N° 111 127e Jaargang, 1884. Zaterdag 10 Mei. Middelburg 9 Mei. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Marine en Leger. Landbouw, Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen.' Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent; Advertentièn' 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: 11DDEL1URGSCIE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhdijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Je. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe en Cie., John F. Jones, opvolger Wij worden beklaagd van moord met voorbe dachten rade, maar gelukkig slechts in figuur lijken zin. Volgens het Dagblad hebben wij door onze korte opmerking, in ons nommer van Donderdag, over enkele beschouwingen die in het Haagsche orgaan voorkwamen ter bestrijding van eene inkomstenbelasting, ons schuldig gemaakt aan onthoofding van hare redeneering en wij deden dit omdat wij met het hoofd daarvan geen raad wisten. Het Dagblad stelle zich daarover gerust; wij zijn waarlijk niet zoo spoedig verlegen, vooral niet om argumenten te weerleggen zooals in de bedoelde beschouwing welke echter, zooals ons gisteren aan het slot bleek, niet van de redactie zelve maar van K. is voorkomen. Die argumenten zijn ons wat al te versleten en al te gezocht om daaraan onze krachten te besteden. En aan de inkomstenbelasting zelve Het Haagsche blad zou zoo gaarne zien dat wij daaraan eens ernstig onze krachten beproefden. Wij zouden het blad dat voorrecht gaarne gunnen, maar de vrees van onze lezers te zullen vervelen door de reeds zoo vaak geleverde beschouwingen te her halen, weegt zwaarder dan de zucht om een collega genoegen te doen. Telkens en telkens weer is in ons blad daarover geschrevennu laatst bij het voorstel-Gleichman c. s. en het ontwerp-Grobbee, terwijl wij tevens ernstig protesteerden tegen de houding der Kap- peyniaansche fractie, die het tot stand komen der voorgestelde klassenbelasting tegenwerkt. Om nu alle argumenten nog eens uit het arsenaal te halen teneinde te bewijzen dat eene inkomsten belasting aanbevelenswaard is en dat directe belas tingen verre boven indirecte te verkiezen zjjn on3 dunkt het zou van het geduld onzer lezers te veel gevergd zijn om ze die nog eens te laten lezen. Wij zouden zelfs vreezen dat de aandacht voor dat onderwerp niet groot zou zijnen daarom stellen wij "ons thans tevreden met zoo nu en dan eens te wijzen op enkele argumenten, tegen die belastingen aangevoerd, welke om hunne zonder lingheid wel de aandacht verdienen. Nu willen wjj ten believe van het Dagblad onzen lezers wel aanraden om van de artikels van K. kennis te nemenzij kunnen dan den omvang van onze misdaad beoordeelen en zullen tevens ont dekken hoe steekhoudend de argumenten zijn die de tegenstanders van een inkomstenbelasting weten aan te voeren. Een klein staaltje daarvan, nu van de redactie van het Dagblad zelve, kunnen wjj niet nalaten nog even aan te halen. In haar strijd tegen de directe belastingen heeft het blad nu een bondgenoot in een schrijver van een ingezonden stuk, die zich een werkman noemt en in zijn stuk, ook volgens de verklaring der redactie zelve, niets nieuws vertelt. Zij heeft nu aanleiding tot de volgende be schouwing tegen het opbrengen van eenige centen per week ziet de werkman niet opmaar als hij bv. bij de klassenbelastmg, in de laagste klasse gerangschikt zijnde, een aanslagbiljet van 2.70 te huis kreeg, dan zou het hem bezwaren. Dat hij dit sommetje nog in termijnen zou kunnen betalen, helpt hem van den wal in de slootwant de werkman heeft geen tijd over om naar den ontvanger te loopeu en zoo dikwijls hij dit doen moet, zal hij werk verzuimen eü dus loon missen. „Het is ons onbegrijpelijk, dat de theoristen zoo weinig waarde hechten aan dit argument van gemakkelijk betalen." En ons is het onbegrijpelijk hoe een redactie met zulk een dwaas argument durft te berde komen. Alsof zulk een werkman niet gelegenheid heeft om wekelijks een 52»te deel van zijn aanslag weg te leggen en er niet tal van wegen voor hem openstaan om den ontvanger te laten betalen, wij noemen alleen door vrouw of kinderen zon der dat hij zijn werk moet verzuimen en dus zijn loon missen. "Wjj zouden haast nieuwsgierig