0 80, 127e Jaargan Donderdag 3 April. FEUILLETON. Ha ven meest er. Middelburg 2 April. De jongejuffrouw Baardsen. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Gent: Advertentiën* 20 Gent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,1 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Constantius Flood. HIDDELBURGSCHE COIRANI Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: F. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Nieuwenhuuzen, en te Ter Neuzen A. van der Peul Jz. Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie., John F. Jones, opvolger De burgemeester en wethouders van Middelburg brengen ter kennis van de belanghebbenden dat, wegens het overlijden van den heer P. De Vos, in leven havenmeester, de heer H. J. DOMENIE tjjdelijk met de waarneming dier betrekking is bèlust Middelburg, den 1 April 1884. De burgemeester en wethouders voornoemd, PI OKÉ. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. De toespraak, do«r dr A. Kuijper te Amsterdam in Patrimonium tegenover de Transvaalscho depu tatie gehouden, blijft nog steeds het onderwerp van bespreking in de pers uitmaken, vooral nu deze in het licht is verschenen, of befer gezegd nu daarvan door den spreker een gewijzigde lezing verkrijgbaar is gesteld. De verslaggevers van verschillende bladen ver klaren dat de verschenen redevoering niet alles bevat wat dr Kuyper heeft gezegd, zoodat de pro fessor volstrekt niet het recht had tot de verze kering dat men onjuist had weergegeven wat hij had gesproken. Dit is trouwens een gewoon verschijnsel, ook in andere kringen. Bij een improvisatie laat men zich wel eens het een of ander ontvallen dat men niet gaarne gedrukt ziet of bij kalme overpeinzing liever gezwegen zou hebben. Wanneer nu een reporter het ongeluk heeft gehad om zulke woor den weer te geven wordt hij beschuldigd van onjuistheid. Toch ook het herziene woord van dr A. Kuyper ondervindt tegenspraak en protest, niet louter van liberale maar ook van andere zijde. Het scherpste en meest juiste oordeel spreekt wel een eter collega's van dr A. Kuyper uit, nl. dr A. W. Bronsveld, die in de Stemmen voor Waarheid en Vrede van April het volgende over die redevoe ring schrijft „Uit een rhetorisch oogpunt beschouwd, was het toen gesprokene zeer verdienstelijk; en het heeft dan ook een levendigen indruk teweeg gebracht. Maar getoetst aan andere eischen, moet dat op treden van dr Kuyper zeer gelaakt en betreurd worden. Men kan zondigen ook door waarheden te zeg gen; en men doet het, als men die waarheden zegt ter plaatse, waar ze niet behooren. Onze kleinheid in vergelijking met hetgeen wij waren, is een zaak, waarvan kan getuigd worden, dat zij vrij algemeen bekend is. Maar indien daarin iets verootmoedigends is voor ons gevoel, des te meer reden bestaat er om die kleinheid niet ten toon te stellen voor vreemden. De deerniswaar dige toestand van zijn eigen volk (gesteld dat die Uit het Noorsch VAN Er stak een kale rots een eind ver in zee en aan den voet daarvan lag een strook lands, die rondom den berg heen liep en vlak aan de zee met wit zand, doch tegen de helling geheel met groen bedekt was. Op die strook lands, lagen een dertigtal huizen onder de beschutting dei- rots de meesten met bloem en oofttuinen er voor. Het land dat binnen de bocht lag was vruchtbaar en schoon. Wanneer men er des zomers met de stoomboot voorbij voer had men genoeg te zien De bocht met haar sterke branding, waarin de scheren door de zuiging der golven op en neder doken, als vechtende zeehonden, het witte strand, de vriendelijke huizen op de groene vlakten onder aan den kalen berg; het zacht glooiende land- Schap met zijne hofsteden, zijne akkers zijne weilanden, zijne boschaadjes en eiken bosschen, die zich aan den binnenkant over den bergrug, tot ver achter het landstadje uitstrekte. Dat was een ongewone aanblik. Deze kleine zeehaven lag daar als een tegen stelling met alle andere kleine havens, die men levendig wordt gevoeld) is een te droevig feit, om er zich van te bedienen als een rhetorische