N° 93 127" Jaargang. 1884. Zaterdag 19 April. 8 FEUILLETON. Middelburg 18 April. OUDERLOOS. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Marine en Leger, Gemengde Berichten. Dit blad verschijnt, dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Volgens een bericht ui+ 's Gravenhage aan het Handelsblad zouden wij op dit oogenblik een mi- nisterieele crisis beleven. «Het conflict moet ontstaan zijn tusschen Z. M. en den minister van oorlog, bjj gelegenheid dat eenige bejaarde generaals de plaats ruimen voor jongere. Nu scheen de koning het in 's lands belang te hebben geacht dat een zijner adjudanten tot generaal werd benoemd, waartegen zich de minister van oorlog lang en scherp verzette, om dat iemand een uitmuntend adjudant kan zijn, maar toch geen geschiktheid bezitten voor den generaalsrang. In het belang van het leger vol hardde de minister dus bij de benoeming van het drietal, dat hij Z. M. had aangeboden. »Dit schijnt de koning echter niet te willen toegeven, en daarom zou het geheele kabinet met bewonderenswaardige homogeniteit verklaard heb- ben, zich te vereenigen met de opvatting van den collega van oorlog en de portefeuilles ter beschik king van Z. M. gesteld." Tot zoover de berichtgever. Uit 's Gravenhage meldt men ons echter dat er volstrekt geen quaestie is van een ministerieele crisis. Alleen de oneenigheid tusschen den koning en den minister van oorlog over de generaals-benoe- ming is een feit en het zou ons leed doen wanneer op dit oogenblik het ministerie daardoor gedwon gen werd heen te gaan. Gold het een votum der kamer waardoor het kabinet werd getroffen, men zou zich in het on vermijdelijke moeten schikken, al zou ook thans het heengaan van het ministerie niet in 'b lands belang zijn; maar om een dergelijk meeningverschil, dunkt ons, is het niet gewettigd dat ons land al de nadeelige gevolgen van een crisis weêr onder- vinde. Er is nog zooveel te doen. Hoewel wij niet kunnen beoordeelen aan welke zijde in bet bewuste geschil het recht is, moeten wij toch onzen minister van oorlog de eer geven, die hem toekomt, van eerlijkheid en vastberaden heid, vooral in zulk eene teedere quaestie, waarbij hij zich geplaatst ziet tegenover Z. M. Niet ieder toont den moed zijner overtuiging op zulk eene wijze, en 's ministers houding bewijst zeker wel dat hij naar zijne meening 's lands belang op het oog heeft. Wij deelden reeds vroeger mee dat men den 13en September a. den zeventigsten verjaardag van onzen Nicolaas Beets wil vieren en hem dan een blijk geven van vereering en erkentelijkheid. De commissie, die met dat doel werd gevormd, heeft thans een circulaire verspreid waarin zij een beroep om medewerking doet op allen die onze letterkunde in hare hooge beteekenis voor onze nationaliteit waardeeren. Dit beroep zal zeker niet vergeefsch wezen. Roman van Detlef Stern. Eerste deel. »Over uw toekomst? Vroeg mevrouw Arnold, Éi, ei, wat valt daar veel over te spreken? Gij moet zoo gauw mogelijk een betrekking zoeken als huishoudster of zoo iets. Ik zou u wel is waar niet gaarne als huishoudster hebben maar er worden zoovele jonge meisjes aangenomen die niet meer weten dan gijen als zij dan een paar maal weggezonden zijn, dan worden zij door ondervinding wijs en houden het eindelijk wel een paar jaar ergens uit. Ga nu naar boven en help Marie om de slaapkamer op te ruimengij weet de meid is aan de wasch. Als gij gereed zijt, komt gj in de keukenik zal u nog zooveel mogelijk van alles leeren eer gij onder de men- schen gaat. Maar de hemel weet dat gij mijn moeite slecht beloont, ik heb nooit onhandiger meisje gezien dan gij zijt, fvat de praktijk des levens aangaat". Die laatste woorden hoorde Paula nog toen zij half de deur uit was. Zij liet haar dan ook met een harden slag dichtvallen en hare oogen schoten vonken van toorn. «Als zj niet de moeder van Marie was- Het geldt hier een plicht der dankbaarheid te vervullen tegenover een man, die, al