BUITENLAND. Laatste Berichten. Kerknieuws. Marine en Leger. Gemengde Berichten. Burgerlijke stand. Staten-Generaal. Algemeen Overzicht. Rechtszaken. Verkoopingen en aan bestedingen. en zal onder meer de regeling plaats hebben van een wedstrijd van onderwijzers, ook met hoofd akte, in het voordragen van een dichtstuk of fragment ervan naar eigen keus. Ook zal bepaald worden de plaats voor de vol gende algemeene vergadering, waarvoor het bestuur Renesse of Zierikzee voorstelt. Als punten van bespreking vermeldt de agenda a. Onze letterkunde tijdens Renaissance en hervorming. In te leiden door den heer Yan Weele. b. Welke zijn de voor- en nadeelen van de concentrische methode bij het rekenonderwijs Voorts zal de werking van de telefoon en de microfoon door den heer Walraven van de Garde verklaard worden. Met een gemeenschappelijken maaltijd zullen eindelijk de werkzaamheden besloten worden. De heer Van der Endt, cand., heeft voor het beroep naar Vrouwepolder bedankt. Te Cats is bij de herv. gemeente tot predikant beroepen de heer P. F. Van den Nieuwenhuijzen van Dordrecht. De heer J. Van 't Westeinde, geboortig van Borssele, is benoemd tot pastoor der nieuw opge richte parochie te Ymuiden, waar een nieuw kerk gebouw zal moeten gesticht worden. Tegen den 22' Juli eerstkomende kunnen weder pupillen op de pupillenschool te Nieuwersluis wor den geplaatst. Van de op dien datum openstaande plaatsen zullen er eenige kunnen worden vervuld door zonen van niet-militairen (onder „niet-militairen" worden ook begrepen gepasporteerde militairen en schepelingen), tegen betaling eener jaarlijksche bijdrage van 50, in het begin van ieder kwar taal, bij vooruitbetaling, telkens voor f gedeelte, te voldoendie in dienst zijn bij de zee- ot bij de landmacht hier te lande ot in Oost- en West- Indië, alsmede van hen, die in dien dienst, hetzij al» militair, hetzij als schepeling gepensioneerd, gegangeerd of overleden zijn. Voor de vereischten tot toelating en nadere inlichtingen verwjjzen wij naar de St. Crt. Het gerechtshof te 'sGravenhage bevestigde heden de vonnissen der Middelburgsche rechtbank, waarbjj R. D., tuinman, beklaagd van beleediging van een bedienend beambte, werd vrijgesproken en F. B., te Biervliet, wegens diefstal, tot 1 jaar cel werd veroordeeld. Te Vlissingen werd Zondagavond, ongeveer te half 7 uren op eene bovenwoning, op de Oude Markt, naast de groote kerk, brand ontdekt die aanvankelijk een dreigend aanzien had, en ge smoord scheen te zijn door de algeheele afsluiting der buitenlucht. Door spoedige hulp van eenige particulieren, die weldra door de brandweer met 3 spuiten werd opgevolgd waarvan echter slechts éen water behoefde te geven, gelukte het den brand te blusschen. Noch in de bovenwoning, waar de brand ontstond, noch beneden in het perceel, waar een winkel in manufacturen is gevestigd, was iemand te huis, zoodat de oorzaak met geene zekerheid kan worden opgegeven. Daar echter voor onge veer drie maanden bij denzelfden persoon nog eens brand was ontstaan, mede bij afwezigheid van de bewoners, zal de politie een nauwkeurig onder zoek instellen en werden, toen een paar uren na den brand F. en zijne vrouw kwamen opdagen, hun de toegang tot de woning ontzegd, met last zich eerst naar het bureau van den commissaris van politie te begeven. Den geheelen avond en nacht is het perceel bewaakt en de bewoners mochten zich ook later niet in het gedeeltelijk verbrande gebouw begeven. Het onderzoek wordt voortgezet. Het gebouw is geassureerd bij de Onderlinge BrandwaarborymVdirecteur de heer De Wjjs te Middelburg, en de meubels en goederen zijn verzekerd bij de Belgische Maatschap/rij van Algemeene Assurantie te Brussel. In de kerk was de avondgodsdienstoefening aan den gang, doch de heer Montagne deed onmiddellijk de kerk uitgaan. Men meldt ons uit Nieuw en St. Joosland dat vele landbouwers nog al belangrijke schade zullen lijden