N°91. 127e Jaargang. 1884. Donderdag 17 April. Uit medelijden, FEUILLETON. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,J0 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Middelburg 16 April. Lilia Campbell. MIDDELBERGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Men schrijft ons uit Utrecht Van Utrecht wil ick gewaghe. Oude RijmcTcronick. Van de hoofdstad van het Sticht, door sommi gen wel eens als de stichtelijke stad bij uitne mendheid aangemerkt, zijn in den laatsten tijd wel eens minder stichtelijke geruchten uit gegaan, die echter meer dan genoeg beschreven en besproken zijn om er nog eens op terug te komen. Liever vertel ik u hoe, nu de zoete Mei nadert, al blaast de noord-ooster ons nu en dan nog rillingen over 't lijf, de schoone omstreken der stad, als in de dagen van vader Vondel, een „pa radijs van weelde" vertoonen. Uit mijn venster zie ik op -»Neerlands hoogsten toren" en als van zelf denkt men aan het prachtige panorama, dat de goede ridder Sint Maarten, die spoedig vijf eeuwen te paard op de spits zal hebben gestaan, om zich heen heeft. Van den o mstreeks 100 M. hoogen Dom overziet men bijna de geheele pro vincie, met Haarlem en 's Hertogenbosch in het verschiet. Bij dit heldere lenteweer, en nu »'t geboomte ruischt van lof", zal het wel éen bloeien de gaarde gelijken, waardoor de Zegepralende Vecht en de Oude Rijnhoewel slechts een sprank van den grootvorst van Europa's stroomen, als zilveren linten kronkelen langs welige akkers, malsche weiden, bloeiende boomgaarden en groe nende priëelen. Het zou een volmaakt schoon tafereel zijn, als de lijst van blinkende duinen niet ontbrak, die de Walchersche landschappen zoo bijzonder aantrekkelijk maakt. De Maliebaan begint nu in haar schoonsten dos te komen, en onder het loofgewelf der statige lindeboomen we melt het iederen Zondagmorgen van elegante wandelaars, waaronder jonge dames, naar de op merking van mijn vriend Jansen die voor een snaak wil doorgaan, wedijverende om weinig be middeld te schijnen en op een moeielijken voet te leven. Liefelijke landschappen met frisch groen kan men dsze'r dagen hier niet enkel in werkelijkheid, "maar ook op het doek zien. Door het genootschap Kunstliefde is van 30 Maart tot 20 April eene tentoonstelling van 149 schilde rijen tot stand gebracht. Drie ruime zalen in het gebouw van kunsten en wetenschappen schitteren van goud en kleuren, met dien weerschijn van den regenboog, die Hildebrand aan de japonnen onzer grootmoeders denken deed. Daar ik het voorrecht van een kennersoog mis, zal men mijn bescheiden oordeel wel gelieven te beschouwen als den indruk van een eenvoudig kunstvriend, en ik wensch dan ook maar alleen te spreken van die stukken, waarvan de makers in Zeeland nog al eens ge noemd zijn. Zoo geeft de Brusselaar P. J. G. Gabriël, die velen zich nog van de Middelburg- scbe tentoonstelling zullen berinneren, een liefelijk veldgezicht met een aardig molentje, zich zoo natuurlijk spiegelend in een kalmen vliet, dat men de werkelijkheid voor zich meent te zien. P. A. Schipperus handhaaft zijn goeden naam door een paar landschappen zóo warm van kleur door Het was donker en warm en heerlijk rustig toen zij weer iets gevoelde. Zij hoorde de zachte stem van Harry, lang voor dat zij hare oogen opende en zij voelde den druk zijner hand er was geen tweede handdruk zoo als die van Harry en zij dacht dat zij in den hemel was en zij was blij dat zij met de aarde .afgedaan had, daar dit zooveel beter was. En zjj viel weer in slaap. Toen zij weer ontwaakte wist zij dat de wolken, waarop zij meende te liggen, zulke zacbte donzige wolken, haar eigen bed waren niets bovenaardsch! En zij begreep dat zij nog op de aarde moest zijn; maar zij voelde dat het er niets toe deed, daar het zooveel van den hemel had en de stem en de hand van Harry er nog altijd waren. En zij viel weer met een vriendelijken lach op de lippen in slaap. en liefelijk schoon, dat men, in onzen »gejogen" tijd, geneigd zon zijn om de koeien te benijden, die als echte philosofen van het onbewuste, rustig liggen te herkauwen in het malsche gras onder de schaduw der hooge hoornen nevens den be kroosten vijver. Een lief Stilleven van juffrouw A. S. C. Opzoomer bewijst dat de begaafde Schrijf ster vaardig het penseel weet te voeren, al zou ik den palm aan haar pen toekennen. Aan zeegezichten ontbreekt het niet. JF. Schütz zond een vrij groot doek met het Binnenkomen van een brik op de reede van Vlissingen. In woelig water en bij dreigende buien, waartussehen een heldere zonnestraal prachtig schoon op de stad valt, snijdt het ranke vaartuig de onstuimige baren. De bekende meesterhand van uwen verdienstelijken stadgenoot is in dit, reeds geprezen, stuk te her kennen, maar toch zou ik meenen dat wat meer zorg niet onbeloond zou zijn gebleven, en wij hebben van onzen Schütz wel frisscher stukken onder de oogen gehad. Aan den naam van Koek koek verbinden zich in Zeeland nog vele kunst herinneringen, en dat oude liefde niet roest blijkt uit de fraaie schilderij, waarmede Jan H. B. Koekkoek te Hilversum ons op de nobele Schelde Noordwest ten Westen van Vlissingen verplaatst. Baron P. F. Van Heerdt zond mede een zeestuk in, getuigende dat deze oud-marine officier zijn vroeger element nog niet vergeten heeft en de zwalpende baren, in hun altijd afwisselende kleuren en tinten met lofwaardig talent weet voor te stellen. De verdienstelijke H. J. Van der Weele laat een Avond op de Veluwe zien, een stuk dat waarschijnlijk geroemd zal worden door allen die de nieuwe manier bewonderen, waarbij de teekening aan de kleurschakeering geheel ondergeschikt wordt gemaakt. Het zal dan ook wel een gebrek in mijn gezichtsorgaan zijn, als die nieuwmodische kleurkladderij mij minder aangenaam aandoet. Van juffrouw 1. W. Gallenfels te Utrecht beviel een natuurlijk gepenseeld Landschap bij Lochem mij beter dan een bloerastukje. Doch genoeg over de tentoonstelling, waarbij ik zeker veel overzien heb, waardig om vermeld te worden. Dat onze stad dezer dagen stil is zal voor een deel wel een gevolg zijn van de afwezigheid der akademieburgers door de Paaschvacantie. Er zijn echter teekenen die aantoonen dat- de algemeene »onlekkerheid" overal een gevolg van den kwijnenden akkerbouw, ook in de hoofdstad van het Sticht haar invloed gelden laat. Er staan nog al huizen ledig, en het schijnt mij toe dat er minder aangebouwd wordt dan voor enkele jaren. Men heeft hier echter reden om over de uitbreiding der stad tevreden te zijn als men" bedenkt hoe voor een honderd jaren de welvarende hoofdstad van Zeeland met haar bijna veertigdui zend inwoners met zekere voornaamheid neerzag op Utrecht, dat toen nauwelijks dertigduizend zielen telde en nu tot twee en zeventig duizend geklommen is. Voor het onderwijs wordt hier veel gedaan en later hoop ik u van het schoolmuseum wat te verhalen. De groote Willemskazerne, die de stad in 1829 voor ruim drie ton bouwen liet op de plaats waar vroeger de adellijke abdij der Witte- vrouwen stond, is voor enkele jaren verbrand en de plek weder door de dames veroverd, daar er eene hoogere burgerschool voor meisjes is gebouwd. Maar den volgenden keer toen zij wakker werd waren de stem en de hand weg en was alleen de rug van Harry zichtbaar in de volgende kamer, toen zij zich in de kussens oprichtte. Daarbij viel tevens haar blik op den spiegel tegenover haai en zij schrikte van haar eigen beeld. Al haar lang bruin haar was afgeknipt en er was niets over van het blank of rood, of schoon heid niets dan groote donkere oogen en een klein, bleek gezichtje. En toen zij van verbazing en vermoeienis weer in de kussens zonkwant zij was erg zwak, begonnen de klokken te luiden, als hadden zij een blijde boodschap te verkondigen. Kerstmisklokken Is bet Kerstmis zei zij »en het was November toen ik stierf?" En toen Harry zich omkeerde en naar haar toekwam zag zij hem met een glimlach aan en vroeg