127e Jaargan 1884. Donderdag 29 Mei. Middelburg 28 Mei. "FEUILLETON. OUDERLOOS. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Centï Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,$0 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berékend naar plaatsruimte: MIDDELBURGSCHE COURANT. f <-j Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe en Cie., John F. Jones, opvolger De leden der tweede kamer Yan Gennep, Virnly, Y. d. Loeff en Roëll hebben een gewijzigd art. 45 der schoolwet voorgesteld, luidende «Door het rijk wordt over elk dienstjaar aan de gemeente vergoed 30 pet van het bedrag dei- kosten bedoeld in het vorig art., onder lett. ad; 2° lett. e, doch uitsluitend voor zoover zij betreffen het stichten (verbouwen) eD huren der school lokalen en onderwijzerswoningen; 3° lett.doch uitsluitend voor zoover zij betreffen het aanschaffen der noodzakelijke schoolmeubelen, bij eerste in richting van nieuwe lokalen." De sub 1° en 2° bedoelde kosten te betalen bij voorschot. Deze wijziging zou het eerst worden toegepast op het dienstjaar 1885, met dien verstande dat ook over 1884 slechts zal worden vergoed naar hetgeen op 1 Jan. jl. op de gem.-begrootingen stond uitge trokken. De regeering zal, volgens het Vad., een ontwerp tot wijziging der gemeentewet voordragen, waarbij, met uitsluiting van dan gewonen vorm van opcenten, aan de gemeenten de verplichting wordt opgelegd om voor het zuiver inkomen, hetwelk tot maatstaf van den hoofdelijken omslag dient, het rijkskohier en ook overigens voor de heffing de regelen der klassenbelasting te volgen. Het zal haar echter vrijgelaten worden, vooreerst om de inkomens voor zooveel noodig aan te vullen met die beneden 600ten andere om van elke klasse van het zuiver inkomen zulk een percentage, zij het even redig of progressief, te heffen als door den raad onder goedkeuring des konings wordt vastgesteld. Bij de heden alhier plaats gehad hebbende opening der stembriefjes voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, ter vervulling der vacature, ontstaan door het vertrek van den heer F. Nagt- glas, bleken 3 van de 370 ingeleverde biljetten blanco te zijn, zoodat het getal geldige stemmen 367 en de volstrekte meerderheid 184 was. De heer M. B. O. Hogerwaaril, hoofd ingenieur van den provincialen waterstaat, is gekozen met 185 stemmen. Op den heer mr B. P. Schorer waren 83 en op den heer A. A. Mes Gz. 66 stemmen uitgebracht, terwijl jhr mr W. H. Snouck Hurgronje 19 stem men verkreeg. De overige stemmen waren verdeeld als volgt de heer A. H. Yan Agten 3, de heeren mr. M. J. De Witt Hamer en S. Van Straten ieder 2, de heeren J. C. Van den Broecke, W. Van Uije, D. Dronkers, F. C. M. Boenders, Verschoor van Nisse, J. P. Fokker en J. Fak Brouwer Mz. ieder 1 stem. Op de Haagsche tentoonstelling van schilderyen is onder anderen verkocht het ook hier geëxposeerd geweest zijnde Duinlandschap in de omstreken van Roman van Detlef Stern. TWEEDE DEEL. Op reis. Zesde Hoofdstuk. Den volgenden dag wist ik niet waar ik het zoeken moestgeen enkele bezigheid wilde vlot ten; muziek stond mij tegen; mijn boek boeide mij niet en telkens betrapte ik mij op de gedachte hoe aangenaam het voor mij zou zijn, indien mijn jonge geleider van gisteren mij les mocht komen geven. Ik had oom niets van die ontmoeting durven zeggen en hij had ook niets van mijn wandeling gemerkt. Rosina was zoo ontdaan geweest, toen ik met natte beslijkte klêeren thuis kwam, en tobde zoo over de verwijten, die oom haar daar over doen zou, dat ik beloofde mijn misdaad te verzwjjgen, als zij het ook deed. Zij beloofde het bij al wat haar heilig was en zoo bleef oom Paul onkundig van alles. Wij hadden aan tafel in 't voorbijgaan over den regen gesproken, die volgens oom dit najaar bij zonder vroeg begon en als hij aanhield ons vertrek naar de stad bespoedigen zou. Ik wist niet of ik mij ovev die verandering moest verheugen of niet; jajsschien was het in de stad minder stil; zelfs Domburgdoor den heer Jac. H. Hollestelle te Middelburg. Op de Londensche schilderijen-tentoonstelling