127° Jaargang, 1884. Maandag 12 Mei. Laatste Berichten. BÜITEMLAND. M° 112 Middelburg 10 Mei. 1849 1884. Onderwijs Rechtszaken. Gemengde Berichten. Gemeenteraad van Goes. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50: Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels\,B0 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte; Bij deze courant behooren twee BIJVOEGSELS. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruidingen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieowenhüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Hoemeer de jaren stijgen, des te meer behoefte ge- Voelt men nu en dan een blik achterwaarts te slaan op tijdstippen, waarbij als het ware een rustpunt is aangegeven. Zulk een rustpunt is het Maandag a. voor onzen koning. 35 jaren geleden werd Z. M. te Amsterdam als vorst gehuldigd en zeker zal het hem een behoefte zijn den 12en Mei zich dien dag te herinneren en na te gaan al wat er in die jaren is voorgevallen. Er gebeurde veel, dat hem stof tot vreugde, maar ook veel dat hem reden tot droefenis gaf; doch wat er is geschied over gebrek aan sym pathie van de zijde van het volk, aan welks hoofd hij staat, heeft Willem III niet te klagen gehad. Bij gelegenheid van zjjn 25jarig jubilé is de sluier van het verleden voldoende opgelicht. Er is toen gewezen op tal van belangrjjke gebeurtenissen, er is toen hulde betoond en feest gevierd op welsprekende wjjze. En sinds zjjn er nog verschillende gelegenheden geweest waarbij het volk duidelijke bewjjzen van sympathie schonk. Zoowel in droevige dagen, bjj het overljjden van koningin Sophia, van den kroonprins, van prins Hendrik en prins Frederik als in tjjden van vreugde, toen koningin Emma de ledige plaats innam en later de kleine prinses Wilhelmina het levenslicht aanschouwde, nooit zal onze koning reden gehad hebben om te klagen over gebrek aan belangstelling. Maar de herinnering aan die gebeurtenissen wijst er ons ook op dat er in de laatste jaren veel over zijn hoofd is heengegaan; dat er vele donkere schaduwen gevallen zjjn op zjjn levensweg, doch dat ook te roemen valt, vooral nu in de laat ste jaren eene uitstekende gemalin, eene liefheb bende moeder, als koningin Emma is, de vreugde van zjjn ouderdom uitmaakt. Die vreugde zij hem nog jaren lang geschonken 1 Ons land zal ook daarbij welvaren, want wederkeerig heeft ons volk stof tot erkenteljjkheid jegens Willem III, die zoozeer toont de rechten en plichten van een constitutioneel vorst te be grijpen. Hoe ernstig de politieke partjjen in het land elkaar ook mogen bestrijdenhoezeer vooral in de laatste jaren de raadslieden der kroon ook mogen wisselenonze koning verhief zich boven den strijd en onderwierp zich steeds aan den drang van het oogenblik. Belangrjjke staatkundige gebeurtenissen hadden er in de laatste tien jaren niet plaatsterwijl in andere rjjken de vorsten en vorstinnen vaak reden hebben om beangst te zjjn, leven wjj met onzen koning vreedzaam en gerust. En wie zich soms bevreesd mocht maken, de ervaring der laatste dagen bewijst het, wordt uitgelachen. Dit punt is onze groote kracht en dat vergoedt ons ruim schoots het gemis van niet te behooren tot de toongevende volkeren in Europa. Er is ditmaal geen aandrang geweest tot een algemeene feestviering op Maandag, maar de dag zal toch van zelf niet onopgemerkt voorbijgaan; al geschiedt de herdenking niet zoo luidruch tig, bet feit zelf zal er aan waarde niet door ver liezen. Thans wordt vermeden dat men tot laffe vleierij of te ver gedreven loftuiting overslaat. De grondtoon van de eenvoudige herdenking kan wezen dat beiden, èn volk