--- Laatste Berichten. Moopiip ei jferpMiiip ii Zselaafl. Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Verkoopingen en aanbestedingen. Weerkundige waarnemingen. 3» die men vooral in het dure Kotta Radja zoo brood- noodig heeft en dat dan ook niet geheel ten onrechte het banningsoord van Atjeh, het garni zoen voor de niet-vriendjes wordt genoemd; te Kota Alam dan werd de geringe bezetting ver meerderd door er 's avonds een officier met 40 man van het 3C bataljon te detacheeren, en zoo werden overal bijzondere maatregelen getroffen en buiten gewone waakzaamheid aanbevolen. Tot dirigeerend officier van gezondheid wordt, in plaats van den overste Roskes die zijn pensi oen heeft gevraagd, benoemd de majoor Koningh. bolders. Op verzoek eervol ontslag verleend aan E. Thienpondt als dijkgraaf van den Clara- polder. pensioenen. De volgende pensioenen zijn ver leend Aan J. F. Braun, gewezen comm. bjj het dep. van kol., 1465 'sjaars; G. H. Habets, comm. 36 kl. bjj 's rjjks bel., 167 jhr A. L. Van Spengler, ontv. der dir. bel. enz., 813L. Leupen, comm. le kl. bij 's rjjks bel., 532S. Rorije, wed. van A. Van Baak, in leven id., 182. leger. Aan den met verlof hier te lande aan wezigen kapt.-kwartierm. van het leger in Ned. Indië H. D. Tuynenburg is, ter zake van lichaams gebreken, eervol ontslag verleend met toekenning van pensioen. Akte-examens in Zeeland. 7 en 8 April werden 15 candidaten geëxami neerd. 1 was niet opgekomen. Afgewezen werden 6. Toegelaten 9, t. w.A. Langejan van Middel burg J. Leijnse van VlissingenP. Louter, M. A. De Man, J. L. Van Overbeeke, J. Postma en J. P#uwer van Middelburg; A. Van de Putte van Oost- en West-Souburg en C. Van de Putte van Middelburg. De vroeger aangekondigde vergadering van on derwijzers en belangstellenden in het onderwijs, door den heer- Moens te Middelburg saamgeroepen, zal Zaterdag 19 April boven de sociëteit de Ver genoeging plaats hebben. De volgende - onderwerpen zijn door hem ter behandeling voorgesteld 1. Het onderwijs in de Ned. taal. 2. De toelatings- en overgangsexamens bij in richtingen van opleiding. 3. De voorbereiding voor het eigenljjke vak onderwijs de zoogen. voorbereidende klassen der rjjks-normaallessen. 4. De opleiding tot hoofdonderwijzer. Verschillende leeraren aan normaallessen hebben nog de volgende onderwerpen aanbevolen 1. Omschrijving in het programma voor de hoofd- en onderwijzersakte van de eischen voor «onderwijs en opvoedkunde." 2. De vormleer moet niet aan het einde van het 2e jaar worden afgebroken, maar minstens nog een jaar worden voortgezet. 3. De vacantiën der normaallessen zjjn te kort. 4. Het zangonderwijs in verband met dat on derwijs aan de normaallessen. Op voorstel van een der leeraren van den cursus ter opleiding voor hoofdonderwijzer te Goes is besloten, gedurende de crisis die deze in stelling beleeft, van eiken deelnemer slechts 42 te vragen, maar tevens, wanneer er geen tien deel nemers mochten zijn, het ontbrekende aan het tienvoud van die bijdrage om te slaan over hen die van den cursus gebruik maken. Het nieuwgebouwde gedeelte van de school te Heinkenszand is heden (Dinsdag) in gebruik genomen, 't Is voor 48 leerlingen bestemd en alleszins geriefelijk ingericht, terwijl het geheele gebouw door nette afwerking den aannemer eer aandoet. De vrees, die bij velen bestond dat de overigens zeer nette school er door zou worden ontsierd, is niet bewaarheidslechts een klein portaal, dat door de verdeeling in 4 lokalen aan den uitgang noodig was, zou misschien uit een aesthetisch oogpunt misplaatst kunnen heeten. Benoemd tot pastoor te IJmuiden de heer J. Van 't Westeinde, kapellaan te Ilpendam. met dezelfde kalmte en zekerheid tusschen de kleine eilandjes door, als hij den schoener tusschen de scheren doorgeloodst had. Op dat oogenblik wilde Baardsen zijn kijker weer gebruiken, maar deze werd hem eensklaps uit de hand genomen. Het was Hilma en nadat zij