N° 97. 127® Jaargang. 1884. Donderdag 24 April. 5 FEUILLETON. Kleinhandel in sterkedrank, Middelburg 23 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. OUDERLOOS. Onderwijs Marine en Leger. Rechtszaken. MIDDELBURGS» COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van dekJPeul, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg, brengen, ingevolge artikel 5 der wet van den 28e® Juni 1881 (Staatsblad n° 97), ter openbare kennis dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift van Cornelia Walraven, weduwe van M. B. De Cloedt, waarbij zij vergunning vraagt om in bet perceel op de Noordzijde van den Dam, letter F n° 146, den kleinhandel in sterkedrank van af 1 Mei a. te mogen voortzetten. Middelburg, den 23en April 1884. De burgemeester en wethouders van Middelburg, F. ERMERINS, L. B. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het Wageningsch Weekblad schrijft O het blinkt zoo mooiMan lasse jeden nach seiner Fafon selig werden, edoch mits we zijn wat reeds Thorbecke eischte, »een stille partij", die haar geloofsovertuiging voor zichzelve houdt en er niet mee komt op de markt des levens. Maar dit laatste dr. Kuyper heeft het tegenover dr. Betz in helder licht gesteld - kunnen noch mogen we. Onze godsdienst is al lereerst een godsdienst voor de binnenkamer; maar als hij daar rijp is gestoofd, treedt hij ook naar buiten; hij behoort, als het zuurdeeg't meel de heele maatschappij te doortrekken. Ook de konin gen en rechters moeten »den Heer dienen met vreeze, den Zoon kussen, opdat Hij niet toorne en zij op den weg vergaan." En of de Heer Har- ting en de zijnen dit nu goed- of afkeuren, wij kunnen er ons niet aan storen, de nood is ons opgelegd. Yoor God willen we o zoo stille zijn, „stil als een gespeend kind bij zijn moeder," 't is ons de hoogste zaligheid doch treden we naar buiten, dan zullen we in navolging van pro feten, apostelen en martelaars het der wereld voorhouden, dat alleen, igerechtigheid een volk verhoogt, maar de zonde is een schandvlek der natiën." En welke zijn de vruchten van dien »rijp ge- stoofden" godsdienst Dat een leider als dr Kuyper mqt een schijn heilig welgevallen zich verheugt, wanneer een aanval wordt gericht tegen een man als mr Levy omdat deze een jood is, en zich haast te gaan vorschen of een medestander van dien bekwa men strijder voor de liberale beginselen ook den zelfden godsdienst belijdt, om dan beiden hun geloof als een schande toe te rekenen. Dat men zich verhoovaardigt op zijn christen zijn alsof daarin alleen iets verdienstelijk was gelegen. Dat men, zich bestempelende met den naam van christenvolk, geheel tegen de beginselen van Christus in, haat strooit tusschen andersdenkenden Roman van lietlef Ster) Eerste deel. Samuel knikte toestemmend en ging langzaam voort, gevolgd door zijn wederhelft, die mij nog met beide handen wenkte tot dat de laatste puntjes van hare witte vêeren uit mijn oog ver dwenen. Toen ik het stationsgebouw verliet, vond ik een sierlijk coupétje, met twee prachtige Isa bella paarden bespannen en den knecht aan h*et portier om mij erin te helpen. Het was een zeer aan genaam vooruitzicht om, in die blauw zijden kussens gedoken, door de straten te draven. Ik heb altijd een trek naar rijkdom en weelde gehad en hoe minder die ooit bevredigd is, des te grooter was thans het genot om er mij eensklaps door omringd te zien. „Als alles zoo aangenaam is als het begin zal het leven wel uit te houden zijn," dacht ik, »mijn reisgenoot heeft zeker overdreven." Na een rit van twintig minuten hield het rij tuig stil voor een hek dat eensklaps door een onzichtbare hand geopend werd. Ik ging het kiezelpad langs, tusschen gras en bloemperken door naar de villa, een groot huis waarvan de spiegel ruiten tusschen den wilden wingerd en de rozen die de muren bedekken, blinken, met vooruit springende balcons en een trap, die aan weerszijden en voor der jodengeloof niets dan verachting toont. En tot zulk een geloof