N° 95 127e Jaargang. 1884. Dinsdag 22 April. 3 FEUILLETON. Dit blad verschijnt, dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentièn* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 21 April. OUDERLOOS. ftilDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. df, Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuuzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Dadbe en Cie., John F. Jones, opvolger Als antwoord op onze vraag waarom de vice- adrairaal F. L. Geerling als minister van marine is heengegaan wordt van officiëele zijde gewezen op den slechten toestand zijner gezondheid, terwijl van anderen kant wordt beweerd dat vrees voor een echec hem noopte zijn ontslag te nemen. Veel sensatie wekte zijn heengaan nietevenmin als het wederverschijnen van den heer W. F. Van Erp Taalman Kip, die in het laatBte ministerie- Van Lijnden hetzelfde departement bestuurde. De heer Geerling was meer een origineel dan een bekwaam sprekeren voor minister bleek hij allerminst geschikt. Dit is nu de tweede wijziging in het kabinet- Heemskerk. Voor het ministerie van koloniën trad een nieuwe titularis op, die verre boven zijn voorganger wordt geprezen. Voor marine, meenen wij, is de ruil ook niet slecht. Zoo wordt het kabinet sterker naar mate het wordt gewijzigd. En Heemskerk's positie wordt door die ver sterking van de zwakke punten tevens beter. Als hij straks stel er komt, wat niet onmo gelijk is, ook een nienwe minister van financiën, zijn hernieuwd college overziet ;zal hij zeker zelf wel moeten erkennen dat het een gewaagd spel was met zulk eene bemanning zee te kiezen. Krupp te Essen deed weêr eene nieuwe, volgens eigen beweren voortreffelijke uitvinding. Het is een projectiel dat in eens de dikste pantserhuid doorboort, die voor een oorlogschip kan worden gebezigd, Eaakt het projectiel den scheepswand, dan is deze verloren, en gaat het schip te gronde. Van afschampen geen gevaar, als 't raakt gaat het door den wand. Zulke uitvindingen kunnen ons nader brengen tot het oogenblik waarop niets meer bestand zal zijn tegen de vruchten van het genie van Essen's ijzerkoning. Dan zal men, uit onmacht om de vernielingswerktuigen te weerstaan, van alle kanten het moeten opgeven elkaar te bevechtenen hebben wij wellicht den vredestoestand bereikt waarnaar zoozeer wordt verlangd. Uit dat oogpunt verdient zulk een inventie als een verblijdend teeken te worden begroet, maar mis schien vindt Krupp nu toch weer pantserplaten uit die aan dit projectiel wel weerstand kunnen bieden. Zoo blijven wij op dezelfde hoogte en zijn deze uitvindingen alleen geschikt om Krupp's fabrieken in bloei te doen toenemen. Mr Daniel Veegens, van wiens overlijden wij Zaterdag melding maakten, werd te Haarlem ge boren en ontving eerst zijn opleiding als onder wijze^ In 1827 liet hij zijn plan varen en wijdde hij zich aan de pers; hij werd toen als redacteur aan de Staatscourant verbonden en later in die functie belast met bet verslag van de handelingen Roman van Detlef Stern. Eerste deel. Mevrouw Arnold ontwaardde nn hier dan daar een kennis en liep heen en weder. De meisjes zaten hand in hand en Marde snikte achter haar zakdoek. - .Schrei niet" zei Paula; .als iemand daar reden voor had, zou ik bet zijn. Gij hebt altijd zoo wijs en verstandig met mij gesproken, dat men zich in het onvermijdelijke moet schikken en nu ik er kalm in berust zijt gij zwak en schreit. Maar ik zal u éen troost latenRitter zal bij u van tijd tot tijd naar mij komen hooren; hij was heel blij toen ik het hem voorstelde". .Daar heb ik volstrekt geen plan op". Het gelaat van Marie klaarde een weinig op. Dus had het gesprek tusschen die beiden toch niet het verloop gehad, dat zij vreesde. .Daar komt de trein met die woorden en met fladderende keelbanden stormde mevrouw Arnold de wachtkamer in, terwijl van een anderen kant Ritter met het kaartje kwam aandraven. Nu volgde het gewone dringen, duwen, stooten, dat aan elk vertrek en aankomst van een trein yprboijden is. Geroep, gezoek, gegroet, gekus, der tweede kamer. De uitstekende wijze waarop hij zich van die