N° 118. 127° Jaargan 1884. Maandag 19 Mei. Het Hiiiriscli muziekfeest. Middelburg 17 Mei. Benoemingen en besluiten. Kerknieuws. Marine en Leger. Rechtszaken, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. DELRURGSCHE (COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Wij deelden gisteren een en ander mee uit het rapport, opgemaakt door twee inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht over de quaestie der overlading van onze jeugd bij het onderwijs. Tegen dat rapport is in het weekblad van het Nederlandsch tijdschrift voor geneeskunde een protest geschreven door prof. A. P. Fokker te Groningen, waarin hij er aan herinnert dat de beide inspecteurs, in hun rapport, spier- en hersenarbeid gelijk stellen en meenen dat, als 12 uren spierarbeid als maximum voor een vol wassen arbeider wordt aangenomen, voor niet vol wassen schooljongens van 1517 jaar de werktijd minstens vier uur korter, voor de zoodanigen van 1214 jaar zes uur korter zou moeten zijn. Daar nu op de hoogere burgerscholen de werktijd, het huiswerk medegerekend, langer is, zou daaruit volgen dat er overlading bestaat. Ik wil schrijft prof. Fokker tegen die redeneering niet aanvoeren, dat de aan den leeftijd evenredige vermindering van het aantal werk uren, door H. H. rapporteurs gesteld, geheel wille keurig is, noch ook dat de stelling, dat de kin derlijke hersenen minder tegen inspanning zouden bestand zijn dan die van volwassenen, dat dit met de spieren het geval is bewijst immers niets, op verschillende gronden zou kunnen worden be streden. Alleen meen ik er op te mogen wijzen dat de herseninspanning op onze hoogere burger scholen, van de leerlingen gevorderd, eene zoodanige is en door zooveel tusschenpoozen van allerlei aard wordt afgebroken, dat de meeste leerlingen die niet alleen zonder nadeel verdragen, maar dat ook van bijzondere vermoeienis heel weinig blijkt. Als voorbeeld kan ik het volgende aanvoeren Op een onzer kweekscholen voor onderwijzeressen zijn 80 internes van 1418 jaar. De leertjjd is 6 uren daags, en voor huiswerk wordt 3 uren per dag afgezonderd, in 't geheel dus 48 werkuren per week. Volgens den directeur blijkt uit niets dat dit te veel zijn zou, ofschoon hier volgens H. H. rap porteurs overlading zou bestaan. Nu is hier het onderwjjs zoo geregeld, dat de leerlingen van het eerste jaar geen drie uren voor huiswerk noodig hebben, maar dit gewoonlijk in twee uren afdoen. Voor haar is dus feitelijk het aantal werkuren slechts 42, doch ook dit is voor kinderen van 14 jaar volgens H. H. inspecteurs nog 6 uur te veel. Wat blijkt nu echter? Dat de leerlingen, die van de drie voor huiswerk gereserveerde uren er een overhouden, dit uur vrijwillig gebruiken voorhersenarbeid, en zich vergasten aan een der voor haar beschikbare boeken uit de schoolbibliotheek. Zou dit toch niet bewijzen dat hier geen sprake is van kersen-vermoeienis En moet ditzelfde niet opgemaakt worden uit het feit, dat de leer lingen onzer hoogere burgerscholen hun vrijen tijd het liefst zoek brengen met romans lezen, kaartspel en dergelijke. M. i. mag daaruit ook worden geconcludeerd, dat de vergelijking tusscheö den spierarbeid van een arbeider en den hersen arbeid van een scholier niet opgaat. Wie heeft ooit van een werkman gehoord, die, vermoeid van zijn langdurigen arbeid tehuis komende, zich ging ontspannen doorspier arbeid Heeren rappor teurs maken melding van hetgeen bij onze ooste lijke buren omtrent lleberbürdung, gepubliceerd is, vooral van het bekende rapport van Bau- meister en de commissie voor