werd onze vroegere stadgenoot, de heer W. J. v. d. Weele, met eene zilveren medaille bekroond. Scliou wen-I#ui velaml, 27 Mei. Over bekend is 't dat reeds gedurende twee jaren voor onze rechtbank een proces aanhangig is over de oogenschijnlijk eenvoudige vraag of van suikerbieten 24 cent of 2,40 per gemet als tiend verschuldigd is, en dat de gedaagde in dezen financieel gesteund wordt door de Zeeuwsche maatschappij van landbouw de Sociëteit van Handel en Nijverheid te Zierikzee en een reeks landbouwers en belangstellenden! dewijl het geschil iederen suikerbietenteler en dus een algemeen landbouwbelang geldt. Ten einde van de ontvangen gelden verantwoor ding en van den stand der zaak mededeeling te doen, strekte een heden te Zierikzee gehouden ver gadering, uitgeschreven door den heer F. C. Kohier, belast met het beheer en het beleid en tegen wien ook het geding gevoerd wordt. Uit zijn verslag bleek, dat reeds al de ontvangen gelden, ruim f 700, aan kosten zijn uitgegeven; dat er een nieuw offer van 300 r.oodig isdat het proces dus reeds een langen en kostbaren weg heeft afgelegd, helaas zonder het meer dan een hanetred vooruit te brengen. Op 20 Mei, toen men algemeen dacht dat de zaak in staat Van wijzen zou treden, werd namelijk door de rechtbank het van beide zijden gehouden kostbaar en niet gever baliseerd getuigenverhoor (daar werden er ruim 50 gehoord), door vertrek van een der rechters, in eén kartonnen graf ter ruste gelegd beslist dat het op dien dag bepaalde pleidooi geen voortgang kon maar op 11 Juni a. een nieuw getuigenvor- hoor zou plaats hebben, waardoor de zaak in haar stand van December '82 terugkeerdealleen met dit onderscheid dat toen het geld in en nu uit de kas was. En de vergadering griezelde van al deze dingen gelijk een boer van adellijk wild. Intusschen worden er jaarrijks, zoo hier als elders, meer en meer suikerbieten geteeld en ver krijgt de opgeworpen tiendquaestie een steeds grooter getal belanghebbenden. De vraag was dus zal men het er bij laten of den gedaagde, handelend ter uitvoering van het algemeen belang, opnieuw steunen En daarbij liet men andermaal uitkomen, dat het proces niet geboren is uit personaliteit, maar alleen om te weten of de heffing van 2,40, als tiend van een gemet suikerbieten, recht of willekeur is. Zoo gesteld kan ieder landbouwer en belang stellende haar zijn geldelijken steun verzekeren. De vergadering dacht er ook zoo overschreef dadelijk voor f 225 in; besloot öf voor het eerst of opnieuw anderen tot deelneming uit te noodigen en op te wekkenterwijl de heer Boudewijn Giljam van Ouwerkerk benoemd werd om tot aan het aanstaand vertrek van den heer Kohier als vice-president en later als voorzitter de belangen der inschrijvers te behartigen. De aanwezigen het paradijs wordt eentonig, als wij er altijd alleen rond loopen. In dergelijke gedachten verdiept richtte ik den volgenden dag mijne schreden onwillekeurig naar het koepeltje, waarvan die jonge man gisteren gesproken had. Het lag aan alle kanten inge- gesloten tusschen donkere cypressen, en alleen naar de zee was het uitzicht vrij. Ik ging mis moedig op de bank zitten en staarde voor mij uit. De regen had alles zeer opgefriseht; het bestoven gebladerte was wêer alsof het pas was uitgeloopen het beekje, dat bijna opgedroogd was, sijpelde nu wêer vrooljjk tusschen de steenen door de oranjebloemsem geurde de zonnestralen trildenop de blauwe zee golfden witte zeilen, o het was verrukkelijk en toch was ik treurig; niemand deelde in mijn genot. Waart gij bij mij geweest Marie Hoe anders zou alles geloopen zijn Maar nu kwam de verzoeking en ik was zwak. Hoor wat er gebeurde Nadat ik een half uur had zitten droomen, nam ik een kloek besluit, opende mijn werkdoos en besloot om vlijtig te werken. Toen ik het kleedje uithaalde, waaraan ik bezig was, zag ik daaronder het kaartje liggen dat ik gisteren ge kregen had. Ik kon niet nalaten om het nog eens in de hand te nemen en den naam te be kijken. Daar sloeg het vier uur op de klok dei- Hoofdkerk als ik gewild had kon hij thans hier