Gemengde Berichten. jl. opnieuw ondersteuning te verleenen, ditmaal tot een bedrag van 200, Daar het echter van meening is, dat ook de belangstelling van het publiek in deze zeer wenschelijke zaak moet worden gaande gehouden en het bestuur zijnerzijds niet uitsluitend op deze vereeniging mag steunen, behield het zich voor volgende dienstjaren vol komen vrijheid van handelen voor en noodigde genoemd bestuur uit, opnieuw bij het publiek op krachtige medewerking aan te dringen. Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg. Het Waterschap Schouwen. Benoemingen nn besluiten. Onderwijs. Marine en Leger. Rechtszaken. Het verslag eindigt als volgt »Waar wij, met waardeering van vroegere toe standen, ten volle overtuigd zijn, dat de werking der vereeniging thans op betere grondslagen rust, doet het ons leed toch te moeten erkennen, dat de resultaten ons nog niet ten volle bevredigen. Wjj aarzelen niet het uit te spreken, dat de vereeni ging meer en beter doen kan, dan zij tot heden deed. Men versta ons echter goedWij verlangen niet naar uitbreiding van het aantal bezochten; dien wensch te vervullen zou maar al te gemak kelijk zijn, maar de vereeniging ook aanstonds weder op den ouden weg terugvoeren. Wij wenschen alleenlijk verbetering in het gehalte der aanvragen, en die verbetering berust geheel in uwe handen. „Vergunt ons daarom deze gelegenheid te baat te nemen om opnieuw bij u aan te houden op krachtige, maar vooral op oordeelkundige mede werking. Wilt u steeds meer doordringen van den geest onzer statuten en van de uitlegging daaraan, gedurende eene 3 jarige samenwerking en onder uwe goedkeuring, door ons gegeven. Wilt voorts indachtig zijn dat het bestuur behoudens eigen bekendheid met de aanvragers en eigen onderzoek in bijzondere gevallen over het algemeen slechts kan zorgen voor de richtige toepassing der statuten en voor eene zooveel mogelijk gelijkmatige behandeling van zaken, zoodat uwerzijds het in art. 1 genoemde »>leeren kennen van den waren toestand der aanvragers en het opsporen en aanwenden van de middelen, die kunnen leiden tot verbetering van hun lot,"" van het hoogste belang is. „Is het daarbij eenmaal van algemeene bekend heid, dat aanvragen van min gunstig bekend staande personen of van gezinnen, die niet vallen in de termen der statuten, (waarvan het hoofd doel immer blijft „„voorkoming van armoede"") door u eenvoudig niet ter kennis van het bestuur gebracht worden, dan zal gewis het aantal aanvragen niet toenemen, maar daarentegen aan een beter gehalte van aanvragers degelijker hulp verstrekt kunnen worden. »De juistheid uwer opvatting van den geest der statuten, de daarop gegronde toepassing, maar bovenal uwe toewjjdiDg aan de zaak beheerschen de goede werking der vereeniging geheel en al. Zij alleen kurmwi het bestuur in staat stellen aan zijn verlC J^^te voldoen en n de meest mogelijke zelf^L J^&id waarborgen. Weder- zijdsch vertrouwen en eerlijke samenwerking zijn daartoe echter allereerst en allermeest noodig en het bestuur beveelt zich bjj vernieuwing met aan drang daarvoor aan." Vlissï jug-ess, 29 April. Heden morgen tegen 5 uren kwam alhier aan het koninklijke jacht Osborne met den prins en de prinses van Wales, twee dochters en gevolg. Hun reeds sedert verleden week Vrijdag alhier aanwezig salonrjjtuig was in den gewonen spoortrein geplaatst, waarmede de hooge reizigers, in zwaren rouw gehuld, zich te 7.20 naar Darmstadt begaven. De Osborne, die thans langs de bazaltkade, Buitenhaven, gemeerd ligt, bracht de hooge reizigers voor den ponton, terwijl de trein van het spoor langs den ponton gang vertrok. Bij aankomst en vertrek waren geene officieele autoriteiten aanwezig, daar de prins incognito reist. Alleen de vice-consul van Engeland, de heer P. L. De Bruijne, complimenteerde de