1884. N°85. 127° Jaargang. Woensdag 9 April. Burgerlijke Stand. Middelburg 8 April. FEUILLETON. De jongejuffrouw Baardsen Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gents Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Constantius Flood. MIDDËLBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieowenhdijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De wethouder, ambtenaar van den burgerlijken Btand te Middelburg, brengt ter kennis van be langhebbenden, dat op den 11, 14 en 15 April a. s. de aangiften van plaats gehad hebbende ge boorten en overlijden kunnen geschieden tusschen 12 en 1 uur des namiddags. Middelburg, den 7 April 1884. De wethouder voornoemd, F. ERMERINS. Morgen (Woensdag) ochtend omstreeks 8 uren wordt Z. M. stoomjacht Valk te Vlissingen ver wacht. Op uitdrukkelijk verlangen van Z. M. den koning moet aan het havenstation een extra-trein gereed staan, die te 9.25 van daar vertrekt. Die trein komt te 10.44 te Roosendaal, te 11.58 te Rotter dam en te 12.30 te 's Gravenhage. Wij herinneren dat de gelegenheid om de oude koperen centen en halve centen aan de kantoren der betaalmeesters in te wisselen, 30 April wordt gesloten. Door de tweede kamer is de vorige week ook verslag uitgebracht over het adres, door den beer Huygen De Raet te Salatiga aan haar gericht over het onrecht, hem aangedaan door het bevel van de Indische regeering, om op het particuliere land, door hem in de residentie Samarang in eigendom bezeten, een opiumkit toe te laten. Ofschoon de commissie voor de verzoekschriften het betreurde dat adressant den weg in rechten niet verder heeft voortgezet, achtte zij de klacht echter van genoegzaam belang om verzending aan den minister van koloniën, met verzoek om in lichtingen, voor te stellen. De kamer heeft zich met dit voorstel vereenigd- Er moet door onze vertegenwoordiging in den laatsten tijd veel onrecht goed gemaakt worden dat door de eene of andere tak van bestuur be gaan werd. Vlissing-en, 8 April. Gisterenavond hield, onder voorzitterschap van den heer Joh" Dyserinck, het leesmuseum ten raadhuize zijne jaarlijksche vergadering. Het ledental bedroeg bij den aan vang van het vorige jaar 89, terwijl het nu ge-. klommen was tot 97. Ruim 2000 boeken waren ter lezing medegenomen. Tegenover eene ontvangst van 707.85 stond eene uitgaaf van 719.86. De voorzitter bracht den jjverigen secretaris en penningmeester, den heer W. Stevens, den welge- meenden dank der leden voor al hetgeen door hem was gedaan in het belang der stichting, in welker toenemenden bloei men zich mocht ver heugen. De beide aftredende bestuursleden, de heeren Th. C. Dommisse en de voorzitter, werden Uit het Noorsch, VAN Men bleef een oogenblik met open mond staan kijken en toen greep elkeen naar zijn kijker om het wonder nader te bezienmaar op datzelfde oogenblik steeg er een dikke rookwolk tusschen de kale masten op en het raadsel was opgelost. De schoener was een stoomboot, die met zijn stoomvermogén den storm getrotseerd had. Het weer was intusschen in zooverre bedaard dat het mcigelijk was om naar buiten te gaan en de vier lcïodsen, die voor den storm in de haven waren gekjomen, verklaarden zich bereid om uit te gaan réiet al den ijver en den spoed, aan zee- loodsen e|gen. Het wraren vier jonge mannen, die als de wakkerste; zeelieden van het plaatsje beschouwd werden; ejn binnen een kwartier lag de loodsboot gereed orti in zee te steken. Maar 'op het oogenblik, dat de laatste touwen losgemaajkt werden, bleven de vier loodsen wêer met operh. mond en wijdgeopende oogen staan kijken. Het scfcip, dat den heelen nacht met den voor steven ijp. den wind gelegen had, maakte nu herkozen. Ten slotte bracht de heer Th.VanUjje Pieterse den dank aan het bestuur voor de vele en goede zorgen, aan bet leesmuseum gewijd. Volgens ons verslag der raadszitting, gisteren te Goes gehouden, zou de burgemeester er prijs opgesteld hebben te verklaren dat alle Neder landers genoodzaakt zijn, vóór zij als lid van den raad zitting