Gemengde Berichten. Benoemingen en besluiten. Onderwijs Kerknieuws. Marine en Leger, Kecbtssaken. dan komt de schuld daarvan niet op de hoofden der beide^artisten uit Frankfort. Hun betuigen wjj ten slotte jjonzenJnnigen dank. leger Onder dankbetuiging voor de goede en trouwe diensten zjjn op pensioen gesteld, de vier eerstgenoemde op verzoekZr M" adj. in buiten gewonen dienst, de gen.-majoor F. F. Steenberghe, inspecteur van het wapen der artill.het bedrag van het pensioen is bepaald op ƒ2800 's jaars de luit.-gen. N. Van Willes, inspect, der inf., Zr M' adjud. in b. d., de gen.-maj" C. M. H. Pel, comm. van de 2° en S. L J. Queysen, comm. van de 1° div. inf., als ook de gen.-maj. P. Heitz, bevelh. in de 3® mil. afd. Het pensioen voor den luit.-gen. Yan Willes is bepaald op ƒ3000; en dat voor de drie overige opperoff. op ƒ2700 's jaars. kadaster. Op verzoek aan C. Pous, te Haarlem, eervol ontslag verleend als landmeter der 1° kl. van het kadaster, behoudens aanspraak op pensioen, onder dankbetuiging. Verder zijn benoemd tot landmeter van het kadaster der le kl. D. Vonk, te Leeuwarden en W. A. M. Kalkman, te Utrecht, thans landm. van de 2® kl,van de 2° kl. C. F. A. De Groot, te Dordrecht en M. W. Abresch, te Groningen, thans landm. van de 3® kl.van de 3° kl. P. Wagemaker, te Amersfoort en jhr D. Van Heemskerck van Beest, te Noord wijk a/'Z, thans adspirant-landmeters. marine. De schout-bij-nacht W. K. Van Gen nep, is met ingang van 1 Mei a. bevorderd tot vice-admiraal. oost-indik De onderopz. 1® kl. bij den dienst der staatsspoorwegen op Java J. Deutekom, thans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen met toekenning van pensioen. (Hel onder Leger en Marine meegedeelde maakten wij gisteren in een deel onzer oplaag reeds in t kort bekend.) Gisteren is te 's Heer Abtskerke de eerste steen gelegd voor eene nieuwe onderwjjzerswoniug, in tegenwoordigheid van den gemeenteraad, de leden van kerk- en armbesturen en genoodigden. Door den burgemeester, den heer Z. D. Van der Bilt Lamotthe, en den districts-schoolopziener, den heer W. J. VanGorkom, die den eersten steen legde, werden zeer hartelijke en voor het. hoofd der school, den heer V. d. Linde, en den architectt den heer Hannink, zeer waardeerende toespraken gehouden. Voor het beroep naar Meliskerke is bedankt dooi den heer A. J. Lovis J. Mzn., pred. te Aalsmeer. De heer J. H. Gunning, predikant te Wilhel- minadorp, heeft voor het beroep naar Coljjnsplaat bedankt. Beroepen te Baarland de heer J. Heringa te Tjerkgaast. Heden werd te Bergen op Zoom de zilveren medaille voor 24jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den adjudant-onderofficier A. J. Huyskens van het Sd® bataljon, 3d® regiment-infanterie. In de gisteren door ons meegedeelde overweging en van het vonnis in zake de bekende overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden zijn twee drukfouten geslopen die verbetering eischen. In de 2d® kolom 6d8U regel staat »bij het reglement van 1 63 8"; dat moet zijn »van 1 83 8," terwijl in den 54»ten regel voorkomt „dat geene inschrijving van den last tot het onderhouden van de voet paden in vroegere plakkaten of reglementen is te vinden". Het woord i n schrijving moet om schrjj- ving wezen. - Niet door de rechtbank alhier maar door den rechter-commissaris is heden de zaak der aanran ding van het 18jarig meisje, onder 's Gravenpolder gepleegd, onderzocht. Hoogstwaarschijnlijk zal deze zaak voor het gerechtshof te 's Hage dienen. Heden morgen viel aan de Langevielebrug een jongen in het water, doordien de balk waarop hjj stond kantelde. Door zekeren Alewjjnse werd hij uit zijne moeielijke