127e J aarga Et 1884. Zaterdag 31 Mei. Gemeente-Belastingen. Middelburg 30 Mei. OUDERLOOS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50: Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: VERKIEZING. Kohier voor de belasting op de honden over 1884. "FEUILLETON. O MIDDELBURGS» COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VbssingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiringen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Pubbcité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Uithoof de van het Pinksterfeest zal deze courant Maandag den 2 Juni niet worden uitgegeven. De burgemeester eii wethouders van Middelburg maken bekenddat bij de op den 28ea dezer maand plaats gehad hebbende opening van stem briefjes, ter benoeming van een lid voor den gemeenteraad, is gebleken dat als zoodanig is gekozen de heer M. B. G. Hogerwaard dat de processen-verbaal van steminlevering en stemop neming van den 27 en 28 dezer aangeplakt en ter secretarie voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 30 Mei 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICK De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR De burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter kennis van de ingezetenen, dat het kohier van de belasting op de honden over het jaar 1884 door den gemeenteraad, bij zijn besluit van den 28 Mei 1884, is goedgekeurd, en ter invor dering aan den gemeente-ontvanger uitgereikt. Middelburg, den 30 Mei 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, P I C E De secretaris G. N. DE STOPPELAAR. Het wetsontwerp tot wijziging der wet op het lager onderwijs is heden in de tweede kamer af gehandeld en aangenomen, maar gewijzigd in liberalen geest. Wij verwijzen onze lezers naar de Laatste be richten en gelooven dat de liberale partij reden tot tevredenheid mag hebben over de houding, ditmaal door de afgevaardigden barer richting in dezen aangenomen. In de gisteren gehouden zitting der tweede kamer is ook nog het door den minister overgenomen amendement van den heer v. d. Feltz (vrijheid tot toelating van 600, in plaats van 400 kinderen op éene school), aangenomen met 54 tegen 26 stemmen. In de lijst der hoogstaangeslagenen in 'srjjks directe belastingen in de provincie Zeeland, die thans definitief' is vastgesteld, is geene verandering gekomen. De heer H. Elliot, „commander" van de bekende stoomboot Willem Albert, zendt ons uit San Vin- cente, onder dagteekening van 18 Mei, het volgende schrijven. Roman van lietlef Stern. TWEEDE DEEL. Op reis. Zesde Hoofdstuk. Ik praatte nog een poos, zoo goed als het ging, met Rosina en vernam dat wij over drie dagen naar de stad vertrokken. „Het huis is heelemaal in orde", zei zij, »alleen moeten de kleeden gelegd en de gordijnen opgehangen wordendat doe ik morgen met An- aetta. Wilt gij meegaan, dan kan ik u meteen het huis laten zien". Den volgenden morgen was het weer geheel opgeklaard en alle sporen van den regen waren bijna verdwenen Pater Christofo- rus ging met oom naar de stad en ik volgde iets later met Rosina en Annetta. Nu durfde ik beter om mij heen zien en mijn nieuwsgierigheid bevredigen. Wij gingen langs den Corso en bereikte de schoonste en breedste straat, de Strada Garibaldi, welke wel een half uur lang is en voor de voornaamste pantoffelparade der Messineezen gebruikt wordt, die haar onafge broken op en neder slenteren of er in sierlijke rij tuigen door rijden. Wij kwamen door een park, la Velletta genaamd, waar mijne geleidster mij den ^veelderigen zuidelijken plantengroei lieten be- »Mij herinnerende uwe goede wenachen te mijwaarts, kondig ik u eenig nieuws omtrent mijne reis aan, en ik twijfel geenszins of vele uwer lezers zullen tevreden wezen te hooren dat het schroefschip de Willem Albert, van London, (de Rhijnboot welke laatstleden eenigen tijd te Vlis- singen vertoefde) heden 18 Mei, wel behouden bij het eiland San Yincente, kaap de Verdes, op de Afrikaansche kust, aankwam. »Wij hadden een groote stoomboot, welke ons