N° lo4. 127" J aargan 1884. V rijdag 2 Mei OUDERLOOS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen; Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.; van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 1 Mei. FEUILLETON. MUSICALIA. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dee Peijl, te Zierikzee: A. C. db Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Op de definitieve Indische begrooting voor 1884 is het tekort gereduceerd tot ruim 2| millioen, daar de nieuwe minister de middelen ruim 8£ mil- lioen hooger raamt (o. a. een verkoop van 970.000 pikols koffie a 32 cent per kilo) en verscheidene bezuinigingen invoert. Niet echter op de spoor wegen, daar hij voorstelt, behalve het lijntje SoerabayaOedjeng, een nieuwen spoorweg Djok- jokartaTjilatjap voor rijks rekening te bouwen, die in 4 jaren tijds 16 millioen zal kosten. De minister beoogt trouwens in 't algemeen om het productief vermogen van Indië te verboogen door verbetering allereerst van de communicatie middelen. De uitgaven daarvoor wenscht hij niet dan bij uitzondering uit leeningen te vinden, maar in deai regel uit de gewone inkomsten van Indië, die door doelmatiger regeling der belastingen met 6§ millioen 's jaars kunnen vermeerderen. Het uit ons land aan sir Mozes Montefiore aan te bieden hulde-adres, dat door ongeveer drie duizend personen van verschillende godsdienstige gezindten en richtingen is geteekend, zal hem dezer dagen worden aangeboden door bemiddeling van Zr. Ms. diplomatieken vertegenwoordiger te Londen. Tot onze verwondering hebben wij niet verno men dat zulk een adres ook in onze omgeving ter teekening lag. Ons dunkt er zouden ook hier wel personen geweest zijn die aan dit bewijs van hulde adhaesie hadden willen betuigen. De nieuwe commissaris des konings in deze provincie Jhr De, Brauw is, na eenige dagen hier vertoefd te hebben, gisteren weder naar 's Graven- hage vertrokken. Ter eere van den nieuw benoemde had bij den aftredenden commissaris des konings, jhr Van Karnebeek, een lunch plaats, waartoe de leden van gedeputeerde 3taten, de griffier der sta ten en de burgemeester van Middelburg waren genoodigd. Gaarne vestigen wij de aandacht op achterstaande advertentie, waarin het in deze maand hier te houden muziekfeest wordt aangekondigd. Het gouden feest der zangvereeniging 1 ot Oefening en Uitspanning zal naar de beloften van dat pro gramma waardig worden gevierd, en waarschijnlijk zullen niet alleen de Middelburgsche muzieklief hebbers maar ook die buiten de stad van hunne levendige belangstelling blijk geven. Weldra hopen wij op deze gebeurtenis terug te komen, doch wij veroorloven ons nu reeds in herinnering te brengen wat omtrent het optreden van mej. Anna Kuhlmann in een werk als Haydn's Schöp- fung geschreven werd in het muzikaal tijdschrift Caecilia van 1 Dec. '83. De correspondent uit Leiden schreef toen: »Wie eenige jaren geleden het voorrecht had mej. Anna Kuhlmann uit Karls- Roman van Detlef Stern. Eerste deel. Ik wist niet wat ik op die vertrouwelijke woorden moest antwoorden en zweeg. Mijnheer speelde een poos met mijn schaar en zei toen, een van de boeken opnemende die Beaupré op tafel ge legd had: sWees voorzichtig met die lectuur: zij kan licht allerlei twijfel in het gemoed doen ontstaan en uw zielsrust in gevaar brengen neem over het algemeen u in acht voor de beleefdheden, die u wellicht zullen bewezen worden door sommige lieden die hier veel aan huis komen. Het zal u verwonderen dat itc reeds na onze korte kennis making zoo vertrouwelijk met u spreek, maar uw jeugd wekt mijn belangstelling en ik zou u gaarne bewaren voor de strikken, die men u waarschijn lijk zal spannen." Ik dankte hem met een paar woorden en ging onder voorwendsel eener huiselijke bezigheid naar binnen. „Dat hebt gij slim gedaan", zei Lisbeth, die mij met het koffieblad tegen kwam. »Wat?" vroeg ik verbaasd. »Wel dat gij nu weg gaat. Daar komt jnevrouw met den pastoor weer aan en als die u ruhe in Josua, Der Rose Pügerfahrt en kleinere