1884. Zaterdag 12 April. 127' Jaargan Melt FEUILLETON. Middelburg 11 April. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels f 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte: MIDDELBIRGSGHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. G. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Uit hoofde van het Paaschfeest zal deze courant Maandag den 14 April niet ivorden uit' gegeven. De burgemeester en wethouders van Middelburg maken bekend, dat, door het overlijden van den beer P. DE VOS, is opengevallen de betrekking van havenmeester. Zij, die voor deze betrekking verlangen in aan merking te komen, worden verzocht zich daartoe in den loop dezer maand schriftelijk aan te melden bij den burgemeester dezer gemeente. Middelburg, den 10,n April 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, PICKÉ,_ De secretaris, G. N. DE STOPPEL AAR. Het afdeelingsverslag der tweede kamer over de klassenbelasting is heden verschenen. Men deelt ons per telegraaf daaruit het navolgende mee Een aantal leden handhaatden daarin hun standpunt om geen belastingverhooging toe te staan voor de school wet is herzien. De meerderheid der leden bestreed dit standpunt op constitntioneele gronden. Een aantal leden bestreed het denkbeeld van sommigen, om de nieuwe belasting reeds vóór de laatste helft van het loopende dienstjaar in wer king te brengen. Zeer vele leden achtten eene belasting in den geest der voorgestelde klassen- belasting volstrekt noodig; velen achtten echter deze zoo impopulaire, drukkende en in maat schappelijke toestanden diep ingrijpende belastingen slechts als laatste redmiddel mogelijk. Volgens sommigen moet en kan er vooraf in de staathuis houding, in verband met Indië, veel bezuinigd ■worden. Een groot aantal leden verklaarde deze belastingvoordracht te beschouwen geheel afge scheiden van de overige financieele plannen der regeering. Over den aard eener grondbelasting liepen de gevoelens ook thans uiteen, evenals over de voorgestelde regeling van het patentrecht. Sommigen achtten de regeeringsvoorstelien nog in 't bijzonder onaannemelijk, met het oog op het belastingwezen der gemeenten. De groote meerderheid der leden keurde de strekking der bekende nota van de 13 liberale leden af, in de Economist van April komt deze nota in baar geheel voor, omdat deze een geheel nieuw stelsel schuift in plaats van de voorgedragen ontwerpen en de totstandkoming daarvan belet. Wij willen op dit uittreksel uit het voorloopig verslag geen beschouwingen leveren. Om uit den doolhof van gevoelens van »vele, zeer vele, een aantal en sommige leden" juist op te maken wat Een herinnering aan den Amerihaanschen burgeroorlog. tiaar sloeg het drie uur. Tom sprong eensklaps op, zeggende dat hij onmiddellijk weg moest. Marie ging met hem mede tot aan het hek, waar hij te paard steeg en nogmaals mijn hand vatte en zei: »Trek het u niet te veel aan, kind lief". -- »Yergeet mij niet, Tom", antwoordde ik met een voorgevoel van een groot leed. »Ik geloof dat ik daar een heelen tjjd voor noodig zou hebben", hernam hij, schikte iets aan de teugels en reed weg. Ik zag hem na tot bij niet meer dan een zwarte stip was en ging toen met droge oogen, maar een bloedend hart, in huis, om tante, zijn moeder, op te zoeken en zooveel mogelijk te troosten. Ik ga met stilzwijgen de eerstvolgende drie jaren voorhij, met al hun gruwelen van den oorlog, al hun gedruisch en beroering en toch met hun ondragelijke stilte. Behalve mijn oom en een half onnoozelen knecht was er geen enkele man meer op het erf. Zij waren altemaal uitgetrokken, zij hadden Tom's voorbeeld gevolgd en wij moesten ons go«dey hen behelpen. Het ging er echter ook het lot van deze klassenbelasting zal wezen, valt moeilijk. Het doet ons genoegen dat de groote meerder heid der kamerleden ons gevoelen deelt omtrent de houding der Kappeyniaansche fractie. Dat nieuwe plan juist zal het totstandkomen van het regeeringsontwerp beletten. Volgens het verslag in het Handelsblad van Antwerpen