tracht men de joden te bekeeren Het ware wellicht beter andersom. Zulke chris tenen kunnen van de Joden nog veel leeren. En als eenmaal wordt vervuld wat wordt ge profeteerd dat er ernstige dingen zullen gebeuren; dat er eene omwenteling zal plaats hebbendan noemen wij dit ook een der vruchten van dien »rijp gestoofden" godsdienst. De vragen, die de heer Pijnappel in de eerste kamer op nader te bepalen dag tot de regeering richten zal omtrent de oprichting van een dynamiet- fabriek te Amsterdam, luiden als volgt 1° In welke betrekking staat de regeering tot de dezer dagen door particulieren gevraagde ver gunning om op rijksgrond te Amsterdam eene dynamietfabriek op te richten 2° Is de regeering in staat om de uitvoering van dat voornemen te voorkomen 3° Erkent de regeering niet het be lang om zulk eene gevaarlijke inrichting niet de uitbreiding te doen verkrijgen, die de particuliere exploitatie verlangt, en haar niet te doen verrijzen in eene der meest bevolkte steden, een der middel punten van handel en nijverheid en in de nabij heid van het Noordzeekanaal (Men zie laatste berichten.) In eene kunstbeschouwing van het (7. D., betref fende de daar gehouden wordende tentoonstelling van schilderijen, lezen wij o. a. Onder de zeestukken maakt n° 115 van J. F. Schütz, te Middelburg, het binnenkomen van een brik op de reede van Vlissingen, een goed figuur. Wat onder de vele verdiensten van dit stuk vooral de aandacht verdient, is, dat de regelmaat, de rythmus van den golfslag, die ondanks het woelen der baren steeds is waar te nemen, hier goed in acht genomen is, en met den goed in de lijn gehouden horizon harmonisch samensmelt. Eenesse, 22 April. Een der schoonste rij wegen van Schouwen, de Hooge Zoom, welke Haamstede met Renesse verbindt, zal dit jaar van af Renesse halverwege bestraat worden. Reeds zijn de voorbereidende werkzaamheden begonnen- Het andere deel ligt het volgende jaar aan de beurt. Menig dierenvriend, die op zijn rijtoertje den muilen zandweg vermeed, zal zich dan het ge noegen kunnen gunnen, dat het aanschouwen dezer schoone streek aanbiedt. Onze landbouwers zullen geen anderhalf uur meer behoeven om te rijden, als zij gaan schepen, en de burgerij zal zeker minder wagenvracht moeten betalen voor de waren, die te Burgsluis aankomen. De ongesteldheid van Z. M. is gelukkig niet ernstig geweest. Yolgens het Dagblad is het thans officieel dat er te Brussel bij gelegenheid van het bezoek van ons vorstelijk echtpaar geene feestelijkheden zullen plaats hebben. met bloemen bezet is. Het geheel maakt een vriendelijken indruk en ik liep welgemoed de trap opaan de deur stond een oude kamenier, die mij van het hoofd tot de voeten opnam en op min achtenden toon zei »Madame heeft gezegd dat gjj dadelijk bjj haar moet komen." Die toon stond mij volstrekt niet aan en ik vond goed die dienstbode, want dat was zij toch, te laten voelen dat ik niet met haar gelijk stond. »Ik wilde eerst naar mijn kamer gaan," ant woordde ik zoo bedaard mogelijk, „als ik mijn toilet gemaakt heb zal ik mij bjj mevrouw aan melden." „Moet ik dat aan madame zeggen." „Ja, zeg haar dat ik over een paar minuten tot haar dienst ben en wijs mij eerst mijn kamer." Er gleed een onaangename lach over het gelaat der oude vrouw, maar zij sprak niet tegen, bracht mij naar de eerste verdieping, opende een deur, liet mij binnen en verdween. Het was een lief vertrek. Er lag een tapijt door de heele kamereen sofa in den hoek en een werktafeltje, voor een uitgebouwd venster maakten het gezellig. Wel is waar stond mijn bed er ook, doch achter een groen scherm. Ik trad aan het venster en zag in den tuin, op een fontein, waarin zich de laatste zonnestralen spiegelden. De avond wind voerde een heerlijken geur van reseda meê naar binnen. „Het is hier mooi," zei ik in mij zelve en zou gaarne den tuin ingeloopen zijnmaar mjjn De R. K. kiesvereeniging Recht voor Allen te Nijmegen stelde voor de a. verkiezing voor een lid di;-r tweede