127e Jaargang, 1884. Zaterdag 24 Mei, N° 122 Middelburg 23 Mei. Dit blad verschijnt dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: MIDDELBURGSCHE COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes; A. A. W. Bolland, te Kruiningen; F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité élrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Bij Prov. blad. no 47 is de volgende circulaire van ged. staten aan de gemeentebesturen in Zee land verzonden. Uit verschillende processenverbaal van schouw en van herschouw blijkt ons dat meermalen mis verstand heerscht ten opzichte van den omvang der verplichting van aanpalende landgebruikers. Wij achten het daarom niet ondienstig u in berinnering te brengen dat het reglement op de wegen en voetpaden onderscheidtgewoon onder- boud en behoorlijk onderhoud. Het behoorlijk onderhoud, d. w. z. het onderhoud in zijn geheeleu omvang van de wegen, die niet tot de kunstwegen behooren, omvat de werkzaam heden, genoemd onder letters a tot h van art. 58; bet gewoon onderhoud strekt zich niet verder uit dan tot het onder de letters d tot h van art. 58 genoemde. Ten laste nu van de aanpalende landgebruikers als zoodanig is alleen het gewoon onderhoud, niet het onderhoud in den geheelen omvanghet onder letters a tot c van art. 58 genoemde kan alzoo niet van de aanpalende landgebruikers als zoodanig gevorderd worden, maar behoort vanwege de gemeente te worden verricht voor zoover dit niet ten laste van derden komt. Wij achten het van groot belang dat de ge meente stipt en tijdig zorge voor hetgeen ten opzichte van dit onderhoud haar taak is. Is van gemeentewege gedaan wat verricht behoort te worden, zoo kan met meer vrucht en klem tegen de aanpalende landgebruikers worden opgetreden, indien die al niet uit eigen beweging het voor beeld der gemeente hebben gevolgd. Zorgt de gemeente niet dat hetgeen ten haren laste is tijdig zij verricht, zoo is bovendien nale ving door de aanpalenden van hun verplichting vaak moeielijk. In het Dagblad komt nu weer een stem uit het volk zich verzetten tegen.'de invoering eener klassen- belasting. K. en een werkman hebben zeker nog niet voldoende indruk gemaakt Wij wachten nu nog de stem van eene huismoeder uit het volk. Woensdag werd alhier de jaarlijksche vergade ring gehouden van aandeelhouders der Bad- en Zweminrichting. Door het bestuur werd het verslag over 1883 uitgebracht, waaruit bleek dat de inrichting zich in een goeden toestand mag verhengen. Genomen werden 11670 baden, tegenover 8990 in 1882, daaronder waren 808 gratis-bezoekers. Door de leerlingen der rijks kweekschool wordt een druk gebruik van de baden gemaakt. De inrichting onderging door het bijbouwen van eenige kleedkamers eenige uitbreiding, welke uitbreiding aan eene werkelijke behoefte bleek te voldoen. De heer J. J. H. Doorenbos, die als bestuurs lid aan de beurt van aftreding was, werd herkozen. De inrichting wordt Woensdag den 28 dezer weder geopend. Wlissiitgcii, 23 Mei. Heden morgen even na 7 uren kwam alhier aan de ponton het konink lijk Engelsche jacht Osborne. Aan boord bevonden zich de Groot-Hertog von Hessen en diens dochter, welke reizigers per gewonen trein van 7.20 hunne reis naar Duitschland hebben voortgezet. Het koninklijk jacht keerde onmiddelljjk naar Engeland terug. Met 31 dezer is op zjjn verzoek eervol ontsla gen de loodskwe'ekeling L. Naerebout Fz., die met 1 Juni geplaatst wordt als lichtwachter bij het rijks oeverlicht te Vlissingen. flïoes, 22 Mei. Zooals in de laatste raads vergadering gebleken is bestaat hier op dit oogen- blik eene gezondheidscommissie-quaestie. Eene kleine opheldering omtrent deze zaak is niet onbelangrijk. Sedert weken was er een alge meen wantrouwen gerezen tegen eenige bakkers, door wie naar gebleken zou zijn - aluin in het brood werd gedaan. Nu verdient het echter opmerking dat dit dubbelzout meer gebruikt wordt om het brood een fraaie witte kleur te geven, zonder dat zich iemand daarover schijnt te ver ontrusten, wat van het publiek niet verstandig is. Ditmaal was men echter wakker geschud en ongerust geworden door de tjjding dat een gezin tengevolge van zulk aluin bevattend brood ziek geworden was. D' Isebree Moens had vergiftiging geconstateerd bij een gezin, waarvan alle leden ongesteld waren geworden behalve een zuigeling die natuurlijk nog niet met brood