N°. 89*. 127e Jaargang. 1884. Maandag 14 April. Uit medelijden, FEUILLETON. Middelburg 13 April. ONHANDIG Lilia Campbell. B IJ VOEGSEL V N" 33 E MIDDELRIRGSCHE COURANT. Vrees is en blijft steeds eene slechte raad geefster. Of moeten wij daaraan niet denken bij onze beschouwing van het koninklijk besluit, waarbij aan den sociaal-democratischen bond rechtspersoonlijkheid is geweigerd Wij weten nu op welke overwegingen die beslissing berust, en de kennismaking daarmee heeft ons overtuigd dat er wel degelijk reden is om de genomen beslissing af te keuren, niet alleen uit wettig oogpunt maar ook juist in het algemeen belang, dat, volgens onze regee ring, zoozeer de weigering noodzakelijk maakte. Van meer dan eene zijde is reeds aange toond, dat de regeering van wettelijk standpunt de koninklijke goedkeuring niet mocht weigeren. Onze Haagsche briefschrijver voegde bij zijn bericht over deze zaak zijne persoonlijke meening dat het toch niet aanging om eene koninklijke bescherming te verleenen aan zulk een bond. Wij gelooven dat juist deze verkeerde meening ook de regeering aanleiding heeft gege ven tot hare handelwijzeen dat de minister van justitie door eene onjuiste opvatting van de koninklijke goedkeuring meer gedacht heeft aan eene aartsvaderlijke bescherming dan aan het verleenen van een recht dat toegekend moet worden aan ieder, wanneer aan de voor schriften der wet is voldaan. De toekenning van rechtspersoonlijkheid is alleen in het belang -eener vereeniging noodig, wanneer zij als zoo danig burgerlijke handelingen wil aangaan, overeenkomsten sluiten, handelend optreden dus. Zoodra nu zulk eene vereeniging echter daden verricht, strijdig met de wet ol eene wettelijke verordening eene aanranding pleegt, of stoornis veroorzaakt in de uitoefening der rechten van andeven, kan bij den rechter vervallen-verkla- ring der rechtspersoonlijkheid worden gevorderd, zoodat voor zulke handelingen, eene vereeni ging, evenals bijzondere personen, kan gestraft worden. Bescherming wordt dus aan zulke vereenigingeu evenals aan ieder ander persoon verleend, zoolang zij zich binnen de perken der wet houdt, en nu leveren de beste statuten, van welken bond of welke vereeniging ook, niet den minsten waarborg dat er nooit iets ge beuren zal strijdig 'met de wet. De regeering vond vooral bezwaar in art. 2 der statuten, en vroeg inlichting omtrent de daarin voorkomende uitdrukking „al die mid delen die strekken kunnen tot welzijn van den bond" en of de vereeniging ook verwerpt alle volgens de wet niet geoorloofde middelen, BOOS Zjj was net zeventien jaar: het jongste jonge vrouwtje dat ooit als meesteres haar intocht op Arnwood gedaan hadhet liefste, bevalligste mevrouwtje Tielding dat het graafschap ooit verwelkomd had. Voor haar was alles een droom gelijk. Het was ook zoo schieljjk gegaanhet was alsof zjj in die zes maanden een geheel leven doorleefd had; het verlaten der Engelsche kostschool en de reis naar de plantage van haar vader op Ceylon, met het trotsche gevoel dat zjj nu zijn huishoudster en gezellin zou wordenhet vreemde, korte leven op die koffieplantage. Daarop die jonge Engelsch- man, die op zjjn omzwervingen, onder het tameljjk doelloos zoeken naar avonturen, ook Lindoola be zocht en met al de gastvrijheid en welwillendheid aan kolonisten eigen, door haar vader te Holme Harcourt ontvangen werd. En toen die vreeseljjke nacht, toen de cholera haar eensklaps vaderloos maakte en het leven haar een groote leegte toescheen; en de goedheid der dominés vrouw die haar bewaarde voor wan hoop en doodmaar Harry Tielding was nog liever voor haar geweest en toen toen rustte zoomede alle middelen die de openbare orde en rust in gevaar kunnen