127" Jaargang, 2 Juni. Laatste Berichten. N° 129. 1884. Middelburg 31 Mei. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. ^Marine en Leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regel» f 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Dij deze courant behooren twee DIJVOEGSELS. AIDDEL COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruioingen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuuzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Het is te hopen dat onze Haagsche briefschrijver zich vergist waar hij heden meldt dat de klassen- belasting door een motie der kamer in den doofpot zal worden gedaan. Wie zal die motie indienen, en welke gronden zouden daarin kunnen worden aangevoerd om zulk een ondoordacht besluit te wettigen Zeker zal zij niet komen van liberalen kant. En waar bij de behandeling der schoolwets wijziging het gelukt is den storm te bezweren, die van de zijde der tegenpartij opstak, zal het bjj eendrachtige samenwerking niet moeiljjk vallen elke poging te verijdelen, van diezelfde zijde aan gewend om de voorziening in den geldnood van ons land tegen te gaan. Tijd en Standaard waren het reeds lang eens, maar verklaren het thans, nu hun streven om de schoolwet van 1878 af te breken niet is gelukt, op nieuwde rechterzijde zal niet meehelpen om eene belasting-hervorming tot stand te bren gen en allerminst om eene inkomstenbelasting in het leven te roepen. De schoolwet van 1878 moge, vooral ten op zichte van art. 45, eene wijziging hebben onder gaan, die wijziging was eene verbetering onge schonden bleef haar beginsel en onze openbare school, hoezeer ook bestookt, bleef behouden. En dat verdriet de rechterzijde. Maar de linkerzijde is nu dubbel verplicht om ook bij het financieel vraagstuk overleg te plegen en te waken dat, uit zucht om het betexe te ver krijgen, het tot stand komen van het goede niet worde verhinderd. Na de behandeling der schoolwetswijziging heeft de tweede kamer zich gisteren nog bezig gehouden met de door den heer Van Eek voorgestelde wijzigingen van het reglement van orde. Alle voorgestelde wijzigingen van den heer Van Eek op de twee eerste hoofdstukken werden ver worpen, uitgezonderd zijn voorstel om in plaats van »43 leden" te lezen dat de meerderheid uit de helft plus 1 bestaat. de firma J. C. en W. Altorffer te Middelburg verscheen weder de Zeeuwsche Spoorweg gids, zomer dienst 1884. Dit voor onze provincie zoo uitnemend handboekje, waarin behalve de uren van vertrek en aankomst aan de onderscheidene stations der verschillende Nederlandsehe lijnen, ook de cor- respondentiën met Duitschland, België, Frankrijk en Zwitserland zijn opgenomen, behoeft wel geene aanbeveling meer. Het heeft burgerrecht verkregen en verdient dit ten volle. Vooral ook is eene opgave der prijzen van de plaatsbiljetten van Middelburg uit naar onderscheidene plaatsen zoo binnen- als buitens lands velen van nut bij het maken van hunne reisbe- grooting. Dat de firma Altorffer geen kosten ontziet om het publiek ten gerieve te zijn, blijkt ook hieruit dat zij ditmaal aau haren gids nog een blad, houdende veranderingen en aanvullingen heeft toegevoegd. Wjj wenschen het boekske in veler hand. Ylissinjjen, 31 Mei.j Onder de 251 passagiers, heden morgen per het stoomschip Prinses Elisa beth, van Queenboro hier aangekomen, bevonden zich Z. H. de prins van Battenberg en zijn echtgenoote, die per spoor hunne reis naar Bat tenberg hebben voortgezet. (Soes, 31 Mei. Eindelijk zal dan de Vereeni ging tot het regelen en bevorderen van volksvermaken, zooals gemeld werd, den goeden weg opgaan; de wijziging van het reglement is daartoe een eerste stap. Reeds vroeger werd herhaaldelijk door be stuursleden gewezen op het zonderlinge dat de vereeniging met zulk een naam voor het eigen lijke volk slechts zelden iets deed. Alleen bij buitengewone gebeurtenissen werd haar de regeling der feesten opgedragen en werkte zij, daartoe door extra-bjjdragen van de burgerij in staat gesteld, naar buiten; maar overigens, waar zij voor hare leden iets deed, was het echte volk steeds uitge sloten. Hoofdzakelijk stuitte eene verandering af op het beweren van velen dat de leden hun geld bijeenbrachten om daaruit voor hun genoegen