zijn om dien werkman eens te leeren kennengoed op de hoogte is hij zeker niet, want waar hij vooral erop gesteld is dat de belastingen zoo worden ingericht dat de werkman daarvan den druk niet voelt, is hij bij deheerenvanhet Dagblad aan het verkeerde kantoor. Juist wat hij wenscht is ook de bedoeling der voor gestelde klassenbelasting, waarbjj de zuivere in komsten beneden de 600 worden vrijgelaten en waaraan het meerendeel der werklieden dus niet behoeft bij te dragen, terwijl zij, die een zuiver inkomen van 600 a 800 hebben, volgens 's ministers voorstel, in 1885 zouden moeten betalen 2.70. Als die werkman nu aanbeveelt eene belasting op de tabak, die hem, zooals hij zegt, wekelijks 3 cent zou kosten, op de sigaren en op de spoor wegkaartjes bekende middelen die wij ons haast niet kunnen voorstellen dat een onpartijdig werkman kan aanbevelen dan zou hij, dunkt ons, al had hij 12 per week, nog beter zijn met de klassenbelasting. Maar het gros der werklieden verdient boven dien niet zooveel; zij zijn dus geheel vrij, terwijl juist al de directe belastingen het meest drukken op de mindere klassen. Het Dagblad is niet gelukkig met zijn bond genoot en wij hebben nu nog meer reden om ons te verwonderen over de middelen die het gebruikt om eene goede zaak te bestrijden en een in onze oogen kwaad beginsel te verdedigen. Bij de verkiezing te Almeloo zijn door het stem bureau, ingevolge art. 61, in verband met art. 37 der kieswet, 62 briefjes van onwaarde verklaard. De briefjes vertoonden geen duidelijken stempel van het onderkiesdistrictnoch een gemeentezegel, noch éene enkele letter was daarop zoodanig afgedrukt, dat men den naam van het onderkies district kon onderscheiden. De Tijd spreekt op dien grond van knoeierij) waarvoor echter geen reden bestaat. In ieder geval is deze beslissing van het stembureau niet van invloed op het resultaat der verkiezing kun nen zijn. Woensdag brachten de inspecteur van de rijks waterstaat te 1s Hage en de nooKi-ingemeur m Zeeland een bezoek aan den zeedjjk van Borssele en Ellewoutsdijk. C*oes, 9 Mei. In zake de op te richten Har monie is nu het woord aan de burgerjj. Aan de oproeping voor werkende leden is door 23 perso nen voldaan, welk aantal bewijst, dat er genoeg zaam lust bestaat om een harmonie-gezelschap in het leven te roepen. Maar zal zoodanig gezelschap tot stand ko men, dan zijn er noodigeen directeur, instru menten en muziek, waarvoor belangrijke uitgaven zullen moeten gedaan worden. Blijkens de ruime bijdragen ten behoeve van het ontbonden muziekgezelschap, mag men de ver wachting uitspreken, dat de tegenwoordige com missie niet te vergeefs een beroep zal doen op den financieelen steun der Goesenaren. De St. Ct. bevat de wet tot regeling van het staatstoezicht op krankzinnigen. Het hoofdbestuur van de Maatschappij tot be vordering der Toonkunst had aan den minister van binnenlandsche zaken verzocht van aspirant hoofdonderwijzers kennis der muziek te eischen. De minister heeft hierop, onder dagteekening van 5 Mei jl-, geantwoord, dat aan goed zangonderwijs van regeeringswege hooge waarde wordt gehecht dat echter het bedoelde vak is opgenomen onder die van het onderwijzers-examen van art. 60 dei- wet, en uitbreiding van de eischen ter verkrijging der hoofdonderwijzers-akte hem niet raadzaam voorkomt. De heer Otto Yan Rees bezocht opAtjehKotta Radja en Lambaroe. Hem werd een gala-bal aangeboden. De gouverneur van Atjeh Lageny Tobias heeft overplaatsing gevraagd omdat er voor hem geen werk is. polderbesturen. Benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf van het Verdronken Poldertje, ten zuid oosten van Philippine, P. A. L. Nolsontot lid van het bestuur van het waterschap der Sluis aan de Wielingen, J. J. Blindenbach; tot dijkgraaf van den Wilhelininapolder, M. Hoveyn; {Zie laat ste berichten van gisteren). stoomwezen. Benoemd tot aspirant-ingenieur voor het stoomwezen J. J. R. Raat te Delft. posterijen. Benoemd tot commies der posterijen van de 3° klasse J. Goedkoop, thans commies der klasse. werd verricht, ontleenen wij aan haar thans in druk verschenen verslag nog het volgende De vereeniging mag zich verheugen dat in het absoluut schoolverzuim eenige verandering ten goede