door het mislukken der beetwortels. Men sprak van eene onbekende ziekte, doch hiervan ia niets gebleken. Bijzondere omstandigheden, zooals de zeer zachte winter, veel regen kort na de zaaiing, enz. zjjn den vijanden van de suikerbiet dit jaar gunstig geweest. In nieuw gescheurde gronden is de weideworm een niet ongewoon kwaad, evenmin de aardvloo of springer. Een grooter plaag schijnt dit jaar de zoogenaamde koperworm, wiens eieren of larven, bij herbaalde zaaiing op hetzelfde land, door den afval vaneen vorigen oogst in den bodem zijn gebleven en die, door het zachte weder van deze lente zeer vroeg ontwikkeld, de jonge plantjes onder den grond afknagen. Ook de slakken hebben niet minder het hunne gedaan om de zaaiing te doen mislukken. De tijd tot herzaaiing is nog wel niet verstreken, maar of deze zal gelukken blijft de groote vraag en zal veel afhangen van het al of niet verdwijnen van de hierbovengenoemde plagen. Te Cats had Zaterdag het door de handboog schutterij De Kroonprins aldaar, bij gelegenheid van haar lOjarig bestaan, uitgeschreven concours met den handboog, onder begunstiging van prachtig weder, plaats. Zes sociëteiten waren opgekomen t. w. De Pauw van Biezelinge, Doel naar hooger van Wolfaartsdijk, St. Andries van Wemeldinge, de drie Korenbloem- kens van Kruiningen, Concordia van 's Heerenhoek en Jacoba Van Beieren van Goes. In 't geheel namen, met de schutters van Cats, 45 personen aan het concours deel. De meeste klepvogels werden geschoten door den heer C. Zuidwegvan Wolfaartsdijk, aan wien de 1 prijs en eëne fraaie medaille werden toegekend; de 2' prjjs won de heer P. Den Herder, mede van Wolfaartsdjjk, na kampstrijd met den heer J. C. Bouwens van Kruiningen, aan wien de 3" prijs voor 't schieten der klepvogels werd geschonken. De beide zjjvogels werden behaald door de heeren* A. Schrjjver van Goes en J. Sturm van Cats. Het muziekgezelschap van Cortgene verhoogde op loffeljjke wijze bet genot van den dag. Te IJzendijke had Zondag opnieuw een dui venwedstrijd plaats van uit Creil, depart. Oise. De afstand bedroeg 143 kilometers, Achtereenvolgens kwam aan een duif van den heer Jh. De Rijckke te 12.42, een van den heer Ch. Vlierbergen te 12.56, twee van den heer A. Groosman te 1.02, een van denzeitden heer te 1.20, een van den heer V. Groosman te 1.25 en een van denzelfden heer te 1.42. Te Amsterdam brak bij het ophijschen van een linnenkast het touw de kast kwam op het hoofd van een persoon die onmiddellijk dood was. Tegen den heer M. te Batavia, beklaagd van een slag te hebben toegebracht aan den schout Witte, die hem, omdat hij in eene witte jas gekleed was, den toegang tot den schouwburg weigerde, requireerde de officier van justitie schuldig verklaring aan het ongewapende verzet en, zonder dat er verwonding is ontstaan, aan het toebrengen van een slag aan een beambte der politie in de waarneming zijner bediening en veroordeeling tot drie maanden gevangenisstraf en in de kosten. De sociaal-democratische vereeniging had, daar zij te Amsterdam geen lokaal kon verkrijgen om te vergaderen, aan B. en W. verzocht haar daar toe de militiezaal af te staan. Op dit verzoek is afwijzend beschikt, op grond dat het niet wen- schelijk te achten is de uiilitiezaal voor zulk een doel in gebruik af te staan. Namens den koning van Zweden en Noor wegen is aan kaptein Slierendregt, van het stoom schip Leerdameen prachtige dubbele zeekijker vereerd, als erkenning van de zeemanschap en men8chlievendheid, betoond by de redding op den 6en Mei 1882, bij stormweder in den Atlantischen Oceaan, van de bemanning van het in zinkenden staat verkeerende Noorweegsche barkschip Inga, bestaande uit den kapitein, diens vrouw en twaalf manschappen. Aan de bemanning van de reddings boot van de Leerdam, die de schipbreukelingen met levensgevaar van het wrak haalde, werden ook belooningen uitgereikt. De Brusselsche Guides zijn naar Londen