Laatste Berichten. BUIT EU LA BP. Natirl® Mineraalwater nil ie „Victoria/ Bron" te Otelatatein Hi Ems. Gemengde Berichten. Briefwisseling, Réclames. Marine en Leger. Rechtszaken. Verkoopingén en aanbestedingen. Algemeen Overzicht. Jaarhjksche verkoop circa 3 Hilliocn Flesschen en Kruiken. De 544 miliciens van de lichting van 1884 zullen in onze provincie in de eerste helft der volgende maand in dienst treden en ingedeeld worden als volgt385 bij het 3e reg. infant.125 bij het 2e reg. veld artill.21 bij het korps pon tonniers, 10 bij het korps torpedisten en 3 bij het korps genietroepen. De dir. officier van gezondh. 2e kl. P. J. Feitkamp en de off van gezondh. le kl. B. H. Thomson, uit Oost-Indië in Nederland terugge keerd, zijn op nonactiviteit gesteld. Ter verduidelijking van het bericht, in een vorig nommer uit een der Haagsche bladen over genomen omtrent de zaak van mej. Gr. W. appellante tegen mr F. N. Van der Bilt, curator in het faillissement van J. J. M. te Mid delburg geïntimeerde, in welke zaak de vorige week voor het hof in de residentie de pleidooien waren gevoerd, diene het volgende. De vordering van mej. W., die verlangde als creditrice in het faillissement J. J. M. te worden erkend, werd door den curator bestreden, op grond dat de overgelegde bewjjsstukken geene schuldbekentenissen daarstelden en, niet geregis treerd zijnde, eene zekere dagteekening tegenover den curator misten, die in den zin der wet als derde was te beschouwen. De rechtbank te Mid delburg besliste bij vonnis van 27 Juni 1883 dat de overgelegde stukken als begin van bewijs bij geschrift konden gelden, doch dat in deze geene termen waren de eischeres den suppletoiren eed op te leggen, weshalve de vordering aan eischeres ontzegd werd. Van dat vonnis werd door mej. W. appel aangeteekend. De bekende zaak van den magnetiseur H. A. Gunter, zijne echtgenoote en docter Kimmel uit Leiden, die ieder door de rechtbank te Middelburg tot drie maanden celstraf en 100 boete werden veroordeeld, terwijl het gerechtshof te 's Graven- hage alleen de boete handhaafde, is opnieuw be handeld. Tegen dit arrest en het vonnis teekenden Gunter en zijne echtgenoote cassatie aan op grond dat deze niet behoorlijk waren gemotiveerd, en de hooge raad vereenigde zich met dien grond en verwees de zaak naar het gerechtshof te Am sterdam., Maandag kwam de zaak opnieuw in behandeling, maar juffrouw Gunter was inmiddels verleden. De advocaat-generaal" eischte vernie tiging van het vonnis der rechtbank, maar ver oordeeling van den beklaagde tot eene boete van 300. Zijn verdediger mr Bergsma uit 's Hage echter meende, dat er geen strafbaar feit was ge pleegd en men in dit geval den medeplichtige niet kon straffen, nu hoofdbeklaagde was overleden. Hjj meende ook, dat de aan beklaagde ten laste gelegde feiten geene medeplichtigheid uitmaakten, en concludeerde dientengevolge tot ontslag van rechtsvervolging. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 21 dezer. Door een grappenmaker is te dezer stede de volgende Aprilgrap ten beste gegeven. Bij een winkelier in de Langen Delft werd een bord, waarop vermeld stond dat wegens vertrek naar elders uitverkoop plaats had" weggenomen en in de school op de Nieuwe Haven opgehangen, nog wel op zulk eene wijze dat het voor onderwijzer en leerlingen eene verrassing was toen het te voorschijn kwam. Te Borssele had een loteling voor de natio nale militie, die een dienstplichtig nommer trok, aan den koning verlof verzocht om naar Noord- Amerika te vertrekken. Daarop is echter afwijzend beschikt. Te Nisse heeft een loteling die in het zelfde geval verkeerde, zonder verlof te vragen, de wijk genomen naar de