N° 79. 127e Jaargang. 1884. W oensdag 2 April. Liefdadigheid. Middelburg 1 April. Het politieke kegelspel, Benoemingen en besluiten. Onderwijs. Kerknieuws. Dit blad verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen: Prijs per 3/m. franco f 3,50. Afzonderlijke nommers zijn verkrijgbaar a 5 Cent: Advertentiën- 20 Cent per regel. Geboorte-, Trouw-, Doodberichten enz.: van 1 -7 regels 1,60 iedere regel meer f 0,20. Groote letters worden berekend naar plaatsruimte. Veemarkt te Middelburg "V MIDDELBURGSCHE COURANT. Agenten voor dit blad zijn te VlissingenP. G. de Veij Mestdagh, te Goes: A. A. W. Bolland, te Kruiningen: P. van der Peijl, te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van'Nieüwenhuijzen, en te Ter Neuzen A. van der Peijl Jz, Hoofdagenten voor het Buitenland: te Parijs en Londen, de Compagnie générale de Publicité étrangère G. L. Daube en Cie„ John F. Jones, opvolger N. zond ons heden f 2 en N. N. f 3.951 ten behoeve der weduwe T. M. De Ruiter geb. Van der Wiere. De haar ontstolen 30 zijn thans bijeen en onze taak is hiermee afgedaan. De voorzitter van den raad der gemeente Mid delburg maakt bekend dat de lijsten, de personen aanwijzende, die binnen deze gemeente bevoegd zijn tot het kiezen van leden van de tweede kamer der staten-generaal, van de provinciale staten en van den gemeente raad, op heden gesloten, in de beneden voorzaal van het raadhuis aangeplakt en op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. Middelburg, den 1 April 1884. De voorzitter voornoemd, P I C K Donderdag den 3en April 1884van des voormiddags 8 tot des namiddags 4 uren. De burgemeester en wethouders van Middelburg, PICKE. De secretaris, G. N. DE STOPPELAAR. Het Paaschreces staat voor de deur en daar mee is weer een groot deel van het parlemen taire zittingjaar achter den rug. Als wij deze gelegenheid aangrijpen om een oogenblik stil te staan en te vragen wat er geworden is van de morgenschemering, waarvan de heer Van Houten in de Vragen des tijds gewaagde hij het optreden en de eerste uitingen en hande lingen van het ministerie Heemskerk, dan zouden wij in 't kort knnnen antwoordenzij was het begin van een regenachtigen, zomerschen dag, die ons nu en dan een aangenamen zonneschijn verschafte, maar daartegenover menig somber oogenblik ons schonk. Als wij dachten dat de zon de overwinning had behaald kwam fluks een donkere wolk die illusie verstoren. Zoo ging het in onze politieke wereld, maar niet het ministerie droeg daarvan schuld. Wij hebben ons gevleid met eendrachtige samenwerkingwij hadden een oogenblik grond voor zulk eene verwachting maar de laatste gebeurtenissen hebben weer bewezen, dat wij van zulk eene samenwerking nog even ver verwijderd zijn als in de dagen toen de heer Heemskerk geroepen werd zijne tegenwoordige positie in te nemen. Wat er zooal tot stand kwam mag weinig belangrijk heeten; en het eenige departement dat thans vruchten van zijn werkzaamheden plukt is dat van justitie. Trouwens het heeft dit ook nog te danken aan het groote werk, dat onder den minister Modderman tot stand kwam het nieuwe straf wetboek de minister Du Tour werkt thans met succes voort om de lang verwachte invoe ring van dat wetboek te verkrijgenen, zij hem ook terecht hulde gebracht voor de uit stekende wijze waarop bij zijne ontwerpen weet te verdedigen, grootendeels zal de ondersteu ning, die hij ondervindt, wel een gevolg wezen van de door alle partijen erkende noodzake lijkheid om die invoering tot stand te brengen. Veel minder gelukkig zijn de overige ministers. Van groote hervormingen op het een of ander gebied kan geen sprake wezen zij stuiten af op de te wachten grondwetsherziening. Het ministerie van oorlog wacht daarop om het vraagstuk der defensie aan de orde te brengenkiesrechthervorming is zonder die .herziening niet te verkrijgen evenmin als de oplossing van de eedsquaestie. En belasting