figuur. Dr Kuyper is bovendien onwaar geweest. Het staat in ons land niet zoo hopeloos geschapen, a.ls hij, ook volgens de lezing van zijn toespraak welke hij zelf gaf, het den Transvaalschen broeders wou doen gelooven. Toen deze mannen kort daarop in de schitterend verlichte, met groen en tapijten getooide zalen van den feestredenaar ge recipieerd werden, er dineerden en een soirée bij woonden, toen moet de eenvoudige Paul Kruger bij zich zelf toch wel hebben gedacht, dat hij die in zulke tenten van Mesech woont, niet terug be hoeft te verlangen naar de vleeschpotten van Egypte, en eene bijzondere opvatting heeft van hetgeen de Schrift noemt„Kruisigen van het vleesch." De redenaar uit Plancius houde het ons ten goede, doch wij achten ons nog steeds gelukkig in ons dierbaar vaderland, en er zou nog heel wat gebeuren moeten, eer wij er over gingen denken, om te verhuizen naar de Transvaalheel wat meer dan een dagblad-artikel van een man, als de heer mr Levy. Doch ik zie de Afrikaansche heeren voor wijs genoeg aan, om onze Europee- sche rhetorica te kunnen schatten op den rechten prijs. Ik betwijfel het zelfs of zij dr Kuyper gaarne zagen overkomen, want met de eendracht in hun land was het dan spoedig gedaan." Wat zal de Standaard hiervan zeggen In het nommer van heden verklaart het blad dat de bewuste redevoering den liberalen zooveel aanstoot gaf omdat zij hun schoonste illusie aantastte n. 1. dat, dank zjj den gezegenden invloed van het libe ralisme, ons eens zoo diep gezonken Nederland allengs weer uit den doodslaap is opgestaan, en thans weer een eereplaats gaat innemen onder de toonstaten van Europa." En op die bewering volgt een gansch relaas om aan te toonen hoe ellendig ons land er aan toe is, juist door de schuld der liberalen. Stel dat dit alles waar is dan zijn wij het met dr Bronsveld eens, dat er wel een andere gelegenheid te vinden ware geweest om dit be kend te maken dan juist bij de ontvangst van eene deputatie die den toestand van ons land toch niet zoo treurig vindt om, met hoop op succes, finan- cieele hulp en verderen steun te komen vragen. Te meer had d* Kuyper dit moeten begrijpen omdat er van verschillende, ook van liberale zijden alles in het werk is gesteld om het driemanschap onze macht en onze kracht in het samenwerken tot zijn ontvangst te toonen. De St.-Ct. bevat de gewijzigde statuten der naamlooze vennootschapMiddelhurgsche Maat schappij van Stoomvaart, te Middelburg. Het doel wordt thans als volgt omschreven het vervoeren van passagiers en goederen met stoombooten tusschen Middelburg en Rotterdam en eenige tusschenliggende plaatsen, met verder vervoer van passagiers en goederen van en naar Vlissingen en het sleepen van schepen, het ver- langs de kust vindt en waar enkele huizen over een kale vlakte verspreid liggen, in een onge naakbaar oord, door rotsen en heidevelden van de kom der gemeente gescheiden. Van Noordhaven ging een effen, gemakkelijke weg naar het vruchtbare dorp en van daar naar de stad, langs groote welgestelde hofsteden of buitenplaatsen, waarvan men de roode daken tus schen het geboomte zag schitteren. Over al wat men hier zag lag een stempel van vruchtbaarheid en welvaart. Het begon reeds bij de huizen aan de haven. Er lag er een aan den dorpsweg, dat had zelfs aan beide verdiepingen een balcon. Maar dat was ook het huis van Baardsen, en er waren er geen twee zoo als Baardsen in heel Noordhaven. In het westen zou men Georg Baardsen een groot man genoemd hebben, met een zekere hoofd beweging, waarmede men te kennen gaf, dat dat zooveel wilde zeggen als een welgesteld man. Daar in het oosten praatte men van een degeljjk man als men van Baardsen sprak en men behoefde zijn huis slechts aan te zien om te begrijpen wat men daarmede bedoelde. Zoodra men de haven in het gezicht kreeg ont waarde men dat huis, met zijne twee balcons, met het snijwerk rondom de vensters, zijne groote glazendeuren met gekleurde ruiten en den tuin met het witte hek er omheen en de nieuwe spa lieren met halfwassen vruchtboonen. Hetgelieele huis