Moiinien ei ïerjaclillieii In Zeeland. Gemengde Berichten. Onderwijs Rechtszaken, onderscheidene nommers zeer goed uitgevoerd, en zoowel van de gemengde als van de mannen- en vrouwenkoren werden meer dan een luide toege juicht. Wij noemen daarvan o. a. Die ganze Welt ist voll des Herren Macht van B. KleinScheiden van K. A. Kraeyvanger en Wees ons genadig van Wilhelmus Smits. De vereeniging bezit in de dames Den H. en S. en in de heeren v. W. en W. krachten, die andere zangvereenigingen haar kunnen benijden. Toch meenen we eene enkele opmerking niet achterwege te mogen laten. Deze nl. dat ook rekening moet gehouden worden met het audito rium. Excelsior trekt zijne werkende leden uit den burgerstanddaaruit volgt dan ook dat 90 der hoorders eveneens tot den burgerstand behooren, maar dan ook zjjn stukken als Das gebrochene Herz voor bariton, violoncel en piano daar niet op hunne plaats het publiek lacht waar volstrekt niet te lachen valt, omdat het dergelijke stukken niet begrijpt. Duidelijk viel dit op bij Noach men begreep het, verstond den tekst en juichte zoo luide en zoo aanhoudend toe, dat de execu tanten het nog eens ten beste gaven, terwijl aan bovengenoemd nommer of Cujus Animan (violoncel en piano), die als kunstwerk veel hooger staan dan »onze grootpapa" (Noach) die eer niet te beurt vielen. Ons dunkt, hierin ligt voor den jjverigen direc teur eene vingerwijzing in welke richting hjj zijne stukken moet kiezen. SüIlewoutsdijU, 24 April. De heer J. Yan Liere, vertegenwoordiger van het calamiteuse waterschap alhier in den dijkraad voor de water- keering, heeft als zoodanig ontslag genomen. Hij behoort tot de leden die bij de oprichting van het waterschap werden gekozen. ISreskens, 24 April. De derde boring in den buitenberm bij djjkpaal no. 44 is thans op de bepaalde diepte (50 Mr. beneden H. W.) gebracht. Daar de tweede boring bij dijkpaal no. 19 aan de Nieuwe sluis, door het breken van de boor, niet is kunnen volbracht worden, moet aldaar eene nieuwe boring plaats hebben, waarmede spoedig een aanvang zal worden gemaakt. IBoofd jilinit, 24 April. Nu de schoollokalen verbouwd zijn, doet zich de behoefte aan onder wijskrachten meer gevoelen, 't geen uit de verdee ling in vertrekken vanzelf voortvloeit. Na herhaalde oproepingen had zich éene sollicitante opgedaan voor de school in het dorp. Burgemeester en wethouders oordeelden een vierden onderwijzer hier oogenblikkelijk meer noodig dan een tweeden aan de school te Slikplaat, waarmede ook de Gedep. Staten zich hebben kunnen vereenigen. De voordracht tot benoeming, geheel in den vorm, onder inachtneming van den natuurlijken rechts regel dat „a I'impossible nul nest tenugeschiedde in de raadszitting van Dinsdag, die door slechts 5 leden werd bijgewoond. Het voorbeeld volgende van het lid Cammaert, die tot deze benoeming niet wilde meewerken, onthielden zich ook de leden Boone en Yerplanke, zoodat dit onderwerp ook door de beide andere leden, Weijnen en den Voorzitter, als afgedaan moest worden beschouwd. Men boort hier mompelen dat het onderwjjs nimmer zoo achteruit is gegaan als thans dat do school slechts leidt tot socialisme en commu nisme en betreurt den goeden tjjd, toen de on derwijzer, de voordeelen van de schoolgeldheffing genietend, zoo zegt men, met meer lust en ijver werkzaam was, omdat de betaling het schoolbezoek bevorderde, waardoor het onderwijs bloeide. Met leede oogen zien velen de vrouweljjke onderwjjzer in de school en achten dit een der slechtste bepalingen van de tegenwoordige wetde school meesteren hij alleen {die kracht van invloed heeft zooals Bilderdjjk