127* Jaargang. 1884. 29 April. Dinsdag °10L Middelburg 28 April. 9 FEUILLETON. OUDERLOOS. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gents Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. De polder Walcheren, in 1883. IDDELBURGSCHE COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Boeland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger GEMEENTERAAD. De burgemeester van Middelburg maakt bekend dat op Woensdag den 30en April 1884, des namiddags te half drie uur, eene openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats bebben. Middelburg, den 28 April 1884. De burgemeester voornoemd, PICKi De lijst der hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingen in onze provincie, zooals die door Ged. staten Zaterdag is vastgesteld, bevat 62 namen. De eerste die daarop voorkomt is de beer m' C. Van der Lek de Clercq te Zierikzee voor 4098.99, de laatste de beer H. J. M. Onghena te Zuiddorpe voor 587.93. Door den commissaris des konings in Zeeland is bepaald dat de aflevering van de bij de nati onale militie, voor de lichting van dit jaar, in te lijven manschappen uit de gemeenten dezer pro vincie zal geschieden als volgt Op Maandag 5 Mei, te Middelburg op de boven- voorzaal van het raadhuis, des voormiddags te 10 uren, allen uit de verschillende gemeenten dezer provincie die zich voor de zee-militie hebben aangemeld. Op Dinsdag 6 Mei, te Middelburg op de boven- voorzaal van het raadhuis, des voormiddag* te 9) uren, die der gemeenten, gelegen in Walcheren, uitgezonderd Vlissingen; te 1 li uren, na aankomst der Zeeuwsche spoorboot die te 8) uren van Zierikzee zal vertrekken, die der gemeenten ge legen in Schouwen, Duiveland en Noord-Beveland. Op Woensdag 7 Mei, te Goes op de Koopmans beurs aan de Markt, des voormiddags te 94 uren, die der gemeenten gelegen in Zuid-Beveland en die der gemeenten Boschkapelle, Graauw, Hengst dijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk. Op Donderdag 8 Mei, te Vlissingen in de be nedenzaal van het raadhuis, des voormiddags te 9) uren, die der gemeente Vlissingen en, na aankomst der stoomboot die te 8) uren van Breskens zal afvaren, die der gemeenten gelegen in het Westelijk gedeelte van Zeeuwsch-Vlaanderen des middags te 12 uren, na aankomst der stoomboot van Ter Neuzen, die der gemeenten gelegen in bet Oostelijk gedeelte van Zeeuwsch- Vlaanderen, uitgezonderd Boschkapelle, Graauw, Hengstdijk, Hontenisse, Ossenisse en Stoppeldijk. Op Vrijdag 9 Mei, te Tholen in het voorportaal van het raadhuis, des voormiddags te 9) uren, die der gemeenten gelegen in de eilanden Tholen en St. Philipsland. De gemeenteraad van Middelburg zal op Woens dag den 30el1 April 1884, des namiddags te half 3 uur, eene openbare zitting houden ter behande- Roman vati betlef Stern. Eerste deel. »Kom madame - »Geen mareneen kleine onvoorzichtigheid en bet is te laat. Ik kan niet slapen als ik niet weet dat om negen uur alle lichten uit zijn". Ik dacht bij mij zeiven dat er wel iets anders zou zijn dat madame uit den slaap hieldmaar zei niets meer. Thans behaagde het haar om haar koffie te gebruiken en de dag ging verder bijna als de vorige voorbij, behalve dat de pastoor niet kwam. O Marie het is een verschrikkelijk levenAls ik die avonduurtjes niet had om met u te praten zou ik niet weten hoe ik het uit hield. De avonduurtjes - - hoor ik vragen en gjj moet om negen uur het licht uit doen Denk niet dat ik mij aan dit dwaze bevel stoor ik hang iets voor het raam en stop het sleutel gat dicht, zoodat zelfs het scherpe oog van juf frouw Braun geen lichtstraaltje kan ontdekken. Owas het al Zondag dan kreeg ik uw briefDe mijne gaat van daag weg, dan krijgt gij hem nog vroeg genoeg om een woordje van bemoediging en troost te spreken tot uw onge lukkige Paula. ling der volgende zaken: ingekomen stukken! kohier der plaatselijke directe belasting op de inkomsten voor 1884 voorstellen van burgemeester en wethoudersa tot buitengewone aflossing van de geldleening van 1881, groot ƒ55.000; b tot wijziging (n° 1) der gemeentebegrooting voor 1884. (Zie prov. blad 1884 n" 34); c tot het aanschaffen van