begint te komen. Doordat de school op de nieuwe haven het getal scholen met eene vermeerderde, en de herbouwde school in de Lange Delft weder in gebruik is gekomen, is het getal kinderen, die, hoewel zij den leeftijd van schoolgaan bereikt hadden, nog altijd te vergeefs op plaatsing moesten wachten, zoo goed als geheel ingekrompen. Van ongeveer 180 kinderen, die werden be zocht, waren er niet minder dan 140 nog in hun zevende of achtste levensjaar, van welke de meeste nog zitten op de banken der bewaarscholen het vertrouwen dat de meerdere ruimte op de gewone lagere scholen weldra ter verplaatsing van deze goeden invloed oefenen zal is gewettigd. De overige oorzaken van absoluut schoolverzuim waren bij 10 ziekelijkheid, terwijl een dertigtal nog geen volle 12 jaar oud en dus te vroeg van school genomen warenbij enkele ouders werd nog het onverstandig verzet tegen de vaccine gevonden. De herhalingschool, die in de wintermaanden in een der lokalen van school C gehouden wordt, werd door 31 jongens en 19 meisjes bezocht. Het onderwijs werd, over het geheel genomen, met ge trouwheid bijgewoond. Bovenal hebben ouder gewoonte de bemoeiingen der vereeniging zich bepaald bij de scholen A en C, onder de leiding staande van de heeren De Jager en De Man. Bij het opmaken der cijfers van verzuim is ook thans weder gevolg gegeven aan het reeds vroeger vermelde besluit, dat namelijk niet worden mede- geteld de leerlingen, die vier maanden of langer achtereen niet op school zijn geweest. Dit was thans op school A (hoofd der school de heer De tso.v\ alorjlrf.a Ofschoon wij reeds vroeger eene en ander mede deelden omtrent hetgeen door de Vereeniging tot wering van schoolverzuim te Middelburg in 1883 bij twee meisjes, die bij afwezigheid dei moeder in de huishouding behulpzaam moesten zijn, en een jongen, over wien de moeder geen macht scheen te hebben om hem tot geregeld bezoeken der school te noodzaken. Op school C (hoofd der school de beer De Man) moesten er zes kinderen op deze wijze worden afgeteld. Twee van deze zijn kinderen van kramers die met hunne ouders de kermissen afreizenbij de overigen worden veldarbeid of bijzondere huiselijke omstandigheden als oorzaak vermeld van hun langdurig en ook wel ten deele willekeurig schoolverzuim. Omtrent school A lezen wij het volgende Het onderwijzend personeel op deze school be stond uit het hoofd, 9 onderwijzers en eene onder wijzeres. Bovendien werd onderwijs in de nuttige handwerken gegeven door 2 onderwijzeressen en eene helpster, Het aantal leerlingen bedroeg 463, t. w. 244 jongens en 219 meisjes, het hoogste aantal, dat naar de sterkte van het onderwijzend personeel volgens de bepalingen der wet van '78 bereikt mag wordenvele moesten bij ruim zevenjarigen leeftijd op de bewaarschool worden gelaten. In 1883 verlieten 101 leerlingen de school en wel 22 met eervol ontslag, 31 uit de zesde of hoogste klasse en 15 uit de vijfde klasse; dus 68 met voldoende of vrij voldoende kennis. Dat velen niet voor een eervol ont slag in aanmerking kunnen komen, heeft zijne oorzaak hierin dat de kinderen te kort school gaan eerst op zevenjarigen leeftijd treden zij de school binnen, en bijna zonder uitzondering ver laten zij de school te vroeg bij gebrek aan be langstelling in een eervol ontslag zoowel bij de ouders als bij de werkgevers. Op dit laatste vestigt het bestuur in het bijzonder de aandacht. Het zou zoo uitnemend goed tot zijne bedoelingen kunnen medewerken, indien ieder, alvorens een jongen of meisje in dienst te nemen, verlangde dat het getuigschrift van eervol ontslag hun werd vertoond. Elk kind dat zonder dit eervol ontslag de school heeft verlaten, moet leeren zich deswege te schamen. Wel mag vertrouwd worden, dat in het vervolg, nu de kinderen weder op zesjarigen leeftijd met het schoolonderwijs kunnen aanvangen, de eindresultaten gunstiger worden zullen, doch van dezen maatregel, die eerst met het begin van '84 werd ingevoerd, zijn eerst na verloop van tijd de uitkomsten waar te nemen. Laat komen en vroeg heengaan moet wel in dubbel opzicht na- deelig werken; de ondervinding van vele jaren heeft dit reeds meer dan voldoende bevestigd. Zoolang men de leerlingen niet van hun zesde tot hun twaalfde