent der N. Gron. Crt., toen het eerste voorstel-Mackay c. s. verworpen was. Bijna de geheele linkerzijde stond opde meeste leden namen hunne portefeuilles met stukken onder den arm en schenen besloten te zijn de vergadering te verlaten, gedachtig aan 't klassieke woord: Je cède et laisse aux dieux opprimer Vinnocence. Blijkbaar had echter hier het overleg ontbroken er ontstond zoowel in de anti-revolutionaire als de ultramontaansche groep een vrij hevig fluister- dispuut. Zou men, op raad van het Venloosch Weekbladhet veld ruimen of blijven Zou men het Iersche obstrnctionisme in toepassing gaan brengen nu de strijd verloren was, of zich aan de parlementaire wet, die eischt dat de minderheid zich na de nederlaag onderwerpe, houden Het scheen moeite te kosten om het er over eens te worden. Tien van de anti-revolutionairen en 12 katholieken bleven in de zaal, 12 andere bond- genooten poetsten de plaat en gingen naar het Buitenhof kijken naar de openbare uitvoering.yan een »hardlooper," die juist dien dag een gelegenheids- voorstelling gaf in het altijd onvermoeid in denzelfden cirkel rondloopen, terwijl zijn helpers bij het publiek met bussen rondgingen, om een penningske tot ondersteuning van dezen »kunste- Roman van Detlef Stern. TWEEDE DEEL. Op reis. Zesde Hoofdstuk. Ik betrad een prachtig, hoog vertrek met een gewelfd plafond, dat ik reeds bij mijn eerste be zoek de muziekkamer genoemd had. De wanden waren met gebloemd satijn bekleed, evenals de meubels. Een kostbare spiegel, marmeren tafeltjes, een prachtig tapjjt, mooie kastjes, in één woord het kon wel de kamer eener prinses zijD. En ben ik dan geen prinses? Een echte prinses uit een sprookje. Als door een tooverstaf van het Noorden naar het Zuiden verplaatst, op een betooverd eiland, in een marmeren paleis en de betooverde prins is die er ook niet? O, ik duizelde bij die gedachte, Marie en het was goed dat een blik in den grooten spiegel mij weer tot de werkelijkheid terugbracht. Daar zag ik mij zeiven in mijn eenvoudig grijs kleedje, zoo alledaagsch, zoo weinig passend in deze omgeving, dat ik mij met een zucht afwendde. Hoe lang kan die tooverdroom duren Oom is een bejaard manwilt gij wel gelooven dat ik op dit oogenblik ernstig overwoog wat Eduardo pjj voorgeslagen had Zou ik althans niet be naar" op te halen. Het was bepaald een ondeugende parodie op de schoolwetdiscussie op 't Binnenhof, die de burgemeester, de heer Patijn, oud-lid dei- kamer, op 't oog had toen hij dezen cirkelganger vergunning gaf om zijn volharding ten toon te spreiden. Elke 55 seconden was de in kleurig acrobatencostunm gekleede hardlooper op zijn punt van uitgang terug, juist gelijk de schoolwet opposanten, zij het ook na wat langer tijdsverloop en precies zooals zij begon hij telkens weder, met onverflauwden lust, eentonigheid en besef van eigenlijk geen schrede vooruit te komen op den langen weg naar de toekomst trotseerend. Even als zij liep de man, zonder ander doel dan't belang der collecte, zonder eenig nut voor het algemeen, altijd op hetzelfde drafje rond om te eindigen waar hij begonnen was. De parodie was schoon. In zijn antwoord op het meegedeeld afdee- lingsverslag der tweede kamer over het wetsont werp tot het verleenen aan de gemeente Vlissingen van vergunning om tot 31 Dec. 1889 verbruiks belastingen te heffen, verklaart de minister van binnenlandsche zaken het ook te betreuren dat Vlissingen nog enkele verbruiksbelastingen behoeft; maar die behoefte is niet te loochenen. Wanneer bij eenige leden twijfel bestond of de financieele toestand dier gemeente de voorgedragen af wijking rechtvaardigde, meent hij evenwel, in overeenstemming met het daartegen door andere leden aangevoerde, dat blijkens het meegedeelde in de memorie van toelichting