taak kweet werd algemeen ge waardeerd en dit verschafte hem voornamelijk in 1817 zijne benoeming tot griffier. In die betrek king genoot hij de achting van allen met wie hij in aanraking kwam, en de kamer schonk hem op zjjn 80cn verjaardag de ondubbelzinnigste blijken van waardeering voor de wijze waarop hij zijn moeilijk ambt vervulde. Ook op ander gebied maakte hij zich zeer ver dienstelijk. Menige vrucht van zjjn arbeid op letterkundig en geschiedkundig gebied zag het licht. Bij vergissing meldden wij Zaterdag dat hij de schrijver was van het laatste artikel in de Vragen des Tijds over ons belastingstelsel. Dit artikel, getiteldHet personeel als plaatselijke be lasting is van de hand van zijn zoon m1 J. D. Vee- gens, den tegenwoordigen griffier der tweede ka mer. De overledene schreef onlangs in de Gids een belangrijke beschouwing, waarin hij de resultaten neerlegde van zijn onderzoek omtrent de ligplaats der graven van Oldenbarneveld en Jan de Witt. De hoogeschool te Leiden benoemde hem, als blijk van hulde aan zijne verdiensten, tot doctor honoris causaterwijl hem verder de comman deurskruizen van den Nedcrl. Leeuw en de Eike- kroon werden geschonken. De Staats-courant van heden bevat een lange lijst van benoemingen bij het leger. Wij deelden n een vorig nommer de voornaamste reeds mede een enkele halen wij nog in dit nommer aan, maar tot opname van het geheel missen wij plaats ruimte, zoodat wij ons moeten tevreden stellen met naar het nommer van het officieele orgaan te verwijzen. Tot assistent aan de apotheek van het acade misch ziekenhuis te Groningen is benoemd de heer P. C. Gilde Pz., apothekersbediende te Middelburg. Goes, 19 April. Tengevolge van eene op roeping door de commissie ad hoe waren Zaterdag avond 11. in een der zalen van De Prins van Oranje een 16tal belangstellenden in de oprichting van een nienw harmoniegezelschap alhier aanwezig. Bij monde van den heer Z. 1). Yan der Bilt La Motthe bracht de commissie der vijf daartoe be noemde heeren rapport uit van hare verrichtingen en deelde onder meer mede, dat zich slechts 18 personen bij baar hadden aangemeld, die zich bereid verklaarden een harmoniegezelschap te vormen. Daaronder waren er niet meer dan vier, die wat aan instrumentale muziek hadden gedaan en de commissie meende hiermede de proefneming om een dergelijk gezelschap op te richten niet te kunnen aanraden. Van de aanwezigen werd hiertegenover gesteld, dat men wel degelijk met de 18 personen een proef kan nemen en dat een studietijd van mis schien een paar jaar hieruit wel iets goeds kon doen geboren worden. Vanwege de commissie herinnerde de rapporteur er aan, dat iets dergelijks niet op haren weg lag; geween, geloop, gedraaf en eindelijk het sein tot vertrekPaula zat in een damescoupë de con ducteur had haar kaartje ge kniptnog een laatste kus aan Marie, een handdruk aan Ritter en mevrouw Arnold daar ging zij Wat Paula aan Marie schreef. Daar zit ik nu op mijn kamer. GoddankIk heb ten minste 's avonds een uurtje vrij. Nu kan ik schrijven, Marie maar wat zult gij van mijn berichten zeggen Mijn hoofd is zwaai en mijn gemoed bedrukt en ik zou het liefst in eens mijn hart voor u uitstorten maar ik heb mij voorgenomen om alles geregeld te vertellen en dus begin ik bij het oogenblik toen de snelle vaart van den trein ons scheidde en ik, in een hoekje gedoken, de oogen slootwant ik wil u wel bekennen dat het toen reeds met al mijn moed gedaan was. Nadat ik een poosje zoo gezeten had werd ik door een schelle stem uit mijn ge peins gewekt. „Kijk eens juffertje, gij hebt uw tasch niet goed nêergelegd, ieder oogenblik kan bij u op het hoofd vallen". Ik zag op en merkte dat mijn reistasch inder daad zeer gevaarlijk lag. Ik verlegde hem en keek de dame aan die mij daarop opmerkzaam gemaakt had. Het was een kleine, niet meer jonge, gezette vrouw, in een zonderling, kleurig toilet, Over een roodbruin, nieuwerwetsch gemaakt thibet kleed droeg zij een zandkleurigen paletot, die bijzonder dat immers het haar gegeven mandaat inhield te trachten een nieuw harmoniegezelschap in het 'ieyes. te