N° 82, 1884. Zaterdag 5 April. Middelburg 4 April. 3 FEUILLETON. Be jongejuffrouw Baardsen. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiërr 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,1 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Constantius Flood. MIDDELRURGSCHE COURANT Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger Nu de quaestie-Poppink in de tweede kamer behandeld wordt herinneren wij dat de commissie, die deze zaak heeft onderzocht, bestond uit de heeren Mackay, Goeman Borgesius, Schaepman, Dyckmeester en Van Heeckeren van Keil. De meerderheid der commissie stelt voor den minister van binnenlamlsche zaken dank te zeggen voor de verstrekte inlichtingen. Een lid daarvan, de heer Goeman Borgesius, wenscht bij die conclusie toe te voegen en te ver klaren, „dat zonder voldoenden grond bij het kon. besluit van 10 April 1883 n° 10 (aan den heer Poppink) de straf van schorsing is opgelegd". Onze koningin zal Zondag Engeland weer ver laten. Het juiste uur van het vertrek uit Queen- borough en van aankomst te Vlissingen is nog niet bekend. Zr Ms raderstoomschip Valkonder bevel van 's konings adjudant in gewonen dienst, den kapi tein ter zee jhr J. A. Roëll, is in den namiddag van 3 dezer van Nieuwediep naar zee vertrokken, ter opvolging zijner bestemming naarQueensborough. Blijkens een in de St. Ct. opgenomen staat van afkoop van tienden zjjn in Zeeland in 1883 in de openbare registers ingeschreven de volgende afkoopen van tienden van particulieren Eikerzee 64 a. 22 ca. ad ƒ70, Kapelle 6 h. 23 a. 33 ca. (de koopprijs niet vermeld), Kattendijke en Kloe- tinge 3 h. 90 a. 40 ca. ad 780 Oosterland 22 h. 80 a. 40 ca. ad 2.396.31. Volgens een bericht uit Brussel aan het Dagblad gaat het bezoek van onzen koning en onze konin gin aan België toch door. De datum moet nu echter nog opnieuw worden bepaald. In de laatstgehouden zitting der kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg, werd door de Februari-commissie rapport uitgebracht op den brief van den minister van waterstaat, be treffende de examens voor stuurlieden. Overeen komstig de conclusie van het rapport -besloot de kamer te adviseeren a om de verplichting af te schaffen voor de aspirant-stuurlieden bij de stoomvaart om minstens de helft van den voorgeschreven diensttijd op een zeeschip volbracht te hebben j b tot behoud van het examen voor derden stuurman voor de groote en van tweeden stuurman voor de kleine vaart c tot beperking van de kleine kustvaart tus- schen enge grenzen, en wel tot de vaart in de Noordzee tot Bergen en in het Engelsche kanaal d tot herziening van het examen-programma, zonder dat gewacht wordt op de regeling van het zeevaartkundig onderwijs te geljjk met her ziening der wet op het middelbaar onderwijs. Uit het Noorsch, VAK Er leefde een jonger geslacht in de havenplaats mannen in de kracht hunner jaren, die den zoon, den reeder, den speculant Holm gekend hadden, die de werf en de pakhuizen aan het strand ge bouwd had en het beele stuk grond tusschen het strand en het burgemeesters erf gekocht en be bouwd had met huizen en hofsteden, die nooit huurders of pachters vonden, en ertsaderen gevon den had, die nooit anders opleverden dan onkosten, totdat op zekeren dag de procureur gekomen was en de heele zaak te niet, of liever in handen van den procureur over ging. Men wist dit natuurlijk alles precies even als men alles van de families wist, zoowel als van die van Andreas, dien men kortaf den reeder noemde) Maar wat was er van den zoon van Andreas geworden Men had hem dikwijls genoeg gezien, toen hij ili de stad school ging en met de vacanties thuis kwam en de oude Ulke, die den grootvader gekend had, had voorspeld dat hij niet zoo 'n flinke kerel zou worden als de kaper-kapitein. Vlugger en handiger zeilen kan men nooit