werd in de zitting van den gemeenteraad van Antwerpen van 8 dezer, bij de behandeling dei- heffing eener belasting op de kaden, door den heer M. Nauts gezegd»Welnu, eene vergeljjking met andere havens toont dat wij onder dat oog punt nog ten achter staan. Een schip, dat te Antwerpen 1519 francs betaalt, betaalt bijna niets te Vlissingen. De heer M. Van der Taelen voegde den spreker toe: »Laat ons van die haven maar niet spreken." Zou in deze laatste woorden een compliment voor Vlissingen zijn opgesloten Het kan zijn dat daar" alles zoo uitstekend is ingericht dat con currenten, door vrees bevangen, liefst zelfs den naam niet willen noemen. De heer J. A. Bongenaar, landmeter van het kadaster te Zierikzee, wordt met 1 Augustus a verplaatst naar Tiel; de heer J. H. Loewer wordt met dien datum van Goes naar Zierikzee overge plaatst en met den velddienst belast, in plaats van den heer J. Van Os, aan welken laatste de kantoordienst wordt opgedragen. In de plaats van den heer P. F. M. Baetens, wordt met 1 Mei van Leeuwarden naar Middel burg overgeplaatst de heer J. A. Versluijs Vlissing-en, 11 April. Men is aan de bui tenhaven druk bezig met het overdekken van de ponton en de brug die deze met de bal verbindt tot ontvangst van H. M. koningin Victoria, die, zooals men weet, 15 dezer alhier verwacht wordt. Het juiste uur van vertrek uit Engeland en de tijd van aankomst alhier en van vertrek van den extra-trein zijn nog niet bekend. De vraagpunten, te behandelen in de a. Don derdag te Goes in het lokaal der sociëteit Eens gezindheid te houden vergadering van de Vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Zuid- en Noord-Beveland, luiden als volgt a Moet de toestemming der moeder tot de erkenning van een natuurlijk kind door den vader, bedoeld in art. 339 B. W„ beschouwd worden als erkenning van hare zjjde In te leidendoorden heer mr L. A. Bybau. b Mag een burgemeester, advocaat zijnde, in een rechtsgeding voor zijne gemeente de zaak dier gemeente verdedigen In te leiden door den heer jh* M. J. De Marees van Swinderen. c Geeft de zoogenaamde kohierenwet ook eenige moeielijkheid voor den gemeente-ontvanger bij het doen- van rekening In te leiden door den heer C. P. Lenshoek Jr. naar! De graanbouw en het vee leden er onder, en iedereen was gedrukt en nêerslacbtig, ik wel licht het minst van allen, om dat ik nog teerde op de laatste woorden van Tom, woorden die mij telkens als ik er aan dacht met een zoete hoop vervulden, want zij zeiden mij dat ik een maal zijn vrouw zou worden. Wij kregen dikwijls tijding van hem, korte briefjes, in groote haast geschreven, doch altoos doordrongen van het bewustzijn dat de Federalen in het eind moesten zegevieren, ondanks allen schijn van het tegendeel, omdat zij de goede zaak voorstonden. Eindelijk en ten laatste verliep het getijde Federalen behaalden overwinningen en de voor spellingen van Tom beloofden bewaarheid te zullen worden. Nu vatten ook wij weer moed, daar wij het einde der ellende en van het bloedvergieten te gemoet zagen. Op een goeden dag zat ik in de keuken te naaien toen er eensklaps een schaduw langs het venster viel en toen ik opzag ontwaarde ik Tom, die mij met groote, ingezonken oogen aanstaarde en naast hein stonden twee vrouwen, een bejaarde en een jongere. Ik vloog met een vreugdekreet naar buiten om hem te verwelkomen, riep in het voorbijgaan zijn moeder en baalde hem onder lachen en schreien in de keuken, nauwelijks we tende wat ik zei van blijdschap, totdat ik mij m et een soort Van huivering de tegenwoordigheid der beide vrouwen herinnerde en plotseling ver stomde. d Vallen de vroeger bestaan hebbende boog- schutterijen ook onder het K. B. van 26 Juli 1820 betreffende de gilden Hebben de gemeentebe sturen ook eenige bemoeiingen dienaangaande? In te leiden door den heer H. G. Hartman Jz. does, 11 April. De bekende rederijkers kamer Aurora, tot wier ontbinding besloten is, zal weldra voor het laatst optreden. Het bestuur heeft onlangs uiteengezet dat het onmogelijk