had hij niets anders gedaan dan de Camera obscura geschreven, reeds aanspraak op zulk eene hulde zou kunnen maken. Maar hij deed nog zooveel meer. Hij schreef meer dan dat eene werk hij heeft gedurende bijna een halve eeuw, met onverkoelde geestdrift voor eigen taal- en landgenoot, al zijne talenten aan het vaderland gewijd en door zijn werken de eer en den roem van Nederland ver hoogd. Ook Zeeland zal zeker niet achterblijven ora deel te nemen aan dit plan, dat op onbe krompen wijze moet worden gesteund, wil de uitslag waardig zijn den man dien het geldt. Leden der commissie zijn o. a. de heeren d'. Joh». Dyserinck te Vlissingen en mr. W. C. M. De Jonge van Ellemeet te Oostkapelle. De eerste kamer der staten-generaal heeft Don derdagavond te 8 uren hare werkzaamheden hervat. De heer De Beaufort is als lid toegelaten. Op voorstel van den heer Van Limburg Stirum werd besloten den voorzitter uit te noodigen bij de regeering aan te vragen de kaart van de inun datie en een uitgewerkt plan voor den waterweg van Amsterdam naar de Merwede. De laatstelijk door de tweede kamer aangenomen wetsontwerpen zijn naar de afdeelingen verzonden. De heer J. Spanjaard, kapitein ter zee, inspecteur over het loodswezen, de betonning, bebakening en verlichting in het 6e district te Vlissingen, is door Z. M. den koning van België benoemd tot officier der Leopoldsorde. Volgens de N. Rott. Ct. stelde de anti-revoluti onaire kiesvereeniging te Goes tot candidaat voor den gemeenteraad de heeren M. De Jonge Jzn. en H. M. Wierts van Coehoorn, postdirecteur. Eerst genoemde genoot reeds vroeger zulk een eer. SSoes, 18 April. Gisterenavond zong de rederijkerskamer Aurora voor hare leden haar zwanenzang. De marclie funèbre was samengesteld uit drie zeer heterogeene bestanddeelen, nl.De Militaire WillemsordeDe Werkstaking en De kies vereeniging van Stellendijk. Niet velen waren getuigen van den doodstrijd, en dat heeft zeker het sterven gemakkeijjk gemaakt. Vóór de laatste tonen van de marclie funèbre waren weggestorven, werd door den heer Z. D. v. d. Bilt La Motthe een schoon Am Grabe ge zongen, inhoudende diep gevoelde spijt, omdat men hier stond aan het graf van een twintigjarige, die reeds zooveel bewijzen van frissche levenskracht had gegeven en die nu reeds «ten doode was opgeschreven." Geljk een bloem was haar kort stondig leven. Am Grabe sprak van vrienden en vriendinnen, die de overledene het leven hadden veraangenaamd, van het verledene en van de toe komst, waarbij o. a. nog de phenix werd aangehaald Het verwonderde ons dat geen enkel familielid in eenige diepgevoelde woorden den dank der Ja dan zou ik wat zou zij dan Had mevrouw Arnold soms ongelijk Herhaalde zij niet wat haar eigen moeder haar zoo vaak gezegd had? Paula leunde met het hoofd tegen de trapleu ning en hield de hand voor de oogen. Was zij inderdaad zulk een onbruikbaar wezen Het had haar in den beginne altjjd zoo bedroefd als haar moeder bij elke gelegenheid op haar onhandigheid gewezen hadzij had dan wel getracht zich te verbeteren en van alles in het huishouden willen doen maar in plaats van onderricht viel haar niets dan berisping ten deel en dat had haar afgeschrikt. Na elke mislukte poging nam zij weer haar toevlucht tot hare boeken en verdiepte zich in een wereld van poëzie en phantasie, die haar hoe langer hoe ongeschikter maakte voor de proza van het dageljjksche leven. Haar vader, de raadsheer Werner, had het te druk om zich veel aan zijn dochter te kunnen wijden, maar in zijne vrije uren praatte hij gaarne met haar en schepte behagen in haar helder verstand en juist oordeel. Yan hem had Paula niets dan liefde ondervonden en zijn beeld stond haar steeds helder voor den geest. „O waarom moest hij ook zoo vroeg ster ven zuchtte zij. »Onder zijn leiding zou mijn leven geheel anders geworden zijn Eensklaps hief zij het hoofd op. Zij hoorde mevrouw aankomen, snelde de trap op en stond buiten adem voor Marie, die