kamer candi.daat den heer mr M. J. C. M. Kolkman, notaris te Didam. Het stoffelijk overschot van mr D. Veegens, oud griffier der tweede kamer, is gisteren onder vele blijken van sympathie ter aarde besteld. Vele leden der tweede kamer, letterkundigen en vrienden bewezen de laatste eer aan hem die door een der sprekers terecht een van de eerwaardigste menschen genoemd werd. Bij het graf werd het woord gevoerd door den heer A. Ising, voorzitter van Oefening kweekt kennis, en door m1" G. M. Van der Linden, lid der tweede kamer. Yoor de viering van het honderdjarig be staan der Maatschappij tot Nut van Algemeen heeft het hoofdbestuur, volgens het N. v. d. D., de volgende voorloopige plannen gemaakt Op den avond van den dag der algemeene ver gadering, Dinsdag 12 Augustus, zal in het Paleis voor Volksvlijt een zanguitvoering plaats hebben, waarbij een feestcantate, gecomponeerd door den heer Dan. De Lange, en Mendelssohn's Lobgesang ten gehoore zullen worden gebracht, terwijl na afloop daarvan een concert in den aangrenzenden tuin aanleiding kan geven tot gezellig samenblijven. Woensdag den 13en Augustus, omstreeks het middaguur, zal de algemeene voorzitter in een der zalen van Artis eene feestrede uitspreken, gevolgd door eene uitvoering o. a. van Benoit's kindercantate De wereld in, te zingen door leer lingen van openbare scholen. Tot besluit eindelijk van de feestviering zal dienzelfden dag in het gebouw Stroucken een ge meenschappelijke maaltijd van afgevaardigden gehouden worden. Het departement Amsterdam is voornemens op Maandag 11 Augustus de afgevaardigden in eene feestelijke bijeenkomst te ontvangen. Een van den gouverneur van Atjeh en onder- hoorigheden ontvangen telegram, verzonden 14 Maart, meldt het volgende >De Pegasus is gisteren van Tenonr hier aange komen. Maxwell en Bickford hebben drie dagen bij Toekoe Imam Boeda aan wal vertoefd. De gevangenen der Nisero zijn allen gezond en wel. Toekoe Imam Boeda doet nog onmogelijker eischen dan vroeger. De bevolking en mindere hoofden schenen echter eene beëindiging der zaak te ver langen. De Pegasus zal naar Tenom terugkeeren om voor 't laatst aan den radja mede te deelen welke concessies ik voor de uitlevering der ge vangenen doen wil. Toekoe Oemar schreef vijf dagen geleden, dat dat hij zich weder onderwerpen wilde. Ik heb geantwoord, dat ik hem niet meer ontvangen wilde met gewapend geleide en eerbewijzen. Hij antwoordde, dat hij toch zou komen met slechts drie ongewapende volgelingen en dat ik dan naar goedvinden met hem kon handelen. Gisteren is plicht riep. Ik deed dus snel mijn reismantel af, borstelde mijn kleêren af, streek mijn haar glad en verzocht den knecht, die mijn goed boven bracht, om mij den weg naar madame St. Ange te wijzen. „Ik zal juffrouw Braun roepen," zei hij en toen ik op het portaal kwam ontmoette ik weel de bejaarde kamenier, die mij verzocht haar te volgen. Wij liepen door een paar zeer groote, rijk gemeubileerde vertrekken, waar dikke tapijtenen zware gordijnen elk geluid dempten en betraden eindelijk een klein vertrek, waarin reeds een lamp met een groene kap brandde; en bij het schijnsel daarvan ontwaarde ik een klein, ingedoken ge stalte, die, in dekens gehuld, in een grooten leu ningstoel gedoken zat. „Dichterbij, dichterbij riep een zwakke, doch gebiedende stemdit bevel ging gepaard met het wenken eener magere, waskleurige hand. Ik kwam tot vlak bij den leuningstoel en neeg zonder te spreken. 