hem bezong), is hun manDeze allernieuwste ontdekking op paedagogisch gebied vormde het hoofdmotief, waarop het lid Cammaert zijne weigering grondde, daarbij herinnerende en dit was het tweede motief dal de voorzitter, toen de raad tot de verbouwing besloot, had opgemerkt dat de wet de aanstelling van meer personeel nog niet verplichtend stelde. Sedert vier maanden is een groep van een 40tal leerlingen (wegens de verbouwing der schoollokalen! geheel van onderwijs verstoken en zal dit nog, wie weet hoelang? blijven, tenzij eene regeling getroffen worde waardoor meer inspanning ge vorderd wordt van het tegenwoordige personeel, die het aanspraak doet verkrijgen op eene geldeljjke belooning, voor welke wellicht de vermeerdering van onderwijzend personeel kan worden verkregen. Of dit de beteekenis is van 's raads vroeger besluit tot de verbouwing en tegenwoordige wei gering tot benoeming Arme leerlingen, wier belang zóó wordt opgeofferd aan de zucht om toch ook maar mee te helpen aan het afbreken der wet, met het bekende devies: *Et nos poma natamus De kamer van koophandel en fabrieken te Bergen op Zoom heeft zich tot den minister van financiën gewend met het verzoek, eene aanvulling op de postwet te willen voorstellen, om de verzending van geldswaardig papier, edele metalen en gesteen ten door de post-administratie, voor risico van den staat, zonder voorbehoud te doen plaats hebben tegen het gewone aanteekengeld, en bovendien «en regt van 10 pc. per duizend gulden, volgens daartoe te maken voorschriften van behandeling, aangifte der soort van waarde in het algemeen en bjj reclame verpligte opgaaf van nummers of andere onderscheidingsteekenen op papier aan toonder. Ter voorziening in de tweede kamer-vacature, kiesdistrict Almeloo, ontstaan door het bedanken van den heer Insinger, heeft de Alg. kiesvereeni- ging in Nederland candidaat gesteld den vice- admiraal jhr F. De Casembroot, die deze candi- datuur heeft aanvaard. Bij den gemeenteraad te Botterdam is een voor stel van burg. en weth. ingekomen, waarbij mach tiging wordt gevraagd zich tot ged. staten te wenden met het verzoek om de regeering de vereeniging van Delfshaven met Botterdam voor te stellen. Wjj ontvingen heden een afdruk van het verslag omtrent den toestand van bet middelb. onderwijs in deze gemeente over 1883, waaraan wij het volgende ontleenen. Aan de rijks hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus bedroeg het aantal leerlingen in December 89 tegen 105 in het vorige jaar. Zij waren ver deeld als volgt A. Voor volledig onderwijs (in alle vakken, gymnastiek daaronder niet begrepen) in de 1" klasse 17, in de 2" kl. 26, in de 3e kl. 18, in de 4= kl. 10, in de 5e kl. 5, totaal 76 mann. leerlingen. B. Voor onderwijs in enkele vakken: in de Is klasse 1 m., in de 2e kl. 1 vr., in de 3e kl. 2 m., in de 4e kl. 6 m., in de 5e kl. 3 m., totaal 12 m. en 1 v. leerlingen. Het totaal getal der leerlingen voor gymnastiek bedroeg 40 jongens, verdeeld in vier afdeelingen, elk bestaande uit 10 leerlingen. Elke afdeeling ontving 2 geheele uren les per week, waarvan 1 voor exerceeroefeningen bestemd zijn. Aan het overgangs-examen bij het einde van den cursus 1882/83 is deelgenomen door 71 leer lingen, die de vier hoogste klassen der school voor alle vakken bezochten, terwijl 11 leerlingen uit genoemde klassen slechts enkele lessen volgden. Bevorderd werden 54 leerlingen, afgewezen 19. Het eind-examen werd in de maand Juli te Middelburg afgenomen Aan de 10 leerlingen der school, die er deel aannamen, werd het verlangde getuigschrift uitgereikt. Twee der toegelatenen zijn