positie gered. Het Jjjk van den landbouwerszoon A., te Vlissingen, is nog niet gevonden. Het bericht van gisteren berustte op eene vergissing. Alleen heeft men de pet van A. drijvende in de wetering gevonden en men vermoedt daarom dat hij Dins dagavond, in niet normalen toestand huiswaarts keerend», te water is geraakt. De handboogschutterij De Kroonprins te Cats zal in Juli a. haar tienjarig bestaan vieren met een concours. Na eene afwezigheid van zeven jaren (Juli Augs. 1877) is zoo meldt men uit Vlissingen aan de G. Crt. in den loop van de vorige week het eigenaardig houten keetje (zoölogisch hulp station) met de geheele inventaris hier gearriveerd en heelt het zijne oude standplaats bij den zeedijk in de nabjjheid der buitensluizen weder ingenomen. Het laatst kwam het van Tholen, alwaar het ge durende den afgeloopen winter heeft gestaan tot bestudeering der ontwikkeling van de oester. Het hooge water had het gebouwtje aldaar ge heel en al onder water gezet en daardoor valt er dus heel wat te doen vóór en aleer de verschillende werktuigen wat in orde gemaakt zjjn. De gasge- leiding daarheen is reeds aangebracht. Dr P. P. C. Hoek uit Leiden zal met 4 studenten binnenkort naar hier komen om de onderzoekingen naar de verschillende waterbewo ners der Wester-Schelde te leiden. Het droge weer der laatste weken deed op Noord-Beveland het veldwerk geregeld vorderen. Enkele zeer lage punten uitgezonderd is er geen water meer te veel. Hier en daar loopt reeds vee aan den dijk of worden de hekken weer voor de weide gehangen, zoodat de grasboter in aantocht is. De hooge winden der laatste dagen doen kwaad aan den rijken bloesemtooi der vruchtboomen. De tuinen wachten op warmte. Van den 7®u tot en met den 14fn dezer zijn te Woudrichem door de viaschers ongeveer 18000 elften gevangen en verkocht tegen 0.90 a 1.25 per stuk; benevens 86 zalmen, die 0.90 a ƒ1.25 per halve kilo-opbrachten. Ongeveer een tiende deel dezer vangst werd verkregen aan de Woudrichemsche plaat; het overige onder Hardinxveld, uit welke gemeente eenige heeren zich met de visschers te Woudrichem verbonden hebben. Evenals ten vorigen jare worden er ook thans duizenden elften ingezouten om later door zeevis- schers uit Vlaai-dingen en Maassluis als aas ge bruikt te worden bij de kabeljouwvangst. Te Amsterdam viel een man in het water een ander redde hem maar had vooraf zijn jas aan een derde ter bewaring gegeven. Toen hij zijn goede daad had verricht bleek dat men met zijn jas op den loop was gegaan. Aldaar hebben eenige mariniers van het wachtschip, die door de politie tot rust moesten aangemaand worden, twee agenten mishandeld. Een marinier kreeg een sabelhouw op het hoofd, terwijl een agent deerlijk gekwetst werd. Een furie trapte den armen agent herhaaldelijk op de borst. De belhamels zijn gearresteerd. Te Sappemeer is iemand plotseling gestorvenmen vond aan het achter hoofd van het lijk een wonde, die aanleiding gaf tot het vermoeden van een misdaad. Een zekere A. S. aldaar is, als verdacht daarvan, gearresteerd. De heer De P., lid eener groote firma te Amsterdam, die dezer dagen van Amsterdam via Rotterdam en Roosendaal per sneltrein naar Parijs reisde, kwam bij zijne aankomst aldaar tot de ontdekking, dat zijn koffer, die in den bagagewagen was vervoerd, onderweg was opengebroken en dat daaruit eene aanzienlijke som aan goud- en zilver geld was gestolen. Het is dus opnieuw gebleken, hoe gevaarljjk het is om geld in zijne bagage te bergen, waarop men zelf geen toezicht kan houden. Den 21®u dezer zal door den heer Mart. Nij- hoff te 's Gravenhage een boekverkooping gehouden worden, waarbjj ook de