Elzas Lotha ringen. Juist dezer dagen is daaromtrent een rapport verschenen van de wetenschappelijke Commissie für das Medicinalwesenwaarin Vir- chow en Westphal als referenten als hunne meening uitspreken, dat »für ein wissenschaflliches Gutachten ilber die Ausdehnung einer Ueberbürdung der Schuier der höheren Unterrichtsanstalten die Unterlagen fehlen." Zij geven wel toe, dat onder hen het aantal myopen grooter is, maar verklaren tevens zonder voorbehoud dat auf Grund des bisjetzt vorliegenden Materials weder als erwiesen, noch als walirschein- lieh anzusehen ist, dass Ueberbürdung durch die Ansprüche der Schule mit ausreichender Sicherheit als die alleinige oder die wesentliche Ursache für GeistesstÖrungen der Schiller zu betrachten oder dass in der Haufigkeit solcher Fülle neuerdings eine Zunahme zu bemerken ist.'" »Dat sommige kinderen door het schoolgaan bleek ga zwa]t worden, aan digestiestoornisssen en gebrek aan opmerkzaamheid, aan leerlust lijden en in de vakanties weer beter worden, wordt door Virchow niet aan overlading, maar hoofdzakelijk aan de slechte schoollucht toegeschreven. Vandaar dan ook zijn wensch om de hygieinische verhoudingen der scholen te verbeteren, om meer te individuali- seeren en in 't algemeen door beter toezicht, ook door artsen, het schoolwezen te verbeteren. Na allerlei vergelijkingen, te uitvoerig om hier te vermelden, bepalen rapporteurs als das allgemein zulassige Mass für die höheren Klassen eine Ar- beitszeit von 8 Stunden tciglich oder 48 Slunden wöchentlich, dus ongeveer zooveel als op onze hoogere burgerscholen met 5jarigen cursus, 32 lesuren met 2\ uur daags voor huiswerk 47 uren. (Onze inspecteurs spreken abusivelijk van 57 en 51 uren.) slndien het mij vergund is mijne opinie over deze materie, reeds neergelegd in het rapport aan den geneeskundigen raad van Friesland en Gronin gen, nogmaals te resumeeren, dan merk ik op dat de uit den vreemde op Nederlandschen bodem geïmporteerde overladingsquaestie bij ons ïneer'in- gang gevonden heeft dan zij verdient, om twee redenen Eerstens omdat het onzen Nederlandschen Aristophanes gelust heeft het middelbaar onderwijs aansprakelijk te stellen voor de algemeen gevoelde, dikwijls op geestige wijs door hem gehekelde sociale kwalen, terwijl niet ieder in staat schijnt te bemerken, dat in deze materie meermalen het ridendo dicere verum door fumum vendendo vulgo imponere vervangen heeft. »En in de tweede plaats omdat deze en andere stokpaardberijders bij zoovele ouders, wier hoopvolle progenituur op hoogere burgerscholen mislukt is, een gunstigen voedingsbodem vinden voor hunne bewering dat het onderwijs hiervan de schuld zou dragen. »Evenals een slecht schaatsrijder niet zijn gebrek aan bedrevenheid, maar zijn schaatsen de schuld geeft, is het voor een vader, die geneigd is in zijn uil een valk te zien, een zoo troostrijk denkbeeld, dat niet ongeschiktheid van zijn zoon voor intel- lectueele ontwikkeling of voor klassikaal onderwijs oorzaak zijner mislukking is. Ik meen echter dat wij, medici, voor we ons bij die agitatie aansluiten, de overtuiging moeten hebben erlangd, dat er werkelijk overladingsziekte bij gewone, voor on derwijs geschikte leerlingen voorkomen, anders loopen we gevaar dat H. H. stokpaardrijders onze medewerking exploiteeren, als ware die niet op aprioristische gegevens, maar werkelijk op waar genomen feiten gebaseerd." Wij vernemen dat de directie der Ned. Bank besloten heeft om, ten gerieve van het publiek, aanzienlijke uitbreiding te geven aan de afgifte van hare