127 127® Jaargang, 1884. V rijdag 30 Mei. Middelburg 29 Mei. OUDERLOOS. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels i,SO iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: ao FEUILLETON. O MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger In onze tweede kamer was gisteren bet belang rijke en verblijdende verschijnsel waar te nemen dat een en tachtig leden tegenwoordig waren en er onder de liberale leden eene eendrachtige samenwerking heerschte om het beginsel der wet van 1878 ongeschonden te bewaren. Dat belooft iets goeds voor de verdere behan deling van het regeeringsontwerpwij werden teruggevoerd tot de dagen van 1878, toen er met toewijding door de liberale leden gestreden werd voor de belangen van ons volksonderwijs. Dit bleek vooral bij de behandeling van het amendement-Mackay c. s. betreffende de kweeke- lingeneen stelsel van liberale zijde zoo ernstig bestreden. Het amendement viel dan ook met 43 tegen 38 stemmen, en alle liberale leden verklaarden er zich tegen. Heden is de groote vraag voor bet onderwijs aan de ordede verhouding tusschen het aantal onderwijzers en het aantal leerlingen. Natuurlijk doen de tegenstanders van het on derwijs, onder de leuze van bezuiniging, al het mogelijke om in die verhouding een grooten ommekeer te doen plaats hebben. Zooals men weet wil het regeerings-voorstel minstens een onderwijzer als bijstand, als het aantal kinderen meer dan 45 bedraagt, min stens 2 onderwijzers als het meer dan 90 bedraagt, en voor elke 50 meer boven de 90 éen onderwij zer meer. Het voorstel-Mackay wil boven 40 leerlingen 1 onderwijzer, boven 90 leerlingen 2 en voor elke 60 bovon cle ÖO OOK Onrlor-ccrxjaoi?. Het gisteren gemelde amendement-Borgesius, tevens ondersteund door 16 andere leden, wil den bijstand bepalen op ten minste 1 onderwijzer voor meer dan 40 leerlingen, 2 onderwijzers zoodra het aantal kinderen 85 bedraagt en voor elke 45 kinderen boven de 85 leerlingen 1 onderwjjzer meer. Het amendement Van der Feltz, op art. 24 dér onderwijswet, waarmede de minister van binnen- landsche zaken zich vereenigde, luidtop geene school mogen meer dan 600 kinderen gelijktijdig worden toegelaten, tenzij hiertoe door Ons om bijzondere redenen vergunning wordt verleend". Onder verwijzing naar de Laatste Berichten in dit nommer deelen wij meê dat het voorstel- Borgesius c. s. is aangenomen en alle liberale leden ook heden weêr eendrachtig optraden. Alleen bet nieuw gekozen lid voor Dokkum maakte eene uitzondering. Waarom weten wij niet. De Nisero-quaestie zal in de tweede kamer ter sprake komen. Wij verheugen ons daarin. Het is een lastig vraagstuk, waarin met zeer veel beleid moet worden gehandeld, willen wij geen gevaar Joopen met Engeland in moeilijkheden te geraken. Roman van Üetlef Stern. TWEEDE DEEL. Op reis. Zesde Hoofdstuk. De moeder van Eduardo, een eenvoudige, vlijtige vrouw, aanbad haar zoon, in wien zij een toonbeeld van volmaaktheid zagen toch scheen het mjj toe dat in zijn hart geen ware, innige liefde voor haar woonde, daar hjj haar reeds een groot verdriet be rokkend had door heimelijk naar Indië scheep te gaan. «En wanneer was dat vroeg ik verwonderd» «en waarom deedt gij dat?" „Ik was ongelukkig, ontevreden, in mijn schoonste verwachtingen gedwarsboomd," ant woordde Eduardo. Ik was zeventien jaar oud en had van mijn veertiende jaar af op bet bureau eener stoomboot gewerkt, een bezig heid die mjj erg tegenstond, maar ik nad onder de band veel geleerdik wilde vooruit in de wereld, ik had een bepaald doel voor oogen. Ik beminde een meisje en geloofde aan haar we derliefde, maar zij heeft mij bedrogentwee jaar geleden is zij met een rijken man getrouwd en de arme jongen, die tien jaar zou gewerkt hebben yca haar te bezitten, is vergeten". De onschuldigste zaak geeft vaak aanleiding tot ernstige verwikkelingenen de bedoelingen der diplomatie te doorgronden is zeer moeilijk, omdat zij die vaak achter de fijnste vormen verbergt. Engeland's heuschheid tegenover ons is nog