weer -. Kerstmis Is het waarlijk Kerstmis?" Maar hij boog zich slechts over haar heen en sloot haar in zijne armen. Zij liet zich door hem kussendoch eensklaps trachtte zij hem weg te duwen en riep -- „Dat moet gij niet doen Harry 1 dat moogt gij niet!" Hij zag aan hare oogen dat de herinnering terugkeerde en zei Het is te hopen dat de adspirant-huismoeders er minder zullen worden gedrild en afgericht dan de aanstaande landverdedigers in de dagen toen de soldaten- en pelotons-school hier den toon gaven. Een soldatenhuis dat voor een opvoedingsgesticht plaats maakt schijnt een schrede in goede rich ting, doch er zullen nog wel eenige eeuwen ver- loopen eer de laatste bajonet tot een hamer wordt versmeed. De restauratie van den fraaien kruisgang bij de Domkerk vordert slechts langzaam. Het is onbe grijpelijk dat met een zóo noodzakelijke herstelling zóo lang is gewacht. Het is te wenschen dat als het houten schut afgebroken wordt tevens een paar leelijke bijbouwsels aan de kerk zullen worden opgeruimd, waarvan de oude kerkekamer zeker weinig opgeruimde" herinneringen zal nalaten. 's Kijks middelen hebben gedurende de maand Maart 11. opgebracht 9.394.356, tegen ƒ9.531.648 in Maart 1883, en gedurende de eerste drie maan den van 1884 ƒ22.861.215, tegen 23.421.507 in hetzelfde tijdvak van 1883. Het der raming bedraagt 26.239.487. Voordeelig was het eerste kwartaal dus niet. Volgens het U. B. zou het gezelschap van het Theatre Molière de Bruxelles, dat thans met Le maiire de forges van Ohnet een kunstreis door Nederland doet, wanneer het daartoe nog tjjd had, ook Middelburg bezoeken. Wij vreezen echter dat het seizoen dan al wat te ver gevorderd zal zjjn om nog succes met zulk eene voorstelling te hebben. Bovendien wacht ons het tweedaagsch muziekfeest. Goes, 16 April. Volgens het verslag, over het eerste kwartaal van 1884 van de werklieden- vereeniging Eigen Hulp bedroeg op 31 Maart het aantal gewone leden 27, dat der buitengewone 34. Er werd ontvangen aan contributiën van ge wone leden 30.60, idem van buitengewone leden ƒ90.50, entreegelden 3.25, rente 1883/4 12.35, en boeten 0.02. Te zamen 136.72. Uitgegeven werd aan ziekengeld 26.55, drak en schrijfbehoeften 16.40, gas (vergaderlokaal) 4 en porto's 0.12. Samen 47.07. Het saldo op 31 Maart bedroeg dus 89.65 op 31 Deo. '83 was in kas 448.15§, zoodat op 31 Maart in 't geheel in kas was 537.80§. Aan 2 gewone leden werd gedurende dat kwar taal respectievelijk 9.42 en 17.13 uitgekeerd. 8 gewone en 5 buitengewone leden traden ge durende dat kwartaal tot de vereeniging toe. Nog was bij het bestuur ingekomen eene circu laire ten behoeve der weduwe en 6 kinderen van den overleden secretaris van de werkliedenveree- niging te Deventer. Staande de vergadering werd door de leden ruim 2 voor dit doel bijeengebracht. Bij de voorstelling, gisterenavond door het too- neelgezelschap van den heer A. Van Lier gegeven, was de schouwburgzaal der sociëteit Van onge- nuchlen vrij goed bezet. De opvoering der bekende stukken Miss Multon en Het omgevallen Zoutvat voldeed zeer goed, en ook hier oogstten mevrouw Theo Frenkel-Bouwmeester en de heer Vos wel verdiende toejuichingen. Hun spel was dan ook voortreffelijk. »Ja dat mag ik wel, mijn schat, mijn engel, mijn lievelingDe doctor zegt dat ik u alles moet zeggen want de onrust zou u meer kwaad doen dan het praten O hoe heb ik naar dit oogenblik verlangd Het is als één lange nacht merrie voor mij geweest van het oogenblik af, waarop ik u hoorde gillen en juist bij tijds kwam aanloopen om u te zien zinken „Dus hebt gij mij gevonden O! Harry!" „Ja, gij moet alles hooren. Ik kwam op uw kamer vijf minuten nadat gij haar verlaten hadt en zag de reisgids en uw briefje," (dat met tra nen bevlekte papiertje zal Harry Fielding zoolang hij leeft op zijn hart dragen) »en dus liep ik zoo hard ik kon naar het station. Ik was reeds vlak bij het hek toen ik dien gil hoorde aan den rechterkant en ik keerde nog juist