was gevoed. Dit gaf onzen dokter aanleiding om als oorzaak van de ver giftiging te denken aan dat voedingsmiddel en hij droeg daarom aan dr L. Th. Wigman, leeraar in de chemie aan de H. B. S. voor jongens alhier, een onderzoek op van het in dit huisgezin ge bruikte brood. Tot recht verstand dient men nu te weten, dat de hier bestaande gezondheids-com missie, eene onderafdeeling of sub-comraissie bevat, thans bestaande uit de hr. dr Wigman, bovenge noemd, Adam, apotheker en dr Kooman, gemeente geneesheer. Dr Wigman nu toog aan het werk, onderzocht het hem gezonden brood, analyseerde zelfs dat van een anderen bakker en constateerde aluin in sterke mate. Natuurlijk hadden de bak kers die stof niet zelf in het meel gemengd, maar was die waarschijnlijk" afkomstig van den fabri kant. (Voor de consumenten is het verschil zeker niet heel groot, of de schadelijke stoffen er door den bakker of door den fabrikant aan zijn toegevoegd.) Dr Wigman nu wil zijne bevinding publiek maken, maar dat was gerekend buiten de gezondheids commissie. Geen rapport zonder medewerking van de commissie in haar geheel, en niettegenstaande het huishoudelijk reglement aan de leden toestaat hun bevindingen te publiceeren. Genoemde schei kundige biedt daarop, en terecht, zijn ontslag aan, en feitelijk is dr Wigman door den raad tegenover zjjne medeleden in 't gelijk gesteld, nu deze op voorstel van den heer Lambrechtsen besloot zijn rapport publiek te maken. Binnenkort zullen we nu vernemen, welke de bevinding van dr Wigman is geweest en wat het besluit zal zijn van de gezondheidscommissie, vermoedelijk eene collectieve aanvrage om ontslag. Esorsseïe, 21 Mei. Woensdag 28 Mei zal door ingelanden van den calamiteusen Borssele- polder eene vergadering worden gehouden waarin o. m. zal worden behandeld een voorstel tot conversie van schuld, die voortspruit uit geld- leeningen reeds in de vorige eeuw voor verschillen de doeleinden aangegaan. Onder anderen behoort daartoe aanzuivering van nadeelige saldo's van rekeningen, teruggaaf van voorschotten, aflossing of inwisseling van wisselbrieven enz. Voor bedoelde geldleeningen zijn indertijd obligatiën afgegeven op naam van toenmalige geldschieters tot ongelijke bedragen van ponden, schellingen en grooten, waardoor sommige stukken kapitalen vertegen woordigen die op halve centen uitloopen. Tot het ontvangen der renten zijn de tegen woordige houders van obligatiën telken jare verplicht de stukken te vertoonen, wat voor ver- afwonende crediteurs alles behalve gemakkelijk en tevens zeer kostbaar is. Het doel der conversie beoogt verwisseling dei- oude stukken tegen courante stukken van 100 en veelvouden van dien met stellen coupons. De voordeelen daaraan verbonden liggen voor de hand. Vertoon van obligatiën vervaltde ontvangst van rente geschiedt tegen overgave van den betrokken coupon en betaling van zegelgeld voor de talrjke bevelschriften blijft achterwege, zoodat eene groote vereenvoudiging tot stand komen en een aanmerkelijk bedrag aan onkosten bespaard worden zou, ongeacht een gemakkeljke verhandeling der stukken op de wijze van effecten. Omtrent de werken aan den Ham tlooa- liet Slaak meldt men ons uit St. Philipsland het volgende In Februari daarmee begonnen, was men met die werken nu zoo ver gevorderd dat slechts een 150 a 200 meter breedte de zoowel van deze zijde als van den kant van Noord-Brabant opgeworpen afsluitingen van elkaar scheidde. Door die opening bleef dus nog altijd verbinding der wateren van de Mosselkreek, de Eendracht en het Krammer. Maandag avond heeft men die wijdte afgesloten en het was wezenljk belangrijk te zien hoe op een kort bestek een 600 polderjongens van verschil lende kanten den grond aanvoerden. Bedaard en geregeld en toch flink en vlug ging alles in zijn werk. Omstreeks 7 uur des avonds was de verbinding gemaakt, doch hetzij men die te gering had ver vaardigd, hetzij het daarop gevolgde ruwe weder daartoe aanleiding gaf, met het eerstvolgend hoogwater brak de afsluiting door en hadden de wateren nogmaals gelegenheid heen en weer te vloeien. Dit heeft geduurd tot Donderdag voormiddag, toen nogmaals met vereende krachten is gewerkt aan de vereeniging der beide dijken en thans, dank zij het zeer gunstige weder, met uitstekend gevolg, Het was een interessant gezicht die slikken van de Heene aan de Noordzijde van den