bibliotheek van wijlen den heer mr. J. H. De Laat De Kanter te Goes en die van mr. D. A. Pekelharing, in leven referen daris bij het dep. van justitie te Batavia, zullen worden geveild. Voor de gelaleening, ten behoeve der gemeente 's Gravenhage, groot 2.600.000, is ingeschreve n voor 7.932.800. Een grap, die hem het leven kostte, is te Finterswolde uitgehaald door een 20jarigen be diende. Hij wilde een goede vriendin onder het personeel in huis eens doen schrikken en hing zich op. Maar vóórdat er hulp kwam, kreeg hij het te benauwd en wilde de grap staken. Hij stiet echter den stoel, waarop hij gestaan had om zich op te hangen, om en kon zich niet losmaken. In zijn doodsangst beet hjj zich een vinger af Toen men het ontdekte, was 't te laat. Aan katholieke bladen schijnt in ons land gebrek. Nu weer zal verschjjnen een orgaan voor katholieke vereenigingen onder den titel Leo-bond In Scheveningen, onder welks bewoners de sociaal democraten beproeven propaganda te maken, geeft de verkoop van het weekblad Recht voor Allen aanleiding tot onlusten. Dinsdagavond brachten vele socialisten met vrouwen een bezoek aan het dorpter bescher ming van de verkoopers van het weekblad hadden de mannen zich van stokken voorzien. Eene groote menigte Scheveningers toonden daar over hun ongenoegen; de marechaussee en de politie wisten echter door overreding en gepaste maatregelen botsingen te voorkomen. Ook in Zaandam werden de verkoopers van het weekblad Recht voor allen de gemeente uitgejaagd. Het spoorwegongeluk te Loppersum, waarvan wij in 't kort melding maakten, had plaats met een van Groningen komenden trein tot vervoer van materialen voor de in aanbouw zijnde stations. Als gewoonlijk bevonden zich op de met steen geladen wagens ook de werklieden (mannen en vrouwen.) De trein liep eene matige vaart, maar door het niet sluiten van een wissel, die, naar men zegt, uit baldadigheid gedeeltelijk overgehaald zou zjjn, geraakten de tender en de eerste wagen uit het spoor, een paar andere wagens medeslee- pende. Al die wagens werden omvergeworpen en gedeeltelik aan spaanders geslagen. Een meisje werd als het ware uit elkander ge scheurd, en een man, hoofd van een huisgezin, bleef mede op de plaats dood. Een derde, een jong werkman, werd zeer zwaar verwond. In het te Chicago verschijnend weekblad de Nederlander leest met het volgende »Door tusschenkomst van den heer Geo. Birk- hoff Jr., waarnemend consul, ontvingen wjj no. 6 van het Nederlandsch-Amerikaansch Weekblad, in Amsterdam uitgegeven. Het kan niet betwist worden dat er in Neder land behoefte is aan een blad dat op onpartijdige wjjze de vooruitzichten bespreekt die emigranten naar Amerika hebben; maar ofschoon wjj vol strekt niets op de onpartijdigheid van het nieuwe weekblad willen afdingen, gelooven we toch dat het min of meer geneigd is de zaken van de schoonste zijde te beschouwen. De redactie verklaart dat de heer G. H. G., redacteur van de Opregte Steenwijker Couranton noemelijk veel kwaad heeft aangericht en ontelbare slachtoffers heeft gemaakt door den apodictischen toon waarop hjj artikels veroordeelt welke gun stige toestanden in Amerika aantoonen. Heeft de redactie zichzelve dan nooit afgevraagd of het eerlijk was de onwetende Hollanders, die aan hun woorden geloof hechten, niets dan schoone voorspiegelingen te maken Weet de redactie niet dat het bedrog is, hare lezers niet mede te deelen hoeveel armoede en ontbering er geleden wordt door personen die hierheen komen met juist genoeg geld om de reiskosten te betalen Is het der redactie onbekend dat in onze groote steden gedurende den laatsten winter duizende en duizende