met een stofdoek in de hand bezig was de kamers op te ruimen. «Geef mj een doek, ik zal u helpen." familie uitsprak voor de laatste eer, den overledene bewezen. Maandagavond geeft de kamer eene openbare opvoering van bovengenoemde stukken in de schouwburgzaal der sociëteit V. O. V. H.ruini.ugen* 18 April. Door de kiesver eeniging Gemeentebelang alhier is voor de verkie zing op 21 April a. s. voor lid van den raad tot candidaat gekozen de heer P. J. Visser te Hansweert. Biervliet, 18 April. Onze burgemeester heeft vele ijverige pogingen in 't werk gesteld om deze gemeente door middel van een telefoon met 'srjks telegraafkantoor te Ijzend jbe te verbinden. Dat voorstel tot aansluiting aan het telegraafnet kwam Woensdag in de gemeenteraadsvergadering in behandeling, doch vond bij ons bestuur, om financieele redenen, geen voldoende ondersteuning. Ook werden drie reclames in zake den H. O. be handeld. Met algemeene stemmen werd het besluit genomen den aannemer niet te ontslaan van zijne verplichtingen of van de aangegane overeenkomst waarbij deze op zich genomen had de schooltafels voor de beide in aanbouw zijnde scholen te leveren. De graaf en de gravin van Bentheim zwager en zuster van onze koningin zijn op het oogen blik bij het vorstelijk echtpaar te 's Gravenhage te gast. Zij bljjven slechts kort. De vereeniging Scliuttevaer heeft zich gewend tot de eerste kamer der staten-generaal, om hare instemming te betuigen met het adres van de kamer van koophandel te Sneek, tegen de beffing van kanaalgelden. notarissen. Eervol ontsla,g verleend op verzoek aan mr G. P. A. Struijk als notaris te Dordrecht. munt. Aan jhr W. Hora Siccama is eervol ontslag verleend als tweeden essayeur bij 's rijks munt te Utrechthij is benoemd tot onder directeur van 's rijks prentenkabinet te Amsterdam. pensioenen. Pensioen toegekend aan de vol gende officieren van gezondheid van den geneesk. dienst der landmacht, als: R. VanRaalten, dirig. off. v. gez. le kl., f 2100J. R. De Brouwer, idem 3e kl., f 1600; A. W. J. Zubli, idem 3e kl., 1600B. C. L. A. De Ruiter, off. v. gez. le kb, (met titul. rang van majoor), 1560A. Van der Ramhorst de Brouwer, off. v. gez. le kl., f 1560. gen. dienst. Benoemd hij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, tot dirig. off. v. gez. le kl. de dirig. off. v. gez. 2e kl. dr P. J. Yan der Grijp; tot dirig. off. v. gez. T- kl., de dirig. off. v. gez. 3e kl. J. J. Van Minnen tot dirig. off. v. gez. 3e kl. de off. v. gez. lekl., met titul. rang van majoor, J. M. Engelhart, drK.W. Gratama, d' W. J. De Meijer en C. J. Van der Burcht van Lichtenbergh, allen van gemeld per soneel b de titul. rang van majoor verleend aan de off. v. gez. le kl. van dat personeelJ. Baum, C. H. P. Klamberg, dr J. H. Gentis, C. C. Vigelins en J. W. Kipp. „Waarom? Ik ben zoo klaar. Dat is geen werk voor u." «Meent ge dat ik het niet goed zou doen? O! Marie ik moet het nu wel leeren, ik moet iets leeren uitrichtenik moet onder de menschen, Marieik moet van u van daan O ik ben zoo ongelukkig." Schreiend wierp zij zich in de armen harer vriendin, aan wie het moeite kostte het sidderende, hevig geschokte meisje tot bedaren te brengen. «Stil, stil" fluisterde zij; «het is voorzeker een harde tijd voor u en het zal lang duren eer gij er overheen zijtmaar ik ken u als gij eens besloten hebt om te willen dan kunt gij ook en dan zal alles beter gaan dan gij nu denkt met Gods hulp I" «Denkt gij waarlijk dat de groote Schepper der wereld zich om mijn armzalig bestaan bij zonder bekommeren zal Hij heeft wel wat be ters te doen." «Paula, Paula, weet gij dan niet dat geen haar van uw hoofd gekrenkt wordt, dat Hij niet geteld heeft." «O! wie die sprookjes nog gelooft!" «Paula, gij doet mij schrikken. Sedert wan neer hebt gij uw blijmoedig kinderlijk geloof verlo ren?" «Ik weet het niet; het is zoo van lieverlede gekomen." „Gij zijt op bet oogenblik te opgewonden om na te denkenmaar als gij