en bijbehoorenden staat, het verlies, hetwelk door afschaffing dier belastingen zou worden geleden, niet uit directe belastingen ware te vinden, zonder die bovenma tig hoog op te voeren. Dat die toestand ongun stig is, blijkt ook hieruit, dat der gemeente in 1883, krachtens art. 49 der wet op het lager onderwijs, een subsidie moest worden toegekend van 46.345. Bovendien ging de gemeente in dat dienstjaar eene geldleening van 45.000 voor schoolbouw aan. In dergelijke omstandig heden is eene verhooging der opcenten op het personeel met 30, die bijna f 7500 zal ople veren, gevoegd bij eene vermeerdering van den hoofdelijken omslag met ongeveer gelijk bedrag, reeds hoogst aanzienlijk te noemen. Er bljjven dan nog 37.000 a 38.000 te dekken, indien de verbruiksbelastingen met 1885 moesten worden afgeschaft. Naar aanleiding der vraag, aan het slot van het voorloopig verslag gedaan, merkt de minister op dat, voor het geval met 31 December 1886 de verbruiksbelastingen in enkele andere ge meenten niet meer noodig mochten zijn, de gemeente Ylissingen daardoor niet zal worden gebaat. Voor haar is een termijn van slechts twee jaren veel te kort om op zoo groote verbetering van inkomsten te hopen, dat zij de accijnzen zou kunnen ontberen. De regeering zal niet nalaten het gemeentebestuur aan te sporen, die accijnzen in den loop der vijf jaren, waarvoor zij worden aangevraagd, geleidelijk te verminderen, zoo dit ten minste mogelijk is. proeven om een deel van de schatten uit dit paleis voor mij te winnen Ik vond het niet meer zoo erg. Was ik niet de rechtmatige erf genaam van oom Maar het volgende oogenblik zette ik dit denkbeeld met afschuw van mij af ik kon niet huichelen en vleien en ik heb een hekel aan geheimhouding. Daar zult gij niet veel aan hechten Marie, omdat gij van mijne samen komsten met Eduardo weet, die gij in uw laatsten brief zoo scherp veroordeelt, maar ik verzeker u dat die geheimhouding mij zwaar druktzoo zwaar dai ik naar de gelegenheid snak om alles aan oom te bekennen en hem te vragen of het onderwijs met zjjn toestemming mag voortgezet worden. Maar daarvoor moet ik eerst nog wat vertrouwelijker met hem worden en tot zoo lang blijft gij nog de eenige die mijn geheim kent, mijn lieve, trouwe vriendinMaar hoor nu ook verder en lach om uw luchthartige Paula, in wier dwaas hoofdje alles zoo bont door elkaar warrelt. Wat denkt gjj dat ik deed nadat ik een poos ernstig had nagedacht Ik schudde alle sombere gedachten over de toekomst af, riep »Leve het tegenwoordige" en liep naar de piano om een triomfmarsch te spelen en die was op slot. Nu herinnerde ik mij dat Eduardo den sleutel in zijn zak gestoken had en mijn eerste opwelling volgend liep ik regelrecht naar beneden, naar het kantoor. Toen de deur achter mij dicht viel besefte ik eerst dat ik te voorbarig had gehandeld en zou zeker weer omgekeerd zjjn, als men mij niet reeds gezien had. Een bejaarde kantoor- Vlissingren, 4 Juni. Naar wij vernemen zullende maatschappijen »'(Werfc veredelthoofd directrice mevrouw Waedemon, directrice mejufvr. F. Delmez en »Help u zeiven", directrice, mejufvr. C. Logué, beide van Gent, bestaande nit ruim 80 meisjes, een bezoek brengen aan Walcheren. Natuurljjk zullen zij dan ook Middelburg en Ylissingen bezoeken, en het plan bestaat om op Zondag 13 Juli a. s. in deze gemeente, in het lokaal Kuijpers, tot een liefdadig doel, een concert te geven. Teneinde de zekerheid te hebben dat de uitvoering mogelijk zij circuleert er een in- teekenlijst onder de ingezetenen, die wij hopen dat, als welkom aan de bezoeksters en tot onder steuning van het goede doel, groote deelneming zal vinden. aRomlturg-, 3 Juni. Een goede gedachte was het, om op den len van zomermaand de deuren te ontsluiten, van het badpaviljoen, uit