den kijker op de sloep gericht had, voerde zij een van hare grootste equilibristische toeren op de to'onen uit en begon een zagende tarantella te dansen, steeds in de handen klappende en roepende»Papa, OPapa Een oogenblik later zag zij, ondanks den slape- loozen nacht, zoo rood en frisch als een roos; hare oogen schitterden als diamanten en zij moest heide handen tegen haar hart drukken om het kloppen te bedwingen. Niemand verwonderde er zich natuurlijk over dat die vreemde kapitein naar den steiger van Baardsen roeide en zjjn eerste bezoek aan zulk een groot man bracht; men behoefde dat huis slechts van verre te zien om te weten dat de man, die daar woonde, de eerste van de plaats was. Maar men kreeg toch stof genoeg om te praten. Het was nauwelijks avond, een prachtige, heldere avond na den storm, of daar zag men de jonge juffrouw Baardsen alleen met den vreemden kapi tein óp den straatweg wandelen en dat herhaalde Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden zijn veroordeeld P. J. te Stekene, (België), alhier in de gevan genis verblijvende, wegens vervoer van zout boven een hoeveelheid van 5 kilogram ongedekt met biljet, tot eene boete van ƒ16.20 J. C. B. huisv. van P. J. Van G. te St. JanSteen, wegens binnen- landsch vervoer zonder binnenlandsch paspoort, tot 15 dagen celM. F. B. wed. J. V. te St. Jan Steen, wegens alsvoren en weigering van visitatie, tot eene geldboete van 50 en 8 dagen cel J. C. Van H. te St. Jan Steen, als de vorige, tot eene geldboete van 50 en 8 dagen celA. De C. te Koewacht, wegens binnenlandsch vervoer zonder binnenlandsch paspoort, tot 3 dagen cel P. De V. te Koewacht, wegens fraudulensen in voer, tot 3 dagen celF. De V., C. De V., G. De R., B. H. en A. De R. allen te Stekene (België), wegens vervoer van zout, zonder door eenig do cument gedekt te zijn, de le tot twee boeten van ƒ36 en ƒ24.30, de 2e tot eene boete van 27, de 3e eene van 36, de 4" eene van 27 en de 5e eene van 36H. B., gezagv. van het Eng. fregatschip Alexandre, thuisbehoorende te Green- wik, wegens het naar zee zeilen met dat schip zonder uitklaring en zonder kennisgeving aan de ambtenaren van 'srijks belastingen, tot eene boete van ƒ300. Voorts allen in de kosten en verbeurd verklaring der aangehaalde goederen. Het gerechtshof te 's Gravenhage deed heden uitspraak in de bekende zaak van S. en L, W., gewezen geëmploiëerden bij de Amsterdamsche tentoonstelling. Het hof besliste dat de aan beklaagden ten laste gelegde feiten noch als misdaad noch als wanbedrijf noch als overtreding kunnen beschouwd worden en ontsloeg de beklaagden van alle rechts vervolging. —In de gisteren gehouden zitting van den hoogen raad heeft de adv.-generaal mr Van Maenen zijne conclusie voorgedragen in zake de voorziening van J. G. H. en J. L. H. W., bankiers te Venlo, tegen een arrest van het gerechtshof te Arnhem, hou dende hunne veroordeeling wegens bedriegelijke bankbreuk en verduistering van gelden. Adv.-gen. oordeelde al de aangevoerde cassatiemiddelen on gegrond, en concludeerde mitsdien tot verwerping van het beroep. De uitspraak is bepaald op 5 Mei. De arrondissementsrechtbank te 's-Bosch heeft verleden week eene beslissing genomen in de zaak der kloosterlingen van St. Agatha, en den staat der Nederlanden in zijne vordering tot ontruiming niet-ont vankei jjk verklaard, behalve ten aanzien van een der kloosterlingen, die geen proóureur had gesteld, en tegen wien de vordering, bij gebrek van tegenspraak, is toegewezen. De rechtbank grondde hare beslissing hierop, dat zoolang de procedure niet beëindigd is, die door den staat tegen den huurder van do goederen van het klooster St. Agatha, wijlen den Zeer eerw. heer Van den Wijmelenberg, in leven prior van dat klooster, gevoerd wordt, de vordering tot ontruiming tegen de overige kloosterlingen, die krachtens vergunning van genoemden prior in het klooster verblijven, niet kan worden toegewezen. Door