N° 113 127e Jaargang. 1884. Dinsdag 13 Mei. Middelburg 12 Mei. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en Leger. Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen,* Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.; van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. IIRDELRURGSCHE COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruidingen: F. van dek Peijl, te Zierikzee: A. C. df. Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Voor de herstemming te Almeloo maakt de Standaard zich niet bijzonder warm. Volgens de redactie behoeven de anti-revolutio nairen volstrekt de rootnschen niet te helpen als wederdienst. De katholieken helpen hare partij alleen uit eigen belang. De anti-revolutionairen hebben nog steeds hun wel afgebakende gedrags lijn, die eischt, dat zij geen contract aangaan, geen alliantie sluiten hun isolement handhaven en dus bij elke vacature hun eigen candidaat stellen, om bij herstemming dan alleen te steunen, als zij daarin belang zien voor hun beginselen. Het zal het blad verheugen als zijn vrienden te Almeloo ook thans aan die welbeproefde gedrags lijn vasthouden. »0f iemand, zegt het blad, roomsch is zegt ons op zich zelf niets. Nog altoos de minste roomschen in ons land zijn anti-revolutionair. In de kamer zeilt de roomsche club nog meesten tijds in conservatieve wateren. En, wat ook niet vergeten worde, met het oog op de komende grondwetsherziening zijn verreweg de meeste roomsche kamerleden, art. 194 uitge zonderd, op schier alle gewichtige punten tegen onze wenschen gekant." Wij zijn nu vooral nieuwsgierig hoe het in Almeloo zal afloopen. In den zomerdienst der spoorwegen, aanvangende 20 Mei a., is op de Zeeuwsche lijn weinig of geen verandering gekomen. Alleen zal de trein, die nu te 2.10 's nam. van Vlissingen vertrekt, dan te 2.7 van daar loopen te 2.18 van Middelburg en te 2.47 van Does, De aankomst te Breda blijft onveranderd 4.53. Te Vlissingen bestaat, volgens de N. Rolt. Crt. het plan den 24en Juli de monumentale fontein ter eere van Betje Wolf en Aagje Deken, op het 'Betjewolfsplein te onthullen. Verschillende feeste lijkheden zullen daartoe voorbereid worden, onder anderen het zingen van eenige toepasselijke liederen, uit te voeren door kinderen in vereeniging met Vlissint/s Mannenkoor en met begeleiding van blaas instrumenten. Onder de geslaagden voor het examen van 3en klerk bij de maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen komt o. a. voor de heer J. Adriaanse, surnumerair bij genoemde maatschappij te Krabbendjjke. Brouwershaven, 11 Mei. Bij hetrestau- reeren van ons oud kerkgebouw is aan de buitenzijde van den Z. W. gevel, zuidzijde, een 8 hoekig fon dament ontdekt, hetwelk, volgens het oordeel van deskundigen, afkomstig moet zijn van een doop kapel alwaar de kinderen als heidenen werden binnengelaten en als christenen in de kerk kwamen. Wijlen mr J. A. Philipse, minister van staat, oud-voorzitter der eerste kamer, oud-president van het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland, van wiens overlijden wij in ons vorig nommer melding maakten, werd 19 Maart 1800 te Middelburg ge- horen. Den llen Jan. 1824 werd hij aangesteld tot buitengewoon substituut van den procureur- generaal bij het hooggerechtshof te 's Gravenhage (welke hooge betrekking door zijn vader werd bekleed). Later 15 Nov. 1826 werd hij tot substituut van 'skonings procureur-generaal bij dat gerechtshof bevorderd en vervolgens27 Juli 1833 aangesteld tot advocaat-generaal bij ge meld hof. Bij de invoering der nieuwe rechterlijke organisatie werd de heer Philipse 16 Sept. 1838 benoemd tot lid van het provinciaal gerechtshof in Holland en toen dit college in het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland word omgezet, bleef hij in zijn waardigheid gehandhaafd. In het jaar 1844 (29 April) werd hij tot vice-president van het gerechtshof benoemd en in het jaar 1849 (29 Oct.) tot president verheven, welke waardigheid hij tot 1 Jan. 1871 bekleedde. Algemeen wordt hulde gebracht aan zijne be kwaamheden, zijne onpartijdigheid, de takt en den ernst, waarmee hij zich van zijn taak als voorzitter Van het hot kweet. Eene