èn vorst, reden heb ben om den 12en Mei met erkenteljjkheid achter waarts te zién. Vlissingen, 10 Mei. Heden avond worden alhier van Darmstadt verwacht Z. D. H. Prins Ludwig von Battenberg en zijne gemalinom met het s. s. Prins Hendrik van de stoomvaart maatschap pij Zeeland de reis naar Engeland voort te zetten. *Borssele, 9 Mei. Wij vernemen dat de ver- eischte goedkeuring is verkregen op het bestek der ohderhoudswerken aan den zeedjjk van Ellewouts- djjk en Borssele. De betrokken aanbesteding zal derhalve binnen kort kunnen plaats hebben. In bedoeld bestek moeten ook werken van buitengewonen aard zjjn begrepen, waaraan is toe te schrijven dat de aanbesteding iets later zal yoorkomen dan in den regel geschiedt. Tot onderwijzer aan de O. L. school te Zuiddorpe is benoemd de heer F. Remerij van Koewacht. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn heden veroordeeld R. S. 31 j., werkman te Axel, wegens mishan deling tot f 3 boete C. P. B. 18 j., timmerman te Middelburg, wegens mishandeling tot f 8 boete 1. S. 34 j., koopman te Ovezand, wegens hoon tot 8 boete; J. O. 20 j., arbeidster te Breskens, wegens laster tot 8 boete M. S. huisvrouw van J. O. 59 j., arbeidster te Breskens, wegens diefstal tot zes dagen celP. De Z. 77 j., koopman te Ter Neuzen, wegens beleediging van een beambte in functie tot 8 boete; Gr. W. 23 j., schipper te Dendermonde, wegens rebellie tot drie dagen cel en L. J. S. 56 j., meubelmaker te Middelburg, wegens openbare dronkenschap, bjj herhaling ge pleegd, tot 14 dagen gev. Allen in de kosten. Men schrijft ons uit Vlissingen: Donderdag 11., was de stuurman van het op de reede alhier liggend Amerikaansch driemastschip Marianne Nottebohme, gezagv. Donald, erg beschonken en mishandelde de equipage, waarom het volk aan boord hem wederkeerig slagen toediendedien tengevolge bekwam hij een geringe wond aan het hoofd en moest bjj naar het gasthuis ter verple ging vervoerd worden. Heden heeft die stuurman reeds het gasthuis wêer verlaten, en is door den kapitein afgedankt. Sedert weigert het volk om de reis mede te maken en te werken, doch is nog steeds aan boord, doordien de gezagvoerder wil trachten het tot andere gedachten te brengen. Ook op het Amerikaansch driemastschip Austria, gezagv. De Lano, weigert het scheepsvolk te werken, echter zonder eenige reden, waarom de kapitein heden morgen per sleepboot politie uit Vlissingen aan boord heeft doen komen en, onder bescherming van deze, elf der belhamels in de boeien heeft gesloten, waarna de politie het schip verliet. Ernstige onregelmatigheden of vechtpartjjen aan boord van dat schip hebben niet plaats gehad. De te Aagtekerke bestaande volksbibliotheek mag zich, den toestand der gemeente in aan merking genomen, in een betrekkeljjken bloei verheugen. Van de vele en goede werken, in de bibliotheek voorhanden, werden in den afgeloopen winter 248 boeken door de contribueerende leden en 104 boeken door niet-leden, die tot den ar beidersstand behooren. gelezen. Er bestaat dus voor de leden alle reden om cp den ingeslagen weg, die leidt tot ontwikkeling, voort te gaan. Vrjjdag is te Axel op de hofstede van den heer P. Van Fraajjenhoven gevangen een duif, met het volgende briefje aan een zijner pooten„Deze duif is den 3 Mei 's morgens om 10 uren in de werkplaats aankomen vliegen en is opgehouden tot Donderdag den 8ea Mei tot 's morgens 8 uren en toen de vrijheid gegeven." „Middelburg den 8 Mei 1884. P. A. Wondergem, kuiper bjj de Oostkerk. »Ik verwacht antwoord." Op een der vleugels staat: „Eug. Van de Putte, Cassematte straat 110 te Gent." Door burg. en weth. van Amsterdam