personen zonder werk en zonder brood waren Wjj denken: het is gelukkig dat er in Neder land personen worden gevonden die de emigran ten voorbereiden op den harden strjjd die ze in het wildvreemde, onbekende land te strjjden heb ben, en we gelooven onze bewering met talrijke brieven, in tegenstelling van die, welke in het Nederlandsch-Amerikaansche Weekblad verschijnen, te kunnen staven, indien dit noodig was. Dat deze verklaringen achterdocht en twijfel hebben opgewekt, willen we niet betwisten maar zij die ziuh daardoor terug hebben laten houden van hun voornemen, zijn niet de mannen die men in Amerika verlangt. We hebben mannen noodig die gereed zijn vermoeienis en ontbering te door staan niet personen die hier komen in de hoop een luilekkerland te vinden. Het zjj verre van ons, aanstaande emigranten te ontmoedigen, maar we wenschen dat ze de schaduw- zoowel als de lichtzijde, het tegen zoowel als het vóór leeren kennen." Vier Engelsche levensverzekering-maatschap pijen hebben haar verzekerden in twee klassen gerangschikt, naar gelang deze zich al dan niet van sterkedrank onthoudende ondervinding sinds ruim 15 jaren heeft nu bewezen, dat aan de eerste klasse uitkeeringen kunnen worden gedaan, daar voor niet-drinkers de sterftenkas kleiner bleek te zijn. De Volksvriend, dit vermeldende, voegt er bij »In Engeland is geen vereeniging van levens verzekering meer, die, zelfs tegen hooger premie, het leven van drankverkoopers verzekert, daar de statistiek onloochenbaar bewezen heeft, dat de gevaarlijkste maatschappelijke bedrijven nog minder sterfgevallen leveren dan het gild der drankver koopers. Ondanks alles wat hun bedrijf schijnt voor te hebben, sterven zoovele drankverkoopers in de kracht des levens, dat het verzekeren van hun leven een zoo zekere schadepost gebleken is, dat achtereenvolgens alle levensverzekeringen ge weigerd hebben hen op te nemen." De werkstaking onder de kolen-mijnwerkers te Anzin is geëindigd. Het Petit Journal meldt, dat de afgevaardigden der werklieden met 25 tegen 15 stemmen beslisten om het werk te hervatten op de voorwaarden, aangeboden door de maatschappij. Met groote statie wordt thans te Edinburgh het feest gevierd ter eere van het 300jarig bestaan der universiteit. Eergisteravond had eene groote receptie plaats van de gasten, leden der universi teit en anderen door de autoriteiten der stad in het Museum van Wetenschap en Kunst." De voor stellingen aan den lord-provost en de magistraten duurde anderhalf uurmeer dan 4000 dames en heeren waren tegenwoordig. De studenten brachten een serenade met fakkellicht. In een Engelsch blad lezen wijDe lente is dit jaar in het Zuiden van Engeland ten minste een maand vóór haren tijd gekomen. Het is iets buitengewoons vóór de kerseboomen in de Ken- sington-tuinen om vóór den 8en of 10en Mei in bloesem te zijn, en toch zijn hunne knopjes reeds open, en zullen de boomen binnen een week zoo wit als sneeuw zijn. Geen wintervorst heeft hen geplaagd. Zelfs op de koudste morgens kunnen de vogels met niet groote moeilijkheid wormen en insecten vinden. Geregeld blijven anders de boomen slapen tot in de maand Meimaar dit jaar is er nu reeds veel schaduw in Holland Walk, en zijn de paden der evengenoemde tuinen reeds met gevallen bladeren bestrooid. Alleen de beuken, eiken en andere hardstammige boomen zijn nog zonder groen, en toch vertoonen zij zelfs teekenen van herlevende kracht. De Markies van Valanajor te Madrid ontving weinige dagen geleden een brandbrief, waarin ge vraagd werd om 2500 dollars op straffe van gedood te worden als hij weigerde of de politie van den brief in kennis stelde. Niettegenstaande