vertrokken om concerten te geven op de hygiënische tentoonstelling. De Duitsche prins Wilhelm is van Petersburg naar Moskou gereisd, waar de bevolking hem hartelijk ontving en waar hij in het Kremlin in trek heeft genomen. In een kolenmijn bij Portobello ontstond eer gisteren een hevige brand, terwijl veertig werklieden aan den arbeid waren. Het vuur verspreidde zich zeer snel, en de nieesten der arbeiders konden tijdig ontvluchten in een nabijliggenden mijn, maar veertien veiloren het leven door verstikking. Te Parijs is de Meissonier-tentoonstelling geopend. Zij omvat bijna al de groote stukken van den meester. Juist vijftig jaren is het gele den, sinds Meissonier zijn eerste werk tentoonstelde, een klein stukje voorstellende »Het bezoek van twee Vlamen aan den burgemeester." Op deze tentoonstelling bevinden zich ook de meeste zijner historische stukken en misschien het eenige groote werk dat ontbreekt is. »De saix et son état-major visitant les avant-postes" dat eenige jaren geleden door den bekenden Van der Bilt te New-York voor een fabelachtigen prijs gekocht. Toen hem verzocht werd het stuk voor deze tentoonstelling af te staan, antwoordde de eigenaar dat hij te arm was om het verlies van zulk een schilderij te wagen. Zaterdag is te Berlijn in tegenwoordigheid van den prins van Wales en zijne gemalin, den Engelschen gezant, Engelsche geestelijken en andere autoriteiten de eerste steen gelegd voor de St. Georges Memorial Church. De koning van Griekenland wordt in deze week te Petersburg verwacht. Hij zal over Wee- nen reizen. De keizerin van Rusland keert 4 of 5 Juni weer naar Berljjn terug, en zal dan twee of drie dagen in de woning van den Russischen gezant vertoeven. Gordijntjekoppen" noemt die Afrikaanse Patriot het zoogenaamde poneyhaar. Verder ge waagt dat blad van >polkahaar of stompkoppen." In antwoord op een brief van „twee jonge dames uit Zuid Winterveld" verklaart een inzender, dat het dragen van dat kapsel ieder Christen beslist verboden is met het oog op 1 Cor. 11 vs. 5, 6,14 en 15. Waar voor esthetiek en klassieke schoon heid gestreden wordt, moet vooral tegen dit kapsel worden gestreden Men stelle zich een Venus of een Juno met poney voor Viissingeii. Woensdag a., des namiddags te 2 uren, zal er zitting van den gemeenteraad worden gehouden, waarin o. a. tegen 1 Juli een directeur der burger avondschool en onderwijzers aan de school A en B zullen benoemd worden, terwijl verder zullen worden behandeld een voorstel tot afwijzende beschikking op een ver zoek der hoofden van de scholen A, B en C, om vergoeding der drie eerste grondslagen der perso- neele belasting en een tot publieke verpachting van de droog gelegde groote vest. Ter Neuzen. Aan de verloting van mos- selbanken, heden alhier in het Nederlandsch loge ment gehouden door het dageljjksch bestuur der visscherjjen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen, werd deelgenomen door 365 gegadigden. Er waren 61 perceelen te verloten. Amsterdam. Ter jaarvergadering van de Nederlandsch Zuid-Afrikaansche vereeniging is heden verslag over het afgeloopen jaar uitgebracht, waaruit bleek dat dr. Jonkman een uitvoerig rap port opmaakt van zijne bevinding in Transvaal. Hij heeft daar, volgens verklaring der deputatie, den besten indruk achtergelaten. Het bestuur heeft vele conferenties met de deputatie gehad, waar van het resultaat was dat voorstellen tot vestiging van een Nederlandsch consulaat in Transvaal en vergemakkelijking der studiën van Transvalere aan onze hoogescholen nog moeten worden onder worpen aan de goedkeuring van den Transvaalschen volksraad. Voor 2 studiebeurzen is geld bjjeen. Het ledental der vereeniging bedraagt 284. De vereeniging besloot van haar kapitaal van ongeveer 18000 12000 af te zonderen om daarvan te storten voor studiebeurzen, welk fonds thans ongeveer 5600 beloopt. De Bell-telephoon-maatschappij neemt alhier in bloei