die goederen te verhuren, heeft immers (zoo overwoog de rechtbank) de staat de beschikking over het gebruik daarvan aan den huurder af gestaan. N.R. Ct.) Onder de verongelukte schipbreukelingen van het stoomschip Daniel Steinmann moet ook zekere E. uit Vlissingen zijn; hjj was machinist. Diens broeder is te Antwerpen achtergebleven wegens eene treurige zaak, op de terugreis met bovenge noemde boot voorgevallen, en waaraan hjj thans zijn leven heeft te danken. Te Utrecht hebben in Tivoli, bij een voor stelling door het gezelschap van den heer Pierre De Boer, eenige studenten en officieren, in opge wonden toestand, ruzie gemaakt en een paarden- kooper de zaal uitgeduwd. Toen deze later terug keerde begon het opstootje. Vele familiën verlieten de zaal. De muzikanten gebruikten hunne instrumenten als wapens om zich te ver dedigen. Men berokkende zeer veel schade aan de onderneming en aan Tivolien dat alleen uit brooddronkenheid. zich twee of drie avonden achtereen, terwijl de schoener heel kalm voor anker bleef liggen, alsof zij op de wereld niets anders te doen had. De jongejuffrouw Baardsen was weer in het spel en als de menschen hun zin gedaan hadden, zouden zij dien vreemden kapitein gewaarschuwd hebben.* Hij was zoo'n knappe jongen dat vonden althans de jonge meisjes en dat hij een flinke zeeman was wist iedereen, die hem had zien binnenkomen. Des te meer ergerde men zich. Zulk een nuf was bijna een schande voor de heele plaats, al was zij tien maal de dochter van den rijken Baardsen, heette het. Maar terwijl men zoo over haar oordeelde, werden alle oude vrienden van Baardsen verrast met een uitnoodi- ging voor een partij ten zjjnent; natuurlijk be dankte niemand en een ieder trok zijn beste plunje aan. Het was een koffievisite en alle dames, die meegevraagd waren, namen het natuurlijk ook aan. Er kon geen betere gelegenheid bestaan om er achter te komen hoe de zaken tusschen Hilma en dien vreemden kapitein stonden. Men nam zich voor om goed uit zijne oogen te zien en het was waarlijk niet moeieljjk om die zaak te doorgronden. Er behoorde niet veel scherpzinnigheid toe om te begrijpen hoe de vork in den Bteel zatwant de kapitein was steeds om en bij Hilma en hare wangen gloeiden en hare lippen Te 's Bosch is een oude vrouw overleden die door 16 personen in een begrafenisfonds was ingeschreven. Of het goede mensch van die be langstelling voor hare begrafenis heeft geweten wordt niet gemeld. Maar dat zulke feiten ge beuren kunnen is zeker ergerljjk. Te Venloo zijn binnen een half jaar tijds drie leden van den gemeenteraad gecalangeerd. Een daarvan was lid van het zetterscollege. Op het stuk van belastingen neemt men het met de eer lijkheid zoo nauw niet. Ook bij de aanslagen voor den hoofdelijken omslag zijn de bewijzen daarvan te over. De Parkschouiuburg te Amsterdam behaalde in het afgeloopen boekjaar eene zuivere winst van slechts ƒ7446.88. De minder gelukkige financieele exploitatie moet grootendeels geweten worden aan verkeerde han delingen van den ontslagen technischen theater directeur. Sints diens vertrek gaat het veel beter. De voorjaarspaardenmarkt te Zaltbommel was levendiger dan het vorig jaar, waartoe de ruimere aanvoer bijdroeg. Verscheen er verleden jaar geen enkel paard, thans werd dit aantal met éen vermeerderd. De Bommelsche Ct. heeft die markt in volle actie gezien en beschrijft de ver schillende momenten als volgtla momentde drie palen alleen2e momentde drie palen mét het paard aan de ljjn3e momenthet paard vertrekkend, met iets als van medelijden in den zwaai zijns, het langst zichtbaren staarts en de drie palen 4e momentde drie palen weer al leen 5e momentde palen verdwenen en het marktplein alleen. Men ziet het, altijd is die merkwaardige markt weer anders dan haar voorgangster. Op de jongste tentoonstelling te Calcutta was ook te zien eene afbeelding van Bali, den vorst van hel en duisternis en beheerscher