N° 83, 127® Jaargang. 1884. Maandag 7 April. BUITEHUIIP. Middelburg 5 April. Onderwijs. Marine en Leger. Rechtszaken. Gemengde Berichten. Algemeen Overzicht. Dit blad verschijnt, dagelijks^ met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën* 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,50 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Bij deze courant behoort een BIJVOEGSEL. 7erkoopingen en aanbestedingen. IUIDDËLBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieüwenhüijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en bonden, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Inde Vrijdagavond gehouden zitting der tweede kamer is bet tot eene beslissing gekomen in de zaak van den onderwijzer Poppink. Zonder verzet werd de conclusie van de meer derheid (dankbetuiging voor de inlichtingen) aangenomenmaar daarnevens met 38 tegen 27 stemmen goedgekeurd de conclusie van de minderheid, waarbij wordt verklaard, dat zonder genoegzamen grond het bekende achorsings-besluit is genomen. Daardoor vervielen alle andere bij voegingen. Er waren er 3. Een van den heer Lohman en een van den heer Keuchenius beiden in denzelfden geest om te verklaren, dat de neu traliteit van de staatsschool een onmogelijke en onhoudbare zaak isen een van den heer Bastert om een geheel neutraal besluit te nemen, zonder goed- of af te keuren. De minister van binnenl. zaken had geadviseerd niet goed te keuren, omdat dit de kamer niet voegde, maar ook niet at te keuren eene handeling, gegrond op de onmisken bare schending van bet beginsel, in art. 33 van de onderwijswet neergelegd. Aan de stemming over de conclusie der minder heid onttrokken zich verschillende leden der rech terzijde. Overigens behoort de heer Wintgens tot de liberalen, die de conclusie aannamen, en be- hooren de heeren Dyckmeester en Bastert tot de niet-liberalen, die zich tegen de conclusie ver klaarden. Deze beslissing is zeer belangrijk en vrij ver heugen ons daarin. De heer Poppink beeft reden van tevredenheid over de hem verschafte voldoening, en de gewezen minister van binnenlandsche zaken, de heer mr Pynacker Hordijk, zal, na deze beslissing, zeker tot de overtuiging zijn gekomen dat zijn been gaan ook in zijn eigen belang is geweest. De gisterenavond genomen beslissing is wel een der onaangenaamste souvenirs aan zijne ministerieele loopbaan. De kamer is daarna op reces gescheiden. Aan de commissarissen des konings is door den minister van binnenlandsche zaken de volgende aanschrijving gericht sik heb de eer UHElg. te verzoeken de aan dacht der burgemeesters in uw gewest te vestigen "op 's konings besluit van 19 Maart 1884 Staats blad 38), waarbij een raadsbesluit der gemeente Hoes wordt vernietigd op grond dat daartoe heb ben medegewerkt twee raadsleden die, boewei zij niet behooren tot eene gezindheid die het eed zweren verbiedt, hunne betrekking hebben aan vaard zonder bet afleggen van den bij art. 39 dei- gemeentewet bedoelden eed, maar met eene enkele verklaring en beloften. »Uit dit koninklijk besluit blijkt, dat uitslui tend zij, die behooren tot eene gezindheid (in den zin van kerkgenootschap, niet van individueele meening) die het eedzweren verbiedt, hunne be trekking als raadslid mogen aanvaarden op de bjj art. 39 der gemeentewet bedoelde beloften en verklaring. Alle anderen kunnen volgens de wet hunne betrekking wettig niet anders aan vaarden, dan door aflegging der voorgeschreven eeden. »UHEG. gelieve de burgemeesters namens mij te gelasten, hieraan bij de toepassing van art. 39 der gemeentewet stipt de hand te houden. »Ingeval