feesten te doen geven. Die meening werd dan ook ge deeld door mannen die vroeger met den grootsten ijver hunne krachten wijdden aan de belangen der vereeniging, en zelfs tegewoordige bestuursleden deelden dit gevoelen. De vereeniging had, dunkt ons» beter kunnen heeten eene vereeniging tot ondei-- ling genoegen. Als men ervan sprak om met Sint Nicolaas voor het volk iets te doen werd dit afgekeurd, omdat dit, naar men beweerde, niet lag op den weg der vereeniging. Gelukkig is dit een vorig jaar op andere wjjze geschied, en zal dit aanleiding geven om, vooral nu in art. 1 van het reglement ook gemeld staat dat het doel der vereeniging is volksfeesten te organiseerennu dit jaar van harent wege iets dergelijks tot stand te brengen. Als men dan het idee van feesten niet te bekrompen opvat, opdat er ook eenige ruimte overbljjve voor het nuttige, het goede, dan kan de vereeniging veel beter aan haar doel beantwoorden en meer nut stichten. Als de burgerij nu maar wil mee werken Op de jl. Woensdag gehouden vergadering van ingelanden van den polder Hoedekenskerke is nog besloten op de begrooting een som van 1000 te plaatsen, ten einde de oeververdediging door een duiker te doen onderzoeken. Ook te Ellewoutsdijk is zulks, zooals wjj meldden ten vorigen jare met den besten uitslag geschied. Philippine, 31 Mei. De bedjjkingswerken in het Sassche gat vorderen met rassche schreden. De door het ontstaan van zuigers doorgebroken verschkade was spoedig hersteld. De nieuwe zeedijk ligt over de volle lengte tot buitenbermshoogte, terwijl op enkele plaatsen reeds het bovenlichaam is aangebracht. De dammen der spuikom zijn nagenoeg voltooid, terwijl men eerstdaags aanvangt met den bouw van den spuiduiker. Nu de afgesloten schorren goed begaan kunnen worden, blijkt dat de gronden niet zoo zandig zijn, als men eerst dacht. Voor het grootste gedeelte zal de polder bestaan uit redelijken bouwgrond. Biervliet, 31 Mei. Deze week was eene drukke week voor onze landbouwers, die als in gelanden op de verschillende polder vergaderingen aanwezig moesten zijn. De gezworenen, die aan de beurt van aftreding waren, werden allen herkozen. Zoo benoemde men met algemeene stemmen op nieuw den heer J. d'Hondt als gezworen van den Ameliapolderde heer J. F. Calon ook aan wezig had voor herbenoeming alle stemmen voor die waardigheid in den Helena- en in den Wilhelminapolder. Als afgevaardigde van de uitwatering Helena- polder werd de heer W. Verplanke Mz., aftre dende, vervangen door den heer Th. Thomaes. De eerste had 3, de gekozene 5 stemmen er was 1 blanco biljet. Eene uitwerping als deze, zoo'n zeldzaam ver schijnsel in polderbesturen waar collega's tegelij kertijd buren zijn, trekt de aandacht van alle weidenkenden dezer gemeente. Zij leert ons voor de zooveelste maal, dat zekere partij zonder blikken of blozen overal munt uitslaat, Woensdag kon de belegde raadsvergadering geen plaats hebben, doordien de grootste helft der raadsleden uit hoofde van bovenstaande vergade ringen, afwezig waren. Door de Zwitsersche bondsregeering is als com missaris voor Zwitserland op de internationale landbouwtentoonstelling, dit jaar te Amsterdam te houden, benoemd de heer majoor Limat van Cormagenset Tribourg, terwijl de koning van Por tugal als zoodanig heeft benoemd den heer George Rosenthal, consul-generaal van Portugal der Ne derlanden, te Amsterdam. Den 13 Juni zoo wordt nu gemeld vertrekt de Transvaalsche deputatie uit Engeland naar haar vaderland. Jhr mr Beelaerts van Blokland, die der depu tatie zulke gewichtige diensten bewees, ontving een keurig geschenk, bestaande in een marmer tafeltje, zooals men er zag in de Transvaalsche afdeeling der Amsterdamsche tentoonstelling. Op een zilveren plaat in dat tafeltje staat ge grift: Aan jhr mr Beelaerts van Blokland als blijk van erkentelijkheid en persoonlijke hoogachting, namens de deputatie der Zuid-Afrikaansche Repu- bliek." Te 's Bosch heeft zich een soortgelijk geval voorgedaan als dat met den godsdienstonderwijzer Mohrman in de cellulaire gevangenis te Amsterdam, die om zijne godsdienstige richting door den mi nister van justitie ontslagen werd. Den predikant D. G. M. Roldanus aldaar, is, naar aan de Amst, wordt bericht, de zorg voor