-N° 117 127e Jaargang. 1884. Zaterdag 17?Mei. Dit biad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regelsl,Sö iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 16 Mei. "FEUILLETON. OUDERLOOS. MIDDELBURGSGHE COI HWT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F.-van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daübe en Cie., John F. Jones, opvolger In het Ned. lijdschrift voor geneeskunde komt een rapport voor van twee inspecteurs van het geneeskundig staatstoezicht, de heeren dr D. Lubach, inspecteur in Overijsel en Drenthe, en d1 H. L. Verspijck, inspecteur in Gelderland en Utrecht, over de quaestie der overlading van onze jeugd bij het onderwijs. In 1882 werd hun nl. opgedragen daaromtrent een onderzoek in te stellen. Het Hdbl. meldt dat beide heeren zich uitsluitend hebben bezig gehouden met de vraag: wat mag er van de hersenen gevorderd worden? Als punt van uitgang nemen zij lichamelijken arbeid, spierarbeid. Wanneer sterke inspanning van bepaalde spieren en spiergroepen niet wordt afgewisseld door evenredige rust, dan wordt die spiervermoeiing op den langen duur gestraft met uitputting, verlamming, ja soms ontaarding dei- overwerkte spieren. Gelijksoortige uitwerking heeft de vermoeiing der hersenen, die evenals bij de spieren door slaap verdwijnt. De ondervinding leert dan ook «dat ingespannen hersenarbeid, lang voortgezet, zonder voldoende tusschenpoozen van rust, op den duur een nadeeligen invloed'oefent op de hersenfunctiën.'' De beide geneesheeren wijzen evenwel op een belangrijk nadeelig verschil bij overmaat van hersenarbeid. Spierarbeid bevordert de spijsver- teering en opneming van voedsel, en werkt dus tot herstel van het verbroken evenwicht mede. Maar bovenmatige hersenarbeid werkt juist an dersom, o. a. omdat bij hem die leert en studeert de spieren nagenoeg werkeloos bljjven en de adem haling niet krachtig genoeg plaats heeft, zoodat het geheele organisme er onder lijdt. Daarom zijn juist voor hen die leeren en studeeren krach tige lichaamsbeweging en veel verkeer in de vrije lucht, ook zelfs bij minder gunstig weder, bepaalde behoeften. Spierarbeid en hersenarbeid hebben echter weder dit met elkander gemeen, dat bij beiden de in spanning, die kan geëischt worden van den vol wassene, te zwaar is voor hem die nog niet geheel is ontwikkeld. Die waarheid wordt, wat den hersenarbeid betreft, nog bevestigd door het feit dat »de hersenen in den kinderlijken leeftijd meer dan later tot bloedsophooping voorbeschikt zijn." Men moet daarom nog matiger wezen in het vor deren van herseninspanning dan bij het opleggen van lichamelijken arbeid aan personen van een bepaalden leeftijd. Van deze stellingen, die vermoedelijk wel niet betwist zullen worden, gaan de rapporteurs uit, om tot een becijfering te komen van het aantal uren hersenarbeid, dat men van bepaalde leeftijden inag vorderen. Zij redeneeren aldus: Van een volwassen hand werksman mag men op den duur zeker niet meer dan 12 uren arbeid in het etmaal vorderen ja lloman van lietlef Stern. TWEEDE DEEL. Op reis. Eerste Hoofdstuk. Dit onschuldige genoegen om de duiven te laten eten mocht echter niet te lang duren. .Bedenkt hoe veel wij nog te doen hebben", zei de Berljjner en voort girg het naar het paleis dei- Doges! Onze gids sprak vloeiend Duitsch en wist ons overal vele bijzonderheden te vertellen, die ik u echter niet allen kan herbalen. Des avonds gingen wjj weer uit en zagen bij maneschijn de Lagunen en de eilanden die de stad omringen. Ik zat te droomen over de vervallen grootheid dier koningin der zeeën en luisterde naar een gondellied dat klonk zoo heel anders dan ik mij voorgesteld had meestal hoort men scherpe neus- en keel klanken en, al wordt er in Italië veel gezongen, zelden hoort men iets bijzonder welluidends. Ook bedriegt men zich wanneer men meent dat alle gondeliers altijd zingen. Meestal roeien zij zwijgend voort en schreeuwen alleen als een ander voertuig hen in den weg komt. Freule Berndt, die te vergeefs al de Italiaansche woor den, waarover zij te beschikken had, ten beste gaf, om