na eene beslissing des burgemeesters, met inachtneming van het bovenstaande, de raad zich geroepen mocht achten een besluit te nemen in tegenovergestelden zin, dan worde door den burgemeester art. 70, al. 2, der gemeentewet toe gepast." Dit laatste artikel bepaalt: »Het besluit dat naar zijn oordeel, als strijdig met de wet of bet algemeen belang, door ons kan worden geschorst of vernietigd, brengt hij (de burgemeester) niet ten uitvoer." Bovenstaande zou men kunnen noemen eene memorie van toelichting op de koninklijke beslissing, 'jvaarbij een bekend raadsbesluit werd vernietigd, en die door haar zonderling karakter aanleiding gaf tot verschillende vragen. Wij weten nu voor goed dat, zoolang de grond wet niet is herzien, het afleggen van een eed zelfs verplichtend is voor hen die niet gelooven aan een God, en dat de opvatting van ged. staten jan 'Zeeland, als zou het aan de beslissing van een burgemeester overgelaten wezen om een raadslid op een eed öf eene belofte toe te laten, onjuist is. Het ware vrij wat eenvoudiger geweest wanneer in deze zaak van bet begin af aan alleen een enkele vraag omtrent het al of niet geoorloofde van de houding des burgemeesters gedaan ware. Wanneer de heeren Den Boer c. s. den koning louter om inlichting hadden gevraagd of de heeren Yan Swinderen en Massee wettig zitting hadden genomen als raadslid ja dan neen, zou de quaestie veel gemakkelijker zijn opgelost en de zaak ware dan niet louter, zooals nu, eene partij- quaestie geworden. Het is thans zeker de bedoeling van den minis ter om voor goed te voorkomen dat hier of daar op nieuw zulk een verwarde en onaangename toestand ontsta als nu te Goes heerscht. Want voor geen der partijen is het gebeurde aangenaam en, laat ons het eerlijk zeggen, deze geschiedenis heeft geen stap verder ons gebracht tot oplossing der eedsquaestie. De liberale partij in Goes loopt nu gevaar twee flinke leden, onder wie een verdienstelijk wethou der, te verliezen. Of beiden zouden, evenals Brad- laugh in het Engelsche lagerhuis, moeten besluiten den eed af te leggen, bukkende voor overmacht en dwangen met het gegronde vooruitzicht dat bij eene nieuwe grondwet er op dat punt meer vrijheid zal gelaten worden. Het is echter, wij erkennen het gaarne, voor beide heeren een zeer moeielijk geval, waarin wij niet gaarne advies zouden willen geven. Toch dient het belang der gemeente en dat der vrijzinnige partij niet uit bet oog verloren te worden. Men bedenke dat, weigeren de heeren den eed af te leggen, zij voor goed moeten heengaanen of de liberale partij hun in dat geval wel dankbaar wezen zal voor het gebeurde betwijfelen wij, omdat er dan groote kans bestaat dat mannen van andere richting hunne zetels zullen innemen en de meer derheid in den gemeenteraad wordt verplaatst. Wij maakten vroeger melding van het a. op treden in den schouwburg te Middelburg van mevrouw Frenkel-Bouwmepster met het tooneel- gezelschap van den heer A. Van Lier te Amsterdam. Het is thans bepaald zeker dat den eersten avond, Zondag 13 April, zal gegeven worden Griseldis, of liefde en opoffering, tooneelspel in 5 bedrijven, naar het Hoogduitsch van Fred. Halm. Den tweeden avond zal men de stukken op voeren, waarvan melding wordt gemaakt in bet bieronder volgend bericht uit Goes. Rittliein, 5 April. Bij de verkiezing voor een lid van den raad werden 7 stemmen uitge bracht op de heeren J. Meijers Pz. en C. Huijbregtse, terwijl op den heer H. L. Meijers 13 en Joz. De Wolf 6 stemmen uitgebracht werden. Tusschende drie eerstgenoemden zal alzoo herstemming moeten plaats hebben. ïïoes, 5 