N0 89. 127® Jaargang. 1884. Maandag 14 April. BUITENLAND. Laatste Berichten. Middelburg 12 April. Onderwijs. Rechtszaken. Gemengde Berichten, Algemeen Overzicht. Dit, blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen? Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cents Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,10 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. Politie. Bericht. MIODELBIJRGSCHE COURANT Agenten voor dit blad zijn te ViissingenP. G. de Veij Mestdaoh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De Goesche courant levert »eene nabetrachting van de lijdensweek", om aan te toonen hoe van Jezus1 tijd af ook veel vroeger, zelfs van het begin der wereld af zal dit, dunkt ons, zoo geweest zijn, ieder die een lans brak voor de vrije ge dachte en voor gewetensvrijheid veel te verduren heeft gehad. Hare beschouwing gaf ons echter aanleiding tot de vraag of zij niet te ver gaat door te beweren dat de heeren Roland Holst, Hartogh Heys van Zoute veen, Reijers, De Marees van Swinderen en Massee, evenals zoo velen vroeger, als waren zij ballasten der maatschappij, worden buiteDgezet. Dit is gelukkig niet zoo. Zij en wij allen, die met hen strijden, blijven in de maatschappij. Laat ons voorzichtig zijn met de belijders van onze beginselen als martelaren te doen poseeren wij zouden de goede zaak daardoor zoo licht be lachelijk maken en bederven. Men vergete niet dat de quaestie hoofdzakelijk neerkomt op de vraagwat eischt de grondwet En waar bekwame juristen, die toch wel grooten- deels voor vrijheid bij het afleggen van den eed of de belofte zijn, tot de tegenwoordige uitlegging moesten hesluiten, is te wachten dat spoedig eene vrijzinnige wijziging op dit punt zal worden tot stand gebracht, te meer nu van' alle zijden daartoe stemmen zich doen hooren. Het optreden van de heeren Roland Holst, Mas see en Van Swinderen heeft daarom, maar dan ook alleen daarom, nut, dat het 't tot stand komen va-n die lang verwachte wijziging kan verhaasten. De bestrijders van onze vrijzinnige meening be hoeven zich wezenlijk niet te verbeelden dat bet geen in den laatsten tijd op dat gebied is voorge vallen hun werk is geweesten zij recht zouden hebben van eene overwinning op dit punt tè getuigen. Eerst wanneer de quaestie van wijziging aan de orde komt kan van strijd, van zegepraal of neerlaag quaestie zijn. Zoolang wachten wij, voorstanders van het afleg gen eener belofte, en nemen wij, voor zoover dat mogelijk is, deel aan den maatsehappelijken strijd en doen wij onzen plicht in de maatschappij. Viissingen, 12 April. Het Koninklijk Engelsch jacht Osborne, dat Woensdagmorgen met H. M. de koningin van Engeland hier zal aanko men, zal vergezeld worden door de Engelsche marine-jachten Enchantres en Alberta. De gang, die op de ponton alhier tot in de hal voor den doorgang van H. M. wordt vervaardigd, is 4 M. breed en 2.60 M. hoog, geheel afgesloten en overdekt en zal aan de binnenzijde met doek worden bekleed. De kosten ervan, die dooi den waterstaat worden gedragen, zullen ongeveer ƒ1200 beloopen. In 't strengst incognito, door niemand bespied, zal H. M. van af de Osborne naar het spoorwegrijtuig zich kunnen begeven. does, 11 April. Naar men ons mededeelt, zal de ontvanger dor registratie enz., de heer Kayser, zijn domicilie van 's Gravenpolder overbrengen naar hier. Indien bet gerucht waarheid bevat, zal daardoor aan veler verlangen worden tegemoet gekomen. Immers een aantal ambtenaren, wier eigenlijk domicilie Hoes zou moeten zijn, hebben zich elders gevestigd. Zoo woont de kantonrechter in Kloetinge, de ambtenaar van het openbaar mi nisterie te Middelburg, de ontvanger