deze bedreiging zond de markies den brief, die zooge naamd van het hoofd van een bende roovers kwam; naar den gouverneur van Madrid. De politie nam aanstonds maatregelen, en het rooverhoofd bleek weldra te zjjn de oppasser van een kolonel, zekere Carretero. In de Frankforten Zeitung doet d' Reinsch eenige mededeelingen omtrent eene microscopische onderzoeking van kleine geldstukken (50-pfennig), waardoor hij tot de ontdekking is gekomen dat daarop levende bacterieën en plantaardig gewas zich bevinden in de door het gebruik ontstane holten en indruksels. Dit verschijnsel nam hjj wiyar op de kleine muntstukken van alle landen, indien zjj eenige jaren in omloop waren geweest. Bjj eene sterkere vergrooting en na reiniging door een mesje en gedistilleerd water kon hij de vor men der bacteriën duideljjk onderscheiden. Deze ontdekking is uit een hygiënisch oogpunt zeer belangrjjkwant deze organische lichaampjes zijn volgens de laatste proeven de voortplanters van besmetteljjke ziekten, zoodat wjj nu een nieuwe factor in de verspreiding dier ziekte hebben in de kleine munt. Er bestaat evenwel een middel om de lang gebruikte munten te reinigenze afwas- schen in een kookende oplossing van potasch. Naar men zegt zal een Congo-reiziger de inboorlingen uitnoodigen om in een phonograaf te spreken, waarna het tinblad, naar Berlijn ge zonden, daar in een andere phonograaf geplaatst zal worden, om zoodoende te vernemen wat de inboorlingen gesproken hebben. Het eigenlijke doel is om te weten te komen, hoe hun oordeel is over De Brazza en Stanley. Ieder, die eenigszins met den genoemden toe stel bekend is, zal begrijpen dat de spraakver warring bij den toren te Babyion nog niets is bij hetgeen men dan te hooren zal krjjgen. Vergadering der Vereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Zuid en Noord-Beveland. Goes, 17 April. Heden morgen werd de voorjaarsvergadering van bovengenoemde vereeniging, in de sociëteit Eensgezindheid alhier, door den voorzitter, den heer D. P. Dominions, burgemeester van Kruiningen, geopend. Hij heette de leden een twintigtal was op gekomen - welkom ter vergadering en sprak de hoop uit dat de te voeren beraadslagingen mogen strekken tot het verkrjjgen van meerdere kennis op het gebied van administratief recht. Daarna werd overgegaan tot ballotage van de heeren M. G. Verbeek, raadslid te Hoedekenskerke, S. Wisse, raadslid te Kapelle, P. E. Huet, surnu merair ter secretarie van Kloetinge, L. F. Fagel jr, surnumerair ter secretarie van 's Heer Abts kerke, J. Blok Ez., wethouder te Kruiningen, en C. Verburg, surnumerair ter secretarie van We- meldinge. Al de candidaten werden aangenomen. De heer P. Van den Dries was abusief op de lijst geplaatst. Daarna werden door het bestuur eenige mede deelingen gedaan betreffende het bedanken, over lijden en toetreden van leden. Voorts werden, naar aanleiding van een inge komen schrijven, eenige inlichtingen gegeven om trent de commissiën tot het examineeren van aspirant-gemeente-secretarissen en ambtenaren. Daaruit bleek dat in de eerste dagen van Mei eene gecombineerde vergadering dier commissiën en in de eerste dagen van Juni het examen zal plaats hebben. De rekening van den penningmeester over 1883 werd goedgekeurd in ontvang op 200.50, in uit gaaf op 272.99J, alzoo met een kwaad slot van 72.49*. Het kwaad slot dier rekening gaf der commis sie, die belast was met het nazien ervan, aanleiding op bezuiniging aan te dringen, door b. v. het drukken der verslagen te laten vervallen en ook andere posten tot een minimum terug te brengen. Een en ander zal door het bestuur worden over wogen. Door den secretaris werd