toe. Zy bezit reeds 2000 geabonneerden en heeft 100 particuliere lijnen aangelegd. De uit- keering is op ƒ38.92 per aandeel vastgesteld. H. M. onze koningin bracht heden de koningin van Zweden in het Amstel-kotel een bezoek en gebruikte daar een lunch. Ter heden gehouden algemeene vergadering der koninklijke fabriek van stoom- en andere werktuigen zijn het verslag, de balans en de winst- en verlies rekening, sluitende met een nadeelig saldo van ƒ25.329, goedgekeurd. Uit het verslag der com missie, die pogingen aanwendde om het ontbrekende aan de leening van 550.000 aan te vullen, bleek dat op 8 Mei 234.000 en dat sedert nog voor 362.000 was ingeschreven, zoodat het benoodigde bedrag met 46.100 was overschreden. Onder applaus werd dit bericht vernomen en de com missie dank betuigd voor haar energiek optreden. Besloten werd met moed en vertrouwen op den steun van particulieren en van de regeering de fabriek te continueeren. ®s OwD-avenlsag-e. De heer mr R. Van de Werk, lid der tweede kamer voor Zevenbergen, is benoemd tot raadsheer in het hof te Amsterdam. Een nieuwe verkiezing du9 in een wankelbaar district. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is de heer mr Van Laer, nieuw gekozen lid voor Almelo, beëedigd. Daarna is voortgezet hot debat over het ontwerp betreffende de vicariegoederen. Dit onderging nog eenige wijzigingen, zoodat de wet uitsluitend be perkt is tot vicariegoederen, cappellaniegoederen, memoriegoederen en praebenden, terwijl de stuiting van verjaring voor reeds gekochte goederen is geschrapt. Het ontwerp is vervolgens aangenomen met 57 tegen 3 stemmen. Vervolgens is de discussie begonnen over het regeeringsontwerp tot wijziging der schoolwet. Cairo. Te gelijkertijd met een Engelsche expeditie in het najaar zal het Egyptische leger langs de rivier optrekken om de opstandelingen afteleiden. De Engelsche ambtenaren aan het ministerie van binnenlandsche zaken zullen ont slagen worden. Zaterdag werd te Wilhelminadorp door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen Oost-Bevelandpolder aanbesteed: Het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1885, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van dien polder. Daarvoor was ingeschreven door de heeren C. De Wilde te Kattendijke voor 1990A. Van Popering te Bruinisse voor 2035J. De Jonge te Biezelinge voor ƒ2136; J. Bruggeman te Hansweert voor ƒ2190; P. Verburg te Colijns- plaat voor ƒ2191 en P. Van den Berge aldaar voor 2200. Door het bestuur der waterkeering van de calamiteuse Margaretha- Kleine Huissens- en Een- dragtpolders werd Zaterdag te Zaamslag aanbe steed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1885, van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de waterkeering van die polders. Aannemer werd de heer J. Verkuijl Quakkelaar te Vlissingen voor ƒ12120. Den 16 Mei jl. werd door burg. en wetb. van Nieuwvliet aanbesteed en thans gegund aan den heer A. Luteyn Pz te Nieuwvliet, voor ƒ11895, het verbouwen der onderwijzerswoning en het maken van een nieuw schoolgebouw. Voor dat werk was nog ingeschreven door de heeren J. J. Cuvelier te Ü09tburg voor 12603; A. Van Bael aldaar voor 12200Iz. Colijn Pzn. te Groede voor ƒ12180; P. Monjé te Breskens voor 12146I. Bekker jr te Vlissingen voor ƒ12020 enl. W. Le Clercqte Vlissingen, voor ƒ11300. Van 18 tot 25 Mei. Middelburg. Ondertrouwd: J. Siebols, jin. 22 j. met E. M. Steendam, jd. 21 j. G. M. De Haas, jm. 33 j. met G. P. Minderhout, jd. 26 j. J. W. Verhulst, jm. 27 j. met E. W. Bouwense, jd. 27 j. Bevallen: S. Corstanje, geb. Pasveer, d H. W. De Pauw, geb. De Vlieger, d. (tweel.) A. M. Fre- deiiks, geb. Deist, d. E. A. Bogaars, geb. Seijmour, z. L. Ingelse, geb. Wouters, z. C. P. Van de Velde, geb. Scheele, z. J. C. C. Biondina, geb. Adriaanse, d. B. Aderma, geb. Kuipers, d. E. A. De Riik, geb. De Nooijer, d. H. M. E. Fastenau, geb. Vis, d. C. J. 0. Van der