roppea,-niet ■een leercursus voor een zoo danig gezelschap. Evenwel de commissie kon niet anders dan het denkbeeld ten zeerste onder steunen. Na overleg, waarbij ook de financieele zijde van het vraagstuk werd bekeken, werd dezelfde com missie van vijf leden opnieuw verzocht zich wel te willen belasten met de zorg voor een dergelijken cursus. De commissie verklaarde zich daartoe bereid; en men mag dus te Goes met eenigen grond hopen mettertijd een nieuw harmoniegezelschap te zullen zien en hooren herleven. Yerselie, 21 April. De geagreëerde van het postkantoor te IJzendijke, die gedurende het drukke oesterseizoen hulp verleende aan het post en telegraafkantoor alhier, vertrekt weder naar zijne standplaats, en met ingang van den 21 dezer wordt weder de vroegere dienstijd ingevoerd, nam. op werkdagen van 7§11, van 4 en van 5—8, en op Zon- en feestdagen van 8—11 uren. Tegelijk met den oesterhandel.neemt het post en telegraafverkeer steeds toe en hierbij doet zich het verschijnsel voor, dat ieder jaar vroeger en later verzonden wordt dan het vorige. Wel zal het nooit zoover komen dat les extremes se touchent, omdat gedurende enkele zomermaanden de oester door de groote warmte tijdens de ver zending bederven zou, maar toch is de tijd dat de verzending stil staat tot hoogstens vier maan den ingekrompen. Tegen September a. is volop drukte te ver- verwachten, omdat alle krachten moeten inge spannen worden om de hooge pachtsommen te doen rendeeren en omdat meer en meer de handel ök da verzending in vele handen overgaat. Zeker zullen enkelen moeten ondervinden op een steenrots gezaaid te hebben, doch dit neemt niet weg, dat volgens deskundigen over 't alge meen eene tamelijke rente verwacht mag worden. De handel in gekalkte pannen, kleine oesters enz. doet hierbij weinig ter zake, als maar het totaal der levenbare oesters uit Yerseke, Bergen op Zoom enz., berekend tegen 50 per duizend, genoeg kapitaal vertegenwoordigt voor pachtsom en arbeidsloon. De jaren 1887 en volgende zullen pas gelegenheid geven voor retrospectieve beschouwingen; 1885 en '86 zijn nog maar zaai jaren van de nieuwe pacht. Bliervliet, 20 April. Op het verslag der raadszitting in het nommer van Zaterdag dienen wij even terug te komen om te melden dat niet de aannemer, maar de architect verplicht is de schooltafels te leveren. Deze had dit onmisbare ameublement het beste wat op dit gebied voorkomt bij vergissing besteld, doch ons ge meen tebestnur had in de voorbarige bestelling bij minnelijke schikking berust. De architect wilde het bestuur van de overeenkomst ontslaan, doch met algemeene stemmen nam onze raad het be sluit zich aan het accoord te houden. nauwsluitend was, en op haar jeugdig krullend haar danste een bruinachtig geel krippen hoedje, met roode en gele strikken, groene bladeren, stalen gespen en witte vêeren gegarneerd. Ik kon niet nalaten te lachen toen ik al de bijzonderheden van dit costuum opmerkte, maar een blik op het welwillende gelaat der oude dame deed mij ter stond dien lach onderdrukken en ik dankte haar behoorlijk voor haar waarschuwing. Men heeft mij wel eens gezegd dat de reizigers in Noord- Dnitschland zich bijna niet met hunne medepas sagiers bemoeien, en hen te nauwernood aanzien of groeten als zij den trein verlaten. Tot die soort behoorde echter mijn overbuurtje niet. Zij had slechts op een kleine aanmoediging van mijn kant gewacht, om mij terstond met vragen te bestormen: - »Of ik naar H. ging en of dit mijn eerste reis was; of ik bij familie ging logeeren?" Op de twee eerste vragen zei ik ja; op de laatste antwoordde ik eenigszins stroef dat ik in een betrekking ging. „Acharm kind, nog zoo jong en nu al onder de menschen Zeker pas uw vader ver loren met een vragenden blik op mijn rouwjapon. »Mijn vader is reeds lang dood en nn is moeder ook gestorven," zei ik met tranen iu de oogen, minder door de herinnering aan mijn ver lies als uit geraaktheid over dit onkiesche uit vragen. Hare bewegelijke oogen vestigden zich intusschen op het koperen plaatje op mijn reistaschtoen nam zij haar lorgnet en het gelukte haar eindeljjk