begeleidde tot aan kaap St Vincent in Portugal, een duizendtal Eng. mijlen van Vlissingende Willem Albert bleek, zonder den minst mogelijken twijfel, het beste zeeschip van beide te zijn. Zijne hoedanigheden als zeeschip zijn wonderbaarhet was eene ware reddingsbootik kwam mij zelf te vragen of al onze scheepsbouwkundigen zich tot heden niet hebben vergist, want dit vaartuig gleed over de golven als een zwaan, en zoo stevig is het, dat bepaald mijne 35 jarige zeemansonder vinding, in alle slag van vaartuigen, gansch was onthutstdit moge waarlijk nieuws schijnen voor de sceptische deskundigen van Vlissingen welke met minachting van mijn schip hebben gesproken. »Wij hebben 1500 mijlen alleen gestoomd en zullen nu het laatste deel onzer reis aanvangen binnen een paar dagen3700 mijlen Eng. „Daar mijne manschappen vele gelukwenscherg en wij vele vrienden telden in Vlissingen, welke bekommerd waren omtrent ons lot en welke onze reis als zeer gevaarlijk beschouwden, durf ik hopen dat gij mij vergeven zult misbruik te maken van uwe ruimte in uw geacht blad en ik zou u dankbaar zijn, wildet gij als tusschenpersoon dienen orn„hun kenbaar te maken hoe onze reis tot zóóver is afgeloopen." Volgens het afdeelingsverslag der tweede kamer over het wetsontwerp tot het verleenen aan de gemeente Vlissingen van vergunning om tot 31 December 1889 verbruiksbelastingen te heffen werd het algemeen betreurd, dat de gemeente Vlissingen nog de accijnsheffing noodig had maar met het oog op haren financieelen toestand wenschte de meerderheid haar die belasting thans nog niet geheel te ontnemen. Eenige leden hadden bezwaar tegen het wets ontwerp. Zij meenden dat nu een einde behoort te komen aan dién exceptioneelen toestand, die nog steeds met afwijking van den regel dei- gemeentewet blijft voortduren. Zij betwijfelden het of de finaneieè'le toestand der gemeente van dien aard is, dat die afwijking gewettigd was. Op dit oogenblik worden er slechts 20 opcenten op het personeel geheven, een getal dat elders vier- of vijfmaal zoo groot is. Ook schijnt de hoofdelijke omslag in verhouding tot de opbrengst van het personeel niet overmatig. Hiertegen werd aangevoerd dat bij deze be schouwing slechts gelet werd op den tegenwoor- digen toestand, doch vergeten, dat die bjj aanneming van dit ontwerp aanmerkelijk ongunstiger zal worden. De opcenten op het personeel zullen klimmen van 20 tot 50 en de hoofdelijke wonderen; ik zag er prachtige palmen, bevallige peperboomen en een menigte welriekende bloemen en struiken. Links verhief zich het stadhuis, een statig gebouw met zuilengangen, waardoor heen men een verukkelijk gezicht op de haven bad. Ik dacht aan Schillers Braut von Messina, ofschoon ik door Eduardo wist dat dit raadhuis niets ge lneen heeft met de daarin bezongen zalen en het op kolommen rustende, sierlijke dakdaar een groote aardbeving bijna niets van de oude stad had overgelaten en juist al de hoofdstraten geheel nieuw zijn. Eindelijk bereikten wij het huis van oom. »Maar dat is een paleis, Rosina", riep ik toen wij de prachtige marmeren trappen beklommen. »Ja, wel een paleis Signorina, antwoordde zij trotsch en ontsloot de deur van het portaal op de tweede verdieping. Wij liepen over witte marmeren steenen voort totdat Rosina weer een deur opende en mij in een kamer liet. Ik bleef verrast staaneen donkerrood zijden behangsel bedekte de wanden, en zoo waren ook de meu bels die Rosina van hare bekleeding ontdeed; prachtige kandelabres, kostbare schilderijen en smaakvolle kunstvoortbrengselen versierden het vertrek en uit de vensters had men het heerlijkste vergezicht van de wereld, op de Marina. „Maar dat is overheerlijk riep ik uit „be hoort dit alles aan oom »Helaas ja sprak een stem achter mij; het was oom Paul, die uit het kantoor naar boven gekomen was. omslag van 22,000 tot 30,000, dus een derde hooger worden. Het scheen dan ook ondoenlijk om de 52,000, die noodig zouden zijn als de accijnzen geheel vervielen, alleen door directe belasting te vinden zonder die