April. Evenals elk voorjaar worden wij nu ook begunstigd met bezoeken van tooneel- gezelsehappen ait Belgiedie in den vasten-tijd ons land opzoeken omdat zij in hun eigen land niet kunnen optreden. Zooals reeds gemeld is wacht ons Maandag eene voorstelling van het gezelschap van den heerLem- mens, waaraan wij echter geen groot succes dur ven voorspellen omdat er naar ons gevoelen te veel komt en eene andere tooneelvoorstel- ling kort daarop plaats heeft die misschien meel de aandacht trekken zal. Het tooneelgezelschap van den heer A.Van Lier uit Amsterdam zal nl.na zijn bezoek aan Middelburg, Dinsdag 15 April, alhier optreden in den schouwburg der sociëteit Van ongenuchten vrij. Dan zullen worden opge voerd Miss Multon, tooneelspel, en Het omgeval len zoutvat, blijspel. Wij zullen dan ook gelegenheid hebben kennis te maken met mevrouw Theo FrenkelBouwmees ter; de ster die te Amsterdam zooveel bewonde ring wekt. Het is jammer dat die beide voorstellingen zoo kort op elkander volgen, te meer nu wij in den laatsten tijd op tooneelgebied reeds een en ander gehad hebben datj groote belangstelling wekte. De vrees dat een der beide aanstaande tooneel- voorstellingen onder dien overvloed zal lijden is dus alleszins gerechtvaardigd. De hoogbejaarde voorzitter der schippers vereeni. ging Schuttevaer, de heer W. U. De Jong, te Bolsward, is ernstig ziek. Te 's Hertogenbosch is als onderwijzeres o. a. geslaagd mejuffrouw A. W. A. Noest, van Ter Neuzen. De heer D. H. P. De Zeeuw, leeraar aan de H. B. scholen te Winschoten en Veendam heeft eervol ontslag uit zijne betrekking in eerstge noemde gemeente gevraagd. De le luitenant A. J. M. A. Gerlach van het 3e regiment infanterie te Bergen op Zoom is, op zijn verzoek, overgeplaatst bij het 4e regiment van dat wapen. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Heden Zaterdag zijn door de rechtbank ver oordeeld H. B., 28 j., schippersknecht wiens tegenwoordige woonplaats onbekend is, wegens mishandeling tot 8 dagen cel. S. B., 45 j., arbeidster te Breskens, wegens mishandeling tot 1-2 boete. J. P., sjouwer, te Middelburg, wegens bedelarij tot 15 dagen gev. en na het uiteinde dier straf tof opzending naar een bede laargesticht. J. D. 24 j., koopman te Kloetinge, wegens diefstal tot een maand cel. M. C. R., 26 j., vrouw van A. D., koopman te Goes, wegens beleediging van een beambte in functie tot 8 boete. J. M., 35 j., winkelier te Domburg, wegens overtreding der drankwet tot 3 boete. H. Van S., 42 j., werkman te Vlissingen, wegens openbare dronkenschap tot 21 dagen gev. en daarna opzending naar eene rijkswerkinrichting gedurende 4 maanden. N, L., 39 j., landbouwer te Ellewoutsdijk, wegens als voren tot 7 dagen cel. Allen in de kosten. In de maand Maart werden op het rijks- telegraafkantoor te Yerseke behandeld 862 tele grammen sedert 1 Oct. 11.4859. Het oesterseizoen loopt ten einde bij gebrek aan oesters. Wat nog voorhanden is wordt gretig opgekocht, tot zelfs de zoogenaamde twijfelaars. ITet vroeger medegedeelde plan der leer lingen van de R. H. B. S. te Groningen, om door het geven van eene soiree hun klasgenoot een plaatsvervanger voor de militie te verschaffen, zijn boven verwachting geslaagd. De ontvangsten be droegen vrjj wat meer dan noodig was, zoodat nog een aanzienlijk bedrag voor een ander lief dadig doel kon besteed worden. Te Amsterdam is een nieuw weekblaadje ver schenen onder den titel Be Onpartijdige. Het is hoofdzakelijk gewijd aan eenvoudige bespreking van maatschappelijke toestanden. Het eerste num mer bevat: Inleiding. De oproerige letterhaat (feuilleton). Een