Burght, geb. Brandt, z. Overleden S. Simonse, wede van M. W. Her- manse, 70 j. M. Lindenberg, d. 3 j. M. H. Klercq, wedr van P. J. Kaasen, 76 j. C. M. Vermaten, ongeh. d. 79 j. N. F. Van der Horst, d. 6 m. G. F. Laden- berg, ongeh. z. 24 j. D. Sehuilwerve, wedr van M. P. De Maagd, 70 j. J. Marinissen, wed' van P. Bosselaar, 71 j. Van 17 tot 24 Mei. Vlissingen. Gehuwd: W. A. Burgerhoff, jm. 27 j. met H. P. De Bruijn, jd. 24 j. J. Montezaan, wedr 26 j. met A. M. Abeelen, wede 38 j. J. J. - Arnold, jm. 27 j. met G. C. B. Goudriaan, jd.TSj. BevallenJ. But, geb. Stofkoper, d. M. M. Roelso, geb. Dill, z. J. M. Krug, geb. Luijmes, z. C. J. Van der Harst, geb. Verbeek, d. ,T. Jansen, geb. But, d. C. J. De Moor, geb. Thienpondt, d. D. F. De Munck, geb. Van Dijk, z. P. J. De Vlieger, geb. Van Eek, z. (leveul.) J. C. Edelman, geb. Landmeter, d. Overleden: P. Busquet, wed'van W. J. Janssen, 79 j. II. J. Stroosnijder, z. 3 m. A. De Bruijne, man van D. J. Israël, 59 j. A. M. Btihler, wed' van G. Clasguim, 91 j. 0. Vleesckkouwer, d. 4 m. D. Buisman, d. 4 j. Goes. Gehuwd: J. Van de Linde, jm. 26 j. met 0. Koster, jd. 21 j. Bevallen P. Van der Bliek, geb. Kriekaard, z. F. Breker, geb. Verburg, z. J. Schipper, geb. Witte, z. D. Visser, geb. Van Hoorn, z. K. Van Melle, geb. Immerzeel, z. Overleden: J. Barbier, ongeh. z. 55 j. C. West- strate, ongeh. z. 36 j. P. Van Paassen, z. 16 j. (te Hoorn) A. Rijser, 73 j. Zierikzee. Bevallen: M. De Waardt, geb. Broodman, z. A. Sehults, geb. Van Espen, z. M. Tromper, geb. Phernambucq, d. M. S. Muller, geb. Mause, z. M. Verschuur, geb Lookman, d. Overleden: G. C. Bethe, wed' 78j.N. De Jonge, wedc van J. Koppens, 91 j. A. C. De Looze, z. 4 j. S. Van de Ploeg, d. 7 m. J. Eyke, z. 17 j. Klassenbelas ting. Regeeringsantwoord. De minister verklaart, dat naar zijne meening versterking van de middelen noodig blijft, zelfs al worjjt het schoolwetsontwerp tot wet verheven, o. a. tot behoud van het staatskrediet bij een nieuwe leening. De regeering houdt zich daarbij overtuigd, dat deze belasting noodig is om op den duur aan de klimmende eischen der staats huishouding het hoofd te kunnen bieden. Zich beroepende op de talrijke adhaesie adressen, vraagt zij tevens, welke nieuwe heffing wel populair en niet drukkend, minder storend voor handel en verkeer ware? Daar 1884 reeds zoo ver gevorderd is, schijnt invoering van deze wet dit jaar niet meer mogeljjk. De minister betoogt voorts, dat deze belasting het noodzakelijk verband tusschen directe en indirecte lasten niet zou verbreken in de eerste plaats dient toch een beroep te worden gedaan op hen, die beter in staat zijn, hoogere lasten te dragen. Evenzeer houdt hij vol, dat juist van de afwisselende percentage heil mag worden ver wacht, omdat dit duidelijk verband tusschen be lasting en uitgaven noodwendig tot zuinigheid leiden moet. De invloed van die verantwoordelijkheid op het kiezerskorps kan wellicht bij de a. s. grondwets herziening worden ter zijde gesteld. Die invloed zal echter gering zijn op het getal kiezers. Daar de klassenbelasting een heffing is naar de draagkracht, moet geen verschil worden gemaakt tusschen de inkomsten uit grondbezit en andere bronnen. Zij wordt toch als het ware boven en behalve alle andere belastingen geheven. Geen tweeërlei inkomstenbelasting naar ver schillenden maatstaf kan worden toegelaten voor rijk en gemeenten. Om te gemoet te komen aan de bezwaren, welke de heffing van opcenten voor de gemeenten ontmoet, zal een wijziging van de gemeentewet worden voorgedragen, waarbij, met uitsluiting van den gewonen vorm van opcenten, gemeenten worden verplicht om voor het zuiver inkomen, waarnaar zij hoofdelijke omslagen heffen, het rijkskohier en de regelen der klassenbelasting te volgen. Het zal haar echter worden vrijgelaten, ook inkomens beneden 600 aan te slaan en het percentage te bepalen, ook progressief, van elke klasse. Dit