zien Nog werd door dezelfde oommissie rapport uit gebracht op de in hare handen gestelde circulaire betreffende het aandringen op een parlementaire enquête, in verband met de vraag om bescherming van nijverheid. Met hare conclusie, om deze zaak niet te onder steunen, vereenigde zich de kamer zonder discussie. Ten slotte werd het jaarverslag vastgesteld. Aan het bureau voor scheikundige onderzoekingen alhier werden gedurende het eerste kwartaal van dit jaar onderzocht 38 monsters regenwater, 1 welwater, 1 roode wijn, 1 bier, 1 melk, 1 haar- waschwater, 1 tarwebrood, 1 tapijtgoed, 3 crétonne, en 2 gekleurde stearinekaarsen. Van de 38 mon sters regenwater waren 21 (waaronder 5 gefiltreerde) zuiver, 15 loodhoudend, 1 zeer onrein en 1 sterk kalkhoudend. Het monster wélwater was zeer onrein. De roode wijn bevatte geen zuivere wijn kleurstof en had een abnormaal aschgebalte. Bier, melk en tarwebrood waren zuiver, het haarwasch- water was onschadelijk. Het tapijtgoed, de cré- tonnes en de kaarsen waren allen arseenvrij. Door burgemeester en wethouders alhier is be noemd tot regentes van het gesticht n° 2 mejuf frouw M. L. J. Ceulen, ter vervanging van mejuf frouw I. A. Staes, die op haar verzoek wegens vertrek naar elders eervol is ontslagen. "Vlissing-en, 3 April. Het door burg. en weth. opgemaakt kohier van den hoofdelijken omslag over 1884 wijst voor deze stad aan dat de aanslagen zijn als volgt Personen Inkomen gem. totaal. 1= klasse 400—450 654 277950 2* 451—» 500 242 114950 3e b b 501—» 550 327 170675 4e 551—» 600 171 100325 5e 601—» 700 116 75400 6e 701—» 800 77 57750 7e 801—» 900 91 77350 8e 901—» 1000 123 116850 9e 1001—» 1200 74 81400 10* 1201- 1400 51 66300 lle 1401—» 1600 69 103500 12e 1601--» 1800 39 66300 13* 1801—» 2000 89 169100 14* 2001—2300 62 133300 15* 2301—» 2600 22 53900 16* 2601—» 3000 20 55000 17* -» 3001- 3400 9 28800 18* 3401—» 3800 7 25200 19* 3801—» 4200 6 24000 20* 4201—» 4700 2 8900 22* 52015800 2 11000 23= 5801 -» 6500 2 12300 25* 73018200 1 7750 26* 8201 9200 1 8700 27* 16201— 17200 1 16700 28* 18201 -19200 1 18700 Totaal bedrag 1882100 maar onze lieve Heer mocht weten hoe Baardsen het durfde wagen om zijn dochter 's Zondags met hem heen en weder naar de stad te laten gaan zooals hij somtijds kon zeilen. Het was net iets voor Baardsen zelfmaar hij moest toch meer bezorgd zjjn voor het kind Maar wat was er van hem geworden nadat hij van school af en naar zee gegaan was Waarschijnlijk bevond hij zich in Amerika, Australië, Nieuw Zeeland of ergens anders in de nieuwe wereld. Een paar jaar na het vertrek van AxeL Holm was eens een matroos thuis geko men, een die overal rondgezworven had, zooals zoo menig ander en die had Axel aan boord van een Amerikaan aangetroffen, waar hij tweede stuurman was; maar naar men vertelde was hij zoo goed als gezagvoerder van de schuit. Als er iets gedaan moest worden was Axel Holm altijd de man tie er voor opkwam en men kon geen wakkerder zeeman zien, zeide men, en men vertelde daar ook dat hij op zijn laatste reis naar Amerika bjj Baardsen aan boord was geweest; maar wat daarvan aan was kon men niet te weten komen, want het scheen wel dat Baardsen zich liever niet over die reis uitliet. „Net als zijn grootvader" zei de oude Ulke. „Hij had in den ouden tijd moeten leven toen men zich zelf vooruit hielp in de wereld". Maar men hoorde er niets van dat Axel Holm zich zelf bijzonder voortgeholpen had, en als het oude huis hem toebehoorde, zooals misschien het geval wasdan liet hij het voor zjjn part staan CSoes, 4 April. A. Maandag, des namiddags te twee uren, zal de gemeenteraad zitting houden. Daarin zullen o. a. worden behandeld de rekening over 1883 der leenbank, een voorstel van burg. en weth. tot wijziging der begrooting over 1883 en de rekening over 1883 van de voormalige