is op het verzoek van de heeren Van Rietschoten en Houwes, betreffende het oprichten van eene fabriek van dynamiet en andere ontplofbare stoffen in den Noorder Ypolder, (polder VIII) aan de over zijde van het Y, afwijzend beschikt. Volgens de Echo de St. Petersbourg zullen dezen zomer de keizers van Duitschland en Oos tenrijk elkaar ontmoeten in Nice, om er een ge wichtig onderhoud te hebben. De Echo meent ook te weten, dat tegelijkertijd nog andere ge kroonde hoofden te Nice zullen samenkomen. De prins van Wales, die thans in Berljjn verwijlt, zal binnen weinige dagen over Parijs naar Londen t erugkeeren. Nubar paoha gaat in Parjjs de voltrekking van het huweljjk zijner dochter bjjwonen. De heer Hansoul, hoofdredacteur van het blad CHotèl de Ville te Brussel, die naar men zich herinnert zulke belangrijke onthullingen meent te kunnen doen over de zaak-Peltzer, is nu toch door den procureur des konings ontvangen Het onderhoud duurde van half een tot half zes uur. Het daar verhandelde wordt geheim gehouden. Met meer spanning dan ooit wordt nu de verdere loop dezer zaak tegemoet gezien. oud lood en zink tot een bedrag van 2,78J, en eenige snoeiling tot een bedrag van 52.08. Voorts dat sedert de laatste vergadering zijn ingekomen Van ged. staten bericht van goedkeuring van het 3e suppletoir kohier van den hocfdeljjken omslag over 1883, alsmede het voljaarskohier voor 1884 eveneens van de raadsbesluiten tot dek king van het tekort op de administratie dei- leenbank over 1883, en de af- en overschrijvingen op de begrootirig van 1883. Van den archivaris zijn jaarverslag over 1883. Van A. Matthijssen c. s. een verzoek om in erfpacht te mogen ontvangen den grond, vroeger in gebruik bij portionarissen der Meestoot Liefdetegen een daarvoor jaarljjks te betalen eanon van 3 cents per centiare Dit wordt gerenvoyeerd naar burg. en wetb. tot onderzoek en rapport. Van den bouwmeester de meting van de wjjdte van het Sas, waarbij weer eene geringe afwijking wordt geconstateerd. En van de gezondheidscommissie hare rekening en begrooting, alsmede rapport omtrent een on derzoek van brood, meelsoorten en azijndie zonder schadelijke bestanddeelen zjjn bevonden. Door haar is toegezegd een rapport omtrent een onderzoek van het water. Door het dagelijksch bestuur werd overgelegd het jaarverslag over den toestand der gemeente in het afgeloopen jaar. De geloofsbrieven en verdere stukken der nieuw benoemde raadsledende heeren Jhr A. N. F. Flugi van Aspermont en C. L. M. Lambrechtsen, worden door eene commissie onderzocht en in orde bevonden. Op haar advies besluit de raad tot toelating. Het verzoek van dkr C. L. M. Lambrechtsen om ontheven te worden van de erfpacht van het terrein aan de Laurens Pieter van de Spiegelstraat wordt op voorstel van B. en W. op zoodanige wijze toegestaan dat de gemeente gedurende den loopenden pachttermijn geen financieël nadeel ljjde. Ten slotte wordt de rekening en verantwoording van de vereeniging der werklieden goedgekeurd met een goed slot vaa 107,8IJ De vergadering is daarna gesloten. Zitting van heden, (Zaterdag) des nam. te half drie uren, Voorzitter m' J. G. de Witt Hamer. Tegen woordig 9 leden. Afwezig de heeren De Jonge van Elleineet en Steketee (2 vacatures). Nadat de notulen zjjn gelezen en goedgekeurd deelt de voorzitter mede dat door B. M. Wjjten- burg een verzoek is ingediend om ontslag als concierge der inrichting van middelbaar onder wijs voor jongens, zulks met ingang van het begin der groote vacantie, en dat dit verzoek door B. en W. is ingewilligd; dat is verkocht eenig Men schrijft ons uit 's GravenhageZooala gisteren in