geen waarborg dat er niet vroeg of' laat een adder uit het gras komt kijken. En het kan daarom niet anders dan goed doen wanneer door onze vertegenwoordiging bij de regeering worde aangedrongen op behoedzaamheid en er, in navolging van bet Engelsche parlement, om inlichtingen worde gevraagd. Het Handelsblad schreef een tweetal artikelen over deze quaestie. In bet feit, dat de Nisero, van Soerabaia door bet Suezkanaal naar Europa bestemd, strandde op een plaats waar het allerminst te maken had, werd zelfs aanleiding gevonden tot de onder stelling dat I'enangsche kooplieden, wien de toe stand der zaken in Atjeh verdroot, deze stranding hadden uitgedacht om Engeland te nopen in de Atjeh-zaken tusschenbeide te treden. Nog vreemder is het, dat deze stranding juist geschiedde op het gebied van Tenom, het eenige van die streek, dat op voet van vijandschap verkeert met de Ned.- Indische regeering. Alle andere staatjes, zonder uitzondering, erkennen het oppergezag. Daarom wordt de zaak moeilijk op te lossem vooral ook om de abnormale toestanden die in Atjeh in het leven zijn geroepen. De vredelievende zending van den heer Maxwell is mislukt en het Hbld. stelt thans de rechtsquaestieAan wie zijn wij in deze zaak verantwoording schuldig Kunnen wij haar naar eigen inzicht afdoen, of moeten wij met billijke verlangens van andere mogendheden rekening houden Ter beantwoording van die vragen wijst het blad op hetgeen de hoofdredacteur van het Bata- v tTct-cto ea jrx-Xinflvi.öi/(/UUj i; A - c - - - van het volkenrecht de aandacht verdienen, schrijft. Deze geeft op de eerste vraag een bevestigend antwoord, omdat het onrecht is gepleegd op vijan delijk grondgebied, hetgeen Nederland's interna tionale verantwoordelijkheid uitsluit. Eris volgens hem bij den radja van Tenom nooit schijn of schaduw geweest van ernstige onderwerping aan het Nederlandsche gezag. «Dientengevolge staat Tenom tegenover Nederland niet in de verhouding van een vazalstaat en is het veel minder onder Nederlandsch bestuur, zoomin direct als indirect. Volgens deze redeneering is Tenom onafhankelijk, kan het andere staten beoorlogen en door hen beoorloogd worden. Hiervan echter wil bet Bataviaasche blad niets weten. Een handelend optreden van Engeland zon ongeoorloofd wezen, omdat Engeland bij het vigeerend tractaat Neder land's souvereiniteit in de Atjeh-wateren heeft erkend en het dus eene tractaatscbennis zou plegen met in strijd dier souvereiniteit eigenmachtig en tegen Nederland's wil tegenover Atjeh te handelen." Dit laat zich, volgens het Handelblad, moeilijk samenrijmen. Verlangt men, dat Engeland of eenige andere staat Nederland's souvereiniteit erkenne, dan moet Nederland daarvan ook de Ik zag hem met de grootste verbazing aan en zei«Hebt gij nu reeds bemind en gij zijt toch nog zoo jong «Ik was juist dertien jaar; ik had TaBSO gelezen; en wie kan Tasso lezen, begrijpen en dan niet beminnen Dat zou onmogelijk zijn. O, het was zulk een reine aanbiddingIk verzeker u mademoiselle, zóo bemin ik thans niet meer". Ik schudde lachend bet hoofd. «Zeg toch zulke dingen niet, het klinkt zoo zonderling op uw leeftijd". „Omademoiselle, wat beduiden die negen tien jaren. Het is de ervaring die ons oud maakt", en toen ik weer lachte vervolgde hjj: «Lach niet, wat ik u bidden mag, dat doet niij zeer, want ik zou kunnen schreienhebt gij nooit behoefte om zoo eens goed uit te schreien Ach, boe vaak had ik die gehad en dan had ik steeds mjjne tranen den vrijen loop gelaten; ik ried hem dus dit ook te doen. «Maar gij zult niet met mij weenen, gij zult mij weder uitlachen", hernam hij en zag er zoo bedrukt uit, dat ik niet meer lachen kon, maar hem verzocht voort te gaan. «Ach, er valt niet veel meer te vertellen. Ik kon het leven hier niet meer uithouden. Zoo dikwijls ik haar ontmoette aan den arm van den man, die mijn plaats innam, kreeg ik een dolk steek in bet hart; mijn werk stond mij tégen, ik snakte er naar om ver weg te gaan. Een kapi tein, dien ik kende, stelde mij voor