Vereenigde Staten. Aan den rijksveldwachter L. J. Troupee te Borssele is door den raad een gratificatie van 15 toegekend voor bijzonderen dienstijver. Te Biervliet is sedert Januari jl., bij weinig varieerende graanprijzen, het brood reeds tweemaal door de bakkers in prijs verlaagd. Het verschil op een gewoon tarwebrood bedraagt nu al 3 cent. Concurrentie is oorzaak van dit gelukkig verschijn sel. Als het gehalte daaronder nu maar niet ljjdt! Aardappelen koopt men voor 1.50 de heef., en varkens, gemest, voor 0.50 per Ned. pond, levend gewogenvuur en licht is betrekkelijk goedkoop aan de grenzen van België, zoodat de bur ger daar met blijmoedigheid kan getuigen, dat het leven in den tegenwoordigen tijd niet zoo kwaad kan heeten. Men schrijft ons uit HulstZooals in uw nommer van Maandag reeds werd gemeld, zijn de Belgische 2 centimenstukken in deze gemeente en in het land van Hulst weder zeer talrjjk in omloop, terwijl het eene zeldzaam heid mag heeten, als men onze bronzen pasmunt ziet. Hoewel deze munt toch bij duizenden is uitgegeven, schijnt die van het tooneel te zijn verdwenen of men houdt ze met opzet vast. Men gaat hier van den stelregel uit, dat men buiten de Belgische 2 centimenstukken niet kan, iets wat toch op andere plaatsen, even dicht aan de grenzen gelegen, toch wel blijkt te kunnen, maar dat het eenige middel om van die nadeelige plaag verlost te worden, isdat er van tijd tot tijd eens proces-verbaal worde op gemaakt. Het ware dan ook te wenschen dat dit eens geschiedde. Of heeft soms de politie alhier van hooger hand eene vingerwijzing gekregen, om het uitgeven en het ontvangen van de Belgische centen stilzwijgend toe te laten Dit laatste schijnt wel het geval te zijn, want van strafvervolging heeft men hier nog nooit iets vernomen; om die reden behoeft men dan ook niet bang te zjjn om ze te ontvangen of uit te geven. Uit Beefs wordt gemeld dat onlangs te Oudendijk een kalf van 10 weken verkocht werd voor de som van 400. De Amerikaansche lief hebbers, door de kenteekenen van het jong ver lokt, spoorden de moeder op en deden alle moeite om het dier te krijgen. De eigenaar, evenzeer gesteld op het bezit van zulk een juweel van een koe", vroeg 5000 en op dien fabel- achtigen prijs is de koop niet afgesprongen. De eigenaar heeft dus kans een klein kapitaal voor zijn koe te krijgen. Wij hopen dat de vermelding van dit feit voor onze landbouwers weder een spoorslag te meer moge zijn om zich op den aanfok van puik vee toe te leggen en de koopers ook hierheen te lok ken. Geen beter middel en ook geen goedkooper om te weten of de Amerikanen zicht heb ben" op Zeeuwsch vee, dan flinke inzending op de internationale tentoonstelling te Amsterdam. Een chevalier d' industriezich als Engelsch- man voordoende, bezocht eergisteren een handelaar in oude muntspeciën in de Spuistraat te 's Hage, onder voorgeven oude stukken te willen koopen. Toen de vreemdeling vertrokken was bleek ook een trommeltje met coupons, ter gezamenljjke waarde van een 800, met hem verdwenen te zijn. De politie zoekt den oudheidsliethebber, om hem in de gelegenheid te stellen zich te recht vaardigen. 