zijn. In het volgende oogenblik schaamde ik mij over die gedachte en verwierp haar verre. Ik legde de hand op den naam, die mij zoo ver- verzekerde hem verder van hunne sympathie en wij vertrouwen met hen dat hij die ook zal vinden, overal waarbij om hulp voor de suikerbieten, tiend quaestie aanklopt. Onlangs richtten de heeren jhr J. Hartsen c. s. zich tot de tweede kamer met een adres over hun concessie-aanvraag voor een spoorweg Amsterdam IJmuiden. De commissie, in welker handen dit met de inlichtingen des ministers werd gesteld heeft thans voorgesteld den minister van waterstaat alsnog omtrent een 8tal punten nadere mededee- lingen te verzoeken, daar de nu verstrekte nota geen helder licht verspreidt. Het adres bewijst niet dat de ingebrachte ernstige klachten juist zijnde nota doet niet zien dat de voorstelling van adressanten eenzijdig is, zooals de minister meent. In elk geval meent de commissie uit den loop der ingewikkelde zaak, zonder eenig oordeel overigens, wel te mogen verklaren, dat de houding der regeering aan adressanten veel stof tot teleur stelling geven moest. De gegevens ontbreken echter om te beoordeelen, in hoever voor de kamer aanleiding bestaat om bij de regeering ten deze haar invloed aan te wenden voor een gun stige oplossingvan de regeering dient vooraf een met redenen omkleede uiteenzetting van haar standpunt en inzichten te worden verkregen. De aanvullingswet, bjj de behandeling van de wet op het vervoer van ontplofbare stoffen in de eerste kamer toegezegd, op het onlangs aange nomen wetsontwerp tegen besmettelijke ziekten, is thans ingekomen. Blijkens het verslag der tweede kamer over het voorstel-Van Eek, betreffende de wijze van be handeling der troonrede, werd dit noch met onverdeelde ingenomenheid, noch met buitengewone belangstelling ontvangen. De bekende redenen voor en tegen werden herhaald. Eenerzijds zag men voordeel in tijdsbesparing en in grondiger behandeling der onderwerpen bij de begrooting; aan den anderen kant achtte men die tijdsbesparing nog zeer twijfelachtig en wilde men deze gelegenheid voor de kamer om tot den koning te spreken niet prijs geven. Naar de Haagsche Cl. verneemt, wordt met de regeering der Ver. staten van Amerika onderhandeld over het sluiten van een nieuw uitleveringsverdrag. De Transvaalsche deputatie gaat niet naar Ber lijn. De Duitsche regeering heeft haar, wegens haar zeer beperkten tijd, welwillend aangeboden de zaken met den gezant te regelen, wat is aangenomen. politie. Benoemd tot commissaris van politie te Kampen K. F. Goelst, thans commissaris van politie te Nieuwer Amstel. notarissen. Op verzoek van J. F. C. Meijer, in- leidelijk aanzag, maar hij danste mjj toch voor de oogen en ik sprak half luid «Eduardo". «Mademoiselle". Ik zag verschrikt op en voelde dat ik vuurrood werd, toen ik het donkere hoofd en de lachende oogen van den genoemden tusschen de cypressen te voorschijn zag kdmen. Wat moest hij van mij denken? Zat ik daar niet alsof ik hem wachtte en buitendien had ik zijn naam gefluisterd, den naam van iemand, dien ik tweemaal ontmoet had; van wien ik niets af wist, behalve dat hij een ondergeschikte be ambte van mijn oom was en mooi Fransch sprak. Ik was woedend op mij zeiven en woedend op hem, dat hij het waagde om ondanks mijn verbod tot mij door te dringenik stond schielijk op en verliet den koepel zonder een woord te spreken- Maar de takken kraakten en hij snelde mij te gemoet. De lach was van zijn gelaat verdwenen hij zag er bleek en ontdaan uit. - „Wilt gij heen gaan, mademoiselle", zei hij en trachtte mijn hand te vatten, »o, doe het niet laat mij één oogenblik bij u blijven. Het is zoo weldadig om een ziel te vinden die belang in ons stelt en ik heb in uwe oogen gelezen dat gij dit doet in mij. Ik zou niet hebben durven ko men, als ik niet hoopte dat gij het mij vergeven zultniet waar, gij vergeeft het mij Hij zag mij zoo droevig smeekend aan dat ik geen moed had om hem af te wijzenmaar ik verzocht hem dergelijke overrompelingen niet te getrokken het kon. besluit waarbij aan hem eervol