om de reis naar Indië mede te maken; jk was terstond be lasten aanvaarden. Het Bat. Hand. maakt zich schuldig aan het bekende asking too much. Het Hbld komt daarom tot deze conclusie Het schijnt wenschelijk dat Nederland ruiterlijk zijne verantwoordelijkheid erkenne. Nederland is gehouden de schuldigen te straffen. Het blijft echter vrij in de keuze der middelen en behoeft niet verder te gaan dan billijkerwijze kan worden gevorderd. De eiscb kan niet worden gestelddat de gevangenen, bet koste wat bet wil, uit bet binnenland zullen worden gebaald. De natuurlijke straf dezer strandroovers is, dat bet verblijf aan bet strand hun worde onmogelijk gemaakt. Daarom "moet de eerste expeditie door eene tweede, zoo noodig door eene derde worden gevolgd. Het belang der gevangenen kan hier niet in de eerste, plaats gelden. Het algemeen belang vordert, dat niet, door hunne uitlevering van den radja te koopen voor staatkundige voordeelen, aan bet plunderen van schepen en het gevangen houden van schepelingen aanmoediging worde gegeven. De herstemming voor een lid der provineiale staten, die 4 Juni in het district Hulst moet plaats hebben, verdient, naar men ons meldt, eenige aandacht. De strijd zal gevoerd worden tusschen twee aanhangers van de beide partijen, die bij andere gelegenheden steeds samengaan. De heer P. Moes, landbouwer te Ter Neuzen, behoort tot de orthodox-protestantsche partij en vindt dus hoofdzakelijk zijn steun bij de anti revolutionairen. Mr A. C. B. Thomaes is streng Roomsch en vindt vooral bij de katholieke geestelijkheid warme ondersteuning. Toch zou men zich vergissen, wanneer men meende dat bij deze verkiezing van liberale zijde De liberale candidaat, de beer J. Vogelvanger, ook katholiek, moest bij eerste stemming bet onderspit delven, niet zoo zeer om zijne beginselen als wel om zijne woonplaats. Hij is lid van den raad te Hulst; en daar reeds vier Hulstenaars in de provinciale staten zitting hebben, en Ter Neuzen en Axel er ook naar streven om meer leden uit hunne streek af te vaardigen, is het zeer goed mogelijk dat vooral uit de omgeving van Ter Neuzen vele liberale kiezers toch op den heer Moes hun stem uitbrachten. Thans zullen waarschijnlijk de liberale kiezers, die bij eerste stemming den heer Vogelvanger kozen, zich onthouden of den heer Moes stem men, liever dan den streng katholieken candidaat de gelegenheid te geven een zetel in onze staten in te nemen. Aan ijver van beide kanten zal bet niet ont breken. De geestelijkheid vooral zal al haar invloed aanwenden om haren candidaat te doen zegevieren. Bij de vrijzinnige kiezers zal het hierbij alleen de quaestie wezen van twee kwaden het beste te kiezen of zullen overwegingen van persoon lijken en localen aard den doorslag geven. reid. Ik zei mijn ouders, die bet nooit toegestaan zouden hebben, niets van mijn plan en op een goeden dag ging ik met kapitein Ibsen onder zeil. Maar het leven aan boord viel mij niet mee en zoodra de eerste nieuwigheid er af was, bad ik berouw en bedacht boe ik op de beste manier weer naar Messina terug zou komen. Tijdens ons verblijf van eenige dagen te Bom bay ontdekte ik een stoomboot die naar Sicilië bevracht was en toen ik eenigszins aarzelend tegen kapitein Ibsen hierover begon, klopte deze mij op den schouder en zei «En die gelegenheid wilt gij gaarne aan grijpen om terug te keeren, niet waar? Ik heb er niets tegen, vriendje ik begreep wel dat het zoo gaan zou. Als men zoo alleen op zee is en niets ziet dan lucht en water, dan komt men tot nadenken en ziet alles heel anders in. Groet uw moeder van mijzij zal angst genoeg over haar jongen uitgestaan hebben, al heeft zij ook door mij bericht ontvangen over het lot van baar lieveling". «0 dat was een braaf man", viel ik hem in de rede. „Ja, dat was hij ook. Ik ga ook altijd naar hem toe als hij te Messina binnen komt". «Wat zal uw moeder blij geweest zjjn toen gij weer bier waart «Dat geloof ik; ik was fwee maanden weg geweest en zij bad erg naar mij verlangd, meer