brengen. Daarop luidde het antwoord van het bonds- bestuur, volgens de regeering, „ontwijkend, althans niet in bevestigenden zin." Wij zijn nieuwsgierig dat antwoord eens te lezen wij zouden dan zeiven kunnen beoordee- len in hoever de opvatting der regeering juist is. In ieder geval getuigen reeds de door haar ge dane vragen om inlichting van de vrees, die iemand zoo ligt onhandig maakt, maar ook van eene zwakheid welke het prestige der wet verlaagt. Er is niet éene vereeniging, van welken aard ook, waarvan het bestuur kan opgeven welke middelen het zal aanwenden om propa ganda te maken dit wijzigt zich naar omstandigheden maar bovendien getuigt het niet van eene naïvieteit te verwachten dat op zulk een vraag geantwoord zou worden met eene opgaaf van afkeuringswaardige middelen, stelt dat men plan had die te bezigen Op dit punt kunnen dan ook moeielijk repres sieve maatregelen genomen worden, en bij de quaestie van het al of niet verleenen van rechts persoonlijkheid mogen zij geen gewicht in de schaal leggen. Uit het oogpunt der wet beschouwd, dient dus alleen gevraagd of de statuten, wat vorm en inhoud betreft, aan de voorschriften voldoen. Meer nadruk legt echter de regeering op de quaestie van het algemeen belang. Weegt dat niet? kan men vragen. Voorzeker en wij hopen dat die vraag ook in onze tweede kamer zal worden besproken, omdat het aanleiding kan geven tot een zeer belangrijk debat. En naar ons gevoelen kan de sociaal-demo cratische bond na de koninklijke beslissing niet anders doen dan den weg kiezen die tot dat doel leidt. De wet van 22 April 1855 verklaart duide lijk dat rechtspersoonlijkheid aan vereenigingen, voor minder dan dertig jaren aangegaan, dooi den koning kan worden verleend, maar tevens dat vereenigingen, die voor onbepaalden tijd of voor langer dan dertig jaren worden aange gaan en als rechtspersonen willen optreden, eene erkenning door de wet behoeven, Onze vertegenwoordiging moet dan bij zulk eene aanvrage worden gekend en zoo nu de thans teleurgestelde vereeniging wil verkrijgen wat zij wenscht, vrage zij rechtspersoonlijkheid aan, b. v. voor 50 jaren. Met zietde quaestie kan nog op nieuw ter sprake komen de sociaal-democratische bond heeft nog niet alle hoop op te geven dat zij geholpen worde uit de moeilijkheden die zij thans ondervindt, en waarvan op dit oogenblik het arm verlaten hoofdje aan een hart, dat even edel en trouw was als dat van haar vader; ener werd een sterke arm om liaar heen geslagen en de stem, die haar het dierbaarste was van alle stemmen om haar heen, zei dat zij nooit meer eenig leed zon ondervinden, waarvoor hij haar kon bewaren. Hjj scheen het eenige werkelijke in dien geheelen droomtijd te zijnhet droeve verleden en het gelukkige hedenMaar dat geleek even weinig op de werkelijkheid. Was zjj dat wezenljjk zelf, de eenvoudige Nesta Harcourt, van wie men zooveel werk maakte en die als een prinses op haar kasteel verwelkomd werd Misschien was het goed dat zij het niet heele- maal begreep, anders zou haar hoofd op hol ge raakt zijn. Was niet de heele week, welke zij met Harry en zijn zuster doorgebracht had, om Nesta aan de families van het graafschap voor te stellen, een reeks van feesten geweest, waarvan zjj de koningin was Heden avond waren zij allen naar een groot concert in de stad gereden, om een beroemde zangeres te hooren en Nesta had in haar prachtig, goudgeel satjjn kleed, rijk met kant gegarneerd, met hare schitterende oogen, die in glans met hare diamanten schenen te wed- jjveren, haar blanken hals en blozende wangen bijna evenzeer de aandacht getrokkenals de kunstenares zelf. Zij voelde zich eenigszins ver moeid door al de opgewondenheid en drukte, nu