assignatiën. Binnenkort toch zullen aan al de kantoren waar thans assignatiën worden afgegeven, er ook verkrijgbaar zijn, betaalbaar op alle plaatsen waar een correspondentschap le klasse is gevestigd. Het maximum dezer assignatiën is f 5000, op een dag aan denzelfden persoon af te geven. Den 9en Mei 1884 heeft te Brussel de onder- teekening plaats gehad eener overeenkomst tus- schen Nederland en België, houdende vaststelling van een uniform-tarief voor bergloon van opge- visohte netten. IV. De eerste dag. Sedert wij, lezers, Woensdag afscheid genomen hebben na de feestelijke bijeenkomst in hel Concert gebouw, is er veel gebeurd dat mei het thans in vollen gang zijnde muziekfeest in betrekking slaat. Woensdagavond was er een orkest- en koorrepetilie, en Donderdagavond had de groote repetitie plaats voor hel programma van den eersten dag. Wij hebben gemeend deze beide avonden stilzwijgend le moeten voorbijgaan, niet wijl zij onze belangstelling in een enkel opzicht niet verdienen, maar omdat wij het weergeven onzer indrukken wenschten te be waren voor dit oogenhlik, nu de eerste eigenlijke concert-avond tot het verleden behoort. Thans tocli kunnen wij een juister oordeel vellen over de hou ding van solisten, koor en orkest. De algemeene indruk van den „eersten dag" moet huiten quaestie ecu zeer gunstige zijn. Voor wij meer in hel bijzonder (ie verschillende elementen gedenken dienl dit feil le worden geconstateerd- De groole Schuttershof-zaal gaf een zeer aanlokkelijk schouwspel te zieneen smaakvol met bloemen ver sierd orkest, en gelooid met de bevalligsle toiletten een zaal van voren tot achteren, ja zelfs tot in de kleine jzaal, gevuld met een zeer aandachtig, uilge lezen publiek; aan den wand hingen de portretten van de heide directeuren, die de zangvereeniging Tot Oefening en Uitspanning" naar boven hebben geholpenhun namen behoeven wij niet meer te vermelder,, C e li 1 e n en K i r r w a 1 dhun beeld- tenissen prijkten daar, door groen en bloemen om geven. De familie van den oprichter der zangveree niging kwam even voor den aanvang van Ceulen's ouverture de zaal binnen, en toen de bejaarde we duwe, aan den arm van den president, jhr. mr. D. G. Van Teijlingen, de zaal doorschreed en op de eerste rij plaats nam, bracht hel koor haar en hare familie een goed gemeende en treffende ovatie. De ouverture van Geulen is een eenvoudig, frisch werk, dat niet zoozeer door groote oorspronkelijkheid van denkbeelden dan wel door uitnemende orkestratie uitmunt. Het werk werd weergegeven met eene degelijkheid van opvalling, die ons met eerbied voor de orkestleden vervulde. Deze bestonden, gelijk het tekstboekje ons aanwijst, slechts voor een zeer klein gedeelte uit Middelburgers, voor een nog kleiner gedeelte uit Keulenaars, onder welke wij goede oude bekenden als de heeren Ollendorff en Ale- kotte opmerkten, en voor verreweg het grootste gedeelte uit artisten van Crefeld, die onder leiding van den concertmeester Oertling Woensdagmiddag hierheen waren gekomen. Hel door deze verschil lende elementen gevormde geheel moet in alle op zichten worden geroemd: er was eenheid, ondanks den korten lijd van samenwerking, en niet minder dan de eerste violen waren de blaasinstrumenten zeer goed bezet. Zoowel in de ouverture als bij de begeleiding der Schöpfung toonde dat orkest hoe het, even gloedvol als bescheiden, zich zelve steeds weet te beheerschen. Over het bekende meesterwerk, Haydn's oratorium Die Schöpfung, hebben wij reeds voldoende gespro ken orn ons thans to kunnen bepalen tot eene beknopte mededeeling