in tijds om." Zijn stem haperde en hjj liet zijn hoofd tegen het hare rusten. „Nesta, alles was logen, gemeene logen, wie het ook mag gezegd hebben. Gladdy Strafford en ik zijn van kindsbeen af goede vrienden geweest, meer niet. Ik wist dat mijn neef Wilfred haar beminde en vermoedde altijd dat zijn vertrek naar Australië, eenige jaren geleden, met baar in ver band stond. Maar eerst dien avond bekende zij mjj dat zjj al dien tjjd verloofd zjjn geweest en 's-Heer Arendskerke, 15 April. Twee den Paaschdag, des namiddags, gaf de zangveree- niging Crescendo in het kerkgebouw eene open bare opvoering, die door een talrijk publiek werd bijgewoond. De twaalf nommers van het pro gramma, zoowel voor gemengd koor als mannenkoor werden allen flink uitgevoerd, en door het publiek met de meeste aandacht aangehoord. Vooral het Paaschlied Ik weet dat mijn Verlosser leeft, dat eerst door gemengd koor werd uitgevoerd, en naderhand herhaald werd met begeleiding van het orgel, mag zeker als het glanspunt, van de uitvoering beschouwd worden. Ook het Transvaalsch Volkslied voor gemengd koor vond algemeen bijval. In de pauze werden eenige stukken op het orgel ten beste gegeven en algemeen voldaan beerde men huiswaarts in de hoop dat Crescendo nog menigmaal zulke genoegelijke uren moge ver schaffen. De verkiezing van een lid van de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Dokkum, ter vervulling der plaats van den heer jhr mr I. F. Van Hu- malda van Eysinga, is bepaald op 13 Mei e. k.; herstemming, zoo noodig, op 27 Mei. Maandag komt, zooals wij meldden, de keizerin van Oostenrijk in Amsterdam. H. M. zal ook Den Haag, Scheveningen, Leiden, Haarlem en Utrecht bezoeken. Te Scheveningen zal zij twee dagen verblijven. 8 of 9 Mei a. wordt H. M. te Weenen terugverwacht. De Transvaalsche 'deputatie vertrekt Zaterdag naar Antwerpen en brengt Zondag een bezoek aan Brussel. Uit België gaat zij naar Parijs, vervol gens naar Portugal om dan weer hier terug te keeren. 1 Juli zal de vereeniging van de afdeel ingen posterijen en telegraphie aan het departement van waterstaat tot stand komen. Hiermede in verband zeker heeft de hoofddirec teur van de afd. telegraphie aan dat ministerie, de heer W. C. A. Staring, tegen dat tijdstip zjjn eervol ontslag aangevraagd. De onlangs ingediende suppl. begrooting van marine ad 325.500 heeft, bij het afdeelings- onderzoek van de tweede kamer, op de groote meerderheid een ongunstigen indruk gemaakt, omdat daardoor weer de bezuinigingen van Dec. worden verslonden. De opmerking werd evenwel gemaakt, dat het aangevraagd bedrag nog verre bleef beneden de 463.000, die in December onder de middelen waren gebracht, nadat de mi nister de beschikking was ontnomen over de gelden, verkregen uit de overdracht van de St. Eustatius aan koloniën. Nu werd intusschen de noodzakelijkheid van den voorgestelden aanbouw van de loodsvaartni- gen volstrekt niet betwist, hoewel de uitvoering van 's ministers' plan hier en daar bedenking ont moette. Maar of een oefeningsvaartuig en de torpedobooten niet konden wachten tot den vol genden dienst, daarover bestond meer verschil van gevoelen, hetwelk zich, wat de torpedobooten betreft, ten slotte oploste in de overtuiging van de meeste leden dat deze stellig konden wachten, terwijl verscheidene leden meenden dat men beter dat Wilfred om harentwil tracht fortuin te maken. Ik zei haar dat ik alles spoedig in orde zou brengen en beknorde haar dat zij het mij niet vroeger verteld had, want dan had ik hem die jaren van wachten kunnen besparen. Nestavervolgde hij, daar zij haar gelaat verborgen had en snikte »zult gij nu nooit meer aan mij twijfelen »Nooit, nooit, nooital verteldet gij het mij zelfMaar Harry fluisterde zij nauwelijks hoor baar hebt gij mij heuseh uit medelijden getrouwd?' »Ja, kindlief uit het diepste, innigste medelijden met mij zeiven." Verder vroeg Nesta niets meer. 15 IK»F„

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1