eigenaardige bijzonderheid meldt het Weekblad van het Recht, om zijne strikte onpar tijdigheid te bewijzen. In 1859 bracht het rechtsgeding-Gunkel de openbare meening in spanning. De generaal, be schuldigd van vergiftiging zjjner maitres, was naar de openbare terechtzitting verwezen. Het kostte aan de pers de grootste moeite de akte van beschuldiging machtig te worden. Zelfs de ver dediger van den beschuldigde maakte zwarigheid. Van alle zijden zocht men den ophef, dien het geding veroorzaakte, te temperen. En wat deed de president van het provinciaal gerechtshof van Zuid-Holland, de man, wien zij, die hem niet kenden, wel eens hoogheid te laste legden Hij liet zijn rijtuig inspannen, hield voor de bureaux van 't Weekblad stil en bood aan de redactie zijn exemplaar aan ten gebruike. „Ieder, die kwaad doet, staat bij mij gelijk," was zijn woord. Als staatsman bewees hij den lande gewichtige diensten. Thorbecke koesterde veel sympathie voor hemen al was mr Philipse ook de conservatieve beginselen toegedaan, hij was in ieder geval een gouvernementeel man en had vooral een afkeer van de politiek-kerkeljjke partij. De overledene was kommandeur van den Ned. Leeuw en had het grootkruis van de Eikenkroon. De heer mr. Ph. De Kanter te Brielle heeft in een tweetal artikelen in het Vad. de aandacht gevestigd op het onbillijke van het besluit der regeering om met 1 Juli aan de arrondissements- schoolopzieners geen vaste som meer te verleenen voor vergoeding van uitgaven, welke zjj verplicht zijn in en door hun ambt te doen. Thans hebben de arrondiss ements-schoolopzieners in Zuid-Holland gezamenlijk een adres aan den minister van binnenlandsche zaken gericht met verzoek om bestendiging van den thans bestaanden regeleene vaste som in abonnement, ter ver goeding der algemeene, uit hun ambt voortvloeiende onkosten. Door de vergoeding der reis- en verblijfkosten te verleenen naar de regeling van het kon. besluit van 5 Januari 1884, waardoor de hun tot dusver toegelegde abonnementen met 1 Juli a. zullen komen te vervallen, zullen b. i. de aan hun ambt verbonden werkzaamheden worden vermeerderd, zonder eenig nut af te werpen voor den werkkring, waarin zij door 's konings vertrouwen geplaatst zijn Bovendien zullen een aantal uitgaven, waartoe zij in en door hun ambt verplicht zijn en welke door hen in dienst van den staat gedaan worden, dientengevolge niet meer worden vergoed, hetgeen tegenover onbezoldigde ambtenaren zeker weinig met de billijkheid is overeen te brenger). Het college van groot-officieren van het Groot- Oosten van Nederland heeft een circulaire aan de tot de groep behoorende loges gericht en dezen herinnerd aan het gewicht van den gedenkdag der vermoording van prins Willem I, den 10en Juli a. Het college geeft aan de loges in overweging dien dag plechtig te herdenken en stelt hun voor 1° om op den sterfdag zeiven, namens het Groot-Oosten der Nederlanden, een zilveren lau werkrans op het graf van den grooten bevrijder neder te leggen; en 2° om op een nader te bepalen dag en plaats met de geheele Nederlandsche vrijmetselarij, op ernstige en waardige wijze, dankbare hulde aan de nagedachtenis van den Vader des Vaderlands te brengen, eene hulde, waarbij het wenscheljjk ware de Belgische broeders uit te noodigen tegen woordig te zijn. Voor de herdenking van dezen sterfdag stond de gemeenteraad van Delft burg. en weth. een blanco krediet toe. Door den prins van Oranje is in een schrijven aan dien gemeenteraad ingenomenheid betuigd met de pogingen voor zulk eene plechtige herdenking, maar tot leedwezen van Z. K. H. is het hem niet wel mogelijk daarvan door rechtstreeksche medewerking blijk te geven. De aanbieding van het beschermheerschap stelt Z. K. H. zeer op prijs, doch hij kan zich het ge noegen niet geven haar te aanvaarden. Wegens gezondheidsredenen kan de kroonprins niet zoo lang te voren bepalen of hij aan de uitnoodi- ging tot bijwoning van de herdenking gevolg kan geven. In de bij de tweede kamer ingekomen novelle tot wijziging van het strafwetboek hebben slechts zeer enkele artikeleD wijziging ondergaande voornaamste verandering betreft de opneming van de landlooperjj onder