van onze indrukken. Wij moeten dan volmondig bekennen, dat wij zelden eene uilvoering van dit eenwig aantrekke lijke werk hebben gehoord, die van den aanvang tot het einde getuigde van zooveel studie en zooveel pieteil. Orkest en koor, solisten en directeur, allen waren éen, en met ware bezieling streefden zij allen naar den palm der overwinning. Welnu, hun streven is bekroond met den dank van een talrijk publiek, dat in ademlooze stilte alle lonen heeft opgevangen en genoten, en met de voldoening het beste voor deze uitvoering te hebben gegeven De koren hebben werkelijk het beste gegeven zij waren vol aandacht, altakeerden zeerjuist, en zongen over. het algemeen met veel takt. De verhouding der stemmen was beter dan wij van de zangvereeniging, met name van de mannenstemmen, gewoon zijn en de plaatsen> waar hel koor liet orkest niet aankon, waren hoogst zeldzaam-. Enkele onnauwkeurigheden bij de sopra nen, en enkele bij de alten willen wij niet noemen, wijl die vooreerst op een langen concertavond niet als fouten kunnen worden aangerekend, maar ten andere omdat zij op den verderen loop van het werk hoegenaamd geen invloed hebben gehad. 11e koren •Stimmt an die SaitenDie Himmel erzah- len" en het zware slotkoor verdienen eene afzon derlijke vermelding; daarin bleek len duidelijkste niet alleen dat, vooral onder de dames-sopranen, uitnemende krachten in het koor zich bevinden, maar levens dat de directeur Cleuver met zijn maatstok die kleine wenken verstaanbaar weet le maken die op het laatste oogenhlik herinneren aan door studie overwonnen en nu vooral in de opvoering na le laten fouten. De dirigent leidde in waarheid koren en orkest met een niet genoeg te waardeeren accu ratesse; wanneer dus de gedeelten, waar de ensemble-partijen de hoofdrol speelden, buitenge woon goed te voorschijn traden, dan komt daarvan voor een groot gedeelte de eer toe aan den wak keren hoofdman. Als solisten traden op, gelijk men weet, mejul- frouw Wally Schauseil uit Dusseldorf en de heeren Messchaerl en Litzinger, uit Amsterdam en uit Dusseldorf. Zij allen hebben lol hel welslagen van den avond zeer veel bijgedragen. Dat de eerstge noemde zangeres een helder, zuiver geluid heeft, wisten reeds alle Middelburgers, die haar nog ver leden jaar hier ter stede hoordenen wij mogen haar ook thans in vele opzichten onvoorwaardelijk prijzen. Wanneer wij eene opmerking maken, dan geldt die niet zoozeer hel feit dal haar slem in de terzetten wat heel sterk domineerde, wal jammer was, dan wel de vlugheid waarmede zij over enkele loopjes heengleed. Mej. Schauseil kan op een zeer buigzame slem hogen: zij maakte dan ook her haaldelijk gebruik Van de door den componist niet aangeduide, maar zeer goed le verlecnen vrijheid om een octaaf hooger te gaan, waar dit mei den geest der passage overeenkwam. De zangeres nu vergiste zich in de keuze nooit, en was dan ook voor een hooge c niet vervaard. Een glanspunt was hare aria no. 15, ook door de uitnemende wijze waarop de heer Görisch uit Crefeld de fluitpartij blies. Beiden gold het hartelijk applaus dat vofgde Ook de heer Litzinger is een oude bekende en velen herinneren zich nog zijn zeer krachtig, door dringend geluid en zijne zeer beschaafde voordracht. Ook nu vervulde hij zijne partij, die van Uriel, op zeer verdienstelijke wijze. Toch viel 'them moeilijk naast een Joh Messchaert op dezen eersten avond groolen indruk te maken. In Messchaert hebben we een baszanger van het echte soortwat een leeke- ning in de heerlijke recitatieven, wat een warmte, wal een