ontslag is verleend als notaris te Bladel. havenmeesters. Benoemd tot lcn rijkshaven meester voor de vaart in de Nieuwe Maas en de Koningshaven te Rotterdam, jhr. S. B. Ortt, gewezen luit. t/z 2e kl. consuls. Ingevolge machtiging des konings is de heer P. Smith erkend en toegelaten als consulair agent van Griekenland te Vlissingen. CJit Huissen bericht men aan de Tijd dat Vrijdag, toen een der R. k. zusters, gekleed in haar-orde gewaad, aan de openbare school bezig was les te geven in de nuttige handwerken, eensklaps de arron- dissements-schoolopziener verscheen en de eerw- zuster proces-verbaal beteekende. Te Veenendaal is beroepen de heer J. C. Van Schelven thans te Meteren en te Voorthuizen (gem. Barneveld) de heer W. Van den Bergh te Schaars- bergendie bedankte voor de Vuursche. Maandag stond voor de arrond.-rechtbank te Breda terecht J. v. d. M., chocolademaker, geb. te Goes, laatst wonende te Breda, gedetineerd ter zake van misbruik van vertrouwen, door hem bij verschillende inwoners van Breda en omstreken gepleegd. In deze zaak zijn 32 getuigen gehoord. Het O. M. eischte 5 maanden cell. gev. en f 40 boete of 3 dagen celstraf. Bij de politie te Goes is aaDgifte gedaan van eene oplichterij, door iemand gepleegd ten nadeele van een goudsmid. Een tweetal gouden horloges en dito kettingen werden op naam van een ander ter bezichting gevraagd zonder dat deze zich hiervan bewust was. Een der horloges moet kort na de volvoering van het feit te gelde ge maakt zijn bij een anderen goudsmid te Goes. Men schijnt den dader op 't spoor te wezen. Zooals vroeger gemeld is en ook uit achter staande advertentie blijkt zal het festival, uitge schreven door het fanfaren-gezelschap Eendracht maakt Macht te Kruiningen, ter gelegenheid van het 20jarig bestaan der vereeniging, Maandag 2 Juni gehouden worden. Aan het festival nemen, behalve de feestvierende sociëteit, zes gezelschap pen deel, nl. van St. Maartensdijk, Hontenisse, St. Annaland, Vlissingen, Scherpenisse en Cortgene. Te 12 uur vereenigen zich de gezelschappen op de bovenzaal van den heer Zijlmans, waar zij door den eerevoorzitter van Eendracht maakt Macht zullen verwelkomd worden, en hun de eerewijn zal worden aangeboden. Na afloop hiervan zullen de gezelschappen in optocht door het dorp trek ken, te beginnen op de hofstede van den heer E. Van Hootegem, die daarvoor zijn erf vrijwillig afstaat. Te 2 uren zal ieder gezelschap op de estrade op het Marktplein twee stukken uitvoeren. Onmiddellijk na uitvoering der stukken ontvangt ieder gezelschap van zijn commissaris eene ver guld zilveren medalje met toepasselijke inscriptie. Te 4 en te 9 uren worden er luchtballons opge laten, cies avonds heeft er eene illuminatie van het Marktplein plaats, terwijl het geheel zal be sloten worden met een prachtig vuurwerk, ver vaardigd door den heer Hendrikx uit Antwerpen Door het uitsteken van vlaggen en het aan brengen van versieringen hoopt men de gemeente een feestelijk aanzien te geven. Mocht het feest herhalen. «Mag ik dan van daag even bljjven Ik knikte. Wij keerden naar den koepel terug en hij nam naast mij op de bank plaats. Als met een tooverslag was al mijn verlegenheid geweken wij praatten alsof wij oude schoolkameraden waren en vertelden elkaar wat ons op het hart lag. Zoo vernam ik ook iets naders over de familie van Eduardo. Zijn vader is beeldhouwer, maai de fortuin is hem niet gunstig geweest en hij heeft het niet ver gebracht in de wereld. Toch kon hij met zijn gezin redeljjk leven totdat er, toen Eduardo reeds dertien jaar was, nog twee kinderen bijkwamen, waardoor zij zich zeer moesten in krimpen. De jongeling, die een groot talent had voor teekenen en wiens vurigste wensch was om. schilder te worden, moest dit denkbeeld geheel opgeven en zijn vader trachtte hem zoodanig op te leiden dat hij zoo vroeg mogelijk iets kon ver dienen. Als hij hem met een potlood in de hand vond, nam hij het hem af en spoorde hem .aan om vreemde talen of muziek te leeren, waarvan hjj meer nut verwachtte, Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1