'i'e Amsterdam zijn valsche guldens in om loop mogeljjk verdwalen er ook hierheen, waai om wij mededeelen dat zij iets dikker en grooter zijn dan de echtede klank is niet zoo helder, de kleur geelachtigerzij dragen bet jaartal 1860 en den beeldenaar van koning Willem III. Overigens gelijken zij zeer veel op de echte. Zelfs het rand schrift is goed nagebootst. Te Arnhem moet het onvermijdelijke klee- denkloppen op straat 's morgens voor half negen afgeloopen zijn, en wel ter wille van de schoolkin deren. In andere steden,geven de vroede mannen vrijheid om de straten tot 9 uren onbegaanbaar te maken door het opwekken van ongezonde, vieze stofwolken. De schoolkinderen, zoowel als zij die tegen 9 uren zich buitenshuis moeten begeven voor hunne zaken kunnen zich daar dagelijks in verheugen Door middel van een sterken electro-mag- neet (hoefvorm) is het den heer Julius, leeraaraan de militaire academie te Breda, gelukt een dei- verloren sleutels van 't postkantoor uit de Breede Gracht van den Buitensingel aldaar op te halen. Ten gevolge van de aanwijzingen der beschuldigden Moors en Ballintijn, was de heer Julius door de justitie uitgenoodigd, op eene tamelijk onbepaald aangeduide plek zijne wetenschappelijke proeven aan te wenden, en na ruim 3 uren visschens, gedurende welke de meest heterogene voorwerpen, b. v. een antieke bijl, een ijzeren kanonskogel enz., werden opgehaald, mocht hij er in slagen den binnensleutel van 1t postkantoor machtig te worden. Te Amsterdam heeft een rondreizende toon- kunstenares, die eenigen tijd in een logement in de Goudsbloemstraat vertoefd had, bij haar ver trek wel het speeltuig, dat tot kostwinning dienst deed, medegenomen, doch vergeten haar hulpbe hoevend kindje bij de bagage te voegen. De justitie uit Arnhem heeft Zaterdag te Ede een onderzoek ingesteld naar den plaats gehad hebbenden brand in de school aan de Yalk. Een onderwijzer, die 's nachts den brand het eerst heeft gezien, is als vermoedelijk dader herhaalde lijk ondervraagd. De echtgenoote van den hoofdonderwijzer is tengevolge van den schrik ontijdig bevallen van een dood kind en verkeert in bedenkelijken toe stand. Hoe zelfs een jas, zoo wit als de blankste onschuld, iemand in moeielijkheden kan brengen, bewijst wel een adres, bij onze tweede kamer in gekomen. De adressant, zekere F. P. J. Mulder, particulier te Batavia, beklaagt zich daarin dat, hoewel bij twee vonnissen van den raad van ju stitie te Batavia het weren van witte jassen uit den schouwburg als onrechtmatig is verklaard, hij, gehuld in dat kleedingstuk, door de politie uit de opera is gesleurd geworden, terwijl zijn klacht bij het openbaar ministerie zonder gevolg is gebleven. Adressant concludeert uit dat feit, »dat de toestand hoogst treurig is en het zeden bederf kolossale afmetingen moet hebben aange nomen". De kamer heeft besloten, het adres ter griffie neer te leggen »ter lezing voor de leden", die zeker zich zullen haasten om van dat curieuse adres kennis te nemen. Omtrent den diefstal van effecten te 's Gra- venhage, waarvan een laatste bericht gisteren melding maakte, weet men tot dusver niet veel meer dan dat de weduwe R., in het Huygenspark, inwoonde ten huize van haren schoonzoon v. d. H., vroegere en welgestelden stalhouder. Met 1 Apri 1 verhuisde de eigenares van de effecten een paar huizen verder in dezelfde buurt. Haar schoonzoon was bij het overbrengen van den inboedel uit de oude naar de nieuwe woning behulpzaam. Eerst tij "lens de verhuizing werd de portefeuille met effecten, vertegenwoordigende eene waarde van p. m. 90.000, en een bedrag van 7000 aan bankpapier vermist. Natuurlijk leidde de politie, die reeds Zaterdag van de ontdekking kennis droeg, haar eerste onder zoek in de richting van de familie. De schoonzoon zelf werd voorloopig aangehouden maar spoedig in vrijheid gesteld, nadat het onderzoek geen vermoe den van schuld tegen hem had opgeleverd. De politie is nog steeds in de weer om te trachten den dader van dezen effectenroof in handen te krijgen. De Belgische kamer heeft gisteren, trots het verzet der rechterzijde, in overweging genomen een voorstel van den afgevaardigde Robert tot afschaffing der godsdienstige formule van den