het kort is gemeld heeft het hof alhier dien dag in zake W. H. M., te Vlissingen, het vonnis der rechtbank te Middelburg wegens ge brek in den vorm vernietigd en, opnieuw rechtdoende, overwogen: dat gebleken is uit de verklaringen van deskundige getuigen dat de ketting, waaraan op 2 Nov. 1883 op de werf van de de Schelde te Vlissingen een ketel, bestemd voor het stoomschip Soerabaija, be vestigd en tot op eenige hoogte van den grond gelicht werd, te weinig draagvermogen had. Dat toch dat draagvermogen volgens wetenschap pelijke berekeningen niet meer bedroeg dan 11184 KG., terwijl de ketel 23000 KG. woog dat dan ook de ketting wegens dat te gering draagver mogen is gebroken, tengevolge waarvan een werkman de arm werd verpletterd, welke is moeten worden afgezet; dat de bekl. mitsdien onvoor zichtig heeft gehandeld, hetgeen te meer in't oog springt als men in aanmerking neemt dat te voren, reeds eën schalm van dien ketting was gebroken, welk niet wederlegd feit een waarschuwing had moeten zijn dat de te laste gelegde feiten dus wettig en over tuigend zijn bewezen en moeten worden gequali- ficeerdhet door gebrek aan voorzorg doen ont staan van kwetsuren enz. dat, hoewel het geleden verlies onherstelbaar is, toch aanleiding wordt gevonden om een mindere straf op te leggen. Onder aanneming van verzachtende omstandig heden is, zooals men weet, M. veroordeeld tot 50 boete subs. 7 dagen gev. Amsterdam. Ter algemeene vergadering van aandeelhouders in de maatschappij Nederland, heden gehouden, werd op verschillende vragen door de directie geantwoord dat de geringe divi- dend-uitkeering, grootendeels uit het assurantie reservefonds, volkomen in orde was. Grootere en oudere maatschappjjen doen desgelijks. Een terug keer tot eene veertiendaagsche vaart, als bezuini gingsmaatregel, werd ontraden, omdat in drukke tjjden de passagiersvaart alle scheepsruimte ver- eischt. De tabaksvaart van Oost-Sumatra zou de voordeelen op Padang doen verminderen. De verhouding met de maatschappij Insulinde is vriendschappelijk. De ongunstige toestand van d'e maatschappij Java kon aan de maatschappij Nederland geenszins schaden. Na deze niedèdee- lingen zjjn het verslag en de balans goedgekeurd. 's fwravenliage. De minister van marine trekt voorloopig terug de aanvraag om f 120.000 voor torpedobooten, maar vraagt aan 75.000 als eerste helft voor den bouw van overdekkings- kappen aan de werf te Amsterdam. 's Gravenhage. Jhr. De Brauw, de nieuw benoemde commissaris des konings in Zeeland, zal morgen in handen van Z. M. den eed afleggen. ÏLomten. De Standard verneemt dat Osman Digma voornemens is Soeakim aan te vallen Daarom zjjn de Engelsche mariniers weder aan land gegaan. Geneve. Zorilla is plotseling vertrokken, vermoedelijk naar Spanje. Ook gisteren is de Duitsebe rijksdag niet klaar gekomen met de beraadslaging over de socialisten wet, welker aanneming toch zóo goed als zeker schjjnt. Doch wjj willen niet langer wachten met onzen lezers eenig denkbeeld te geven van de gevoerde discussie, die volstrekt niet van belang ontbloot is. De eerste toon werd Donderdag aangeslagen door den leider der liberalen, den heer Von Stauffenberg, die wel in 1878 een votum ten gunste der socialisten-wet had uitgebracht, maar nu ver klaarde zich in de draagkracht der wet te hebben vergist. Volgens zjjne meening is de wet nutteloos geweest, heeft zjj in de toepassing tot vele mis bruiken geleid, en is meer de bron van gevaarljjke verschijnselen dan de sociaal-democratische bewe ging zelve. Zoowel de radicale houding der sociaal-democratische pers als de dynamietbeweging werd door den heer