gilde- fondsen, terwijl tevens eene regentes over het gasthuis zal worden benoemd. Met het oog op de bekende beslissing in zake de eedsquaestie wordt deze zitting met belang stelling tegemoet gezien. Men is nieuwsgierig welke houding de heeren Van Swinderen en Mas- see en de heeren Den Boer c. s. thans zullen aan nemen. Westdorpe, 1 April. Gisteren was het eene belangrijke dag voor de gemeente. De nieuwe burgemeester, de heer C.Van Waes werd geïnstal leerd. Oud en jong, arm en rijk, hadden zich beijverd om te toonen hoezeer men ingenomen was met de keuze van de regeering. Van alle huizen wapperde de vlag 40 eerebogen waren opgericht, en overal zag men bloemen en guirlandes. Te B uren des namiddags werd de nieuwe burgervader, die per rijtuig van het station te Axel was afgehaald, aan de grens der gemeente opgewacht door een eerewacht en door den beer P. Van Waes hartelijk welkom geheeten. Ver volgens naar zjjne woning begeleid, stapte hij daar af om zich verder te voet, begeleid door een stoet van bijna 500 personen, bestaande uit leden van verschillende besturen en vereenigingen, schoolkinderen, ambachts- en werklieden, naar het gemeentehuis te begeven. Daar aangekomen werd hij toegesproken door den heer D. B. Van Acker, wethouder. Deze toonde in treffende bewoordingen aan, hce de keuze van Z. M. onze keuze was, hoe de heer Van Waes als eersten wethouder langen tijd de belangen van Westdorpe behartigde* hoe hij voor arm en rijk steeds even hartelijk is, hoezeer Westdorpe zijne verdiensten hoog schat en dit bij deze gele genheid toont door een algemeene hulde. Ten slotte uitte hij den wensch, dat Westdorpe zich nog een lange reeks van jaren in het bestuur van zijn nieuwen burgemeester moge verheugen. Nadat de secretaris nog een hartelijk woord had gespro ken, had in de raadzaal, die netjes versierd was, de installatie plaats. Na deze plechtigheid werd de nieuwe burge meester als zoodanig door allen die buiten ston den hartelijk begroet, wenschte de heer C. J. Rademakers, als lid der feestcommissie, uit naam der ingezetenen hem en de gemeente geluk, werd hem een prachtige korf met bloemen, door zes meisjes gedragen, overhandigd, en hief de zang- vereeniging een lied ter zijner eere aan, terwijl hem ook namens haar door haren voorzitter, den heerH. Kerckhaert, onder eenige hartelijke woorden een bloemruiker werd aangeboden. Vervolgens werden nog eenige officieele toespra ken gehouden, die allen getuigden van hartelijkheid en waardeering, nl. door de heeren L. Brugge- zooals het stond. Het moest Baardsen zijn die het wilde laten opknappen, nadat hij het daarover met een van de advocaten in de stad, die het huis in handen had, eens geworden was. Er was namelijk op zekeren dag een schip met materialen en werklieden uit de stad gekomen en men was aan het oude huis aan het werk getogen. Dat was de reden dat men die oude verhalen over de vroegere eigenaars weer oprakelde. De schuit lag voor het groote pakhuis, dat aan het strand, voor het buis met den spitsen gevel stond een tiental werklieden waren begonnen met planken, timmergereedschappen en andere bouw materialen te ontschepen en in den tuin onder de groote appelboomen op te stapelen. Het spreekt van zelf dat dit een zeer gewichtige gebeurtenis was, die alle gemoederen in beweging bracht en de verhalen over de eerste eigenaars deed oprakelen. De lieden stonden naar die bouwstoffen en die vreemde arbeiders te kijken, die zich, met de verwaandheid aan stadswerklieden eigen niet met dat zeevolk inlieten. Aan de haast die zij maakten begreep men dat het aangenomen werk was. En het zeevolk van zijn kant wilde niet te veel nieuwsgierigheid aan den dag leggen want men was in Noordhaven zeer hooghartig en had een zeer goeden dunk van zich zelf en zijn woon plaats. Er kon bijvoorbeeld geen oogenblik