gesprek tusschen twee werk lieden. Nationale voeding. Onjuisthedèn. AllerleiPrijsvraag, B.aadsel, enz. Correspon dentie. Advertentiën. In de Von Zesenstraat te Amsterdam was Donderdag middag een opstootjedaar was een man, die zich als wanhopig aanstelde. Hij liep zijn huis in en uit en scheen een vreeselijk plan te beramen. Zijn besluit was eindelijk genomen. Hij bracht eenige meubels op straat, daarna wat beddegoed en ten laatste zijn schoonmoeder. De oude vrouw zat uren achtereen bij haar in- boedeltje, totdat er eindelijk door medelijdende buren wat geld voor haar werd bijeengebracht, en een belangeloos kruier haar naar andere familie leden geleidde. Of die schoonmoeder het er naar gemaakt had om zoo te worden behandeld wordt er niet bij gemeld Het stoomschip Daniel Steinmann van de White-Cross line, komende van Antwerpen en via Halifax op reis naar New-York, is op twintig mijlen afstands van die plaats, bij Sambro, ge zonken. Het schip had negentig passagiers en vier en dertig man equipage aan boord. Volgens de laatste lezing zijn slechts de gezagvoerder en vier personen gered. Gustave Richter, een der beste Berlijnsche schilders, is overleden. Zijn hoofdwerken zjjn »De opwekking van de dochter van Jairus" en *De bouw der pyramideri\ (München). In de eerste plaats was Richter echter portretschilder, en voor treffelijk colorist. Dit bewijst het beeld zijner familie, en dat van koningin Louise, een der meesterwerken van het Keulsch museum. De quarantaine te Alexandriè' voor mail- stoomschepen uit India is gebracht op elf dagen, te rekenen van den datum van afvaart. Te Denain aldus meldt een telegram heerscht groote opschudding 3000 werklieden waren gisteren aan het spoorwegstation bijeenge komen tot ontvangst van Rochefort, redacteur van de Intransigeant, en hieven oproerige kreten aan. De gendarmerie was onmachtig om de groepen uiteen te drijven. De werklieden, die zich niet bij de werkstaking hadden aangesloten, werden bedreigd. De prefect, de onder prefect, de procu reur der republiek, de kapitein der gendarmerie en 25 gendarmes zijn van Rijssel naar Denain vertrokkenen nog meerdere troepen zijn ont boden. Te Serooskerke is gisteren, ten overstaan van den notaris L. L. Woutersen, in het openbaar te koop aangebodeneene hofstede met gebouwen, boomgaard, erf en tuin te Serooskerke, benevens verschillende partijen bouw- en weiland met sprink, gelegen in de gemeenten Serooskerke en Vrouwe- polder onder Gapinge, te zamen groot 18.7650 H. De massa is toegewezen aan P. Abrahamse met boomprijzen voor 16.131. Terwijl wij dit schrijven is te Windsor de koninklijke familie met den Duitschen kroonprins, den vorst van Waldeck-Pyrmont, prins Edward van Saksen en andere hooggeplaatste personen vereenigd om het graf van den jeugdigen hertog van Albany. Zijn lijk is gisteren met de Osborne te Portsmouth aangekomen, en spoedig daarna met een rouwtrein naar Windsor vervoerd; toch had te Portsmouth een aandoenlijke plechtigheid plaats, toen de kist van boord werd gedragen, het regi ment Seaport-Highlanders salueerde en de muziek met omfloersde trom denlijkmarsch aanhief. Dui zenden woonden deze sombere begroeting op Engel- schen bodera bij, en allen ontblootten stilzwijgend het hoofd toen de trein met het. stoffelijk over schot van den geliefden prins het station verliet. Te Windsor zoude een lijkdienst gehouden worden in de Albert Memorial-kapel in tegenwoordig heid van koningin Victoria, en eene kort na de aankomst van de hertogin van Albany. Beider gezondheidstoestand schijnt dus zeer bevredigend te zijn. De aandacht van gansch