der registratie enz., zooals gezegd is, te V Gravenpolder. Amsterilam, 11 April. Ter vergadering van bet Aardrijkskundig Genootschap is heden medegedeeld dat de professoren K. Martin en W. F R. Suringar, beiden te Leiden, met toestemming der regeering, den aanstaanden winter een natuur historisch onderzoek zullen houden in de Neder- landach-West-Indische koloniën, welke ontdekkings reis voornamelijk zal bekostigd worden uit een geschenk, in 1883 aan het genootschap vermaakt, groot ongeveer ƒ11000 aan effecten. Voorts be staat het plan om de wetenschappelijke reizen in Zuid-Westelijk Afrika gedeeltelijk uit het bestaande Zuid-Afrikaanscbe fonds te bekostigen, evenals die naar Oost-Borneo, waarvoor met jeugdige geleerden onderhandeld wordt. Het historisch onderzoek naar plaatsnamen vordert snel, dank zij de ijverige be- rooeingen van de provinciale archivarissen in Overijsel sa Zeeland, De verrassendste uitkomsten naar het on derzoek van uitgangen Loo en Kerke werden verkre gen. Het naamlijstje loopt reeds tot de letter W. De toestand der financiën van het genootschap ia zeer gunstig. Een onbekende schonk 10.656 en de heer Roeffaer te Deventer 480-. Prof. Yeth, die wegens gezondheidsredenen aftreedt, werd het eere-voor- zitterschap opgedragenterwijl prins Roland Bonaparte te Sint Cloud en Reedhamcust te Londen tot eerelid werden benoemd. De Nationale Hypotheekbank, die ultimo Dec. 1883 20 millioen loopende had op vaste en on gebouwde eigendommen, besomde de enorme winst van 151.724. Na gewone, buitengewone en tantième afschrijvingen komt den aandeelhouders 38.000 of 19 ten goede. Vrijdag komen alhier in het Amsteïhotel de koningin van Zweden en de vorstin-rnoeder Von Wied, terwijl dan in het Doelenhotel de keizerin van Oostenrijk wordt verwacht. Alle natuurlijk met gevolg. Het verslag door kapitein Slierendrecht uitge bracht omtrent zijne laatste reis met de Leerdam, bewijst opnieuw hoeveel zeemanschap de gezag voerders onzer transatlantische booten bezitten. De Leerdam dat een zeer sterk schip moet zijn stootte, den derden dag nadat het 20 Fe bruari New-York verlaten had, waarschjjnlijk op drijvend wrakhout, en verloor zijn roer, terwijl van de schroefbladen stukken waren afgeslagen. Aan vankelijk werd gestuurd door een drijfanker, doch toen het schip in drijfijs bezet geraakte, ging bet drijfanker verloren. Nu werd met de zeilen ge manoeuvreerd, doch de ijsschotsen ramden met onbeschrijfelijk geweld tegen het schip. Vooral hetgeen gebeurde gedurende de laatste 38 dagen der reis is in hooge mate boeiend en interessant. Heden middag Hield in bet Schuttershof alhier het onderwijzersgezelschap in het arrondissement Mid delburg eene algemeene vergadering, onder voor zitterschap van den arrondissements-schoolopziener jhrmr D. G.Van Teylingen. Tegenwoordig waren 25 leden. De heer Van Visvliet, districtsschoolop ziener, had kennis gegeven wegens ongesteldheid niet tegenwoordig te kunnen zijn. De wedstrijd in mondelinge voordracht nam den geheelen duur der vergadering in, zoodat de be handeling van het vraagpunt tot eene volgende bijeenkomst werd uitgesteld. AaD den wedstrijd in mondelinge voordracht namen deel de heeren A. Passenier uit Middelburg, die sprak over »Het nut van het lezen"; C. Jasperse, die het onder werp »Rust roest" gekozen had, en H. Alberguit Ritthem, die over „De stoom" het woord voerde. Op voorstel der jury werd besloten de prijzen onder de drie deelnemers te verdoelen. Ten slotte werd dezen heeren voor hunne voor drachten dank gezegd, en de wensch, dat deze proef meermalen zal herhaald worden, met toe juiching ontvangen. Arrondissements-rechtbanlc te Middelburg. Heden, Zaterdag, zijn