bovenmatig op te voeren. De maatstaf der personeele belasting gaat voor Vlissingen niet op, daar groote perceelen, in die belasting aange slagen, bewoond worden door weinig bemiddelde personen, die, elders wonende, voor hunne woning gedeeltelijken vrijdom zouden genieten. De accijn zen zijn voorts voor Vlissingen een gewenscht middel om een deel der uitgaven te doen dragen door de talrijke vlottende bevolking, welke die gemeente bezoekt, onder anderen een groot getal Belgische loodsen enz. Ook herinnerde men nog dat Vlissingen van het rijk aanzienlijke subsidiën had genoten krachtens artikel 49 van de wet op het lager onderwijs. Vervielen nu de accijnzen, voor een groot gedeelte door vreemden betaald, dan zoude hiervan het gevolg kunnen zijn, dat het rijk zooveel te meer met buitengewone subsidiën zoude moeten te hulp komen. Omtrent het nieuwe tijdperk van vijf jaren 1 Jan. 1885 tot 31 Dec. 1889 vroeg men of dit wel noodig was en of het niet wenschelijk ware dat dit gesteld wordt tot 31 December 1886, den datum dat ook de uitzondering voor de andere gemeenten vervalt Aan den gemeenteraad van Middelburg is een adres in omloop, dat reeds van vele handteeke- ningen is voorzien, waarin verzocht wordt om aan de Koepoort een voetbrug te laten maken in de plaats van de tegenwoordige pont. Dit adres zullen wij in een volgend nommer in zijn geheel opnemen. In eene buitengewone, gisteren gehoude11 vergadering van directeuren en leden van het Zeeuwsch Genootschap cÉr Wetenschappen is met acclamatie aangenomeijRen voorstel van het be stuur, om aan den heewM?. Nagtglas, als blijk van waardeering zijner Jelvuldige en langdurige diensten aan het genootschap in zijne betrekking van bibliothecaris, zoo mede door het bewerken van den inventaris der Zelandia lllustrata, bewezen, aan te bieden de gouden medaille van het genoot schap of eenig voorwerp van artistieke waarde te zijner keuze. Tot gezworen van den polder Beoosten Bleij Benoorden is herbenoemd de heer P. Koster, land bouwer te Axel, terwijl van den Koegorspolder c. a. als zoodanig is benoemd de heer P. Dieleman Wz., in plaats van den heer Matth. De Bruijne. Te Scherpenisse is tot wethouder gekozen de keer D. Bolier. De verkiezing die noodig is in het hoofdkies district Zevenbergen, doordien de heer mr. R. Van de Werk heeft opgehouden lid te zijn van de tweede kamer der staten-generaal, is bepaald op Dinsdag 24 Juni a. s. en de herstemming, zoo noodig den 8 Juli daaraanvolgende. „Waarom helaas! oom?" »Wat heb ik, oude man, aan al die pracht? Ik kijk er niet naar", sprak hjj minachtend, »ik heb dit huis met zijn zalen en pronkkamers, die kostbare tapijten, het zilverwerk, de schilderijen en alles moeten overnemen tot dekking der schuld die de vorige bezitter aan mij had, daar hij zich met dit huis geruïneerd had. Het is nu geen tijd om het weer te verkoopenik zou er hoogstens de helft voor krijgen en dus bewoon ik het maarik gebruik echter niet meer dan twee kamers, zoo als ik gewoon ben, en deze mooie vertrekken komen alleen open als Rosine najaars- schoonmaak houdt. Gij zijt echter vrij om er zooveel te komen als gij wilt en kunt er een voor uw eigen gebruik uitkiezen". Daarop bracht hij mij zelf door al de kamers in een zaal, die rijk verguld was en waarvan de glans door tallooze spiegels wêerkaatst werd, en wees mij aan het einde van den gang een klein, hoogst eenvoudig gemeubeld kamertje, als zijn zitkamer, waarnaast een iets grooter eetkamer lag en aan den anderen kant een slaapkamer. Dat was al wat de rijke man in die vorstelijke woning voor zich zelf gekozen had. »Ons leven zal hier zijn gelijk buiten gij zult mij niet veel meer dan bij de maaltijden zien; ik blijf bij mijn gewoonte om te negen uur naar bed- te gaan. Partijen geef ik nooit en ik ga ook nergens heen. Pater Christoforus komt iederen Zon dag eten en later misschien wel eens deze of gene, op dat gjj eenige kennissen krjjgtoverigens kunt Met wijziging van he kon. besluit van 21 Decem ber 1875 Staatsblad n°. 