wetsontwerp zal zeer spoedig de ka mer bereiken. De denkbeelden, door de heeren De Bruijn Kops en Van Houten ontwikkeld, staan met deze belasting in geen verband en kunnen eerst later worden ter hand genomen. flat in deze belasting eigen aangifte onder eede noodig zou zijn, ontkent de regeering; ook in Pruisen is dat niet het geval. Zedelijke lichamen kan men niet doen bijdragen dan door een belasting op de goederen in de doode hand. Voorshands wenscht de regeering echter deze te laten rusten omdat niet alle zaken te gelijk tot haar recht kunnen komen. Huisraad wordt niet beschouwd als eigendom dat inkomen afwerpt, tenzij men een huis met meubelen verhure. De ingezetene die hier zon betalen naar inkomen uit een onderneming op Java, daar met patentrecht belast, kan niet gezegd worden van dezelfde winst tweemaal te betalen. Nevens andere redactiewijzigingen is nader, in art. 5, bepaald dat de vrouw, die voor de opvoeding harer kinderen hier te lande woont, terwijl de man in Indië is gevestigd, wordt aangeslagen voor die som, waarover z ij te beschikken heeft. Het ligt in de bedoeling, eiken minderjarige afzonderlijk aan te slaan. Grootere speelruimte in de hoogere dan in de lagere klassen is een niet te miskennen, maar onvermijdelijke schaduwzijde der tabel. Zij is ook niet te corrigeeren door progessieve heffing. Er is niets te doen aan het bezwaar dat juiste be paling van het inkomen moeielijker wordt naar mate dit grooter is. Uit een praktisch oogpunt (controle) is geen vermindering mogelijk wegens inwonende kinderen. Een eed of verklaring acht de regeering vol komen overbodig, daar de ambtenaren de juistheid van de klachten tegen den aanslag beoordeelen. Bij ontwerp II (heffing voor 1885) toont de minister aan, dat invoering met 1 Juli a. s. aan niet geringe bezwaren onderhevig zou zijn. Betreurende dat de voorstellen tot tijdelijke versterking der middelen niet tijdig zijn behan deld, verklaart de minister, die thans te zullen intrekken, terwijl dan verhooging van den jenever accijns en verbetering van het tarief van invoer rechten afzonderlijk kunnen worden behandeld. Het tekort op den gewonen dienst 1884 berekent de minister op 6 millioen. De minister zou zich gelukkig achten als het voor 1885 niet hooger stijgt dan 7£ millioen. Op grond van gegevens, door 79 gemeenten verstrekt, handhaaft de minister zijn raming van het belastbaar inkomen op 440 millioen. De positie van den minister-president Jules Ferry is op dit oogenblik vrij wat sterker dan bij zijn optreden. Men kan zelfs zeggen dat sedert Thiers gedurende de eerste maamien der natio nale vergadering, geen kabinetshoofd zooveel gezag heeft gehad wij zwijgen van Gambetta, niet wijl zijn prestige minder belangrijk was, maar omdat zijn rol moeilijk is overeen te brengen met die van president van den ministerraad. Jules Ferry heeft zijn gezag te danken niet aan vertrouwen, maar aan succes. Hij is erin geslaagd de vijandelijkheden in Oostelijk Azië voorloopig tot een goed einde te brengen, en, wat meer zegt, hij heeft de meer derheid der kamer in zijne macht. Al blijft echter de toestand in Tonking en de verhouding met China even gunstig als zij nu zijn, en al slagen de nieuwe koloniale ondernemingen, die men hem, behoudens Madagascar, toeschrijft toch heeft Jules Ferry thans rekening te houden met twee ernstige binnenlandsche quaesties die in hooge mate de belangstelling gaande maken de finan- cieele quaestie en de grondwetsherziening. Er moeten flinke bezuinigingen, en ernstige hervor mingen in de verschillende administraties worden ingevoerd wat een kuiperijen onder het personeel der ministeries worden er gepleegd De financieele quaestie staat, wijl de kamer volgens haren plicht de begrooting vóór de vacantie moet behandelen, in de eerste rjjhet land ook wacht daarop met verlangen en toch zal nu de herziening het

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2