veroordeeld P. De B., 38 j., werkman te Hoek, wegens over treding der drankwet, tot 5 boete; J. B. De V., arbeider te Groede, wegens beleediging van beambten in functie, tot 3 dagen cel en 8 boete C. L„ molenaarsknecht te Camperland, wegens rebellie, tot twee boeten elk van ƒ8; A. H., 67 j., werkman te Zaamslag, wegens laster, tot 8 dagen gev.F. De S., 32 j., werkman te St. Jansteen, wegens mishandeling, tot 8 dagen cel--- C. L. Van L., 44 j., aschkoopman te Maldegepi, wegens mishandeling, tot ƒ12 boete; M. K., 21 j.. en C. R., 19 j., arbeiders te Goes, weg£: s bedelarij, ieder tot 8 dagen cel en daarna opzen ding naar een bedelaarsgestichtJ. De K., schaapherder te Borssele wegens diefstal, to1 een maand cel; -- J. Le F., 30 j., dienstbode te Osse- nisse, wegens diefstal in dienstbaarheid, tot een maand cel en F. B., 17 j., te IJzendijke, thans gedetineerd te Middelburg, wegens diefstal, tot een jaar gev. Allen in de kosten. Vrijgesproken is Th. De J., 31 j., landbouwer te IJzendijke, beklaagd van mishandeling, Gisterennamiddag viel een knaapje, dat zich met bootje-yaren amuseerde, in het kanaa 1een zijner njakkers redde het. Te Noordgouwe heerscht onder de kinderen een vrij hardnekkige hoest, die voor een ,niet- deskundige het best als slijmhoest is te qualificeeren. Zijn besmetteljjk karakter is buiten kijf, als kuen nagaat, dat hij op broers, zusjes en kameraadjes overgaat, terwijl ook ouderen zjjn invloed onder vinden. Te Zierikzee doen zich dezelfde verschijn selen voor. De ingevallen paaschvacantie zal wis dienstig zijn, om de uitbreiding ervan eonigszins le temperen. Te Axel ontstond Donderdagmiddag brand in een pias gebouwd boerenwoningtje, terwijl de kinderen alleen thuis waren. Toen de buren kwamen toeloopen om te bfusschen was reeds de geheele zolder, alsmede een bed, gedeeltelijk ver brand. De kinderen bleven gelukkig ongedeerd. Zondagavond moet op een hofstede onder Prinsland, bij Rozendaal, een vreeselijke misdaad zijn gepleegd op een boerenmeid. Men heeft be doelde meid zwaar verwond en met gezwollen keel onder het stroo gevonden. Geneeskundige hulp werd dadelijk ingeroepen; het bleek dat de levensgeesten nog niet waren uitgebluscht, doch het slachtoffer is niet buiten gevaar. - Een ongehuwde moeder te Arnhem bracht Woensdagmorgen haar dochtertje, slechts 16 dagen oud, op het bureau van een heer, onder bijvoeging dat deze de kleine moest verzorgen, aangezien zij zelve eten nocb woning had. De aldus be noemde voogd, die alles behalve met deze voogdij schap was gevleid, riep de hulp der politie in. Op hare beurt riep deze de welwillendheid in van de commissie van 't Doorgangshuis, waar moeder en kind voorloopig een liefderijk onderdak hebben bekomen. In dezelfde stad had een kleermaker van verschillende personen kleedingstukken om te maken ontvangen. De klanten moesten echter lang op hun goed wachten, terwijl thans is ge bleken, dat deze heer afscheid van zijne woonplaats heeft genomen na eerst de hem toevertrouwde panden te hebben verkocht. Te Dordrecht werd een jongen van 16 jaren door een zandtrein de beide beenen afgereden. Te Amsterdam is een vrouw door een onbekenden Duitscher een messteek toegebracht. De bekende romanschrijver Charles Reade is te Londen overleden. - In den Antwerpschen gemeenteraad is giste ren besloten de quaestie der droits de hangars te onderwerpen aan het oordeel der commissies van handel en van financiën. I. B. Duraas, beroemd chemist, lid derFran- scbe akademie van wetenschappen en oud-senator, is te Cannes overleden. Wanneer wij in het kort nagaan wat deze week belangrijks voor de historie van Europa en zijne verschillende landen heeft