nemen, den eed af te leggen. Het kwam ons, hoe duidelijk dit ook werd ge- telegrapheerd, al onwaarschijnlijk voor dat mr J. G. De Witt Hamer behoefte gevoelde om zijn hart te ontlasten van zulk eene waarheid als eene koe. Volgens andere verslagen heeft hij echter, zich van elke beoordeeling van bet kon. besluit ont houdende, alleen willen constateeren, dat men in Nederland het recht van de Nederlanders om tot elke landsbediening te kunnen benoemd worden zoo toepast, dat men genoodzaakt is tot aanvaar ding van bet lidmaatschap van den raad een eeds formulier uit te spreken, dat men in strijd acht met zijn innerlijke godsdienstige overtuiging. Onze verslaggever heeft den heer De Witt Hamer zeker niet goed verstaan. In den brief, waarbij de heer C. E. Massee ont slag neemt als lid van den raad, schreef hij het volgende »Ik wensch echter niet geacht te worden eenige zedelijke waarde aan den grondslag van dat besluit toe te kennen, maar het veeleer te beschouwen als eene officieele staatsleerstelling nog ondragelij ker dan eene kerkelijke. »Ik kom niet tot u om eenige leerstellige woor den uit te spreken, omdat ik eerbied heb voor de innerlijke overtuiging van andersdenkenden en ik niet belachelijk wil maken datgene, wat voor an deren heilig schijnt. Wanneer ik mijn lidmaat schap van den gemeenteraad niet bestendig, dan is het omdat ik, niet de vrijheid genietende die ik zou wenschen dat eene constitutioneeie regee ring mij verschuldigd is, meen het tot mijn plicht te moeten rekenen, eerder mijn mandaat als raadslid neder te leggen dan de gemeentezaken in verwar ring te brengen." Eene kleine ondeugende opmerking veroorloofde de burgemeester van Goes zich nog, toen hij, naar aanleiding van de missive van de werkstakende raadsleden, opmerkte dat de gemeenteraad in de troostrijke verwachting kan leven de heeren weldra ter vergadering te zien verschijnen. Goes, 8 April. De-raad zal op Donderdag a., des namiddags te half drie uur, eene openbare vergadering houden, waarin zullen behandeld wordenhet derde suppletoire kohier van den H. O. over 1883, het voljaarskohier van dezelfde belasting en dat der belasting op de bonden voor 1884, de verordening op de huizen van ontucht en de publieke vrouwen, intrekking der vigeerende verordeningen, tegen wier overtreding straf is be dreigd, behandeling der rekening van de admi nistratie der leenbank over 1883 en benoeming van een stembureau voor de aanstaande verkiezing van 2 leden van den gemeenteraad. plotseling een wending en stevende op de haven toe, alsof het de eenvoudigste zaak ter wereld was, om tusschen dien doolhof van scheren en banken, die ervoor lagen, door te stoomen. De geheele aanwezige bevolking bleef eveneens staan, net als de loodsen, om naar dien roekeloo- zen vreemdeling te kijken, dien men elk oogenblik meende op de een of andere bank te zien stooten. Maar de verbazing nam steeds tóewant de boot laveerde er zoo netjes tusschen door, alsof de kapitein nooit anders gedaan had dan schepen in deze haven binnenloodsen. Hij stuurde precies zooals een loods uit die ba- ven bij zulk weer zou gedaan hebben. De vier loodsen konden geen enkele aanmerking op zijn manoeuvreeren maken maar in stilte hoopten zij alle vier op de Midt sjord bank, die zoo verrade- lijk midden in bet vaarwater lag, dat geen levende ziel er iets van kon vermoeden. Er was wel is waar een beetje wit schuim op te zien, maar dat waarschuwend teeken geleek zooveel op de bran ding bij het strand dat het bijna niet in het oog viel. Er was reeds menige mooie schuit op die Midt sjord bank geloopen en zij zou zich waarschijnlijk deze ook niet laten ontglippenwant een vreem deling zou nooit op het denkbeeld komen dat hij vlak onder het strand, te loevert van de bank, waar bet zoo bruischte en kookte, diepte genoeg zou vinden om er veilig langs te komen. Men verwachtte in groote spanning den afloop. Niemand sprakmaar de vier loodsen zagen Naar men algemeen hoort is deze verkiezing bepaald op Woensdag 30 April a. Goes, 8 