was een stuk nieuwe geschiedenis; dat zag men terstond. voeren van troepen en andere buitengewone vrachten naar. andere plaatsen. De dienstregeling is bepaaldgedurende de maaiiden April, Mei, Juni, Juli, Augustus cn Sep tember ten minste zesmaal's weeks heen en weder gedurende de maanden Januari, Februari, Maart, October, November en December ten minste vier maal 's weeks heen en wedereen en ander in zooverre ontstane gebreken en rampen, noodzake lijke herstellingen aan de bodems of hunne werk tuigen, mitsgaders stremming der vaart zulks niet verhinderen. Het kapitaal der maatschappij wordt bepaald op een en zestig duizend vijfhonderd gulden, ver deeld in twee en tachtig aandeelen van zeven honderd vijftig gulden. Naar wij vernemen moet Z. M. stoomschip Valk aanstaanden Vrijdagavond te Queenboro wezen, om Zaterdag ter beschikking te zijn van H. M. de koningin, die over Vlissingen naar het vaderland terugkeert. 12 Mei zal het 35 jaren geleden zijn dat Z. M. Willem III den troon beklom. Vlissingen» 2 April. Z. K. H. de kroon prins van Dnitschland wordt heden avond alhier verwacht, en zal per mailboot Willem Prins van Oranjegezagvoerder P. Joha, van de stoomvaart maatschappij Zeeland, via Queenboro naar Londen vertrekken, om de begrafenisplechtigheid van den hertog van Albany bij te wonen. Men meldt ons dat de zeedijk van den Joanna- Mariapolder over een lengte van 2300 meters aan de buitenzijde verzwaard en verhoogd zal worden. De toegang tot die zijde is nu reeds verboden, tot groot verdriet van een deel der bevolking, die juist daar haar voornaamste wandelplaats vindt, welke zé nu een groot gedeelte van het jaartzal moeten missen. De ondervinding, opgedaan door den stormvloed van 12 December, heeft tot die versterking van den dijk aanleiding gegeven. Oostliurg» 31 Maart. Heden had alhier de jaarlijksche vergadering plaats van het Water schap der Sluis aan de Wielingen, die door 68 afgevaardigden van verschillende polders werd bijgewoond. De rekening van 1883 werd vastgesteld in ont vang op 16086.71 en in uitgaaf op ƒ11318.77, zoodat er een goed slot is van 4767.94. De ingediende begrooting voor 1884, tot een bedrag van 15883.34 in ontvang en uitgaaf, werd goedgekeurd. Yan de leening van 1877 werd uitgeloot éene obligatie, groot 1000, nommer 6, van die van 1878 twee, groot 500, nommers 13 en 18, en van 1879, twee dito nommers 36 en 15. De obligatie der geldleening van 1878, groot 1000, n° 8 is nog steeds niet ter betaling aan geboden, hoewel sints enkele jaren uitgeloot en thans geen rente meer gevende. Het volgende was precies het tegenovergestelde. Het was een rood geschilderd huis, met twee verdiepingen en een spitsen gevel, die als een kerk toren omhoog stak. Het lag als een vervallen groot heid half verscholen achter de oude appelboomen, die er jaar op jaar hunne takken verder over uit spreidden, als waren zij het er onder elkaar over eens, dat het oude huis voor de wereld verborgen moest worden en zijne verdere dagen in eenzaam heid en afzondering slijten. Wanneer men het van meer nabij bezag en lette op de met houtsnijwerk versierde dubbele deuren, twee naar elkaar toegekeerde harpen voorstellende, die vroeger gebronsd geweest waren, op de ornamenten boven deze deuren, op de steenen trap met ijzeren leuning en den steenen muur om den tuin, waarop nog enkele overblijfselen stonden van een kunstig bewerkt ijzeren hek, en op den terasgewijzen aanleg achter het huis tegen den berg aan, dan las men een stuk van de oude geschiedenis, Doch wanneer men nog nauwkeuriger toekeek vertelde het huis wellicht nog beter zijn heden- daagsche geschiedenis want hoe breed de oude boomen zich ook maakten om al de gebreken van het hnis te verbergen, er kwam toch eiken herfst en winter een bladerlooze tijd, waarin de gebroken ornamenten, het vervelooze houtwerk, de gebarsten, afgebrokkelde muren de geschiedenis openbaarden. Aan de haven sprak men er liever over als een overblijfsel uit den vroegeren tijd en men dacht dat Baardsen het wel ter wille van de ligging Ter vervulling