vertrokken naar de polytechnische school te Delft, een naar de academie te Groningen, om aldaar zich voor het arts-examen te bekwamen; een werd volontair bij de registratie, twee bij de belastingen; een is geplaatst bij eene fabriek, een studeert voor het middelbaar onder wijs en eene (een meisje) voor het lager onderwijs, terwijl een zich het kiezen van een vak heeft voorbehouden. De cursus 1882,83 is den 3en Sept. aangevangen. De toelatings-examens hadden plaats op den 3el en 4en September. Voor de "laagste klasse hadden zich aangemeld 15 jongens, van welke 13 zijn toegelaten en 2 afgewezen. Voor eene hoogere klasse is geëxamineerd een jongen, die tot eene lagere klasse werd toegelaten. Zonder examen, als komende Van andere scholen, zijn geene leerlingen toegelaten. Aangaande het gedrag en de vlijt der leerlingen is niets bijzonders op te merken. Het gebouw verkeert in zeer voldoenden toestand. In de hulpmiddelen bij het onderwijs wordt op alleszins ruime wijze voorzien. In het personeel der leeraren had geene veran dering plaats. Aan de hoogere burgerschool voor meisjes, even eens met vjjfjarigen cursus, bedroeg het aantal leerlingen bij den aanvang van het jaar 42 voor alle vakken en 5 voor enkele vakken, verdeeld als volgt: in de le klasse 14 en 1 voor enk., in de 2° 8, de 3" 12, de 4e 6 en 2 voorw. voor enk. en in de 5e klasse 2 en 2 voor enk. In tegenoverstelling van het voorgaande jaar liet de gezondheidstoestand der leerlingen weinig te wenschen over, zoodat de lessen voor het mee. rendeel geregeld konden worden gevolgd. In de maand December bedroeg het aantal leerlingen 51, zoodat het getal alzoo sedert den aanvang van het jaar met 4 vermeerderde. Zij waren verdeeld als volgt A. Voor volledig onderwijs (in alle vakken, gymnastiek daaronder niet begrepen), in de le klasse 15, de 2e 10, de 3e 9, de 4e 9 en in de 5» klasse 4, totaal 47. B. Voor onderwijs in enkele vakken in de 3* kl. 1, de 4" kl. 2 en in de 5e kl. 1, totaal 4. Het totaal getal der leerlingen voor gymnastiek bedroeg 46 meisjes, waarvan 15 uit de eerste, 10 uit de tweede, 8 uit de derde, 9 uit de vierde en 4 uit de vjjfde klasse, verdeeld in 4 afdeelingen. Elke afdeeling ontvangt vier halve uren les per week, waarvan twee voor exerceeroefeningen be stemd zijn. Aan de overgangsexamens op het einde van den cursus 1882,83 is deelgenomen door 39 leerlingen waarvan 26 onvoorwaardelijk werden bevorderd i 13 werden deels afgewezen, deels op verzoek der; ouders in hunne respectieve klassen gelaten. Aan het overgangsexamen voor enkele vakken namen 3 leerlingen deel, van welke eene uit de derde werd bevorderd en twee uit de vierde niet tot eene hoogere klasse overgingen. Bevorderd werden 26 en afgewezen 19 leerl. Aan de toelatingsexamens werd deelgenomen door 12 leerlingen, van welke eene, die buiten de gemeente op eene kostschool was, niet aan het schrilteljjk, maar slechts aan het mondeling exa men deel nam. Haar werd later de gelegenheid verstrekt het schriftelijk werk te verrichten. Van deze 12 leerlingen werden 10 onvoorwaar delijk, éene met her-examen in hetNederlandsch, aangenomenterwijl eene de gelegenheid tot her examen voor alle vakken werd opengesteld, waarvan zij echter geen gebruik maakte. Nadat op 3 September een her-examen voor éene voorwaardelijk toegelaten leerling met goed gevolg had plaats gehad, en eene in de 4e klasse nog werd toegelaten, werden de lessen op den 4ttt daaraanvolgende hervat en begon de nieuwe cur sus met 51 leerlingen, van welke 47 voor alle en 4 voor enkele lessen. Het gedrag der leerlingen was over het alge meen bevredigend