249), is bepaald dat de gezegelde briefomslagen van 5 en 12) cent zullen worden verkrijgbaar gesteld voor 10) en 25) cent de twee stuks van iedere soort, met ingang van het tijdstip door den minister van waterstaat enz. te bepalen. In tegenstelling met vroegere berichten meldt men thans dat de dag van vertrek der Trans- vaalsche deputatie nog niet bepaald is. Uit het verslag der directie van de Algemeens maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente gevestigd te Amsterdam blijkt, dat op 31 Decem ber 1882 van kracht waren 1370 polissen, met een verzekerd kapitaal van 2 717,198.eene verzekerde rente van 36750.28 en eene jaar- lijksche premie van 98031.24; dat in het jaar 1883 werden gesloten 341 verzekeringen met een verzekerd bedrag van 1,718,668.een verzekerde rente van 14632.44 en een jaarpremie van f 65337.90. Deze bedragen werden in den loop des jaars verminderd met 301 verzekeringen, die een verzekerd kapitaal vertegenwoordigden van ƒ440374.eene verzekerde rente van ƒ4896.40 en een jaarpremie van 12163.95, zoodat op 31 December 1883 van kracht waren 1410 polissen, met een verzekerd kapitaal van 3,995,492.een verzekerde rente van 46486.32 en een jaarpremie van 151205.19. De ontvangsten aan premiën en interessen had den bedragen 207868.80. Aan uitkeeringen, lijfrenten, terugkoop van polissen en herverzeke- ringspremiën werd ƒ40773.40 uitgegeven, terwijl voor de verschillende reserven volgens wiskundige berekeningen 70855.36 moest worden afgezonderd, zoodat deze thans zijn geklommen tot een bedrag van 263300.48. Het beschikbaar winstsaldo bedroeg 14109.19. Het dividend over het boekjaar 1883 werd vastgesteld op 50 per aandeel, zijnde 5 over het daarop gefourneerde bedrag. Zooals wij vroeger meldden zal, bjj gelegenheid der algemeene vergadering van de Vereeniging van Christelijke onderwijzers en onderwijzeressen, in Den Haag te houden, het gedenkteeken ter eere der nagedachtenis van mr. G. Groen Van Prinsterer en zijne echtgenoote, vrouwe E. M. M. Van dei- Hoop, Dinsdag 3 Juni des namiddags te half drie plechtig onthuld worden. Het Dbld. meldt dat dit gedenkteeken dezer dagen op de begraafplaats Ter navolging is geplaatst. Het is ontworpen door den architect H. J. Mondt en in streng Griekschen stjjl uit zuiver wit Car- rarisch marmer, in de werkplaatsen der heeren Laurent Philips en c°, te 's Gravenhage, vervaardigd. Boven het in gulden letteren gebeiteld opschrift prijken op den steen een immortellenkrans met linten omwonden en aan den onderkant twee saamgevlochten palmtakken, de zinnebeelden van onsterfelijkheid en vrede. gij uw leven inrichten zooals gij goedvindt; ik laat u geheel vrij". Ook om uit te gaan wanneer en waarheen ik wil Annetta zegt dat ik niet alleen op straat mag komen". -- Het is hier geen gebruik; maar bij een vreemde ziet men veel door de vingers en ik zal daarin niet al te streng zijn; anders loopt gij nog stilletjes weg, zoo als in Rome maar ga nooit alleen buiten de stad, dat is niet veilig; men zou u kunnen oppakken en ik heb geen lust om den briganti losgeld voor u te betalen". Oom zei dit alles op een goedigen, half schert* senden toon en als ik zijn eerwaardig gelaat, met het witte haar en dien witten baard aanzag, kon ik niet begrijpen dat hij een hardvochtige meester voor zijn werkvolk was. Wel streng, maar niet onrechtvaardig wel zuinig maar niet gierig een zonderling; maar niet kwaad. „Oom Paul", zei ik, »gij zijt zoo vriendelijk voor mijik hoop dat gij mij mettertijd zult lief krijgen en gaarne bij u zien, zoo gaarne alsof ik uw eigen dochter waregelooft gij dat dat moge-* lijk is »Gij lijkt op uw vader", was het antwoord, »ik hield niet van uw vader." Dat was de eerste maal dat hij van mijn vader sprak; ik zag hem verbaasd aan en vroeg: »hij was toch immers uw broeder, oom Paul 1" Broeders berokkenen elkaar vaak het groot ste leed op de wereld uw vader heeft mij de wijde' wereld ingejaagd uw vader heeft gemaakt dat ik een eenzelvig oud man ben geworden," Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1