jalousiën, schoolgebouw op den Wal; d tot uitgift in erfpacht van gemeentegrond aan het scheepsdoke tot wjjziging van het besluit tot heffing van geiden voor het gebruik van gemeente eigendommen jaarlijksche uitloting van aandeelen in de verschillende gemeente-leeningenbenoe ming van een stembureau ter verkiezing van een raadslid. Vlissingen, 28 April. Het koninklijk Eng. stoomjacht Osborne zal morgen ochtend tusschen 4 en 5 uren hier aankomen, en onmiddellijk langs de ponton gemeerd worden. In Zeeuwsch-Vlaanderen komen met 1 Mei aan staande o. a. de volgende overplaatsingen voor van commiezen bij 's rijks belastingen, als H. F. M. Hulsenboom, van Renesse naar IJzendijkeA. Hul zenspies, van IJzendijke naar HulstA. Van Moort, van Hulst naar St. Jansteen J. A. De Kruijter, van St. Jansteen naar Sas van GentW. Windhorst, van Sas van Gent naar Ter NeuzenP. VanLiere, van Ter Neuzen naar TholenJ. M. Lurcus, van St. Kruis naar GrauwH. H. Willems, van Grauw naar Gouda. In de aanstaande Juristen-vergadering zal de vraag worden behandeld »zijn de belangen der verzekerden tegenover maatschappijen of personen, welke het bedrijf van levensverzekering uitoefenen, voldoende gewaarborgd is staatstoezicht op dat bedrijf, door de wet voorgeschreven en geregeld, noodig of wenschelijk Zoo ja, in welke richting Ter beantwoording van die vraag is door mr M. Th. Goudsmit een zeer belangrijk praeadvies uitgebracht. In eene inleiding behandelt de schrijver op heldere wijze enkele der voornaamste ponten, zooals de grondslagen voor de levensver zekering, de noodzakelijkheid van een waarborg kapitaal, van eene juiste inrichting van sterftetafels en tarieven, alsmede de groote beteekenis van de reserve en de quaestie der verdeeling van de winst. Na daarop uitvoerig te bebben stilge staan bij de wetgeving op het gebied der levens verzekering in ons eigen en in vreemde landen, ontvouwt de beer Goudsmit de redenen die volgens hem tot een bevestigend antwoord moeten leiden op de vraag of het bedrijf van den verzekeraar op bet leven een zóo eigenaardig karakter heeft, dat terecht op tusschenkomst van den wetgever wordt aangedrongen? En ten slotte verklaart hij, uitvoerig en duidelijk, niet alleen welke beginselen aan dit optreden van den wetgever ten grondslag behooren te liggen, maar ook welke hoofdbepa lingen in de nieuwe wetgeving zouden mogten opgenomen worden. De meeste dier bepalingen, hoofdzakelijk geschoeid op Engelsche leest, zouden Dank voor uwe hartelijken, lieven brief, beste Marie; ik moest er Zondag den heelen middag mee in den zak loopen, zonder een oogenblikje te vinden om hem te lezen. O! die Zondag Als al de volgende zóó zijn, noem ik de werkdagen nog een zaligheid, 's morgens de gewone stichte lijke lectuur; om elf uur moest ik met juffrouw Braun naar de Roomsche kerk. Eerst wilde ik weigeren om te gaan, maar ik vreesde den toorn van madame en buitendien trok de wandeling door de stad, waarvan ik nog niets gezien had, mij aan. Maar daar kwam niets van, daar wij in het eerste rijtuigje dat ons tegenkwam stapten en door de nauwe straten draafden. De niet zeer groote kerk was propvol. Ik ontwaarde ook mijnheer en mevrouw St. Ange. De laatste was opvallend eenvoudig gekleed en haar man zag er verstrooid uit en scheen slechts half naar de prêek van pastoor Beaupré te luisteren. Ik kon er mijn aandacht ook niet bjj bepalen en verdiepte mij in gissingen over dat echtpaar want ik had terstond gemerkt dat die verhouding niet was, gelijk zij zijn moest. Ik had zeker lang peinzend mijne oogen op hem gevestigd gehouden, want toen ik weer eens opkeek naar den prêek- stoel, zag ik hoe de geestelijke mij aanzag en ik voelde dat zijne volgende woorden over hen, die slechts ten halve naar Godswoord luisteren, op mij gemunt waren. Ik deed nu mijn best om verder mjjn aandacht bjj de prêek te bepalen en betrekking hebben op de binnenlandsche maat schappijen en personen die het bedrijf van ver zekeraar uitoefenen, maar ook de buitenlandsche instellingen zouden aan eenige bij de wet gestelde verplichtingen behooren te voldoen, om bier te lande te kunnen optreden. Blijkens het 2* jaarverslag