de vlijt was over het algemeen voldoende, van de meesten zeer goed, van enkelen uitmuntend te noemen. Sedert 1 November is een aanvang gemaakt met het onderwijs in de beginselen van het boek houden, hetwelk aan mej. Van Groningen is op gedragen. De hulpmiddelen bij het onderwijs werden uitgebreid door het aanschaffen van instrumenten bij bet onderwijs in de natuurkunde, door boeken, inzonderheid Nederlandsche, door doeltreffende modellen van pleister en andere voor het onder wijs in het teekenen, terwijl in den gang eene flinke kast werd geplaatst tot berging der kaarten bij het onderwijs in de aardrijkskunde gebruikt. Ondanks al het goede, dat reeds in den korten tijd van het bestaan dezer school voor haar is tot stand gebracht, vereischen, naar het oordeel der directrice, enkele zaken nog voorziening, waaraan door het gemeentebestuur achtereenvol gens zal te gemoet gekomen worden. Bij den aanvang van het jaar 1883 telde de burgeravondschool 67 leerlingen van welke 27 in de le, 21 in de 2° en 8 in de 3° kl. waren ge plaatst, terwijl de overige 11 alleen de teeken- lessen bijwoonden. Van Januari tot het sluiten van den cursus verlieten 5 leerlingen de school. De overgangs-examens, die in April werden gehouden en door de plaatselijke commissie van toezicht werden bijgewoond, hadden het resultaat, dat 14 leerlingen van de le tot de 2e en 11 van de 2" naar de 3e kl. werden bevorderd. Bij de 2e overgangs-examens in September ble ven 4 leerlingen wegde overige werden allen tot de hoogere klassen toegelaten. Eind-examen werd dit jaar niet afgenomen Voor den nieuwen cursus lieten zich in Sept. 85 leerlingen inschrijven. 29 moesten zich aan een toelatings-examen onderwerpen15 moesten in weerwil der- geringe eischen afgewezen worden, terwijl 14 werden toegelaten. Onder de afgewezenen bevonden zich 7, die nog de lagere school bezoeken, de 8 overigen hadden sinds langer of korter tijd de lagere school ver laten. Aangenaam is het te kunnen melden, dat weder een betrekkelijk groot aantal, n.l. 7, een getuigschrift konden vertoonen, dat zij in den loop van het jaar de lagere en 1, dat hij de her- halingschool met eervol ontslag had verlaten. Deze 8 werden zonder examen toegelaten. Voor het eerst kwam het voor, dat een aspirant, die vroeger was afgewezen, toegelaten werd na den cursus der herhalingschool te hebben ge volgd. De afgewezenen melden zich gewoonlijk niet meer aan. Het nieuwe schooljaar kon alzoo in September geojiend worden met 70 leerlingen, een zelfde aan tal als bij den aanvang van den vorigen cursus. Van deze werden 31 in de le, 19 in de 2e en 14 in de 3e kl. voor volledig onderwijs geplaatst. 6 leerlingen, onder welke 4 die een eind-examen hadden afgelegd, volgden alleen de teekenlessen in de derde klasse. Het aantal leerlingen bleef tot het einde van het jaar «nveranderd. Vier leerlingen werden in den loop van het jaar op de ambachtsschool geplaatst. Door 61 leerlingen is een beroep gekozen en wel timmerlieden, schrijnwerkers, meubelmakers enz. 44, smeden, koperslagers, geweermakers, in strumentmakers enz. 3, steenhouwers, metselaars, loodgieters 2, beeldhouwers, stukadoors, goudsme den. graveurs enz. 1, schilders, glazenmakers, ver lakkers 3, ambachten, niet onder de voorgaande behoorende, 5, andere personen 3. Het gedrag der leerlingen gaf geene aanleiding tot bijzondere klachten. Ook de vlijt en de vor deringen waren voldoendeslechts enkelen moes ten om minder goed gedrag of gebrek aan vljjt gestraft worden. De* resultaten van het teekenonderwjjs waren eveneens voldoende. De teekeningen in den afgeloopen cursus door de leerlingen gemaakt, werden gelijk in vroegere jaren bij de overgangs examens tentoongesteld en belangstellenden door eene advertentie in de Middelburgsche Courant uitgenoodigd, die te komen bezichtigen. Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om de resultaten van het onderwjjs te zien. Een 19tal leerlingen, die gedurende den gehee- len cursus minder clan vijf avonden hadden ver zuimd, ontvingen een geschenk, bestaande in een of meer voorwerpen, die hun bij de uitoefening van hun ambacht van dienst konden zijn. Het bleek op nieuw dat het uitloven van prij zen voor getrouw schoolbezoek gunstig werkt en het voor het onderwijs zoo nadeelig schoolverzuim daardoor vermindert. Tot verdere bevordering daarvan werden bij het begin en het einde van den cursus de schooluren van 69 veranderd in 7—10 uren. Voortdurend bljjft de maatregel om de teeken gereedschappen aan on- of minvermogenden voor verminderden prjjs te geven tegen wekeljjksche betaling gunstig werken. Als een gunstig verschjjnsel mag worden aan gemerkt, dat aan wekeljjksche bijdragen ad tien cent voor hunne teekengereedschappen van de leerlingen door den directeur is ontvangen de aanzienljjke som van f 29. De gelegenheid tot sparen gaf in het afgeloopen jaar weder gunstiger resultaten dan in het vorige. Ongeveer ƒ40 werd door de leerlingen gespaard; slechts 9 werd teruggevraagd zonder spaarbank boekje. Het aantal leerlingen der ambachtsschool ver minderde sedert het vorige jaar met 2 en bedroeg in December 14, waarvan 13 voor timmeren en 1 voor schilderen werden opgeleid. Alleen zij, die de burgeravondschool bezoeken, worden tot de ambachtsschool toegelaten. Met voldoening kan medegedeeld worden dat het bezoeken dezer school een gunstigen invloed schijnt uit te oefenen op het schoolverzuim der burgeravond- en der herhalingsschool. De leerlingen der ambachtsschool wonen in den regel de lessen der burgeravondschool getrouw bjj. In December verlieten twee leerlingen met eervol ontslag de school. Benoemd tot lid der plaatseljjke schoolcom missie te Ter Neuzen de heer mr E. A. E. Van der Kemp, kantonrechter aldaar. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld: M. De V., 50 j., arbeider te Kattendjjke, appel lant van een vonnis van het kantongerecht te Goes van 29 Febr. 1884, waarbij hjj ter zake van het bejagen van eens anders jachtveld zonder acte en zonder schrifteljjke vergunning van rechthebbenden, is veroordeeld tot twee boeten van f 10 ieder. De rechtbank heeft, met vernietiging van voren- gemeld vonnis, den beklaagde veroordeeld in twee geldboeten van 10 ieder en in de kosten, ook die in hooger beroep gevallenD. C., 36 j., naaister te Vlissingen, wegens openbare dronken schap, bjj herhaling gepleegd, tot 14 dagen gev. K. W., arbeider te Koudekerke, wegens diefstal tot 15 dagen cel; en C. Van V., 50 j., te Vlis singen, wegens mishandeling tot 15 dagen cel en 8 boete. Den 22en April is door de rechtbank J. J. P., 22 j., geboren te Londen, zeeman, wonende aan boord van de Enchantresswegens slaan van een bedienend beambte in functie, veroordeeld tot 3 dagen cel. Allen in de kosten. Een gegoed landbouwer uit Serooskerke, L. M. geheeten, een man die nog al losbandig leeft en zich aan misbruik van sterkedrank overgeeft, stond gisteren voor het gerechtshof he 's Graven- hage terecht, beschuldigd van diefstal bij nacht in een bewoond huis. In den nacht van 23 op 24 December jl., tegen den ochtendstond, werd hij ontdekt in een bakkerswinkel te Middelburg, over de toonbank gebogen en met zjjne hand in de geldlade. Terstond door den bakker gegrepen, zeide hij niet gestolen, maar genomen te hebben, doch zich slechts centen te hebben toegeëigend. De bakker miste dan ook, behalve ander geld, eene partij centen, o. a. een rolletje van 50 stuks, gewikkeld in een papiertje, dat uiterljjk goed te onderkennen was en later uit den broekzak van besch. te voorschijn kwam. Niettegenstaande deze aanwijzing van schuld, nader onder eede bevestigd, ontkende de besch. zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt. Adv.