dam, anders ook bespeeld door het vloedwater van Tholen, thans een paar uur langer droog te zien en niet minder tegen 12 uur het met kracht keerende water van het Krammer de afsluiting te zien naderen, waardoor de jongens zelfs hunne planken en wagens in den steek moesten laten en elders konden opvisschen. Nu nog enkele dagen met kracht doorgewerkt, dan kan wel de blijvende afsluiting van den Dam door het Slaak worden geconstateerd. Dat daartoe alle kans bestaat bewijst niet alleen de massa's steen en andere materialen, die overal tot verze kering der beloopen gereed liggen, maar ook de bekende energie van den aannemer, den heer Kalis. Of de afsluiting der wateren in alle opzichten voordeel zal afwerpen, zal de tijd moeten leeren. Sommige eigenaren en besturen van polders, be ducht voor te verwachten hoogere vloedstanden, vooral in den winter bj westewinden, beramen reeds plannen tot voorziening, en de dijk van den Joanna Mariapolder, eigendom van den heer mr Tak van Poortvliet, wordt reeds aanmerkelijk verhoogd. Ook de vrees voor verdieping der geulen onder den wal van Tholen en St. Philipsland in de Mosselkreek, is niet zonder eenigen grond. Ieder, die bekend is met de nadeelige uitwerkingen welke door de veranderingen der stroomen kunnen ont staan, en ook met de zachte zanderige vooroevers rekening houdt, zal dit wel beamen. De tijd zal echter in dezen uitspraak doen. St. Annaland, 21 Mei. Gisteren had de jaarl jksehe vergadering plaats van ingelanden van de polders, uitmakende het waterschap St. Anna- land.. Onder meer wercl besloten het overige ge deelte van den Winkelzeeschen watergang, het hoofdkanaal voor de uitwatering der polders, tot aan de zeesluis uit te diepen. Door de aftreding van den heer P. Kodde als gezworen, werden door- ingelanden op de voordracht geplaatst de heeren P. Kodde, W. Pape en F. Geluk. In plaats van den naar elders vertrokken heer J. Bruijnzeel werd tot lid van den djkraad van den calamiteusen Suzannapolder de heer P. Kodde benoemd. Men schrijft ons uit Uiendijke i De voortvluchtige post- en telegraatdirecteur P., die gehuwd is en éen kind heeft, wist zich op buitengewoon listige wijze van het groote bedrag, dat hij verduisterde, meester te maken. Hij fingeerde op naam van zjjne vrouw postwissels en verzond die aan het adres van groote kassierskantoren in Hol land en Groningen; aan deze laatste gaf hij tevens, in met den naam zijner vrouw geteekende brieven, last voor het gezonden bedrag effecten aan te koopen. De weder aan het adres van zijne vrouw gezonden effecten nam hjj vervolgens in ontvangst. Om de vreemde wijze van geld verzenden postwissels van duizenden guldens worden natuur lijk nooit verzonden waarschijnlijk te maken, schreef hjj aan zjjne collegas van de betrokken postkantoren dat eene oude dame, die veel in ef fecten deed, na het voorgevallene te Breda, deze wjjze van geld verzenden den secuursten weg achtte. Niettegenstaande deze opheldering vatte men toch verdenking op en werd het hoofdbestuur der posterijen gewaarschuwd. Tengevolge daarvan werd een inspecteur naar IJzendjjke gezonden om een onderzoek in te stellen en zoo daartoe termen waren den directeur te doen gevangen nemen. De inspecteur liet alvorens naar het post kantoor te gaan dit door politiemacht afzetten en vroeg vervolgens den directeur om inlichting. Deze veinsde niet weinig verwonderd te zjjn over het be zoek en de tegen hem gerezen verdenking, doch loste alle bezwaren op, o. a. door te beweren dat het geld der verschillende wissels bjj den betaal meester te Sas van GeDt gestort was. Terwijl de inspecteur nog op het kantoor aanwezig was kwam uit den Haag een telegraphisch bericht aan dezen dat P. behoorde- te worden gevangen genomen; P., zelf dit vonnis ontvangende, ontcjjferde dit kalm en bedaard als luidende dat het geheele wantrouwen tegen P. berustte op eene vergissing. De inspecteur was, vooral door de kalmte waarmede P. de zaak 'opvatte en de gevraagde inlichtingen gaf, overtuigd en bracht verder den dag met hem door. Het bestuur der posterjjen en telegraphie uit Den Haag, geen antwoord krijgende, telegrafeerde herhaaldeljjk naar IJzendjjke doch zonder gevolg want de directeur wist, onder voorgeven een pak ket voor een der posten in orde te moeten brengen, de telegrammen op te nemen en te verdonkere manen. De strooken daarvan zjjn later