konink lijke familie en geleidde haar naar den waggon. Zoutelande, 29 April. De, de vorige week alhier overleden heer J. Verhage was meer dan 35 jaar burgemeester van Zoutelande en Biggekerke, welke betrekkingen hij, niettegenstaande zijn hoogen leeftjjd, steeds met ijver waarnam. Hjj was de oudste in jaren en in functie van zijne ambtge- nooten op Walcheren. QSierilizee» 28 April. In de algemeene vergadering van aandeelhouders der Zierikzeesche stoomboot-maatschappij, heden alhier gehouden, is goedgekeurd de rekening der exploitatie over 1883, welke rekening met een batig saldo van 3420.81^ sluit. Dit batig saldo, hetwelk wordt verminderd met 200 voor gratificatie aan de equipage, is in de reservekas gestort, zoodat dit reservefonds nu bedraagt 26.804.56J. Van uitkeering van dividend kon dus geen sprake zjjn. De periodieke aftredende commissaris, de heer mr O J. Fokker, is herkozen. Hoofdplaat, 25 April. In het bericht van 24 dezer, betreffende de voordracht tot benoeming eener onderwijzeres, wordt gezegd dat dit onder_ werp, nadat 3 leden hadden verklaard niet tot de benoeming te willen meewerken, ook door de leden, den heer Weijnen en den voorzitter >als afgedaan moest worden beschouwd." Dit is niet juist. De voorzitter vroeg aan genoemd lid of hij stemming verlangde. Na een ontkennend ant woord te hebben gegeven dit lid meende dat het overbodig was en toch geen goed resultaat hebben kon werd de zaak in die zitting al8 afgedaan beschouwd. IfaBeudljUe, 28 April. De zitting van onzen gemeenteraad was heden hoofdzakelijk aan het onderwijs gewijd. In de eerste plaats besloot de raad aan de ge meente Waterlandkerkje voor een bedrag van 717.69 te gemoet te komen in de kosten van verbouwing der school aldaar, op grond dat ver scheidene kinderen, tot deze gemeente behoorende> daar onderwijs genieten en zoo doende bet hjj bouwen eener school in het westelijk deel dezer gemeente voorkomen wordt. Vervolgens werd met algemeene stemmen af wijzend beschikt op het verzoek van den onder wijzer Ch. Crujjsbergs om zijne jaarwedde van 600 te verhoogen. Op een verzoek van den hoofdonderwijzer C. Kole, tot het bekomen eener gratificatie, omdat hij sints geruimen tijd van alle hulp in de school is verstoken en de last dus op hem alléén drukt, staakten de stemmen en zal in een volgende vergadering worden beslist. De tegenstemmers waren van oordeel dat, waar niet blijkt dat buiten de schooluren arbeid is verricht, een extra belooning overbodig is en sloten zich bij het advies van de meerderheid der school commissie aan. Aan den ondernemer van den diligencedienst op Breskens werd besloten een subsidie van 100 's jaars te verleenen. Eindelijk werd ter tafel gebracht een voorstel van het dageljjksch bestuur om aan de school commissie het gebruik der raadzaal te ontzeggen. Hierover ontspon zich een hevig debat. Een raadslid noemde het voorstel infaam. Andere leden zagen daarin een vernieuwd blijk van de tegenwerking, die de schoolcommissie bij het dag. bestuur ondervindt, en betreurde die handelwijze omdat zij slechts tot nadeel van het onderwijs leiden kan. Zeer wijselijk stopte het dagelijksch bestuur onmiddellijk het voorstel in de doos. De heer J. A. Valentjjn, directeur van het tele graafkantoor te Hardingsveld, is naar Klundert overgeplaatst en de heer J. K. Yan Loo, telegr. 