opgeleverd, dan richt ons oog zich als van zelf het eerst naar Engeland, Engeland in zijne verhouding tot de Egyptische quaestie. We moeten dan erkennen dat in Sou dan in de laatste acht dagen niet veel verande ring is gekomen. Gordon, die zijne vredelievende bedoelingen thans openlijk heeft prijs gegeven en nu en dan op de opstandelingen laat schieten, is nog altijd in Khartoum ingesloten, en beproefde vergeefs met goed gevolg een uitval. De Mahdi blijft nog even vast vertrouwen op zijne szending", en tartte den generaal, die hem aan boord kwam met betuigingen van welwillendheid, door de be noeming uit zijne hand tot sultan van Kordofan (wat hij feitelijk reeds lang is) te weigeren, en spotte met Gordon door hem te laten vragen of hij niet Muzelman zoude worden. Osman Digma is niet in de bergen geblevenmet een klein troepje volgelingen trok hij weer naar de om streken van Soeakim, en hij is nu op het punt om een poging te wagen de aan Engeland welgezinde stammen tot de zaak van den Mahdi over te halen. De toestand in Soudan moet de Britsche staatslieden gedurende hunne Paaschvacantie veel te denken geven. In de Engelsche pers werden luide stemmen gehoord, die riepen om het vol ledige protectoraat, om de erkenning van een be- staanden toestand, ook opdat daardoor aan Gordon in zijne lastige positie zedelijke steun worde ge geven. Maar de regeering in Downing-street is dat gevoelen niet toegedaan zij verzekerde her haalde malen dat de toestand van Khartoum niet zoo ernstig is als men voorgeeft, en zij kan ook niet zoo is hare nevengedachte waarschijnlijk te pilotseling den slag slaan, die ten laatste toch volgen moet. Wat Gordon over zijne eigen positie denkt is moeilijk te zeggen: sommige berichten meldden dat hij een Engelsch leger verwacht, dat naar men weet in dit jaargetijde moeilijk komen kan, volgens andere heeft hij steeds nog vol ver trouwen in zijn succes. 't Is nu maar te hopen dat hij 't in Khartoum kan uithouden tot het najaar. Eene andere, niet minder ernstige zwarigheid rees eensklaps voor de oogen der Britsche regeering het aftreden van Nubar-pacha tengevolge van zijne bekentenis: »ik kan niet langer met de Engelsche ambtenaren samenwerken". Wij zagen, dat deze wolk over Gladstone's hoofd voorbij dreef. Belangwekkend was ook de arbeid van het En gelsche parlement. Vóór het uiteenging met vaean- tie behaalde de liberale regeering eene besliste overwinning met de kieswet, die in tweede lezing werd aangenomen, en wel met eene meerderheid van 130 stemmen. Bovendien kwam eindelijk de gemeentewet voor Londen aan de orde. Vol gens dit wetsontwerp, dat door sir William Har- court werd aangeboden, zal de huidige corporatie der stad Londen tot kern dienen van een groote» gemeenteraad, die in zijne handen de macht der verschillende lichamen zal vereenigen. Alle admi nistraties der stad zal die raad vereenigen, behalve die van het armwezen en van het openbaar onder wijs. Het aantal leden moet, volgens het ontwerp, 240 zijn, gekozen voor den tijd van 3 jaren dooi de bevolking der gan3che stad, die verdeeld is in 39 kiesdistricten. Het aantal raadsleden, te kiezen door elk district, zal in verhouding staan tot de bevolking en de door haar betaalde belasting. De tegenwoordige aldermen zullen worden afgeschaft, en hunne bevoegdheid tot rechtspreken komt aan de magistraten van professie. De lord-mayor wordt gekozen door den gemeenteraad en uit zijn midden, voor éen jaar. De politie zou voorloopig in denzelfden toestand blijven, zeker niet tot genoegen van die liberalen, die een politie willen, geheel onafhankelijk van den staat. Buitendien worden door het nieuwe wetsontwerp kleine raden ingesteld