tot bedaren komt zult gj boos op u zeiven zijn over hetgeen gij Tot hoofd der openbare school te Beesd is be noemd de heer M. Mieras. Na voldoend afgelegd examen zijn bevorderd tot machinist-leerling l,te klasse de machinist-leerlin gen 2de klasse van de opleiding te Hellevoetsluis J. M. Akrijn, H. Bolding, H. J. Cremer, A. J. Crucq, J. J. Galjart, J. A. J. Horssen, K. H. Ker- dijk, A. J. Van Leeuwen, G. H. Morhaus, P. Ohmstede, G. W. Schenk, W. A. Slager, J. De Vriend, H. J. Wind en J. De Winde. Zr M' schroefstoomschip Bonaire, onder bevel van den kapitein-luit. t/z P. K. Engelbrecht, is in den namiddag van den 16en dezer van het Nieuwediep vertrokken tot het doen van een kruistocht in de Noordzee, ter bescherming van de visschersvloot. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt is hier ter stede een tweede Howe's Amerikaansch weeg werktuig ten gebruike van den handel opengesteld. Ondernemer ervan is de heer H. J. De Lange. Donderdag morgen ging het paard van den land bouwer I. K. op den weg van Kleverskerke naar Middelburg op hol en kwam met een voorop rijdenden buurman zoodanig in aanraking dat diens wagen geheel werd stuk gereden, terwijl de vrouw, die er in zat, eenige kwetsuren aan het hoofd bekwam. Te Tholen heeft eene gewone kip een ei gelegd van buitengewone grootte. Het weegt ruim 9^ DG. (lood) en heeft over de punten gemeten een omtrek van 19 cM. Onder Heemstede is een 12jarig meisje, dat op den weg speelde, door de tram als het ware verpletterd. De 19jarige klerk van den ontvanger te Ginneken, die dagelijks van Breda naar Ginneken komt en steeds last had van de scholieren van elf tot vijftien jaren, werd Woensdag van Ginne ken naar Breda gaande door die jongens deerlijk mishandeld met messen en stokken. De justitie bemoeit zich met de zaak. Bij een aangekondigde gemeenteraadsvergade ring te Echt verscheen een groot publiek, doch geen voorzitter, wethouders, noch eeniggemeenteraadslid. Oneenigheid met het hoofd der gemeente schijnt oorzaak te zijn van dit niet alledaagsch geval. Bij de aankomst der Transvaalsche deputatie te Antwerpen was een talrijke menigte tegenwoordig. Zooals wij gisteren onder de Laatste berichten meldden was de ontvangst door den burgemeester De Wael zeer hartelijk. Gisteravond had een groot banket plaats in de zaal van de Cercle artistiquewaar het niet ontbrak aan geestdriftvolle toosten. Heden maken de afgevaardigden uit Transvaal een tochtje op de Schelde met de Tele graaf, door den heer Van Maenen ter hunner gezegd hebt. Het bedroeft mj echter zeer dat er eenige twijfel van dien aard in uw gemoed is opgekomen." «Ach! gj zjt nooit ongelukkig geweest Marie. In het geluk twjfelt men niet; dan is men goed, dan gelooft men en heeft de heele wereld lief. Ik heb echter niemand lief, behalve u." „Dus is het dubbel mjn plicht om mij over u ie ontfermen en ik zal doen wat ik kan. Kom werken is een goed geneesmiddel voor verdriet zooals het uwe, zelfs een werk dat men niet gaarne doet. Help mj dus." Zj lichtte het hoofd van Paula zacht van haar schouder op, wischte met de eene hand de tranen van haar gelaat af en streek met de andere over hare dikke blonde vlechten. Men kon niet licht een grooter contrast zien dan deze twee meisjes. Paula, lang, slank, blond met blauwe oogen, een verblindend witte huid en zachtroode wangen Marie klein, vrj dik, bleek, met donker haar en bruine oogen, vol goedheid en zachtmoedigheid. „Kom", herhaalde Marie en duwde haar vriendin een stofdoek in de hand, terwjl zj zelf weer aan het werk ging. In zeer korten tjd waren zj gereed en Paula op den schouder kloppende zei Marie „Ziet ge dat het wel gaatgj hebt u best gekweten en zelfs het scherpe oog mijner moeder zal geen stofje vinden; nu naar de keuken! Daar vonden zj mevrouw Arnold aan het erwten- doppen, een werkje dat, als het gemakkelijkste terstond aan Paula werd overgelaten, terwjjj

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1