van den raad van toezicht over de Utrechtsche hypotheekbank, voor Nederland is in 1883 een zuivere winst gemaakt van ƒ11.615.49) en is het uit te keeren dividend over 1883 vastgesteld op 5% of 10 per aandeel en 0.45 per oprichtershewijs. De statuten der naamlooze vennootschap Nieuwe Rotterdamsche schouwburgmaatschappij zijn Vrijdag avond vastgesteld. Tot directeur voor vijf jaren is de heer W. J. Van Zuylen gekozen. Volgens bericht van den militairen kommandant van Atjeh hebben 21 Maart zeven kolonnes met succes tegen den vijand geageerd. Deze werd op verschillende plaatsen verdreven. Het Atjeh-verslag in de Jav. Ct., loopende tot 10 Maart, meldt o. a., dat Toekoe Oemar, het vroeger bevriend hoofd van de IV Moekims, die ongeveer een jaar geleden met den vijand is gaan meedoen en eindelijk overgeloopen is, bij herha ling aan de bevolking schreef om geld voor den oorlog tegen ons. Dit leest men in het rapport loopende tot 10 Maarten 9 Maart had, blijkens een telegram van den 14en, Toekoe Oemar aan den gouverneur geschreven, dat hij zich weer wilde komen onderwerpen. De gouverneur had hem ge schreven, dat hij hem niet als hoofd met gevolg wilde ontvangen, en hij was later ongewapend met drie metgezellen gekomen. Even brutaal is het hoofd der politie in de VII Moekims. dis met het hoofd Toekoe Machmoed overgeloopen was, teruggekomen, evenais de be volking verhalende, gedacht te hebben, dat men voor de vijandelijke benden de kampongs ont ruimde. Eerst nadat bericht werd ontvangen, dat die terugkeer in overleg met onzen vijand Teng- koe di Toeroe had plaats gehad, werd dit over geloopen politie-hoofd ten minste gevangen ge nomen. Ook te Toengkoep werd een kamponghoofd gearresteerd. Omtrent den uitslag van den strijd tusschen Gedong en onze bondgenooten werd reeds melding gemaakt. Aan Gedong, dat om vrede heeft ge vraagd, zullen zoodanige voorwaarden worden gesteld, dat het niet in staat zal zijn in den eersten tijd weder aanvallend op te treden. "Wor den deze voorwaarden binnen een zeer korten termijn niet aangenomen, dan zullen de bondge nooten den strijd hervatten. In het landschap Perlak hield zich zekere Njaq Baroen op, die, in naam van den sultan en op last van Tengkoe di Toeroe, aan verschillende Radja's brieven had geschreven, waarin hij aan spoorde tot den heiligen krijg tegen de Hollanders. Maatregelen worden getroffen om dien persoon onschadelijk te maken. dat was een geluk, want 's middags moest ik een lang examen doorstaan, waar ik vrij goed door kwam. De pastoor was natuurlijk onze disehgenoot, evenals het jonge echtpaar. Mevrouw schijnt zieke lijk te zijn, doch meer naar ziel dan naar lichaam zij is geheel onder den invloed van den pastoor, die zooveel godsdienstige bezwaren bij haar op wekt, dat haar geest nooit tot rust komt. Lis- beth vertelde mij dat zich reeds eenmaal sporen van krankzinnigheid bij haar vertoond hebben. Ik heb medelijden met haar, ofschoon zij niet de min3te notitie van mij neemt. Mijn tegenwoor digheid schijnt baar te hinderen en zoodra mijn heer St. Ange een woord tot mij spreekt verraadt haar blik een zekere angst. Dadelijk na den eten ging zij met een stichtelijk boek in de woonkamer zitten. Mijnheer nam een courant op; de oude dame dommelde en de pastoor keek uit bet raam. Ik ging met mijn werk op de veranda zittenwant de zon scheen zoo beider en de bloemen riekten zoo heerlijk, dat ik mij dit oogen blikje van vrijheid ten nutte moest maken maar ook hier had ik geen rust. Nauwelijks zat ik op een bank of ik hoorde voetstappen en zag met schrik den pastoor voor mjj. Hij nam een pakje uit zijn zak, zeggende dat dit de leesboeken waren die hij mij beloofd had, waarin hij hoopte dat ik vlijtig lezen zou. Ik antwoordde dat ik er niet veel tjjd voor zou hebbenwant dat mevrouw mjj den heelen dag noodig had. De Radjah van Tenom eischt voor de uitleve ring der bemanning van de Nisero vooral vrijen handel, wat volgens de Penang Times niet anders beduidt dan ongestoorden invoer van oorlogs materiaal. Aan het jaarverslag omtrent den toestand van den polder, opgemaakt door het dag. bestuur, is het volgende