zij thuis waren en in de groote zaal gesoupeerd hadden, daar het diner, ter wille van het concert, vervroegd was. wel de grootste zal wezen het koopen van een eigen gebouw in de hoofdstad vau ons rijk, waarvan onlangs sprake was, en dat thans natuurlijk niet op naam der vereeniging kan geschieden. En wanneer dan de Tweede kamer geroepen wordt, of uit eigen beweging zich geroepen gevoelt een oordeel uit te spreken over het koninklijk besluit, dan willen wij hopen dat op nieuw bevestigd wordt wat de minister Heemskerk onlangs sprak: dat een koninklijk besluit zelden door de vertegenwoordiging wordt goedgekeurd. Aan wie daarvan de schuld in dit en in zoo menig ander geval Toch zeker niet aan de kamer maar aan de regeering zelve. Of wij in dit geval partij trekken voor den sociaal-democratischen bond, omdat wij met de beginselen die daar gehuldigd worden instem men Verre van dien. Maar wij zien niet gaarne dat men, zooals nu, onze regeering kan beschuldigen van kinderachtigheid. De Nieuwe Rotterdammer schonk ons een kijkje in de wijze waarop zulke aanvragen om rechtspersoonlijkheid worden behandeld. Vaak ziet onze koning zelf haar niet, en ontvangt de adressante een afwijzende beschikking na mens den koning, alleen onderteekend door den directeur van 's konings kabinet. Is dit met den bedoelden bond het geval geweest, dan zou ook daaruit weer, evenals uit de*weigering zelve, door vele heethoofdige aanhangers van den sociaal democratischen bond een wapen gevonden kunnen worden om een hunner opgewonden en niet steekhoudende theorieën te verdedigen. Men zou kunnen gaan denken dat er in de hoogste kringen angst en vrees beginnen te heerschen voor de macht van een bond, wiens invloed in enkele kringen moge toenemen maar die toch in ons land nooit een aller over- heerschende macht zal worden. Eu wij, die steeds onze kracht hebben ge zocht in onderlingen strijd van meeningen en een afkeer hebben van onderdrukking, hebben er belang bij dat zulk een beginsel behouden blijve en ook worde erkend door de hoogste macht in den staat. Zij waclite zich martelaren te maken onder mannen die juist daardoor bij de onnadenkende massa meer steun zouden vinden. Het idee alleen van hoogerhand verongelijkt te worden oefent een machtigen invloed uit, die nadeeligor werkt voor het algemeen belang dan de eenvoudige erkenning als rechtspersoon van eene vereeniging, voor wier buitensporigheden men kan waken. Juist daarom noemen wij de handelwijze Het huis was vol logés, die allen eenparig ver klaarden dat de avond pag begon en zij nog eenige spelletjes wilden doen. De meubels in het blauwe salon werden weggeschoven, maar Nesta voelde zich niet tot verdere inspanning in staat. Zij had hoofdpijn en was geheel uitgeputzij wilde stil naar bed gaan en Harry verzoeken om haar bij Eleonore te verontschuldigen. Maar waar was Harry toch Zij had hem slechts even gezien na het souper, toen hij met die mooie juffrouw Traf- ford in een doorgang stond te praten. Zij door liep de naastbjj gelegen vertrekken maar vond hem niet, en bleef toen by een open deur staan om in een half verlaten salon te kijken. Twee deftige oude dames waren in een druk gesprek met de hoofden bij elkaar gestoken achter hare waaiers, maar hare stemmen klonken luider dan het pianospel van Eleonore, en Nesta moest wel hooren wat zij zeiden. Gladdy Trafford, ja waarlijk riep de zwart fluweelen japon tegen de roode. „Dat is een heel oude liefde. Zjj waren onaf scheidelijk en het zou een uitstekende party geweest zjjn. De twee oudste families van het graafschap, gelijk in rang en fortuin. De] goede ren van lord Storbridge grenzen aan de zijnen zoo als gjj weet en Gladdy is de eenige erfge