de strafbare feiten. De invoeringswet zal spoedig volgen. De St. Crt. bevat de wet van den 29en April 1884, houdende goedkeuring der overeenkomst betrekkelijk eene ruiling van gronden in het Slaak met jonkvrouwe C. E. C. Schorer van St. Philips, land, echtgenoote van mr D. Weerts te Arnhem. Zooals wij vroeger meldden zal 1 Juli en volgende dagen te 's Gravenhage het examen voor candidaat-notaris plaats hebben. Hun, die wen schen tot het examen te worden toegelaten, wordt herinnerd, dat zij zich ten minste veertien dagen voor den aanvang daarvan schriftelijk moeten aanmelden bij den voorzitter der commissie, mrJ- Kalff, of zij zich aan het geheele examen, dan wel slechts aan éen of meerdere gedeelten daar van wenschen te onderwerpen, en onder overleg ging hunner geboorte-akte. Yan de ontvangst der betrekkelijke verzoeken zal aan de belang hebbenden voor 1 Juli a. worden kennis gegeven. Wegens het ontbreken van bevoegde sollicitanten voor het opengevallen kantoor Hellevoetsluis, kun nen ontvangers en andere ambtenaren, die volgens de bestaande bepalingen voor de vervulling van ontvangkantoren in aanmerking kunnen komen, onverschillig of zij overigens bevoegd zijn tot mededinging, zich bij het departement van finan ciën aanmelden. De Indische bladen bevestigen het bericht dat de heer Laging Tobias, civiel gouverneur van Atjeh, zijn ontslag wil nemen. Men verwacht dat "de beer Yan Kees het bur gerlijk bestuur op Atjeh zal intrekken. notarissen. Aan J. P. De Voogt, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Lichtenvoorde. rekenkamer. Aan J. H. Yoigt is op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als bode bij de al gemeene rekenkamer, behoudens aanspraak op pensioen. leger. De met verlof bier te lande aanwezige le luiten, kwartierm. van het leger in N.-ï. J. Pocke, is op zijn verzoek, wegens langdurigen dienst, eervol uit Z. M. mil. dienst ontslagen, met toekenning van pensioen. Op 8, 9 en 10 Mei jl. werd aan de burger avondschool alhier het eind-examen afgenomen van de drie jongelieden, die zich daartoe hadden aangemeld. De uitslag was, dat aan allen, te wetenW F. H. K. Van Gent, P. F. Van Dorst en A. W, Ingelse, het getuischrift kon worden uitgereikt. Zaterdag werd te Heinkenszand de tweede vergadering van het onderwijzers-gezelschap ge houden Zeven leden waren opgekomen, allen hoofden van scholen. Door den heer Chr. Van de Linde, van 's Heer- Abtskerke, werd eene beschouwing geleverd over Denkoefeningen." Achtereenvolgens behandelde spreker de waarde dezer oefeningen en de vrucht ervan voor de lagere school. Naar aanleiding van het door hem gesprokene ontspon zich eene levendige discussie, waaraan door alle leden werd deelgenomen. Zaterdag had de eerste onderwijzersvergadering van dit jaar in het arrondissement Oostburg plaats. De vergadering, die gepresideerd werd door den heer J. G. Gerritsen, schoolopziener, was als naar ge woonte zeer goed bezocht. Behalve de leden van het bestuur waren 27 mannelijke eu 6 vrouwelijke leden tegenwoordig. Na eenige huishoudelijke zaken werden op verdienstelijke wijze de volgende punten behandeld: de Grieksche vrijheidsoorlog", door den heer Berends van Retvanchement»de Franschen in Tonking", door den heer Versprille van Waterlandkerkje en »de roeping der vrouw in de maatschappij", door mej. De Klerk van Nieuwvliet. De feestvergadering werd bepaald op 10 Julia, te Yzendjjke. De heer De Buisonjé te Oostburg zal dan de feestrede houden. Tot leden der regelingscommissie werden benoemd de heeren Th. Boskamp, C. Kole en J. Ten Berghe te Yzendjjke. Evenals het vorige jaar wordt weder eene prijs vraag uitgeschreven, welke nu luidtDe nuttige handwerken op school; voordeelen; bezioarenhoe kunnen de laatste uit den weg geruimd worden De prijs bedraagt 25 de premie 7.50. -- De nieuwe openbare school A te Sluis is door den districts- en den arrondissements-schoolop- ziener opgenomen en goedgekeurd. Zaterdagmorgen is te Duivendjjke, na eene kortstondige ziekte, plotseling overleden de heer A. Den Hollander, in leven hoofd der school op het gehucht Looperskapelle. Ruim 20 jaren (sinds de oprichting dier school) vervulde de overledene met lust