ontleend. Het aanhoudend stormweder gedurende den atgeloopen winter werkte weder zeer nadeelig op de zeeweringen, veroorzaakte daaraan belangrijke schade en groot oponthoud in de voltooiing der in uitvoering zijnde buitengewone werken aan den Westkapelschen zeedijkzulks was vooral ook bet geval met het eerste perceel der op den 29 Oct. 1882 aanbestede werken, zijnde het maken van bazalt- en Doorniksche steenglooiing bene vens het herstellen der staketwerken tusschen de dijkpalen 23 en 25, aanbesteed voor 47.300. Dat werk is eerst in Maart 1884 als voltooid kunnen worden opgeleverd. Na de stormen van Maart 1883 stelde het weder zich aanvankelijk goed in en was het gunstig tot den len Juli; na dat tijdstip nam het echter een ongunstigen keer, zoodanig dat eerst in de laatste helft van Augustus weder eenige aanvoer van materieel kon plaats hebben in October had men reeds hooge vloeden en bleef het weder zoo on gunstig, dat niet alleen de voltooiing der werken zeer werd vertraagd, doch de aannemers verplicht waren een gedeelte van den benoodigden winter voorraad per spoor naar Middelburg en Vlissingen en verder per as naar Westkapelle te vervoeren. De voornaamste stormen kwamen voor 17, 22 en 28 Juli, 711, 15 en 16 Augustus, 2 en 3 September, van 1—6 en van 1721 October, van 1825 November. Van 117 December was het weder stormach tig, doch vooral 12 Dec. woedde een zeer hevige storm van het Westen tot het Noordwesten, waarhij de golven te Westkapelle tusschen de dijkpalen 20 en 28 de enorme hoogte van 6.50 M. boven hoog water bereikten. Nog woedden hevige stormen 12 en 23—30 Januari. Den 12en December sloegen de golven te West kapelle op vele plaatsen over de keerkade tus schen de dijkpalen 20 en 28, welke kade op de kruin des zeedijks is aangelegdvolgens daarvan bestaande profilteekeningen tot eene hoogte van 6.70 M. boven gewoon hoogwater; ook aan de Zuid- en Westwatering bereikten de golven de kruin der dijken. De belangrijkste schade werd door de stormen van 16 October, 1721 October, 1825 Novem ber, 117 December en 2330 Januari teweeg gebracht. In het geheel werd 6781 M3 grond verloren, 28.150 M2 krammat weggeslagen en 7732 M2 rijs- beslag opgebroken. Ook de steenglooiingen leden veel schade. 45296 M2 Doorniksche-, 12633) Vilvoordsche-, 5148 Bazalt- en 1377 M'2 Lessine- sche steenglooiing werd beschadigd, terwijl 4093 M. vlechttuinen weggeslagen werden. Uit de paal hoofden en staketten werden 5256 palen, 2165 M. gording en 436 stuks kespen weggeslagen. De schaden werden, voor zooveel het weder zulks toeliet, met den meesten spoed hersteld of tegen uitbreiding voorzienmeermalen was het noodig daarvoor verschillende materialen aan te »Maar gij hebt toch uwe avonden vrij?" »Ik word gedwongen om te negen uur naar bed te gaan, daar ik bevel heb gekregen om dan het licht uit te doen". Ik heb zeker bij die woorden een kleur gekre gen want hij zag mij vorschend aan en vroeg: „En volgt gij dat bevel altijd zoo stipt op?'' Ik was op het punt van te jokken, toen de komst van mijnheer St. Ange mij uit de verlegenheid redde. „Zoo dat is goed", riep hij op opgewekten toon, »hier in den tuin is het beter dan in die bedompte kamers, waar van daag veel te hard ge stookt is. Maar oude menschen hebben het altijd koud, terwijl zulk jong bloed als het uwe, juffrouw, zich in die stiklucht moeilijk wel kan gevoelen". Ik wilde juist antwoorden dat dit nog niet het ergste was, maar toevallig naar de deur ziende, ontwaarde ik de jonge mevrouw, die er met zulk een diep weemoedig, doodsbleek, lijdend gelaat tegen aan leunde, dat ik opsprong om haar ter hulp te snellendoch zij wees mij bijna barsch af, nam terstond daarna den arm van Beaupré aan en liet zich als een gehoorzaam kind, gedwee in den tuin brengen. Ik oogde hen na en hoorde j den heer St. Ange zacht en bedrukt tot mij zeggen: i - - »Gjj zult veel in dit buis beleven dat uw j verwondering wekt, juffrouw Werner. Mijn moed er j is oud en verbitterd, omdat zij den tijd barer j vroegere zegepralen niet kan vergetenmijn vrouw is ziek heb met beiden geduld". 4 (Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1