der onderwereld. Deze laatste eigenschap meende een inboorling, die aan den catalogus medewerkte, niet juister in het Engelsch te kunnen weergeven dan door de benaming King of the Netherlands en zoo heeft inderdaad op de tentoonstelling onder de afbeelding van den afgod Bali, den Vorst der Onderwereld", te lezen gestaan«Koning der Nederlanden". Professor Monier Williams, te Calcutta, ontdekte het eerst de komieke vergissing en maakte er in eene lezing melding van. De heer J. A. Fortuin heeft bedankt als voorzitter van de sociaal-democratische vereeniging. De verbrande fabriek te Hilversum zal in den kortstmogelijken tijd herbouwd worden, ter wijl reeds over een week of drie ruim tweehon derd werklieden aan den gang zullen kunnen gaan in de weverij. Te Wijhe bestaan nog altijd de hand- en spandiensten, waardoor ieder ingezetene, die niet tot den minderen stand behoort, vrouwen en personen boven de 60 jaren zijn ook vrij ver plicht is van tijd tot tijd een dag voor de ge meente te werken, om de straten en wegen in orde te houden. Eenigen tijd geleden is op een adres van een groot aantal ingezetenen om deze in veler oog onbillijke belasting af te schaffen, afwijzend beschikt. Ieder, die 't maar eenigzins betalen kan, zendt natuurlijk een plaatsvervanger, doch de vorige week zag men bjj die gelegenheid een der notabele ingezetenen op den weg werken, gekleed in gala-costuuin (zwarten rok, witte das, hoogen goed en glacé-handschoenen) en voorzien van een schopje met een langen steel. Dat hij veel bekijks had en niet veel uitrichtte, zal wel niet behoeven gezegd te worden. Daar 't regen achtig weêr was, werden hij en de andere door hem op fijne sigaren onthaalde wegwerkers te 12 uren afgedankt. Uit de verklaring, afgelegd door den kapitein van het verongelukte schip de Daniel Steinmann blijkt, dat hij het licht van Chebucto meende te zien en het licht van Sambro werkeljjk zager hing een dikke mist en er viel een sterke regen. Toen de kapitein de vergissing bemerkte was het te laat, het schip stootte en al de passagiers klommen op de brug. De ankers werden uitge worpen, maar de rotsen van Sambro naderden meer en meer, en de zee brak over het vaartuig. Daar plooiden zich tot een eigenaardigen glimlach, zoo dikwijls zij hare oogen tot hem ophief. Meer was er niet noodig. Het was geheel overbodig dat men nog door een half geöpende deur zag hoe zij haar lachende mond in den baard van den kapitein verborg en deed alsof zij hem kuste. Men wist genoeg. Maar men vond dat men den vreemden kapitein ook iets behoorde te doen weten Dat zou echter geheel overbodig geweest zjjn! want die vreemde kapitein wist dat Hilma hem reeds bemind had toen zij een klein meisje was en dat zij jaren lang op hem gewacht had, tot dat hij nu eindelijk gekomen was. Hij wist dat Hilma trouw was als goud. Dat konden de luitenant en de hulpprediker ook getuigen als zij wilden en weldra kon heel Noordhaven het, toen men vernam dat de vreemdeling niemand anders was dan Axel Holm. Axel Holm was gekomen om te trouwen met een meisje uit Noordhaven en blijkbaar ook om zich daar te vestigen, daar hij het oude nest weer opgebouwd had. Er was ook geen tweede plaats op de wereld om te leven en te sterven als Noordhaven 1 Daar vond men zoons, die de vervallen groot heid der vaderen weer herstelden, en dochters zoo trouw als goud. GIIDE. stootte het vaartuig wederom, en een reusachtige golf vaagde het dek schoonslechts éen kreet der wanhoop werd gehoord. Toen zonk het schip en de kapitein klom in een der masten't ge lukte hem een der passagiers te redden, en samen wachtten zij in dien toestand zeven uren lang toen .werden zij door een boot van het eiland Sambro gered. Men weet, hoe weinigen behalve deze beiden het leven er afbrachten. Men vindt nu op de kust telkens lijken van de anderen, maar deerlijk verminkt en dikwerf onherkenbaar. Bij den gisteren gehouden jaarlijkschen