April De tooneelvoovstelling, Maan dagavond in de schouwburgzaal der Sociëteit van Ongenuchten Vrij door het nationaal tooneel van Antwerpen, onder directie van den heer Lemmens> gegeven, was slecht bezocht. De voorspelling, in uw nummer van Zaterdag gedaan, werd helaas bewaarheid. De uitvoering van beide stukken: De Straat jongen van Parijs en Het geluk om rijk te zijn, doch vooral van het laatste, was goed. Een afzonderlijk woord van lof komt toe aan de heeren Willem Lemmens en Van Beem voor hun voortreffelijk spel. De souffleur alleen had wel wat minder aan de voorstelling mogen deelnemen. De slechte opkomst is ook te betreuren, omdat het hun, die er voor zorgen dat men van tijd tot tijd op tooneelgebied hier eens iets te zien krijgt, den moed beneemt om op dien weg voort te gaan. Voor het Ned. Tooneel heeft men geen geld; voor andere gezelschappen acht men zich te groot. Wat wil men dan Sas van C*ent, 8 April. Het vervangen door keibestrating van den sedert jaren in slechten toestand verkeerenden grintweg van hier naar de Belgische grenzen, bij het Staakje, is zoo goed als voltooid. Was deze eenige verbinding, door een kunstbaan tenminste, tusschen het 4e en 5e district, steeds een gedeelte van het jaar moeilijk te begaan, thans kan dit met veel gemak voortdurend geschieden. Het is daarbij opnieuw gebleken dat grint niet waar zwaar geschikt is om te worden aangewend op wegen, vervoer plaats heeft en bovendien de bedding van denweg uit zand bestaat. Sas van Gent, 8 April. Omtrent den feestdag van Zondag kan nog nader het volgende worden gemeld. Er waren, ter eere van den nieuwen burgemeester mr L. Stevens, 20 eerepoorten op gericht. Te Ter Neuzen afgehaald door de heeren Ch- Peeters en P. Pauwels werd de nieuwe titularis aan het huisje ten Halve opgewacht en welkom geheeten door eene eerewacht. Ten halt drie ure werd hij door een stoet, be staande uit de verschillende corporatiën der ge meente, opgewacht. Het muziekgezelschap Apollo van Ter Neuzen speelde bij de aankomst een nationaal lied. De burgemeester werd gecom plimenteerd door: het dagelijksch bestuur, de zangvereeniging, het boogschuttersgezelschap St. Sebastia'dn, uit wiens naam hem door de jonge juffrouwen Pauwels en Stubbé een bouquet werd aangeboden, de sociëteit Harmonie en het hoofd der openbare school namens de schooljeugd. Een schoon versierd schip werd door de leden van-het gilde St. Joris door het kanaal getrokken. De stoet hield stil voor de meisjesschool, waar de kinderen een lied zongen, en den burgemeester een elkaar aan met een blik die scheen te zeggen Nu is het met hem gedaan. Maar het stond nu eenmaal in het boek van het noodlot geschreven dat die vreemdeling alle berekeningen en verwachtingen zou beschamen, want op het zelfde oogenblik dat de stoom boot de laatste scheen buiten de Midsjour bank voorbij was, ging zij overstag en hield te loevert, vlak onder het strand, het diepe vaarwater, dat de loodsen alleen meenden te kennen; en drie minu ten later stoomde het groote vaartuig statig de haven in met hoog opgeheven galjoen, waarop een koen vrouwenbeeld stond met opgeheven armen, als beheerschte zij de geheele zee voor zich uit. Men ontwaarde een donkerkleurigen man met een zwaren baard op de brug en hoorde het kom- mando. »Laat vallen En op datzelfde oogenblik gleden de zware kettingen tusschen de kluisgaten door en een minuut daarna lag het groote schip, met den boeg in den wind, plechtstatig op de baren te dobberen. Tegelijkertijd wapperden aan de bazaansmast de strepen en sterren der Vereenigde Staten. Die koene zeiler was dus geen Europeaan »Een Amerikaan" riepen vrouwen en kinderen en liepen zoover zij konden de pier op, terwijl de loodsen met hangende pootjes hun boot weer gingen bergen. Dat was een brutale Amerikaan! Schipper Baardsen maakte juist diezelfde opmer king, op het eerste balkon van zijn groot huis. bouquet werd aangeboden. Dit laatste gebeurde ook aan het stadhuis, waar mr Stevens door de jonge juffrouw Y. Verschaffel