welks klein, maar toch altijd een aangenamen indruk makend zaaltje zich zoowel aan de zee- als 'de landzijde een prachtig panorama --oor het oog ontrolt. Aan de zeezijde, waar het jmmer aan trekkelijk schouwspel van het onmetelijk watervlak u de woorden van Heine in herinnering brengt: Thalatta, 1 halatta, Sei mir gegrüsst, du Ewiges Meer aan de landzijde, waar de blik kan weiden over Zeeland s plantentuin" met het bekoorlijk in 't gebladerde verscholen Domburg aan uwe voeten. Zondag, en Maandag is menigeen dan ook een groet komen brengen aan zee en bosch, en heeft men de frissche zuivere lucht met volle teugen kunnen inademen, terwijl een wolklooze hemel aan de vroolijke zonnestralen vrij spel liet. 't Was in waarheid druk in onze straten, in onze hotels, in 't paviljoen, in onze bosschen. Gevederde en on gevederde zangers mengden hunne tonen dooreen. Ieder en alles had een vroolijk aanzien behalve de paarden van de huurkoetsiers, wier bewegingen maar al te dikwijls van de vermoeienissen ge tuigden, die de dieren hadden doorstaan. De uitzichten voor het badseizoen zijn, naar men verneemt, bevredigend, daar het grootste deel der apartementen reeds verhuurd is, voornamelijk voor de maand Augustus. Yroeger en later bestaat nog goed gelegenheid om onder dak te komen. Op 't eind van deze en in de volgende week worden verscheidene vreemdelingen hier verwacht. Van het Domburgsch Badnieuws zagen wij weder de ver schijning aangekondigd en onder de bezienswaar dige veranderingen in onzen omtrek behoort een nieuw aangelegd wandelpad door de »bovenmante- ling", waar op verschillende schilderachtige punten banken den wandelaars een aangename rust plaats verschaffen. De welwillende eigenaresse van Duinvlietdie dit bezorgde, verdient daarvoor wel den dank van 't publiek. Tegen 1 Juli a. is verplaatst van Ter Neuzen naar het Lijninspecteurskantoor te Roosendaal de heer C. J. Waeijhaert, rijkstelegrafist en ambtenaar der posterijen. Voor Ter Neuzen is aangewezen de rijkstelegrafist der 2e klasse, met post-radicaal, J. C. Vissers te Roosendaal. knecht, die in de voorkamer aan het venster stond» kwam naar mij toe en vroeg waarmede hij de Signorina kon dienen. In mijn verlegenheid vroeg ik om oom te spreken en ik was niet weinig blij toen ik hoorde dat die naar de fabriek gegaan was. Nu werd ik moediger en zei »Ik mis den sleutel van de piano; een van de klerken heeft hem bij zich gestoken, wilt gij er eens naar vragen »De Signorina kan zelf binnen gaan, als het haar belieft" zei de oude man en opende de deur naar het tweede vertrek. Ik volgde hem, doch bleef verschrikt op den drempel staan. Ach ter vijf groote lessenaars kwamen even zoo veel hoofden, met een uitdrukking van verbazing, te voorschijn en keerden zich naar mij om. Ik voelde dat ik vuurrood werd en herhaalde stotterend mijn vraag naar den sleutel, ofschoon ik meteen oogwenk gezien had dat degeen die hem had, zich niet onder die vijf bevond. »Perera zal hem hebben" sprak eindelijk een lang, slank jong mensch, met roode wangen, terwijl hij opstond en eerbiedig voor mij hoog, welk voorbeeld terstond door de anderen gevolgd werd; rhij is echter niet hier; zoodra hij terug komt zal ik zorgen dat hij den sleutel boven brengt". Ik dankte, maakte een buiging en ging heen; daar echter de deur niet terstond gesloten werd, hoorde ik nog de luide uitroepen van ver wondering, die mij in het Duitsch en Italiaansoh achterna gezonden werden ik had zeker iets zeer onvoegzaams gedaanWaarom moet ik ook Yolgens de Tem. Crt heeft de heer J. M. De Smidt, burgemeester van Schoondijke, als zoodanig zijn ontslag aangevraagd. Bij de tweede kamer wordt ingewacht een wetsontwerp, strekkende tot het aangaan eener geldleening, groot f 60.000.000, reè'ele ad 