eed- De bekende Great-Eastern is door het Britsch gouvernement gekocht om als kolenschip te Gi braltar dienst te doen. »Hoe diep zijt gij gevallen" mocht dit ongelukkige schip wel toegevoegd worden. En hoe weinig heeft deze drijvende stad, zooals Jules Verne het gevaarte noemt, de hoop der ontwerpers vervuld. Het eenige nut, hetwelk dit vaartuig gehad heeft, was, dat het gebruikt werd tot het leggen der onderzeesche kabels, doch als vracht- of passagiers boot maakte het een droevig figuur. Het was te groot van afmeting voor alle Engelsche havens behalve voor Milford- haven. Zijn verder bestaan kenmerkte zich door eene reeks van teleurstellingen, want ofschoon men het voor verscheidene doeleinden dienstig wilde maken, bleek het ongeschikt voor alles. Misschien is het nu als kolenschip nog het nuttigst te ge bruiken. Amsterdam. De gemeenteraad heeft ein delijk de concept-voorwaard en voor de duinwater leiding goedgekeurd, en wel met 27 tegen 10 stemmen. Een gewichtige interpellatie over de oprichting eener dynamiet-fabriek besloot de zitting. Daar uit bleek dat burg. en weth. zouden voorstellen de vergunning daartoe te verleenen aan een particuliere industrie, van wie ook de regeering haar oorlogsbehoeften zou trekken. Vele leden, die in 1879 hun toestemming tot die oprichting gegeven hadden in de mening dat dit een regeerings-aanvraag was waren er nu, tegen op grond van gevaar en te weinig controle. Deze zaak zal nogmaals in den raad komen om daarna het verlangen van den raad aan de regeering kenbaar te maken. Caïro. Te Berber is een bode uit Khartoum aangekomen, die berichtte dat de toestand te Khartoum kritiek iseen opstand zoude onder de Ongeregelde troepen zijn uitgebroken de officieele bevestiging ontbreekt evenwel. liomSen. De Daily-News zegt dat de regee ring Gordon heeft aanbevolen om Khartoum te ontruimen. Gordon weigerde en blijft vertrouwen stellen in het gelukken zijner zending. B*arijs. De onderhandeling met de Hovas is weder afgebroken. Admiraal Miot vertrekt heden naar Madagascar met last om eenige kustpunten te bezetten. Voor de herbedijking van den Zimmermanpolder werd nog, behalve zooals wij gisteren meldden door den heer C. Hoogendoorn voor 74.500 in geschreven door de heeren B. Den Exter van den Blink voor ƒ75.000, G. De Wilde met P. J. Visser voor 74.900. Bij tweede veiling is het weeshuis te Tholen door de gemeente verkocht voor 2700 aan de gebr" Van Hiele, die, naar men zegt, het zullen sloopen, om op het terrein woningen te bouwen. In het April-nummer der Deutsche Rundschau komt een hoogst belangrijk artikel voor van den bekenden Egyptoloog Brugsch-bey. Het is »De Mahdi" getiteld, maar bevat behalve enkele bijzon derheden over den Valschen Profeet een duidelijke uiteenzetting van de laatste geschiedenis van Egypte en een oordeel over den huidigen kritieken toe stand, dat, afkomstig van een bevoegd man, zeer gewaardeerd moet worden. De schrijver vangt aan met te verklaren, dat in de wereld der Moham medanen de godsdienst of liever het geloof ed-din slechts de gebruikelijke strijdkreet is, om de strijders naar de vanen op te roepen en aan te zetten tot een oorlog, die met het geloof weinig of niets te maken heeft. Bij den Mahdi moet men dan ook diepere beweegredenen voor zijne handelingen zoeken dan eene voerbijgaande religi- euse aandoening. Met groote slimheid gaf hij zich uit voor den »Mahdi", d. i. voor den door de schrift en de overlevering voorspelden voorlooper van den eenmaal wederom verschijnenden profeet Mohammed. Doch de stof voor den opstand was reeds lang opgehoopt; de gemoederen waren voor bereid, want Soudan werd uitgezogen, de bewoners werden brutaal en