hervorming het allerteerste vraagstuk ook daaraan mogen de handen niet geslagen worden vóór onze grondwet is herzien. jZoo hebben thans elf leden der tweede kamer gedecreteerd, en zij hebben daardoor alle po gingen van dit ministerie om in den tegen- woordigen, treurigen, financieelen toestand van ons land te voorzien, voor goed onmogelijk gemaakt. Want zij zullen toch niet meenen dat zij, door tegenover de klassenbelasting, die dooi de regeering is voorgesteld en zooveel goeds bevat, een nieuw plan te stellen, een dienst bewijzen aan ons land Toen de minister Grobbee zijne protectionis tische plannen ter tijdelijke voorziening in den nood der schatkist der kamer aanbood vond al wat liberaal was het noodig daartegen zich te verzetten. Daardoor gevoelden de heeren Van Delden c. s. zich aangemoedigd om een plan in te dienen dat, ja zeer onvolkomen was, maar toch in ieder geval een goed beginsel tot grondslag hadeene inkomstenbelasting. Maar ook daartegen ontstond spoedig oppositie, niet van de zijde der voorstanders van indirecte belastingen, van hen die zich scharen onder de oppositie tegen de onderwijswetmaar uit denzelfden hoek, waaruit nu weer de elf hee ren zijn opgestaan om Grobbee's klassenbelasting te bestrijden, woei toen de wind die noodlottig was voor het plan Van Delden. Toen trad zelfs de hoofdaanvoerder van achter de scher men om in de Economist aan den strijd deel te nemen. Een der motieven, waarom men destijds van die plannen niet wilde weten, was dat men van deze regeering spoedig een eersten stap tot definitieve regeling van ons belas tingstelsel te gemoet kon zien. Toen is echter geen woord gesproken over on bevoegdheid of ongeschiktheid der tweede kamer om mee te werken aan belastinghervorming en thans heet het dat het niet op den weg ligt van de tegenwoordige tweede kamer zulk eene hervorming tot stand te brengen, „daar dit moet worden overgelaten aan eene ver tegenwoordiging, voortgesproten uit een vèr- beterd kiesrecht en daarom met hooger prestige bekleed." Van veel waardeering voor zichzelven en het standpunt, dat men als volksvertegenwoor diger inneemt, getuigt deze verzekering niet, en wanneer zij als juist wordt aangenomen sluit zij tevens alle bevoegdheid van deze kamer uit om iets tot stand te brengen dat van eenigen ingrijpenden aard kan genoemd worden. En waar men zich slechts geroepen acht tot het nemen van eenvoudige maatregelen, waar om dan niet vroeger het voorstel-Van Delden ondersteund, dat slechts een tijdelijk karakter droeg Aan bewijzen van ondersteuning en sym pathie heeft het van de zijde van hen die de vertegenwoordiging hielpen kiezen niet ont broken. Tegen het beginsel dat daaraan ten grondslag lag heeft men geen bezwaar kunnen hebben het komt geheel overeen met hetgeen steeds door de liberale partij op belastinggebied wordt voorgestaan, en dat ook thans door de regeering in zijn ontwerp-klassen-belasting wordt neergelegd. Want ook dat is niets meer of minder dan eene inkomsten belasting. Maar beide ontwerpen zullen betzelfde lot deelen. De heer Grobbee zal, evenmin als de heeren Van Delden e. s., zijn ontwerp tot w.et zien verheffen. Wij waren zeer goed ingelicht toen wij dit in 't kort reeds meldden; al was er toen nog niets bekend van den aanval der lf leden der kamer. Dat zij, die van geen voorziening in den toestand van 's rijks schat kist willen weten vóór zij hun eischen omtrent schoolwetsherziening zien ingewilligd, oppositie blijven voeren, laat zich begrijpen hoewel niet verdedigen. Maar onverantwoordelijke]- is het dat een zekere club onder de liberale kamer leden steeds voortgaat met té toonen dat zij door de ervaring nog niets heeft geleerd en door hare houding het weinige prestige te verspelen dat zij, volgens hare eigen verklaring, uit kracht van haar oorsprong nog slechts heeft. En nog erger is dit voor de belangen van ons land. Den laatsten tijd