2e klasse van Amsterdam naar Joure. In de heden namiddag gehouden zitting van de kamer van koophandel en fabrieken alhier waren de heeren Luteijn en Sprenger, de eerste met en de laatste zonder kennisgeving, afwezig. Mededeeling werd gedaan van eenige ingeko men stukken betreffende den suikeraccijns, versla gen, brochures, statistieken enz. Deze zullen ter visie gelegd of aan de leden rondgezonden worden. Daarna kwamen ter tafel de verschillende inge komen rapporten. De commissie over de maand April, in wier handen gesteld is het nieuw ontworpen reglement voor de scheepvaart op de Wester-Schelde, acht dat reglement om verschillende redenen geheel onaannemelijk. De commissie wijst erop dat uitsluitend gelet is op de belangen der zeevaart, met geheele ter zijdestelling, ja tot groot nadeel van die der binnenvaart. Zij komt tot de conclusie dat het voorgestelde reglement door binnenvaartuigen onmogelijk nage komen kan worden, wegens praktische onuitvoer baarheid. In het belang der binnenscheepvaart,en dat, is voor Nederland de hoofdzaak, moet naar hare meening een sterk afkeurend oordeel uitgesproken worden over het voorgestelde reglement en alles aangewend om de bekrachtiging ervan te voorkomen. De commissie twijfelt dan ook niet of de kamer zal als haar gevoelen aan den minister van water staat enz. te kennen gevendat de invoering van het reglement, zooals voorgesteld, den ondergang der binnenvaart na zich sleepen zou, zonder, voor wien ook, eenig belang op te leveren, en het dus niet in werking dient gesteld te worden. Bij de discussie hierover deed de heer Snijders de vraag, of het niet wenschelijk zou zijn, dat de kamer den minister behalve haar afkeurend oordeel, ook den weg tot verbetering aangaf. De heer Den Bouwmeester meende dat dit kon worden gedaan door den wensch uit te spreken dat het bedoeld reglement alleen voor zeeschepen toepasselijk worde verklaard. Alzoo werd besloten. In handen van meergenoemde commissie is ook gesteld eene door burg. en weth. opgemaakt concept-instructie voor den havenmeester. In hoofdzaak vereenigt zich de commissie met die instructie, behoudens enkele kleine opmerkingen. Aan het slot deelt de commissie nog mede dat bij haar ter sprake kwam of het geen overweging verdienen kon dat de gemeente de havengelden trok en de havenmeester op een vast salaris, bijv. 1000, werd aangesteld, waardoor de gemeente jaarlijks een niet onaardig bedrag in hare kas zou zien vloeien. Bij de bespreking der instructie bleek uit eene mededeeling van den voorzitter dat, blijkens een daarvanopgenmaktenstaat, het havengeld delaatste 10 jaren ƒ1000 a ƒ1100 heeft beloopen en dut bovendien de havenmeester van de gemeente ƒ100 en van het rijk ƒ240 'sjaars geniet. Sommige leden waren van oordeel dat het denkbeeld der commissie om den havenmeester een vast salaris toe te kennen overweging verdient en meenden ook dat de belooning vrij hoog is in verband met de werkzaamheden van den havenmeester. De heer Doorenbos gaf verder in overweging om, indien de havenmeester een traktement van gemeentewege geniet, het havengeld at te schaffen. Hierover deed de kamer echter geene uitspraak. Met 6 tegen 4 stemmen werd ten slotte be sloten aan burg. en weth. kennis te geven dat in de kamer de wenschelijkheid besproken is van het toekennen van een vast traktement aan den havenmeester. Na discussie over nog eenige andere onderdeelen werd conform het advies der maandcommissie be sloten. Dezelfde commissie bracht ten slotte nog rap port uit betreffende het schrijven van de regeering omtrent een verzoek van het gemeentebestuur van Vlissingen, om de terreinen tusschen de dubbele sluis en de voormalige marinesluis te Vlissingen (het zoogenaamde eiland) van den staat in koop te mogen verkrijgen. Zoowel in het belang van den staat, als in het belang van aventueelen bloei van Vlissingen acht zjj een verkoop van de terreinen rond de havens en speciaal van het onderhavige terrein op het oogenblik zeer af te raden. Het zoogenaamde eiland is een terrein dat niet alleen voor den aanleg van eene groote inrichting van scheepsbouw zeer geschikt is, maar eenig ge legen is voor alle soorten industrie of handels ondernemingen. Indien de staat de gronden aan de gemeente Vlissingen overdraagt zal deze de terreinen