jaar de school getrouwelijk be zoeken laat is doortastende verbetering van ons volksonderwijs een onbereikbaar ideaal. Naar eene andere gemeente vertrokken 7 leer lingen, naar eene andere school 11, terwijl 15 leerlingen uit lagere klassen, waarvan de meesten beneden den leeftijd van 12 jaren de school ver lieten; de meisjes meestal om in de huishouding behulpzaam te zijn. In de eerste helft des jaars was in de hoogste klasse volstrekt geen willekeurig schoolverzuim. In de overige klassen is al mede de verhouding der verzuimers tot het getal der bevolking gedaald beneden die der vorige jaren en het gemiddelde eindcijfer van het percentsgewijze verzuim is nog aanmerkelijk beneden het gunstige resultaat van 1881 en thans 0.746. {Slot volgt). Met het doel om in Biervliet eene neutrale bewaarschool te vestigen, kochten de heeren A Den Bouwmeester, H. Vleugels, J. Hilberg, J. L. De Bats en J. Van Houte van den gemeenteraad het oude schoollokaal in de kom der gemeente voor 650. Biervliet, de 3e gemeente in zielental van het district, bezit tot hiertoe geen bewaarschool, terwijl andere kleinere gemeenten o. a. Schoondijke en Oostburg, zich in zulk eene nuttige inrichting kunnen verheugen. De overdracht werd door ged. staten goedgekeurd, trots het verzet van zekere zijde, waarbij aan genoemd college verzocht werd hunne goedkeuring te onthouden. Ter voorziening in de predikants-vacature, bij de hervormde gemeente alhier ontstaan door het vertrek van den heer Abresch, is door het kiescollege een viertal opgemaakt, bestaande uit de heeren: dr W. Van den Bergh, te Schaarsbergen, G. W. A. De "V eer, te St. Laurens, C. J. Lammerink, te Sluis en G. H. Van Kasteel, te Kollum. Beroepen te Nieuwvliet (cl. Yzendijke) de Het Ned. militairenbond telde op 1 Maart jl. 1642 contribuanten en 745 begunstigers. Aan eontributiën werd, blijkens het jongste verslag, over 1883 ontvangen ƒ4810, en aan giften ƒ2002. De luit.-kol. H. W. Van Marle en kapt. J. G. W. Schock werden als bestuursleden herkozen. Nu het zaaien der suikerbieten in de omstreken van Zevenbergen zoo goed als afgeloopen is, blijkt aan de fabriekanten dat dit jaar veel meer zaad per bunder is noodig geweest dan andere jaren Terwijl anders circa 12 kilo per hectare verzaaid wordt, is nu wel 15 kilo per bunder verbruikt. Dit moet worden toegeschreven aan de vele klui ten die zich op het land bevinden tengevolge van de droogte, waardoor de zaaimachine het zaad niet regelmatig heeft kunnen laten loopen, ten gevolge van de schokken die het heengaan over deze kluiten veroorzaakt. Op de vergadering, gehouden door de vereeniging het Nederl. Rundvee-Stamboek, is bij de behandeling van 't houden van stamboeken en de inschrjjving van vee o. a. nog bepaald dat uittreksels uit het register-stamboek door de leden zjjn te bekomen tegen betaling van 25 ct. per rund; dat nog zal worden gehouden een boek ter opname van de kalveren, wier beide ouders in de andere stam boeken voorkomen, en nog een boek ter opname van kalveren, wier moeders alleen in de stamboeken 1 K. en II K. vermeld staan. Alleen leden der vereeniging kunnen hun in Nederland te huis behoorend uitmuntend rundvee in de boeken der vereeniging doen inschrijven. Stieren worden niet jonger dan éen jaar oud voor opname in 't stam boek toegelaten. Vrouwelijke runderen moeten minstens éen kalf geworpen hebben, om voor opname in aanmerking te komen. Voor kosten van inschrijving voor ieder stuk vee moet de eige*> naar voldoen eene som van 5. Jaarljjks hebben 2 inspectiën plaats. Voor 15 Mei of 15 Nov. moet schriftelijk kennis van zijn wensch van inschrijving aan den secretaris gegeven worden. Er kan echter ook tusschentijds keuring plaats hebben, welke dan expres zal moeten gevraagd worden. De kosten hiervan zijn 8 per dag, behalve de reiskosten der inspecteurs. Een voorstel, om 2.50 of 1 te eischen voor elk afgekeurd stuk vee, werd verworpen. Wanneer iemand een in 't stamboek voorkomend stuk vee verkoopt, wordt de naam van den nieuwen eigenaar niet in 't stamboek vermeld, als deze geen lid is van de vereeeningj Alleen bij rechtstreekschen verkoop voor 't buitens land wordt hierop uitzondering gemaakt)

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1