onzen roeier tot zingen te bewegen» velen vinden 8 uur reeds ruim genoeg. Aange nomen echter, dat 12 uren niet te veel zijn, dan moet dat cijfer allengs dalen, wanneer de leeftijd beneden 20 jaren daalt. Voor den jongen van 15—17 jaar zullen dan 8 uur niet te weinig zijn, en daar arbeid van den geest minder lang mag duren, komt men voor dien leeftijd tot een maxi mum van herseninspanning van 7 uur daags of 42 uren in de week, een cijfer dat, gelijk de rapporteurs opmerken,» in den regel in het dagelij ksch leven ook voor volwassenen niet wordt overschre den, zooals blijkt uit den tijd, die van de meeste ambtenaren en geëmployeerden gewoonlijk op de bureaux wordt gevorderd." Voor knapen van 1214 jaar, die uiterlijk 6 uur daags ingespannen mogen worden, zijn dan de 32 schooluren 's weeks, die gemeenlijk worden gehouden, niet te veel. Maar het huiswerk komt er bij, en dat eischt ook gemiddeld 2§ uur daags zoodat de 6 uren daags aanmerkelijk worden overschreden. En het ergste is dat die inspanning 's avonds, wanneer het kind reeds vermoeid is, tot afmatting en slapeloosheid leidt en de ver kwikkende rust dus belemmert. De rapporteurs constateeren op grond van deze cijfers, dat wat den duur van stilzittenden arbeid betreft, werkelijk overlading bestaat. Zij herin neren dat hetzelfde in Duitschland is erkend en de zoogenaamde Straatsburger voorstellen heeft uitgelokt, volgens welke de gemiddelde duur van dagelijksche inspanning zoo voor school- als voor huiswerk behoort te worden beperkt tot 5.6 uur voor de laagste, 6.7 voor de middelste en 7.3 tot 8,3 uur voor de hoogste klassen van de middel bare en gymnasiale scholen, of Ij tot 2 uur minder dan thans aan de Pruisische scholen regel is. Omtrent het lager onderwijs achten de rappor teurs drie uren onderwijs achtereen te veel, wat ook reeds in 1882 rlnnr dn vni'an.dariv.cj teurs is beaamd. Maar bovendien verlangen zij dat kinderen van 6—9 jaar slechts één uur in den namiddag onder wijs ontvangen en „niet met huiswerk mogen geplaagd worden." „Voor de oudere van 1012, kan een weinig huiswerk nuttig zijn, ook om hen op te leiden tot eigene zelfstandige werkzaamheid. Maar het moet dan bestaan in herhaling en toe passing van het reeds op de school geleerde en begrepene, en zóó licht, dat het kind daaraan niet langer dan een half uur behoeft bezig te zijn". Onze verwachting omtrent de houding der anti revolutionairen tegenover de beide candidaten in het district Almelo is bewaarheid. De heer mr E. J. J. Van Sonsbeeck heeft zich door zijn antwoord op de vragen van dr A. Kuy- per in alle deelen de gunst der anti-revolutionaire partij waardig gekeurd. Deze candidaat wil ver laging van den census, invoering van enkele kiesdistrictenhij onderschrijft art. 12 van het anti-revolutionair program, verlangt geen grond wetsherziening als art. 194 onveranderd blijft en stemt geheel in met het voorstel-Mackay tot drong er op aan dat wij dan ten minste een lied zonden aanheffen en zoo kwamen wij onder de tonen van: »Ich weiss nicht was soil es bedeuten", in het hotel terug. Ieder ging terstond naar zijn kamer en freule Berndt haalde haar pastilles voor den dag om de muskieten te bestrijden. De kleine pastoor wreef zich in de handen van pleizierwant hij had zijn kamer al van te voren laten berooken en hoopte dat alle lastige gasten weg zouden zijnmaar wie beschrijft zijn schrik toen hem bij het openen der deur een benauwde walm, veel hinderlijker dan de muskieten, tegen woei. O wee, dat was al te goeden er zat niets anders op dan de vensters open te zetten. Freule Berndt voelde zich trotsch, zij zou het wel beter doen en toen nu nog de blijde tijding kwam dat haar koffer terecht was en aan het station op haar stond te wachten, had zij in haar blijdschap den Berlijner bijna omhelsd. Toen ik den volgenden morgen een weinig later dan de afspraak was in het salon kwam trof mijn oog zulk een bont tafereel, dat ik bijna van schrik was weggeloopen, als ik den Berlijner en zijn vrouw niet lachend tegenover mij had zien staan. Ik liep naar hem toe en half achter mijnheer verscholen