gevoelDeze laatste eigenschappen loonde onze talentvolle landgenoot in de duelten van Adam en Eva, en zijne kracht van nuanceeren .spreidde hij niet enkel in de meesterlijke recitatieven, ook in enkele aria's (als Rollend in schaumenden Wellen'j ten toon. Dat al de solisten herhaaldelijk warm werden toegejuicht, begrijpt eenieder. Zij en het koor en liet orkest, de directeur niet te vergeten, zij allen verdienden de oprechte toejuiching ten volle. De eerste dag van het muziekfeest was een onvergete lijke avond, vol rein, ongestoord genot. Terwijl we dit schrijven zit een groot publiek te luisteren naar de algemeene repetitie voor den twee den avond van het feest. Hoe feestelijk ziet ook moeder natuur! Wat straalt de zon, die we gisteravond „hoorden" opgaan, en wier weldaden toen verheer lijkt zijnDe avond van den tweeden dag zij gelijk dien van den eersten. belastingen. Benoemd tot ontv. der reg. en en dom. te Sebagen C. J. Plomp, thans ontv. te Tholen; te Hol werd W. A. M. Verheijen, thans commies te Middelburgte Tholen J. D. Wetsels, thans surnumerair. (Reeds gedeeltelijk onder de laatste berichten van gisteren medegedeeld). Opgeheven het kantoor der dir. bel. enz. te Goes (buitengemeenten)de gemeenten Yerseke en Schore toegevoegd aan het kantoor der dir. bel. enz. te Hansweevt c. a.van het kantoor der dir. belr enz. te Goes c. a. afgescheiden de gemeente Wolfaartsdijk, daaraan toegevoegd de gemeenten Krabbendijke, Wemeldinge, Kapelle en Kloetinge en dat kantoor gelaten onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen ontv. J. P. S. Jonquiére; van het kantoor der dir. bel. enz. te Heinkenszand c. a. afgescheiden de gemeenten Nisse en Ovezande, daaraan toegevoegd de gemeente Wolfaartsdijk en dat kantoor gelaten onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen ontv. H. J. Lamoraal Wicbersaan bet kantoor der dir. bel. enz. te 's Gravenpolder c. a. toegevoegd de gemeenten Nisse en Ovezande, en dat kantoor gelaten onder voortdurend beheer van den tegenwoordigen ontv. A. H. Bosman. W. Van Bochove, ontv. der dir. bel. enz. te Numansdorp c. a., is benoemd tot ontv. te Hans- weert c. a. stoomwezen. Benoemd tot ingenieur le kl. voor het stoomwezen N. Van Dissel, thans ing. 2' kl, Door den kerkeraad der hervormde gemeente te Tholen worden pogingen aangewend tot uit- keering van een vast traktement aan den heer dr C. C. Schot, teneinde hem in staat te stellen de zilveren kluisters, zooals dr A. Knyper de predikantstraktementen betitelt, te verbreken, die hem nog aan den staat binden en hem in con nectie brengen met de synode der Ned. herv. kerk, Wij zullen derhalve krijgen een vrij kerkge nootschap naast het hervormde kerkgenootschap en een eerste proeve zien van de verwezenlijking van het denkbeeld door dr A. Kuyper in de Heraut voorgestaan. De Moerdijkscke quaestie van weleer zal gevolgd worden door de Thoolscke. De kapt.-luit. t/z. W. J. A. Nolthenius wordt ontheven van het bevel over Zr M8 instructieschip Mamix en vervangen door den kapt.-luit. t/z. C. A. Le Bron de Vexela, De arrondissements rechtbank te Rotterdam deed heden uitspraak in de zaak tusschen den staat der Nederlanden contra de reederij van het Nederland- sche stoomschip Hollandia te Rotterdam betreffen de het in den grond varen van den Vlissingschen loodsschoener n° 3 in het Engelscke kanaal op 17 Juli van het vorige jaar. De reederij werd veroordeeld tot vergoeding/ der door het verlies van den schoener geleden schade en in de kosten van het proces;

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1