1 'e eerbiedige woorden, die ik op de lippen had gehad, verstomden bjj dien onverwachten aanblik. Gij vindt mij ongesteld, juffrouw Werner," klonk het op denzelfden toon „en het is mij dus onmogelijk om u op de plichten uwer betrekking te wijzen. Gij moet u maar tot mijn kamenier wenden. Braun zal u de noodige inlichtingen geven. En onthoud eens en vooral dat ik gewoon ben dat mijne wenschen als bevelen beschouwd worden, opdat gij het niet weer in het hoofd krijgt lokken om naar eigen goeddunken te handelen en eerst naar uw kamer te gaan, als ik verlang dat hij werkelijk gekomen en heden door mij ontvan gen. Maandag zal ik hem de voorwaarden mede- deelen, waaronder ik zijne onderwerping aanneem." Ook te Batavia is een commissie gevormd om Nicolaas Beets op zijn 70e" verjaardag een hulde blijk aan te bieden. Volgens de Amst. Crt zijn de heeren C. Ilovgaard en Gamèl, te Kopenhagen, reeders van het Noord- poolschip Dymphna, benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw, voor hunne bemoeiingen in zake de opsporing van de Varna. Benoemd tot onderwijzer aan de openb. lagere school te Grijpskerke de heer J. Pouwer, te Mid delburg. Bij koninklijk besluit is bepaald, dat de stand plaatsen der dirigeerende officieren van gezondheid der le kl. in de le, de 2e en de 3e militaire af- deeling zullen zijn respectievelijk Amsterdam, Utrecht en Dordrecht. De nieuw benoemde kapitein J. Klasing, die aanvankelijk was geplaatst bij het 3e regiment infanterie, wordt nader ingedeeld bij het 7e regim'. De luit. t/'z le kl. H. A. De Smit van den Broecke zal eerstdaags tot kapt.-luit. t/z worden bevorderd en bij de afdeeling bydrographie van het depart, van marine worden geplaatst. Kantongerecht te Middelburg. Dinsdag zijn veroordeeld wegens het zich be vinden in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren weg eenmaal, tot f 1 boete subs. 1 dag gev.K. H. te Arnemuiden J. B. en C. P. te Souburg P. F. te AbeeleA. J. te Zoutelande P. M. huisvr. van C. G., J. M„ F. W. P., L. B., P. De K., D. v. d. V., M. J. H., J. v. R., I. H„ D. A. A., C. P. R., P. J. J., D. S., J. P. K„ K. S., W. V., A. V., L. De J. en J. S. allen te MiddelburgC. H., J. C. S., A. J. S., H. J. R., F. A. De K., E. Van O., J. L. P., M. W. v. O., C. P. A., C. J. S., K. L. Z., P. H. B., A. R., L. De B., J. L„ A. J. M., J. J. K., W. De K„ F. J. W., A. A. V. en J. De R., allen te Vlissingen. Verder tot 10 s. 3 d. gev. A. W. E. v. d. P. te Middelburg, H. K., C. R. en P. De W. te Vlissingen en K. H. te Westkapelle. Tot 3 subs. 2 d. W. H., A. W. E. en Chr. Van R. te Middelburg, benevens C. S. te Vlissingen. Tot 5 subs. 3 d. L. H., J. A. P. en H. J. v. A., M. R. W. v. O. huisvrouw van M. E. R. en W. G. te Vlissingen, benevens L. P. te Domburg. Wegens hetzelfde feit, na binnen de laatste zes maanden voor een gelijk feit te zijn veroordeeld, werd eene gevangenisstraf van drie dagen opge legd aan P. A. L. en L. J. E. te Vlissingen. Tot f 15 subs. 5 d. terzelfder zake J. J. H. te Middelburg. Voorts wegens het tweemaal zich bevinden in kennelijken staat van dronkenschap K. G. te Mid- gij u terstond bij mij vervoegt". Een hoestbui brak deze toespraak ai. Ik stond sprakeloos, met de oogen op het bleeke, rimpelige gelaat der oude dame gevestigd, dat er tus schen al die witte en linten inderdaad spook achtig uitzag. Te vergeefs zocht ik naar een weiwillenden trek, die mij eenige hoop voor de toekomst gaf. De diepliggende, donkere oogen met hun vinnigen blik, de opelkaar geklemde, bloede- looze lippen, de gebogen kin, dat alles vormde een geheel, dat meer vrees dan vertrouwen inboezemde. „Nu, zegt gij niets begon zij weer, toen de hoestbui over was. »Mij dunkt gij kondt u wel verontschuldigen." »Ik zal mijn best doen, mevrouw," stamelde ik. »Geen mevrouw Ik ben erop gesteld dat men mij madame noemt. Madame St. Ange, ont houd dat." »Zeer goed, madame St. Ange-" 55 A.ls gij in alles blindelings gehoorzaamt en vooral als gij goed voorleest, zullen wij het wel met elkaar vinden. Braun, geef een boek". De kamenier kreeg een Franschen roman van een boekenplankje, sloeg hem open, schoof mij een stoel toe en ik begon te lezen. Het was een roman van Paul de Koek en ik moest midden in beginnen, zoodat ik er niets van begreep. Toch ging ik met moed aan den gang en las vloeiend en duidelijk eenige bladzijden. »Het is goed het zal wel gaan Uw uit spraak is afschuwelijk, maar gjj leest ten minste'

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1