sprake van zjjn dat luitenant Blank, als hjj met juffrouw man, uit naam van arm- en kerkbestuur, Ed. Pias- schaart uit naam der brandweer, B. F. De Remery namens onderwijzers en kinderen die den heer Van Waes twee ruikers overhandigden en een lied zongen; G. Van Waes uit naam van polder- en steenwegbesturen en door Ed. Vervaet en P. Hemelsoet om hem uit naam der werklieden ge luk te wenschen. Na eene wandeling door de gemeente, waarbij het zoontje van den heer H. Kerckhaert den bur gemeester nog aangenaam verrastte met een bou quet, keerde de stoet naar het gemeentebuis terug. Hier bedankte de nieuwe titularis voor de ont vangen blijken van hulde en waardeering en ver zekerde hij alles te zullen doen wat slechts in het belang van de gemeente kon strekken. Namens hem werden de vereenigingen en de werklieden onthaaldden dag daarna viel dit den kinderen te beurt. Een vuurwerk besloot dezen feestdag die een blijde toekomst voor onze gemeente opent, nu zij aan haar hoofd heeft gekregen een man die alge meen is gezien en omtrent wien wjj met recht de beste verwachtingen koesteren. Hontenisse, 2 April. In de gisteren ge houden raadsvergadering is het kohier van den hoofdelijken omslag vastgesteld tot een bedrag "van 251.874 Het bevat 510 namen en is verdeeld in 26 klassen de aanslag in de eerste klasse be draagt 1.01, die in de hoogste klasse 376.65. In de 25e en 26* klasse is echter niemand aange slagen. Den 3*n April 1884 heeft aan het departement van buitenlandsche zaken de onderteekening plaats gehad eener verklaring houdende wjjziging van het regiement betreffende de visscherij en den vischhandel, den 20sten Mei 1843 tusschen Neder land en België vastgesteld ter uitvoering van art. 9 vaD het tractaat van 19 April 1839 tusschen genoemde rijken. Door den minister van justitie is den ambte naren van het openbaar ministerie bij de gerechts hoven, die der arrondissements-rechtbanken, de hoofd- en verdere officieren der maréchaussée en commissarissen van politie, kennis gegeven, dat het voorschrift tot geheimhouding van het bestaan van een register van ontslagen gevangenen met bijbehoorende photographische portretten,sedert 1882 ingevoerd, is opgeheven, eenerzijds omdat dit voorschrift onnoodig wordt geacht, anderzijds omdat van bedoeld register of van de portretten door de politie of justitie niet ten allen tijde voldoende gebruik gemaakt werd. Tot adsistent bjj de posterijen te Maastricht is, met ingang van 16 April, benoemd de heer F. M. Haak. Baardsen trouwde, Noordhaven niet boven elke plaats ter wereld zou verkiezen om te wonen. Men liet zich dus met dat vreemde werkvolk niet in en deed alsof men er niets van merkte dat de timmerlui, metselaars en schrijnwerkers aan den gang gingen. Men wist overigens heel goed wie hen had laten komen. In allegeval meende men het te weten. Dat was natuurlijk Baardsen. Maar die opvatting was geheel uit de lucht gegrepen want toen Baardsen den volgenden dag van een reisje voor zaken terug kwam bleef hij met open mond naar de werklie den staan kijken, die als Vandalen het oude huis aangevallen waren, en timmerden en klopten dat hooren en zien verging. Ofschoon Baardsen ongetwijfeld de hoofdpersoon in Noordhaven was en had moeten bedenken wat hij aan zijn waardigheid verschuldigd was, kon hij zich op dat oogenblik niet bedwingen. »Wie neemt dat huis onderhanden?" vroeg hij den eersten den besten arbeider die aan het tuinhek bezig was. «Advocaat Jensen in de Groote straat'1, was het antwoord. „Heeft hij het huis dan gekocht vroeg Baardsen weer. „Of hij het gekocht heeft?" »Ja, of hij het gekocht heeft," herhaalde' Baardsen. „Waarschijnlijk, want hij had de materialen besteld en belaalde de werklieden." Een fraaie verklaring Die huichelaar Wordt vervolgd.)

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1