was de kamer in het leven te houden haar dageraad was nacht geworden. Velen be treuren dit, omdat onze gemeente op dat gebied zoo achteruitgaat. Geen rederijkerskamer, geen harmonie telt zij meer. En als wij dan denken aan hetgeen de kamer zooal heeft gedaan hoe zij in hare goede dagen genotvolle avonden schonknooit weigerde om mee te werken waar een feest moest georganiseerd worden door Volksvermaken of een gewichtig feit herdacht zooals bij gelegenheid van het twaalfjarig bestaan onzer hoogere burgerschool; hoe zij ook in Middelburg welverdiende lauweren plukte, dan vinden wij er toch iets weemoedigs in te moeten melden dat zij, gesteund door vele werkende oud leden en een paar dames, Donderdag a. in haar gewoon lokaal het Slot Oostende eene laatste opvoering voor hare leden met hunne dames zal geven. Bij die gelegenheid zullen worden opge voerd De militaire Willemsordedramatische schets in een bedrijf; De IFgrfeafciray, tooneelspel in een bedrijf, beiden door Rosier Faassen, en De kiesvereeniging van Stellendijk, blijspel in vier be drijven, door Lod. Mulder. Wij zouden het betreuren wanneer bet die avonden niet zeer goed bezet was. Aurora heeft den Goesenaren zooveel genot ver schaft dat zij niet mogen nalaten haar eene eer volle begrafenis te bezorgen en door bun opkomst een bewijs van erkentelijkheid te geven. Met ingang van 1 Mei wordt de heer A. Borse- laar, commies der 4e klasse bij 's rjjks belastingen, verplaatst van St. Jansteen naar Hansweert. Het kon. besluit, waarbij rechtspersoonlijk heid is geweigerd aan den sociaal-democratischen bond, berust volgens het Vad. op de volgende motieven „Overwegende, dat de genoemde vereeniging zich, volgens haar statuten, ten doel stelt »de stoffelijke, staatkundige en zedelijke verbetering der maatschappij," en dat doel tracht te bereiken o. a. door „het uitgeven van een orgaan en van geschriften tot ontwikkeling en propaganda" en door 3>het aanwenden van al die middelen, die strekken kunnen tot welzijn van den bond O., dat in het door de vereeniging uitgegeven orgaan en de door haar verspreide geschriften steeds wordt aangespoord tot het plegen van han delingen, die met eene vreedzame uitoefening van de bij de grondwet en andere wetten gewaarborgde rechten niet vereenigbaar zijn dat voorts op de aan adressanten van regee- Zij waren kleurlingen dat wil zeggen de oudste was koperkleurig, een echte negerin,ter wijl de jongste helaas! zeer 3choon was. Zij was betrekkelijk blank, althans niet veel don kerder dan een Spaansche. Zjj had lieve, zachte oogen en een allerbeminnelijkste gelaatsuitdruk king maar van het eerste oogenblik dat ik haar aanzag had ik een afkeer van haar. Ik kon mij echter weinig met haar bemoeien, wijl Tom al mijn zorg vereischte. Hij was met verlof naar huis gezonden, nauwelijks hersteld van een doodelijke wond, en hij liep nog op kruk ken. Onderweg had hij deze beide voortvluchtige slavinnen ontmoet, zei hij en haar zijn bescher ming en een onderkomen bij zijn vader toegezegd. Zij hadden evenveel behoefte aan zorg als bij want zij waren ziek en uitgeput en hadden veel doorgestaan. Dien nacht sliepen de reizigers alle drie in goede bedden, ver van het krijgsgewoel en de stem van den blankofficier, terwijl ik, te opgewonden om te slapen, in mijn schommelstoel over alles zat na te denken. Ja, het viel niet te ontkennen, ik had een afschuw van die kleurlingen en O wat zou ik blij zijn als zjj wegwaren! Het bleek echter weldra dat de oude vrouw, die in geenerlei betrekking tot de jongere stond, de hoeve niet levend zou verlaten, want naar mate de dagen verliepen en Tom in krachten toenam, verzwakte zij meer en meer. Het was aandoenlijk om te zien zoo lief als Marie de jongere voor haar was. Ik kon niet nalaten dit op te merken en ik ringswege gedane vraag, wat te begrijpen was onder de algemeene uitdrukking „al die middelen, die strekken kunnen tot welzijn van den bond," en of de vereeniging verwerpt alle volgens de wet niet geoorloofde middelen, zoomede