Engeland en van alle Engelschen in het buitenland zal heden gevestigd zijn op die treurige plechtigheid, het laatste be drijf van de korte tragedie die den talentvollen prins Leopold aan zijn huisgezin en aan het land ontnam. Wellicht uat de geopende groeve voor éen dag zelfs de levendige belangstelling in de Egyptische aangelegenheden kan doen verminderen. Misschien want het is allevwege een zenuw achtig vragen naar den stand van zaken in Soudan, naar de positie in Khartoum, naar de maatregelen der regeering te Londen, zoodat men ook geene ooren heeft gehad om te luisteren naar de beraad slaging over de toch zoo belangrijke hervorming van de kieswet. En nu heeft men"'tdruk met het leveren van commentaren op de laatste zitting van het lagerhuis, waarin Gladstone zich zoo°boos maakte, en waarin lord Harrington tot veler verbazing heeft verteld dat Soeakim een Egyp tisch garnizoen zal brijgen, maar door welke men niet veel wijzer is geworden, noch verder is gekomen met de oplossing van het netelig vraag stuk. De oppositie, die plan had gemaakt om een debat uit te lokken en droomde van een motie van afkeuring, heeft door het schitterend optreden van den grand old man al hare koelbloedigheid ver loren, zoodat haar hoofd zijn motie onverhoeds introk en het denkbeeld van eene interpellatie geheel liet varen. »Dit is nu de zeventiende avond van het Egyptisch debat" riep Gladstone, en zulk eene herhaling en verlenging was, verklaarde hij, vroeger onbekend. Hij protesteerde tegen dergelijk obstructionismeal wat de regeering van Soudan en Egypte wist was herhaaldelijk gezegd, hare politiek was herhaaldelijk blootgelegd. Maar er zijn altijd leden van het huis, vervolgde de premier, die niet willen begrijpen. En wat Gsrdon betreft, zijne zending is niet mislukt, ja. zijne positie is nog gunstiger dan zij geweest is. Toen wij zoo even de rede van Gladstone schitterend noemden, dachten wij aanrhetorische wendingen gelijk deze: zij kunnen, met vaste stem uitgesproken," op het oogenblik zelf groote uitwerking hebben, maar later worden vele vragen er door opgewekt, die zeer lastig eijn te beantwoorden. Zoo valt er heel wat tegen den optimistischen slotzin van Gladstone in te brengen en blijkbaar heeft de redenaar, ter wille van het effect, zijn nog niet geheel genezen stem organen te veel uitgezet, want hij is wederom naar Combe vertrokken om er tot Maandag te blijven. Het optreden van Gladstone tegen den lastigen oppositie-man Stafford Northcote, en de uitwerking daarvan, vormen wel een verschil met de geruchten die er liepen over zijn aftreden. Met alle voor behoud van de appreciatie zijner rhetorische figuren moet men toegeven dat Gladstone's verschjjning nog onverzwakt haren machtigen invloed in het huis uitoefent, en erkennen dat, althans op. dit oogenblik, de woorden van Wallenstein, welke hem in den mond zijn gegeven Gut' Nacht, Gordon Ich denke einen langen Schlaf zu thun, nog niet van toepassing zijn. Wij herhalen »op dit oogenblik", want den val van het kabinet-Gladstone mag men zeker achten, wanneer aan den merkwaardigen Gordon een on heil overkomt. Gordon moei werkelijk in het idee verkeeren, dat een Britsch leger in aantocht is, en, gelijk wij gisteren zagen, daaraan denkt de regee- ring te Londen nog nietzijne positie in Khar toum moet ook bij Toeneming gevaarlijk worden naar hij aan den onderzoeker d' Schweinfurth schreef is de houding der bevolking tegenover hens in de laatste dagen zeer veranderd. Ook loopen er, volgens den correspondent van Daily NeKSj i

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1