willekeurig behandeld door de Egyptische ambtenaren, de handel in slaven nauw gezet bewaakt, en menige slavenhandelaar had zijn bedrijf met het leven geboet. Volgens den heer Brugsch is de slavenhandel zeer moeilijk af te schaffen, wijl hij ten nauwste samenhangt met het haremwezen, met het familielevennaar zijne meening handelde Gordon door zijne proclamatie dus verstandig, te meer wijl hij wist dat de handel in menschen, door de Britten overal streng be waakt, niet buiten Soudan zich konde uitbreiden. Bovendien zagen de Soudaneezen de binnendrin gende handeldrijvende Europeanen aan als lastige concurrenten, en voelden zij beneden hen te staan. Van die openbare stemming tegenover het Euro- peesch element maakte de Mahdi, sultan van Kor- dofan, gebruik; doch de brand, dien hij in Soudan wilde ontsteken, wendde zich naar de kusten der Roode Zee tusschen Berber en Soeakim (Sauakin). Arabieren en afstammelingen der Aethiophiërs, halfnaakte Nomaden slechts met lans, speer en schild gewapend schaarden zich onder den Mahdi en den vroegeren slavenhandelaar Osman Digma. De door hen behaalde overwinningen getuigden van hun strijdlust, en qerst de Britsche land- en marinetroepen brachten hen tot staan, 't Is heel begrijpelijk, meent Brugsch, dat Engeland, hetwelk Aden en het daarbij gelegen eiland Prim reeds bezit, Soeakim wil hebben immers dan heeft het den sleutel tot de Roode Zee geheel in zijn macht. En, hoewel met groote opoffering, de Engelsche handelspolitiek heeft over Fransche kortzichtigheid getriomfeerd. Egypte, dat het treurig bewijs leverde de be scherming van Engeland niet meer te kunnen missen, ljjdt aan de erfziekte van alle Oostersche landen bet heeft gebrek aan een klaar oordeel, en vergeet steeds dat de kortste afstand tusschen twee punten is de rechte weg door vleierjj, door intriges, door onder den mantel van onwetend heid verborgen berekering en sluwheid zoekt het tot het beoogde doel te'geraken. Het handelt al leen uit egoisme, en de ergste aller ondeugden toont het door gebrek aan dankbaarheid en erken telijkheid tegenover hen die eens voor het land weldoeners waren. De religie-trots eindelijk is de hinderpaal voor allen vooruitgang en ontwikke ling op politiek en sociaal gebied. De ministers zijn eenvoudig de gehoorzame uitvoerders van de bevelen der Britsche regeering; zij zijn allen even nietig, behalve Nubar-pacha. Nu in deze dagen de quaestie van Nubar's heen gaan besproken wordt is het te meer belangwek kend het oordeel van Brugsch over hem te hooren. In Nubar, zegt de schrijver, in den'man die door eigen energie tot hoogen trap is geklommen, ver eenigen zich Europeesche beschaving, diplomatieke scherpte van oordeel over personen en gebeurte nissen met echt Oostersche sluwheid en berekening waar het de keus der middelen. Zijne opene eigen schappen bezorgden hem den haat van den vorigen khedive, en noch zijn inzicht noch zijn helder verstand waren bij machte de Oostersche indo lentie tegen te gaanhij werd tot de erkenning gebracht „dat alleen een geheele ondergang Egypte op het laatste oogegenblik tot handelen zal kunnen dwingen." Het geloof aan deze voorspelling is bij Brugsch evenwel niet sterk. Nubar's raad geldt al niet zooveel meer; hij is in zjjn handelen beperkt geworden. Egypte is eene machine door Engelsche kolen en Engelsche olie in beweging gehoudende hoofdingenieur zit in Londen, en Nubar met zijne ambtgenooten hebben te waken, doch zijn niet meer met de zelfstandige leiding belast. Ten slotte wijst de schrijver erop, dat de pogin gen van Egypte om Soudan, dat ontzachlijk ge bied dat scnatten en duizende menschenlevens heeft gekost, te heroveren slechts anderen ten