dan ik verdiende, maar vader was hard tegen mij, vooral tpen ik in acht maanden geen werk vond, Door burgemeester en wethouders van Middelburg zijn belooningen toegekend voor den brand op 13 Mei aan het personeel van de spuit A eene premie van 40voor den brand op den 15 Mei aan het personeel van de spuit D eene premie van 40 en aan bet personeel van de spuit B eene van 25. In de Woensdag gehouden algemeene vergade ring van stemgerechtigde ingelanden van den Middelburgschen polder (gemeente Nieuw- en Sint Joosland) is de heer W. Willeboordse, die volgens rooster moet aftreden als gezworen, met algemeene stemmen herkozen. Tot gezworen van den Nieuwen Craaiertpolder is door de vergadering van ingelanden herbenoemd de beer J. De Baar te 's Heerenhoek en tot ge zworen van den West-Craaiertpolder benoemd de heer J. F. Buijse te 's-Heer Arendskerke. ïïorssele, 28 Mei. In de heden gehouden vergadering van ingelanden van den calamiteusen Borsselepolder is, met 19 van de 31 stemmen, tot gezworen benoemd de heer C. Mol Az.in te gaan 1 Augustus a. s. Vooraf werd vastgesteld de rekening over het dienstjaar 1883/4, waarvan de ontvangsten ƒ38574.25 en de uitgaven 38732.72} beliepen, en goed gekeurd de begrooting voor 1884/5 in ontvang en uitgaaf op een gelijk bedrag van 38705.68. Het dijkgeschot werd bepaald op 30.60 per hectare schotbaren grond en op 10.20 per hec tare van vroonen. Na de voormelde benoeming kwam aan de orde een voorstel van het bestuur om te beslissen over de conversiezaak, zooals die gewenscbt zou wor den voor de invoering van 5% obligatiën aan meïï'VèrTT'"de:lbïeh'lbl,,de>rr,erfAug 'f/kif iftrtie scriuia- verwisseling, waaraan vermindering der nomiale waarden is verbonden en goedgevonden mede te gaan met het voorstel tot toevoeging van coupons aan de bestaande obligatiën, teneinde de ontvangst van rente te vergemakkelijken en tevens minder kostbaar te maken. BïoeiiekenslierUe, 28 Mei. Heden had alhier eene vergadering plaats van ingelanden van dezen polder. Volgens de rekening over 1883/1884 bedroegen de ontvangsten 15796,79} de uitgaven ƒ14561,73, Er is alzoo een goed slot van 1235,06}. De begrooting van 1884/1885 werd vastgesteld op ƒ5873,99 en het dijkgeschot op 10 per HA. Met groote meerderheid, 14 van de 21 stemmen, is de aftredende gezworen, de heer J. Van Dijke, als len candidaat op de lijst geplaatst, terwijl de heer C. Schrijver als 2en en de heer L. Van Doeselaar daarop als 3en candidaat voorkomt. Uitgeloot werd, ter aflossing met 65 pet., de obli gatie n° 91 ad ƒ600 nominaal. Het wetsontwerp tot intrekking van den vrijdom van grondbelasting was door de meeste leden der totdat ik eindelijk bij den heer Werner geplaatst werd." «En zijt gij nu nog altijd zoo ongelukkig?" «Ik ben kalmer; maar nu kwelt mij de zorg voor de toekomst. Drie jaar soldaat, en wat dan ?'1 Ja dat was wel akelig, «maar als de nood het hoogste is, is Gods hulp nabij." - „Jawel, reken daar maar op. Help u zelf, dat is de beste leuze. God helpt alleen de ge lukkigen en ik ben ongelukkig. Waarom? Omdat ik arm ben. Overal staat dat gemis aan aardsche goederen mij in den weg o als ik maat rijk was «Ik ben ook arm!" zei ik, «en toch wanhoop ik niet en vertrouw dat de voorzienigheid ook mij een klein deeltje geluk beschoren beeft." „Hoopt gij dat nog O ja gij hebt ook nog uw rijken oom maar waar kan ik op hopen Een leven in het stof en ik zon mij zoo gaarne daaruit opheffen naar hooger sferen. Toen ik een kind was ging ik wel eens slapen met het denkbeeld dat ik als een koningszoon zou ont waken, en dan droomde ik daar den lieelen nacht over, maar nu droom ik niet meer en ik boop niet meervoor mij is alle illusie voorbij. Gjj lacht njet meer, mademoiselle Ik lachte inderdaad niet meerik voelde een traan in mijn oog opwellen en langzaam neder- vallen. „Gjj ziet er uit als een Madonna, made moiselle", riep hij eensklaps op een geheel ande re» toon, «ik heb nooit zulke mooie blauwe oogen

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1