-gen. mr B ijle veld was evenwel van oordeel dat het bewjjs van schuld in deze voldoende door getuigen was gestaafd en eischte eene veroordee ling tot 1 jaar eenzame opsluiting. De verdediger, mr Bidder van Bappard, was van meening dat niet bewezen was dat besch. zich aan het hem ten laste gelegde heeft schuldig gemaakt en concludeerde daarom tot diens vrjj- spraak. Uitspraak a. Zaterdag. Heden middag is in de Langedelft alhier een man overredenofschoon hjj ernstige verwondin gen bekwam is zjjn toestand niet gevaarljjk. In weerwil van het koude, gure weder zjjn in Zuid-Beveland de honingbjjen uit Brabant ge arriveerd. Daar het koolzaad veel van de nacht vorsten heeft te lijden voorziet men dat de bloem van dit gewas slechts een sober arbeidsveld voor de werkzame bevolking zal opleveren. Gelukkig dat vele fruitboomen in staat zjjn het gebrek aan te vullen, ofschoon de omstandigheden waaronder de bjjenhouders moeten begmen niet zeer jgunstig zjjn. In de omstreken van Zevenbergen heeft men met het uitzaaien der suikerbieten dezer dagen een aanvang gemaakt. Hoewel de prjjs vergeleken bjj dien van verleden jaar één gulden minder is, is toch ongeveer hetzelfde aantal heet. voor deze cultuur bestemd. Aardappelen zjjn daar veel uitgezet; zoo niet meer dan toch evenveel als 't afgeloopen jaar. Men is dus door de lagere prjjzen voor dit artikel niet afgeschrikt geworden. Bljjkens de Berichten en Mededeelingen" der Vereeniging voor lijkverbranding bezit het fonds voor de ljjkovens een bedrag van 15.500 nomi naal 2| pCt. N. W. S., ter waarde van f 10.269. In Zwolle wordt een liefdegesticht voor verwaarloosde kinderen opgericht. Een eigenaardige werkstaking heerscht thans in het dorp Giesenkircben bjj Bheidt. De waards hebben daar nameljjk besloten het oude gebruik, om hunnen klanten met Paschen eieren te geven, af te schaffen. Ieder, die in strjjd met dat besluit zoude handelen, moest 150 mark aan de armen geven. Daarop is de bierdrinkende bevolking van Giesenkirchen boos geworden, en heeft zjj besloten niet meer bier te gaan drinken bij een der koffie huishouders uit de plaats maar in de omstreken. Sedert den vorigen Zondag staan nu de koffiehuizen van Giesenkirchen leeg, en zjjn die in den omtrek, waar het oude gebruik bleet bestaan, met bier drinkers gevuld. Het aantal door de jury van den Salon dit jaar geweigerde schilderstukken bedraagt niet minder dan vierduizend. Ook nu zal een Salon des refuses georganiseerd worden, bjj wjjze van protest. Met dit doel zal een monster-meeting van alle Parjjsche kunstenaars worden gehouden. Het standbeeld van Gnllparzer zal in den Volksgarten te Weenen worden geplaatst. De beeldhouwer Weyer is met zjjn arbeid reeds ver gevorderd. Te Bucharest werden groote toebereidselen gemaakt tot de ontvangst van het kroonpinseljjk paar van Oostenrjjk, dat heden avond daar zal aankomen. In het nationaal theater zal van wege den gemeenteraad een groot bal gegeven worden. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information. 36 Apr. Aagtekerke, Beestiaal enz., Tak. 38 r Zoutelanda, Bouw- en Weiland, Tak

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2