werken te hooren, zal zeker van ganscher harte met ons instemmen, wanneer wij deze jonge dauie als de bij uitnemendheid aangewezene beschouwen om in d i t werk een der hoofdrollen, zoo niet de hoofdrol te vervullen. Zelden ziet men zooveel kunst bij zooveel eenvoudmet een zekerheid en een glashelder geluid zingt zij de schoonste colo ratuurpassages, zoozeer vrij van effektbejag en uiterlijk vertoon, dat menige zangeres van Euro- peeschen naam aan haar een voorbeeld kan nemen." Ook te Middelburg zullen velen zich mej. Kuhl mann van vroeger jaren herinneren. ffioes, 1 Mei. De uitslag der gehouden verkiezing voor twee leden van den gemeenteraad is dat de beide liberale candidaten gekozen zijn, nl.' jhr A. N. F. Flugi van Aspermont met 168 en de heer C. L. M. Lambrechtsen met 165 van de 298 geldige Btemmen. De heeren M. De Jonge Jzn. en J. Donner, can didaten der kiesvereeniging Nederland en Oranje verkregen respectievelijk 122 en 121 9temmen. Onnoodig te zeggen hoezeer allen die het wel meenen met onze gemeente zich verheugen in deze overwinning. Het gold bij deze gelegenheid in de eerste plaats de vraag of de meerderheid in den gemeenteraad al dan niet verplaatst zou worden. Ware dit gebeurd, de gevolgen daarvan zouden niet te over zien geweest zijn. Men denke slechts aan de keuze van een wet houder, waarvoor thans een alleruitstekendst, flink en practisch man als het ware is aangewezen zijn naam willen wij niet noemen, omdat ieder hier wel weet wien wij bedoelen; als raadslid en in tal van commissiën, waarin hij jaren lang in het algemeen belang werkzaam was, maakte hij zich zeer verdienstelijk. Den liberalen mag daar om een woord van lof worden gebracht voor hun eendrachtig optreden. Nu de verkiezing achter den rug is moet ons eene enkele opmerking van het hart, die wij met opzet nog niet maakten omdat het hierbij een quaestie van kieschheid gold. De anti-revolutionaire raadsleden hebben steeds beweerd dat zij in de eedszaak geen ander doel beoogden dan gelijke handhaving van de wet te helpen bevorderen. Van politieke bedoelingen waren ze geheel vrijen geenszins mocht men hunne houding toeschrijven aan de zucht om twee liberale leden van hunne zetels te verdrijven, ten einde mannen van hunne richting op het kussen te brengen. Zou het nu juist om dat te bevestigen, om allen schijn zelfs van het tegendeel te vermijden niet veel kiescher geweest zijn wanneer de anti-revolutionaire^ partij zich onthouden had van deelneming aan den strijd en er van hare zijde geen candidaten waren gesteld Zij had daardoor het beste bewijs geschonken dat zij geloofde aan de oprechtheid der verklaringen van hare vier vertegenwoordigers en het beneden hare waardig heid rekende om in dit geval misbruik te maken met mijnheer in gesprek gevonden had dan. »Nu wat dan >ïïm," prevelde Lisbeth, >men mompelt al lerlei", en liep snel naar de veranda om koffie te presenteeren. »Wat mompelt men?" Dat heb ik later vernomen. Een vroegere gezelschapsjuffrouw van Madame St. Ange, aan wie haar zoon eenige welwillend heid bewees, werd tot middel gebruikt om een bepaald doel te bereiken. Men wist de jaloezie der jonge vrouw behendig op te wekken en tweedracht in het huishouden te zaaien. Het is goed dat ik dit alles weet nu kan ik ver mijden om ooit met mjjnheer alleen te zijn door mij zal die arme vrouw niet opnieuw lijden. Mijnheer Beaupré schijnt veel invloed hier in huis te hebbenwant den volgenden middag gaf madame mij vergunning om te lezen, terwijl zij haar middagdutje deed, en dat is voortaan mijn leesuurtje geworden. De week is verder even als de vorige voorbij gegaan de eenige afwisseling bestond in een paar bezoeken van den pastoor en van een notaris, den heer Berger, een nog tamelijk jong man, meteen schrander doch weinig oprecht gelaat, die mij nog minder aantrekt dan de pastoor. Ook hij schijnt het vertrouwen der oude dame in groote mate te genieten. Morgen is het alweer Zondag. Ik wenschte dat die dag al voorbij was. Madame voelt zich we genoeg om bjj haar zoon