de geestelijke belangen der protestanten in het huis van burgelijke en militaire verzekering ontnomen. Met het godsdienst onderwijs in die inrichting is thans belast de heer J. H, Weidner, als godsdienstonderwijzer bij de afgescheiden gemeente werkzaam. ridderorden. Benoemd in de orde van den Nederlandschen Leeuw, tot grootkruis de heer Jules Bara, minister van justitie te Brussel, en tot ridders de heeren C. Yerhaeghe de Naeyer en G. F. Biart, beiden leden van den Belgischen Senaat. rechterl. macht. Benoemd tot kantonrechter te Ommen mr. R. A. Foekema, thans advocaat en procureur te Zutfen. onderwijs. Aan mr. L. Büchler, op verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de R. H. B. te Zwolle. financien. Benoemd tot hoofdcommies bij het agentschap van het ministerie van financiën te Amsterdam, D. Yan Leeuwen, thans commies bij dat agentschap. Benoemd tot onderwijzer te Oud Sabbinge, gem. Wolfaartsdijk de heer M. A. De Man van Meliskerke Zooals wjj vroeger meldden zal de heer A. E. Van Braambeek, te Hoofdplaat, den 12en Juni den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar het predikambt aanvaardde. Thans verzoekt men ons mee te deelen dat wegens minder goeden gezondsheidstoestand en treurige familie-omstandigheden de jubilaris dien dag zonder eenige feestelijkheid wenscht voorbij te laten gaan. De 2e luitenant-kwartiermeester W. C. M. Royen van het 3e bataljon, 3e regiment infanterie is aangewezen om den dienst waar te nemen van administrateur van kleeding bij het magazijn te Breda en zal den 2en Juni als zoodanig in functie treden. Aan den sergant A. J. Van der Plassche, van het 1® bataljon, 3e regiment infanterie, is de bron zen medalje voor 12jarigen trouwen dienst toegekend. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld J. R., 38 j. werkman te Middelburg, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en 8 boete. J. Van E., 23 j. te Stoppeldijk, wegens diefstal tot 8 dagen cel. P. V., koopman te Clinge (België), wegens beleediging van een beambte in functie tot ƒ15 boete. P. W., 18 jaar te St. Arends- kerke (Nieuwdorp), wegens mishandeling tot 15 dagen cel en 2 boeten van f 8. P. V., 50 j. bierhuishouder te Groede, wegens overtreding der drankwet tot 10 boete. J. V., 27 j. boeren knecht te Zaamslag, wegens mishandeling tot 8 boete. A. R., 9 j. te Westdorpe wegens diefstal tot opsluiting in een verbeterhuis tot zijn 16 jaar. J. Z. 34 j. hvr. van J. v. d. H., arbeider te 's-H. Arendskerke, wegens bedelarij tot 3 dagen cel. Allen in de kosten. Door de rechtbank te Breda zijn verwezen naar den procureur-generaal bij het gerechtshof te 's Hertogenbosch Willem Johannes Ballintijn, 44 jaren sigarenmaker, Johannes Hendricus Moors, 46 jaren, brievenbesteller, en Zacharias Abraham Van Hal, 47 jaren, kleermaker, allen wonende te Breda, ter zake van den in den nacht van 28 op 29 Febr. in het postkantoor aldaar gepleegden diefstal. Door een onzer stadgenooten, den heer G. W. Bergman alhier, is heden weder een zeer fraai werkstuk afgeleverd. Door de muziekvereeniging Hooger zij ons Doel, te St. Maartensdijk, was hem de vervaardiging opgedragen van een vaandel en aan die opdracht heeft de heer Bergman op de hem eigene keurige manier voldaan. Het vaandel, van blauw satijn met zilveren franje, draagt, omringd door een schoon ornament, in gouden en zilveren letteren den naam der vereeniging, de plaats waar het gezelschap gevestigd is en de datum van oprichting1 October 1883. Verder prijkt op het vaandel het wapen der ge meente in groen, goud en zilver. Heden wordt het te St. Maartensdijk in ont vangst genomen en op het aanstaand muziekfestival te Kruiningen voor het eerst gebruikt. Op nieuw heeft de heer Bergman zijn geves- tigden naam op dit gebied met roem gehandhaafd. Een arbeider uit Ittersura, die zich als remplacant had verbonden, en zich in vrij kenne- 1 ij ken staat bevond, had de onvoorzichtigheid, zich op de spoorbaan te slapen te leggen. Hij kwam betrekkelijk goed ervan af, wijl de laatste trein hem slechts even raakte aan den voet, doch nog zoo dat hjj een groote lap vel en veel bloed verfoor. Een paar dagen geleden kwamen eenige reizen de stoelenmatters met de vrouw van den heer C. te Wijchen, overeen om