sloeg ik het koddige tooneel gade. Midden in de kamer lag een kolossale laarzen- hoop en daarvoor zaten een menigte heeren, druk bezig om te zoeken wat hun toekwam. Onze beide geestelijken waren er ook en ik hoorde den een zeggen. „Deze laarzen zouden mij wel passen, wijziging der schoolwet. Bovendien wenscht hij dat de staat er naar streve het verbroken even wicht in de financiën te herstellen zonder ver zwaring van bestaande of oplegging van nieuwe lasten. Wat kan men nog meer verlangen Zoo'n candidaat is voor de anti-revolutionairen om te aanbidden en Nederland en Oranje te Almelo zal „waarschijnlijk" zegt de Standaard, maar wij durven wel „stellig" schrijven zijn candidatuur ondersteunen. Mr A. Van Laer antwoordde de commissie van advies, van het centraal comité der anti-revolutio. naire kiesvereeniging, uit wier naam dr Kuyper schreef, dat hij geen verklaringen kon afleggen omdat hij ze in het algemeen hoogst nadeelig acht voor de zelfstandigheid van den volksverte genwoordiger. Bovendien verwijst hij naar de bekendheid zijner staatkundige gevoelens in het hoofdkie9district Almelo, welke de anti-revolutio naire kiezers voldoende in staat zal stellen bij de aanstaande herstemming zelfstandignaar eigen overtuiginghunne stem uit te brengen. Mochten zij echter" zoo schreef hij „volgens uwe meening daarbij uwe hulp en voorlichting behoe ven, dan acht ik het meer overeenkomstig de regelen der kieschheid, zoo de verlangde informa ties, voor zoo verre deze geene vragen zijn naar den bekenden weg, door u, buiten de in herstem ming zijnde candidaten om, worden ingewonnen. In den afgeloopen nacht overleed alhier de heer d* G. Van Hennekeler, directeur der rijks hoo- gere burgerschool met vijfjarigen cursus en der burgeravondschool indeze gemeente. De overledene werd den 11 Januari 1865 als leeraar aan eerstgenoemde inrichting aangesteld en den 14 Juli 1878 als directeur ervan hpnnemd. Van laatstgenoemde school was dr Van Hennekeler sedert 19 Juli 1867 het hoofd. Behalve deze betrekkingen vervulde de overle dene ook die van directeur van den cursus tot opleiding van hoofdonderwijzers, maakte hij deel uit van de gezondheidscommissie en had hij zitting in het bestuur der ambachtsschool. Dr G. Van Hennekeler was lid van het Zeeuwsch genootschap der wetenschappen en had als natuur kundige een ook buiten onze provincie gevestig- den naam. Behalve eene cosmographie, leverde hjj herhaaldelijk artikelen in tijdschriften op na tuurkundig gebied, o. a. in de Natuur. Het onderwijs verliest in dr Van Hennekeler een kundig leeraar, de gemeente Middelburg een nuttig en geacht inwoner, de staaVeen bekwaam ambtenaar, die tot in het laatst zijner dagen, ja tot het laatste uur van zijn leven, zich met ijver en trouw van zijn duren plicht kweet. In de St. Ct. zijn opgenomen de adviezen van ged. staten van Zeeland, omtrent de aanvrage van de besturen der gemeenten Ter Neuzen en Seherpe- nisse om toepassing van art. 79 der wet van 17 Aug. ^878 Stbl. n° 127. Aan eerstgenoemde gemeente maar zij hooren niet bij elkaarde een heett een hoogen, en de andere een platten bak". Daar- tusschendoor schreeuwde er weer een»Maar dat is mijn laars, neem mij niet kwalijk en een derde «Goddank Ik ben klaar »Halt", riep een vierde en hield den geluk kige tegen, «weggaan mag niemand, voor dat iedereen het zijne gevonden heeft". Nu begon men opnieuw te zoeken, te passen en te schelden op den huisknecht, die zulk een ver warring teweeg gebracht had, totdat er eindeljjk en ten laatste slechts éen enkel paar overbleef. »Dat zijn de mijne", zei de Berlijner dood kalm, „en al had ik ze nooit teruggekregen, dat was de grap mij wel waard geweest". Dit zeg gende lachte hij zóo ondeugend dat ik op eens begreep wat hij heel in de vroegte uitgevoerd had, toen ik iemand zachtjes door het salon had hooren loopen. »0 1 die man!" zei de kleine vrouw half berispend, »hetis om bang voor te worden, zulke invallen als die soms heeft". Nu kwam freule Berndt uit haar kamermaar in welk een toestand. -- »Ik blijf geen oogenblik langer in dit hotel", riep zij, »ik