goede kwamen, die op het juiste oogenblik met Egypte's machteloosheid hun voordeel wisten te doen. De Mahdi is sultan van Kordofan en Dar- fourde slavenhandelaar Zebehr-pacha onderkoning van Khartoumde Abyssiniërs houden de lang begeerde haven MaBsowah, en Engeland de oost kust aan de Roode Zee. Egypte hot spreekt van zelf kan zonder Engeland's hulp zijne eigen inwendige aangelegenheden niet in orde bren gen het staatsbankroet staat voor de deur. Gelijk we gisteren onder de Laatste berichten meldden is de kieswet door het lagerhuis met eene 1 sterke meerderheid aangenomen (340 tegen 210); de Ieren stemden met de liberalen. Gladstone, hoewel nog niet geheel hersteld, hield eene boeiende en dikwerf geestige rede. Wanneer die meerder heid ook bij de behandeling der afzonderlijke artikelen blijft bestaan, zullen de lords de her vorming waarschijnlijk niet weigeren. Sir Harcour} heeft gisteren de gemeentewet voor Londen in gediend. Tusschen de Oostenrijksche en Hongaarsche re geeringen is een ernstig conflict ontstaan naar aanleiding van den invoer van Hongaarsch vee. De veefokkers in Hongarije hadden besloten om voortaan hunne beesten naar Presburg te zenden, waar alle Maandagen markt wordt gehouden. Daarop heeft de gouverneur van Neder-Oostenrijk in het belang van de Weenermarkt een besluit afgekondigd,dat al het vee, komende van Presburg, te Weenen op de markt moet komen om geneeskun dig te worden onderzocht. Nu is de veefokkerij een der groote inkomsten van Hongarijemen begrijpt dus dat de Hongaarsche kamer zich de zaak aantrok. Op voorstel van de afgevaardigden Falk is tegen dezen maatregel geprotesteerd, en in antwoord daarop heeft de minister Tisza, de zaak zeer ernstig achtend, verklaard dat het uit gevaardigd bevel formeel in tegenspraak is met den geest der tol-eenheiddat een dergelijke maatregel wellicht gerechtvaardigd zoude zijn wanneer in Hongarije een veepest heerschte, wat niet het geval is; dat een telegram, over deze zaak naar de regeering te Weenen gezonden, tot nu toe onbeantwoord was geblevenmaar dat hij zijn gedragslijn voor de toekomst niet bon aan geven. De minister beloofde evenwel na de Paaschvacantie aan de kamer mededeeling te zullen doen van de stappen die hij in deze quaestie gedaan heeft. De Fransche kamer behandelde gisteren de inter pellatie van den afgevaardigde Clovis Hugues over de tusschenkomst der troepen bij de ongeregeld heden te Anzin. De minister Waldeck-Rousseau zeide, dat de regeering haar gezag niet is te buiten gegaanhij liet recht wedervaren aan de houding der werkstakers, die alleen aangezet worden door staatkundige raddraaiers, maar hij laakte ten sterkste het streven om de ellende te exploiteeren en menschenlevens in gevaar te brengen. Na deze verklaring nam de kamer met overgroote meer derheid een motie van vertrouwen in de regeering aan. De zaak is dus met een sisser afgeloopen. De kamer is tot 20 Mei met vacantie gegaan, evenals de senaat, die gisteren nog de conventie met Tunis goedkeurde. Het nieuwe ministerie in Zweden is gekozen uit de conservatieve partyzes nieuwe ministers zijn benoemd, drie der ouden blijven, en éen post is nog onbezet. Voor de boeten, die de afgezette ministers te betalen hebben, is reeds meer dan noodig is ingekomen, en het ontbreekt hun niet aan bewijzen van deelneming en hoogachting feesten worden voorbereid en maaltjjden aange recht ter eere van hen. Voor ingezonden stukken was heden geen plaats, evenmin als voor ons feuilleton. fPrijs der plaatsing SO cent per regel.) VerKrijgöaar bij alle handelaren in MINERALE WATEREN. Ei(jeuaren:ROMHlili\HÓLLEU&C0.,UoUerdani.

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2