V. Stauffenberg tot de socialisten wet teruggebracht, en buitendien voerde hjj ver schillende bewijzen aan voor de nutteloosheid van de verlenging dier wet. Na hem trad als woord voerder der Duitsch-conservatieven de heer V. Minnigerode op, die tegenover de objectieve gronden van den vorigen spreker door citaten uit de redevoerigbn der sociaal-democratische leiders het revolutionair karakter en de innige verwantschap tusschen het sociaal-democratisch drijven en dat der anarchisten poogde aan te toonen, daarbjj gebruik makend van vroegere zeer scherpe uitin gen van den afgevaardigde Bamberger in dien geest. Nog eens verklaarde de leider der conser vatieven, dat de agitatie der liberalen de voorschool der sociaal-democraten is, en deelde daarbjj aan elke groep, voornamelijk aan de nationaal-liberalen, wjjze lessen uit. Ten slotte somde de heer V. Minnigerode een groot aantal wetten en maatre gelen op, waarmede hij en zijne vrienden de sociaal-democraten denken uit het veld te slaan. Aan zjjne rede knoopte de heer Windthorst zjjne woorden vast, herhaaldeljjk verzekerend dat hij alleen voor zich zeiven sprak. In hoofdzaak kwam hetgeen hjj zeide hierop neer, dat de leden van het centrum zich niet door hun stem in de com missie behoefden gebonden te achten; doch het huis luisterde niet met de gewone belangstelling, waarschijnljjk ten gevolge van de zonderlinge positie die de heer Windthorst op dit oogenblik met zjjne partij inneemt. Hem volgde dr Maquardsen, die zjjn langjarigen vriend V. Stauffenberg ging bestrjjden. Tegen diens bewering van nutteloosheid der wet voerde hjj het getuigenis aan van den eenmaal gemeenzaruen vriend Lasker, die in 1880 juist in de uitnemende werking der wet een hoofd motief vond om te stemmen vóór de verlenging; ook de argumenten van misbruik enz. bestreed hij, terwijl hij tevens met den heer Y, Minnigerode er tegen opkwam om de socialistenwet van Duitsch land verantwoordelijk te stellen voor het welig tieren van den anarchistenbond in andere landen. Nadat nog een sociaal democraat en een lid der Duitsche rijkspartij het woord hadden gevoerd kwam de Elzasser Winterer met de belangrjjke mededeeling dat de meerderheid zijner ambtge noten uit Elzas-Lotharingen tegen de wet zal stemmen. In de zitting van gisteren voerden de heer Richter, de minister Yan Puttkamer en de rijkskanselier zelf het woord. De eerste noemde de wet waardeloos, wijl zjj de vreeselijkste aan slagen, als die in het Niederwaldniet kon verhinderen. De minister verdedigde zeer uitvoerig, en verklaarde zich tegen het amendement-Windt - horst, Bismarck kwam in de sterke bewoordingen op tegen het streven der YbrricArift-partij, en herinnerde aan de pogingen der regeering tot verbetering van den maatschappeljjken toestand. Alleen in de positieve sociale hervormingen, als repressief middel, is het juiste middel tot op- lossing der sociale quaestie gelegen. De kan selier had in den aanvang zijner rede ook medegedeeld, dat op dit oogenblik onderhandelin gen worden gevoerd tusschen Duitschland en Rus land over het honden van eene conferentie tot het nemen van internationale maatregelen tegen de willekeur der dynamietpartij De eindstemming zal nu heden zeker plaats hebbèn. Het ontwerp op het misbruik van ontplofbare stoffen, dat wij dezer dagen in hoofdtrekken hebben medegedeeld, draagt de algemeene goedkeuring weg, en zal dus onge-' twjjfela tot wet worden verheven. Over de conferentie voor de Egyptische quaestie' valt heden niets bijzonders mede te deelen. Alleen heeft de Fransche regeering den heer BarabeUir

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1