waar schijnlijk bij eventueele aanvraag, die bij de uit breiding der stad niet zal uitblijven, bij gedeelten voor bouwgrond verkoopen en daardoor de terrei nen voor handels- of industrie-ondernemingen totaal bederven of ongeschikt maken. Dat bouwing daar niet zal uitblijven, bewijzen de voor twee jaren opgerichte huizen thans vor mende de twee nieuwe straten »De Ruijterstraat en Lampsenstraat" waardoor het vroeger zoo prachtig terrein reeds veel verloren heeft; en de staat is in de eerste plaats verplicht te waken dat het overige gedeelte voor zijne wezenlijke bestemming behouden blijve. Naar de meening der commissie moet alzoo de staat de gronden bewaren teneinde bij lateren bloei, wanneer de aanvraag voor particulieren tot stichting van industrie- en handelsondernemingen gedaan wordt, daarover de vrije beschikking te hebben. Zoo er reeds een gedeelte van het terrein van staatswege is toegezegd, komt het der commissie voor dat dan in elk geval zooveel als maar eenigszins mogelijk is door den staat worde ge reserveerd. De regeering doet de vraag vooral met het oog op de quaestie of het reserveeren van terrein zou geschieden in verband met eventueelen aanleg van een droog dok. De heer Tak, dit vooropstellende, meende het rapport der commissie te moeten bestrij den. Hij was in de eerste plaats van meening dat te Vlissingen geen behoefte bestaat aan zoodanige inrichting, aangezien te Vlissingen een klein en te Middelburg een groot en alleszins voldoend droog dok is, terwijl hij het belang van den handel meer gebaat achtte door andere industrieele onder nemingen in de tweede plaats meende de spreker dat, mocht een dok noodig zijn, daarvoor te Vlis singen nog terrein te over is. De heeren Alberts, Doorenbos en De Kanter ver klaarden met den heer Tak in te stemmen. De heer Van Burg verdedigde de conclusie van het rapport nog nader. Deze, ten slotte in stem ming gebracht, werd met algemeene stemmen, behalve die der rapporteurs, afgewezen. Daarna werd besloten aaD de regeering mede te deel en dat er ten deze geen bezwaar tegen den afstand der terreinen aan de gemeente Vlissingen bestaat. Eindelijk wees de heer Doorenbos in verband met het gebeurde te Breda erop dat in verschil lende plaatsen de wensch is uitgesproken dat de staatdie zich het monopolie van de posterijen heeft toegeëigend, meerdere zorg be steedde aan de bewaking der schatten aan de posterijen toevertrouwd. Hij achtte het wensche lijk dat de kamer zich omtrent deze zaak uit- spreke en hare meening den minister mededeele. Met algemeene stemmen, uitgenomen die van den heer Tak, werd alzoo besloten. De openbare zitting ging daarna over in eene met gesloten deuren. Schouwen-Duiveland, 29 April. Aan het verslag omtrent den toestand van het waterschap Schouwen, heden in de algemeene ver gadering uitgebracht, is het volgende ontleend. De verdediging van de dijken, nollen en hoofden beslaat eene oppervlakte van 370,866 M2, of bijna 89 Schouwsc.he gemeten, waarin de verschil lende stormen een schade van 11,000 aanrichtten. De gewone aard-, kram-, rijs- en steenglooiings- werken werden aangenomen voor ƒ39,800. Het algemeen resultaat der voor- en ook der najaarspeilingen, wanneer men bij de laatste een overafschuiving bij de westnol van Koudekerke buiten beschouwing laat, is van bevredigenden aard. Het verslag bevat hoogst belangrijke bescheiden 40 bladzijden over de afwatering der gron den in het district Zuidhoek, dat in 1597, door het graven der Nieuwe Haven, van Schouwen afgescheiden werd en nu aan de kosten van het stoomgemaal mee betaalt, zonder van de voor- deelen te genieten. De belanghebbenden vertrouwen, en wij met hen, dat aan hun billijk verzoek tot verwijdering van het overtollige polderwater zal worden voldaan. Het stoomgemaal heeft het water, ondanks