te gaan dineeren. van de aangeboden gelegenheid, door haar schuld in het leven geroepen. Daarom te meer doet ons haar échec thans genoegen. iSrosawepsfiaven, 30 April. Na installatie van het nieuw verkozen raadslid, den heer Cent van Schelven, en aanbieding van het beredeneerd verslag van den toestand der gemeente over 1888, werd door den raad dezer gemeente in zijne ver gadering van heden o. a. nog besloten de oude school, grenzende aan de onderwijzerswoning en welke in een zeer bouwvalligen staat verkeert, voor afbraak te verkoopenen verder tot tegemoet koming in de te maken kosten der verplaatsing van het standbeeld van Jacob Cats, naar het midden van het Havenplein, aan het departement Schouwen der Maatschappij tot V Nut van 't Algemeen alhier, eene bijdrage van 75 te verleenen, welk depar tement daarvoor nog f 120 te kort kwam. Westdorpe, 80 April. Bij de verkiezing voor éen lid van den raad, in plaats van wijlen den heer N. Kerckhaert, is Dinsdag gekozen de heer P. Van Waes met 26 stemmen. Van de 69 kiezers waren er 51 opgekomen; 25 stemmen waren op den heer H. Kerckhaert uitgebracht. De gezondheidstoestand van Z. M. schijnt nog niet geheel in orde te wezen. De minister van waterstaat heeft, na overleg met zijn ambtgenoot van oorlog, ook afwijzend beschikt op een adres van de kamer van koop handel en fabrieken te Utrecht tot betere voorziening in de bewaking van het postkantoor aldaar, door de plaatsing des nachts van een schildwacht. In de St. Ct. wordt door den minister van waterstaat enz. aan de eigenaren en bevelvoerders van schepen, die de v.isscherij op de Noordzee uitoefenen, herinnerd, dat het tractaat, houdende instelling van politietoezicht op de Noordzee, af gekondigd in n° 40 van het Stbl. van 1884, den 15eB Mei in werking komt. Hun wordt aanbevolen van den inhoud van dat tractaat tjjdig en nauwkeurig kennis te nemen, teneinde de straffen te ontgaan, tegen overtreding van deze politie-voorschriften bedreigd. In plaats van wijlen jhr Van Tets is in het district Zutfen tot lid der provinciale staten ge kozen de heer Ch. Henny (liberaal). Op het 24, 25, 26 en 27 Juni te Amersfoort te houden XXXVII"te landhuishoudkundig congres zullen o. a. de volgende vraagpunten behandeld worden. Welke invloed is van de oprichting der zuivel fabrieken te verwachten met betrekking tot de veehouderij, voornamelijk tot de veefokkerij Sedert ettelijke jaren is er in ons land eene sterke reactie ingetreden tegen het Shorthoornvee berust deze op goede gronden, m. a. w. is het eene uitgemaakte zaak, dat overal, waar men van Zondag reden wij in het blauwe coupétje naar de stad. Madame St. Ange in groot toiletmet tallooze diamanten behangen. Zij zag er uit als een opgesierd lijk en zat diep in de kussens ge doken. Zoodra wij voor het mooie, groote huis van den heer St. Ange stilhielden kwam deze zelf met twee bedienden buiten en droeg met hen zijn moeder de trap op. In de voorkamer kwam ons de jonge mevrouw begroeten, met twee aller liefste kinderen, die grootmama schuchter naderden en eerbiedig de hand kusten. Terstond na ons verscheen de heer Berger, gevolgd door nog een tiental gasten, die alle met de grootste onderda nigheid den fauteuil naderden, waarin de oude dame plaats genomen had en als een vorstin au diëntie verleende. Nu scheen zij in haar element zij had een vriendelijk woord voor den een, een scherts voor den andervoor een derde scherpe aanmerking en een welwillend lachje voor allen. Toen men naar de eetzaal ging wenkte zij mij tot zich en fluisterde „Gij eet bij de kinderener is zeker boven voor u gedekt." Ik maakte een buiging en nam zwijgend de kin deren bij de hand. Ofschoon eenigszins beleedigd dat ik zoo van het gezelschap gescheiden werd, voelde ik mij toch zeer verlicht dat ik bevrijd was van de tegenwoordigheid van al die trotsche, voorname lieden en ik volgde blijgemoed mijne jeugdige tafelgenooten de trap op. Zjj brachten mij in een lief, ruim vertrek waar de tafel gedekt was en een klein knechtje ons bediende. De kin- de