4pct. Hiermee zou men kunnen voorzien in de nood zakelijke behoeften van dit jaar. De vereeniging Volksonderwijs hield Dinsdag te Amsterdam hare algemeene vergadering. Volgens het verslag over 1883 is de vereeniging, die in 1882 111 atdeelingen, 23 correspondent schappen en 7548 leden telde, thans 109 atdee lingen, 22 correspondentschappen en 7192 leden sterk. De afdeel. Alskerk, Winterswijk en Nieuw veen, de corr. Franeker en Groothuizen gingen verloren en met het einde dezes jaars vervalt bovendien Lobith. Eene nieuwe afd. werd opge richt te Yeendam en een corr. te Den Helder. De rekening over 1883 bedraagt in ontvang 10408,17 J in uitgaaf 5608,95, het batig saldo alzoo 4799,22^. Door de vergadering werd met groote meerder heid, op voorstel van het hoofdbestuur, besloten de uitgave van bet Volksblad op den tegen- woordigen voet voort te zetten. Tot goedmaking van de kosten zal ook in 1885 in plaats van wederom der contributie van 1 en van 30 ct. door de afdeelingen in de al gemeene kas worden gestort. Buitendien zullen de afdeelingsbe9turen en cor respondenten worden uitgenoodigd, in bun kring vrijwillige bijdragen ter ondersteuning der uitgave in te zamelen en aan het hoofdbestuur over te maken. Ook het volgend jaar zal men te Amsterdam vergaderen. Als lid van het hoofdbestuur werd herkozen de heer Van Vladeracken en gekozen, in plaats van den heer mr. Van Gilse die niet herkiesbaar is, de heer W. De Meyier. Het hoofdbestuur werd gemachtigd bij de re geering stappen te doen om, bij herziening der wet op den kinderarbeid, eene regeling van den veldarbeid in de nieuwe wet te doen opnemen en om de invoering van leerplicht te verkrijgen. Met 1 Juni zijn' benoemd tot klerk 2e kl. bij de rijkstelegraaf, met aanwijzing van de hun toe gewezen standplaats: mej. A. C. Buss, Amsterdam; P. J. Gillen, Rotterdam G. Van Swieten de Blom; C. C. Matveld, J. N. Lucas en M. A. W. Ruy- tenburg, te Amsterdam J. C. Plokker, te 's Hage; A. P. Kooy, F. G. Van den Bosch; mej. E. A. Wildeboer, mej. A. M. Bötke en J. W. Thoolen, te Amsterdam; F. Bouwman, Rotterdam W. Van Hoboken en J. L. P. A. Jerphanion, te Amster dam F. F. C. Remery, RotterdamC. W. J. Schermelé, AmsterdamH. CJ,Blokzijl, Rotterdam mej. C. M. C. Schroevers, te Zutphen. Op de door den minister goedgekeurde voor dracht voor een directeur-generaal der Maatschappij lot Exploitatie van Staatsspoorwegen, door den raad van commissarissen opgemaakt, staan de heeren altijd mijn eerste opwelling volgen Toen ik in mjjn rijk gemeubeld vertrek terug gekeerd was dacht ik op eens dat het wel aardig zou zijn als ik er met mijn toilet beter bij paste; ik liep naar mijn slaapkamer en haaide die licht blauw zijden japon voor den dag, welke mijnheer St.Ange mij voor uw huwelijk gegeven had, doch welke ik in dien treurigen tijd niet wilde dragen. Ik had haar nog nooit aangehad. Zou ik er my nu niet eens een uurtje mede tooien Waarom niet? Ik trok haar aan en keek in den grooten spiegel, die mijn geheele gestalte weergaf. O'! Marie nu zag' ik er waarlijk uit als een prinses uit eén toover- sprookje; er ontbrak niets meer aan dan bloemen in het haar en ik kon met den prins gaan dan sen. Toen ik in de andere kamer terugkwam vond ik een witte roos op de pianoik verwon derde er mij niet over, maar vond het heel natuurlijk dat de fee zoo goed voor mijn kapsel zorgde. Ik nam de roos op en stak haar in mijne vlechten, die ik als een diadeem om mijn hoofd geslagen had. »Wat ziet gij er van dag beelderig uit," riep eensklaps een bekende stem, uit een hoek, bjj het venster en Eduardo trad naar mij toe. Ik ontstelde en had wel in den grond vrillen zinken vairischaamte wat moest hij tan zulk eeB ijdelheid denken Wordt vervolgd.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1