werd toegesproken. Daarna werd het woord gevoerd door de beide wethouders, de heeren J. Yerschaffel en P. Wouters en den secretaris L. Stubbé, die allen hunne ingenomen heid betuigden met de door Z. M. gedane keuze. De burgemeester dankte in hartelijke bewoor dingen voor de hem bereide ontvangst en uitte de beste wenschen voor den bloei der gemeente. Zijnerzijds gaf hij de verzekering alles te zullen doen wat in zijn vermogen was om de belangen der gemeente te bevorderen. Behalve eene algemeene illuminatie besloot des avonds een prachtig vuurwerk van den heer Charlier te Gent dezen feestdag. Het muziekgezelschap Apollo van Ter Neuzen heeft ook veel bijgedragen om het feest op te luisteren. De minister van marine verleent deze week geen audiëntie. Volgens het Vad. heeft de minister van water staat bepaald, dat voortaan geen vergelijkende examens voor benoeming tot opzichter van den rijks-waterstaat zullen worden gehouden, maar de vacatures zullen worden aangevuld uit de buiten gewone opzichters bij de rijkswerken. In het Britsche lagerhuis is gisteren vanwege de regeering het volgende medegedeeld De be manning van het schip Nisero is nog niet uit de gevangenschap bevrijd, doordien de radjah van Tenom thans boogere eiscben beeft gesteld, waar aan de Nederl.-Indische regeering niet wil voldoen. Het Britsche gouvernement is nu met de Neder- landsche regeering in onderhandeling over verdere stappen. De Indische berichten bevatten omtrent Atjeh niets belangrijks. Alleen het volgende, dat den 24 Febr. uit Kotta Radja wordt geschreven, verdient wellicht de aandacht Om met een kleinigheidje te beginnen, deel ik u mede, dat de troepen, die op den 11 en 19 Febr. jl. van Anaq Galoeng en Gle Kambing zijn uit gerukt, om het transport tusschen deze beide plaatsen te beveiligen, te samen een verlies leden van 8 dooden en 31 gewonden, allen minderen. Verder werden op den 21 en 22 dezer te Kotta Radja, of liever meer speciaal in de voorwerken, buitengewone veiligheids-maatregelen getroffen, I omdat vertrouwbare berichten waren binnengeko men, dat door talrijke vijandelijke benden een aanval beproefd zou worden op het Cbineesche kamp te Penajoeng, om en passant natuurlijk een aantal kogeltjes in onze kampementen te gooien. Te Panteh Perak, dat geheel door een groot ijzeren bek omringd is, werd aan de wacht een stuk geschut geplaatst, waarbij het noodige personeel voor de bediening. Te Kota Alam, dat nog zoo nieuwe kampement, waar de officieren verzuchten onder den druk van geen huishuur, een toelage Hij was buiten gekomen om de door den storm aangerichte verwoesting aan huis en tuin op te nemen en was dus in geen al te best humeur. Maar nauwelijks had hij de Amerikaansche vlag in het oog gekregen, die zich juist ontplooide toen hij zijn balkon betrad, of zijn gelaat nam niet alleen zijn gewone tevreden uitdrukking aan, maar hij geraakte blijkbaar eensklaps in de vroolijkste stemming van de wereld en begon hard in zijne handen te wrijven. »Daar hebben wjj hem! Goddamriep hij uit hij vloekte altijd in 't Engelsch, als hij aan gedaan was. Goddamis hij dat niet, net zooals ik verwacht heb- en hij behoeft niet op het huis te wachten. Het blinkt hem al uit de verte tegen." Hij haalde intusschen zijn grooten verrekijker als om zich nog nader te vergewissen; doch zoo" dra hij dien voor het oog zette, stampte hjj op den grond en begon uit al zjjn macht om Hilma te roepenDoch eer die hem kon hooren en op de veranda verschijnen, moest hij alweer zijn kij ker gebruiken, want nauwelijks was de vlag ge- heschen, of er werd vaD de valreep een groote witte sloep met zes roeiers neergelaten, waarop de groote donkere man met den zwaren baard van de brug sprong, over de verschansing wipte en in de boot, aan het roer, plaats nam. Terstond scheerde de witte sloep als een meeuW over het water en zette den koers naar den steiger van schipper Baardsen. Achter in stond de groote kapitein rechtop en stuurde de

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1