kruising is teruggekomen, het inlandsche vee de voorkeur verdient boven het gekruist Short horn Of is misschien de reactie ontstaan ten gevolge van verkeerde resultaten, verkregen door het gebruik van minder deugdeljjke fokdieren en door gemis aan een goed doordacht stelsel bij de kruising Zou er niets gedaan kunnen worden, om het nut der landbouw-voordrachten van rondgaande leeraren meer blijvend te doen zijn Om een enkel punt te noemen het ronddeelen van „Vlie gende blaadjes" onder de toehoorders, waarop kort en bondig de inhoud van iedere voordracht is vermeld, vtot opwekking van den leeslust en ter herinnering aan het gehoorde Welke resultaten geven de op vele plaatsen ge houden lanabouw-lezingen Wat zal in de naaste toekomst de invloed zijn, die de graanuitvoer van Amerika uitoefent op den Nederlandschen landbouw Welke invloed op den landbouw in Nederland moet van de eventueele wederinvoering van een invoerrecht op graan verwacht worden en moes ten niet, bij de heffing eener algemeene inkomsten- of klassenbelasting de inkomsten uit grondeigen dom van het belastbare inkomen mogen worden afgetrokken Er komen 41 vraagpunten op de agenda voor. Het gevolg daarvan zal wel wezen dat het grootste gedeelte onbesproken zal blijven. Het is een ver schijnsel waarop reeds meermalen de aandacht is gevestigd. Er was een tijd, lezer, dat de drie Zeeuwsche steden Zierikzee, Goes en Middelburg, van liefde voor de muzikale kunst blakend, in edelen wed ijver zich vereenigden en daardoor tezamen een achttal muziekfeesten hebben tot stand gebracht, die in de muzikale geschiedenis mogen genoemd worden. Die tijd is voorbij andere leiders brach ten andere toestanden, en thans kweekt elke gemeente afzonderlijk haar plantje, dat kwijnt of bloeit naarmate de liefde der voedster innig is Uit belangstelling in de zaak wenschen wij ons zooveel mogelijk op de hoogte te brengen dier verschillende toestanden, en anderen van onze bevindingen een en ander mede te deelen. Wij werden gisteren naar Zierikzee gelokt door het programma van eene uitvoering der gemengde zangvereeniging aldaar Oefening kweekt Kunst. Op dat programma toch stond Haydn's oratorium Die Jahreszeiten, een werk dat steeds groote aan trekkingskracht blijft uitoefenen door zijne onver gelijkelijke jeugdige frischheid en zijn naïviteit. Zoo dikwjjls men den reinen geest en het diepe gevoel, de kenmerkende eigenschappen dezer compositie, waarneemt, moet men zich verbazen over de veerkracht van Haydn, ctie op 69jarigen leeftijd Hannchen en Lukasliefde bezong als ware hij zelf nog jongeling vol geestdrift en hartstocht. De Jahreszeiten, 24 April 1801 voor het eerst op» deren, een meisje en een jongetje van vier en vijf jaar, werden van lieverlede spraakzamer en zeiden eindelijk „Niet waar, bij u mogen wij lachen.'1 Zeker" zei ik, „maar bij wie moogt gij dat dan niet »0! dat wil mama niet hebben," »Ja weet ge", vervolgde het jongetje, „het bevalt mij best bij u, gij moest maar hier blijven j dan spelen wij hier boven of in den tuin. Hebt ge den tuin al gezien Ik zei van neenen nu hadden zij geen rust meer, zoodat wij eindelijk besloten om het dessert mede te nemen naar den tuin. Eerst werd ik in triomf naar een schommel gebracht, toen naar een vogelkooi, naar een konijnenhok en eindeljjlï naar een prieel, waar op nieuw de tafel gedekt werd. Wij zaten druk te spelen toen er een knecht kwam, die mij namens mevrouw uitnoodigde om koffie te komen drinken. Wat moest dat beduiden? Aan tafel was ik niet goed genoegmoest ik nu met een kop koffie in de hand een hoek vullen? Ik liet zeggen dat ik mevrouw beleefd bedankte, dat ik geen koffie gebruikte en indien mevrouw mij niet noodig had, liever bij de kinderen bleef. Een kwartier later verscheen de heer Berger, en zoodra de kleine Marie hem gewaar werd vloog zij op mijn schoot, sloeg de armen om mij heen en riep »Nu komen zij u zeker weghalen, maar ik laat u niet los." »Neen ik ook niet," riep het knaapje,

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1