het onheil dat een der machines op 8 Januari trof, voortdurend op een voor den landbouw onschade lijke hoogte en meestal aan het maalpijl gehouden, dat is 0,20 M. onder zomerpeil; een hoogte die men in het algemeen belang als de meest ge- wenschte blijft handhaven. Afzonderlijk en ontkoppeld werkte het stoom gemaal 1904 uren of 79 etmaal in 't geheel. De exploitatie vorderde 7707 hectoliters kolen, 769 liters machine- en patentolie en 38 kilogram vet. De kolen kwamen gemiddeld op 57 cent per hectoliter in de bergplaats. Het herstel van het onheil vorderde een uitgaaf van 1082. De beide watermolens bewezen als veteranen van de oude garde nog goede diensten. De tabel van den regenval wijst voor het ge heele jaar 1883 723,50 en voor 4 October alleen 42,75 m. M. aan. Indien er toen over de te be malen oppervlakte 11000 hectaren een ge lijke hoeveelheid gevallen is, zou deze 4,702,500 M3 water ontvangen hebben, en het stoomgemaal, 30,000 M3 per uur opbrengende, 157 uren met vol vermogen moeten werken om het weg te malen. Gelukkig dus dat zulke buitensporigheden zelden en niet aanhoudend voorkomen, anders zouden we spoedig kopje onder gaan. Het voortgezette onderzoek naar het gewicht van het polderwater leert dat het zoutgehalte af wisselt naar gelang de waterstand hoog of laag is. Bij hoogeren waterstand wordt het gewicht geringer dan bij een lagen stand in den zomer, wanneer er veel verdamping bestaat. De waterleidingen, gebouwen en wegen de laatsten voor zoover het onderhond voor rekening van het,waterschap is werden behoorljjk on derhouden, terwijl aan de verbetering van polder- grond en afscheiding van poldereigendommen ƒ1147.90 werd besteed. De eersten, de waterlei dingen, zijn thans zoo, dat, indien de richting en de kracht van den wind geen invloed oefenen, het water op alle punten in den polder vrjj gelijk en de algemeene circulatie zoo goed als volkomen is. Bravo Ook aan de verbetering der wegen is krachtig de hand geslagen, want gedurende 1884—1886 zullen er in het waterschap aangelegd worden 5172 M. straat- en 16932 M. grintweg, en zal Schou wen, bij hunne voltooiing, een nieuwe periode van ontwikkeling intreden. Het reservefonds had op 15 September, gerekend naar de officieele prijscourant, een waarde van 102.292.73. In het personeel kwam geen ver andering. Niet overal echter schijnt de zon. Aan de grens van den polder Burg en Westland had een oeverafschuiving plaats, waarbij wel geen oogenblikkelijk gevaar voor den nol dreigt te ontstaan, doch waardoor niettemin eenige voor- zieningswerken noodig zullen worden. Bovendien zullen de werken aan het noorderstrand een zeer kostbare uitbreiding vorderen, ja bjj het lezen der uitvoerige rapporten en tabellen zou men gaan gelooven dat de natuur het er op gezet heeft het duin haar prachtig werk langzaam maar zeker te vernielen. Bij den West Repard toch is het duin, tusschen de raaien 3848, om van niets anders te gewagen, in zulk een ongun- stigen toestand gekomen dat er middelen behooren aangewend te worden om tegen het doorbreken van den duinketen en de gevolgen daarvan be veiligd te blijven, terwijl hij, bij vloeden als in 1825, 1845 en 1862 zijn voorgekomen, waarschijn lijk zou bezwijken. Gelukkig dus dat zorg en wetenschap ons als het ware iederen polsslag in het leven des polders aanwijzen en waarschuwen als de tijd daar is om de wapenrusting aan te trekken. De gezamenlijke kosten der geheele duin- en strandverdediging zijn geraamd op 109,135 en in het Vorige jaar had reeds een aanbesteding plaats van 21,917. leger. Bij het personeel der militaire admini stratie, en wel bij de intendanten, zijn benoemd tot kapitein-intendant, de eerste-luitenant-kwar- tiermeester C. J. Kikkert, van het reg. gren. en jagers, en de eerste-luit. M. H. Damme, van het 3e reg. inf. Zie