roei- wedstrjjd tusschen Oxford en Cambridge heeft Cambridge gewonnen met ongeveer drie boots lengten. Het hof van cassatie van Madrid heeft het vonnis van het hof van Xeres, waarbij 7 leden van de bende de „Zwarte Hand" ter dood en 8 tot dwangarbeid werden veroordeeld, vernietigd en over al de beschuldigden de doodstraf uitge sproken. Koningin Victoria zal in Mei niet naar het buitenland, maar naar.Wight gaan. Het universiteitsgebouw te Bucharest is door brand voor een groot gedeelte vernield. Zoo de pinakotheek, de schilderschool en de herbari um's de bibliotheek en de senaatskamer zjjn zwaar beschadigd, de bibliotheek van het aard rijkskundig genootschap is geheel verloren gegaan. Door gebrek aan water viel het zeer zwaar den brand te blusachen. De bekende dichter Emanuel Geibel is te Lubeck, zijn vaderstad, na lang lijden bezweken. Ferdinand Von Hiller, stadskapelmeester te Keulen en hoofd van het conservatorium aldaar, gaat in het najaar zijne openbare betrekkingen neerleggen, wegens vergevorderden leeftijd. In vele kringen wordt het aftreden van den man, die met korte tusschenpoozen sedert 1849 het muzi kaal leven van Keulen geleid heeft, zeer betreurd. De dezer dagen openbaar gemaakte statistiek over het onderwijs in Griekenland werpt een ver blijdend licht over den toestand in dat land. Griekenland bezit op het oogenblik eene univer siteit met 52 professoren en 2612 studenten, 31 gymnasia met 252 leeraars en 4110 gymnasiasten, 294 middelbare scholen met 577 leeraars en 12,973 leerlingen, en viermalen zooveel volksscholen. Het aantal sekten in Finland neemt verba zend toe, en de meeste van deze houden er zeer vreemde leerstellingen op na. Een man uit Osterbotten, Jan Koulass, heeft zich nu paus ver klaard en verkoopt aflaatbrieven. De profeet van de Hihiliten-sekte werd onlangs door een fanatiek mededinger vermoord. ®s ï-rn venliag-e. De hooge raad verwierp heden de voorziening in cassatie van J. M. De V. te Vlijmen tegen het arrest van het hof te 's Bosch, en veroordeelde haar, wegens kinder moord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd, tot anderhalf jaar celstraf. Gravenhage. Bij eene dame in het Hujj- genspark is voor een bedrag van 100.000 aan effecten gestolen. lionden. Het lagerhuis heeft in tweede lezing de reformbill aangenomen met 340 tegen 210 stemmen. Thans komt uit Peking het bericht dat mar kies Tseng buiten zijne instructiën ging toen hij verklaarde dat een aanval op Bae-Ninh als een casus belli zou worden beschouwd. St. Petersburg-. Bij het proces wegens fraudeleuse handelingen van het tolkantoor te Taganrog zjjn vjjftig personen betrokken. Heden had te Rilland de aanbesteding plaats van de herbedjjking van den Zimmermans-polder. Laagste inschrjjver was de heer Hoogendoorn voor 74500. De gunning is nog aangehouden. 8 April, des morgens te 8 uren. VerwachtZO. wind en goed weder. Thermoraeterstaud te Middelburg. 7 Apr. 's avonds 11 uren BI gr. 8 'smorgens 8 uren 53 gr. '«middags 1 nar 58 gr, '8 avonds 5 uren 54 gr. F. Datum. 24 Mrt.- 11 Apr. 9 9 15 18 22 22 23 25 26 28 29 30 30 2 Mei. 3 Piaats. - Oud-Vosmeer enz., Meliskerke, Middelburg, Sas van Gent, Biervliet, 'sH. Areudsk., Brigdamme, Serooskerke, Kleverskerke, Biggekerke, Vlissingen, Serooskerke, Aagtekerke, Zoutelande, Meliskerke, Grijpskerke, Cortgene, Bors6ele, Zoutelande, Koudek. weg, Zonnemaire, Voorwerpen. Bouw- en Weiland Informatiën. Wagtho. Verheij. Tak. Couinck Wes tenberg. Hecht v. Erfpacht,; Brevet. Gerst, Haver enz.,; P. Overman. enz., Hofstede, Huis, Bouwmaterialen, Huizen enz., Inspannen, Inspan, Huizen euz., Inspan, Inspan, Beestiaal enz., Bouw- en Weiland, Tak Tak. Tak. Ve.rheij. Loeff. Dei Wolff. Woptersen. Tak; Inspan, Beestiaal enz.. Inspan, Hofstede, sen iCroin. Bouw- en Weiland, Tak,: Bouw- en Weiland, TakA Hofstede, Moolienburgh Woutersen. Slejkt. Roenof. Pellq en Lan-

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 2