hebben wij opnieuw geleerd dat het politieke kegelspel blijft voortduren. De verkiezing van mr. Cremers lot voor zitter der tweede kamer, eerst nog beschouwd als een bewijs van samenwerking, bleek later niets anders te zijn dan het gevolg van een onderling aceoord. Nu dezer dagen volgde de ruwe aanval op den minister Heemskerk over de quaestie dei- grondwetsherziening, als het ware een naspel op hetgeen in de eerste kamer de heer Fransen van de Putte ons te hooren gaf over de be noeming van de heeren Van Rees en Sprenger van Eyk. Zoo blijft men, wat men jaren deed, kegelen en neemt men de groene tafel tot mikpunt om hen te treffen die bereid zich toonden in eene goede richting werkzaam te zijn, mits men hun daartoe gelegenheid schenkt. En tegelijkertijd werpt men meer dan eens een bal naar zijne medespelers. Wat het afgeloopen deel van het zittingsjaar ons leerde komt dus hierop neer, dat men geen grondwetsherziening van den minister Heemskerk verlangt de klassenbelasting van den heer Grobbee» hoe goed ook op zichzelve, niet wil aannemen, en uit persoonlijke belangen liever partijgenoo- ten van zich afstoot dan de handen in elkaar te slaan. Zoo staan wij tegenover een steeds slechter wordenden financieelen toestand. De elf kamer leien hebben gelijk een verbeterd kiesrecht is vóór alle dingen een eerste eisch. Men zal dan een categorie kiezers kunnen verkrijgen, die aan dit onzedelijk spel een einde zal maken door de spelers zeiven door hun votum te treffen. Bij zulk een toestand hebben wij niet veel verwachting van het succes dat de beweging, die uitgaat van ingezetenen van Alblasserdam en Kinderdijk, om aan de tweede kamer te verzoeken de klassenbelasting aan te nemen, zal hebben Een algemeen petitionnement kon het plan Van Delden c. s. niet baten; wat zal dit nu helpen voor de klassenbelasting tegenover de bestrijding, waarop wij hierboven wezen Slechts als protest kan het nuttig zijn een dergelijke beweging op touw te zetten, al vleien wij ons niet met eenig resultaat bij hen die doof zijn en blijven voor de wezenlijke belangen van het land, waarboven zij steeds het hunne en dat van hun clubje blijven stellen. De Kappeyniaansche fractie onder de liberale kamerleden houdt geregeld vergaderingen, om te overleggen welke gedragslijn zij zal aannemen. Vol gens het Vad. zijn thans de leden der liberale partij, die niet tot bedoelde fractie behooren en die nog steeds de groote meerderheid uitmaken, overeen gekomen van tijd tot tijd eveneens vergaderingen te houden om onderling overleg te plegen en zich over de te volgen politieke gedragslijn le beraden. Het zou nog vrij wat aangenamer wezen om te lezen dat zij gezamenlijk vergadering bielden om overleg te plegen. Naar wij vernemen beeft bet, voor anderhalve week alhier gegeven Dilettanten-concert, na aftrek der onkosten, opgebracht de som van 198.05- Deze gelden zijn aan bet bestuur der vereeniging Tot bezoeken der armen ter band gesteld. In bet verslag der vergadering van de afd. Wal cheren der Zeeuwsche Landb. AG in ons vorig nom- mer zijn uit regel 16 achter tentoonstelling" de woorden: svoor wat betreft den landbouw", weg gevallen. Vlissingen, 1 April. De leerlingen van the Royal normal Collegy for the Blind en hunne gelijders, 41 in aantal, keeren beden avond van Berlijn te Vlissingen terug. Zij zullen per mailboot Prinses Marie der stoom vaart-maatschappij Zeeland naar Queenboro en verder per spoor naar Londen reizen. Vlissingen, 1 April. In de gisteren gehouden yergadering van de kam er van koophandel en fabrieken alhier is een voorstel betreffende eene sèbeepvaartpolitie op de wester-schelde gesteld iq: handen eener commissie, om daarop te berichten. adres van de kamer te 's Hertogenbosch aan i^e tweede kamer, om eene enquete te proroceeren betrekkelijk de quaestiën der tarieven van in- en uitvoer, werd aangenomen voor notificatie terwijl ten slqtte de