Te Utrecht werd Vrijdag de uitgeschreven ver gadering gehouden, die zich ten doel stelt eene Vereeniging tot Christelijke verpleging en verzorging van krankzinnigen, doofstommen en blinden op te richten. De vergadering was goed bezocht en uit de honderden schriftelijke bewijzen van in stemming, waarin mede geldelijke bijdragen wer den toegezegd, bleek der vergadering, dat de Vereeniging gewenscht is. Tot de oprichting kwam het echter niet. De vraag naar de kerke lijke kleur, welke de Vereeniging zou krijgen, nam een gedeelte van den vergadertijd in beslag, zoodat alleen eene commissie voor nadere regeling werd benoemd, die, behalve uit de leden der voorloopige commissie (leden der Christ. Geref kerk) bestaat uit de heeren d' Van den Bergh te Schaarsbergen, dr Beuekers te Rotterdam en Oos- terwijk Bruijn te Zeist. Deze commissie zal nog dit jaar eene nieuwe vergadering samenroepen en meer uitgewerkte plannen aanbieden. (H.j Omtrent de reis van de professors Suringar en Martin naar den West-Indischen Archipel deelt Scmpervirens mede, dat van de regeeriüg geen geldelijke steun werd gevraagd. De reis geschiedt op eigen initiatief en grootendeels voor eigen re kening, gelijk dan ook de hoogleeraren vrij blij ven, om er later al datgene over te publiceeren, wat zjj zullen goedvinden, zoomede in het verza melen van naturaliën, onverschillig voor welk doel. In het voorjaar van 1885 denken de reizigers te repatriëeren. Voor den Leidschen academietuin belooft deze reis van niet geringe beteekenis te worden. Verder meldt men dat de heeren P. J. Van der Keilen en L. J. Godefroy den heer D. D. Veth zullen vergezellen op zijn tocht naar Z. W. Afrika, de eerste voor het bijeenbrengen van voorwerpen uit het dieren- en plantenrijk, de laatste voor 't verzamelen van ethnologische voorwerpen. Op de Zaterdag te 's Gravenhage gehouden vergade ring van de Vereen, voor de statistiek in Nederland werd nog meegedeeld dat voor het statistisch bureau benoemd zijn tot secretaris mr I. C. Naber en tot leden van den raad van bijstand de heeren W. R P. Verkerk Pistorius, G. M. Boissevain, mf A. Kerdijk, H. Plate jr., jhr m' C. H. Backer, mr W. baron Roëll, allen te Amsterdam H. Muller Sz., te Rotterdam, en mr W. B. Bergsma, te Apeldoorn. Het sociaal-democratische bond heeft een adres aan de tweede kamer gezonden om beklag te doen over de weigering van rechtspersoonlijkheid en medewerking te verzoeken tot herstel zijner gekrenkte rechten door het nemen van die maat regelen welke de kamer het best zullen voorkomen. Aan de Tndépendance Beige wordt uit Antwerpen, en aan de Times uit Brussel gemeld, dat kort vóór haar vertrek uit Amsterdam, de Transvaal- Deputatie het doel harer reis naar Nederland be- mijn naam te ontcijferen. »Werner?" zei zij eensklaps, »heetgij Werner?1' „Ja", antwoordde ik kortaf. »Hm.mijn man heeft handelsrelaties met een koopman Werner; is dat familie van u?" „Mijn naam is vrij algemeener zijn vele Werners op de wereld." »Ja dat is waar; maar de Werner dien ik bedoel woont te Messina, geloof ik. Gij zult toch wel weten, of gij daar bloedverwanten hebt." »Neen; daar weet ik niets van. Mijn vader heeft een broeder gehad die de wijde wereld in gegaan is, maar die leefde in onmin met de familie en ik heb nooit meer van oom Paul gehoord." »Paul zegt gij? Juist; die firma heet Paolo Werner. Kind, als dat uw oom was, dat zou een vondst zijndie is schatrijk." Ik haalde de schouders op en zei „Al was dat mijn oom, dan zou ik nog minder aan hem hebben dan aan een vreemde. Zou bij iets willen weten van de dochter van een broe der dien hij zoolang kon vergeten." »0, er zijn voorbeelden dat bij zulk een ouden heer eensklaps de herinnering aan zijn jeugd, aan zijn familie, aan zijn land opkomt misschien kan men haar ook een weinig opwekken als gij wilt, zal mijn man „Dank u, dank u," zei ik koel, „vooreerst is het nog niet eens zeker of die mijnheer van wien gij spreekt werkelijk mijn oom is en in de tweede plaats ben ik verzorgd. Ik verdien mijn eigen brood". [Wordt vemo'gd-]

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1