alle middelen, die de openbare orde en rust in gevaar kannen brengen, ontwijkend, althans niet in bevestigenden zin is geantwoord; O., dat het algemeen belang niet toelaat, dat eene vereeniging als deze optrede als rechtspersoon (Volgt de weigering) De statuten van den bond bevatten niets wat aanleiding kan geven tot weigering van rechts persoonlijkheid. Zij zjjn ingericht als de statuten van elke andere vereeniging. Art. 1 omschrijft het doel, gelijk in de bovenstaande eerste over weging is weergegeven. Art. 2 bevat de middelen waardoor de bond zijn doel tracht te bereiken 1° het uitgeven van een eigen orgaan en van ge schriften tot ontwikkeling en propaganda2° het drijven eener drukkerij3° het houden van voor drachten 4° het bevorderen van het gemeenschaps leven 5° het stichten van bibliotheken en het aanwenden van alle ten dienste staande middelen, die strekken kunnen tot welzijn van den bonds Artt. 3, 4 en 5 handelen over de leden en de contributiën, artt. 6, 7 en 8 over het bestuur, art. 9 over het jaarlijksch congres, art. 10 bepaalt den levensduur van het bond op 29 jaren, artt. 11 en 12 handelen over veranderingen in de statuten, en art. 13 over de bestemming der gelden na opheffing van het bond. In Amsterdam moeten oandidaten voor officier bij de d.d. schutterij tegenwoordig aan een examen zich onderwerpen en te voren een jaar lang een cursus bijwonen. Deze maatregel werkt uitstekend, maar zal zeker wel niet in alle gemeenten kunnen worden toe gepast, omdat er niet overal 'liefhebbers zijn voor het officierschap. Volgens de Java Bode voorspelt de inlander dat de heer Van Rees geen volle vijt jaar gouver neur-generaal zal wezen. -Die voorspelling berust op het feit dat de nieuwe groote heer eerst naar Atjeh gaaf. Een toewan besar moet regelrecht van uit Nederland naar zijn standplaats vertrekken. Andera houdt hij het den bepaalden tijd niet uit. Men verzoekt ons de aandacht weêr eens te vestigen op de kweekschool voor zeevaart te Leiden, waar jongens eene eervolle en voordeelige betrek king bij 's lands vloot wordt bezorgd. Daartoe kunnen zij, die vrij goed kunnen lezen en schrijven en tusschen de 14 en 16 jaar oud zijn bij groote uitzondering worden jongens van 131 jaar aange nomen en dan alleen wanneer zjj een krachtigen lichaamsbouw bezitten, over het algemeen goed Ontwikkeld zijn en eene lengte van ruim 1.4 meter hebben zich dagelijks aanmelden aan het gebouw der kweekschool, onder overlegging vana ge boorte-akte; b een 'bewijs van goed gedrag, af te geven door het gemeentebestuur; c eene schrifte- wist dat Tom het ook deed, want Marie was in alle opzichten een aantrekkelijk, innemend per soontje. Zij had zeer weinig van een negerin en zag er meer uit als een Fransche zij was ver wonderlijk bevallig, handig en hulpvaardig en na den dood der oude Dinas nam zij haar plaats in het gezin in, alsof zij haar geheele leven bij ons gewoond had. Iedereen hield van haar, behalve ik. Ik haatte haarwant ik wist dat zij mij de liefde van Tom ontstolen had. Hij was zoo veranderd, zoo ernstig, zoo streng en zoo bezadigd gewordenen ofschoon hij nog altijd vriendelijk tegen mij was, leek hij toch niets meer op den Tom, dien ik met hazelnoten placht te werpen. Hij scheen al de lieve woordjes, die hij mij bij bet afscheid nemen gezegd had, vergeten te hebben, want hij zinspeelde er nooit op, en ik was bedeesd geworden en durfde er hem niet aan te herinneren. Hij dacht alleen aan Marie, die met groote zorg bewaakt werd en nooit buiten den tuin mocht komen, terwjjl aan ieder der huisgenooten ten strengste verboden was .om ooit haar tegenwoordigheid aan vreemden te ver raden. Ik kende haar geschiedenis niet geheel, Tom was op dat punt zeer terughoudend en wist alleen dat zij, ofschoon een zeer bevoor rechte slavin zijnde, om hoogst gewichtige redenen van haar meester was weggeloopen en dat men met recht vreesde dat hij haar zon zoeken en trachten terug te krijgen. (Slot vol(jt.J

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1