rekening van ontvangst en uitgaaf over 1883 werd nagezien en goedgekeurd. Met dé, waarneming van het kantoor Goes (buitengemeenten) der directe belastingen is tijdelijk belast de surnumerair G. A. De Stoppelaar. (G. Ct.) Rruiniiïgen, 1 April. De verkiezing voor een lid van den gemeenteraad alhier, in de plaats van den beer J. Kraaïieveld, naar Dordrecht ver trokken, is bepaald op Maandag 21 April a. s. Colijnsplaat1 April. In de Maandag gehouden vergadering van ingelanden- - pan den polder Nieuw-Noordbeveland is besloteneene evenredige bijdrage te geven in de 200 S. grint, welke dit jaar, boven bet gewone jaarljjksche gebruik, voor de polders Oud- en Nieuw-Noord- Beveland zijn aanbesteed. Verder is bepaald den heer Roskam eene boete te laten betalen van f 400 voor te late oplevering van bet in 1888 geleverde zinkwerk. De personen die verzocht hebben als klerk bij de rijkstelegraaf in aanmerking te komen, zijn aangeschreven om zich voor bet vergelijkend on derzoek aan te melden aan het gebouw op den Fluweelen Burgwal no 22 te 's Gravenbage, op 16 April 1884, des voormiddags te negen uren, mi fcl De heer N. C. Balsem, predikant te Langeswaag en redacteur van Mannen van beteekenisis over leden. Wie dezen begaafden spreker en vooral keurig schrijver persoonlijk of uit zijn werken kent zal dit bericht zeker met leedwezen vernemen. Volgens het N. v. d. D. is bet dagblad De Tijd, voor de som van 220.000, in eigendom overge gaan aan den beer Vermeulen, lid der tweede kamer van de staten-generaal, die reeds sedert een paar jaren tot de redactie behoorde. Het blad zou op denzelfden voet worden voortgezet. leger. Voor den tijd van vijf jaren gedetacheerd bij het leger in Ned.-Indië de kapitein G. K. C. baron Van Lynden, van bet 2' regiment vesting artillerie bij het leger bier te lande, en wel bij bet 2e regiment vesting-artillerie, de kapitein H. W. J. Roijen, van het wapen der artillerie van bet leger in Ned.-Indië. Ondanks de ijverige bemoeiingen van den heer W. J. Van Gorkom, districtsschoolopziener te Goes, gaat de cursus voorhoofdonderwijzers aldaar meer en meer achteruit en wel zoo, dat er bij 't begin van 't tweede kwartaal nog slechts 10 deelnemers zijn, met 1 die de helft van 't aantal lessen bijwoont om gezondheidsredenen en 1 die, de hoofdakte reeds verworven hebbende, éene les volgt, 't Leergeld zal daardoor tot 65 stijgen, indien 't voorstel van een der leeraren om zich met minder te ver genoegen niet wordt aangenomen. De achteruit gang is duidelijk merkbaar als men nagaat dat bij de oprichting in '82 er 22 deelnemers waren en 't aantal zelfs eenmaal 26 bedroeg. De redenen van verval zijn drieërleile Ont vangt de cursus geen subsidie zooals bijna alle andere, waardoor de bijdrage te hoog wordt. 2e De groote afstand, dien de meesten moeten afleggen, wat vooral de9 winters van invloed is. 3e De wijziging der wet op het L. O., volgens bet voorstel-Vermeulen, dat sommigen van bun voornemen om de hoofdakte te balen doet afzién, teneinde zich op talen toe te leggen. Voor het toelatings-examen tot de rijks normaal-lessen te Axel zijn geexamineerd 11 en geslaagd 9 leerlingen en welvoor de 4e klasse, J. Peulman, te Hengstdijk; voor de 2' klasse L. J. Geelboedt, te Zaamslag en voor de le klasse J. K. Van Baal, te Zaamslag; C. H. Begheijn, te Ter NeuzenH. C. Brnggeman, te Westdorpe; J. J. Van Doeselaar, te Hoek; J. Kielman, te Ter Neuzen; M. J. De Vries, te Zaamslag. en A, v. Waterschoot, te Sfc. Jan Steen. In de Zondag jl. te Sneek gehouden godsdienst oefening zijn de leerlingen van den (modernen) predikant M. Niemeijer bevestigd, na Woensdag te voren te zijn aangenomen in tegenwoordigheid van twee leden van den geheel orthodoxen ker- keraad. Wij maken van dit feit alleen melding, om aan te toonen, dat daar thans een betere geest heerscht dan vroeger, toen de nieuw# leden;

Middelburgsche Courant | 1884 | | pagina 1