der vacature, te ontstaan door de periodieke aftreding van het bestuurslid, den heer J. J. Blindenbach, werd een voordracht aan den koning opgemaakt, bestaande uit de heeren J. J. Blindenbach, te Aard en burg, J. Th. Hendrikse, te IJzendijke en Iz. Risseeuw, te Retranchement. De volgende algemeene vergadering is bepaald op den laatsten Maandag in Maart 1885. Vzemlijlie, 1 April. Hoogstwaarschijnlijk zal Philippine met Mei a. s. door den telephoon in verbinding komen met het telegraafkantoor alhier. Niet tot de onmogelijkheden behoort het verder dat daartoe gebruik zal worden gemaakt van de telegraphische geleiding, die thans over Philippine loopt, zoodat er voor de telephoon-geleiding geen tweeden draad behoeft gespannen te worden. De ijverige bemoeiingen van den directeur van ons telegraafkantoor, den heer W. W. Pieter, hebben veel gedaan om de zaak te brengen tot de hoogte, waarop zij thans staat. Onlangs herinnerde de heer Gleickman dat over de voor 2§ jaar ingekomen Indische rekening nog altijd geen verslag is uitgebracht. Maandag werd eerst een rapport vastgesteld over het verslag omtrent het armbestuur over 1880, dat 22 Dec. 1882 in handen eener commissie werd gesteld. Met spoed behandelt men die zaken niet! Het wetsontwerp tot wijziging van de militiewet is in de afdeelingen der tweede kamer met in stemming ontvangenalgemeen erkende men dat de moeielijkheden, die zich thans voordoen, de wijzigingen noodzakelijk maken. Enkele leden konden niet ontkennen, dat zij meer ingrijpende veranderingen met grooter voldoening zouden hebben gezien. Ter toelichting van de beteekenis der interpella tie, door den beer Bergsma ingediend, moet herinnerd worden aan de discussie bij onderart. 172 der begrooting van binnenlandsche zaken, waarbij een amendement werd aangenomen om de kosten voor het stichten en inrichten van nieuwe lokalen en verdere uitgaven voor de plaat sing van aan den staat behoorende of aan zijne zorgen toevertrouwde voorwerpen van beeldende kunst mei 20,000 te verminderen, met de bedoeling het aanleggen van een tuin bij het rijksmuseum, waarin eenige beelden zouden geplaatst worden, dit jaar uit te stellen, omdat men geen volledig plan had overgelegd, Eene advertentie eener aanbesteding in de Staatscour ant schijnt aan te toonen, dat de minister des ondanks een aanvang gaat maken met het aanleggen van den tuin. Vad.j Tot aanleg van een deel van den spoorweg van Pretoria naar de Delagoabaai hebben de Trans- vaalsche gezanten met eenige bankiers voorloopig het plan gevormd eene leening van 6 millioen te sluiten. Per telegraaf is bericht ontvangen, dat het stoomschip Burgemeester den Tex, aan boord heb bende Z.Exc. den nieuw benoemden gouverneur voor afbraak zou koopen. Of hij zou hef misschien laten opknappen voor zijn schoonzoon. Er waren ten minste al eenige kenteekenen dat Baardsen binnen kort een schoonzoon zou krijgen. Want men zag niet voor niemendal zoo dik wijls de char a bancs van den burgemeester bij Baardsen stilhouden en juffrouw Hilma, of de lieve jonge juffrouw Baardsen, zooals men haar in het burgemeestershuis noemde, uit rijden gaan met de burgemeestersdochters naast zich en den luitenant op den bok. Het was niet moeielijk na te gaan welken weg dat op moest, ofschoon het vreemd genoeg scheen in de oogen van hen, die zich herinnerden hoe zjj de moeder van de jonge juffrouw Baardsen met een zweep achter 's burgemeesters koeien hadden zien loopen, toen die nog advocaat was. Maar het moest toch iets beduiden. Dat kon iedereen aan de haven wel zien om niet te spreken van de dienstboden van den burgemeester, die het voor hunne oogen zagen gebeuren. Men behoefde slechts keukenmeid bij den bur gemeester te zijn om te weten hoe dat zou afloopen. Op zekeren dag had de jonge juffrouw Baardsen in de handen geklapt en was opgesprongen van verrukking over een Weener taart; en meer was er niet noodig om gedurig een Weener taart op het dessert bjj den burgemeester te doen verschjjnen.- {Wordt vervolgd

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1