laatste berichten van gisteren). posterijen. F. H. Vos, assistent ten postkantore te Zeist, is benoemd tot directeur van het post kantoor te Warmond. ridderorden. De l"te luitenant J. P. Kohn, kommandant der lijfwacht-dragonders van den Sultan van Djocjocarta, is benoemd tot ridder 4" klasse der Militaire Willemsorde, en zulks ter zake zijner houding in den nacht van 5 op 6 April 1883 bij het verijdelen eener door de Ratoe Kedaton in het werk gestelde poging om zich met haren zoon Pangeran Soerieng Ngalogo uit Djocjocarta te verwijderen. Tot onderwijzers aan de school te Coljjns- plaat zijn benoemd de heeren C. W. Schout en A. Franso, beiden te Middelburg. Te Bergen op Zoom werd Maandag avond, toen eindelijk zooals men in de militaire wereld zegt„de order af was," waarbjj de regiments commandant tot generaal-majoor, commandant der 3e divisie infanterie is benoemd, door de officieren uit het garnizoen met de stafmuziek den heer Van der Schrieck eene serenade gebracht. De benoemde officier van gezondh. 2' kl. bjj de zeemacht J. Bjjl, arts, wordt geplaatst aan boord Zr. M". opleidingsschip Anna Paulowna. De G. Crt. meldt dat jhr. M. J. De Marees Van Swinderen te Goes bij den officier van justitie te Breda een klacht heeft ingediend tegen den ver antwoordelijken drukker, of uitgever, of hoofdre dacteur van de Steenbergsche courant, welk blad, in zijn nommer van 16 April, onder den titel Wat is eergevoel" een artikel bevatte, waarin de Goesche eedsquaestie beschouwd werd in verband met de schandalen (grof dobbelen en valsch spelen) die te Utrecht hebben plaats gehad. Klagers eergevoel werd gezegd te zijn van Utrechts allooi" en hij zelf gelijk gesteld met personen, die grof dobbelen en valsch spelen. Arr«ndissements-rechtbank te Middelburg. Door de rechtbank zijn heden veroordeeld: J. H. R., 22 j. slagersknecht te Middelburg, wegens mishandeling tot 8 boete S. D., 35 j. huisvr. van J. Van T. te Clinge, wegens mishandeling tet 12 boete J. Van T., 44 j. arbeider te Clinge, wegens mishandeling tot ƒ12 boete; C. L. 37 j. huisvr. van E. B., te Clinge, wegens uiten van smaad-en scheldwoorden tot 8 boete; D.V., 22 j. te Clinge, wegens laster tot twee bo ten ieder van ƒ8; M. W., 11 j. en P. W. 10 j. beiden te Hoek, wegens diefstaf ieder tot een dag cel en M. S. 31 j. schipper te Waspik, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en 8 boete. Allen in de kosten. Vrijgesproken is J. C. Van de M., 22 j. slagers knecht te Middelburg, beklaagd van mishandeling. Zaterdagnamiddag werd per staatsspoor van Goes een volbloed Shorthorn stier verzonden, af komstig uit den Wilhelminapolder en bestemd voor de goederen van Z. M. Willem III, gelegen in het groothertogdom Luxemburg. Een vierjarig kind van een landbouwer te Mariekerke is gisteren in een sloot gevallen en verdronken. Te Ellewoutsdijk is bjj de Westhavennol eene oeverafschuiving ontstaan. De lengte be draagt een honderd meter en de breedte plus minus 20 meter. Ofschoon nog slechts 14 jaren oud, is Jan Hoeve van Blijham, gevankelijk te Winschoten binnengebracht, onder verdenking dat hij Dins dag jl. de kapitale boerenbehuizing van den heer R. Bruggers aldaar opzettelijk heeft in brand gestoken. Door de politie te 's Gravenhnge is proces verbaal opgemaakt tegen twee arme drommels, die in hun onderhoud bjjdroegen door de centen, die zij maakten van den verkoop der lorren, welke zjj uit vuilnisbakken aan sommige huizen, voor den »aschman" klaar gezet, opdolven. Het geldt hierbij de vraag, of die vodden, door hunne bloote bestemming voor den vuilnisman, reeds in eigendom aan de gemeente-reiniging zijn overgegaan, dan wel nog den bewoner tot bezitter hebben, zoolang de inhoud van den bak nog niet in de vuilniskar is overgestort.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2