voor elk district, om te dienen als band tusschen de bevolking en den grooten centralen raad. De Standard vroeg, hoe het parlement 't zal wagen eene zoo machtige vergadering tegenover zich te stellen, maar de meer onpartijdige bladen brengen hulde aan den gematigden geest van dit nieuwe ontwerp. Met de kieswet voor den gemeenteraad van Parijs hield in deze week de Fransche kamer zich bezig. Wij zagen dat de kamer de nieuwe rege ling aannam, de senaat evenwel met 170 tegen 69 stemmen het geheele ontwerp verwierp. Jules Ferry en Waldeck Rousseau hebben dus een échec geleden. De volgende verkiezingen voor den gemeenteraad zullen nu volgens het oude systeem van 1871 plaats hebben; daaraan kunnen de Gam- bettistische organen niets veranderen. Het vermoedelijk uittreden van Bismarck uit een zijner posten handelsminister, Pruisisch minister van binnenlandsche zaken, voorzitter van bet Pruisische staatsministerie houdt aller be langstelling uitermate bezigvelen zien daarin den aanvang van het einde zijner loopbaan. Men kan zich Duitschland niet zonder Bismarck denken. Wel leert de politiek dat er geen onontbeerlijk persoon bestaat, doch dit is slechts ten deele waar. Al treedt een nog zoo groot staatsman van het tooneel, de staten en volkeren leven voort, mun- dus se expedit. Maar de geschiedenis toont aan, dat na het verdwijnen van groote staatslieden de staat dikwerf achteruit gaat of in verval geraakt, en in het bijzonder geldt dit van staten, die niet zich zelve regeeren, maar voor welke éen uitne mend man denkt en handelt. Duitschland is zulk een rijk. Zonder Bismarck ware waarschijnlijk de Duitsche eenheid niet tot stand gekomen, stellig niet zoo krachtig geworden als zij thans is. Daarenboven heeft Duitschland zijne huidige positie niet den constitutioneelen, maar den ijzeren Bismarck te danken. En hierin steekt het euvel. Groote leiders van parlementen laten tradities na en vormen volgelingen: zoo de oude Chatham, zoo de jonge Pitt, zoo Palmerston, zoo Beacons- field. Maar Bismarck heeft door zijne buitengemeene eigenschappen, door het gewicht zijner persoonlijk heid, door zijn genie den kanselierszetel alleen geschikt gemaakt voor zich zei ven. Hij zal zeker blijven zoolang zijne krachtige schouders den last der regeering kunnen torschen. Maar dan, wat zal Duitschland zijn, wat de Europeesche politiek worden zonder hem Als gevonden zijn aan het bureau gedeponeerd een pendulesleutel, een buigtangetje en een met bloemen bewerkte zjjden halsdas. Verschillende stukken moesten heden wêer we gens plaatsgebrek bljjven liggen. 's€ü ravenliage. De heer H. A. Insinger, sedert 16 Sept. 1873 lid der tweede kamer voor het district Almelo, heeft zijn ontslag genomen. De verkiezing, ter voorziening in die vacature is be paald op 6 Mei. Een kon. besluit van 10 April machtigt de uitgifte van 25 millioen aan schatkist-promessen. Bïolswani. Het lqk van den burgemeester dezer gemeente is in de Leeuwardervaart gevonden. Hij schijnt door een of ander toeval daarin ge raakt en verdronken ie zijn. Bïaiavia, Wegens zijne ongunstige gezond heid heeft de heer Va,n Rees het bestuur over N. I. zonder eenige plechtigheid aanvaard. De gezondheid van den gouverneur-generaal is sedert verbeterd. Civerjiool. De politie bezit bewijzen dat een gearresteerde, Daly geheeten, medeplichtig is aan ue ontploffing in het Victoria-station te. Londen. Cairo. Vóór den herfst zal vermoedelijk geen veldtocht ondernomen worden. Xew-¥orli, De toestand van Cuba wordt als kritiek beschouwd. Aguerro heeft reeds 5000 man bijeen. De Cubaansche regeering heeft ver sterking aangevraagd.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1