voor een vooraf bepaalde som stoelen te repareeren. Na afloop van het werk bedongen de werklui een hoogere som, die de vrouw van C. echter wei gerde te betalen. Het gevolg was, dat de reizigers de stoelen medenamen. De vrouw van C. liet in haast van het voorgevallene mededeeling doen aan den veldwachter P., die, ofschoon slechts een klein ventje, de reizende stoelenmatters (2 mannen en 2 vrouwen, geen van allen katjes, ora zonder handschoenen aan te pakken) spoedig achterhaalde, en hen dwong, de stoelen af te staan. De stoelen matters zullen als dieven vervolgd worden. Dit is voor sommigen van dat ras een welverdiende straf, daar zij door hun verregaande vrijpostigheid en brutaliteit menigeen angst en schri'k aanjagen. Tengevolge van het overlijden van graaf D'Haussonville zijn thans drie zetels open in de Académie franexvise. De verkiezing van de opvol gers van Mignet en I. B. Dumas zal in November, die van den plaatsvervanger van graaf D'Hausson ville eerst iD Januari plaats hebben. De gouverneur van Saigon meldde, dat te Kambodja den 28en de wijk buiten de Fransche nederzettingen door brand vernield werd105 huizen en 150 stroohutten, toebehoorende aan den koning, zijn in den asch gelegd. De schade wordt op 1.400.000 frank geschat. Bij de redactie van het in Stuttgart ver schijnende Neues Tagblatt wordt de stenografie reeds zóo toegepast, dat de stenografisch gestelde verslagen door met de stenografie bekende zetters onmiddellijk gezet worden. Zaaiiislag;. Gisteren zijn in de vergadering van ingelanden van den Zaamslagpolder herbe noemd tot dijkgraaf de heer L. Van Dixhoorn en tot gezworen de heer C. De Bokx. 's (wravenliag-e. Benoemd tot leden voor het afnemen van het examen ter verkrijging van acte voor hoofdonderwijzer en hoofdonderwijzeres voor 1884 de heeren J. Vermeulen, leeraar aan de H. burgerschool te Middelburg, en D. H. 0. Ittmann, directeur der normaallessen te Goes. Amsterdam. De Willem Barents is heden morgen te acht uur van hier vertrokken, en koos te half twee van IJmuiden uit zee. BR urban. Het opperhoofd der Boeren is uit Zoeloeland te Maritsburg aangekomen om met den gouverneur van Natal te beraadslagen over het hei'stel der oi'de op het reservegebied. Londen. Na de ontploffingen zijn 17 pak jes dynamiet gevonden bij de Nelsonzuil in Tra- valgarsquare. Vrijdag werd alhier, ten overstaan van den notaris Tak, te koop aangeboden De hofstede Weizicht, staande en liggende in de gemeente Grijpskerke, onder Buttinge, met 20 ha. 77 a. 10 ca. bouw- en weiland, verkocht voor ƒ26011.25. 73 a. 80 ca. bouwland, liggende in de gemeente St. Laurens, verkocht voor 1130. 71 a. 60 ca. bouwland aldaar, verkocht voor 825. 73 a 60 ca. bouwland aldaar, verkocht voor 690. 2 ha. 36 a. 20 ca. weiland, liggende in de ge meente Grijpskerke, verkocht voor ƒ2600. 1 ha. 1 a. 80 ca. weiland aldaar, verkocht voor 1000. 1 ha. 39 a. 60 ca. weiland aldaar, verkocht voor 1800. 1 ha. 61 a. 40 ca. weiland aldaar, verkocht voor ƒ1825. 1 ha. 48 a. 40 ca. weiland aldaar, verkocht voor ƒ1834. 53 a. 26 ca. weiland en sprink aldaar, ver kocht voor 777. 1 ha. 38 a. 54 ca. weiland en sprink aldaar, verkocht voor 1875. 1 ha. 4 a. 70 ca. weiland aldaar, verkocht voor ƒ1551. 54 a. 60 ca. bouwland en sprink aldaar, ver kocht voor 785 en 1 ha. 4 a. weiland aldaar, voor 1075. Te Vlissingen is heden door het dagelijksch bestuur aanbesteed het leggen van een cement riool van de Slijkstraat tot de Hellebaardierstraat. De minste inschrijver daarvoor was de heer P. Monjé aldaar voor 1570. Voor de levering van aardappelen aan het gar* nizoen had niemand ingeschreven. Te Cortgene werd Donderdag aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1885 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van den calamiteusen Annapolder. Begrooting ƒ2758. Onder nadere goedkeuring is het werk voor 2530 aan den laagsten inschrijver M. Breas, te Colijnsplaat, gegund, Donderdag werd te Breda door den sectie- ingenieur bij de Mij t. Expl. van SS. in het openbaar aanbesteed De uitvoering van het verfwerk aan gebouwen en kunstwerken van den spoorweg Vlissingen-Geldermalsem, in 6 perc. Al de pereeelen werden aangenomen door dejj

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1