naam." Waarom begon het hartje van Nesta zooveel sneller te kloppen en waarom stond zij als vast genageld aan die plaats Arnwood was de eenige bezitting naast de Traffords, en zij moest het overige der regeering onhandig. Er is, zeggen wij met den heer Duijvis, in het socialisme zooveel goeds en zooveel verderfelijks, zooveel levendmakende, ook levenmakendeen zooveel doodende kracht verscholen, dat het tijd wordt dat men zich er niet meer mee afmaakt met het den rug toe te keeren, omdat wij door de schuld van eenige drijvers slechts de ruwste kanten ervan te zien krijgen. Laat ons letten op hetgeen de grondslag van hunne beweging vormtde onhoudbare toestand in onze maatschappij van zoovelen, die armoede lijden, en het bestaan van tallooze wondeplekken die de prostitutie, de oneerlijkheid en de ruw heid bevorderen. Er wordt veel gedaan om dien toestand te verbeteren, maar zoo wij eens ernstig nadenken komen wij van zelf tot de overtuiging dat er nog veel meer en nog veel anders kon geschieden. Aan liefdadigheidsbetoon is geen gebrek, maar het blijft de vraag of het wel altijd op de rechte wijze geschiedt, zóo dat het een verheffenden invloed kan uitoefenen en de kracht en het eergevoel der beweldadigden opwekken en levendig houden. Er geschiedt veel in het belang van den werkenden stand, maar er ligt toch nog een ruim veld voor ons om te bearbeiden, omdat nog zooveel armoede geleden wordt buiten de schuld van hen, die daarvan het slachtoffer zijn. Door daaraan onze krachten te wijden toonen wij ons aanhangers van het ware socialisme al doen wij het ook met de vaste overtuiging niet alles te vermogen en als wij dien weg bewandelen, gunnen wij den sociaal-democraten in ons laud hunne dwaze en opgeschroefde ideëen, hunne dreigementen en kunnen wij ons vroolijk maken over beweringen als deze „Ais de rijkdom de armoede niet opheft, zal de armoede den rijkdom opheffen". Maar bewaren wij ons zeiven voor onhandig heden, zooals de regeering er een beging en die wij aan onze volksvertegenwoordiging op dragen om te herstellen. Brieven over socialisme aan een werkman door Jacob Day vis, Utrecht. Wij meenden dat bij een groot deel onzer lezers de vergadering, die gisterenavond te Goes door liberale kiezers voor den gemeenteraad is gehouden, in de tegenwoordige omstandigheden wel belangstelling zoude wekken en hebben ons daarom gehaast hun een verslag daarvan te geven, onder bijvoeging van ons hoofdartikel en andere stukken welke Zaterdag moesten blijven liggen. CSoes, 13 April. Daartoe opgeroepen door het comité voor de gemeenteraadsverkiezingen, hoorenzij dacht niet aan afluisteren, het arme kind het was een quaestie van leven en dood voor haar. »En waarom is er niets van gekomen vroeg de rood fluweelen. „Dat weet de hemel Een minnaarsgril denk ik, of iets dergelijks. Het is erg jammer! Er heeft altijd een lady Tielding aan het hoofd van de groote wereld in het graafschap gestaan en Gladdy Trafford, met haar schoonheid en hare talenten, was er juist voor geschapen. Zij is altijd zeer gezien geweest". >En wie is dat meisje dat hij nu getrouwd heeft Het schijnt wel een aardig ding". »0 een onschuldig wezentje, blank en rood en lief, meer niet. Zij was de dochter van een planter op Ceylon of daar ergens en hij logeerde bij hen toen haar vader stief. Zij bleef arm en verlaten achter en Harry heeft haar uit medelijden getrouwd. Hij was altijd zoo'n don Quichotte, die Harry Tielding Nu was de betoovering verbroken. Nesta vlood bleek als een doode, naar haar kamer. Op den gang stond in een beschutten hoek een canapé en daar zat Harry Harry die zoek was en de vrouw die hjj had moeten huwen Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 7