heb geen oog dicbt gedaan. Mijne pastilles hielpen ook nietHet zijn geen mus kieten Het is veel erger »Dat is nti dat gezegende Italië riep zij zoo grappig wanhopig uit, dat wij allen begonnen te lachen, waardoor zij nog boozer werd, en verklaarde met den volgenden trein te zullen vertekken. is een subsidie toegestaan van 10.000aan Scherpenisse van f 5098, behalve de vergoeding van 30 pet. bedoeld bij art. 45 der vorengenoemde wet. Goes, 16 Mei. De gemeenteraad zal Maandag 19 Mei, des namiddags te 2 uren, vergadering houden. Daarin zullen de nieuwe leden geïnstalleerd, een wethouder en een ambtenaar van den burger lijken stand benoemd worden en verder worden behandeld voorstellen tot verhooging van den borgtocht van den gemeente-ontvangertot be looning en de instructie van den concierge der hoogere burgerschooltot uitgifte van grond aan de stoofweide en de rekening en begrooting der gezond heids-commissie Kruiningen, 15 Mei. Heden voormiddag is in de vergadering van ingelanden van den polder Kruiningen het dijkgeschot voor het dienstjaar 1884/85 vastgesteld op ƒ10 per hectare. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer P. Kole Mz. als ge zworen van genoemden polder, is eene voordracht opgemaakt, bestaande uit de heeren P. Kole Mz. J. Blok Ez. en C. der Weduwen. Kuiventlijke, 14 Mei. Op de begraafplaats te Looperskapelle had hedenmiddag de teraarde bestelling plaats van wijlen den beer A. Den Hollander, in leven hoofd der school aldaar. De aanwezigheid van tal van ingezetenen bewees hoezeer de overledene in zijn gemeente bemind was, terwijl de tegenwoordigheid van bjjna al de on derwijzers uit Westelijk Schouwen en het woord van een hunner aan de geopende groeve getuigenis gaf van hunne achting voor den gestorven collega. ia tviei. Het hadrae van hoofdelijken omslag werd door den raad vastge steld op 6300.53, waarvan de laagst aangesla gene 0.76 i en de hoogstaangeslagene 285.57 betaalt. Tot het verkrijgen dier som zijn de oorspron kelijke aanslagen naar de vermoedelijke inkomsten met 1.99 procent verhoogd. Mejuffr. M. Rijnberg en de heer C. Poucke, kweekelingen bij het lager onderwijs te Biervliet, zijn met medio Mei als surmurair bij de staats spoorwegen in functie gesteld. De eerste te Rot terdam, de tweede te Wouw. De heer W. De Ruijsscher, commies bij 's rijks belastingen te Ter Neuzen, is, met ingang van 1 Juli, benoemd tot commies verificateur, standplaats Aardenburg, De tentoonstelling der voorwerpen, bestemd voor de verloting ten voordeele der Louisa-Stichting, zïfl 31 Mei te Amsterdam worden geopend. Voor de geldleening, uitgeschreven door de Geldersch- Overijsselsche lokaalspoorwegmaatschappijt Dat was een donderslag voor mij. Ik hoopte op nog zulk een prettigen dag als gisteren en moest het nu in eens uit zijn Maar er was niets aan te doen. Wij hadden nog tijd om den Marcustoren te beklimmen, nog eenmaal het heerlijke vergezicht te genieten daarop moest er haastig afscheid genomen worden van het reisgezelschap, dat ik wel nooit in mijn leven weer zal ontmoeten en de gondel bracht ons naar het station, waar wij plaats namen naar Florence. Tweede Hoofdstuk. Van daag schrijf ik u uit de heilige stad, Ma rie. Ik ben te RomeOns verblijf in Florence duurde slechts een paar dagen, daar freule Berndt er later langer wil blijven en zich er nu slechts, naar zij beweerde, om mijnentwil ophield. Zij is on vriendelijker dan ooit en brengt mjj voortdurend onder het oog welk offer zij brengt door zich met mij te belasten. Wij hebben de heerlijke galerijen van het Palazzo Pitti, de Üffizzii, de heele stad doorgevlogen om zoo spoedig mogelijk naar Rome te komen. Hier hebben wij in een Hotel Garni,, naar het schijnt voor eenigen tijd, onze,tenten opgeslagen. Gisteren heeft zij voor het eertst haar groote koffer ontsloten, er een gekleede japon uit genomen om, gelijk zij zegt, weer eens toilet te maken en ik heb nit elk plooitje een speld moeten balen Verbeeld u Marie! Drie honderd spelden om dat de plooitjes niet uit elkaar zouden gaan

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1