vervolgens ver slag uitgebracht omtrent de derde vergadering der Ned Vereen, van Gemeent -ambtenaren, waarbjj hjj op verschillende onjuistheden, data en punten be treffende in dat verslag voorkomende, wees. Daarna was aan de orde de benoeming van een bestuurslid, noodig door de periodieke aftreding van den heer jhr M. J. De Marees van Swinderen. De aanbeveling bestond uit het aftredend be stuurslid, mr L. A. Bybau, en den heer J. P. G. Timans. Eerstgenoemd lid werd herkozen met algemeene stemmen, uitgenomen 2 die op mr By bau en 1 die op den heer Timans werd uitgebracht. De heer Van Swinderen verklaarde zich bereid die betrekking opnieuw te aanvaarden. Hierna ging men over tot de behandeling der verschillende vraagpunten. Het eerste luiddeMoet de toestemming dei- moeder tot de erkenning van een natuurljjk kind door den vader, bedoeld in art. 339 B. W., beschouwd worden als erkenning van hare zjjde? Deze vraag werd ingeleid door den heer mr L. A. Bybau, burgemeester van Coljjnsplaat. Spreker, erop wjjzende dat door de erkenning burgerlijke betrekkingen worden geboren tussclien erkenner en erkende, is van oordeel dat de vraag ontkennend moet beantwoord worden. Art. 336 geeft de verschillende wijzen aan, waarop erken ning kan plaats hebben en daaraan heeft men zich te houden. Het eenige argument tegen zjjn opvatting, gelegen in het 2® lid van art. 339, is door prof. Opzoomer wederlegd. Dit gevoelen werd door enkele leden weer sproken, zonder dat echter de vergadering hare meening uitsprak. Het tweede vraagpuntdat daarop behandeld werd, luidde als volgt Mag een burgemeester, advocaat zjjnde, in een rechtsgeding voor zijne gemeente de zaak dier gemeente verdedigen? De heer jh® M. J. De Marees van Swinderen, die de inleiding van dit punt op zich genomen had, gaf er een ontkennend antwoord op. Art. 60 der gemeentewet verklaart art. 24 dier wet van toepassing op den burgemeester, en art. 24 zegt ten aanzien van de leden van den raad »zjj mogen niet in rechtsgedingen, waarin de gemeente betrokken is als advocaat ot procureur werkzaam zijn" en, aangezien dit voorschrift ook den burgemeester geldt, is het buiten twjjfel, dat, wanneer deze de gemeente in rechten verdedigt, of den eisch adstrueert, hij in de termen valt van het verbod, gesteld in art. 24. De vraag heeft zich voorgedaan, of voor de toepassing van art. 60 moet worden onderscheiden tusschen den burgemeester-raadslid en den burge meester, die geen lid der gemeentelijke vertegen woordiging is? In de Opmerk, en Mededeel, van m™ Oudemans en Diephuis wordt, als gevolgtrekking uit art. 24, beweerd, dat »de burgemeester, indien hij geen lid van den raad is, wel als advocaat zal mogen optreden in gedingen, waarin de gemeente betrokken is, doch niet meer, wanneer men hem tot raadslid heeft benoemd". Met deze zienswijze kon de heer Van Swinderen zich niet vereenigen en wel op grond 1° dat de woorden van art. 60 duidelijk zijn en daar wordt gesproken van den burgemeester; 2° dat uit de woorden „dat ook hem geldt" ten duidelijkste bljjkt, dat de wetgever niet heeft willen onderscheiden. Deze woorden toch zouden bjj de bestreden opvatting doelloos zjjn; 3° ware het alleen den burgemeester-raadslid verboden als advocaat voor zjjne gemeente op te treden, dan zou de bepaling van art. 60 overbodig zjjn, daar art. 24 reeds een beletsel voor zulk een burgemeester zou zijn. Verder deelde de heer Van Swinderen nog zijn gevoelen mede in hoeverre art. 71 der gemeente wet een burgemeester, die advokaat is, toestaat, om in een geding, zjjn gemeente betreffende, de plei dooien te voeren.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2