in het privaat gevonden. Dat de marechaussées, die het huis bezet hielden, intusschen waren ingerukt, spreekt van zelf. Den volgenden dag ging P., om zich na al de drukte van den vorigen dag een weinig te verzetten, eens wandelen en kwam op die wandeling een politiebeambte tegen, die hem nog met den goeden afloop geluk wenschte. P. bleef wandelen en kwam niet terug; de kas van het kantoor met ongeveer 700 als teerpenning medenemende. De inspecteur intusschen ontstelde niet weinig dien dag nog een der hoofdambtenaren uit Den Haag te zien verschjjnen, die hem naar den stand der zaak vroeg. Nu bleek wat er gebeurd was en werden maatregelen genomen om P. te arrestee ren. De vogel was echter gevlogen. Hjj is het laatst te Gent gezien en zjjn signalement is wjjd en zjjd verzonden. Wanneer P. echter op zjjne vlucht met zooveel overleg en zooveel tegenwoordigheid van geest weet te handelen als waarvan hjj bjj het plegen dezer in de annalen der rechterljjke macht in Nederland waarschjjnljjk eenige misdaad blijk gaf, zal zjjne opsporing en aanhouding nog vrjj wat voeten in de aarde hebben. Naar wjj vernemen wordt op de te IJzendjjke aankomende aangeteekende brieven, wanneer men meent dat deze betrekking hebben op deze zaak, door den Staat beslag gelegd. Hulst, 22 Mei. Ter voorziening in de vaca ture in het college der provinciale staten, ontstaan door het overlijden van den heer J. F. Vereecken, hebben gisteren in dit district van de 872 kiezers 520 hun stem uitgebracht. De heer P. Moes, lahdbouwer en lid van den raad te Ter Neuzen, verkreeg er 190, m'A. C.B. Thomaes, advocaat en notaris te Ter Neuzen, 136 en de heer J. Vogelvanger, lid van den raad der gemeente Hulst, 119. Niemand de volstrekte meerderheid verkregen hebbende, moet tusschen beide eerstgenoemden eene herstemming plaats hebben. In haar antwoord op het voorloopig verslag dei- tweede kamer over het wetsontwerp tot uitbrei ding van het station Roosendaal, deelt de minister van financiën meê dat hij aanvankelijk het in 't belang van den douanendienst niet onaannemelijk achtte een grensstation bjj Esschen te bouwen. Daarvan is echter afgezien omdat die verplaatsing, welke de belangen der gemeente Roosendaal schromelijk zou benadeelen, in het belang van den dienst der invoerrechten niet noodzakelijk was. Bovendien toch zou dan het station R. evenzeer moeten verbouwd zjjn; en het is niet aan te ne men dat de twee stations samen minder zouden gekost hebben dan nu éen. Daar het meerendeel van het nieuwe station loodsen zijn, behoeft men geen weelderige versie ring te vreezen. Een groot deel der uitgaven wordt dan ook veroorzaakt door spoorstaven, wis sels enz. Voorts zijn de onteigeningskosten hoog, nl. 63,000 (die te Nispen werden op 36.000 geraamd). De minister ziet niet in dat een eiland station kostbaarder zou moeten wezen, maar acht het bovendien op zulk een centraalpunt noodza kelijk. In de raming (9 ton) is begrepen 255/m. voor den bovenbouw en 430/m. voor gebouwen» perrons, kolenbergplaatsen, veelading enz. De commissie, belast met de herziening der wet op het notariaat, bestaande uit de heeren H. W. J. Sannes, ontvanger der registratie en domeinen te Steenwjjk, A. G. Bodaan en A. Moli, notarissen te 's Gravenhage en Arnhem, heeft haar taak vol bracht en haar rapport den minister van justitie -aangeboden. Het herzien ontwerp zal binnen kort worden openbaar gemaakt. De Delftsche courant kan mededeelen dat Z. M. de koning zijne goedkeuring heeft ge hecht aan het voornemen van het gemeentebestuur om den sterfdag van prins Willem I op plechtige wjjze te herdenken, en dat de heer M. De Vries, hoogleeraar te Leiden, toestemmend heeft geant woord op het tot hem gericht verzoek om bjj deze gelegenheid de gedachtenisrede te houden. Een sedert jaren in Nederland verbljjl hondénd gepensioneerd Oost-Indisch ambtenaar ontving* zegt de Delftsche Ct, onlangs een aanschrjjving, dat op zijn pensioen zou gekort worden een kleine som wegens aanslag in de verpanding over de laatste vier jaren voor een stuk grond, waarop hjj nu ruim 18 jaren geleden het recht van opstal had verkregen, doch hetwelk thans reeds meer dan 17 jaren in andere handen was overgègaafi. In al die jaren had hij niets meer dienaangaande, ver nomen. ..:r De schatkist heeft ook veel geld noodig,

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1