en ijver zijne betrekking. Eene spoedige vervulling van de ontstane vacature, is vooral gewenscht, omdat bij gebrek aan hulppersoneel, bet onderwijs in die gemeente zoolang stil zal moeten staan. Verleden week, Dinsdag, werd de heer Arthur W. Frater, beroepen predikant bij de Engelsche gemeenten Middelburg en Vlissingen, in de Noorder- kerk te Aberdeen tot zijn predikambt gewijd. De heer Frater was voor dien tjjd hulpprediker bjj genoemde kerk. De bevestiger, de predikant W. M. Wilson, bad tot tekst gekozen Mattheus XX VIIvers 27, waarna de gebruikelijke handoplegging geschiedde. Daarna werd de nieuwe leeraar toegesproken door den heer J. Cooper, predikant in de Oostkerk te Aberdeen, die eene belangrijke beschouwing leverde over de nieuwe gemeenten, bij wie de heer Frater zijn dienstwerk zal verrichten. Volgens die beschouwing werd de Engelsche gemeente te Vlissingen in 1586 gesticht, en werd zij, tot in 1817, toen zij met Middelburg werd ver- eenigd, meestal bediend door geestelijken van de Schotsche kerk. De gemeente te Middelburg werd in 1607 ge sticht door den beer John Forbes, pred. te Alford, die door koning James werd verbannen, wijl hij in 1605 te Aberdeen als voorganger was opgetreden in eene verboden bijeenkomst. De predikant Cooper wees op bet groot gewicht, om beide gemeenten te behouden en uitte de beste wenschen voor het welzijn van den nieuwen leeraar, dien bij een gezegenden arbeid toebad. De beer N. A. De Gaay Fortman, predikant bij de hervormde gemeente te Vlissingen, heeft het beroep naar Amsterdam aangenomen. Een treurig cijferVan de 165 miliciens der lichting 1884, die bij bet 2C bat. 8e reg. inf. te Middelburg in den loop dezer maand zijn inge deeld, kunnen 15 lezen noch schrijven. Zegge 11 Bij het 3e reg. infanterie zijn op hun verzoek overgeplaatst de kap. A. G. Wilkens, van de 3e comp. 4e bat. te Vlissingen bij de 2e comp. 5e bat. te Bergen op Zoom, en de 2' luit. H. Van Breen van de 4e comp. le bat. te Bergen op Zoom bjj de le comp. 4e bat. te Vlissingen. De luit. t/z 2de kl. A. Leyh, behoorende tot de rol van Z' M" wachtschip te Willemsoord, wordt op non-activiteit gesteld. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar acht jonge lieden kunnen geplaatst worden als aspirant-ad ministrateur (vroeger scheepsklerk) bjj de konink lijke Nederlandsche zeemacht. Tot het vergeljjkend examen, dat in de maand Augustus e. k. zal worden afgenomen, worden toegelaten jongelieden, Nederlanders zijnde, die op den l,ten September van het jaar waarin het examen wordt afgelegd, den ouderdom van zestien jaren hebben bereikt, doch hun negentiende jaar nog niet zjjn ingetreden. Voor nadere inlichtingen verwjjzen wjj naar de St. Ct. Met 1 Juni a. zullen gedetacheerd worden bij de afdeeling torpedodienst te Hellevoetsluis de mach. l»te klasse V. C. P. J. Schuld, de mach, 2de klasse H. Blanson Henkemans, J. J. Hillen en W. Winkler en de mach. 3de klasse Schönlaw. De 1* luitenant J. B. Veltman van het 3de bataljon 3e regiment infanterie is benoemd tot leB luitenant-adjudant bjj dat bataljon. Een knecht van de toen hier liggende stoom* boot Zeeland, die in den nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks éen uur, zich aan boord wilde begeven, is te water geraakt. Niet tegenstaande zjjn hulpgeroep spoedig eenige om wonenden op de been bracht, mocht het niet gelukken den drenkeling te redden. Hij werd een paar uren later levenloos opgehaald. De excursies van onze Belgische buren zjjn weder begonnen. Gisteren middag kwamen met de John Buil een zestigtal Antwerpenaars en Brusselaars, leden van de club maritime Port de Mer", aan die den nacht bier doorbrachten en beden voormiddag weder vertrokken. Nevens een pleiziertochtje was ook bezichtiging van het kanaal door Walcheren en de sluizen het doel der reis. Ook te Sas van Gent bezichtigden zjj de kanaal- werken en de nieuwe sluis. Gisteren avond werd alhier, zwaar geboeid,- gevankeljjk binnen gebracht zekere J. Smit, afkom stig van Pruissen, die in den nacht van Zaterdag op Zondag door den burgemeester van Kruiningeri te Hansweert werd aangehouden en verdach^

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1